Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

25.10.2013 o 14:25 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2013 11:52 - 11:54 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Chcel by som sa poďakovať kolegovi Mikloškovi za také zhrnutie v problematike. Doplnil v podstate aj môjho kolegu Kadúca, ktorý vystúpil v rozprave pred ním. Problematika zahraničných Slovákov je naozaj zložitá a vyplýva už zo svojej podstaty aj z histórie. A bola to teda snaha v niekoľkých obdobiach riešiť krajanskú problematiku, ale by som povedal, že tak, ako si aj ty hovoril, nevyriešila sa podstata problému aj napriek tomu teda, že bolo avizované alebo sľubované upokojenie situácie a, naopak, došlo práve k opačnému efektu. Tá situácia nieže nie je ukľudnená, ale je dokonca ešte viacej vyhrotená ako za minulých období, minulých predsedov Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
A tak ako si hovoril, že bol tu kedysi poradný orgán, ktorým bola taká rada alebo teda výbor, ktorý pomáhal. Ale on nepomáhal nášmu poslaneckému výboru, ale bol zriadený ako poradný orgán Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý zanikol, čo je škoda. To som počul teda názory od našich krajanov. Čiže nie je to názor nejakých politikov tuná zo Slovenska. Takže bude dôležité zriadiť tento poradný orgán zrejme nanovo. Ako ja vždy hovorím, treba vyriešiť príčinu a neriešiť dôsledok tohto stavu. Dôsledkom je už teda raz tá nespokojnosť, ale o príčine sa budem vyjadrovať tak isto v rozprave, do ktorej sa ešte ústne prihlásim. Takže tejto problematike sa tiež trochu povenujem, pretože so Slovákmi žijúcimi v zahraničí prichádzam veľmi často do kontaktu a dokonca aj v rámci ich propagácie, propagácie ich činnosti, samozrejme len hlavne z oblasti tradičnej ľudovej kultúry.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2013 14:29 - 14:30 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán poslanec Hlina to má spočítané veľmi dobre, pretože nešiel by tuná len tak s bubnom na zajace. On si vždycky overí fakty, aj čísla, ktoré potom prezentuje vo svojich rozpravách. Ja som tiež podpísal tento pozmeňovací návrh, pretože v poslednom čase naozaj sledujeme, ako už dlhé roky naozaj je to tak skvelé nastavené, ako to niektorí páni poslanci povedali a pritom mali možnosť to už zmeniť. Ale keďže to im vyhovovalo, takže až teraz bubnujú, že teraz im to zrazu nevyhovuje. Máme v dozorných radách, aj v správnych radách nastrkaných politických nominantov, ktorí sú slušne zaplatení aj za to, čo mnohokrát neurobia. Samozrejme sú organizácie, aj orgány, prípadne podniky so štátnou účasťou, kde sú možno nastavaní ľudia, ktorí si zaslúžia, pretože naozaj aj niečo robia. Žiaľ, vo väčšine prípadov to tak nie je a preto toto nie je dobrý stav. Ja sa touto otázkou zaoberám už dlhší čas a preto pripravujem komplexnú zmenu odmeňovania takýchto ľudí. Takže pripravujem novelu zákona, ktorá sa týmto bude zaoberať, čiže odmeňovaním pracovníkov, lebo teda ľudí v správnych a dozorných radách, v podnikoch s účasťou štátu. Toto je len taký malý krôčik, tento ÚPN, pretože vyskakoval do popredia, až do oči bijúco. Takže súhlasím s Lojzom Hlinom a jeho pozmeňovacím návrhom a uvidíme teda, že či ho podporí aj vládna väčšina.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2013 14:25 - 14:26 hod.

Igor Hraško
Ja mám, ale procedurálny návrh k tým faktickým poznámkam, pretože keď ste uzavreli prihlasovanie sa do faktických poznámok, pán Šuca sa prehodil na koniec celého radu. Takže by som vás poprosil, keby ste ho zaradili skôr, nech takéto veci nevymýšľa už po uzavretí prihlasovania sa do faktických poznámok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.10.2013 14:25 - 14:25 hod.

Igor Hraško
Ja mám procedurálny návrh, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2013 12:37 - 12:39 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolega Hlina vie vždy vystihnúť podstatu vecí, aj keď sa to niektorí snažia zabaliť do toho, že nemá patričné vzdelanie. Ako, keď viem, že nejaká zmluva má postihnúť aj tých, ktorí s tým nesúhlasia, tak asi to nebude dobré riešenie a darmo bude na to potrebovať vysokú školu. Ja mám skoro dve a tiež nie do všetkého úplne vidím, ale základné veci, (Reakcia z pléna.) základné veci viem. To nie je do smiechu, ako čo, že si niekto robí vzdelanie, či? Poslanci SMER-u sa môžu teraz rehotať, možno sami na sebe, že nič nedosiahli v živote. V každom prípade Lojzo, to je to, čo si ty vystihol. Vládnej strane a poslancom 83 Kolesíkom chýba miera. Oni skrátka nemajú mieru a nevedia, dokedy môžu až a ja som už viackrát povedal, že ono bič na niekoho môže fungovať, ale len dočasu. A na niekoho vôbec nefunguje. Pretože naozaj treba vytvoriť radšej prostredie na to, aby tieto veci lepšie fungovali. V každom prípade sú na Slovensku firmy, ktoré vôbec nepotrebujú mať nejaké kolektívne zmluvy podpísané, nepotrebujú mať odbory, pretože fungujú špičkovo a majú dokonca vyššie vymoženosti, ako hociktorí zamestnanci v iných firmách, ale týmto zákonom ideme postihnúť aj ich, čo je dosť paradoxné a zvláštne. V každom prípade, táto sociálna vláda chce byť naozaj sociálna, ale má jeden problém. Nevie si na tieto sociálne veci zarobiť. Žiaľ, ona práve a podnikatelia sú tí, ktorí tuná donášajú tie peniaze, pretože tí zamestnávajú ľudí, tí im dávajú prácu, tí potom odvádzajú dane tomuto štátu a samozrejme aj potom z toho, čo vyrobia. Čiže aj ten podnikateľ. Ale keď ich budeme vyháňať a budeme im strpčovať prostredie, tak naozaj si povedia, že to tu zbalia a nebudú produkovať naozaj nič a potom o tie pracovné miesta prídeme a aj potom o tie príjmy do štátneho rozpočtu. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2013 12:06 - 12:08 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega Brocka, vy ste presne hovorili o tom, že mali by sme teda chrániť tých najslabších, ale nemôžme ich chrániť tým, že zvýhodníme tých, ktorí sú najsilnejší a to je presne tie odborové organizácie, ktoré by mali akože zastrešovať celý daný rezort, celé dané odvetvie. Oni si vyjednajú nejaké podmienky a vôbec sa nepýtajú tých dole. Nie, lebo oni sú tí predáci, tí, ktorí majú tú moc, ktorí vyjednajú podmienky a možno úplne iné, pretože každý podnik má svoje špecifiká a má svoje postavenie a má svoje muchy, tak vyjednajú podmienky, ktoré pre tých malých, žiaľ, budú zlé. A to sa mi nezdá ako pomoc tým najslabším, no ale niektorí to tu stále nechcú pochopiť. Tak, ako tuná niekto hovoril na váš príspevok, že neviete, ako sa pomáha súkromným podnikateľom, že majú toľkú moc a toľké, toľké možnosti. Áno majú ešte jednu možnosť, že keď im bude štát klásť polená pod nohy, tak jednoducho si povedia, tak to tu zabalím a idem niekde inde. To znamená, že prepustí všetkých zamestnancov, ktorých doteraz zamestnával a vytváral aspoň tie pracovné miesta a to už len potom bude krásne opatrenie. A toto niektorým tým asi politologickým teoretikom nedochádza, že treba vytvoriť také podmienky aby sme naozaj tú prácu vytvárali a nie ju posielali niekam preč. Žiaľ, toto je práve filozofia vládnej strany, ktorá na pod rúškom pomoci, žiaľ, to prostredie tak deformuje, že zamestnávatelia prestávajú mať chuť zamestnávať a to je práve výsledok aj toho, že tuná máme zvýšenú nezamestnanosť, ktorá sa, žiaľ, stále a stále pri týchto opatreniach neznižuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2013 11:47 - 11:49 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Kolegyňa Erika, ja som rád, že si podala tento pozmeňovací návrh, pretože na rozdiel od niektorého predrečníka, ktorý zrejme buď nepočúval, alebo neviem, čo robil, keď neregistroval ten pozmeňovací návrh. Tu sa obhajujú práveže tí menší podnikatelia, žiadni veľkí podnikatelia. Nikto neupiera právo v rámci kolektívneho vyjednávania postaviť podmienky tak naozaj, aby aj zamestnanci boli istým spôsobom chránení, ale zase aby menšie odborové združenia neblokovali povedzme tých iných, ktorí môžu vyjednať práve tie podmienky. Takže nechápem, o čom niektorí tuná točia, zrejme sú naozaj buď hluchí alebo nevedomí v tejto oblasti.
Takže ja podporujem aj tento pozmeňovací návrh, ktorý práve chráni tých menších podnikateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov a to číslo naozaj, aby sa upravilo aj podľa tej smernice Rady Európy, ktorá tiež hovorí o čísle 50, aj čo sa týka podnikov, aj čo sa týka kolektívnych zmlúv. Takže nevidím v tom žiadny problém a ja tento pozmeňovací návrh naopak podporujem a neprotirečím si, ako niekto. Samozrejme, súhlasím s tým, že štát má vytvárať dobré podmienky na to, aby sa tu podnikalo dobre, ale zároveň aj, aby zamestnanci mali dobré podmienky, ale to sa tu, žiaľ, nevytvára, pretože sa tu vytvára tlak zo strany štátu neprimeraný na to, aby vytváral podmienky zase na dobré podnikanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 20:42 - 20:44 hod.

Igor Hraško
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 19:36 - 19:38 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Mikloško, ďakujem za faktickú poznámku. Mňa by tiež zaujímalo, že prečo majú poisťovne limity. Aby mali zisky? Aby to preukázali. Nie je to náhodou s tým, sú to všetky peniaze určené na zdravotnú starostlivosť? Čiže by ma zaujímalo, že aký systémový krok urobila pani ministerka k tomu, aby tie zisky zdravotných poisťovní neboli, ale aby všetky peniaze, ktoré idú ako odvody zo zdravotného poistenia, išli na zdravotnú starostlivosť.
No a ku kolegovi Valockému, nuž, nemôže zo mňa cítiť nič inšie, len žlč, pretože stále robíte veci, ktoré sú mi proti srsti. Viete, a tie peniaze, ktoré nám uchádzajú, utekajú v rámci aj korupcie, aj klientelizmu, aj to všetko proste, čo robíte, ako je to škoda vymenovávať, pretože stále vám to ukazujeme, čo robíte, no sú mi proti vôli a naozaj nie sú pre občanov tejto krajiny.
A čo som ja doteraz urobil? No urobil som veľa vecí v oblasti kultúry, ale tie vy nemáte možnosť pochopiť, pretože ste zabednený v parlamente.
A okrem toho, odkedy som tu, snažil som sa predkladať zmeny zákonov, ani jeden ste mi neprijali, ani jeden. Takže sa ma nepýtajte, čo som robil, keď vy ste mi to neumožnili, aby som to vôbec mohol niečo urobiť.
Ale nebojte sa, urobil som aj iné veci, pretože som pomáhal ľuďom aj iným spôsobom, ktorí sa na mňa obracali, a mnohým som už pomohol, ale to vám vešať na nos nebudem.
Možno ešte jedna taká provokačná otázka, že či by ste boli teraz ochotný napríklad aj fúkať. Či je to všetko v poriadku, lebo pán Jarjabek obvinil nás, že sme niečo šnupali. Či ako to povedal na začiatku? Ja by som bol rád, keby sme sa teraz ujednotili, že dajme si fúkať, aby sme boli všetci v poriadku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.10.2013 19:22 - 19:33 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pani ministerka, kolegyne, kolegovia, v prvom rade by som chcel upozorniť niektorých kolegov, ktorí hovoria opozícii, že tu majú svojich bývalých ministrov, ja tu nemám žiadneho bývalého ministra, takže potom by som poprosil, aby niekto selektoval a povedal jasne, kto tu má bývalých ministrov. To je prvá vec.
No a druhá vec, sme tu kvôli odvolávaniu ministerky zdravotníctva. Veľakrát tu zaznelo, že aký je dôvod, prečo, čo spravila? Nie čo spravila, ale čo nespravila ako manažérka, pretože ona manažuje rezort zdravotníctva, manažérsky zlyhala. Jednoducho licencie na vrtuľníky neboli udelené päť dní, boli to len dva.
Ale začneme trošku z histórie. História leteckej záchrannej služby spadá ešte do roku 1991, keby jedna spoločnosť začala spolupracovať s popradskou nemocnicou a začala pre ňu poskytovať svoju helikoptéru na záchranu ľudí.
Od roku ´95 táto spoločnosť už prevádzkovala v rámci nášho štátu riadne leteckú záchrannú službu, a to bola práve tá nemocnica v Poprade, tam mali svoje prvé pracovisko a stredisko na letisku. Ďalšie strediská, ktoré sa otvorili, boli v ďalších mestách. Boli to Košice, potom bola Banská Bystrica, Bratislava, Bratislava bola tuším rovnako s Košicami, to boli roky 2001, potom 2006, potom prišli ďalšie roky 2009, otvorila sa Žilina, neskôr Nitra. Dnes tých stredísk máme už viacero. A predpokladám, že ich počet asi nebude klesať. Ale keď, tak možno bude ich počet ešte kúsok narastať.
Keď sa vrátim do svojich detských čias, pamätám si, aké sanitky jazdili po meste. Boli to staré 1203-ky. A pamätám si, keď prišli, keď ich nahradili prvé novšie sanitky, väčšie, rýchlejšie, spoľahlivejšie. To bol taký opäť posun v rámci toho nášho zdravotníctva. Začali tu behať mercedesy, volkswageny, renaulty, väčšie, skriňové, dalo sa tam napratať viacej vecí, viacej materiálu, viacej záchrannej zdravotníckej techniky, ktorá dokázala zachraňovať ľudské životy. Plus k tomu potom pribudol ešte Hasičský záchranný zbor, ktorý už je tiež dneska súčasťou zdravotného systému. A pamätám si, keď som bol na vojne a pred bránou našich kasární skolaboval jeden človek na mŕtvicu, poskytol som mu prvú pomoc a privolal som záchrannú službu, prví prišli hasiči a tí ho odviezli do blízkej nemocnice. Takže to je ďalšia zo zložiek, ktorá sa rozšírila v rámci zdravotníckej pomoci a v rámci záchrannej služby.
Potom, ako som spomínal, už prišli aj tie vrtuľníky, ktorých teda už máme dneska osem. Ale nastala situácia, samozrejme, všetky môžu byť nasadené a viem si predstaviť aj situácie, pri ktorých by mohli byť nasadené aj úplne všetky, ale prišla situácia, že dva vrtuľníky nemohli vzlietnuť z dvoch stredísk, lebo nemali platnú licenciu.
A teraz sa chcem opýtať, tú licenciu niekto prideľuje, niekto ju schvaľuje, je to komisia. Chcem sa opýtať, tá komisia patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva? Nie. Takže Jahnátek je z toho vonku. Patrí pod ministerstvo zahraničných vecí? Tiež nie. Aj Lajčák je v poriadku. No nebudem to zdržiavať, nebudem tu vymenovávať všetky ministerstvá, tá komisia patrí pod ministerstvo zdravotníctva a to ministerstvo vedie pani Zvolenská.
Ja sa pýtam, kto teda nesie zodpovednosť za to, že tá komisia nezasadala včas, a to je jedno, aké mala dôvody, či už klientelistické, alebo korupčné ju k tomu viedli, ale zasadala neskoro. To znamená, že päť dní neboli k dispozícii dva vrtuľníky, ktoré ale doteraz riadne fungovali. A tie dve strediská riadne fungovali, aj Bratislava, aj Trenčín. Ale na päť dní boli vyšachované len kvôli tomu, že komisia, ktorá je pod gesciou ministerstva zdravotníctva, im neudelila licencie, lebo nebola schopná sa zísť.
Pýtam sa, kto má zodpovednosť za toto, kto mohol ohroziť životy? Ja sa teraz vyhnem tomu, čomu sa teraz venujete všetci a čo všetci hovoríte, že zneužitie nejakej osoby na nejaké politické ciele. Ja sa pýtam, čo keby sa stala iná, vážnejšia dopravná situácia alebo vážnejšia katastrofa a bolo by ohrozených omnoho viacej ľudských životov ako jeden? Čo by ste hovorili potom? Koľko tých vrtuľníkov by bolo potrebných? Koľko by tam bolo sanitiek? A v ešte akom teréne by to bolo? Či by tá dostupnosť sanitiek bola dostatočná?
Keďže som Martinčan, viem, ako často lieta ten vrtuľník na Martinské hole, najmä v zime, v zimnom období. Potom pristáva dole, neďaleko v nemocnici. Tie vrtuľníky sú dneska potrebné, a keď vieme, že ich máme, je potrebné ich využívať. Ale niekto musí niesť zodpovednosť naozaj za to, aby mali platné licencie, aby lietať vôbec mohli. Niekto tu jednoducho zlyhal. Niekto, kto riadi procesy v zdravotníctve, a to je manažérska činnosť.
Hovorí sa, že riaditeľom nemocnice by nemal byť lekár. Pretože lekár, keď je dobrý lekár, nech ide operovať. A je veľmi ťažká kombinácia, že dobrý lekár je zároveň aj dobrý manažér. Nemocnice by naozaj mali riadiť ľudia, ktorí sa rozumejú zdravotníckej problematike, ale nemusia byť zákonite lekármi.
V tomto prípade je to tak. Pani ministerka nie je lekárka, ale je manažérka, preukázala to vo svojej minulosti. Ale teraz sa ukázalo, že možno nie až taká dobrá manažérka, pretože niektoré procesy jej akosi unikli. Tak buď má zlý aparát pod sebou, ktorý si tam so sebou zobrala, alebo nepozná to prostredie dokonale a jednoducho ľudia ju oklamali. Ale v každom prípade politickú zodpovednosť má znášať ona.
Poslanci SMER-u sa tuná ohrádzajú, no aké sú tie dôvody, že ju odvolávate, je čo, dva vrtuľníka na päť dní? Ja neviem, aké dôvody by ste ešte chceli na odvolanie ministra? Mali sme tuná viacero káuz, ktoré tuná prebehli. Nič sa nedialo. Minimálne osem ministrov by tu už nemalo sedieť v tejto vláde, pretože sa nimi prehrmeli ťažké kauzy. Nič sa neudialo. Odvolávali sme tuná ministra hospodárstva, odvolávali sme premiéra za jeho megaškandál s SPP, ktoré pomaličky sa necháva utíchať, aby to tak doznelo. Najlacnejší plyn, ha! Tunák kolega Petrák hovoril, že máme poddimenzované zdravotníctvo. No jasné, lebo Fico chce lacný plyn! No keby sa peniaze nestrácali v bezodnej diere, ktorej šéfuje táto smerácka vláda, tak bolo by peňazí na všetko, aj na to zdravotníctvo. Ale bolo by peňazí aj na školstvo, aj na kultúru. Veď vieme, kam sa, ako sa robia zákony. Tuná prichádzate so zákonmi, ako vyplatiť tamtých, ako vyplatiť hentých, ako vyplatiť tamtú skupinku.
Vy vôbec neslúžite občanom Slovenskej republiky! Vy slúžite len a len svojim vlastným sebeckým cieľom. Potrebujete si naplniť svoje vlastné vrecká. Vás vôbec nezaujímajú ľudia, tí vás zaujímajú len pred voľbami, ktorým nasľubujete istoty a potom sa na nich vykašlete. Žiaľ, toto je ten problém.
Takže ja hovorím, že nielen pani Zvolenská ako ministerka zdravotníctva môže byť odvolávaná, lebo pochybila, tuná pochybili viacerí. Ale máme tuná 83 poslancov, ktorí si podržia svojich. Mali sme tuná poslancov, ktorí nedodržiavali zákon, na výbore si ho podržali, teda si ju podržali, konkrétne. Veď to sú špinavosti. Vás nehryzie svedomie? Jaj, to by ste najprv nejaké museli mať, prepáčte, veď preto tu sedíte už niekoľko generácií, niekoľko rokov. A je to, žiaľ, smutné. Skúste sa pozrieť sami do svojho vnútra a povedzte si, čo ste urobili skutočne pre občanov tejto krajiny. Ja viem, že toho bude málo. Ale stále máte možnosti.
Pán Petrák, ja sa k tomu ešte vrátim, že poddimenzované zdravotníctvo, stále málo peňazí. Koľkokrát ste už mali možnosť opraviť to, čo tuná dodžubali predchádzajúce vlády? Boli ste pri moci? Áno, boli. Prvá Ficova vláda od roku 2006. Teraz ste znovu. No ja nevidím, že by v tom zdravotníctve bolo viacej peňazí. Hm, peniaze sa strácajú. No niet, ešte máme krízu. Ešteže sa máte na čo vyhovoriť, jasné.
Ale zaujímavé, že na kšefty furt peniaze sú. Na kšeftíky, tam peniaze odchádzajú. Ale na to, čo treba, na to zázračne nie je. Skúste sa pozrieť do svojho vnútra, páni poslanci vládnej strany, páni ministri, a povedzte si, či naozaj pracujete pre tento národ tak, aby ste neboli odvolávaní. A to isté, pán premiér nech sa pozrie sám na seba, nech sa pozrie do zrkadla a pozrie sa na seba a povie si: "Ej, ale som toho veľa urobil pre tento národ." Ja som myslel toho dobrého, pozor, nie toho zlého. A to ešte príde megaškandál s vyplatením zdravotných poisťovní. Lebo on vyzve, kto sa chce postaviť proti štátu, no nech to urobí. A urobili. A štát prehral. Ešte za toto budeme platiť. Kto to bude znášať?! Občania tejto krajiny, tí, ktorí budú platiť dane, budú platiť odvody.
Tak skúste pre tých občanov niečo urobiť, pretože úloha štátu je vytvárať dobrý priestor pre tých občanov, aby sa tu dobre cítili a aby radi platili tie dane, aby radi platili odvody. Toto urobte pre tento národ a potom vás nebude treba odvolávať, nikoho. Ale, žiaľ, vy to nerobíte.
Preto je tu aj táto schôdza. Preto tu dnes odvolávame ministerku zdravotníctva, ktorá manažérsky zlyhala, pretože si nevie ustriehnuť ľudí, ktorí pracujú v rezorte a majú pre rezort pracovať tak, aby všetko fungovalo tak, ako má. Dva vrtuľníky neboli k dispozícii päť dní, a predtým boli. Ale päť dní neboli, lebo niekto si nesplnil svoju úlohu, za ktorú je ešte zaplatený. Či komisia robí zadarmo? Ha-ha, asi nie. Toto sú dôvody, lebo niekto zlyhal.
Ďakujem.
Skryt prepis