Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.10.2014 o 18:57 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.11.2014 21:03 - 21:05 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No ako pozerám, tak pozerám, nikde tu nevidím pani Radičovú. Táto schôdza je ale o odvolávaní Fica. Mali ste obhajovať svoje konanie, mali ste obhajovať seba. Vy ste tu dnes odvolávaný.
Viete, a viem to aj ja, je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, ale môžeme urobiť opatrenia, aby k zlým veciam nedochádzalo. Chceme odstrániť príčinu zla. A to ste momentálne vy. Definícia mafie na vaše skutky sedí. Presvedčte nás o tom, že to tak nie je. Vo svojom prejave ste to však vôbec neurobili.
Argumenty, že rozkrádanie verejných zdrojov nebolo. No pán Matovič vám ich dal štyri. A porovnávať to s fotením hlasovacích lístkov, no tak to je super.
Hovorili ste, aby sa Matovič pozrel na obnoviteľné zdroje v okolitých štátoch. No vy sa pozeráte na zohyzdenú krajinu, keď prechádzate za občanmi? Asi nie.
Hovorili ste, že nemôžete byť stále v parlamente kvôli odvolávaniu. No to je ale dobre, že ste tu, lebo je vyššia pravdepodobnosť, že nič nezbabrete v tejto krajine.
A čo vám vadí na mojom podpise? Ja som tu za občanov. A ak vidím, že sa humpľuje naša krajina, musím sa ozvať, musím urobiť kroky, ktoré môžu byť nápravou. Na tom nič nie je.
No a to, že ste vyvodili politickú zodpovednosť voči ministerke a podpredsedníčke parlamentu, je síce pekné, ale mňa zaujíma ten miliónik, čo išiel navyše. Už je rozdelený? A komu je rozdelený? Priznajte farbu.
No a hovorili ste aj o výjazdoch. Máte výjazdy. Áno, mali ste výjazd aj v Utekáči a viac ste sa tam neukázali. Skúste si skontrolovať, či ste niečo z toho, čo ste im tam nasľubovali, aj splnili. Nie, netrápte sa, nič ste nesplnili.
Vraj predkladáme nezmyselné zákony? No dajte aspoň jeden zákon, pod ktorým som podpísaný, a povedzte, že je nezmyselný. Dajte ho.
No a pamätáte si na rozprávku o Perinbabe? Ten mlyn, čo tam niekto postavil, tak hovoril, že: „Ten mlyn nám tie peniaze raz vráti.“ A stalo sa to. Aj Božie mlyny melú pomaly a aj ony nám tie peniaze raz vrátia. Pamätajte na tieto slová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2014 15:26 - 15:28 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister Kaliňák, hovorili ste o tom, že tu nezazneli absolútne žiadne relevantné nejaké posolstvá, informácie o tom, že by mal byť teda pán minister Richter odvolaný. Možno ste si sedeli na ušiach, keď som hovoril o kauze Široký a jeho Váhostavu, že nevyplatil drobným živnostníkom a drobným firmám za vykonané práce. Čo s tým má Richter? Možno nič. To máte celá vláda. To je pravda, áno. A to má s tým aj pán premiér. Len pán Richter hovoril o zamestnanosti, aj pán premiér hovoril o zamestnanosti, ja som reagoval na pána premiéra, ktorý hovoril, že sa zdvihla zamestnanosť, ale v tomto prípade sa asi zamestnanosť znižuje, pretože ak niekto nevyplatí drobných živnostníkov, ktorí zaplatili dane, zaplatili odvody, zaplatili dépeháčku a nedostali zaplatené za svoju prácu, čo myslíte, čo urobia tí drobní živnostníci, čo urobia tí podnikatelia? Ako im to prispeje k zamestnanosti? Nepovedie to náhodou k ich krachu? To s tým nesúvisí? To nie je o zamestnanosti? To je tá zamestnanosť, o ktorej hovoril pán premiér. Váš premiér. Takže neviem, či ste si sedeli na ušiach.
Áno, nedokončil som celý svoj prejav, pretože som mal na to krátky čas. Chcel som ešte povedať, pretože bolo nám povedané, že chceme len zle. My chceme len zle. Ukážte mi jeden, jeden z návrhov, ktorý sme predložili do Národnej rady, kedy by sme našim občanom Slovenskej republiky chceli zle. Ukážte mi jeden jediný návrh, ktorým by sme našim občanom chceli zle.
A ešte možno jedna taká drobná poznámka, hovorilo sa to, tiež som to nestihol v tej predchádzajúcej, kedy som ani nezvyšoval hlas, ani som nebol hrubý, mal som síce toho na jazyku veľa, ale ovládol som sa, a chcel by som teda povedať, že bolo tuná už veľa káuz odvolávania. Za to by ste nemali byť teda odvolávaní už všetci, celá vláda, za to by ste už mali všetci sedieť v base, za tie kauzy, ktoré tuná boli. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2014 15:08 - 15:10 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Premiér Fico, kypí vo mne žlč vždycky, keď vás počúvam (reakcie z pléna) pri tých krásnych populistických rečiach, ja by som to nazval aj priamo trápne žvásty. Ani teraz vás to nezaujíma, pretože sa bavíte s ministrom Maďaričom, nepočúvate, však načo aj. (Reakcie z pléna.) Vždy hovoríte len to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Kolegyne, kolegovia, poprosím vás, nechajte priestor pánovi Hraškovi.

Hraško, Igor, poslanec NR SR
... to, čo vám neuškodí. Za prvé, ja nie som žiadnym pravicovým politikom, ja som tu politikom pre občanov a nie som zaradený ani do pravice ani do ľavice, takže ma nepchajte do jedného vreca s niekým, s kým tam možno ani nepatrím.
Hovoríte, že ide tu o niekoho prezentáciu pred voľbami. No neviem, čo robíte vy každý deň v televíziách, v rôznych, najmä v TA3, a robíte to, samozrejme, určite so zištným úmyslom pomôcť občanom Slovenskej republiky. Ja som sa ešte nevidel v žiadnom priamom prenose zo žiadnej mojej tlačovky (reakcie z pléna), takže nehovorme tuná o nejakej prezentácii... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Páni poslankyne, páni poslanci!

Hraško, Igor, poslanec NR SR
... pretože to robíte len vy.
Hovorili ste tuná o kontrole zamestnávania načierno, to, čo priniesol pán minister Richter. Máte v tom veľké úspechy, ale nepočul som o tom, že by ste mali veľké úspechy v tom, keď zachraňujete drobných živnostníkov a malých podnikateľov, kedy Širokého Váhostav im nezaplatil za faktúry za odvedenú prácu. Toto vás netrápi, nie, nie, nie, pretože to je veľký hráč a toho si my musíme chrániť, však nás ešte aj podporuje. A toto sú tie problémy, ktoré trápia ľudí!
Vy sa tuná chválite drobnými vecami, ale tie veľké, tie veľké okrádačky, o tých nebudete hovoriť, samozrejme, veď to je pochopiteľné. To je váš marketing, chváliť sa tuná drobnosťami, prišli, vybudovalo sa 12-tisíc pracovných miest, ale o koľko sme prišli, hladové doliny, tých sa spýtajte, v Kežmarku, v Revúcej, Rimavskej Sobote, v Rožňave, v Sabinove. Koľko pracovných miest sa vytvorilo?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.10.2014 11:04 - 11:05 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda, mám procedurálny návrh, kde navrhujem nehlasovať o návrhu novely zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní (tlač 1140) vzhľadom na nejednoznačnosť definovania potravín, ktorých sa zakazuje v školských bufetoch a automatoch.
Odôvodnenie. Domnievame sa, že v niektorých ustanoveniach sa zakazuje aj zdraviu prospešné potraviny, ako napr. šaláty z čerstvého ovocia a zeleniny, ochutené mliečne a jogurtové nápoje a napr. aj obľúbené kakaové nápoje, v ktorých je už prirodzený obsah cukru v mlieku viac ako 4 g/100 ml definovaných v tomto zákone. Navrhovateľka môže opäť otvoriť rozpravu a prísť s kvalitnejším návrhom a jednoznačným definovaním potravín.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2014 18:57 - 18:59 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolega Novotný, ďakujem, že ste priniesli trošku iný pohľad na tento predložený zákon. A tak, ako je už tuná zvykom, SMER vždycky prichádza s riešeniami dôsledkov. Nie s riešením príčin a odstránenia týchto príčin, ale už len s riešením dôsledkov. A tuná koniec koncov aj kolega Duchoň to potvrdil, vznikli súkromné ambulancie. No prečo vznikli súkromné ambulancie? No pretože tie štátne akosi sa nevedeli vymotať z toho, aby poskytovali kvalitné služby za zdravotné odvody, ktoré odvádzajú úplne všetci občania na Slovensku. Úplne všetci občania odvádzajú odvody do zdravotných poisťovní, z ktorých by mali byť platené služby v zdravotníctve a občania by tým pádom nemali prečo platiť za zdravotné služby.
Tak potom zrušme buď zdravotné odvody a každý si bude platiť sám, alebo urobme takú nápravu, aby sa nemuseli zavádzať vôbec registračné pokladnice do nejakých súkromných ambulancií. Štát sa mal už dávno postarať o to, aby štát poskytoval kvalitnú zdravotnú starostlivosť a nemuseli lekári sa uchyľovať k tomu, že keď mu nestačí prax alebo zárobok v štátnom zariadení, musel si urobiť súkromnú ambulanciu alebo odísť, teda začať podnikať, pretože sa mu to oplatí omnoho viacej.
Veľa ľudí je naozaj na Slovensku nahnevaných na to, a najmä teda dôchodcov, ktorí prídu len do zdravotníckeho zariadenia, potrebujú si dať vykonať nejaký zdravotný úkon a v prvom rade zaplatia tam euríčko, tam päť euríčiek, tam desať euríčiek a potom im povedia, no viete, ale môžeme vás objednať až o tri mesiace, pretože teraz nemáme limity, teraz nemáme na to čas a toto nám zdravotná poisťovňa nepreplatí a podobne. Takže opäť riešenie dôsledkov, nie príčin.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2014 15:13 - 15:15 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pani kolegyňa Hufková, a rozumiete aj tomu, čo ste hovorili? Lebo ste hovorili o inžinierskom geologickom prieskume, ako ja ako stavebný inžinier, viem, o čom je reč, a viem, aj aká, aj o čom je reč, keď sa hovorí o návrhu cestnej infraštruktúry a ciest, pretože som to na škole absolvoval, takže viem, ako sa toto deje.
A to, že nie sú informácie, no ťažšie sa možno ku ním dostáva mne opozičnému poslancovi ako vám, lebo vy ste informovaná zrejme viacej, ja mám informácie, že tadiaľ, kadiaľ mala viesť R3, už možná ani tiež nepovedie, pretože sa prišlo na nejaké zosuvné územia v oblasti Kremnických vrchov, neviem, či tomu rozumiete, čo sú zosuvné územia, že možno R3 pôjde cez Donovaly z Bystrice, a nie teda na Martin, a toto by možno tiež vedel povedať pán župan žilinského samosprávneho kraja. A ja mám informácie, že z akých zdrojov budú financované tieto veci, že ich časť bude z rozpočtu štátneho a časť bude vlastne z nového rozpočtovacieho obdobia Európskej únie. Ale ja som sa pýtal, že už teda, že kedy sa konečne začne. A mohlo by sa už začať. A že to je tankodrom, o tom nepochybujte, pretože tá cesta bola bývalým tankodromom, resp. chodievali po nej tanky, si to pamätám ešte ako malý chlapec, a že je rozbitá, tak to je tiež fakt, a že tú cestu niekto naozaj prirovnal tomu tankodromu, asi k tomu mal nejaký dôvod. Vy možno po nej chodíte menej, lebo chodievate zrejme viacej vlakom, keďže vám rýchlik stojí priamo pri vašej obci, čo je tiež nezvyklé, ale ja po tej ceste chodím dosť často, ale ja po tej ceste chodím dosť často, takže viem o nej presne, a dokonca som videl, ako kamiónu odtrhlo nápravu na jednom z výmoľov. Neviem, či ste to vy zažili ísť za takýmto nákladiakom, ktorému odtrhne nápravu, našťastie som vtedy prechádzal neskôr a v opačnom smere. Ale táto cesta už naozaj ohrozuje životy ľudí a už dávno malo byť rekonštruovaná.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2014 14:53 - 15:12 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, pán minister, do lavíc už bol rozdaný náš pozmeňujúci návrh k tomuto vami predloženému zákonu. Ja som sa k nemu vyjadril aj v rozprave v prvom čítaní, hovoril som aj o niekoľkých pozitívach, aj o niekoľkých negatívach v tomto zákone.
To, že sa dane idú istým spôsobom harmonizovať, môže byť ponímané ako pozitívum tohto zákona, aby naozaj neboli rozdiely v jednotlivých krajoch. Na druhej strane, samozrejme, chápem to, že iný počet kilometrov ciest sa udržiava inak, ako, alebo teda väčší sa udržiava inak ako menší počet kilometrov ciest, ale na druhej strane aj intenzita pokiaľ je väčšia, viacej sa poškodzujú ako tam, kde je menšia intenzita. Ale záleží od toho zasa, aká tá intenzita je, či to je intenzita malých osobných automobilov, alebo je to intenzita ťažkých nákladných automobilov povedzme nad 12 ton, nad 24 ton a podobne. Ale toto sú všetko kritériá, ktoré by mali byť koniec koncov zohľadnené potom pri prerozdeľovaní týchto financií, ak budú sústredené na štát a nebudú o tom rozhodovať VÚC-ky, o tých sadzbách, koľko sa vyzbiera, ale teda bude sa o tom rozhodovať centrálne a tieto kritériá by sa mali naozaj zohľadniť, pretože každý kraj, každý vyšší územný celok má svoje špecifiká a podľa toho, samozrejme, potrebovali aj spravovať svoje cesty. Na druhej strane, povedzme si, úplne nová a kvalitná cesta nepotrebuje až takú údržbu ako stará cesta, ktorá je len látaná a látaná, a mám taký pocit, že je látaná len preto, aby z toho bol ďalší obchod pre tých, ktorí to látajú. To znamená, že aby mali v podstate zabezpečenú prácu aj do budúcnosti. Čiže namiesto toho, aby sa cesta opravila kvalitne, dobre a nadlho, tak sa len láta, láta, láta, lebo ona sa postupne zase bude rozpadať, rozpadať a my to zase budeme musieť látať a látať a máme zabezpečenú robotu do budúcnosti. Stačí si pozrieť niekoľko videí zo zahraničia, ako sa dá rýchlo a kvalitne opraviť poklesnutý kanál na ceste tak, že keď sa tam postaví vodováha, tak tá vodováha tam je, prejde sa tam autom a pohoda, u nás stačí, aby sa po takomto kanáli potom prešli ďalšie tri náklaďáky a už ten kanál je v tom istom, kde bol predtým. Prečo to inde ide a u nás nie? To je zásadná otázka. To, že sa zdedili cesty také, aké sa zdedili pri tom inom nastavení samosprávneho členenia, vzniku vyšších územných celkov a podobne, to je z minulosti, z histórie, neriešilo sa to ani predtým poriadne, no ale mám taký pocit, že sa to nerieši ani teraz. Už v apríli vyšla informácia, že sa má rekonštruovať cesta medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami, už nazývaná tankodrom, tak ako bola kedysi, malo prebiehať nejaké výberové konanie na projektovú dokumentáciu, následne malo prebehnúť výberové konanie na zhotoviteľa, nemám novšie informácie o tom, ako táto rekonštrukcia prebehne. Nie všetky cesty však patria pod vyšší územný celok, niektoré spravuje Národná diaľničná spoločnosť a naozaj je potom otázne, že aké sú priority v opravách týchto ciest zo strany štátu, no a potom, samozrejme, aké sú priority aj zo strany VÚC.
Zase, opäť môžeme polemizovať nad tým, že kto aké má stranícke tričko, do ktorého, do ktorej časti regiónu sa investuje viacej na opravu ciest, do ktorej menej, však to sa stačí pozrieť, kde je aký primátor a kde aký župan, a podľa toho opäť vidíme, že kde sa cesty rekonštruujú viac, kde menej. V každom prípade, hovorili sme tuná o ohrození malých autodopravcov alebo tých menších, lebo pán minister tuná argumentoval, že však oni rokovali s ČESMAD-om, dokonca aj štátny tajomník, keď bol u nás na výbore, tak argumentoval mne osobne na otázku, že áno, rokovalo sa s ČESMAD-om. No ale ČESMAD nie je jediný zástupca dopravcov na Slovensku, je to aj u nás únia autodopravcov a to sú práve tí menší a možnože aj početnejší a tí väčší možno majú väčšiu šancu prispôsobiť sa aktuálnej situácii, lebo majú na to, aby si kúpili nové vozidlá, aby to mali z čoho splácať, možno majú zákazky a možno tí menší si nemajú možnosť kúpiť nové auto, potom budú platiť vyššie dane, neznížia sa im sadzby, keď si donesie auto staršieho dáta a podobne, a toto sú ohrozenia, o ktorých hovoríme. A ja som hovoril v prvom čítaní o tom ohrození, že je možnosť taká, že autodopravcovia by sa pri vyšších sadzbách daní mohli zbaliť a odísť niekde preč. Niekto si položí otázku alebo možno aj vy, pán minister, môžete rovno potom reagovať, že no ale keď sa doteraz toto nestalo, prečo to neurobia alebo teda prečo sa tak ešte nedeje. No ešte nie, lebo ešte stále sa spoliehajú na to, že sa budeme, tak ako sa sľúbilo na rokovaniach s ministerstvom dopravy, že sa budú dane prispôsobovať štandardu Európskej únie. Neviem, či viete, pán minister, ale u nás sú dane z motorových vozidiel druhé najvyššie v Európskej únie. Aj teda napriek tomu, že sa chystá harmonizácia, nejaký zľavový systém a tak ďalej. Takže máme druhé najvyššie dane v Európskej únii. Bola na rokovaniach určitá dohoda, aby ministerstvo financií pripravilo proces s návrhom zníženia dane z motorových vozidiel a spotrebných daní ovplyvňujúcej cenu nafty na štandardnej úrovne Európskej únie. Ministerstvo dopravy by v tomto malo vystupovať ako mediátor. No ale k tomu znižovaniu a približovaniu sa k tej, k tomu priemeru Európskej únie nejak nedochádza a ani, žiaľ, týmto návrhom, preto my sme pripravili pozmeňovací návrh, ktorým sa blížime k priemeru Európskej únie a k tomu potenciálu, aby náhodou autodopravcov naozaj nenapadlo odísť niekam preč. A že ich to už napadlo, to vám môžem potvrdiť, pretože v najbližších dňoch v prípade, že teda neprejde náš pozmeňovák, tak únia autodopravcov odchádza rokovať do Poľska. Čiže nie do Českej republiky, tak ako sme si mysleli v prvej časti, idú rokovať do Poľska a hromadne budú presúvať firmy na poľskú stranu. V prípade, že vzniknú výpadky, ktoré evidentne vzniknú, už nielen tým, že sa teda upravuje a harmonizuje výber daní z motorových vozidiel v rámci jednotlivých regiónov, ale vznikne výpadok aj toho, že sa vôbec nevyberie to, čo sa predpokladá, že by sa vybrať mohlo. Čo sa potom bude rozdeľovať tým vyšším územným celkom? Ako budú potom spokojní predsedovia vyšších územných celkov? A ja by som sa ešte opýtal, ako bude spokojný pán minister Richter. Pretože ak ja zbalím svoju firmu, nie ja, ja ju nemám, ale ak malý autodopravca, ktorý má jedného-dvoch zamestnancov, zbalí svoju firmu a odíde s ním do Poľska, dve pracovné miesta tu, tam, hentam. Koľko máme malých autodopravcov? A kto bude potom platiť dane? Daň z príjmu fyzických osôb, ktoré boli tam zamestnané, koniec koncov daň z príjmu právnickej osoby, daň z motorového vozidla, no a koniec koncov aj daň z nehnuteľnosti, pretože ten podnikateľ, pokiaľ má prevádzku v danej obci, v danom meste, platí aj daň z nehnuteľnosti. A tá je vyššia oproti tomu, ako keby to užíval ako fyzická osoba. Takže má to viacero takýchto zaujímavých negatívnych dopadov a budú postihnuté aj samosprávy. Takže naozaj je otázne, či sa ideme teda približovať k tým častiam sadzieb Európskej únie, alebo nie.
Na druhej strane chápem predsedov vyšších územných celkov, ktorí potrebujú financie na to, aby mohli opravovať cesty, ale na druhej strane si myslím, že to tu už mohlo byť dávno hotové. Pokiaľ by sa tuná nerozkrádali financie na diaľnice a sú pripravované možno ďalšie premrštené investície do niektorých úsekov, ktoré sú v pláne. Už to mohlo byť dávno hotové, pokiaľ by sa nejednalo o kšefty pre vybraných. Toto sú tie neduhy, ktoré, žiaľ, spôsobujú aj to, že potom nie sú financie na opravy ciest aj vo vyšších územných celkoch a inde.
Preto mi teda dovoľte predniesť môj pozmeňovací návrh, ktorý sme prebrali ako najbližšieho kolegu v rámci Európskej únie Českú republiku, a prevzali sme z aktuálneho českého zákona hodnoty do nášho pozmeňujúceho návrhu. Pozmeňovací návrh má päť bodov a šiestym je príloha, neviem, či mi treba čítať, pán spravodajca, aj prílohu, ktorá je v podstate formou tabuľky, alebo stačí, keď ju máte teda pred sebou ako prílohu. (Reakcia z pléna.) Prednesiem návrh, zatiaľ teda ako celok, ďakujem za odporúčanie.
Takže pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Igora Hraška a Heleny Mezenskej k vládnemu návrhu zákona o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1122). Vládny návrh zákona o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I v § 7 ods. 1 písm. a) sa slovo "25 %" nahrádza slovom "48 %".
2. V čl. I § 7 ods. 1 písm. b) sa slovo "20 %" nahrádza slovom "40 %" .
3. V čl. I v § 7 ods. 1 písm. c) sa slovo "15 %" nahrádza slovom "25 %".
Odôvodnenie už som spomenul, pre istotu ešte raz. Cieľom predkladaného pozmeňujúceho návrhu zákona je motivovať motoristov k nákupu a užívaniu nových automobilov, a to prostredníctvom zníženia ročnej sadzby dane, resp. zvýšenia daňovej úľavy podľa vzoru Českej republiky. Pozitíva významnejšieho zníženia dane z motorových vozidiel pre novo evidované motorové vozidlá možno vnímať v dvoch hlavných rovinách. V prvom rade sa Slovenská republika zaradí medzi krajiny, ktoré majú úprimný záujem podieľať sa na znižovaní produkovaných emisií do ovzdušia, k čomu sa Slovenská republika zaviazala napr. aj prostredníctvom Kjótskeho protokolu. Druhým pozitívnym javom je podpora predaja nových motorových vozidiel. V období hospodárskej stagnácie, resp. len pomalého hospodárskeho rastu je podpora predaja motorových vozidiel, napr. formou zníženia dane z motorových vozidiel, vítanou vzpruhou ekonomiky každého štátu, čo potvrdili aj predošlé dve vlny dotácii na kúpu nového osobného motorového vozidla, tzv. šrotovného v roku 2009.
Bod 4 pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu:
V čl. I sa v § 7 ods. 2 slová "počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov" nahrádzajú slovami "na všetky vozidlá s výnimkou vozidiel uvedených v ods. 3".
5. V čl. I v § 7 ods. 3 znie:
"(3) Vozidlám vyrobeným a prvýkrát evidovaným v Slovenskej republike pred 31. decembrom 1989 sa po uplynutí času zníženia sadzby dane podľa ods. 1 písm. c) zvýši ročná sadzba dane podľa § 6 o 25 %."
Odôvodnenie. Cieľom predmetných úprav je zamedzenie možných negatívnych dopadov na hospodárenie malých a stredných podnikov a malých a stredných autodopravcov. Zmyslom zníženia základnej sadzby dane je motivácia autodopravcov. Zmyslom motivácie v danom prípade istá úľava zo strany štátu. Pokiaľ však štát v období úľav kalkuluje s tým, že základná sadzba dane sa zvýši, pojem motivácie sa automaticky vytráca. Vládny návrh zákona tak zavádza len kvázi motiváciu, resp. motiváciu naoko. Pri súčasnom technologickom pokroku je zrejmé, že motorové vozidlo bude prevádzkované aj po uplynutí trinástich rokov. (Ruch v sále. Zaznievanie gongu a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Dámy a páni, jeden je rečník. Nech sa páči.

Hraško, Igor, poslanec NR SR
V znení súčasnosti predkladaného vládneho návrhu zákona znevýhodní najmä malých autodopravcov a spoločnosti so slabším postavením na trhu, ktoré nemajú financie na nákup nových motorových vozidiel a sú odkázané na nákup už používaných motorových vozidiel, teda kúpou ojazdeného motorového vozidla. Nielenže daňovník už nemusí mať nárok na zníženú sadzbu dane, ale s najväčšou pravdepodobnosťou už bude platiť zvýšenú daň z motorových vozidiel. Navrhovaná právna úprava je zároveň inšpirovaná legislatívou Českej republiky.
Bod 6 je príloha č. 1, kde sú uvedené v tabuľke ročné sadzby dane pre vozidlá kategórie L, M a N, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina, a osobné vozidlá, ďalej úžitkové vozidlá a autobusy rozdelené podľa jednotlivých náprav. Napriek zjednoteniu...
Odôvodnenie:
Napriek zjednoteniu sadzby dane na najnižšiu úroveň vyberanú spomedzi všetkých vyšších územných celkov v Slovenskej republike v zmysle vládneho návrhu zákona základná výška dane v Slovenskej republike je stále jedna z najvyšších spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Pri sadzbách pre návesovú súpravu dosahuje ročná sadzba dane v Slovenskej republike po Írsku druhú najvyššiu hodnotu zo všetkých európskych krajín. Súčasné sadzby dane z motorových vozidiel Slovenskej republiky štvornásobne prevyšujú minimálne sadzby dane predpísané smernicou Európskeho parlamentu a Rady 1999/62/ES zo 17. júna 1999 o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami v platnom znení.
Cieľom predloženého pozmeňujúceho doplňujúceho návrhu zákona je jednak priblíženie sa k európskemu priemeru čo do výšky dane, a jednak zlepšenie podmienok subjektov podnikajúcich v cestnej doprave a podpora ich konkurencieschopnosti, a to prostredníctvom zníženia výšky ročnej sadzby dane podľa vzoru Českej republiky. Pri určovaní samotnej výšky sadzby je nevyhnutné vziať do úvahy aj ten fakt, že na území Slovenskej republiky sa okrem dane z motorových vozidiel platí aj mýto. V iných krajinách boli národní dopravcovia podporovaní tak, že z dôvodu zavedenia mýta bola znižovaná daň z motorových vozidiel. V Nemecku sa daň z motorového vozidla v pôvodnej výške 1 860 eur po zavedení mýta znížila na sumu 960 eur, v Rakúsku z 2 960 eur na sumu 850 eur. V Slovenskej republike sa však zavedenie mýta nijako nereflektovalo, ba práve naopak, možno badať rast dane z motorových vozidiel. Uvedený fakt možno demonštrovať jednoduchým porovnaním základnej sadzby dane v Prešovskom samosprávnom kraji v roku 2005 a v roku 2014, kedy sa základná sadzba dane z trojnápravovej súpravy vážiacej do 15 ton zvýšila z pôvodných 15 300 slovenských korún, čo bolo vtedy 507,87 eura na sumu 568,80 eura. Toľko k predloženému pozmeňovaciemu a doplňujúcemu návrhu kolegynky Helenky Mezenskej a mňa.
Ako som už hovoril, sadzba dane po nereflektovaní dane alebo teda mýtneho, ktoré sa vyberá, únia autodopravcov deklarovala, že je schopná zobrať svoje prevádzky a hromadne ich previesť do Poľska. Myslím si, že toto bude mať veľmi negatívny dopadá na hospodárenie, a teda nielen vyšších územných celkov, ale aj celkovo štátu na zamestnanosť a na samosprávy. Takže poprosím, tento pozmeňujúci návrh je nebraný politicky, je braný pragmaticky, ak už máme harmonizovať, tak nech je to tak, ako je to naozaj v rámci priemeru Európskej únie, nejdeme pod priemer, ideme sa približovať len priemeru Európskej únie a naozaj treba hľadať iné zdroje na to, aby sa dopravná infraštruktúra vyšších územných celkov dala financovať z nejakých iných zdrojov efektívne, racionálne a, samozrejme, aj po zohľadnení tých kritérií, ktoré som vymenoval v úvode. To znamená, že aby bola zohľadnená určitá solidárnosť medzi jednotlivými regiónmi s dĺžkou tratí alebo teda zložkou ciest s intenzitou dopravy aj, samozrejme, s porovnaním hmotnosti zaťaženia jednotlivých komunikácií.
Takže požiadam vás, kolegyne a kolegovia, o podporu tohto pozmeňujúceho, doplňujúceho návrhu, odovzdávam zároveň spravodajcovi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2014 14:21 - 14:22 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ďakujem ti pekne, kolega Zajac, za tvoj príspevok aj za podporu nášho pozmeňováku, ktorý za chvíľku prednesiem, a ja by som sa neobával, že by nám autodopravcovia, teda malí autodopravcovia odišli do Českej republiky. Obával by som sa ešte horšieho scenára, a keďže už momentálne mám čerstvé informácie, tak o tom budem viacej hovoriť vo svojom príspevku v rozprave, ale naozaj nám tuná hrozí, že ten návrh, ktorý je tu, ohrozí, a nielen autodopravcov ako takých, ale ako som hovoril aj v rozprave v prvom čítaní, ohrozí aj zamestnanosť v rámci tohto sektora. Ale ako hovorím, o tom už viacej v mojom príspevku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.10.2014 11:03 - 11:04 hod.

Igor Hraško
Ďakujem pekne, pán predseda. V súvislosti s mojím procedurálnym návrhom, ktorý som podal k zmene alebo teda k novele ústavy na ochranu vody, chcem povedať, že žiadna z krajín Európskej únie nemá definovanú alebo preddefinovanú humanitárnu pomoc vývozu potrubím vody do zahraničia. A nakoľko nebola splnená jedna z našich požiadaviek, klubu OĽaNO, ktorú sme prezentovali na tlačovej besede, nepodporíme tým pádom túto novelu ústavy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:37 - 11:38 hod.

Igor Hraško Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Hubovi za podporné stanovisko.
A ku kolegovi Madejovi, áno, to ostatné už bol len dôvetok. Samozrejme, o tom nemôžeme dať hlasovať, to bola otázka teda na pána ministra alebo teda taká malá výzva na pána ministra a takisto aj s procedúrou som sa neobrátil priamo na pána ministra, ale aby teda zvážil, keďže on je garantom tohto návrhu zákona, novely ústavy, aby teda z jeho úst možno prišla taká podporná alebo teda podporné stanovisko ku tomu, aby sa naozaj v súčasnosti prerušilo istým spôsobom rokovanie o tomto bode, a teda áno, dopresňujem teda, ak je to možné, že nerokovať ďalej o tomto bode. Už som to tak predniesol, takže už to nemôže stiahnuť naspäť. Možno by bolo záhodno aj prerušiť rokovanie o tomto bode, len zase na aký čas a podobne. Takže zatiaľ by som to nechal v tej podobe, že áno, to, čo ste povedali, nerokovať ďalej o tomto bode programu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis