Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

20.9.2012 o 14:35 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 20.9.2012 14:35 - 14:39 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku. Pán poslanec, vlastne ste mi položil tri otázky. Takže budem odpovedať postupne na tri otázky.
Čiže ta prvá bola: "Aké kritériá boli zvolené pri plánovanom zlučovaní lesných závodov?" Pri stanovovaní územia lesných závodov sa vychádzalo prioritne z výrobnej náročnosti, kde bolo cieľom dosiahnuť vyváženosť jednotlivých závodov z hľadiska hlavných výrobných lesníckych činností, ako je ťažbová a pestovateľská činnosť, pričom sa prioritne prihliadalo na zachovanie historicky overených lesných hospodárskych celkov, ktorých narušenie by spôsobilo obrovské problémy v oblasti plánovania a evidencie. Rovnako bolo snahou dosiahnuť, aby výmera štátnej pôdy, ešte raz zopakujem, štátnej pôdy v novovytvorených odštepných závodoch bola vyrovnaná, pokiaľ to umožňovali jednotlivé horstvá a gravitačné pomery.
K druhej otázke: "Ako je možné, že na území Košického a Prešovského kraja ostanú iba tri lesné závody a na zvyšku Slovenska jedenásť?", odpovedám nasledovne: Územie Slovenskej republiky je rozdelené na 8 vyšších územných celkov. Ak by Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik pristúpili k vytvoreniu závodov nie na základe efektívneho lesohospodárskeho rozdelenia, ktoré zohľadňuje výrobné a gravitačné podmienky jednotlivých horstiev, ale čisto na rozdelenie podľa vyšších územných celkov pri počte štrnásť lesných závodov by na Prešovský a Košický samosprávny kraj pribudlo 3,5 sídiel lesných závodov. Podľa navrhovanej organizačnej štruktúry Lesov Slovenskej republiky vypracovanej podľa lesohospodárskych princípov pripadajú na Košický a Prešovský samosprávny kraj 3 sídla lesných závodov, a to: Odštepný závod Prešov, Odštepný závod Vranov nad Topľou a Odštepný závod Košice. Treba si uvedomiť, že aj na území Trnavského a Trenčianskeho vyššieho územného celku ostávajú tiež iba 3 odštepné závody, rovnako na území Trnavského a Nitrianskeho kraja, v Bratislavskom kraji nie je žiadne sídlo závodu. V Banskobystrickom vyššom územnom celku sa nachádzajú 4 závody, pričom tento stav je daný lesnatosťou daného územia a podielom lesných pozemkov vo vlastníctve štátu. Ešte raz zopakujem, vo vlastníctve štátu.
Tá tretia podotázka bola: "Môžete nám vysvetliť tento nepomer?" Z vyššie uvedených odpovedí na otázku číslo jedna a dva vyplýva vysvetlenie tohto nepomeru a možno konštatovať, že navrhovaná organizačná štruktúra nebola robená na základe politických kritérií, ale výsostne na základe odborných kritérií, ktoré majú zefektívniť hospodárenie štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky. Je potrebné si uvedomiť, že všetky európske krajiny upravili organizačnú štruktúru štátnych lesných podnikov tak, aby bolo možné vyrovnávať diferencionálne rentové pomery pri správe lesného majetku štátu. Pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2012 14:05 - 14:12 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Priznám sa, že som si urobil aj nejaké poznámky z rozpravy, len v tej rýchlosti to neviem ani nájsť, lebo len teraz pred chvíľou sme skončili s tlačovkou a zasadnutím krízového štábu k metylalkoholu.
Ale v podstate k tým diskusným príspevkom. Veľmi pozorne som počúval, čo bolo povedané v jednotlivých diskusiách. A trošku ma mrzí, že niektorí diskutujúci vôbec nepochopili, o aký zákon ide, stále sa tu splietali pojmy ako obchodné reťazce, ochrana slovenských potravín a podobne. Ale ten zákon obsahovo hovorí o niečom inom. Čiže treba si to pozrieť. Ten zákon hovorí o vzťahoch medzi dodávateľom potraviny a obchodnou organizáciou, ktorá kupuje túto potravinu. Čiže presne vymedzuje tento vzťah a definuje neprimerané podmienky v tomto vzťahu tak, aby tu nedošlo k zneužívaniu pozície obchodu vzhľadom na dodávateľov. Je to celým spektrom. Nie je to len pre reťazce, lebo aj pre ten najmenší obchod sa vzťahujú tie isté podmienky. Čiže tie diskusné príspevky, že tu dochádza k nejakej deformácii trhu, sú absolútne nerelevantné vzhľadom na to, že je to celoplošné opatrenie pre každú kategóriu obchodu.
Určite ste si všimli, že vypadli tam napríklad aj kategórie ako veľký, malý, stredný obchod, úmyselne z toho titulu, aby tu nedošlo k nejakému podozreniu, že my sa tu snažíme preferovať nejakú jednu skupinu a že toto opatrenie neplatí celoplošne.
Len k tomu, čo som si zapamätal. Ospravedlňujem sa ešte raz, že neviem reagovať na všetky tie pripomienky.
Trošku som bol prekvapený zo svojho predchodcu pána Simona, ktorý mi tu dával návody, čo mám všetko urobiť a že teda nemáme definíciu slovenskej potraviny. Trošku som sa pousmial, lebo práve pán Simon bol šesť rokov ministrom pôdohospodárstva a za šesť rokov ho netrápilo, že nemáme tú definíciu. Podobne tam boli iné výhrady, že čo nemáme definované v tomto zákone. Ale, dámy, páni, tento zákon hovorí len o obchodných vzťahoch. My máme už aj definíciu slovenskej potraviny a slovenského výrobku. Zajtra budeme práve túto definíciu schvaľovať na porade ministerstva pôdohospodárstva, ale bude to v inom právnom akte. Čiže dostanete sa aj k tejto definícii. Má štyri znaky, čo majú vlastne slovenské potraviny spĺňať, aby mohli byť vyhlásené za slovenské potraviny. Čiže my sme to na rozdiel od predstaviteľov predchádzajúcej vlády alebo od pána Simona, ktorý bol šesť rokov na ministerstve pôdohospodárstva, urobili za pár mesiacov. A budeme mať aj teda ten pojem, čo je slovenská potravina, a to, ako budeme vlastne sledovať tú štatistiku, že koľko je tých domácich potravín na trh.
Priznám sa, veľmi ma sklamalo vystúpenie pána poslanca Chrena. Už neviem komentovať jeho arogantný spôsob, akým vystúpil, a povyšujúci spôsob reči, kde pourážal každého, na koho sa pozrel v pléne. Ale ma trošku zamrzel ten vtip na Roberta Fica. Toto sa, pán kolega, nerobí. Aj keď ste už dva roky aj pár mesiacov v parlamente, to ešte neznamená, že si môžete dovoliť všetko a takto bezbreho urážať človeka, ktorý nie je prítomný v sále. Vzhľadom na to, že vy ste v sále, tak ja vám poviem ten vtip v inej podobe. Plazí sa poslanec Chren k svojmu mecenášovi, svojmu sponzorovi, osobe, ktorá ho dostala do politiky a ktorá ho doteraz usmerňuje, a bojazlivo sa pýta, či je spokojný s tým, čo predvádza v parlamente. Sponzor mu odpovie: „Poviem ti to potom, keď splníš ďalšiu podmienku.“ A tá ďalšia podmienka bola v tom, že mu dal tie dva zošity. A v jednom zošite boli napísané zákony, ktoré má atakovať, ktoré vyjdú z vlády Slovenskej republiky. A v druhom zošite mal už vopred napísané príhovory, ktoré bude prezentovať ako svoje, ktoré mu ten sponzor už dopredu napísal. Bohužiaľ, nie je to len vtip. Ale, pán poslanec, vy ste toto dneska predviedli na začiatku vášho vystúpenia.
Vy ste zareagovali veľmi zle a nekontrolovali ste sa, čo ste spravili, keď vystúpil poslanec Záhumenský. A tam ste zareagovali v podstate, že od platnosti predchádzajúceho zákona od roku 2009 ako do roku 2011 poklesla poľnohospodárska výroba a predaj slovenských výrobkov. Potom vám to síce pán poslanec Záhumenský vysvetlil, že je to celé trošku inak. Ale potom, už keď ste začali čítať váš prejav z toho druhého zošita, tam ste už v úvode to celé otočili opačne, lebo potom ste už povedali, aká bola genéza a tak ďalej, a vlastne ste sám zistili, čo vám ten sponzor napísal, je to ten príhovor, že vlastne ten zákon č. 140/2010 Z. z. bol schválený až na jar v roku 2010. Čiže absolútne nemal vplyv na rok 2009, ale nemal vplyv ani na rok 2010, lebo jeho účinnosť bola stanovená od 1. 1. 2011. A to už ste boli vo vláde vy. Čiže tento zákon vôbec neovplyvňoval nejaký podiel alebo pokles slovenských potravín. A vlastne potom, keď ste vy v roku 2011 zrušili tento zákon, tak tam nastal tresk. A to znamenalo v konečnom dôsledku pokles predaja. A dokonca ten pokles predaja spôsobil, ten váš nezmyselný krok zrušenia toho zákona znamenal ústup alebo likvidáciu 10 000 pracovných miest v agropotravinárskom sektore, muselo odísť 4 500 ľudí z poľnohospodárskej prvovýroby a 5 500 ľudí z potravinovej výroby. Čiže sponzor vám to napísal dobre, len vy ste si to nezapamätali a váš úvod bol úplne zlý. Čiže toto ma veľmi mrzí.
Viete, potom ste ešte raz zarýpli, predpokladám, na premiéra, lebo ste znovu posmešným spôsobom povedali, že máme aj vinára medzi sebou. My sa nehanbíme, že máme vinárov, poľnohospodárov, inžinierov, právnikov, lekárov, my sa za to vôbec nehanbíme. A my sme dokonca na to hrdí, lebo, viete, tí ľudia nám aj dali tie hlasy na rozdiel od vašich, lebo ste sa tak dostali akurát vďaka svojej arogantnej politike v predchádzajúcom období na chvost zvoliteľnosti. Ale, viete, vždy je lepšie mať v klube alebo v strane vinára ako narkomana (Potlesk.), vždy je lepšie mať v klube človeka, ktorý niečo robí, ako človeka, ktorý verejne prehlasuje, že čistý heroín je neškodný, a vlastne nepriamo navádza mladých ľudí na to, aby vyskúšali drogy. Takže, pán kolega, pokiaľ si budete robiť na úkor niekoho nemiestne vtipy, robte si ich možno na úkor vlastnej strany, máte tam dosť exotov, dosť prípadov, o ktorých sa dá vtipkovať celé noci a celé dni, ale SMER je na rozdiel od vás rozumná, rozvážna, konsolidovaná strana. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2012 9:37 - 9:40 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, cieľom návrhu zákona je prijatie opatrení, ktoré by zabránili zneužívaniu ekonomického postavenia odberateľov vo vzťahu k dodávateľom na trhu s potravinami z hľadiska často až neriešiteľného postavenia dodávateľa.
Situácia je taká, že ak príslušný odberateľ neodoberie potraviny dodávateľa, ten ich nemá kde na trhu uplatniť. Takéto postavenie odberateľa vedie k vyžadovaniu niekedy až absurdných, jednostranne zvýhodnených obchodných podmienok pre odberateľa.
Hoci zákon č. 140/2010 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny, bol účinný len pre veľmi krátku dobu, hneď po oznámení jeho zrušenia zaznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva a Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora mnohé podnety a poznatky z praxe, ktoré preukazovali, že vo vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi potravín na Slovensku dochádza opäť zo strany odberateľov potravín k zneužívaniu ich ekonomického postavenia na trhu. Predložený návrh zákona reaguje v legislatívnej podobe na zistené poznatky a zamedzuje ich aplikovaniu.
Ustanovenia tohto návrhu z väčšej časti už boli v obchodnom znení obsahom predchádzajúcich právnych úprav, ktoré prešli celým legislatívnym procesom vrátane prerokovania v Ústavnoprávnom výbore Národnej rady Slovenskej republiky až po zverejnenie v Zbierke zákonov, čo znamená, že by nemal byť problém s ich ústavnosťou.
Návrh bol predmetom rozsiahleho pripomienkového konania, pričom okrem povinne pripomienkujúcich subjektov bol prerokovaný aj so všetkými obchodnými reťazcami a profesijnými zväzmi združujúcimi tak dodávateľov, ako aj odberateľov potravín, a na dnešné rokovanie sa predkladá bez rozporov s ústrednými orgánmi štátnej správy. Je však pochopiteľné, že v procese pripomienkovania boli vznesené často protichodné pripomienky odrážajúce iné predstavy obchodníkov a prvovýrobcov.
Predložený návrh považujeme za prijateľný kompromis odrážajúci potrebu zachovania štandardného podnikateľského prostredia v oblasti obchodu, ako aj primeraný stupeň ochrany spotrebiteľa.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na potrebu zavedenia navrhovaného zákona do praxe dovoľujem si vás požiadať o jeho prerokovanie a schválenie. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 2.8.2012 16:38 - 16:39 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Podľa zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách členov Rady Slovenského pozemkového fondu volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky, a to šiestich členov na návrh vlády Slovenskej republiky a piatich členov na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán a politických hnutí, za ktoré boli poslanci zvolení do Národnej rady Slovenskej republiky, na návrh výboru.
Vláda Slovenskej republiky uznesením č. 284/2012 z 20. júna 2012 schválila návrh na odvolanie a voľbu šiestich členov Rady Slovenského pozemkového fondu. Na základe citovaného zákona predkladám vládou schválený návrh na odvolanie a voľbu šiestich členov Rady Slovenského pozemkového fondu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.8.2012 15:11 - 15:12 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán poslanec, ďakujem v mene pána ministra dopravy za otázku.
Návrh na uzavretie dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta cez rieku Dunaj na spoločnej štátnej hranici medzi mestami Komárno a Komárom bol stiahnutý z rokovania vlády na základe požiadavky Úradu vlády na doplnenie materiálu o zdôvodnenie výberu západného variantu, vysvetlenie procesu verejného obstarávania a vplyv na zamestnanosť v regióne. Doplnený materiál bude opätovne predložený na rokovanie vlády v čo najkratšom čase.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.8.2012 15:11 - 15:12 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán poslanec, zle je postavená vaša otázka, že prečo chce Slovensko uplatňovať moduláciu v roku 2012. Slovensko nechce, Slovensko musí uplatňovať moduláciu v roku 2012 na základe rozhodnutia Európskej komisie z 19. júla 2012. Z 19. júla 2012 máme tu oficiálne stanovisko, kde nás Brusel zaväzuje pri vyplácaní VDJ uplatňovať princíp modulácie a zároveň sú nastavené ďalšie konkrétne podmienky pri uplatňovaní jednotlivých platieb. Sú tam stanovené výšky jednotlivých či malých, či veľkých VDJ. Čiže sú tam aj tie údaje, ktoré máme aplikovať pri vyplácaní. Čiže celý tento postup je presne popísaný v nariadení alebo v usmernení Európskej komisie, ešte raz opakujem, zo dňa 19. 7. 2012.
Čiže otázka nestojí tak, či chceme, alebo nechceme, otázka znie, odpoveď znie tak, keď chceme uplatňovať systém realizácie VDJ, musíme uplatňovať systém modulácie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.8.2012 15:11 - 15:12 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, vy ste tú istú otázku dal viacerým ministrom a ja som sa bol poradiť, že vlastne čo mám urobiť v takom prípade, keď odpoveď už prvýkrát na túto istú otázku, síce smerovanú na ministra financií, zodpovedal zastupujúci minister pán minister hospodárstva, čiže ja, ale odpoveď sme pripravovali my na pôdohospodárstve, čiže teoreticky by som mal teraz prečítať ešte raz tú istú odpoveď, ale ja si vážim panie poslankyne a pánov poslancov a nebudem ich takto trápiť a ponižovať.
Ja vám odpoviem jednou vetou. Stotožňujem sa s odpoveďou ministra financií.
Skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.8.2012 14:51 - 14:54 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán poslanec, celkom nechápem zmysel vašej otázky vzhľadom na to, že vy veľmi dobre viete, že najprv musí byť rozhodnutie a potom platba. Čiže nerozumiem, prečo chcete v deň rozhodnutia 1. december mať pre 16-tisíc žiadateľov už rozhodnutia aj platby. Veď sám viete, že je to fyzicky nemožné.
Čo sa týka predstavy august na vyplatenie VDJ v tomto roku, viete sám veľmi dobre, že tento rok 2012 nemal nastavené pravidlá na vyplácanie VDJ vzhľadom na to, že sa jedná o prechodný rok. A my sme hneď po mojom nástupe na ministerstvo požiadali Európsku komisiu o upresnenie mechanizmu, ako by sme vedeli urýchliť vyplatenie VDJ v oveľa skoršom termíne, a pritom sme ešte netušili, ani že dôjde, bude taký veľký pokles v úrode husto siatych pšeníc.
Odpoveď sme dostali až 19. 7., čiže od 19. 7. máme rozhodnutie Európskej komisie, ako vôbec môžme postupovať pri vyplácaní VDJ na rok 2012. Čiže tento posun v termínoch. A môj prísľub nemôže byť realizovaný vzhľadom na to, že na tak krátku dobu nie je možné v auguste vyplatiť VDJ tak, ako sme si to pôvodne mysleli. Jednoducho trojmesačné spozdenie v Bruseli spôsobilo, že nemohli sme mechanizmus vôbec pripraviť.
Cez to všetko prišla žatva v roku 2012. Dneska sme prerokovali súbor opatrení, ako navrhujeme vláde zmierniť dopady pre poľnohospodárov z hľadiska zlej úrody. 22. augusta na výjazdovom zasadnutí vlády predkladáme sedem opatrení, ktoré by vláda mohla odsúhlasiť pre poľnohospodárov s tým, že by sme vedeli tieto dopady zmierniť a hlavne im navýšiť ten cash flow v tom druhom polroku a začiatkom druhého polroku 2012 vzhľadom na výpadky, ktoré majú z titulu realizácie komodít kvôli nízkym výnosom.
Čiže robíme maximum a v tom decembri by mali byť začaté realizované platby pre poľnohospodárov s tým, že chceme do konca roku 2012 mať zrealizovaných 90 %, ale nevieme urobiť zázraky a splniť vašu nereálnu požiadavku 1. januára vyplatiť 100 %, 1. decembra vyplatiť 100 % všetkých úhrad.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 2.8.2012 14:47 - 14:50 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku, pán poslanec.
Podľa čl. 29/2 nariadenia európskej smernice č. 73/2009 a v spojitosti s čl. 29/4a nariadenia európskej smernice č. 73/2009 môže Komisia v prípade priamych platieb umožniť členským štátom vyplácanie preddavkov.
Návrh vykonávacieho nariadenia Komisie EÚ týkajúceho sa preddavkov má umožniť pre rok 2012 vyplatenie preddavkov od 16. 10. - úmyselne hovorím ten dátum od 16. 10. - na priame platby uvedené v nariadení Rady č. 73/2009.
Obdobný návrh predložila Komisia aj v roku 2011, ako aj v predchádzajúcich rokoch, čiže nie je to nová vec, je to opakujúca sa vec, Slovensko ho však od roku 2004 nevyužilo ani raz vrátane vašich dvoch období vo vláde.
Dôvodom je neúmerná administratívna a finančná náročnosť, nakoľko platobná agentúra by v prípade uplatnenia preddavkov musela v správnom konaní vydať ďalších 16-tisíc rozhodnutí. Vyplácanie preddavkov by znamenalo aj ďalšie finančné nároky na úpravu informačného systému a účtovného systému platobnej agentúry, čo by aj v nadväznosti na nové programovacie obdobie, s ktorým súvisí opätovná úprava informačného systému, bolo neefektívne.
Zároveň Slovensko ako jedna z mála krajín Európskej únie pristupuje k vyplácaniu priamych platieb v najskoršom možnom termíne riadnej úhrady plných súm - čiže nie preddavkov, plných súm - od 1. 12. tohto kalendárneho roka s tým, že do konca decembra predpokladáme uspokojiť tieto nároky až na 90 %, čiže hovoríme o mesačnom posune.
Z uvedených dôvodov žiadne vedenie ministerstva historicky od roku 2004 neuplatnilo vyplácanie skôr a skutočne vzhľadom na len ten mesačný posun to pokladám za neefektívne.
Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.8.2012 14:34 - 14:36 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán poslanec, ďakujem za otázku.
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky uskutočnila od 21. 6. 2012 ku dnešnému dňu šesť špeciálnych kontrol počas prepravy produktov živočíšneho a rastlinného pôvodu a živých zvierat. Celkovo bolo skontrolovaných 1 022 zásielok, z ktorých 11 %, čiže zhruba 110 kamiónov, bolo vrátených do miesta pôvodu. Z celkového počtu skontrolovaných zásielok bolo 25 % so zistenými nezrovnalosťami. U 39 prípadov bolo zahájené správne konanie a celkovo bolo udelených 178 pokút.
Najviac nezrovnalostí bolo zistených u zásielok z Poľska, a to 44 % z počtu skontrolovaných vozidiel z Poľska, a klesalo v poradí Maďarsko 27,5 %, Rakúsko 16,66 %, Slovensko 15,44 % a Česká republika 3,7 %.
Najčastejšie nedostatky boli nevyhovujúca hygiena, chýbajúca dokumentácia, chýbajúce označenie a nedodržanie teplotného režimu.
Na základe výsledkov týchto špeciálnych kontrol možno konštatovať, že podiel nekvalitných potravín pôvodom z Poľska nemá klesajúcu tendenciu (zakašľanie rečníka), pardon, takže spoločné kontroly Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Policajného zboru Slovenskej republiky budú naďalej pokračovať.
Skončil som.
Skryt prepis