Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, kolegyne, kolegovia, včera sme sa tu dostali do takej slovnej roztržky s kolegom Jasaňom. Teraz pre istotu sa nechal vystriedať, aby tu nebol. Ja som si pustil zo záznamu moje vystúpenie a sústredil som sa na to, či som naozaj povedal, že niekto tuná kradne. Nie, ja som povedal, že sa tu rozkráda, že vy tu rozkrádate. Vy bolo s malým "v", to ono to síce nepočuť, nevidieť, ale bolo to smerované na všetkých, ktorí sú súčasťou vládnej garnitúry a ktorí umožňujú to, aby sa štátny rozpočet rozkrádal.
Rozkrádanie je definované ako postupné okrádanie z majetku niekoho druhého. Synonymum rozkrádanie podniku. Postupne po súčiastkach vynášali z podniku a tak ďalej. V tomto prípade ide o rozkrádanie štátnych peňazí. Nie je to tak, že by si niekto priamo z účtu Národnej banky zobral na svoj, ale ide o to, že financie, ktoré sú určené alebo mali byť určené na zmysluplné veci ako podpora dôchodcov, podpora mladých rodín, podpora živnostníkov, podpora remeselníkov, podpora regionálneho rozvoja, tak tieto nie sú, pretože sa niekde stratili. To niekde znamená, že sa kúpila stratová matka SPP namiesto toho, aby sa kúpila zisková časť SPP. A toto sú tie peniaze, z ktorých by mohli byť vyššie dôchodky. A nehovoríme len o vianočnom príspevku, tuná hovoríme o systémovom zdvihnutí dôchodkov, nie o 5 eur, možno o 10, možno o 20 možno o 40, ako hovoril kolega Lojzo, alebo keď to k tomu ešte pripočítame, možno to bude aj 50, k tým opatreniam, ktoré už navrhol.
A tú sú ďalšie. Tým, že sa platí za solárny klondike niekomu, zvýšila sa cena elektrickej energie, ktorú odoberáme do domácností. Aj toto sú peniaze, ktoré idú zo štátneho rozpočtu firmám, ktoré si na Slovensku urobili solárny klondike. Aj tieto peniaze mohli byť určené na zvyšovanie dôchodkov, nielen na vianočný príspevok, na mesačné zvýšenie dôchodku všetkým dôchodcom!
Takže toto sú tie možnosti alebo teda toto sú tie veci, kde sa rozkráda majetok štátu. Samozrejme, ten zoznam by bol veľmi dlhý, mohli by sme tuná rozprávať o všetkých kauzách, o cédečkách, o PPP projektoch a o ďalších, tých peňazí naozaj bolo veľa, digitalizácia v kultúre a tak ďalej. Takže toto sú peniaze, ktoré sa strácajú zo štátneho rozpočtu a ktoré mohli byť určené na zvyšovanie dôchodkov všetkým dôchodcom. Ešte raz zopakujeme, všetkým dôchodcom! Tento návrh je pripravený ale len pre niektorých dôchodcov, nie pre všetkých. Takže za tým rozkrádaním si naozaj stojím, a keby sa prestalo rozkrádať, tak naozaj sú financie na to, aby sa dôchodcom zdvihli dôchodky plošne, úplne všetkým a o riadnu čiastku. Samozrejme, potom by sme mohli uvažovať aj o podpore mladých rodín, o zvýšení platov učiteľov, o zlepšení postavenia v zdravotníctve, zdravotných sestier a tak ďalej. Všetko to súvisí so zlým hospodárením toho, kto je momentálne pri moci. A už to tu zažívame dva roky, vyše dva roky a stále to hovoríme, stále to opakujeme. Ale stále to akosi niektorí nedokážu pochopiť a niektorým je to jedno, sú bez chrbtovej kosti a jednoducho majú to tak nadiktované a musia skrátka držať svoju líniu, lebo by im šéf pohrozil, nonono, pôjdeš preč, tvoja rodina príde o miesta, ktoré sme im pridelili v rámci okresu, v rámci mesta, v rámci regiónu, v rámci VÚC-ky a tak ďalej. To je tá druhá časť toho klientelistického správania sa, ale to súvisí aj s tou, s tým rozkrádaním.
Ďalšia veľká vec, ako pomôcť dôchodcom, by bola, a to môže byť konkrétny návrh, pán minister, možno to nebude spadať pod váš rezort, ale môžete sa o tom pobaviť s ministrom financií, keďže máme fond rozvoja bývania, Štátny fond rozvoja bývania, Štátny pôžičkový fond pre študentov, čo takto zriadiť štátny fond na podporu dôchodcov. A teraz v čom by bola tá podpora. Veľa dôchodcov má zobraté pôžičky z nebankových subjektov. Platia tam nehorázne úroky. Kolega Hlina by o tom vedel rozprávať, má to premakané, prepočítané, všetko. Čo keby sme v rámci tohto fondu ponúkli dôchodcom možnosť preplatiť im tieto úvery, ktoré majú v nebankových subjektoch s úrokom 1 %? To je veľa, pre dôchodcov je to veľa, pol percenta. Vyriešime tým aj to, že z tých malých dôchodkov, ktoré majú a ktorými možno chceli pomôcť svojim rodinám, aby si mohli kúpiť čo-to do domácnosti, tak sa zadlžili aj oni, tak by sme im umožnili, aby nesplácali také veľké úroky súkromným subjektom. Povedzte mi, je to zlé riešenie? Bolo by to zlé riešenie? (Reakcia z pléna.) Jaj, nie je to vaša kompetencia. (Povedané so smiechom.) Dobre, a váš ľudský úsudok? (Reakcia navrhovateľa.) Mňa nezaujíma, kedy vznikli nebankovky. Ja sa pýtam na riešenie súčasnej situácie, pán minister. (Reakcia z pléna.) Ja sa pýtam na súčasné riešenie situácie, ktorá vznikla dávno kdesi v minulosti, a mne je to jedno, či to bolo za Mečiara, či za Dzurindu, či za vás, alebo sa doplnili už len za vás. Mňa zaujíma riešenie a ja som ho teraz navrhol - spraviť štátny fond, z ktorého by dôchodcovia mohli splatiť nebankovkám úvery a mohli by ich splácať štátu za pol percenta ročne. Tak ako sa spláca v Štátnom fonde rozvoja bývania. To by bola obrovská pomoc pre všetkých dôchodcov a možno by to bola aj pomoc pre mladé rodiny a možno by to bola pomoc aj pre ďalších ľudí na Slovensku.
No a teraz, keď som, sa dotknem konkrétne už problému vianočného príspevku, ako som hovoril včera, nie všetkým sa dostane tento vianočný príspevok. Ostatní dôchodcovia sú totižto istým spôsobom diskriminovaní. A ja to hneď vysvetlím. Moja mama napríklad je už dlhší čas v dôchodku, ani raz, pani Vaľová, ani raz moja mama od roku 2006 nedostala vianočný príspevok. (Reakcia z pléna.) Tak aj skôr. Skrátka, nedostala ho. Ona ho má totižto teste nad tou blbou hranicou, ktorá sa určila, tesne nad tou hranicou, lebo žije sama. A dostáva aj vdovský, mizerný vdovský, ale tým, že dostáva mizerný dôchodok a k tomu ešte mizerný vdovský, tak prekračuje tesne hranicu, pod ktorú by mohla dostať dôchodok. A teraz si predstavme, vy sa teraz rehocete, ale ja by som sa na vašom mieste veľmi nerehotal, lebo to nie je veľmi sociálne, predstavme si dvoch dôchodcov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Každý z nich má dôchodok 493 eur. Majú obidvaja nárok na vianočný príspevok podľa tohto návrhu? Áno, majú. Aj keď ten minimálny, ale majú. Dôchodkyňa, ktorá žije sama, ovdovela už veľmi dávno, nie zo svojej vlastnej príčiny, ale dostáva nejakú almužnu od štátu, ktorej sa hovorí vdovský, tesne prekračuje hranicu 494 eur, už nemá nárok na vianočný príspevok, aj keď by len chabý. Viete, žije sama a sama musí ťahať domácnosť. A predstavme si dôchodkyňu, ktorá žije, poviete si, no však keď žije v nejakom väčšom byte, nech si ho predá, a bude mať aj na slušný dôchodok, na nejaký čas, ktovie na aký, ale predstavme si dôchodkyňu, ktorá žije niekde v zabudnutej časti Slovenska, kde má síce veľký dom, po mužovi jej zostalo hospodárstvo a mohla by ho predať, ale nikto to od nej nekúpi. Nikto sa tam nechce nasťahovať, pretože je to, nazvime si, časť Slovenska, do ktorej sa málokto nasťahuje len tak, pretože tam nie je práca, nie sú tam služby, nie sú tam školy, škôlky, nie je tam skrátka nič také, čo by tam ľudí mohlo ťahať, aby si tam mohli plnohodnotne existovať. Ako si táto dôchodkyňa môže zabezpečiť svoju dôstojnú starobu, na ktorú makala celý svoj život? No nijak! Ale aj napriek tomu nedostane vianočný príspevok, lebo tesne prekračuje hranicu, ktorú určilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, a jednoducho tento príspevok nedostane. Ale musí platiť drahý plyn, drahú elektriku, za chvíľku možno aj drahú vodu. Viete a toto sú tie veci, ktoré tým dôchodcom nepomáhajú.
Takže, pán minister, čo takto tú hranicu možno posunúť, možno by sa to týkalo viacerých, pretože mama moja, mama v tom nie je sama, hovorila mi, že má veľa takých kolegýň dôchodkýň, s ktorými sa o tomto rozprávajú, sú ovdovené a naozaj tesne prekračujú tú pomyselnú hranicu, ale samy žijú v domácnosti a samy to musia ťahať, tým pádom im menej zostáva na to živobytie. Takže opäť diskriminácia niektorých dôchodcov len preto, že im umrel ten druhý, s ktorým ťahali spoločnú domácnosť. Nie je to voči nim diskriminačné? Čo myslíte? (Reakcia z pléna.) No ja neviem, opýtajte sa mojej mamy, tá by vám to povedala asi z mosta do prosta, možno aj škaredšie ako ja a možno nielen ona. Ani nebudem citovať to, čo mi napísala včera jedna pani dôchodkyňa, ale to sa týka pani podpredsedníčky Laššákovej, len už nemám to svedomie to urobiť, to, čo mi nakázala.
Takže, pán minister, keď robíte opatrenia pre dôchodcov a robíte si volebnú kampaň v komunálnych voľbách, tak to skúste urobiť tak, aby ste naozaj pomohli všetkým plošne a systematicky a systémovo. Nielen selektovane, len niektorým, a tvárite sa, ako ohromne ste pomohli jednej časti obyvateľstva, našim dôchodcom. Áno, dôchodcom treba pomáhať, ale úplne všetkým a tak, aby sa za to nemuseli hanbiť a aby nemuseli živoriť.
Ďakujem.