Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

28.10.2014 o 14:02 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 28.10.2014 15:25 - 15:36 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Sľúbil som aj nejaké konkrétne citáty ešte k tomuto. Pár mojich predrečníkov aj požiadalo o to, tak splním túto žiadosť, ale najprv sa vyjadrím ešte k tejto debate, ktorá sa tu rozprúdila, či to má byť 28. alebo 30. október. Nuž keby len toto bol problém, nakoniec by sme sa určite dohodli. To by som povedal v prvom rade. Dôležitá je tá podstata, že vznik Česko-slovenskej republiky bol základným kameňom a prvým míľnikom na ceste k súčasnému samostatnému Slovensku, demokratickému Slovensku. To je podstata veci a že si tento dátum alebo tento míľnik zasluhuje vyhlásenie za štátny sviatok. Na tom keď bude vládnuť zhoda, to ostatné sa už dohodne jednoduchšie. Ale keďže zároveň hovoríme o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi ako o osobe, ktorá je nerozlučne spätá so vznikom Česko-Slovenska, bez ktorej by Česko-Slovensko nevzniklo, tak si musíme povedať ešte pár vecí. Ale tie už potom narážajú na istý problém, keď by sme mali mať pocit, že 30. október bol významnejším dátumom, pretože Česko-Slovensko sa nerodilo 30. októbra, Česko-Slovensko sa rodilo veľmi dlhý čas a predchádzalo mu mnohé kroky a mnohé akty. Čiže budem citovať z dobových dokumentov.
Tie najvýznamnejšie osoby zahraničného odboja Milan Rastislav Štefánik, Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš sa 13. februára 1916 rozhodli konštituovať Česko-slovenskú národnú radu v Paríži ako najvyšší riadiaci orgán česko-slovenského odboja. Práve Štefánik ale bol tým, ktorý predsunul návrh na vznik Česko-slovenskej národnej rady. Jemu sa kladú za to najväčšie zásluhy, pričom rozhodujúci význam vstupu generála Štefánika do vedenia česko-slovenského zahraničného odboja azda najvýstižnejšie opísal český publicista a politik Leo Borský, ktorý pri svojom kritickom konštatovaní hovorí: „Vyhlásenie Českého komitétu zahraničného zo 14. novembra 1915 nevzbudilo v štátoch dohody očakávaný záujem. Až vtedy, keď koncom roku 1915 vstúpil do vedenia česko-slovenského odboja Milan Rastislav Štefánik so svojimi vysokými cieľmi, vysokými stykmi, dostala akcia charakter cieľavedomého politického vedenia. Až po jeho príchode sa členovia Česko-slovenskej národnej rady v Paríži postupne dostávali do styku s vplyvnými dohodovými politikmi, do parížskych salónov, ktoré mali vplyv politický a vojenský. Politická aktivita sa vplyvom a schopnosťami Štefánikovými dostávala ku kruhom vládnucim a pomaly sa od nich začínala učiť robiť zahraničnú politiku."
O jeho význame na vzniku Česko-Slovenska svedčí aj ďalší citát od jeho súpútnika, ktorého mnohí považujú zároveň za jeho skrytého kritika. A to je Edvard Beneš, ktorý o ňom povedal: „Prešiel všetky spojenecké krajiny ako meteor a na svojich cestách získal mnoho priateľov. My ostatní sme išli až za ním. A takto ním už dotknutú pôdu sme spracovávali. Jeho apoštolskou prácou narýchlo získaných ľudí sme podchytávali a ich sympatie menili v presvedčenie.“ Tuto vidno, aký skutočný význam a aký rozhodujúci vplyv mam práve Milan Rastislav Štefánik na vznik Česko-Slovenska.
A keď kolega Viskupič múdro a oprávnene hovoril o význame Martinskej deklarácie, ktorú nijako nespochybňujem, a som povedal aj v úvodnom slove, že jej význam, že 28. októbra vznikla Česko-slovenská republika, nijako nie je znížený, na margo toho treba si položiť aj istú protiotázku. Kolega Viskupič sa pýtal, že čo by sa stalo, keby nebola Martinská deklarácia a keby tam tých niekoľko stoviek zástupcov sa nezišlo a neprihlásili by sa. Ale položme si protiotázku alebo opačnú otázku, aby sme to videli v správnom svetle, čo by sa stalo, keby sa títo zástupcovia neprihlásili už k vzniknutej a vyhlásenej Česko-slovenskej republike. A ja sa pokúsim odpovedať, čo by sa potom stalo. Nastala by vojna, boj o Slovensko, pretože Česko-slovenská republika už de iure vznikla dvadsiateho ôsmeho kapituláciou Rakúska-Uhorska a vyhlásením Česko-slovenskej republiky za podpory mocností. O tom, že ten boj o Slovensko by tu bol, svedčí aj reálny historický fakt, že pár dní po týchto dňoch, o ktorých hovoríme, zaútočila na Slovensko Maďarská republika rád. Obsadila veľkú časť južného a východného Slovenska. A vyhlásila Slovenskú republiku rád. Keby sa Martinská deklarácia k tomu neprihlásila, ale, naopak, by sa prihlásila k niečomu inému, k čomu by sa mohla prihlásiť, k Maďarsku, teda k tomu štátnemu útvaru, ktorého doteraz sme súčasťou boli, a žiadna iná pritom cesta nebola, cesta z okamžitej samostatnosti v danej situácii by bola absolútne nemožná. Takže z toho vidíme, že Martinská deklarácia bola nesmierne dôležitá, ale ona reagovala na fakt a rozhodlo sa tak správne a múdro. Tí ľudia, ktorí podľa dobových informácií ani nevedeli o tom, že bola vyhlásená Česko-slovenská republika v Prahe, konali správne a nemohli konať ináč, ale keby tak nekonali, tak Česko-Slovensko by napriek tomu existovalo a nejakým spôsobom by sa tu bojovalo o Slovensko. A, toto zdôrazňujem, Milan Rastislav Štefánik by stál na strane Česko-Slovenska, ktoré svojimi krokmi politickými, vojenskými a všetkými spoluvytvoril. A naozaj je to jeho vrcholné politické dielo. A v takomto uhle pohľadu sa na to aj pozerajme.
Kolega Mikloško poznamenal, že mali by sme hovoriť aj o Hlinkovi v týchto súvislostiach. Tak ja mám tu pripravené Hlinkove konkrétne slová. A veľmi rád ich odcitujem. A mal som v pláne aj to prečítať, pretože to je takisto veľmi dôležité, pretože mnohokrát sa následne rôzne veci dávali do protikladu, aj keď v protiklade neboli. Hlinka mal prejav na tajnej martinskej porade Slovenskej národnej strany 24. mája 1918, teda pred vznikom Česko-Slovenska. V intenciách hesla „Preč od Maďarov" Andrej Hlinka v zmysle, „neobchádzajme otázku, povedzme otvorene, že sme za orientáciu česko-slovenskú, tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, musíme sa rozísť,“ Slovenská národná strana prijala stanovisko stojace na bezpodmienečnom a bezvýhradnom sebaurčovacom práve slovenského národa. A na tomto základe vindikuje pre slovenský národ účasť na utvorení samostatného štátu pozostávajúceho zo Slovenska, Čiech, Moravy a Sliezska. Matúš Dula, predseda sa poveruje, aby o tomto konečnom rozhodnutí uvedomil českého dejateľa v Prahe. Do tej doby sa k tejto zásadnej otázke tak jednoznačne nevyslovila ani domáca česká politická reprezentácia a politika.
A kolega Podmanický tiež spomínal Martinskú deklaráciu a teraz otázku, kto vlastne reprezentoval slovenský národ. Tak si povedzme niečo o Vavrovi Šrobárovi, ktorý bol jeden z piatich mužov, ktorí 28. októbra 1918 zastupovali Slovensko v Prahe a mali mandát zastupovať Slovákov. Tento mandát získal 12. septembra, keď bola obnovená predvojnová myšlienka zriadenia Slovenskej národnej rady, pričom táto začala fungovať už ako reprezentatívny orgán slovenských politických subjektov. Vtedy bol Šrobár poverený a získal mandát na vykonanie ústavnoprávnych úkonov a počinov v mene Slovákov, v mene uhorskej vetvy česko-slovenského kmeňa, ktorých prejavom bolo ním podpísanie prvého zákona novej Česko-slovenskej republiky večer 28. októbra o zriadení samostatného česko-slovenského štátu, rovnako aj prehlásenia voči česko-slovenskému ľudu toho istého dňa.
Toto je pár historických faktov. Ale naozaj tu nejde o to, aby sme sa doťahovali o dátumy. Tu ide o myšlienku. Ide o tú podstatu veci, že potrebujeme si uctiť jednu veľkú udalosť a jedného veľkého človeka našich dejín, a to vznik Česko-slovenskej republiky a Milana Rastislava Štefánika štátnym sviatkom.
A ako som už povedal, niekto tu, už to teraz neviem, kto to bol, presne povedal, že však si spomíname na Milana Rastislava Štefánika pamätným dňom, nuž vyjdime na ulicu a spýtajme sa kohokoľvek z bežných občanov, koho stretneme, či vie o takom pamätnom dni, alebo myslím, že to bolo v súvislosti so zákonom o zásluhách Milana Rastislava Štefánika o Slovensko, čo o tom zákone Slovenska vie a či v ten deň, keď bol prijatý, si na to nejakým spôsobom spomenul. No vieme všetci, že odpoveď tu bude nie. A ide práve o to, aby si na to ľudia spomenuli, aby o tom vedeli, aby na to nezabúdali a aby sa to stalo súčasťou DNA tohto národa, pretože si to zaslúži, aby to súčasťou našej DNA bolo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2014 14:56 - 14:58 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ja by som sa chcel v prvom rade veľmi poďakovať kolegovi Novotnému za veľmi vyčerpávajúci, veľmi na fakty bohatý prejav a vystúpenie, ktoré, myslím si, aj pre mnohých kolegov a kolegyne bolo veľkým prínosom, pretože, žiaľbohu, či to si priznávame viac alebo menej, zabúdame. Zabúdame aj my, ktorí sme mali možnosť pamätať si viac. A už vôbec si to nepamätajú tí mladší. A to je naozaj veľká chyba a potom sa ťažko aj môžeme hnevať na to, že bratia Česi zabúdajú, keď my sami si odmietame pamätať a odmietame spomínať. A preto my by sme mali byť tí, ktorí budeme hrdí na nášho toppolitika z hľadiska dejín Milana Rastislava Štefánika a nebudeme unikať pred zodpovednosťou vážiť si a uctiť si takúto významnú postavu tým, že povieme, že veď má pamätný deň. Kto si počas toho pamätného dňa z bežných ľudí uvedomí, že vtedy je nejaký pamätný deň? Pamätný deň je pekná vec, ale zďaleka neadekvátna osobnosti, významu a prínosu Milana Rastislava Štefánika pre súčasnosť, pre to, že tu dnes sedíme a že sa takto môžeme na pôde slovenského parlamentu rozprávať.
Skryt prepis
 

28.10.2014 14:02 - 14:25 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka, vážené dámy a páni, začal by som tým, že dnes máme slávnostný deň, dnes je sviatok, dnes je deň, ktorý by sme mali oslavovať. Som rád, že práve na takéto výročie môžeme sa stretnúť pri návrhu zákona, ktorým by sa práve tento dátum, práve tento deň povýšil na štátny sviatok.
Často zaznievajú pri takejto téme výhrady, prvá výhrada, ktorá zaznie vo všeobecnosti k štátnym sviatkom, že štátnych sviatkov máme už veľa. Áno, je to určite pravda. Máme štátnych sviatkov veľa, sme na špici Európy z hľadiska počtu štátnych sviatkov. A určite by ekonomike prospelo, keby ich bolo menej. Preto ako prvú vec, skôr než sa dostanem k jadru, prečo práve tento deň by mal byť štátnym sviatkom, chcem zdôrazniť, že nenavrhujeme rozšírenie počtu štátnych sviatkov, ale navrhujeme neutrálny prístup v danej chvíli, to znamená tento významný deň, neskôr poviem, prečo ho považujem za kľúčový a významný, povýšiť na štátny sviatok a jeden z dní, ktorý dnes štátnym sviatkom je, ale nemá z hľadiska slovenského národa a Slovenska ako takého taký význam zaradiť medzi pamätné dni, čím nedôjde k rozšíreniu počtu štátnych sviatkov. Dovolím si povedať, že tento krok, keby sme urobili takúto zámenu, by bol aj dobrým signálom pre ďalšie úvahy o ďalšom znižovaní počtu štátnych sviatkov, čo by bolo určite pozitívne z hľadiska dopadov na ekonomiku Slovenska.
Ale poďme k samotnému obsahu tohto návrhu.
28. október je pre Slovenskú republiku kľúčovým dátumom. Dá sa naozaj veľmi jednoznačne povedať, a myslím, že sa na tom zhodnú takmer všetci, aj kritici tejto dejinnej udalosti, že bez 28. októbra, keď vznikla Česko-slovenská republika na troskách Rakúsko-Uhorska, by nebolo dnešného Slovenska. Bez vzniku Česko-Slovenska by slovenský národ v tom čase značne zdecimovaný bez početnej triedy vzdelancov, bez toho, bez vysokých škôl, bez vlastného úradníctva, bez vlastných politikov, jednoducho národ, ktorý veľmi dlhé roky, stáročia vlastne žil ako etnická súčasť iného štátneho útvaru, pravdepodobne bol ďalej asimilovaný, ďalej sa jeho význam a početnosť znižovala. A keby niet 28. októbra 1918 a vzniku Česko-Slovenska, dnes by sme nesedeli v tomto parlamente alebo určite by to nebol parlament Slovenskej republiky, ale ak by niektorí z nás sedeli v nejakom parlamente, tak by to bol parlament iného štátneho útvaru a hovorilo by sa v ňom pravdepodobne po maďarsky. Práve preto, že tento dátum vytvoril dejinný zlom pre Čechov a Slovákov, je potrebné priradiť mu tú dôležitosť, ktorú každopádne má.
Vznikom Česko-Slovenska získalo Slovensko a Slováci po prvýkrát v svojej histórii vlastné hranice, medzinárodnými zmluvami definované hranice, čo vôbec nebola jednoduchá záležitosť. A vôbec to, samozrejme, nešlo bez zložitých rokovaní a bez sporných momentov. V prvých dňoch tento nový štátny útvar musel odolávať útokom zo zahraničia, musel v následných dňoch obhájiť svoje právo na existenciu, ale každopádne tento štátny útvar bol budovaný na báze demokratických zásad a demokratických princípov.
To by som zdôraznil ako ďalšiu nesmierne dôležitú vec, Slováci spolu s Čechmi začali budovať republiku, ktorá sa riadila demokratickými zásadami, pluralitou, politickou pluralitou, politickou súťažou. A bola považovaná až do druhej svetovej vojny, do jej zániku za ostrov demokracie v Európe. Na to naozaj môžeme byť právom hrdí. A môžeme byť právom hrdí na to, že sme boli aktívnou súčasťou tohto štátneho celku.
Počas trvania Česko-slovenskej republiky z hľadiska Slovákov a Slovenska dochádzalo k veľmi pozitívnemu až búrlivému rozvoju práve tých oblastí, ktoré boli dlhodobo zanedbávané a ktoré, pokiaľ by nedošlo k tomuto zlomu, by inak predznamenávali postupný úpadok a ďalší a ďalší prehlbujúci sa úpadok Slovákov ako národa aj Slovákov ako občanov nejakého štátu.
Prečo tento dátum, ktorý, ako som povedal, je pre Slovensko zlomový, a bez neho by nebolo ani dnešnej Slovenskej republiky, zároveň navrhujeme označiť názvom Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika – vznik Česko-slovenskej republiky. Je prirodzené, že v Českej republike, ktorá tento dátum ctí ako štátny sviatok, je hlavnou postavou, na ktorú sa viažu spomienky a úcta zviazaná s týmto výročím, prvý česko-slovenský prezident Tomáš Garrique Masaryk, ktorý síce po rodičoch bol napoly Slovák, ale jednoznačne patrí k českému národu. Ale rovnako prirodzené pre nás by malo byť, aby sme viac, ako bolo doteraz zvykom, zvýraznili a podčiarkli význam a prínos kľúčovej postavy vzniku Česko-Slovenska, kľúčovej postavy z hľadiska vytvorenia predpokladov pre to, aby Tomáš Garrique Masaryk a ďalší jeho spolupracovníci vôbec mohli začať rozvíjať po filozofickej, politickej a ďalších stránkach ideu vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. A to bol Milan Rastislav Štefánik. Bez tohto Slováka a najväčšieho a najváženejšieho aj z hľadiska vnímania verejnosti politického predstaviteľa z hľadiska slovenských dejín, bez jeho aktívneho príspevku k tomu, že sa zapojil a bol aktívnym činiteľom okamžite a hneď pri zrode tejto myšlienky, by Česko-Slovensko nebolo vzniklo. Ja to doložím v rámci rozpravy aj konkrétnymi citátmi jeho súpútnikov, jeho súčasníkov významných politických dejín, ktorí na neho spomínajú a hovoria o jeho prínose a jeho naozaj nezastupiteľnom diele pre vznik Česko-Slovenska.
Na Slovensku, žiaľbohu, tohto nášho veľkého politika si nijako zvlášť nepripomíname. A to je veľká škoda. Mali by sme si ho pripomínať práve vo väzbe na tento dátum, na vznik Česko-slovenskej republiky jednak preto, že bez neho by Česko-Slovensko nevzniklo, a po druhé preto, že z hľadiska jeho politických krokov a činov bol vznik Česko-slovenskej republiky jeho vrcholné politické dielo, ktorým nám súčasníkom odovzdal dedičstvo a odkaz, ktorý si máme vážiť a ktorý nás priviedol až do dnešných dní, do dnešných dní pôsobenia v rámci samostatnej Slovenskej republiky, člena Európskej únie, člena západnej civilizácie.
Aj Milan Rastislav Štefánik bol presne toho istého razenia z hľadiska hodnôt, ktoré si vážil. Vysoko vyzdvihoval demokraciu a demokratický spôsob prístupu k riešeniam politických otázok. Bol spojencom západoeurópskych krajín, veď bol generálom Francúzskej republiky. Dokonca máme niekedy pocit, že vo Francúzsku je viac cenený a viac vyzdvihovaný ako mnohokrát na Slovensku. A práve dnes môžeme urobiť veľkú zmenu vo vnímaní tohto nášho velikána. Nestačí sa len ísť pokloniť na Bradlo v čase spomienky na Milana Rastislava Štefánika, v čase spomienky na jeho tragickú smrť, to je pekná akcia, treba ju rozvíjať a vážiť si ju. Ale štátny sviatok, ktorý sa zviaže s menom konkrétneho človeka, ktorý nám odovzdal konkrétny odkaz, nič nenahradí.
Dnes som si pozrel všetky noviny, ktoré vychádzajú včítane bulvárov. A prelistoval som si ich, hľadal som nejakú zmienku o tomto významnom dni. Veď dnes je sviatok, 96. výročie vzniku Česko-Slovenska. A či mi veríte alebo nie, okrem Hospodárskych novín, ktoré venujú tomuto dátumu z ekonomického hľadiska pozornosť, žiadne slovenské periodikum sa nijako tomuto dátumu nevenuje. A preto položme si otázku: Je možné, aby súčasná mladá generácia a ďalší, dorastajúca mladá generácia v budúcnosti, keď si zachováme tento prístup, niečo vedela o tom, čo znamenal vznik Česko-Slovenska, čo znamenal pre vznik Česko-Slovenska Milan Rastislav Štefánik? Ja si myslím, že nie. A potom je úplne zbytočné sa tu čas od času rozhorčovať alebo zamýšľať sa nad tým, že postupne naša nastupujúca generácia upadá do historického bezvedomia, že visí niekde vo vzduchu, pretože vždy platilo a platiť bude, národ, ktorý si nepamätá svoju vlastnú históriu v dobrom aj v zlom, je odsúdený, aby si ju musel zopakovať. A preto je dôležité si históriu pripomínať, preto sú dôležité štátne sviatky, ktoré sú viazané na zlomové udalosti dejín národa, dejín štátu. Potom sa môžu rozvíjať a odovzdávať odkazy, ktoré sú s tým spojené, z generácie na generáciu, z jedného človeka na druhého.
Ja považujem pre charakter nášho štátu, Slovenskej republiky, niekoľko významných výročí za kľúčové. Ono vždy v tej histórii je situácia, že nejaká dejinná udalosť, ktorú národ uchopí takým alebo onakým spôsobom, významne ovplyvní budúcnosť, budúcnosť národa a budúcnosť krajiny. Aj Slovensko formovalo do dnešnej podoby z hľadiska jeho aj vnútorného charakteru niekoľko dejinných udalostí. Ja ich tu všetky vymenujem, sú štyri. A z toho kontextu aj vyplýva, prečo je 28. október tou prvou a štartovnou kľúčovou udalosťou, ktorú by sme si mali tiež pripomínať, „tiež“ hovorím preto, lebo ostatné tri sú štátnymi sviatkami a sú štátnymi sviatkami oprávnene, lebo sú dôležité a každá tá udalosť vtlačila významnú pečať do charakteru národa a do charakteru tejto krajiny. Takže poďme pekne po poriadku a chronologicky.
Tou prvou dejinnou udalosťou, ako tu už viackrát som spomínal, je vznik Česko-slovenskej republiky, 28. október 1918. Týmto dátumom sme vlastne získali šancu na to, aby sme sa ako národ emancipovali v štátnom útvare, ktorý na to vytvoril predpoklady, postupne dorástli na úroveň národa, ktorý vie spravovať veci samostatne, a vytvorili predpoklady na vznik samostatného slovenského štátu.
Tou druhou udalosťou je Slovenské národné povstanie. Slovenské národné povstanie je udalosť, kde sme so zbraňou v ruke dokázali sa postaviť, zmobilizovať a bojovať proti režimu, ktorý sme odmietali, ktorý bol nedemokratický, ktorý potláčal ľudské práva, slobody, ktorý bol beštiálny a proti ktorému všetci demokraticky zmýšľajúci a slušní ľudia sa všade na svete musia postaviť. Slováci nezaváhali, urobili to a stali sa tak súčasťou víťaznej koalície a víťazných mocností. Bolo to ďalšie kľúčové rozhodnutie, ktoré určilo, kam Slovensko patrí, kam Slovensko chce patriť.
Tým tretím míľnikom na ceste k dnešku bol 17. november, keď sme odvrhli komunizmus, odmietli komunizmus a začali budovať demokratickú spoločnosť. Opäť to bola len pokračujúca cesta a ďalší míľnik na tejto ceste, ktoré síce, ale predsa po ťažkej strastiplnej ceste a ceste, ktorá nebola bez odbočiek a slepých uličiek, nás vedie k dnešku, k demokratickej spoločnosti.
A tým štvrtým je samotný dátum vzniku samostatnej Slovenskej republiky, 1. január.
Tri z tohto štvorlístku štátotvorných výročí sú štátnymi sviatkami, len ten jeden, ktorý to všetko odštartoval, bez ktorého by nič z toho ďalšieho už nebolo, tam chýba. A preto si myslím, že je nesmierne dôležité, aby sme 28. október povýšili na štátny sviatok.
Mnohokrát sa hovorí o význame tesného následného dátumu, 30. októbri, dátume Martinskej deklarácie. Určite vyhlásenie štátneho sviatku 28. októbra nijako nepopiera význam tohto dátumu. Je takisto nesmierne významný, ale z hľadiska faktov je fakt ten, že Česko-Slovensko ako štát v tom čase už existovalo a bolo vyhlásené aj za účasti slovenských predstaviteľov. Preto by sme sa mali držať tohto hlavného výročia a nebrať to ako nejakú súťaž s Čechmi, ani o snahu za každú cenu sa odlíšiť, toto robia len tí, ktorí sa necítia dostatočne sebavedomí a dostatočne pevní z hľadiska hrdosti na to, čo národ, čo jednotliví dejatelia v danej chvíli robili a ako sa správali.
V rámci rozpravy ešte doplním tieto informácie alebo tieto argumenty o, ako som spomínal, konkrétne svedectvá, historické okamihy, ktoré tento deň a osobu Milana Rastislava Štefánika ako súčasť tohto dátumu spomínali.
Teraz mi dovoľte, aby som ešte na záver predniesol oficiálnu dôvodovú správu.
Návrhom zákona sa mení a dopĺňa zákon č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov.
Účelom novely je zaradenie pôvodne len pamätného dňa, 28. októbra – Dňa vzniku samostatného česko-slovenského štátu, medzi štátne sviatky, ktorého názov navrhujem upraviť na Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika – vznik samostatného česko-slovenského štátu, a zároveň vyradenie 1. septembra – Dňa Ústavy Slovenskej republiky spomedzi štátnych sviatkov a jeho zaradenie medzi pamätné dni.
Počas trvania česko-slovenského štátu bol 28. október štátnym sviatkom. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 a prijatí zákona č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch 28. október sa nedostal ani len do zoznamu pamätných dní, pamätným dňom sa stal až v roku 1999. Vzhľadom na spomínaný významný charakter a historický význam tohto dňa preto navrhujem jeho preradenie z pamätných dní medzi štátne sviatky. A som presvedčený, že ako sa zaradil medzi pamätné dni, čo bol len potupný proces uznávania a uznania tohto dôležitého dátumu, tak či už dnes alebo neskôr dospejeme k tomu, že tento dátum bude zaradený medzi štátne sviatky.
28. október 1918 je kľúčovým dátumom v dejinách slovenského národa. Je symbolom zavŕšenia dlhotrvajúcej túžby po samostatnosti národa a vlastnom štáte, vytvorenom vtedy v spolupráci s českým národom. Bez vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov by nebol možný neskorší vznik samostatnej Slovenskej republiky. Vznikom Česko-Slovenska sa vytvorili základné predpoklady na budovanie štátnosti, neskorší vznik Slovenskej republiky a zabezpečil sa rozvoj národného povedomia slovenského národa. Žiaľbohu, dnes najmä mladá generácia prestáva vnímať význam 28. októbra 1918, pretože nie je štátnym sviatkom a ani a dňom pracovného pokoja. Cieľom tejto novely je zároveň vyjadrenie pocty Milanovi Rastislavovi Štefánikovi ako významnému slovenskému politikovi a osobnosti, ktorý mal nezastupiteľný podiel na vzniku Česko-slovenskej republiky. Povýšenie tohto výročia na štátny sviatok doplní a dotvorí štvorlístok štátotvorných výročí, ktoré zásadne a pozitívne predurčili smerovanie štátotvornej cesty Slovenska. To znamená vznik Česko-Slovenska, Slovenské národné povstanie, 17. november a 1. január – vznik Slovenskej republiky.
Návrh zákona nebude mať priamy dopad na verejné rozpočty, neprináša nárok na pracovné sily, nemá vplyv na zamestnanosť a tvorbu pracovných miest, na životné prostredie ani na podnikateľské prostredie a je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, jej zákonmi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Dámy a páni, ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.10.2014 11:08 - 11:09 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, chcel by som navrhnúť na návrh poslaneckých klubov SDKÚ – DS, KDH, MOST a OĽaNO presunutie jedného bodu, ktorý máme v programe, na konkrétny termín. Ten bod je návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 241 o štátnych sviatkoch, tlač 1235. Ten dôvod je ten, že tento návrh sa zaoberá 28. októbrom a jeho vyhlásením za štátny sviatok pod názvom Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika a práve v utorok je 28. október. Je to významný dátum a bolo by dobré, keby sme prejavili túto úctu aj tým, že prerokujeme tento návrh zákona práve v utorok 28. októbra o 14.00 hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2014 10:57 - 10:59 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Asignácia a jej zavedenie, to je aj o zmene filozofie, tak ako aj predrečník hovoril teraz. Ja sa pamätám, aké to bolo zložité, aká to bola vážna filozofická zmena, že už nie je len štát jediný, ktorý rozdáva, ale že sa táto možnosť prenáša na ľudí, na firmy a takýmto spôsobom sa posilňuje občianska spoločnosť. To, že to prinieslo aj to, že tie tzv. tučné nadácie existujú a že si to firmy dávajú svojim na to vytvoreným nadáciám, to je pravda. To nie je dobrá súčasť toho systému, ale to sa dá obmedziť ináč, mnohými rôznymi spôsobmi, a toto ale tento návrh neobsahuje, ani týmto smerom nejde. Ide jednoduchým smerom – znížiť, zobrať všetkým – a to je chyba. Jednoducho obmedziť sa to dá tým, že sa to znemožní – vytvárať takéto nadácie – alebo že sa rozdelí nad istý objem povinnosť rozdeliť to do viacerých nadácií a množstvo, množstvo iných technických nástrojov, ktoré by tento negatívny aspekt, na ktorý sa poukazuje, odstránili. Ale vytiahnuť toto čiastočné negatívum, ktoré ani nemá nejaký zlý dopad na celkovú filozofiu danej veci, a z toho dôvodu znížiť všetkým, je chybou. Je to veľká chyba a ide zase len o to – zobrať ľuďom peniaze, zobrať im možnosť rozhodovať slobodne o vlastných peniazoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2014 10:24 - 10:30 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem, vážená pani podpredsedníčka. Vážené dámy, vážení páni, toto je zákon, ktorý je nový z hľadiska legislatívy, ktorá u nás je, a reaguje, ako povedal aj pán predkladateľ, na situáciu, ktorá bola v minulosti a má snahu predchádzať týmto situáciám a riešiť ich.
Ale ako vždy to býva alebo často pri nových situáciách, je potrebné sa na neho pozrieť naozaj pozorným okom, pretože nie je, nie je výnimočné, že dobrý úmysel, ktorý nesporne viedol k tejto norme, k vytvoreniu tejto normy a ktorý viedol aj Európsku komisiu k vytvoreniu smernice, nemusí zákonite viesť k dobrým výsledkom. Nie nadarmo sa vraví často, že cesta do pekla býva spravidla dláždená dobrými úmyslami. Takže ja som sa pozrel na tento návrh zákona, ako to je navrhované riešenie, a našiel som množstvo, množstvo problematických miest. Máme tu prvé čítanie, takže netreba nejak ísť do strašnej hĺbky, ale rád by som upozornil na to, že v druhom čítaní si tento zákon vyžiada určite značné opravy. Je tam množstvo vecí, ktoré podľa môjho názoru znamenajú rozpor s Obchodným zákonníkom, dokonca rozpor s Ústavou Slovenskej republiky a ďalšími predpismi. Je tam významné oklieštenie alebo až popretie práv veriteľov, ktorí sa môžu do týchto problematických situácií alebo teda do tej krízovej situácie dostať. Neviem, či to je práve to, čo sme chceli, a či takýmto riešením by naozaj tá cesta neviedla nie k pozitívnym záverom, ako predkladateľ prezentoval, ale, naopak, k negatívnym.
Napríklad by som upozornil na navrhovaný novovznikajúci orgán, ktorý má riešiť prípadné situácie a ktorý je zložený čisto politicky. Je zložený zo zástupcov Národnej banky, je zložený zo zástupcov ministerstva financií a ešte jeden zástupca, ale to znamená čisto čiste politicky nominovaný orgán. A keď, a tento orgán bude mať obrovskú právomoc. Tento orgán bude vládnuť v prípade, že vznikne že sa usúdi, že nastala krízová situácia, nad osudom konkrétnej banky. A keď niekomu dáme do ruky absolútnu moc, ktorá je dokonca vyššou mocou, ako sú vlastnícke práva, ktoré sú chránené ústavou, tak to je len na krok k tomu, aby niekto cez politický dosah takýto orgán využil, zneužil, ovládol, napr. s cieľom ovládnuť nejakú, či konkurenčnú, alebo jednoducho z dôvodu dosiahnutia zisku, banku. A podobné akékoľvek úvahy nás k tomu môžu viesť. Takže veľký pozor a veľkú pozornosť by som prosil pri druhom čítaní, a pri tom, aby sa aj predkladateľ zamyslel ešte nad prípadnými rozpormi a prišiel s pozmeňujúcimi návrhmi. A takisto my budeme na to pozerať a určite s pozmeňujúcimi návrhmi prídeme.
V súvislosti s týmto zákonom ešte chcem upozorniť na jednu väzbu, ktorá v ďalšom bode programu sa bude nachádzať. A je to, je to schválenie, schválenie zmluvy, vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s dohodou o prevode a mutualizácii príspevkov do jednotného fondu na riešenie krízových situácii. Tak sa to presne volá. Toto má priamu väzbu a priamu súvislosť s týmto zákonom. A tu by som chcel položil pánovi ministrovi otázku, len musí dávať chvíľu pozor. Pán minister, len či dávaš pozor teraz, lebo chcel by som, aby mi odpovedal v záverečnom slove, ako sa plánuje, či teda je niečo na tom, čo preniklo z Európskej komisie alebo z európskych kruhov, že tu má dôjsť alebo dochádza k tlaku na veľké zmeny v dohodnutých pravidlách, ktoré pri dohode o mutualizácii dlhov sú dnes dohodnuté a znamenajú rozdelenie príspevkov medzi malými krajinami a veľkými krajinami. A tá zmena má nastať pod tlakom veľkých krajín v neprospech malých krajín. To znamená aj v neprospech Slovenska. A až by takáto zmena, až sú tieto chýry pravdivé, znamenala, že Slovensku výrazne vzrastie príspevok, povinnosť platiť do tohto spoločného fondu a, naopak, veľkým krajinám, nedá sa povedať, že poklesne, ale nevzrastie tak, ako by mala vzrásť podľa súčasne dnes platnej dohody. Takže tu by som rád vedel od pána ministra, akú pozíciu v tejto otázke bude Slovensko zaujímať, a či sa touto problematikou zaoberá, pretože to je veľmi dôležitá a, samozrejme, s priamym finančným dopadom otázka, ktorá súvisí s týmto zákonom, a obsahuje ju zmluva, o ktorej budeme rokovať neskôr.
Ďakujem za pozornosť. Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:04 - 11:05 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Myslím si, že ten vecný záujem by nás mal teraz spájať, a ale nedá mi, kolega Miro Číž, že tak rýchlo vieš hovoriť, ale také nechcené, že vieš, ten škriatok sa ti tak vlúdil aj do tejto reči. Neviem či si si uvedomil, čo si povedal, tak to len tak odcitujem s úsmevným rámcom, že sa tu v júni proti "úprimnej snahe SMER-u rozkradnúť vodu" zdvihla a tak ďalej. Toto sa ti podarilo. Zrejme si to nechcel povedať, ale nedá mi, aby som sa nad tým trošku nepousmial. (Povedané so smiechom.) Ďakujem. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2014 10:51 - 11:00 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy, vážení páni, táto téma v júni bola vyhrotená, v júni sa začala, začala sa predložením zákona o vode a dneska končí predložením novely ústavy.
Treba v krátkom zhrnutí jednoznačne povedať, že keby nie aktívnej práce opozície, keby nie upozorneniu na to, že tak formulovaný zákon, ako tu bol predložený, otvára úplne iné cesty, a nie ochranu vody, ale, naopak, veľmi netransparentné narábanie s touto vodou, tak dneska nehovoríme o zmene ústavy. Zároveň treba povedať, že na to, aby sme nastavili správny režim, nebolo nevyhnutné riešiť to prostredníctvom zmeny ústavy, ale v politike jednoducho niekedy tá situácia dospeje k takýmto riešeniam a rieši sa to aj trošku neštandardným spôsobom, že na jednej strane leží ešte stále nedokončený ako keby zákon o vode a teraz prijímame alebo rokujeme o zákone o zmene ústavy, ktorá vytvorí situáciu, že tento zákon bude musieť byť stiahnutý a zásadne prepracovaný, pretože je v rozpore s budúcim znením ústavy, až tento, táto ústava bude prijatá. Ale áno, stáva sa to niekedy.
Čo je pre nás dôležité, keď sa pozeráme na túto situáciu? Sú to tie isté argumenty, ktoré zazneli už v júni pri prerokovávaní tohto návrhu zákona. Slovensko je bohaté na zdroje podzemnej vody, to je všeobecne akceptovaná, vnímaná pravda, na druhej strane nemá o tom dostatočný prehľad, dostatočné bilancie, nevieme, ako je to vlastne s tou vodou, a potrebujeme vedieť, ako je to s tou vodou. Je to vzácna surovina, treba s ňou narábať efektívne a je možné, že niekedy v budúcnosti, keď presne túto prvú úlohu dosiahneme a zvládneme, že budeme mať kvalitné, dobré, relevantné a poctivé informácie o tom, koľko máme zdrojov, koľko potrebujeme pre vlastnú spotrebu a s ktorými môžeme disponovať, tak sa nájde aj cesta a už potom zasa len zmenou ústavy sa aj nájde spôsob, ako efektívne v prospech obyvateľov Slovenska s touto vodou narábať a možno na nej aj zarábať, ale dnes taká situácia nie je. Dneska nám chýbajú tieto informácie, a preto sa, si aj ja myslím, že je adekvátne k tomu dobré povedať si, nebudeme riskovať, nebudeme riskovať vývoz vody, ktorý nevieme dneska odhadnúť, čo je dobré, čo nie je dobré, a procesy, ktoré by k tomu viedli, nám chýbajú. Mimo iného, celosvetovo neexistuje nejaký trh s pitnou vodou, neexistujú nejaké ceny, o ktoré by sme sa mohli opierať, takže naozaj tá situácia nie je zrelá na to, aby sme sa mohli pustiť cestou obchodovania s pitnou vodou, ale budúce generácie k tomu možno dospejú, a ak tá situácia bude iná.
Čo nám ale táto téma umožňuje, a preto si myslím, že by sme mali využiť túto situáciu, uvedomiť si, že prírodné dedičstvo, dedičstvo, prírodné bohatstvo nie je len voda. Prírodné dedičstvo je omnoho širší pojem, čo nám príroda a naši predkovia zanechali a o čo by sme sa mali zodpovedne starať tak, aby sme to neznehodnotili, nevydrancovali, ale využívali efektívne v prospech občanov Slovenska a s ohľadom a so zreteľom na budúce generácie, ktoré takisto po nás prídu a budú chcieť využívať toto bohatstvo. Preto je dobré a potrebné hovoriť aj o nerastnom bohatstve. Slovensko je bohatou krajinou na nerasty rôzneho typu. A je dobré ho využívať, ich využívať, ale využívať ich rozumne, rozumne a aj spôsob ich ťažby musí byť, samozrejme, v súlade s prírodou, v súlade s potrebami ľudí, ktorí tam žijú, ku prospechu občanov, ktorí na Slovensku žijú, ku prospechu samospráv, na území ktorých sa takáto ťažba prevádza, čo dnes nie je.
Preto je dobré, aby sme do ústavy pripojili v príslušnej časti aj zmienku o tom, že je potrebné takéto nerastné bohatstvo s úctou a s plnou vážnosťou chrániť, zveľaďovať a efektívne využívať ku prospechu občanov Slovenska. A preto s takýmto pozmeňujúcim návrhom prichádzame. Ono to, samozrejme, v ústave je len ten, také, také vodítko, ktorá, ktoré dáva rámec potom k ďalšiemu zhodnocovaniu alebo k ďalšiemu nakladaniu cez vykonávacie predpisy. A tu je, by sme, je potrebné sa potom venovať vo vykonávacích predpisoch, napr. v oblasti banského zákona, keď hovorím o nerastných surovinách, aby sme išli tým smerom, aby samosprávy, ktoré dnes nemajú takmer žiadny efekt z akejkoľvek ťažby, ktorá sa vykonáva v ich katastroch, aby boli zainteresované na tom, aby získali spravodlivý podiel z využívania a ťažby tohto nerastného bohatstva. Takisto sa treba pozrieť na to, či štát, ktorý reprezentuje v tomto prípade občanov Slovenska, dostáva z prípadnej, z prípadného využívania nerastného bohatstva adekvátny podiel, aby to pre štát bolo zaujímavé, aby to nebolo len v prospech ťažobných spoločností, čo sa potom zvrháva len na lobizmus a boj o náleziská.
Slovensko vďaka vyspelému banskému priemyslu za stovky rokov dozadu napredovalo. Mnohé mestá vznikali. Viete, že ja som z Banskej Štiavnice a Banská Štiavnica by nebola, keby nebolo baní, keby nebolo banského priemyslu a keby nebolo obrovského bohatstva, ktoré naša zem vydala, a nebolo by obrovského rozvoja techniky, vedomostí, vedy, ktoré posúvali poznanie dopredu. Ale to je malá odbočka. To už to je téma, ktorá, ktorú môžeme diskutovať pri konkrétnych zákonoch, ktoré sa tomu budú venovať. Dnes sa venujeme len ústave, ktorá, ako som povedal, vytvára rámec.
Takže, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi predložiť, prečítať návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky.
1. Navrhovaná zmena sa označuje ako bod 2, pred ktorý sa dopĺňa bod 1, ktorý znie:
1. V čl. 4 sa na konci pripája táto veta:
"Slovenská republika chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií."
V odôvodnení, myslím, že som sa zmienil dostatočne vo svojom úvodnom slove, takže nebudem čítať to krátke odôvodnenie, ktoré na pozmeňujúcom návrhu sa nachádza. Tento návrh vznikol alebo teda bol prerokovaný a dohodnutý so všetkými poslaneckými klubmi, ktoré sa zúčastnili rokovaní o podpore tejto novely ako takej. Ja v závere len pripomeniem a ocením, že naše volanie, klubu SDKÚ - DS, ktorí sme iniciovali a žiadali o takéto rokovanie, čím sme nadväzovali na prísľub vládnej strany z júna, že takéto rokovanie bude, sa nakoniec uskutočnilo, a že bolo umožnené, aby sa ešte vycizelovali a vytvorili pozmeňujúce návrhy, ktoré vytvorili z diskutabilných textov jednoznačné texty, ktoré majú zabezpečiť to, čo sa deklaruje, aby o tom neboli ďalšie pochybnosti, a ktorý umožnil aj dohode o podpore takéhoto návrhu, doplňujúceho návrhu, pozmeňovacieho návrhu.
Čo sa týka klubu SDKÚ - DS v prípade, že bude akceptovaný tento návrh a podporený, samozrejme, to veľmi uvítame a ďakujeme už vopred za podporu tohto pozmeňujúceho návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.10.2014 17:22 - 17:23 hod.

Ľudovít Kaník
Pani podpredsedníčka, obávam sa, že došlo k zmätočnému hlasovaniu pri hlasovaní o zbraniach, teda zbraňovej amnestii, nech si to technici pozrú. Nehlasovali sme o postúpení do tretieho čítania. Hneď ste otvorili rozpravu v treťom čítaní a potom sa hlasovalo len záverečné hlasovanie. Mám taký dojem, treba to overiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.10.2014 11:56 - 12:00 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem veľmi stručný, kolegyne a kolegovia. Určte problém s korupciou na Slovensku je obrovský a určite urobiť kroky k tomu, aby sme ju mohli účinnejšie potierať, je treba. To jadro toho zákona z tohto pohľadu je v poriadku. Ale treba si zároveň položiť otázku: Kde nás najviac tlačí topánka, v ktorej oblasti z hľadiska rozvrstvenia celého teda sektora? Nie je to súkromný sektor, nie to podnikateľský sektor. Je to verejný sektor! Sú to štátne inštitúcie, verejné inštitúcie, samosprávy, tam nás tlačí topánka. Tam treba jednoznačne začať, tam treba nasmerovať pozornosť a tam sa potom aj môžu dosiahnuť tie zmeny na základe takto postaveného zákona, ktoré verejnosť očakáva, ktoré tú vec posunú ďalej.
Takto sa to malo aj nastaviť. Je úplne zbytočné, aby sa teraz snažil objať všetko a potom vytvoriť, samozrejme, aj množstvo problematických situácií, množstvo rizikových situácií, množstvo situácií, ktoré naozaj môžu byť zneužiteľné, a načo. To vôbec nie jen potrebné. Pretože to spochybňuje a dáva argumenty odporcom akéhokoľvek riešenia, teraz myslím tých neúprimných odporcov, nie tých, ktorí chcú, aby sa s vecami pohlo, ale im vadí práve to, že sa zavádzajú veci, ktoré sú nadbytočné a nadprácou.
Ja niekedy mám jednoznačne pocit, že na to, aby sa neprijali pozitívne a dobré zmeny, sa nabalia na tieto dobré návrhy také množstvo nadstavieb a také množstvo vetvení, ktoré ich zabíjajú a ktoré buď znamenajú, že sa nenájde pre ne dostatočná podpora, aby boli prijaté, alebo potom v praxi sú paralyzované a tým pádom neúčinné.
Takže o čo mi ide? Je potrebné zabojovať o to, aby sa očistil ten zákon o zbytočné záležitosti, naozaj nie je zmysluplné, nie je potrebné, aby súkromné firmy vytvárali nejakú administratívnu a byrokratickú štruktúru nato, aby tento zákon mohol byť aplikovaný. To sú absolútne zbytočné veci. Tu jednoducho má platiť zásada, že v žiadnom prípade nebudeme do podnikateľského prostredia vnášať ďalšie nové povinnosti. Ale realita je presne opačná. Skoro každým zákonom ukladáme podnikateľskému sektoru nové a nové zbytočné povinnosti, ktoré komplikujú podnikateľské prostredie, komplikujú zamestnávateľské prostredie a pôsobia na ekonomiku ako brzda.
Takže, uvedomujúc si na jednej strane potrebu urobiť krok vpred, náš klub tento zákon v prvom čítaní podporí, ale s veľkými výhradami. (Reakcia navrhovateľa.) No, tak teraz máte problém. (Zasmiatie sa rečníka.) Toto je vážny problém... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
V čom máte problém?

Kaník, Ľudovít, poslanec NR SR
Že sme v druhom čítaní. (Smiech rečníka. Reakcia z pléna.) Nie, nie, nie. Ale máme minimum času na to, aby sme mohli opraviť, čo opraviť treba. Ale obávam sa, že takto nastavený zákon potom neprinesie to, čo od neho očakávame.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis