Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

25.3.2014 o 9:48 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 25.3.2014 11:37 - 11:40 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pekinská zmluva o audiovizuálnych umeleckých výkonoch bola prijatá Svetovou organizáciou duševného vlastníctva 24. júna 2012 na diplomatickej konferencii v Pekingu. Slovenská republika sa ako členský štát Svetovej organizácie duševného vlastníctva podieľala na finálnych rokovaniach. Cieľom predkladaného materiálu je predovšetkým zabezpečiť, aby sa Slovenská republika v súlade s pravidlami medzinárodného práva stala zmluvnou stranou zmluvy, a to aktom pristúpenia. Zmluva má garantovať primeranú ochranu a odmeňovanie výkonných umelcov v oblasti audiovízie, ktorými sú napríklad herci, hudobníci alebo tanečníci, ktorých umelecké výkony sú zahrnuté do audiovizuálneho diela. Zmluvou sa posilnia majetkové i osobnostné práva výkonných umelcov v audiovízii, ako aj ich ochrana pred neoprávneným použitím ich umeleckých výkonov. Ďalej je zámerom zmluvy prechádzať diskriminácii medzi jednotlivými kategóriami výkonných umelcov a reagovať na potrebu určiť medzinárodný štandard aj pre výkonných umelcov v audiovízii. Prvýkrát sa tak na medzinárodnej úrovni podporuje ich právna ochrana aj s ohľadom na digitálne prostredie.
Súbor medzinárodných pravidiel upravených v zmluve vypĺňa medzeru v ochrane práv výkonných umelcov, ktorá existovala od prijatia zmluvy Svetovej organizácie duševného vlastníctva umeleckých výkonoch a zvukových záznamoch. Zmluva súčasne zachováva rovnováhu medzi záujmami a právami výkonných umelcov pri ich umeleckých výkonoch podávaných v oblasti audiovízie na jednej strane a záujmami verejnosti v oblasti vzdelávania, výskumu a prístupu k informáciám na strane druhej.
Zmluvu možno klasifikovať ako prezidentskú zmluvu. V zmysle Ústavy Slovenskej republiky je zmluva medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a bude mať prednosť pred zákonmi. Keďže slovenský právny poriadok ochranu výkonných umelcov upravuje v dostatočnom rozsahu v zákone o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom, nie je potrebné meniť právny poriadok Slovenskej republiky. Slovenská republika zároveň podľa čl. 11 ods. 2 zmluvy využíva možnosť vykonať oznámenie, ktorým vyhlasuje, že jej právny poriadok už obsahuje právo na primeranú odmenu za verejný prenos, ktorý zahŕňa aj vysielanie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

25.3.2014 10:58 - 11:05 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Chcem sa poďakovať predovšetkým za vecnú a korektnú rozpravu. V konečnom dôsledku aj za tie pozmeňujúce návrhy, pretože boli predložené nepochybne s dobrým úmyslom. Najmä vo vystúpení pána poslanca Hubu bol citeľný taký spor, ktorý veľmi trefne pomenoval pán poslanec Číž, že je to spor niekde medzi pamiatkovým idealizmom a pamiatkovým realizmom. Srdce nám káže byť na strane toho pamiatkového idealizmu, ale ten rozum a tie možnosti, bohužiaľ, hovoria o tom, že musíme byť realisti.
Dovoľte mi, aby som sa vyjadril k navrhovaným pozmeňujúcim návrhom. Boli podané dva. Prvý pánom poslancom Hubom a Viskupičom a druhý pánom poslancom Viskupičom a poslancom Hubom.
Takže k tomu prvému, k bodu 1 tohto návrhu. Domnievame sa, že návrh ide nad rámec novely zákona, keďže nanovo koncipuje termín "archeologické dedičstvo s pamiatkovou hodnotou". Pojem "archeologické dedičstvo" je definovaný v Európskom dohovore o ochrane archeologického dedičstva a aj zákon o ochrane pamiatkového fondu sa odvoláva na skutočnosť, že ochrana kultúrnych pamiatok archeologických nálezov a nálezísk sa vykonáva aj na základe medzinárodných zmlúv. Čiže považujeme v tomto štáte za dostatočné zadefinovanie archeologických nálezov a archeologických nálezísk. V budúcnosti, keby prišlo k rekodifikácii zákona o ochrane pamiatkového fondu, bolo by možné premietnuť znenie dohovoru o ochrane archeologického dedičstva do jeho ustanovení.
Ďalší pozmeňujúci návrh v bode 1. Ten v podstate navrhuje významne redukovanú formu pojmového aparátu pamiatkovej hodnoty, kedy z textu sa vypúšťajú "umelecko-remeselné hodnoty". Súčasná definícia pamiatkovej hodnoty presne vymedzuje významné oblasti, pre ktoré môže byť vec predmetom individuálnej alebo územnej ochrany, a zavedenie pojmu "technický vývoj spoločnosti s vysokou mierou autenticity" nespĺňa kritériá určitosti a nemožnosti zdokumentovať toto kritérium.
K bodu 2 pozmeňujúceho návrhu, toho prvého. V § 38 už je zavedené vysvetlenie spôsobu financovania pamiatkových výskumov. Okrem toho je možné uchádzať sa v dotačnom systéme ministerstva kultúry o dotáciu na pamiatkový výskum, ktorá je práve aj na tieto účely poskytovaná každoročne bez toho, aby to bolo v platnom znení zákona zavedené.
K bodu 3 pozmeňujúceho návrhu. Ten je taký, by som povedal, možno najpodstatnejší. Umožňuje vstup do zákona o miestnych daniach a miestom poplatku za komunálne služby a drobné stavebné odpady. Ide o oslobodenie dane a zníženie dane z nehnuteľností, ak sú národnou kultúrnou pamiatkou. Pravdu poviem, to je, to srdce by chcelo súhlasiť s pozmeňujúcim týmto návrhom, ale treba si uvedomiť, jeho akceptácia by stanovila nároky na rozpočet verejnej správy, s čím predkladaný zákon pôvodne nerátal. Tento pozmeňujúci návrh by zaťažil už aj tak veľmi napäté rozpočty obcí a v prípade ich prirodzenej žiadosti o refundáciu by zaťažil aj štátny rozpočet. To znamená, že takáto zmena, pán poslanec, si určite vyžaduje rozsiahle rokovania s ministerstvom financií a zástupcami samospráv ZMOS-u a Úniou miest Slovenska, keďže by išlo o redukciu príjmu z miestnych daní v neprospech prijímateľov miestnych daní.
Čo sa týka druhého pozmeňujúceho návrhu, k jeho prvému bodu nevypúšťať slová "alebo nehnuteľná vec" a ponechať aj "nehnuteľný charakter archeologického nálezu", zadefinovanie archeologických nálezov ako hnuteľných vecí a archeologických nálezísk ako nehnuteľných vecí súvisí s možným konfliktom so všeobecnou právnou úpravou, Občiansky zákonník, ktorá rozdeľuje veci na hnuteľné a nehnuteľné a nehnuteľné veci na pozemky a stavby.
K bodu dva tohto návrhu. Vloženie nového písmena so zavedením povinnosti pre ministerstvo kultúry zastupovať štát ako poškodenú stranu v trestnom konaní. Táto povinnosť je zadefinovaná pre pamiatkový úrad ako orgán štátnej správy v oblasti ochrany pamiatkového fondu, ktorý disponuje odborníkmi zo všetkých odborov z oblasti ochrany pamiatkového fondu.
Identické vyjadrenie v podstate platí aj k bodu 3 pozmeňujúceho návrhu.
K bodu 4, ktorý hovorí o, pripojiť vety, tak ako boli prednesené v návrhu. V súčasnosti vydávané rozhodnutia vydané aj podľa § 32 ods. 2 strácajú platnosť po uplynutí troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti, ak v tejto lehote nebol vykonaný úkon, na ktorý sa vzťahujú. Predmetná právna úprava je vyhovujúca, pretože aj v súčasnosti platné znenie stavebného zákona určuje platnosť stavebného povolenia na dobu dva roky od nadobudnutia jeho právoplatnosti, čo znamená, že rozhodnutia vydávané orgánmi štátnej správy na ochranu pamiatkového fondu majú platnosť dlhšiu a pre potreby štátnych orgánov dostatočnú.
A napokon k bodu 5 vypustiť slová "nedeštruktívnych metód". Podľa Európskeho dohovoru o ochrane archeologického dedičstva z Valletty, na ktorý sa odkazujú práve predkladatelia tohto návrhu, sa uvádza, že Slovenská republika sa zaviazala zabezpečovať vykonávanie archeologických vykopávok a prieskum na vedeckej úrovni pod podmienkou, že sa podľa možnosti uplatnia najmä nedeštruktívne metódy skúmania. Nedeštruktívne metódy výskumu priamo súvisia s definíciou pamiatkového výskumu, ktorý je uvedený v § 35 ods. 1, kde sa uvádza, že, citujem: "Pamiatkový výskum je odborná činnosť zameraná na získavanie poznatkov o kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach, archeologických nálezoch a archeologických náleziskách." Vzhľadom k tomu nie nedeštruktívnou metódou výskumu bežné dokumentovanie stavu archeologického náleziska alebo archeologického nálezu napríklad vyhotovením fotografickej dokumentácie alebo náčrtu pre potreby publikovania napríklad v odbornej literatúre.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2014 9:49 - 9:50 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Návrh zákona bol pripravovaný na základe podnetov z aplikačnej praxe, z podnetov poradných orgánov ministerstva, z podnetov odbornej i laickej verejnosti, v spolupráci s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky ako orgánom špecializovanej štátnej správy v oblasti ochrany pamiatkového fondu.
Návrh zákona zavádza a definuje nové pojmy, zavedenie ktorých si vyžiadala aplikačná prax. Precizuje sa administratívny postup a predpoklady rozhodovania pri obnovách národných kultúrnych pamiatok a nanovo sa upravuje výkon štátneho pamiatkového dohľadu spolupracujúcich orgánov a osôb.
Z dôvodu zvýšenia operatívnosti ministerstva pri realizácii významných projektov či výstav sa upravuje režim povoľovania dočasného vývozu národných kultúrnych pamiatok do zahraničia, respektíve ich časti. Významnými sú zmeny v oblasti pamiatkového výskumu, jeho realizácie, udeľovania osvedčení a oprávnení na jeho realizáciu. Pre lepšiu orientáciu vlastníkov, prípadne žiadateľov o pamiatkový výskum sa zavádza nová systematika, ktorá sprehľadňuje pamiatkové výskumy. Z hľadiska účinnejšieho postihu nezákonného konania návrh zákona zavádza nové skutkové podstaty priestupkov a iných správnych deliktov. Cieľom návrhu zákona je zvýšiť kvalitu výkonu štátnej správy v oblasti ochrany pamiatkového fondu, posilniť a konkretizovať kompetencie orgánov štátnej správy, zlepšiť prehľadnosť zákona a skvalitniť predpoklady pre realizáciu a posudzovanie pamiatkového výskumu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2014 9:48 - 9:48 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Len veľmi krátko k tomu, čo hovoril pán poslanec Viskupič. Tá povinnosť zriaďovateľa vyžiadať si stanovisko od ministerstva kultúry v prípade, že sa rozhodne zrušiť alebo zlúčiť inštitúciu, či už divadelnú alebo hudobnú, má slúžiť na to, aby sme sa minimálne vyhli tomu, že ak by tá povinnosť nebola, tak by tieto inštitúcie boli povedzme rovno zrušené alebo zlúčené. Čiže vytvára sa minimálne priestor na to, aby dostalo ministerstvo informáciu o takomto zámere a mohlo, keď už nič iné, začať o tom rokovať, začať hľadať nejaké možnosti, aby sa daná inštitúcia v prípade nezrušila, pokiaľ ten záujem je alebo názor ministerstva je, že by sa zrušiť nemala. Takže preto zostávame v polohe povinnosti vyžiadať si stanovisko a nešli sme do polohy, že môže si vyžiadať stanovisko. Toľko na vysvetlenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.3.2014 9:35 - 9:37 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, divadelná činnosť je v súčasnosti upravená zákonom o divadelnej činnosti v znení neskorších predpisov. V právnom poriadku Slovenskej republiky však absentuje právna úprava hudobnej činnosti, postavenie profesionálnej hudobnej inštitúcie, ako aj vymedzenie pojmu hudobný umelec a, ako ukazuje aplikačná prax, s odstupom rokov je potrebné nanovo upraviť, respektíve doplniť aj niektoré ustanovenie týkajúce sa divadelnej činnosti.
Predložený návrh zákona upravuje komplexne divadelnú činnosť, aj hudobnú činnosť, pričom rešpektuje osobitosti tvorivého procesu. Vytvára podmienky na rozvoj profesionálnej divadelnej činnosti a profesionálnej hudobnej činnosti a dostupnosť umeleckej tvorby pre občanov v rôznych regiónoch Slovenska. V prípravnej fáze tvorby zákona ministerstvo kultúry prizvalo k spolupráci aj zástupcov profesionálnych divadelných a hudobných inštitúcií, profesijných a odborových združení s cieľom čo najlepšie zohľadniť poznatky z praxe. Ustanovenia týkajúce sa pracovno-právnych vzťahov konzultovalo v procese prípravy ministerstvo kultúry s ministerstvom práce sociálnych veci a rodiny.
Návrh zákona reflektuje aktuálny vývoj v daných oblastiach umenia, vytvára podmienky na divadelnú tvorbu a hudobnú tvorbu ako výsledku osobitého procesu vzájomne súvisiacich umeleckých, umelecko-technických a organizačných aktivít. V nadväznosti na tieto špecifiká sa navrhovanou právnou úpravou dopĺňajú aj modifikujú ustanovenia doteraz platného zákona, ktorý upravuje zriaďovanie, zakladanie, zlučovanie, zrušovanie postavenia a činnosť divadiel a pracovno-právne vzťahy divadelných umelcov. Okrem týchto úprav precizujeme podmienky vzniku nároku na osobitný príspevok pre určené kategórie divadelných a hudobných umelcov, ktorí z objektívnych príčin nemôžu naďalej vykonávať umeleckú činnosť na úrovni požadovaných umeleckých kritérií ,a zároveň upresňujeme aj okruh poberateľov osobitného príspevku o skupinu umelcov, ktorí boli zamestnancami štátnych divadiel a v súčasnosti sú zamestnancami divadiel v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov, ako aj umelcov, ktorí boli zamestnancami divadiel v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov, ako aj umelcov, ktorí boli zamestnancami Vojenského umeleckého súboru alebo Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu.
Navrhovaná právna úprava zákona sa vzťahuje na všetky profesionálne divadlá a profesionálne hudobné inštitúcie vrátane divadiel a profesionálnych súborov národnostných menšín bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom alebo zakladateľom, ako aj na divadlá, hudobné inštitúcie, ktorých postavenie upravuje osobitný predpis, teda na Slovenské národné divadlo a Slovenskú filharmóniu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.1.2014 18:34 - 18:40 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Dovoľte mi povedať, vážené dámy, vážení páni, že určite mi ani na chvíľku nenapadlo, že by vystúpenia poslancov Viskupiča a Kvasničku bolo politikárčením, naopak, chcem povedať, nielen v tomto prípade, že si cením, že sa tomu zákonu, návrhu zákona venovali a zjavne im ide o vec, o tom nepochybujem. Ja som mal k dispozícii ten pozmeňovací návrh, takže ja som ho zase postúpil odborným útvarom na ministerstve, aby sa naňho pozreli, samozrejme, nie ako politicky, ale ako na vecný návrh. A dostal som k tomu určité stanovisko.
Ešte prv než vás s ním oboznámim, tak chcem povedať, že napriek tomu, že nešlo o politikárčenie, myslím si, že o politiku tu čiastočne ide, pretože otvárate otázku, keď sme v nejakom čase na vyššie územné celky a mestá delegovali právomoci, decentralizovali sa, dali sa tam inštitúcie a preniesli sme na ne určitú zodpovednosť. A teraz, možno niekedy objektívne, niekedy subjektívne, máme tendenciu tú zodpovednosť im nejakým spôsobom brať, pretože sa nám niečo páči alebo nepáči. Dnes to môžu byť galérie a múzeá, zajtra si povieme, že to môžu byť v nejakých aspektoch školy, nemocnice. Jednoducho, je to politická otázka, nielen teda úzko odborná, si myslím.
Ale ešte raz opakujem, cením si to, že ste určite veľký kus práce museli urobiť na tom, aby ste takto naformulovali svoje pozmeňujúce návrhy.
Čo sa týka bodov 1, 2 a 4 vášho pozmeňujúceho návrhu, tak nachádzajú sa v ňom rozpory s viacerými ustanoveniami platných zákonov tak, že by mohli byť nevykonateľné tieto návrhy.
Zákon o múzeách a galériách ustanovuje, kto môže byť zriaďovateľom alebo zakladateľom múzea alebo galérie. Zriaďovateľom môže byť ústredný orgán štátnej správy, vyšší územný celok, obec. Zakladateľom môže byť iná právnická osoba, ide v tomto prípade o súkromné múzeá a galérie.
Z tých uvedených subjektov sa zákonom o výkone práce vo verejnom záujme nevzťahuje na zakladateľov súkromných múzeí a galérií. Pozmeňujúci návrh teda neprípustným spôsobom rozšíril pôsobnosť zákona o verejnom záujme aj na neštátne a neverejnoprávne subjekty, ktoré nefinancujú nimi založené múzeá a galérie z verejných zdrojov. Ide tiež o neprimeraný zásah do práva zakladateľa neštátneho múzea, keď by mu štát zákonom určil subjekty, ktoré mu vyberú štatutárny orgán ním založeného múzea.
Na múzeá a galérie zriadené obcou alebo vyšším územným celkom sa zákon o verejnom záujme vzťahuje, ustanovuje však výnimku práve pre menovanie štatutárnych zástupcov nimi zriadených organizácií. Podľa § 5 ods. 1 zákona o verejnom záujme platí pre ustanovenie štatutárnych zástupcov múzeí a galérií zriadených obcou [§ 11 ods. 4 písm. l)] zákona o obecnom zriadení, podľa ktorého je v kompetencii obecného zastupiteľstva zriaďovanie a zrušovanie obecných organizácií a tiež vymenovanie a odvolávanie ich štatutárov zriadených vyšším územným celkom [§ 11 ods. 2 písm. h)] zákona o samospráve vyššieho územného celku, podľa ktorého zriaďovanie organizácií a vymenovanie a odvolávanie ich štatutárov je v kompetencii zastupiteľstva.
Domnievam sa teda, že vami ako keby solídne aj obhajovaný cieľ nie celkom je asi dobre podchytený týmto návrhom tak, aby nebol v rozpore s inými zákonmi, a zároveň si aj tak myslím, že je to naozaj taká širšia otázka, či im budeme určité kompetencie uberať, resp. či na jednej strane sme im dali tie veci do pôsobnosti a na druhej strane ich ideme v istom zmysle nejako regulovať.
Čo sa týka tých štandardov, tak ministerstvo kultúry má tú ambíciu, dokonca považuje problematiku štandardizácie výkonov múzeí a galérií za veľmi významnú a podstatnú, jej riešenie je zahrnuté do Stratégie rozvoja múzeí a galérií v Slovenskej republike do roku 2018, ktorú vláda schválila v apríli 2013, a stratégia počíta so zavedením systému štandardizácie výkonov múzeí a galérií na Slovensku a benchmarkingu ako nástroja strategického manažmentu so zámerom definovania cieľov na zlepšenie vlastných aktivít v múzeách a galériách.
A tu nadviažem na vystúpenie pána poslanca Mičovského, ktorý, ak som to správne pochopil, nejakým spôsobom otvoril otázku múzejných a galerijných zariadení, ktoré, poviem vám prečo, vlastne zákon definuje. Pretože ak chceme zvyšovať štandardy múzeí a galérií, tak aj sa sprísňujú tie kritériá pre ne, aj z hľadiska odbornosti a všetkých nárokov, a mnohé, ako ste to aj vy popísali, ušľachtilé inštitúcie tohto typu nedokážu tie kritériá naplniť tak, aby mohli byť a mať štatút múzea alebo galérie, a práve pre tie je zavedený pojem múzejného a galerijného zariadenia. Aby jednoducho neboli postavení úplne mimo hry, ale aby sme ich v istom zmysle a určitými kritériami, takými jednoduchšími, mali podchytené.
Čiže ja si myslím, že práve ten návrh zákona pamätá na takéto veci, pretože, samozrejme, je tam určitá takisto miera štandardov, ktoré musia zachovávať, ale nie sú také prísne ako pri múzeách a galériách, kde naozaj očakávame tie odborné činnosti a bezpečnostné opatrenia a tak ďalej atď.
Ak som vás nesprávne pochopil, je mi ľúto, ale na druhej strane aj vy, ak chcete niečo meniť, tak musíte dať ten pozmeňovací návrh, to sa nedá takto, že mne teraz poviete, že aby som niečo zmenil alebo nezmenil. Pri všetkej ako tiež dobrej vôli o tom, o tom nepochybujem. Takže toľko k tomu.
Ďakujem vám, páni poslanci.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.1.2014 17:39 - 17:41 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Zámerom predloženého návrhu zákona je upraviť ustanovenia platného zákona, ktoré nemajú normotvorný a jednoznačný charakter. Vládny návrh zákona spresňuje niektoré pojmy, napríklad galéria, vedomostný systém múzeí a galérií, zavádza do múzejnej praxe nový pojem múzejné zariadenie a galerijné zariadenie, precíznejšie upravuje práva a povinnosti zriaďovateľa alebo zakladateľa múzea alebo galérie, ustanovenia Registra múzeí a galérií, vymedzenie územnej pôsobnosti, zamerania a špecializácie sústavy múzeí a galérií a tiež aj výkon základných odborných činností.
Ďalším cieľom novely zákona je zníženie administratívnej záťaže a rozsahu povinností v evidencii predmetov kultúrnej hodnoty a v prípade dočasných vývozov zbierkových predmetov.
Upravujú sa aj znenia prílohy č. 1 a príloh č. 3 až 6 z dôvodu drobných úprav.
Vládnym návrhom sa zároveň novelizuje zákon o podmienkach dovozu a vývozu predmetu kultúrnej hodnoty z dôvodu určenia ministerstva kultúry príslušným orgánom na vystavenie povolenia podľa Vykonávacieho nariadenia Komisie k nariadeniu Rady o vývoze tovaru kultúrneho charakteru a zákon o ochrane pamiatkového fondu z dôvodu spresnenia podmienok, za ktorých je múzeum povinné prijať do svojej správy archeologické nálezy, ak boli získané z archeologických výskumov vykonaných v regióne jeho pôsobenia.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

30.1.2014 15:54 - 15:56 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ak som spomenul pána poslanca Chmela, tak to bolo zámerne. Chcel som tým veľmi jasne odlíšiť tú časť opozície, ktorú si vážim a ktorú ak aj kritizuje, hoci aj emotívne, nad jej kritikou sa vždy zamýšľam, od tej časti opozície, ktorú, či sa vám to páči alebo nie, považujem za predvoj extrémistov, ktorí stoja pred bránami.
A vecne. Ak by pani ombudsmanka Dubovcová nepochybila v procese, bola by na vláde vypočutá. Ona si tú chybu ani nepriznala. Ona si ju nepriznala a opozícia to zneužila. A to bola, samozrejme, zámienka na túto schôdzu, ktorá bola zo strany opozície zneužitá. Ale presne, ako povedal pán poslanec Lipšic, tá nenávisť sa vždy obracia proti tomu, kto tú nenávisť rozsieva. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.1.2014 15:24 - 15:27 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. (Hlas z pléna.) Rozprava ešte trvá, pán poslanec, boli ste chvíľku vonku, asi ste to nezbadali.
Vážené dámy poslankyne, páni poslanci, bol som už svedkom viacerých mimoriadnych schôdzí bez ohľadu na to, či sme boli v opozícii my alebo bol v opozícii niekto iný. Vzhľadom na to, že po tejto schôdzi ide môj bod, tak som musel... No jednoducho som túto celú schôdzu v podstate pozeral, počúval a s toľkou mierou nenávisti a arogancie zo strany opozície som sa ešte v tomto parlamente nestretol. To vám musím teda povedať. A to je jeden z dôvodov, prečo teraz vystupujem.
Túto schôdzu zvolala opozícia, to znamená, že táto schôdza nemohla byť marketingovým zámerom strany SMER. Bola od počiatku marketingovým zámerom opozície. Ale celkom im to nevyšlo. Aj im samotným sa vymkla z rúk. Myslím, že keď s odstupom času sa nad tým zamyslia, tak si uvedomia, ako to prehnali, akou mierou nenávisti a urážok sa obrátili na vás aj na iných tu neprítomných predstaviteľov strany SMER, na voličov strany SMER a na veľmi širokú slovenskú verejnosť.
Myslím si, že veľkej časti opozície je ombudsmanka Dubovcová hlboko ľahostajná, česť výnimkám. To, čo je im však sväté, je každá príležitosť, kedy si môžu kopnúť do strany SMER. (Potlesk.) A čím je to silnejšie, čím je to hlasnejšie, tým si viac myslia, že im viac narastú svaly, nebodaj preferencie alebo niektorým aj nádej v ich kandidatúre do rôznych orgánov alebo inštitúcií, na ktoré sa chystajú. Na toto všetko im je dokonca dnes dobrý aj Kotleba a extrémizmus.
A ja si myslím, že extrémisti už dnes sedia v parlamente, tak ako som túto schôdzu počúval. Títo extrémisti sú najmä viacerí z poslancov OĽaNO a sú viacerí z poslancov SaS a niektorí nezaradení. Ich extrémizmus, to je extrémna arogancia, to sú extrémne, doslova niekedy osobné urážky, ktoré si tu vypočuli mnohí poslanci strany SMER. Niekedy už len naozaj z hľadiska veku si to mohli niektorí poslanci opozície odpustiť. A naozaj je to extrémna nenávisť, ktorú rozsievate medzi obyvateľstvom Slovenska a ktorá sa vám vráti, pretože vôbec ste sa nestarali o ombudsmanku, starali ste sa len o sebe počas tejto schôdze, o to, aby ste sa ukázali v priamom prenose alebo v zázname televízie. To je podstata tejto schôdze, to je váš marketingový zámer. (Potlesk.)
A je mi ľúto, že bývalý minister kultúry a podpredseda vlády je na čele tejto vlčej svorky opozície. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2014 12:05 - 12:07 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Dovoľte, vážení prítomní poslanci, krátko. Ďakujem za podporu zákona, návrhu zákona a osobitne chcem poďakovať všetkým tým ľuďom, ktorí sa nejakým spôsobom podieľajú na obnove pamiatok a v tom aj všetkým pracovníkom pamiatkových úradov a iných špecializovaných pracovísk, ktorí napriek kritike, ktorá tu zaznievala, (potlesk) desaťročia systematicky krok za krokom možno aj s problémami, ale obnovujú pamiatky na Slovensku, a ten, kto nie je slepý, ten, kto po Slovensku chodí, ten to aj vidí.
Áno, dalo by sa iste aj viac, aj s väčšími zdrojmi, v tomto zmysle určite budem súhlasiť s pánom poslancom Hraškom, ale keby, po prvé, jeho vystúpenie nebolo pomýlené, pomýlené v tom, že stavia jednu oblasť života proti druhej. Ak my by sme takto pokračovali a stavali kultúru proti športu, alebo, tak to je veľmi zlé. (Potlesk.) A je aj účelové, pretože tí istí opoziční poslanci, keď sa obnovoval a bude sa ďalej pokračovať v obnove Bratislavského hradu, tak kričia. Keď vláda odsúhlasila obnovu Rusoveckého kaštieľa, tak z opozičných radov sa ozývalo: "Teraz? V kríze? Toľké peniaze na obnovu nejakého parku rusoveckého, kaštieľa?" A takisto si nevšímate, koľko podporil osobne aj premiér aj zo svojej rezervy, kultúrnych vecí. Napríklad nikto si nemienil povšimnúť, koľko dal zo svojej rezervy napríklad na obnovu jednosálových digitálnych kín na Slovensku. Čiže keby ste boli objektívni, nemohli by ste takto účelovo stavať jednak kultúru proti športu a jednak vidieť len jednu časť aktivít pána premiéra a nemohli by ste sa raz k obnove pamiatok stavať kriticky, keď vám to vyhovuje, keď to vláda podporuje a inokedy nekriticky. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis