Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.6.2014 o 16:19 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2014 16:58 - 17:02 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Je to zákon, ktorý je aj o peniazoch, takže ja to absolútne prijímam, dôveruj alebo nedôveruj a preveruj, to je jedno, takže ja aj prejdem s právnikmi takéto aspekty, ktoré tu boli vznesené. K tej torzálnej architektúre, samozrejme, mňa to ani nenapadlo, pán poslanec, nerozmýšľam takýmto spôsobom a skôr si myslím, že to je určené pre rôzne združenia dobrovoľnícke, ktoré nie sú ani vlastníkmi, ani správcami a dnes nemajú možnosť, hoci veľmi chcú, povedzme, nejaký, nejaký hrad opravovať. Ale tiež si to preverím, ale naozaj to by mi nenapadlo, že by som si takýmto spôsobom chystal nejaký, nejaký, nejaký kšeft. Najviac sa diskutovalo o rade fondu a preto chcem zdôrazniť, že rada o individuálnych projektoch nerozhoduje. To je veľmi dôležité. A svojím spôsobom, aj keď sa tomu asi odborne pán poslanec tuná nevenuje, ale vypichol niečo, čo som aj ja chcel upozorniť, už keď sa bavíme, kto by kde v tom fonde čo mohol a nemohol, kľúčovou otázkou bude, kto sa stane riaditeľom fondu. A ani nie tak z hľadiska tých kompetencií, ktoré má, pretože my sme nad tým vychádzali z nejakých iných európskych skúseností, nevymýšľali sme niečo nové, ja takisto sa budem tým zaoberať, či ešte môžeme niekde niečo poistiť, ale všetko sa dá nakoniec zneužiť.
Ale prečo on je kľúčový? Lebo, a to je o tej našej krajine, to je o tom Slovensku, my musíme nájsť človeka, ktorý bude kultúrny, organizačne schopný, svojou povahou spravodlivý, veľkorysý a ktorý nebude skupinkár, lebo to je jeden z veľkých hriechov a tragédii slovenskej kultúry a ktorý bude rešpektovanou autoritou. To bude, to bude kľúčová vec a keď takého správneho človeka rada nájde, on musí nejaký projekt napísať, tak nám to vyrieši podľa môjho názoru množstvo rôznych možností, ktoré zákon dáva alebo nedáva. A ak ho nenájdeme, ak tam rada dá nesprávneho človeka, tak aj tie dobré veci, ktoré v tom zákone sú, tak môžu, môžu ísť veľmi rýchlo ku dnu.
Táto inštitúcia, nebudem už dlho hovoriť, je navrhovaná na princípe primeraného odstupu od štátu. A my by sme mali asi v tom druhom čítaní a vo výboroch diskutovať o tom, čo je v prípade Slovenska (zaznievanie gongu) odstup primeraný a prínosný súčasne. Tí, ktorí sa v tej kultúre pohybujú, vedia, o čom hovorím a napokon tak, ako som pri príprave tohto zákona diskutoval s kultúrnou obcou, ako sme vychádzali aj z najlepších európskych skúseností a praxe, tak určite som pripravený diskutovať aj s poslancami, aby som získal pre zákon širšiu podporu, to sa týka mnohých otázok, ktoré tu boli nastolené. Nechcem v tejto chvíli ja dávať konkrétne prísľuby, len hovorím o prísľube debatovať kľudne aj o tej rade, ak sa toto stane nejakým, povedal by som, kardiálnym problémom podpory alebo ne podpory tohto zákona, určite v druhom čítaní si viem predstaviť naozaj diskusiu alebo možno ešte pred prerokovaním vo výboroch, aby sme nejaké zmeny, ktoré budú pre vás prijateľné, mohli spoločne prijať a aby zákon, ktorý sa týka kultúry a nie politických strán, našiel širšiu podporu, lebo to považujem za najpodstatnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.6.2014 16:19 - 16:21 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani poslankyňa, musíme sa dohodnúť, že či ideme presadzovať princíp primeraného odstupu, alebo absolútne kompetencie španielskeho ministra kultúry, ktorý riadi PRADO. Na tom sa musíme dohodnúť, či (reakcia poslankyne) či ideme, no ale tak pre debatu na túto tému to je veľmi dôležité. Vy ste začali tým, že hovorili ste, že mal najprv prísť zákon o kultúre, ktorý by nám ukázal, čo máme robiť, ako máme robiť. Ak som ja správne vás pochopil, vy ste svojím spôsobom hovorili skôr k stratégii. Pretože to, čo ste vy hovorili, to nie je úlohou normotvorby a tú stratégiu my sme vypracovali. Vám sa nemusí páčiť. Môžete ju kritizovať, veď to aj viem. Každopádne táto stratégia vznikala veľmi participatívne, bol priestor na verejné konzultácie a vznikol materiál, ktorého obsahom je aj potvrdenie správnosti zriadenia takéhoto fondu. Čiže ja si myslím, že v tejto veci postupujeme systematicky, systémovo. Keby ste boli vy na mojom mieste, prídete s nejakým zákonom, my sme pripravili stratégiu rozvoja kultúry do roku 2020.
A ďalší princíp, ktorý si musíme naozaj povedať, a na to je dobré možno prvé čítanie, alebo o ňom uvažovať, je tá zodpovednosť, ktorou ste začali. Dali ste príklad a použili ste pojem rozbitá zodpovednosť. (Reakcia poslankyne.) Rozbitá ste povedali, rozbitá, áno. A povedali ste, niečo riaditeľ, niečo komisia, každý niečo a ja hovorím, to je rozdelená zodpovednosť a tak to má byť. Môžu tam byť možno nejaké vady, ale veď to je predsa princíp, dokonca aj politického systému demokratického, že zodpovednosť je rozdelená. Každý niečo, za niečo nesie zodpovednosť a samozrejme, že nemôže mať riaditeľ fondu na starosti aj schvaľovanie projektov, aj ich rozhodovanie, o nich proste. Je to rozdelená zodpovednosť. Ak sa na tomto stotožníme, môžeme ísť ďalej.
A ešte poznámku k tomu Audiovizuálnemu fondu, lebo sa ním samozrejme operuje, keďže ja som ho takisto uvádzal aj v predkladacej správe a je to logické, veď sme sa ním aj inšpirovali. A možnože aj ja som to nenastavil úplne šťastne, že som hovoril aj o poučení sa z Audiovizuálneho fondu, z istých chýb a potom sa ako keby tu začali zmieňovať hlavne kritiky, ako to tam zle funguje.
Ale dve veci. Prečítajte si napríklad správu o audiovízii za rok 2013, ktorú nepísalo ministerstvo kultúry, akým spôsobom sa audiovízia rozvíja a ako je hodnotený príspevok práve Audiovizuálneho fondu na aj kvantitatívnom vzraste filmov aj na digitalizácii kín a na všetkom možnom. Chcem povedať, Audiovizuálny fond suma sumárum s detskými chorobami je veľký prínos pre audiovíziu a čo sa týka, a takisto to súvisí, rôznej kritiky, bola to Transparency International, organizácia, ktorú najmä opozícia veľmi uznáva, ktorá ohodnotila práve Audiovizuálny fond ako za najtransparentnejšiu organizáciu medzi verejnými inštitúciami. To si pozrite. To je fakt. Čiže ja nehovorím, že tam chyby nie sú, len chcem upozorniť, toto bol určite dobrý krok a pevne verím, že aj zriadenie tohto fondu bude posun, dobre, ja som vďačný aspoň za slovo posun, keď nie obrovský, aj to je samozrejme pre mňa ako, povedal by som, veľmi dobré východisko, ktoré prijímam a na ňom určite budem stavať aj potom v druhom čítaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

24.6.2014 15:21 - 15:27 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, aj za vlastne otvorenie témy, o ktorej som aj predpokladal, že môže byť v prípade tohto návrhu sporná a preto by som to rád aj vysvetlil, lebo v prípade tohto zákona, tohto fondu nejde len o odvahu meniť súčasný grantový systém, ale aj o zodpovednosť, ako bude fungovať ten systém nový. A preto aj pri, okrem iného, pri kreovaní týchto orgánov som vychádzal aj zo skúseností, aké práve boli v počiatkoch Audiovizuálneho fondu, kedy napríklad to, že ten Audiovizuálny fond je prakticky úplne v rukách tej obce, ešte neznamená vždy automaticky spravodlivú distribúciu tých prostriedkov a boli aj, po určitých skúsenostiach, aj názory, že možno bolo lepšie, keď to malo ministerstvo v rukách a keď mohol minister ako transparentne zodpovedný za nejaké rozhodnutie, keď mal rozhodnúť a mal by zasiahnuť. A možno potom poviem ešte jeden príklad aj zo súčasnosti, kedy sa mi nepáči možno to, ako Audiovizuálny fond alebo odborná komisia v jednom prípade rozhodla, ale nemám na to žiadny vplyv a nemôžem sa k tomu nijako, nijako postaviť, že by som to mohol nejako, nejako veľmi ovplyvňovať.
To, rozdiel zloženia tých orgánov, vyplýva aj z toho, z iného spôsobu financovania Audiovizuálneho fondu a fondu pre podporu umenia, pretože financovanie Audiovizuálneho fondu je financované aj, keďže ide o priemysel, hoci malý slovenský priemysel, ale predsa, ktorého sú účastné subjekty, ktoré zarábajú, tak tam odvádzajú tie prostriedky a aj preto majú v tých orgánoch svoje zastúpenie. Súkromní vysielatelia, verejnoprávny vysielateľ, kinodistribútori a tak ďalej a tak ďalej, mobilní operátori. Čiže tam má aj takúto logiku, že tí, ktorí prispievajú, potom majú účasť v tých orgánov, kdežto tento fond zatiaľ, keďže to naše umenie, to živé, nie je také, že by tu niekto na tom strašne zarábal, aby sme mohli mu nastaviť nejaké odvody, bude financovaný zo štátneho rozpočtu. To je tiež jeden z dôvodov, prečo povedzme v tom orgáne, nie rozhodovacom, ale v tom správnom, má podľa tohto návrhu, prevahu majú nominanti ministra kultúry v tom pomere päť ku štyrom. Každopádne je tu výrazný posun už v tom, že tam tá kultúrna obec v tej rade získava participáciu v počte štyroch osôb. To nemôžete poprieť, čiže nejaký posun tu je.
Takisto tento návrh zákona už berie ministrovi kultúry tú možnosť, ktorú mám ja dnes, alebo akýkoľvek iný minister, že ja dneska podpisujem tie rozhodnutia. To tam už takisto nebude. Čiže každopádne ten fond je posunom smerom k väčšej nezávislosti od ministra a je aj posunom smerom k participácii a rozhodovaniu kultúrnej obce, ktorá jednoducho potom aj prostredníctvom tých svojich zástupcov ovplyvňuje zloženie odborných komisií. Nakoniec tie odborné komisie, ktoré bude ten fond zriaďovať, ide zase na návrhy umeleckých združení, ktoré majú teda ten počet sto a viac. Čiže chcem na to upozorniť a rozhodne bol by som nerád, kedy sme mňa upodozrievali z toho, že ja si silou-mocou chcem niečo udržať. No keby som mal takéto zmýšľanie, tak ani nikdy nezriadim Audiovizuálny fond a dodneska sedím na balíku peňazí, ktoré sú určené pre film a prečo by som teraz toto robil? Však dodneska som mohol a môžem ešte do roku šestnásť sedieť na balíku peňazí a rozhodovať. Myslím si, a to je to podstatné, že naša kultúrna obec alebo aj verejnosť, v širšom slova zmysle, je zrelá na to, aby sme posunuli tú distribúciu tých prostriedkov viac smerom k verejnosti. Ale tá naša malá kultúra obec, a dokazuje to Audiovizuálny fond, nie je ešte úplne zrelá na to, aby sme to úplne pustili z rúk, aby tam nebola možnosť cez tú správnu radu určité veci ovplyvňovať alebo dohliadať na to, môcť robiť možno takú tú základnú nejakú revíziu a nie v rozhodovaní o tých fondoch, ale o tých pôžičkách a grantoch, ale v nejakom tom, možno tom smerovaní. Je to moje hlboké presvedčenie práve na základe skúseností s Adiovizuálnym fondom.
A poviem vám ten príklad, a nech sa na mňa nenahnevá nikto, že to používam, zneužívam, navštívila ma nedávno režisérka Mira Fornay, o ktorej asi viete, že okrem toho, že získala za svoj film národnú filmovú cenu, tak získala aj prestížnu cenu na jednom z takých, povedal by som, nie úplne áčkových festivalov, ale Rotterdamský filmový festival je považovaný za jeden z najprestížnejších festivalov. A prišla so svojím ďalším projektom do Audiovizuálneho fondu. A Audiovizuálny fond jej nedal ani euro. A prišla za ministrom, že či jej ja neviem nejako pomôcť. A teraz hovorím svoj názor, osobný. Keby som mohol, jej okamžite pomôžem, pretože si myslím, že keby dokonca do toho fondu predložila niečo, ale to je vždy subjektívne posudzovanie, čo by sa nezdalo v tom, v tej podobe námetu, že nejaké úžasné, tak už len to, že ona má dnes na základe svojho úspechu na tej svoj projekt francúzskeho koproducenta a ďalších zahraničných, len nie slovenského, mi ukazuje, že je ešte potrebné v týchto rozhodnutiach, ja, to je naozaj moje presvedčenie, zachovať určitú váhu ministerstva kultúry o to viac, že tento fond je stále financovaný z rozpočtu. Toto berte ako moje vysvetlenie. Môžeme o tom diskutovať, samozrejme, aj v druhom čítaní, ale navrhoval som to aj s týmto vedomím, že sa to stretne s takouto kritikou. Ale ja si myslím, aj práve preto, že sme to veľa diskutovali aj v kultúrnej obci, aj v Rade vlády, kde zase majú zastúpenie ľudia z kultúry, nikto to nespochybňoval a všetci to aj z hľadiska týchto skúseností akceptovali.
Takže ja to predkladám s vedomím toho, čo hovoríte, ale si za tým aj stojím, že mojou, týmto návrhom zákona, ak ste to vy tak použili, preukazujem nejakú "odvahu", ale ja si myslím, že touto, týmto systémom aj nejakú zodpovednosť. A nakoniec ďalší ministri o tom, ak to prejde, budú rozhodovať a môžu to aj meniť. A keď sa situácia ukáže, že tá kultúrna obec jednoducho si tie veci vie riadiť, no tak sa to zmení a bude o tom rozhodovať rada plne v zložení, ja neviem, úplne nezávislých od ministerstva ľudí, ale tak, žijeme na Slovensku, hej?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.6.2014 15:01 - 15:07 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Ospravedlňujem sa za krátke meškanie, mal som pocit, že ešte jeden zákon je medzi mojím zákonom.
Panie poslankyne, páni poslanci, v programovom vyhlásení vlády sa vláda zaviazala hľadať nové možnosti a modely financovania kultúry a pretransformovať súčasný grantový systém Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na verejnú inštitúciu, ktorej príjmy určené na podporu slovenskej kultúry budú zákonom zabezpečené aj výnosmi z hazardných hier a lotérií, pretože priame napojenie dotačného systému na ústredný orgán štátnej správy so sebou prináša, a to kultúrna obec dlhodobo reflektuje, viacero nevýhod ako napr. nemožnosť udeliť viacročné, či operačné granty, je spojený s komplikovanou administratívou, s nepružným ročným cyklom vyhlasovania výziev pre jednotlivé programy a s tým potom súvisí aj prehustenosť kultúrneho diania v druhej polovici roka a hluché obdobie v prvej polovici kalendárneho roka. Dotačný systém, ten súčasný, je postavený na udeľovaní krátkodobých projektových grantov, ktoré nie sú primerane hodnotené z hľadiska dlhodobého dosahu. Kľúčovým problémom sú aj obmedzené zdroje štátneho rozpočtu a prognóza ich ďalšieho poklesu v čase ekonomickej krízy.
Cieľom predkladaného návrhu zákona teda je vytvorenie inštitúcie zabezpečujúcej efektívnejšiu podporu umeleckých aktivít kultúry a kreatívneho priemyslu, administratívne nezávislé od ústredných orgánov štátnej správy a reprezentovanej zástupcami umeleckej obce. Ide, dámy a páni, aj o jednu z priorít rezortu kultúry v tomto období.
Návrhom sa teda zriaďuje, alebo by sa mal zriadiť fond na podporu umenia ako verejnoprávna inštitúcia. Navrhovaný systém financovania aktivít, ako som už naznačil, v značnej miere nahrádza súčasný dotačný systém ministerstva kultúry. Fond by mal, alebo pod správou ministerstva by po zriadení fondu malo ostať poskytovanie dotácií na ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva, keďže spôsob politiky a podpory ochrany kultúrneho dedičstva a profesionálne zázemie potrebné pre ich rozvoj je odlišné od oblastí tzv. živého umenia. Pod správou ministerstva by naďalej mala ostať aj podpora kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva a kultúrne poukazy.
Na fond by sa mala presunúť podpora tvorby a šírenia umeleckých diel a ich reflexií. Fond bude podporovať aj projekty z oblasti kreatívneho priemyslu. Jeho zriadenie môže v dlhšom časovom horizonte postupne naštartovať na Slovensku prakticky neexistujúci model mecenášstva a podpory kultúrnych aktivít zo súkromných zdrojov. Orgánmi fondu v zmysle návrhu zákona bude rada ako štatutárny orgán fondu, ktorý riadi jeho činnosť, dozorná komisia ako kontrolný orgán a riaditeľ, ktorý je výkonným orgánom fondu. Na posudzovanie žiadostí fond zriaďuje odborné komisie a administratívne úlohy fondu bude zabezpečovať kancelária fondu. Zloženie a fungovanie orgánov je navrhnuté tak, aby v procese rozhodovania o smerovaní základných činností fondu a o rozpočtovaní jeho zdrojov bola zastúpená aj odborná verejnosť. Nezávislosť a odbornosť rozhodovania v kľúčových orgánoch fondu posilňuje aj samotný charakter verejnoprávnej inštitúcie.
Finančné prostriedky bude fond poskytovať formou dotácie, štipendií alebo pôžičky za splnenia podmienok stanovených zákonom. Hlavným finančným zdrojom fondu sú v zmysle návrhu zákona príspevky zo štátneho rozpočtu, ktoré budú fondu poskytované z rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry. Ministerstvo kultúry bude poskytovať na príslušné rozpočtové obdobie príspevok minimálne vo výške 10 mil. eur a ministerstvo kultúry bude fondu poskytovať aj osobitný príspevok, ktorý bude poskytovaný prioritne z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier.
Vzhľadom na to, že navrhovaný systém financovania umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu prostredníctvom fondu čiastočne nahrádza doterajší dotačný systém ministerstva kultúry, upravujú sa v čl. 2 návrhu zákona niektoré ustanovenia zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva kultúry.
Chcel by som pripomenúť a zdôrazniť, že tento návrh zákona bol pripravovaný s odbornou verejnosťou alebo v spolupráci s odbornou verejnosťou, bol schválený a aj pozitívne ohodnotený na Rade vlády pre kultúru a je to ďalší krok, po ktorom sa v oblasti kultúry doteraz márne volalo a bude znamenať, že, keď to mám tak ľudovo povedať, finančných prostriedkov na kultúrne aktivity bude viac, budú distribuované nezávislejšie a flexibilnejšie a ich použitie bude aj výrazne iným, lepším, hlbším spôsobom monitorované a vyhodnocované. Toľko na úvod. Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.6.2014 14:44 - 14:51 hod.

Marek Maďarič
Áno. Tento portál bude sprevádzkovaný koncom roku 2015 a jeho nositeľom aj prevádzkovateľom tejto prezentačnej vrstvy, digitalizácie kultúrneho dedičstva, nositeľom toho národného projektu, ktorý sa volá Centrálna aplikačná infraštruktúra, registratúra, je a bude Národné osvetové centrum.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 5.6.2014 14:39 - 14:44 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani poslankyňa, takže k Slovakiane, respektíve odbornejšie pomenovanie znie Centrálna aplikačná infraštruktúra pre zabezpečenie dlhodobej archivácie, ochrany, správy, spracovania a sprístupnenie digitálneho obsahu. Tento v tejto chvíli pilotný projekt voľne nadväzuje na niekoľko projektov realizovaných v rezorte kultúry. Už v roku ´93 začala realizácia projektu Register kultúry, ktorý v roku 2002 pokračoval ako Portál kultúry, na ktorý zase nadviazal v roku 2007 projekt Digitálny informačný systém v rezorte kultúry. V roku 2009 tento projekt prijal nový názov Slovakiana.
Stručne možno povedať, že Slovakiana reprezentuje pilotný projekt centrálneho informačného systému integrujúceho ostatné informačné systémy kultúrnych inštitúcií na správu obsahu, ako aj na prepojenie digitalizačných pracovísk, bez ktorého by nebol mysliteľný ani realizovateľný proces masovej a medzisektorovej digitalizácie v rámci prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Výstupy pilotného projektu Slovakiana sú tvorené prototypovým riešením skupiny systémov uchovávania a prezentácie kultúrneho dedičstva. Toto pozostáva z koncepčného architektonického návrhu bázických komponentov systému členeného do nasledujúcich celkov: za a) oblasť prezentácie kultúrneho dedičstva, portál, národný agregátor, systém pre správu digitálnych práv, po b) oblasť uchovávania kultúrneho dedičstva, to tvorí systém pre správu obsahu, systém dlhodobého uchovávania a podateľňa digitálneho obsahu, po c) oblasť podpory procesov digitalizácie, tú tvorí národný register kultúrnych objektov, národný register autorít, národný register autorských práv, národný register digitalizácie, ktorý zahŕňa systém pre riadenie digitalizácie, systém jednoznačnej identifikácie a napokon národný register digitálnych objektov. Dnes máme tieto komponenty otestované.
Ďalej by som vám chcel povedať, lebo to s tým súvisí, že hromadná a medzisektorová digitalizácia je z procesného hľadiska realizovaná desiatkami parciálnych procesov, ktoré sa dajú rozčleniť do nasledujúcich kategórií: po prvé, prierezové procesy, procesy realizované prierezovo v rámci celej digitalizácie, ako napríklad identifikácie objektov, vykazovanie stavu, validácia a kontrola kvality, bezpečnosť atď., po druhé, procesy prípravy konverzie, čiže procesy zahrňujúce prípravu samotnej konverzie, ako napríklad príprava digitalizačných plánov, príprava digitalizačných pracovísk, reštaurovanie; po tretie, procesy fyzickej konverzie, čiže procesy samotnej digitalizácie v užšom slova zmysle; po štvrté, postkonverzné odborné procesy, postprocesingové procesy po ukončení konverzie, ako napríklad digitálne reštaurovanie, logistika, spracovanie metadát; po piate, procesy uchovania, čiže procesy zberu a distribúcie údajov, ich zálohovania a následne dlhodobej archivácie a ochrany obsahu; a po šieste, procesy spracovania a prezentácie, čiže procesy spracovania digitalizovaného obsahu a poznatkov a ich prezentácie.
Hovorím to preto, lebo prototypové riešenie vytvorené v rámci pilotného projektu Slovakiana z týchto procesov pokrýva procesy prierezové, uchovania, spracovania a prezentácie. Všetky realizované na centrálnej úrovni. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že Slovakiana pokrýva primárne prierezové procesy ako register kultúry, procesy uchovania ako centrálny digitálny archív a procesy spracovania a prezentácie ako portál kultúry, aj keď sú jednotlivé časti Slovakiany veľmi úzko prepojené. Je nutné podotknúť, že časť vymenovaných procesov sa deje na úrovni inštitúcií a to tam, kde centralizácia služieb nie je vhodná, prípadne možná.
Pilotnou prevádzkou prototypového riešenia Slovakiany bola prakticky otestovaná prepojiteľnosť a interoperabilita databázových zdrojov jednotlivých kultúrnych inštitúcií. Na základe vyhodnotenia pilotnej prevádzky Slovakiany boli optimalizované návrhy čiastkových procesov digitalizácie a zadefinované konkrétne technické opatrenia pre dosiahnutie technickej, ako aj sémantickej interoperability databázových zdrojov kultúrnych inštitúcií. Výstupy pilotného projektu Slovakiana predstavujú koncepčné a návrhové východiská pre národný projekt Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra realizovaný Národným osvetovým centrom a pre národný projekt Centrálny dátový archív realizovaný Univerzitnou knižnicou v Bratislave.
Čiže projekt Slovakiana, na ktorý sa pýtate, je vo fáze otestovaného prototypu vo všetkých uvedených komponentoch, ktoré som vám vymenoval, a do prevádzky bude spustený v roku 2015.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 29.5.2014 14:31 - 14:35 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Nešlo ani tak o otázku, ale o doplnenie toho názoru a v tomto s vami naozaj súhlasím. Keby to takto bolo položené, tak by som to hneď povedal, lebo keby som ja ako subjektívne rozhodoval, tiež by som zvolil určite v tých sankciách nejakú postupnosť práve vzhľadom na tie okolnosti, ktoré predpokladám, že aj v RTVS poznajú. To znamená aj nejakú inú angažovanosť dotyčnej osoby. Takže áno, ja, a teraz ešte raz uvádzam to, že nie som človek, ktorý by mohol niečo v RTVS diktovať, ale ako osoba tiež by som možno zvolil nejakú miernejšiu sankciu. A takisto, aby to nebolo len teda dané, že tu niekto je na základe nejakého výroku a neprípustného výroku, zase, povedzme si, bol označovaný za rasistu, ten výrok bol neprípustný, naozaj. Či bol robený pod emóciou, alebo nebol, ale bola tam veľmi rýchlo urobená aj nejaká účinná ľútosť a to treba tiež brať do ohľadu. Čiže v tomto zmysle naozaj len môžem zopakovať veľmi, veľmi prísna sankcia, a teda nastavili si v RTVS takto vysoko latku. Predpokladám, že ju budú aj v budúcnosti v iných veciach, možno nie takých ľahko ocajchovateľných, dodržiavať. Takže uvidíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2014 14:22 - 14:31 hod.

Marek Maďarič
 

27.3.2014 14:43 - 14:45 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Musím to trošku komentovať. Tento projekt, musím to povedať, v dôsledku riadenia bývalým generálnym riaditeľom dostal do omeškania už v počiatočnej fáze, nakoľko sa počas prvých mesiacov od podpisu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vôbec nerealizoval. Neboli pripravené priestory na jeho realizáciu, neboli zakúpené technológie na digitalizáciu, neboli ani len pripravené podklady pre ich obstaranie, neboli prijatí zamestnanci na jeho realizáciu. A myslím si, že práve vďaka krízovému riadeniu zo strany nového vedenia a veľkému nasadeniu zamestnancov Slovenskej národnej knižnice sa projekt na jeseň 2012 úspešne rozbehol a v roku 2013 prešiel komplexnou zmenou, ktorá jeho nastavenie zracionalizovala a zreálnila, čo zabezpečí jeho úspešnú realizáciu.
V digitalizačnom pracovisku Slovenskej národnej knižnice vo Vrútkach, ktoré je jedným z najlepších na svete, v dvojzmennej prevádzke digitalizuje okolo 60 zamestnancov na dvadsiatich najvýkonnejších profesionálnych automatických aj poloautomatických a manuálnych takisto skeneroch, pričom jeden z nich je na veľkoformátové dokumenty, ako sú napríklad mapy alebo plagáty. Posledné dva poloautomatické V skenery budú dodané v apríli 2014, pričom celkovo sa na projekte podieľa 148 zamestnancov, z toho 113 na plný a 35 na čiastočný úväzok, a bolo vytvorených 107 nových pracovných miest. Vybudovalo sa špičkové dátové centrum s IKT infraštruktúrou projektu. Aktuálne sa obstaráva dobudovanie budovy konzervačného a digitalizačného centra vo Vrútkach. V najbližších dňoch bude vyhlásené verejné obstarávanie na rekonštrukciu troch poschodí depozitu sídelnej budovy Slovenskej národnej knižnice. Prebieha dodávka konzervačných technológií, sterilizácia a deacidifikácia pre dokumenty písomného a kultúrneho dedičstva.
A v krátkom čase sa začne s digitalizáciou archívnych dokumentov, celkovo 1,2 mil. objektov Slovenského národného archívu v Bratislave.
A čo je podstatné. K dnešnému dňu je zdigitalizovaných viac než 800 000 z 1,2 mil. objektov Slovenskej národnej knižnice, ktoré sa majú v rámci projektu spracovať. Ďakujem, skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 27.3.2014 14:38 - 14:38 hod.

Marek Maďarič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka. Vážená pani poslankyňa, aj ministerstvo kultúry považuje tento projekt, ako aj ďalšie projekty digitalizácie kultúrneho dedičstva za mimoriadne významné, a preto realizuje so Slovenskou národnou knižnicou pravidelné tzv. akčné projektové stretnutia, minimálne jedenkrát mesačne. Zároveň je projekt monitorovaný v rámci rezortnej koordinačnej skupiny, ktorá sa stretáva pravidelne kvartálne na úrovni generálnych riaditeľov a projektových manažérov jednotlivých národných projektov OPIS, prioritná os 2, sprostredkovateľský orgán rezortu kultúry pre OPIS zároveň kontroluje každý projekt v zmysle príslušných postupov platných pre štrukturálne fondy, napríklad priebežných monitorovacích správ projekt. Ďakujem. Skončil som.
Skryt prepis