Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážený pán navrhovateľ, vážení prítomní, už počas predchádzajúcich troch volebných období sa opäť tretíkrát stretávame s návrhom poslancov, s ich novelou, ktorej cieľom je novelizovať zákon o lesoch, a síce v oblasti bicyklovania sa v lese a jazde na koni. Ide o to, že páni poslanci navrhovatelia chcú dosiahnuť túto skutočnosť, aby na bicykloch, poviem to skrátene, sa mohlo jazdiť na bicykli a jazdiť na koni nielen po lesných cestách, ale proste po lese ako takom.
Budem konkrétny a pomerne stručný. Páni navrhovatelia vo svojej dôvodovej správe zdôvodňujú, že tento zákaz neprimerane obmedzuje vstup ľudí do lesa a podmienky na využitie lesa na športové a rekreačné aktivity. Môžem s nimi súhlasiť len do takej miery, že skutočne športové aktivity ľudí treba rozvíjať či na bicykloch alebo aj jazdou na koni. S čím však nesúhlasím a vysoko nesúhlasím, je, keď tvrdia, že to obmedzuje ich športové využitie.
Vážené poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, chcem zdôrazniť na tejto pôde už druhýkrát v tom istom zložení zhodou okolností, že lesná dopravná sieť na Slovensku má niečo vyše 40 100 kilometrov. Možno je ťažké si predstaviť, aké je to množstvo a tak ďalej. Ale, pre lepšie porovnanie, je to o čosi viac ako obvod rovníka. Počuli ste to dobre, je to o čosi viac ako obvod rovníka. Čiže ja pochybujem o tom a dám na zváženie pánov poslancov a paní poslankýň, či je alebo nie je tu možnosť športového vyžitia pre športovcov na bicykloch.
Čo sa týka toho, že priamo v lese to chcú. Veď lesné cesty, či 1L-ky, 2L-ky, kto je lesník, to veľmi dobre pozná, ale hlavne terciárna lesná sieť to pozná, to znamená zvážnice, idú priamo lesom. Tak teda skutočne tomuto nemôžem rozumieť a nerozumiem, pokiaľ mi to ďalej páni navrhovatelia alebo ďalší páni v rozprave nevysvetlia.
Pri ďalšom bode, o ktorom sa chcem zmieniť o niečo podrobnejšie, je konštatovanie zo strany pánov navrhovateľov v dôvodovej správe, budem citovať: „Zákon je nevykonateľný, pretože občania sa nemajú ako dozvedieť, či porušujú zákon, pretože lesné cesty nie sú v teréne nijako označené.“ Čiže pristavím sa pri veci „je nevykonateľný“, pretože občania sa nemajú ako dozvedieť, či zákon porušujú alebo neporušujú.
Veľkou záhadou v tejto oblasti pre mňa zostáva, čo samotní páni navrhovatelia, budem opäť citovať, navrhujú v tomto bode, ktorým je toto: 1. V § 31 ods. 1 písm. d) sa vypúšťajú slová „a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy“ a vypúšťa sa poznámka pod čiarou k odkazu 45a. Pri tomto odkaze sa chcem bližšie zastaviť. Už môj predchodca pán poslanec Juraj Droba sa čiastočne zmienil o tomto odkaze, ale zrejme si stihol prečítať z toho len prvú stranu, avšak pochybujem, že páni navrhovatelia si prečítali tento odkaz dôkladne. V tomto odkaze sa hovorí, že sa jedná o slovenskú technickú normu č. 73 6108. Práve tá rieši pojmy a definície lesnej dopravnej siete, čo je predmetom normy a tak ďalej a tak ďalej. Ale čo je na tejto norme dôležité, je to, že aj mňa mnohí občania oslovovali v minulosti, o akú šírku cesty sa jedná. Hovoria jedni o dvoch metroch, druhí o troch metroch, tri a pol metri, štyroch metroch a tak ďalej. Skutočnosť je však celkom iná. Táto technická norma, ktorá je dostupná všetkým občanom na internete, rieši cesty jedna 1L-ky, ktoré sú spevnené, tí, čo sú lesníci, to dobre poznajú, penetrované, ďalej 2L-ky ktoré sú lesné odvozné cesty, ktoré sú polospevnené. Potom sú to lesné cesty 3. triedy, už ako som sa zmieňoval, jedná sa o terciárnu lesnú sieť, o zvážnice. A potom sú to technologické komunikácie a zariadenia. Budem citovať pre presnosť z tejto technickej normy: „Jedná sa o dočasné približovacie komunikácie a zariadenia, technologické zariadenia, a dopravné trasy a linky, ktoré slúžia na vyťahovanie a približovanie vyťaženého dreva z porastu alebo časti porastu, celková šírka cesty je minimálne jeden a pol metra, bez technickej vybavenosti alebo len s minimálnou technickou vybavenosťou, napríklad odvodnenia a tak ďalej. Čiže keď sa vás budú rôzne cyklistické skupiny alebo aj občania pýtať, o akú šírku cesty sa vôbec jedná, stačí skutočne povedať, jedná sa o šírku jeden a pol metra a širšiu.
Ďalej, čo ma prekvapilo, je, že konštatujú, že občania sa to nemajú odkiaľ dozvedieť. Je to skutočne pre mňa zarážajúce, pretože Národné lesnícke centrum vo Zvolene na internete zverejnilo mapu lesných a pozemných komunikácií Slovenska. Je to mapa, kde v rámci nášho malého a pekného Slovenska môžete zablúdiť na ktorékoľvek miesto, ktoré chcete navštíviť, si ho jednoducho na internete vytiahnete. Môžete ho zväčšiť, zmenšiť podľa vlastných potrieb. Sú tam tieto lesné cesty dopodrobna vyznačené.
Čiže ja jednoznačne odmietam ich dôvodové tvrdenie, že občania sa nemajú ako dozvedieť, čo je alebo čo nie je lesná cesta. Považujem to buď za neznalosť, alebo, čo je z môjho pohľadu vážnejšie, za ovplyvňovanie negatívnym smerom celej slovenskej verejnosti a nielen cyklistickej verejnosti. Podľa môjho názoru vidím to tak.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, to sú dôvody, prečo ako spravodajca podávam procedurálny návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky sa v zmysle § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky uzniesla na tom, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.