Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

11.2.2016 o 22:40 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 11.2.2016 22:40 - 23:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som začal citátom človeka, ktorého za jeho statočné vystúpenie a za jeho odvahu ponižoval priamo predseda vlády Slovenskej republiky. Je to pán biskup Lach, ktorý sa zastal zdravotných sestier. A aby toto jeho pomenovanie aktuálneho stavu zdravotníctva, do akého ho dostala vládna strana SMER, nezapadlo prachom niekde na Googli a aby naše budúce generácie, ktoré budú, keď možno už Google nebude existovať, ale budú pátrať po nejakých prepisoch vystúpení v Národnej rade, tak dovolím si prečítať to jeho stanovisko celé. A ešte raz podotýkam, v tomto prípade predseda vlády neváhal popri ponižovaní učiteľov, popri ponižovaní zdravotných sestier ponižovať aj tohto pána biskupa, ktorý podľa mňa jednoznačne presne, tak ako stav zdravotníctva je, tento stav popísal.
„Stanovisko k naliehavým problémom slovenského zdravotníctva, osobitne k prebiehajúcej iniciatíve sestier pracujúcich v nemocniciach.
Na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach a iných lôžkových zariadeniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti, konanom pod záštitou Rady pre pastoráciu v zdravotníctve Konferencie biskupov Slovenska v dňoch 21. až 23. januára 2016 v Prešove, na základe konkrétnych informácií z mnohých zdravotníckych zariadení na Slovensku, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia slovenského zdravotníctva.
Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných, ponižovanie a ohrozenie pacienta, vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery. Mnohí kvalifikovaní a zodpovední lekári a sestry rezignovali na možnosť zmeny k lepšiemu a odchádzajú z našich nemocníc i z našej krajiny. Mladí ľudia nevidia perspektívu dôstojného uplatnenia v zdravotníctve a odchádzajú za prácou i slušnejšími životnými a pracovnými podmienkami do zahraničia. Občania nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
Bohužiaľ, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. Týmto ľuďom nejde o politiku alebo politikárčenie. Ide im o dobro všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí majú právo na primerane kvalitnú, dostupnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť.
Pretože ide o veľmi závažné morálne skutočnosti ubližujúce všetkým občanom Slovenska, nedovoľujú zodpovedným kresťanom, tobôž kňazom a poverenému biskupovi, ďalej mlčať.
Z týchto dôvodov sa obraciam s naliehavou výzvou na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva, vyjadrené v dokumentoch práve prebiehajúcej celoštátnej iniciatívy, a okamžite zastavili zastrašovanie tých, ktorým jasne leží na srdci dobro pacienta a ich profesijná povinnosť a česť. Požiadavky sestier vyjadrujú oprávnené nároky všetkých obyvateľov Slovenska, ako aj všetkých čestných zdravotníckych pracovníkov.
Zároveň sa obraciam na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane takzvanej veľkej politiky. V mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: „Prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku.“
Namiesto rozsievania biedy, strachu a nenávisti máte možnosť podporiť pre tento ľud dobro a dôstojný život, pretože len úcta k druhým ľuďom je jedinou cestou k spáse, zatiaľ čo cesta ľahostajnosti a opovrhovania druhými vedie k zatrateniu a k zúfalej samote. Prosím, preukážte milosrdenstvo ľudu tejto krajiny. Napravte a odčiňte zlo, za ktoré nesiete osobnú aj korporatívnu zodpovednosť. A tak môžete aj vy dúfať v Božie milosrdenstvo, ktoré je nekonečné, a očakávať Božie požehnanie pre všetky dobré diela, na ktoré sa podujmete.“
Toľko sú slová pána biskupa Milana Lacha, o ktorom sa premiér Slovenskej republiky po týchto slovách vyjadril dehonestujúco, ponižujúco: „Veď to ide o nejakého takého pomocného biskupka.“ Toto je premiér Slovenskej republiky, ktorý nám vládne, ktorý zastrašuje a zosmiešňuje učiteľov, zdravotné sestry a aj biskupa. Takto hlboko ste vy, páni zo strany SMER, ste klesli.
Áno, je pravda, že Robert Fico chráni zlodejov. Môžete si tu dávať, čo chcete, Robert Fico chráni zlodejov, a preto slovenské zdravotníctvo vyzerá tak, ako vyzerá. Preto tu musia štrajkovať ženy, z ktorých mnohé sú osamotené matky a napriek tomu išli do výpovede a dnes nemajú prácu. A dnes sa musia doprosovať u riaditeľov nemocníc, ktorých ste si tam dosadili, a musia si pomaly na kolená kľaknúť, aby ste ich tam zobrali späť. A ukazujete a dávate im pocítiť tú vašu obrovskú moc a musia sa pred vami skláňať. Že vám nie je hanba.
Oficiálna štúdia OECD hovorí o tom, že slovenské zdravotníctvo za osem rokov vašej vlády ste doviedli do stavu, že na Slovensku zo 100-tisíc obyvateľov ročne zomrie 180 ľudí na liečiteľné choroby, na choroby, ktoré by mohli byť vyliečené, ak by tým ľuďom bola poskytnutá včasná a odborná starostlivosť. Lenže keď vy ste si urobili zo zdravotníctva zlatú baňu, zdroj nekonečného bohatstva pre košickú zdravotnícku mafiu, ktorej chápadlá ste dovolili zapustiť veľmi, veľmi hlboko do poslednej ambulancie, ktorú takýmto spôsobom zdierate, samozrejme, ľudia na to doplácajú. Ak zomrie na Slovensku zo 100-tisíc obyvateľov 180 ľudí ročne na liečiteľné choroby, vo Francúzsku je to 60 ľudí, ale, dobre, budem fér, budem to porovnávať s Čechmi, kde to je 145 ľudí, ktorí majú plus-mínus rovnaké stravovacie nároky, plus-mínus približne rovnakú životnú úroveň, tradície tak, že plus-mínus sme na tom istom, tak iba v porovnaní s Čechmi to vychádza, že ak by sme mali rovnakú zdravotnú starostlivosť, akú ju majú v Českej republike, tak by na Slovensku nezomrelo 3-tisíc ľudí na liečiteľné choroby ročne, nie na rakovinu, ale na liečiteľné choroby. Inak povedané, korupcia zabíja. Korupcia vládnej strany SMER zabíja. Korupcia košickej zdravotníckej mafie, ktorú ste pustili do zdravotníctva, si robí biznis na to, aby mali deň bohatší kráľov , aby si mohli postaviť novú haciendu na Bahamách, zabíja. Ste zodpovední za 3-tisíc nevinných ľudských životov ročne, ľudí, ktorí zomrú iba preto, pretože rozkrádate zdravotníctvo. Je to oficiálna štatistika OECD.
Kauza CT v Piešťanoch. Keď tu, ani neviem, ako sa volá ten člen toho jedného zoskupenia, pán Raši, hovoril, že však vlastne sa rieši kauza CT v Piešťanoch. Prečo nespomenul pána ministra Čisláka, ktorý sa vyjadril, že však to je nejaká pseudokauza predsa, to nie je kauza. Takýto človek, ktorý povie o bezbrehom rozkrádaní, že to je pseudokauza, naďalej je ministrom. Sa naozaj nehanbíte za to?
Pán Senčák, ktorý tu bol spomínaný, človek, ktorý bol práve ten, ktorý to vyberal pri tomto cétečku, ktorý o tom rozhodoval, ktorý bol tá hlava, ktorý mal ďalších x hocijakých káuz, dnes je ten, ktorý akože má rozhodovať o odvolaniach pacientov, ktorí sa sťažujú na zdravotnú starostlivosť. To je ten správny človek? Povýšili ste ho presne tak, ako ministra Kašického svojho času za kšeft v kasárňach ste povýšili, keď ste ho odpratali do Bruselu za ešte päť razy väčší plat. Toto je riešenie problémov na spôsob strany SMER tak, že vy neriešite problém, lebo vy vinníkov, páchateľov potrestáte tým, že im dohodíte ešte lepší biznis, odpracete ich len, aby nezačali niekde rozprávať.
Presne takto sa správa mafia. Vy ste mafia, do zdravotníctva ste pustili košickú zdravotnícku mafiu a toto robíte, urobili ste zo zdravia biznis, obchod pre samých seba len, aby vy ste sa mali dobre, pričom to je jedno, že tu zomierajú ľudia kvôli vám, kvôli tomu že ste nenažratí, že ste nenažratí prachov, ktoré ľudia v drobnom musia platiť ako dane do štátneho rozpočtu. Živnostníci tu platia odvody zdravotné, ktoré ste im zdvíhali len preto, aby vy ste mohli sa mať lepšie, aby ste zase mohli toho viacej ukradnúť, viacej toho vytunelovať a potom tu stláčať gombíčky ako cvičené opičky.
Kauza nemocničnej stravy, kde sme prišli o 35 mil. eur s tým, že ste nejakému ujovi Hauptmannovi, ktorý predtým už bol namočený pri ostatných kšeftoch strany SMER, tam dovolili, aby akože súťažil, vyhral súťaž, pričom zrazu to je o tých 35 mil. viac, ako keby sme mali zaplatiť za to. Však to je miliarda korún, to je tisíc miliónov korún. Za to mohlo byť postavených dobre tisíc 3-izbových bytov. Za to ste mohli kúpiť toaletný papier možno na 5 rokov dopredu do tých nemocníc kde si ho nosia pacienti. Tam niekde je pomaly hliníkový príbor alebo žiadny príbor tam nie je a za to ste tam mohli doniesť normálny príbor. Ale to by ste tak neboli vy, lebo jednoducho to je váš biznis.
Kauza pani, bielej vrany medzičasom, doktorky Pechočiakovej, kde si statočná lekárka povedala, že si nebude zakrývať oči pred tým, ako pani prednostka, neviem, akú funkciu mala, bielila zdravotnú dokumentáciu pri malom chlapcovi, ktorému ste zničili obličky. A vy túto ženu kryjete, vy túto ženu ešte povýšite. A tuším tiež ste ju zaparkovali na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Toto je váš prístup k takýmto ľuďom. Ženu, ktorá sa statočne ohlási proti tomu, že nemôže predsa tu kryť podvod, bieliť zdravotnú dokumentáciu dvojročného chlapca, ktorému ste zničili obličky, necháte šikanovať, tak ponižujete ju, pričom tú páchateľku povýšite a urobíte z nej ešte dôležitú osobu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Kauza tety Anky, asi povedia o nej aj možno druhí po mne alebo ten, ktorý to odhalil, Miro Beblavý, že sa nehanbíte, biznis pre seba. Tohto človeka ste tu kryli. Šéf zdravotnej poisťovne sem chodil ako na klavír. Keď som tu vždy bol, ja som ho tu videl tuším každý deň. Vtedy Forai chodil za Paškom dohadovať biznis, lebo asi skutočný šéf zdravotnej poisťovne nebol Forai, figúrka, ktorý tete Anke dohodil svojich 15 mil., ale šéf zdravotnej poisťovne skutočný bol Pavol Paška. Neviem, čo tam máš, Igor, ale asi je to dobré. Nechaj to, nechcem to vidieť teraz. (S úsmevom povedané.)
A úplne krásne čerešnička na torte je kauza Roberta Fica v zdravotníctve, lebo kauza maséra Kostku nie je kauza maséra Kostku. K tomuto masérovi chodili podľa svedectva zamestnankyne masérstva Kostku matka Roberta Fica, manželka Roberta Fica, syn Roberta Fica a pán masér Kostka chodil masírovať pána Roberta Fica priamo na Úrad vlády. A alibi za pána maséra Kostku pre médiá, čuduj sa svete, kto písal? Bola to nejaká pani, ktorá sa volá Mária Trošková. Kto je to tá pani? Nie je to náhodou tá slečna, sexi asistentka, o ktorej som si odjakživa myslel, že Robert Fico ju zobral na Úrad vlády kvôli masážam. Áno, je to tá sexi asistentka, ktorá píše alibi pre Roberta Fica. Vy sa nehanbíte za zlodejinu, ktorú dohodíte jednému nímandovi ako biznis za 3,5 mil. eur iba z jednej štátnej zdravotnej poisťovne na úkor všetkých pacientov, z čoho zarobí 2 mil. eur ročne? Vy sa nehanbíte za to, že ešte alibi tomuto človeku píše nejaká pipka z Úradu vlády? A vy sa nehanbíte to kryť? A nehanbíte sa o tom mlčať? Ako hlbšie môžete klesnúť, keď takéto niečo spravíte? A robí to priamo váš predseda vlády, váš predseda vašej strany. Kryjete to, špinavosti na Úrade vlády, priamo na Úrade vlády sa robí biznis, pipka na Úrade vlády píše alibi masérovi Troškovi, ktorý zázračne zbohatne a z obratu 50-tisíc eur má zrazu obrat 3,5 mil. eur, 70-krát väčší, o 7 000 % viacej oproti tomu obratu. Vy tu buzerujete živnostníkov, poctivých podnikateľov, tým oriete po chrbte: „Svojim ľuďom dohodíme biznis 70-krát väčší.“ A všetci z vás mlčia, lebo však: „Chceme byť v parlamente, lebo na budúce budeme stláčať tlačidlá a potom budeme mať biznisík, dostaneme niečo na účtik, spravíme nejaký kšeftík, dohodím si sesterničku na nejaký úradíček.“ Toto ste vy. Vy ste ľudské trosky, ktoré sa na ľudí iba podobajú, nemajú svedomie. Robíte biznis na úkor chorých ľudí. Kvôli vám zomiera 3-tisíc ľudí na Slovensku ročne, je to oproti Čechám viac, na liečiteľné choroby iba kvôli tomu, že ste nenažratí a ešte aj zo zdravotníctva si robíte kšeft.
Veľmi si vážim aj celé naše hnutie, prejavuje vďaku všetkým zdravotným sestrám, ktoré nabrali odvahu sa postaviť vašej zlovôli napriek tomu, že mnohé žijú z ruky do úst a samé vychovávajú svoje deti a žijú iba zo svojho vlastného platu. Dnes mnohé z nich sú na ulici a musia sa u vás doprosovať práce.
Veľmi ma zároveň mrzí, že ste dovolili predsedovi vlády ponižovať tieto zdravotné sestry, zosmiešňovať ich, a to aj ministrovi zdravotníctva, a posmievať sa im, že ich je len pár. Áno, bolo ich vo výpovediach, alebo je ich vo výpovediach relatívne pár voči celému ich počtu, ale v skutočnosti im drží palce 99 % tých zdravotných sestier, len nie každá z nich si môže dovoliť ten luxus, nieže dovoliť luxus, ale nabrať takú odvahu a postaviť sa zlu čelom. (Potlesk.) Áno, niekde v týchto troch hlavne statočných nemocniciach tie zdravotné sestry sa dali dokopy a povedali si, že zlu s menom vládna strana SMER sa postavia čelom.
Ešte raz ďakujem všetkým zdravotným sestrám, ktoré boli takýmto svetlým príkladom, lebo zobudili Slovensko a v čase, keď tu Robert Fico si myslel, že bude Slovensko ohlupovať tým, že najväčšie ohrozenie Slovenska sú utečenci, ktorí o Slovensko vôbec nestoja, tie sestry otvorili diskusie o najzávažnejšom probléme, ktorý na Slovensku máme. A to je korupcia, ktorá ničí životy, ktorá pripravuje o životy ľudí, ktorí mohli byť zachránení, ak by ste zdravotníctvo nerozkrádali.
To, že zdravotné sestry štrajkujú, je úplne pochopiteľné, lebo poznajú, čo SMER s nimi urobil po minulých voľbách. Takto pred voľbami plus-mínus v tom čase pred štyrmi rokmi, myslím si, bolo to hlasmi 121 poslancov a všetkými hlasmi všetkých poslancov, ktorí boli v pléne prítomní, keď sme všetci hlasovali za zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, zdravotných sestier. Veľmi rýchlo človek, ktorý následne bol poradcom Roberta Fica, dnes je ešte jeho poradcom, zabezpečil, následne aby bolo podanie na Ústavný súd a aby to, že už štyri roky mohli mať zdravotné sestry vyššie platy, človek Roberta Fica zastavil alebo teda zabezpečil, aby Ústavný súd zastavil príslušné konanie. Čiže ak zdravotné sestry dnes obávajú sa, že v rozpočte nebudú kryté peniaze na zvýšenie ich platov, a ak protestujú proti tomu, že nechcú iba počúvať sľuby, že budete riešiť ich problémy, tak nerobia to preto, že sú naivné, ale robia to preto, lebo poznajú, ako sa SMER k nim správa. Vy dlhodobo dehonestujete zdravotné sestry. Dlhodobo ich ponižujete a dlhodobo nimi opovrhujete. Štyri roky ste pre ne neurobili nič. Teraz narýchlo, narýchlo popri tom, ako Robert Fico ľudí strašil, že najväčšie ohrozenie teraz je utečenecká kríza, narýchlo, narýchlo ste im podhodili kosť.
Ale ja si pýtam, v čom je toto odmeňovanie spravodlivé, ak zdravotná sestra, ktorá robí pri lôžku 35 rokov, má rovnaký plat ako zdravotná sestra, ktorá príde rovno zo školy. V čom je takéto odmeňovanie spravodlivé voči zdravotným sestrám? Nie je to v ničom. A takýto zákon vy ste prijali.
Urobili ste zo zdravia tovar, urobili ste si zo zdravia kšeft, cez ktorý ste dovolili, aby systematicky košická zdravotnícka mafia na čele s donom Pavlom zdravotníctvo rozkrádala. Za to vám patrí obrovská hanba na záver tohto volebného obdobia. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.12.2015 19:13 - 19:25 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže, vážený pán predseda, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som v záverečnom slove možno tak trochu zhrnul tie svoje pocity. Ale najprv sa teda patrí poďakovať v prvom rade Árpádovi Érsekovi, že tú kauzu otvoril niekedy ešte v lete, Veronike Remišovej, že išla do hĺbky a, bohužiaľ, nemôžem poďakovať pánovi ministrovi, hoci dnes som mu poďakovať chcel, lebo myslel som si, že keď mu takto nahráme a dáme mu možnosť korigovať svoje rozhodnutie v prípade pána Lazára, tak ho jednoducho stiahne, povie, no, stalo sa, nevšimli sme si. Keď nič iné, tak aspoň pri tej nafte by povedal, že, áno, máte problém, lebo je to čistá matematika, a ak by to platilo a neplatili by slová pána Lebockého, že vlastne nafta bude už iba klesať, ako sa dočítal dnes ráno, keď sa vyspal, tak naozaj by sme okradli Slovenskú republiku, a to znamená aj našich voličov, o 31 mil. eur v prípade nárastu o tých 50 centov, ktoré som hovoril. V prípade nižšieho nárastu o niekoľko desiatok miliónov eur každopádne.
Vystúpenie pána ministra bolo iba čisté, by som povedal, klamstvá, klamstvá, klamstvá a skrývanie sa za rukojemníkov, za ľudí v dedinách, za starostov, ktorým podľa mojich informácií doslova hovorili, keď nepodpíšeš, žiadnu inú pomoc tvojej obci SMER neposkytne. Takto vydierať ľudí a ešte si ich sem doniesť a prinútiť ich, aby sem prišli akože bojovať za kompu, ktorú nikto z opozície nechce zrušiť, je zbabelé a iba ste tým potvrdili to, že sa veľmi bojíte toho, z čoho sme vás pred mesiacom obvinili a z čoho sme vás dnes spoločne ako opozícia obvinili v tomto návrhu na odvolávanie.
Pán minister postavil - môžte utekať, lebo sa to zle počúva -, ale poviem vám niečo, čo ešte neviete a aj v tom salóniku vzadu to počuť budete, pán minister postavil svoju argumentáciu na jednom kľúčovom fakte voči opozícii a povedal: akú to má logiku, že ma opozícia ide odvolávať, a nielen pán minister, ale aj vláda vo svojom stanovisku, keď ja som ako minister požiadal Úrad pre verejné obstarávanie o kontrolu?
A nebola by to Veronika Remišová, ak by sa zase na to trošku nepozrela do hĺbky a pozrela si životopis pani Zity Táborskej, šéfky Úradu pre verejné obstarávanie, a pozrela by sa do referencií a zistila, že posledné zamestnanie, ktoré mala, ktoré v tom životopise má, ktoré priznáva, je, že od roku 2008, v tom čase, keď sa zapojila do súťaže o šéfku na Úrade pre verejné obstarávanie, čuduj sa svete, bola práca pre firmu Process Management. Ak vám ten názov firmy nič nehovorí, tak, čuduj sa svete, je to firma, ktorá zinscenovala toto verejné obstarávanie.
Ešte raz. Pán minister Žiga hovorí, že je úplne mimo misu zo strany opozície ho odvolávať, lebo on dal skontrolovať Úradu pre verejné obstarávanie kauzu kompa. Šéfka Úradu pre verejné obstarávanie ako poslednú referenciu, svoje posledné zamestnanie si uvádza, že pracovala pre firmu, ktorá celé verejné obstarávanie zinscenovala v kauze kompa. Chápete tú absurditu? Keď teraz ešte nechápete, ja už neviem. Asi "komu není shúry dáno, v apatéce nekoupí".
Jednoducho nemôže tu minister vlády, aj vláda argumentovať tým, že dali skontrolovať niečo Úradu pre verejné obstarávanie, keď tento úrad vedie ženská, ktorá je vo veľmi blízkom vzťahu s ľuďmi, ktorí celú túto kauzu spáchali, ktorí mali na starosti akože to verejné obstarávanie.
Čiže to, čo som hovoril pred tým a ste ma tu strašne teda obviňovali, že jak ja tu považujem všetkých za skorumpovaných, previazaných a lojálnych SMER-u alebo zaviazaných SMER-u, tak v tomto prípade, bohužiaľ, znova platí. Šéfka úradu, kľúčového argumentu, o ktorý sa pán minister opieral, pracovala pre firmu a uvádza si to ako referenciu, ktorá kauzu kompa spáchala.
Ani raz som od pána ministra nepostrehol jediné slovo k cenovému dodatku o nafte. K cenovému dodatku, ktorý prisudzuje výhercovi verejného obstarávania jackpot navyše, keď minie navyše 3 mil. eur, vy mu dávate a hovoríte, že s tým súhlasíte, 33 mil. eur bez mihnutia oka, z našich spoločných peňazí. Ani raz som nepočul argument, to, čo tu hovoril Paľo Zajac, prečo tú kompu neobstaral štátny podnik? Keď dovtedy to dvadsať rokov zabezpečoval, prečo, keď bola zmluva o prevádzke kompy, prečo nepovedali štátnemu podniku, kúp kompu a budeš to robiť pre nás, uplatníš si odpisy a budeme ti platiť nie 490-tisíc či 348-tisíc ročne, ale budeme ti platiť povedzme 700-tisíc ročne? Prečo ste radšej podpísali zlodejinu, že budete platiť 4,9 mil. ročne? To je voči sume, ktorú platil jeden štátnik druhému, 13-krát navýšenie. Voči reálnym nákladom štátneho podniku 10-krát navýšenie. Tisícpercentné predraženie, a s vami to neurobí nič.
A stavím sa, že keď budeme hlasovať za odvolanie, tak pekne všetci poslušne stlačíme, svedomie necháme pred parlamentom a stlačíme proti. Ale ja naozaj neverím, napriek tomu, že stlačíte proti, že v hĺbke duše si nemyslíte, že ten Žiga s tým Lazárom a ešte aj s tým Ficom, ktorý ich kryje, spáchali svinstvo a nás tu nechávajú ich kryť. Ale asi viete, prečo to robíte. Áno, boli tu spomínané alobaly, vratky, možno aj vy máte z toho vratky. Ja neviem, či sa z tohto biznisu delíte všetci. Keď ho všetci takto obhajujete, zrejme to môže byť pravda.
Kľúčový argument ešte jeden, ktorý použil pán minister, bolo, že tá zmluva nikdy nemôže byť viac ako 25 mil. eur. Odvoláva sa na to, že v zmluve je napísané predsa bod 2.1, ktorý hovorí o tom, že platia všetky súťažné podmienky. Ale nie, v zmluve je aj bod 14.5, ktorý hovorí, že táto zmluva tvorí úplnú dohodu medzi zmluvnými stranami a neplatí absolútne nič iné okrem tej zmluvy alebo toho, čo je napísané v tejto zmluve.
A ak by bolo aj pravdou to, čo hovorí pán minister, čo pravdou nie je, tak je napísaný, že prepravca je povinný vykonávať služby s odbornou starostlivosťou, riadne a včas. Tu sa nikde nehovorí, že v dohodnutej cene. S odbornou starostlivosťou, riadne a včas. S odbornou starostlivosťou, riadne a včas. O tom hovorí bod 1 v súlade so súťažnými podkladmi. S odbornou starostlivosťou, riadne a včas. Nikde sa nehovorí, že podľa najvyššej alebo podľa cien, podľa cenovej doložky, čohokoľvek, čo bolo v nejakých súťažných podkladoch.
Jednoducho lož, lož, lož. Žiaden argument, ktorý by naozaj reálnym spôsobom vedel vás očistiť, či teda vás ako spolupáchateľov, alebo pána ministra, alebo pána generálneho riaditeľa Lazára.
Je taktiež veľmi smiešne, keď ešte sa vrátim k stanovisku vlády, keď vláda si napíše do stanoviska o opozícii: "Ide však len o umelo vykonštruované prepojenia, ktorých cieľom je len účelovo a z politických dôvodov navodiť dojem", a, čuduj sa svete, "že strana SMER má mať s týmto verejným obstarávaním niečo spoločné." Jako, že navodiť dojem, že strana SMER má s týmto verejným obstarávaním niečo spoločné? Konalo sa na základe príkazu ministra za SMER, robil ho generálny riaditeľ, politický nominant strany SMER. Akože navodiť dojem, že má niečo spoločné? Však SMER ho robil. SMER ho mal v rukách a kontrolovať ho má nominantka SMER-u, ktorá robila pre firmu, ktorá organizovala celé verejné obstarávanie.
Taktiež je zaujímavé, že vláda, že vy tu argumentujete, aj minister tu argumentoval, veď tu je skúšobná prevádzka, čo tu oni trepú o tom, že teraz 35-krát to jazdí. To iba teraz skúšame. Zistíme, asi ako ľudia by chceli jazdiť, a tomu prispôsobíme reálnu prevádzku. V zmluve nie je ani slovo o skúšobnej prevádzke. Akékoľvek jazdy nad 19-krát denne sú protizákonné, a keď sa preplácajú, tak je to priamo vykrádanie štátneho rozpočtu, za ktoré bude generálny riaditeľ Lazár niesť zodpovednosť, ak raz nebude vládnuť SMER.
Ale, čuduj sa svete, že vláda vo svojom stanovisku obhajuje kompu a hovorí, ročne predsa urobí o 60 % viac jázd. Na jednej strane hovoríte a podpíšete zmluvu na menej jázd, ako mala predošlá kompa, ale v obhajobe kompy hovoríte, a vláda to napíše do svojho stanoviska, že kompa urobí o 60 % viac jázd.
No jednoducho, pán minister, neobhájili ste sa, a tak ako som povedal aj v úvodnej reči, dnes nás prečíslujete, lebo tlačítka nepustia, ale morálne tento zápas sme vyhrali. A myslím si, keď neodvoláte ministra Žigu, že je našou úlohou v opozícii túto kauzu vysvetliť ľuďom tak jednoducho, že ju pochopia, a hlavne vaši voliči a aspoň 20 % z nich si povie, že sa im žalúdok obracia, ak by mali takýchto zlodejov voliť. Je to na vás. Máte stále ešte možno 5 minút, 10, pol hodinu do hlasovania a môžte zabrániť veľmi silnému argumentu opozície, na základe ktorého vieme presvedčiť vašich voličov, a verte, že to urobíme.
Je to iba na vás, vy sa rozhodnete, my sme urobili všetko pre to, čo je úlohou opozície. Upozornili sme na vaše zlodejiny, na zlodejinu, ktorá nie je len o pocitoch, o tom, že či to posúdi Úrad pre verejné obstarávanie, či to bolo v súlade, nebolo a, tak ako minister hovoril už dopredu teda, že všetko je v súlade so zákonom, ale je to aj o matematike. Pri zlodejine, pri tom predražení o 908 % (rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), ktoré vy schvaľujete, je to iba čistá, čistá matematika. Počítať vedeli už asi aj v prvotnopospolnej spoločnosti, chytili jednu líšku, dve líšky, troch zajacov, štyroch zajacov, spočítať to vedeli. Len vy dnes a už mesiac váš minister, pán premiér hovoria, že jedna sa rovná jedenásť a je to všetko v poriadku, že keď niekto minie navyše milión na naftu a preplatíme mu z našich spoločných peňazí, z daní ľudí, aj vašich voličov, 11 mil. eur, je všetko v poriadku. Bohužiaľ, ale pri navýšení o 50 centov (rečník zobral do rúk plagát, ukazujúc ho plénu) vy takýmto spôsobom okradnete aj vašich voličov o 31 mil. eur.
A to ani nehovorím o tom, že na samotnej prevádzke, alebo prevádzka samotnej kompy bez navýšenia nafty bude okolo 50 mil. eur s DPH, hoci doteraz to robil štátny podnik za 490-tisíc ročne, krát 15 rokov, je 7 mil. eur. Zo 7 mil. eur ste urobili zmluvu na 50 mil. eur a plus jackpot za 31 mil. eur. Zo 7 mil. eur ste urobili zlodejinu za 80 mil. eur pri náraste o 50 centov.
Áno, keď narastie iba o 10, tak je to zo 7,56, každopádne minimálne 50 mil. eur ukradnete dnešným vaším hlasovaním. Lebo som presvedčený, že keď dnes zahlasujete za odvolanie pána ministra Žigu, tak túto kauzu, túto zmluvu budete musieť zrušiť a s hanbou priznať, že ste si do prvej desiatky kandidátky dali človeka, ktorý kryje zlodejinu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2015 17:52 - 17:53 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Jano, dík za možno taký iný spôsob prednesu tej istej veci, taký kultivovaný na rozdiel odo mňa.
Ale k tomu poslednému, čo si povedal, že nejako tak do svedomia prehovoril ministrovi, že teda by mu aj pomohlo, ak by sám odstúpil a tak podobne, ale. Ja si tiež myslím, že by mu to pomohlo, ale tam je základný predpoklad mať hanbu. A v Trnave sa to hovorí, že ľudia, ktorí ju majú vyoperovanú, také niečo nedokážu. A ja sa obávam po tom, ako dnes sa tu pán minister bráni podľa neho a používa lži namiesto faktov, takže on tú hanbu už dávno si nechal vyoperovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2015 14:49 - 14:51 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán minister Raši, povedali ste, že som patologický klamár, ale ja vám dám takú rečnícku otázku. Čo je horšie, byť človekom, o ktorom niekto tvrdí, že je patologický klamár, alebo byť patologickým zlodejom, pán minister Raši? Ja si myslím, že ja s tým dokážem žiť, ale neviem, ako dokážete vy s tým žiť.
Pán kolega Blaha, niekto tu znižuje úroveň tohto parlamentu, myslím si, že vaše vystúpenie nasledujúce ju zníži dostatočne. A ja si dovolím asi sa s niekým prestriedať, lebo asi sa to ani nebude dať počúvať.
Ale je mi až také, také smiešne a chcem sa naozaj opýtať, že čo vám za to dávajú, aký biznis ste urobili a na ktorom účte to máte vy skované, lebo ak najväčší bojovník proti kapitalistom tu je schopný kryť takéto zlodejiny, nie že kapitalistov, to sú ľudia, ktorí podľa mňa páchajú omnoho horšie jak tí strašní kapitalisti vo vašich očiach, a keď najväčší bojovník teda proti kapitalistom, bojovník za rovnostársku spoločnosť, za chudobných ľudí práce, robotníkov obhajuje takéto zlodejiny, to musí asi dosť veľa stáť, asi dosť vysoký účet alebo dosť vysokú sumu na účte už máte, keď takéto špinavosti ste schopný robiť.
A keď hovoríte zbabelosť využiť Veroniku Remišovú, viem, že ako takéto hlúpe argumenty máte často. Nie. Túto kauzu vytiahla na svetlo Božie, najprv teda pán Érsek z MOST-u - HÍD a Veronika Remišová vás dorazila. Vytiahla to ona a vy ste práveže veľmi slabý, keď vás obyčajná žena z ulice dokáže zložiť jednou ranou a odokryť vaše zlodejiny.
A prečo sa neprihlásilo viac firiem? No preto, lebo nebolo tam 35 otočov, iba 19. A nebola tam, dodatok, v tých súťažných podmienkach na naftu, cez ktorý sa dá ukradnúť ďalších 30 mil. eur.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.12.2015 13:54 - 13:54 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže, pán minister, neviem, či ste tu, ste, takže bol by som rád, aj keby zostanete, ale minimálne aby ste počúvali. Chcel by som reagovať rad-radom na fakty, na pravdy, či ako to nazvali vaši kolegovia, z vášho vystúpenia.
Povedali ste, že jediný, kto pomohol tým ľuďom v dedinách, v troch odrezaných dedinách, je vaša vláda a nikto iný, len vaša vláda. Len ja sa pýtam, že komu ste v prvom rade pomohli? Tým ľuďom v tých dedinách, išlo vám o tých ľudí v tých dedinách alebo išlo vám o seba? Tak ako je to napísané tu, robíme pre seba, aj v tomto prípade platí stonásobne. Lebo tým ľuďom, áno, ste zabezpečili službu, ktorú im zabezpečiť musíme. Ale teraz tu skrývať sa za týchto ľudí a vydierať ešte tých starostov, nahnať ich sem, aby teda išli bojovať za kompu - a kto tu z nás bojujem proti kompe? Kto tu z nás v opozícii bojuje proti tomu, aby týmto ľuďom sme zabezpečili to, čo im bolo sľúbené pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo? My všetci bojujeme za to, aby sme tým ľuďom dali to, čo sme im sľúbili ako štát, ale efektívne, a nekradli pritom, pán minister, nekradli pritom, keď tým ľuďom zabezpečíme kompu, ktorú im štát sľúbil.
A ja sa čudujem pánom starostom, ak teda naozaj tu sú, že prídete sem obhajovať zlodejinu. Ak tu ste, nikto vám kompu nechce zobrať, len my nechceme, aby pritom smeráci kradli, nič viac. (Potlesk.)
A tak, ako to povedal, myslím, že Zsolt Simon, myslím, treba povedať tým ľuďom pravdu. Ak vy by ste neukradli pri tejto kompe 50 mil. eur, tým ľuďom v tých dedinách každému jednému ste mohli dať Land Rover, ktorým sa tu dnes štítite, ktorý budete vyrábať niekde v Nitre. A nie že do každej domácnosti jeden Land Rover, ale aj malinkému dvojročnému bábenku (pozn. red.: správne „bábätku“), a dočká ho v garáži, aj babičke 80-ročnej. A to si myslím, že som ešte povedal málo, keď spočítame tých ľudí v tých dedinách.
Čiže, ľudia v dedinách dotknutých, nikto vám z opozície nechce zobrať kompu, božechráň, ale za tie prachy, čo zlodeji zo SMER-u ukradli, ste mohli mať tri mosty, mohli ste mať tunel, mohli ste mať štyri kompy, ktoré by tam jazdili a nieže každú pol hodinu, ako vám teraz dávajú v skúšobnej prevádzke, ale každých desať minút, mohli ste mať možno každú svoju vlastnú kompu, mohli ste mať každý Land Rover. Nikto vám nechce brať kompu. Dobre?
Takže, pán minister, najväčšou zbabelosťou, akou ste mohli, ste začali vašu obhajobu. Skrývať sa za ľudí, ktorých tu má niekto za rukojemníkov a ešte ich podlo sem zavoláte, starostov, aby vám tu robili nejaké alibi. Najväčšou zbabelosťou, akou ste mohli, ako veľký chlap ste sa tu postavili a robili ste svoju vlastnú obhajobu. Iba sebe ste v tomto biznise pomohli, tým ľuďom ste iba dali to, čo im patrí.
Povedali ste, že kompa častejšie chodí, ale, čuduj sa svete, keď vám vyhovuje, hovoríte, že kompa častejšie chodí, a keď vám nevyhovuje, keď vám hovoríme, že na tom kradnete, a strašné peniaze, hovoríte, že veď to je iba do konca roka skúšobná prevádzka. Tak ja sa teda pýtam, bude častejšie chodiť, tak ako hovoríte vy a skrývate sa za starostov, ktorí chceli, aby častejšie chodila, alebo bude chodiť menejkrát, ako chodila stará kompa, ktorá chodila 31-krát v roku 2014? Teda bude platiť to, čo je napísané v zmluve, že bude chodiť iba 19-krát a vtedy ukradnete iba 12 mil. alebo bude chodiť 35-krát, ako chodí teraz v skúšobnej prevádzke, a ukradnete 25, a keď sa zvýši nafta, ešte ďalších 30.
Ešte raz, keď vám to vyhovuje, hovoríte, že kompa bude, predsa kompa bude chodiť častejšie, vyšli sme v ústrety ľuďom v dedinách, keď vám to nevyhovuje, keď ukazujeme, že keď bude chodiť častejšie, ukradli ste kvantum peňazí, vtedy hovoríte, veď to je len skúšobná prevádzka. Ďalší váš argument v lufte.
Hovoríte, osud ľudí v obciach je Matovičovi ukradnutý, zodpovedal som to tým predošlým argumentovaním, že nikomu v opozícii nie je osud týchto ľudí v obciach ukradnutý. My sme presvedčení o tom, že 35-krát, tak ako v skúšobnej prevádzke, sa to dá robiť za štvrtinovú cenu. Len zlodeji v SMER-e si povedia, že potrebujú aj na, s prepáčením, na posratej kompe ukradnúť 50 mil.!! (Povedané hysterickým krikom.) A toto ste celí vy! Toto je váš sociálny štát - ukradnúť na jednej posratej kompe 50 mil. eur!! (Povedané hysterickým krikom.) Toto si myslíte, že vám budú donekonečna vaši voliči žrať?! Si myslíte, že jedia seno? 50 mil. eur na jednej kompe?! A učiteľom poviete, že nemáte pre nich 60 mil.? No nie sú, nie sú, viete čo, možno po voľbách, možno bude niečo, príďte, veď vidíte, rozdali by sme sa pre ľudí, sociálny balíček tam, sociálny tam.
Na jednej posratej kompe 50 mil. eur!!! (Opätovne povedané hysterickým krikom.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, skúste akože úplne normálne vystupovať, dobre?

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Normálne vystupujem, adekvátne vašim zlodejinám! Ste zlodeji! Zlodeji vládnu Slovensku! Ste mafia! Ste organizovaný zločin! (Povedané hysterickým krikom.)
Podľa Trestného zákona organizovaná zločinecká skupina musí spĺňať tri parametre:
- musí mať viacej členov; je vás, dosť,
- musí existovať dlhšie obdobie; existujete dostatočne dlho a
- jej činnosť je zameraná na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Čo robíte vy?! Iba legalizujete vaše zlodejiny a ešte sa nehanbíte tu povedať argumenty, veď som tam poslal kontrolu a kontrola povedala, že je všetko v súlade so zákonom. Jasné, pošlete si kontrolu do inštitúcií, do ktorých predtým ste si dosadili svojich vlastných ľudí, a sa nehanbíte za to skrývať. Za rozhodnutia vašich vazalov, ktorých tam dosadíte, že si tam vyberiete z klobúka tetu, dáte na Úrad pre verejné obstarávanie, že sa tu dohodnete s Frešom na biznise, že ho asi nebudete kontrolovať už najbližšie - koľko?, neviem, rokov bude šéfovať bratislavskej VÚC-ke, a tvárite sa, že to je nezávislá kontrola? Čo je na tom nezávislé?
Vytvorili ste tu dokonalý systém, dokonalý systém, kde pikolík dôjde, predloží pozmeňovák, aby ste potom mohli kradnúť. Nadstavujete si zákony, meníte parametre tak, aby ste mohli kradnúť.
Následne si v prvom rade dosadíte šéfa polície, šéfa prokuratúry, šéfa verejného, Úradu pre verejné obstarávanie, šéfa SIS-ky, šéfa špeciálnej prokuratúry, šéfa Najvyššieho kontrolného úradu - a nás tu budete opíjať rožkom, že ste to dali niekomu nezávislému skontrolovať?!
Ste dokonalá mafia! Všetky parametre spĺňate. Aj sicílska mafia chodila v oblekoch a tvárila sa, že sú tí najslušnejší zo slušných a vadilo im, keď niekto na nich zvýšil hlas. Snažili sa tých ľudí likvidovať fyzicky, vy to robíte inak.
A myslíte si, že takto ovládnete aj po budúcich voľbách štát. A ja urobím všetko pre to a verím, že aj v opozícii všetci, že sa tu nenájde zradca, ktorý bude schopný asistovať zlodejom, lebo vy to máte hlboko v sebe, to je vaše DNA: kradnúť a vyciciavať. Ľuďom zobrať 100 euro a vrátiť im euro a ešte potom pritom očakávať od ich, jako vám budú za to vďační.
Áno, Robert Fico sa správa ako zlodej, ktorý v noci príde, vykradne vám potichu špajzu, ráno vám bez hanby zaklope, donesie vám jahodový lekvár a ešte očakáva, že mu za to zaďakujete. Toto je Robert Fico, toto je vládna strana SMER a toto ste všetci vy, ktorí tomuto pritakávate. Sa môžte hanbiť za tie vaše argumenty, za tie vaše pätolízačské faktické poznámky: pán minister, super vystúpenie, pán minister, to boli argumenty, pán minister, to bolo veľa faktov, ďakujem ti veľmi pekne.
Vy sa nehanbíte, že to tu ešte čítate?! Že vám to pošlú do mailu, že ste neni schopní povedať aspoň tri vety súvisle z vlastnej hlavy. Vy ste nechali človečenstvo pred bránami parlamentu, vy ste iba telesné schránky bez svedomia, bez všetkého, bez štipky úcty, skutočnej úcty k tým ľuďom, ktorí platia dane, aby nato, aby vy ste to mohli kradnúť. Niektorí z vás ste tu iba preto a iba preto držíte hubu a robíte kroky, ktoré vám povedia, a čítate z monitora to, čo vám napíšu len, aby ma dali na 102. miesto na kandidátke. Len aby som teda dobre mal, tuto mi cinklo na účet 3-tisíc eur mesačne. Tak hlboko klesla vaša človečenskosť?
Ste iba telesné schránky, prepáčte, ja vás za ľudí nepovažujem. Lebo človek sa od opice líši tým, že má svedomie, a vy to svedomie nemáte! Prepáčte, pre mňa ste cvičené opičky. Cvičené opičky, ktorým napíšu do počítača, toto prečítaj, prečítam, lebo možno nebudem 102 na kandidátke, ale budem 101-tka. A možno sa na mňa usmeje šťastie a budem tu znova. Niektorí ste tu iba preto, aby ste si po budúcich voľbách mohli dosadiť sestranicu na daňový úrad za riaditeľku, lebo to bude váš okres, lebo vy ste tam okresným šéfom. Čo je na tom, že tá sestranica je učiteľka v materskej škôlke? Nevadí, hlavne, že bude mať fleka. Niektorí ste tu preto, aby ste sa na týchto zlodejinách priamo podieľali a tichučko šúchate s nožičkami.
Ste zvrátené monštrum, ste organizovaný zločin, ste mafia, ktorá dokonale 26 rokov po revolúcii ovládla tento štát. Vy nemáte absolútne morálne právo, aby ste tu niekoho moralizovali, aby ste tu niekoho poúčali. Nerobíte nič iné, iba to, čo vám prikážu. Nemáte svedomie. Absolútne nepoznáte ústavu. A tam máte ako základnú povinnosť napísanú, že sa máte vždy správať v súlade so svojím svedomím a presvedčením. Lenže vy ste ho nechali tam pred bránami parlamentu, lebo inak by ste sa sem nedostali. Lebo sem sa dostanú iba tí z vás, ktorí budú dostatočne hlboko strčení v jednej časti tela pánovi predsedovi.
Keď pán minister povedal, že bolo dostatočné, keď ste zverejnili informatívne zverejnenie a z toho každému bolo jasné, že vlastne kompa sa bude obstarávať, no, áno, každému bolo jasné, že aká kompa sa bude obstarávať, ale nikomu neboli jasné parametre. Iba tomu správnemu v správnej firme, ktorá mala v roku 2013 obrat 4 eurá a v roku 2014 už na základe asi tohto informatívneho zverejnenia dala si vyrobiť kompu, ktorú, o ktorej sa tu bavíme.
Štvrtý argument, povedali ste, že, alebo tak, chcel by som sa opýtať, povedali ste, že musel Vodohospodársky podnik kúpiť alebo zaväzoval sa, že kúpi novú kompu. A ja sa teda pýtam, prečo ju teda nekúpil? Prečo ju nekúpil Vodohospodársky podnik, prečo ju nekúpil slovenský či, pardon, Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý zabezpečoval dovtedy tú prepravu, prečo ju nekúpila Vodohospodárska výstavba? Dva štátne podniky, prečo ony si nepovedali, že do tohoto lukratívneho biznisu pôjdu?
Podľa odhadov, ktoré máme, tá kompa nestojí viac ako 1,5 mil. eur; nová kompa nestojí viac ako 1,5 mil. eur. Pri takto nadstavených podmienkach, ktoré ste vy dali, za jeden rok tá investícia je so všetkým späť. Za jeden rok a 14 rokov čistá ryža, ako sa tomu hovorí.
Sa pýtam, prečo ani jeden z týchto štátnych podnikov tú kompu nekúpil? Prečo ste ju dali kúpiť firme, ktorá mala v roku 2014 4 eurá obrat? No preto, lebo asi by sa potom nedalo ukradnúť 50 mil. eur na jednej posranej kompe.
Pán minister tu používal argument, že čo vyvracia to, že to bolo vyrobené na mieru a dopredu o tom vedeli, lebo v niektorých parametroch tá kompa predsa o 20, možno až o 30 % prekračuje, prekračuje požadované parametre v súťaži. Pán minister, to sú také argumenty naozaj pre malé deti niekde v škôlke, no, povedzme, že teda pre prvý ročník základnej školy. Jasné, že ste im nepovedali, že, počúvaj, my dáme do podmienok 95 cm, ty daj 95, my dáme 18, ty daj 18, my dáme 250, ty daj 250. Čiže povedali ste, že, však teda dobre, my takéto parametre a ty daj niečo navyše, aby to bolo plus-mínus, však nemôžme to urobiť okato. Dať navyše, že či bude tam plocha na tej kompe 250 alebo 280 metrov, prepáčte, pri cene kompy je možno všetky parametre, ktorými to navyšuje, možno 100-tisíc eur navyše. Nestojí za to dať radšej 100-tisíc, aby sme trošku prekročili parametre navyše, keď môžem ukradnúť 50 mil.? Jasné, že to za to stojí. Viete počítať, koľkokrát sa nachádza 100-tisíc v 50 mil. predsa! Iba 500-krát.
Hovorili ste, že zábezpeka 1 mil., štandardná, neviem čo, jednoznačne ste tým chceli odradiť ľudí, ktorí mohli iní, iní súťažiť.
Tvrdili ste, že aj, takisto aj argument Veroniky Remišovej, že ste tým, že ste určili, že to musí byť kapitán I. triedy, zužovali, zužovali priestor na súťaž, že nie je pravdivý, lebo na Slovensku je dosť kapitánov I. triedy. A ja sa pýtam, prečo tam teda nestačil ten kapitán II. triedy, keď ste sami priznali, že vlastne ten kapitán nepotrebuje mať kapitánske skúšky I. triedy? Argument, ktorý ste použili, že ale vy ste vlastne vyhlasovali medzinárodnú súťaž, tak ak by niekto chcel doniesť zo zahraničia tú kompu sem, niekde z Rakúska alebo niekde z Rumunska, tak predsa už by to musel byť po tej ceste sem už kapitán I. triedy. No nie ste trápny?
Však v pohode, nech to sem donesie Rakúšan, Maďar, Rumun s kapitánskymi skúškami I. triedy, ale zaparkuje to vo Vojke a tam to bude hniť 15 rokov. A tam mu stačí kapitán II. triedy. Znova argument úplne mimo ako pre deti na základnej škole.
Toto som už spomínal, povedali ste, že veď ste to dali na ÚVO a NKÚ a čo tu vlastne opozícia chce. Dali ste to na ÚVO a NKÚ, ktoré vedú vaši nominanti, to nie sú nezávislé kontrolné inštitúcie. Na Slovensku žiadna kontrolná inštitúcia nie je nezávislá. Všetka je závislá od Roberta Fica, od pána Bodora z SBS Bonul, od pána Výboha, od pána Poóra a od ostatných sponzorov SMER-u. Nič tu nie je nezávislé, všetko máte v rukách vy, aby, keď ukradnete, aby vám všetci prikryli chrbát, lebo vám žiaden chlebodarca nepôjde po krku. Toto je váš systém, ktorý ste tu urobili, a za toto ľudia na námestiach neštrngali.
Pán minister potom použil teda argument, veď teda dostal som už odpoveď, kde som dal prekontrolovať verejné obstarávanie, a odpoveď bola, že všetko bolo v súlade so zákonom. Ako dostali ste, by som povedal, že hurónsky potlesk za to, pán minister, ktorý odchádzate sa schovať niekam do bufetu, a myslím si, že zaslúžene, lebo presne za túto formulku sa všetci zlodeji skrývajú. Lebo vy nechcete, vy kradnúť chcete, ale nechcete za to zhniť v base, takže robíte všetko tak, aby ste kradli v súlade so zákonom.
Zároveň pán minister povedal, že táto kompa je tu o tom, aby sme tu počúvali tieto sprosté reči. Prepáčte, pán minister, ale pri tom vašom prejave a v polke vášho prejavu mi to pripadalo ako celkom úprimná sebakritika.
Povedali ste, že nie je pravdou, že cena služby niekedy bude vyššia ako 25 mil. eur. Ako argument ste na to povedali, veď aj výherca sa zaviazal, že on si nebude uplatňovať viac ako 25 mil. eur. Nepripadá vám to znova detinské? Výherca má povedať, verejne vyhlásiť, že on si nebude uplatňovať viac ako 25 mil. eur, a zároveň má napísané v zmluve, že keď sa čokoľvek poruší, tak si môže uplatniť náhradu škody? Vy akože nejaké čestné slovo človeka, ktorý sa s vami podieľa na lupe, považujete za niečo, na čo sa majú ľudia spoľahnúť? To je niečo, čo je niekde v zmluve napísané?!
A taktiež by som vám odporúčal prečítať si čl. 14 ods. 5 zmluvy, v ktorej sa doslova píše v tejto veci: "Táto zmluva tvorí úplnú dohodu medzi zmluvnými stranami týkajúcu sa predmetnej záležitosti. Podpisom tejto zmluvy zanikajú všetky predchádzajúce písomné a ústne dohody súvisiace s predmetom tejto zmluvy a žiadna zo zmluvných strán sa nemôže dovolávať zvláštnych, v tejto zmluve neuvedených ústnych dojednaní a dohôd."
Vyslovene tu máte napísané, že ste anulovali čokoľvek a platí jedine táto zmluva. Odvolávať sa potom, že niekde v oznámení o výsledku verejného obstarávania bolo povedané, že maximálna suma bude 25 mil., je klamstvo a nič iné len klamstvo. Vyslovene v zmluve je napísané, že platí len a len zmluva bez toho, aby sa ktokoľvek mohol na čokoľvek iné odvolávať.
Čiže inak povedané, keďže v zmluve nikde neni napísaný strop, zmluva bez problémov môže byť na 25 či na 15 rokov a dramaticky viac ako na 25 mil., bez problémov naplníte svoj predošlý cieľ - ukradnúť na tejto veci minimálne 50 mil. eur.
Povedali ste, že navrhovateľ úmyselne odmieta pochopiť, že kompa funguje v skúšobnej prevádzke. A ja sa, pán minister, keď ma počujete, pýtam, kde v zmluve je napísané niečo o skúšobnej prevádzke? V zmluve je vyslovene napísané, že čokoľvek, keď sa chce zmeniť v tejto zmluve, musí byť podpísaný dodatok. A ja sa teda pýtam, ako je možné, že kompa chodí častejšie, ako je napísané v zmluve, bez podpísania akéhokoľvek dodatku?
Že, pán minister, haló, neviem, kde ste. Chcem vás upozorniť, že prevádzka kompy častejšie ako 19-krát, ako je napísané v zmluve, je mimo akejkoľvek zmluvy, bez akéhokoľvek dodatku, tým pádom je nelegitímna a nemáte na to žiaden zmluvný základ, na základe čoho by ste to takto mohli robiť. Áno, je mi to ľúto, je mi ľúto tých ľudí, ktorých ste podviedli v tých dedinách a za ktorých sa skrývate, ale ak dnes vy hovoríte niečo o skúšobnej prevádzke, nikde v zmluve sa nepíše o skúšobnej prevádzke, nikde neexistuje žiaden dodatok, ktorý by oprávňoval výhercu Ponton City, výhercu jackpotu Ponton City, aby prevádzkoval kompu častejšie ako 19-krát. Inak povedané, čokoľvek mimo 19-krát nemá zmluvný základ, tým pádom je to čistá krádež zo štátneho rozpočtu, pán minister, dúfam, že počujete.
Povedali ste zároveň, že zvýšili sme prevádzku o 40 %, to by stará kompa nezvládla. Je to hlúposť, lebo stará kompa v roku 2014 na základe novej zmluvy chodila namiesto 19 ráz 31-krát.
Hovoríte, že do roku 2014 neexistovala vlastne žiadna zmluva, žiadna dohoda, žiadne vyčíslenie toho, koľko vlastne sú náklady, žiadna fakturácia, ale jedným dychom, keďže asi vám aj bolo trápne až takéto klamstvo podsúvať ľuďom, hovoríte, no dovtedy to bolo ako zahrnuté do jedného balíka, bola to ako jedna súčasť celkovej zmluvy. No ale my naozaj máme stanovisko, prepáčte (rečník si išiel zobrať materiál), vyžiadané na základe zákona o slobodnom pristúpení k informáciám od Slovenského vodohospodárskeho podniku, v ktorom nám doslova Slovenský vodohospodársky podnik píše, že, citujem: "V roku 2013 sa výkony činnosti na kompe fakturovali v zmysle zmluvy o nájme č. 4624-100/2001, ktorá bola podpísaná 31. 10. 2011." A akosi, keď ste upozorňovali na druhú stranu, tak ste neupozornili na túto vetu na prvej strane, kde máte vyslovene napísané, že ste vlastne klamali, lebo ste hovorili, že žiadna zmluva neexistovala, hoci v tom stanovisku, ktoré ste mali v ruke, na prvej strane máte presne identifikovanú vaším štátnym podnikom alebo štátnym podnikom, v ktorom máte svojho nominanta, presné číslo zmluvy aj presnú sumu, ktorá bola fakturovaná. Fakturovaná čiastka za prevádzku kompy v zmysle tejto zmluvy bola vo výške 346 013,41 eur. Čiže do roku 2013 ste si fakturovali alebo fakturoval jeden štátny podnik druhému sumu 346-tisíc eur, v roku 2014 ste umelo navýšili cenu na 1,1 mil. dodatkom k tejto zmluve, lebo, áno, v Gabčíkove v auguste 2014 na výjazdovom zasadnutí vlády niekomu svitlo a začuchal biznis, že môže ukradnúť na kompe 50 mil. eur. Preto ste v roku 2014 navýšili umelo sumu, aby to nebolo také okaté.
Mrzí ma, že aj v tejto veci ste opäť klamali. Doslova ste povedali, že teda "nedá sa povedať, koľko platila Vodohospodárska výstavba Slovenskému vodohospodárskemu podniku". V informácii, ktorú ste držali v ruke, to máte čierne na bielom napísané, platila 346 013 eur. A taktiež nám v tejto istej informácii vyčíslili i skutočné náklady, ktoré boli 490 670 eur.
Taktiež ste tvrdili, že žiadna generálna oprava na kompe robená nebola, ale tak odporúčam vám, keď ste tu operovali Googlom, si vygúgliť tlačovú správu hovorcu Vodohospodárskej výstavby, ktorý hovoril o tom, že prebieha generálna oprava tejto kompy. A ja som si, dovtedy som to vôbec nepozeral, pozeral som si, povedali ste, že tá oprava bola za 196-tisíc. eur. Čuduj sa svete, v oznámení, ktoré ste dali o tejto súťaži, je to síce ten druhý štátny podnik, ale takisto sa to týka kompy, ste napísali, že to bude stáť dva motory 98-tisíc eur. Čuduj sa svete, nakoniec výsledok je presne dvojnásobok. Znova mi to pripomína niečo, že povedali ste 98, ale, však nikto sa neprihlásil, našili sme to tak správne, aby to nikto druhý nemohol vyhrať a nakoniec víťaz je presne o 100 % navyše, čiže presný dvojnásobok. A v tom predbežnom oznámení nie je, že 98-tisíc za jeden motor a dva motory by bolo 196, ako by sme sa mohli domnievať, nie, v predbežnom oznámení je za dva motory 98, skutočnosť, aj vy ste to priznali, 196, čiže o 100 % navyše, ďalšia zlodejina.
Potom ste hovorili, že, a spochybňovali ste tým, že na tých tlačovkách všetkých, raz 10 mil., potom 20, potom 50. Ale, áno, záleží od vývoja ceny nafty a záleží od toho, koľkokrát tá kompa bude chodiť. Teraz chodí 35-krát denne, je výška zlodejiny iná, keď bude chodiť 19-krát, výška zlodejiny bude iná, keď sa zmení cena nafty o percento, o dve, o päť, o päťdesiat, jednoducho vždy tá výška zlodejiny bude iná. Ale preto som urobil aj ten názorný príklad, aby si to ľudia vedeli predstaviť, ako sa vyvíja veľkosť lupu, ktorý ste v tejto veci sa rozhodli spraviť, že jednoducho záleží to od týchto parametrov, koľkokrát kompa bude chodiť a aká bude cena nafty.
Prepáčte, ale ten tupý argument od pána Lebockého, ktorý tu zaznel vo faktickej, že on dnes čítal správy a tam písali, že predpokladá sa, že cena ropy pôjde ešte teraz najbližšie týždne dole, prepáčte, pán Lebocký, ja som tupší argument ešte nepočul. My sa tu bavíme o 15 rokoch, pán Lebocký, z tohto vyplýva, že naozaj iba čítate to, čo vám napíšu, a nie ste schopný rozmýšľať vlastnou hlavou. A keď toto bol výplod vlastnej hlavy, tak potom sa nečudujem, potom sa ospravedlňujem.
Ale my tu hovoríme o 15 rokoch dopredu, 15 rokov dozadu cena nafty bola o 30 centov v priemere vyššia. Keď tu hovoríme o reálnom podozrení alebo obave, že v najbližších 15 rokoch pôjde cena nafty o 30 centov hore na liter, tak je do oprávnené. Ale vy keď na základe tohto vášho argumentu, že dnes ráno ste sa vyspali, utreli karpiny a prečítali, že, no dneska ide cena ropy v Rotterdame dole, tak na základe toho my máme akože prejudikovať na 15 rokov, že ropa pôjde dole? Pán Lebocký, zobuďte sa, prosím vás.
Potom ste tu hovorili niečo, a som rád, že Miro Kodúc sa k tomu ozval, o dvoch ľuďoch, ste tu spomínali a ste ich prepojili s finančnou skupinou G&T. Pán minister, ako jeden pán minister Jahnátek akože v tej angličtine má také známe video, ale aj vy by ste sa mali naučiť aspoň abecedu po anglicky, lebo je rozdiel J&T a G&T, ale teda dobre.
Ste hovorili o tom, ako je regionPRESS prepojený cez dvoch chalanov, jeden sa volá Novota a druhý Pavelek, jeden Milan Novota, druhý Igor Pavelek, ako je prepojený vlastne podľa vás teda G&T. No, tak ako tu povedal Miro Kadúc, áno, toto sú ľudia, ktorí prišli do regionPRESS-u, máme nápad, chceme urobiť stránku, ktorá bude pomáhať ľuďom zháňať prácu. Tak regionPRESS s nimi urobil spoločnú firmu, nevyšiel ten nápad, ten nápad sa volal Bzzik, tá firma je úplne mŕtva, nič sa tam nerobí. A potom v roku 2014, áno, firma, o ktorej sa hovorí, že je váš sponzor, J&T vyhlásila súťaž o podnikateľský nápad roka a títo istí chalani tú súťaž vyhrali s tým, že vymysleli tzv. vnútorné GPS, to znamená, keď sa pohybujete vo vnútri v budove, že taktiež viete odmerať presnú polohu, kde sa nachádzate. A podmienky súťaže boli od G&T, že víťaz získava 300-tisíc eur a musí založiť spoločnú firmu s G&T podľa vás, alebo J&T, a musí založiť s nimi spoločnú firmu. Takže ďakujem pekne, pán minister, že ste takýmto podlým spôsobom očierňovali dvoch čestných ľudí, ktorí vyhrali súťaž Podnikateľský nápad roka a vyhrali súťaž alebo cenu, ktorá bola súčasťou tej súťaže.
Áno, riešenie bolo vybudovať most, ako hovorí MOST, ale určite nie za 200 mil. eur, ako ste hovorili vy. Pri 200 mil. by ste ukradli takých možno 180 mil., jasné, to by bol biznis asi, ktorý by ste dva-tri dni oslavovali, ale potom zase ďalší týždeň už by ste rozmýšľali nad niečím iným. Nie. Ak by bola najmenšia vôľa z vašej strany, za túto cenu tam mohol byť ixkrát most, mohol tam byť ixkrát tunel alebo tam mohlo byť ix kompí (pozn. red.: správne "kômp"), ktoré by prevádzkovali štátne podniky.
Povedali ste takisto, že podľa vašej štúdie tunel, by údržba, iba údržba tunelu stála 550-tisíc eur ročne. No jasné, podľa vašej štúdie, ale znamená deleno jedenásť, lebo to je váš koeficient. Čiže reálne asi 50-tisíc eur by stála ročne údržba tunelu, ale keďže vy aj pri tom dodatku, pri tej nafte obhajujete, že vlastne oprávnené náklady sa majú preplatiť 11-násobne, čiže 1 100-násobok, tak, áno, evidentne vo vašom prípade pri vašich štúdiách z 50-tisíc je 550-tisíc. Ale, okej, ja to beriem na vedomie. Ale pre všetkých ostatných ľudí na Slovensku treba deliť, deleno 11, a to sú reálne náklady, lebo smeráci by si povedali, že ukradnú aj pri tomto 500-tisíc ročne, to je váš biznis model, to je vaše DNA, to je vaše správanie sa.
Ako 22. fakt ste povedali, že pán Lazár bol uvedený do funkcie, aj to pán Hlina uznal, úplne v súlade so zákonom, citujem, úplne v súlade so zákonom. Že vás huba nebolí, pán Lazár, či pán Žiga! Dosadiť človeka, ktorý s tou firmou nemal absolútne nič spoločné, v stredu urobiť z neho vedúceho zamestnanca a týmto si legitimizovať to, že vo štvrtok ho vymenuje za generálneho riaditeľa, že sa nehanbíte aspoň.
Áno, jasné, že to je v súlade so zákonom, jasné, že vám Hlina povie, že to je v súlade so zákonom, áno, lebo to je v súlade s tým, čo tie písmenká na papieri v zákonoch píšu. Ale nie je to v súlade s morálkou, nie je to v súlade so zdravým rozumom! Ešte raz opakujem, vy ste s Lazárom urobili, že ste ho tam v stredu ako Majku z Gurunu dosadili, urobili ste z neho šéfa nejakého oddelenia, a keďže podmienkou, že za generálneho riaditeľa môže byť vymenovaný iba zamestnanec vo vedúcej pozícii, túto podmienku ste v stredu splnili, lebo ste z neho ako Majku z Gurunu urobili šéfa oddelenia, tak v štvrtok ste z neho urobili generálneho riaditeľa. Ale to sa ešte nehanbíte povedať ako argument pri vašej obhajobe, pri obhajobe zlodejiny, ktorú ste spáchali?
Som rád, že ste aspoň v jednej veci sa priznali, že ste za túto kauzu zodpovedný, lebo teda ste povedali to, čo ste zatĺkali a čo ste nechceli priznať ani Veronike Remišovej napriek tomu, že si vyžiadala v zákonnej lehote stanovisko, ani za svet, ešte ste tam napísali, odpísali, že z technických dôvodov nemôžete splniť termín a termín splníte neskôr. Jednoduchú vec: technický dôvod? Pýtala sa vás iba na to, že či ste dali súhlas, či tam bol príkaz ministra urobiť takéto verejné obstarávanie. Jednoducho vtedy ste sa asi báli, tak ste povedali, odpíš jej, že technické dôvody, že nevieme to asi dopátrať sa, ale teraz ste sa tu aspoň v tejto jednej veci priznali, že 23. 10. 2014 ste súhlas na obstaranie novej kompy dali. Tým pádom ste plne, plne zodpovedný za túto zlodejinu, ktorá sa spáchala.
Potom asi by som sa iba opakoval, ste hovoril o tom, ako nezávislé orgány konajú, a predsa čo tu Matovič rieši, kým konajú, vy nebudete nič riešiť. No ale tým, že ste za to zodpovedný, je to aj vaše maslo na hlave, čiže treba sa pozreť do zrkadla a zistiť teda, že či náhodou o tom niečo neviete viacej, a nie alibisticky sa skrývať akože za nezávislé orgány, ktoré nezávislé nie sú.
Hovorili ste o tom, že ako minister sa snažíte byť otvorený. A čo som ja, "čo ste vy, pán Matovič, že sa ma dovoľujete pýtať alebo upodozrievať ma z toho, že som ja niečo na tom ukradol?" No ja som opozičný poslanec a je to mojou psou povinnosťou, aby sme vás takýmto spôsobom z opozície kontrolovali.
Viacerí, viacerí, aj ten velikán ducha, ten Raši z košickej kliky mafiánskej, tu hovoril o nejakom klimatickom samite a o jedení chlebíčkov, tak by som ešte raz povedal, čo som ja povedal. Moja reakcia bola taká, že odsúvať schôdzu po tom, ako skončí samit, jednoducho nie je správne a pán minister podozrivý z korupcie, podozrivý z toho, že kryje zlodejinu, by mal miesto jedenia chlebíčkov v Paríži prísť vysvetľovať sem do parlamentu. Inak povedané, keď sa tam skrývali za Obamu a podobných, keď ste hovorili, že 136 prezidentov a premiérov je na tom samite, no čo ste tam robili vy?! Človek podozrivý z krytia zlodeja, človek podozrivý z korupcie nemá čo zavadzať na takomto samite, lebo to tam iba zneprehľadňuje a zbytočne tam kazí imidž tým ostatným ľuďom. Čiže to bol dôvod, prečo som hovoril, že mali by ste byť radšej tu jako v Paríži.
Keď ste hovorili niečo potom pri konci o nejakom fiktívnom účte na Belize a podobne. Odkiaľ viete, že je fiktívny? Na základe čoho vy viete, že je fiktívny? Na základe papierika, ktorý váš predseda priniesol a tlačil týždeň, stresoval pána policajného prezidenta. Tibor, potrebujem to. Že doniesol, vybavil papierik o tom, že tam nemá žiadnu legálnu firmu a žiadne legálne prachy? A kde som ja kedy hovoril o tom, že Fico má nejaké legálne prachy a legálnu firmu na Belize? Nikdy. Hovoril som o tom, že tam má schránkovú firmu a tá schránková firma má tam založený účet. Na toto si Robert Fico papier nevybavil, takže používať to ako argument, je v tejto veci takisto mimo. A podľa toho, jak sa k tejto kauze staviate, tak myslím si, že aj biznis či kšeft, či ryža z tejto kauzy niekde na Belize skončí.
Na konci ste končili takou, takým emotívnym vystúpením a takým emotívnym prehovorením do duše: Nedajte sa vyviesť z rovnováhy, je to patologický klamár. A potom ste mi ešte teda prízvukovali, že blíži sa predsa adventný čas a aby som sa zbavil toho hnevu.
Ja sa nedokážem zbaviť hnevu na zlodejov, ktorí systematicky Slovensko rozkrádajú. Čo najviac nenávidím na skorumpovaných zlodejoch, je to, keď podceňujú svojich vlastných voličov a myslia si, že donekonečna ich môžu klamať. Že keď zneužívajú doslova nevedomosť svojich vlastných voličov. Keď zneužívajú presne tak, ako tých ľudí v tých dedinách pri tej Vojke, alebo teda tých odrezaných dedín, ako keď si ich berú ako svoje alibi a skrývajú sa za nich. Keď robia sociálne balíčky, ale stokrát viacej ukradnú a od ľudí chcú, aby im za to čapkali. Keď zneužívajú babičky, ktoré im prídu na mítingy, či k MDŽ, alebo teraz v predvolebnom období, a hovoria im tam o tom, ako im strašne na nich záleží. Keď ukradnú za rok 3 mld. a potom si ženy na mítingoch pri MDŽ kupujú jednou ružičkou či karafiátom. Ja toto naozaj nenávidím a hnevu a zlosti voči takýmto skorumpovaným zlodejom, ktorí systematicky Slovensko rozkrádajú, sa nikdy nezbavím a nepomôže mi k tomu adventný ani neadventný čas.
A teraz jedno, čo mi v tom vašom vystúpení chýbalo. Pán minister, vaše vystúpenie bola znôžka hlúpostí, klamstiev, poloprávd a osobných útokov. Ale ani raz, ani jedným slovíčkom ste sa nezmienili o tom, prečo túto službu nezabezpečoval naďalej štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý to dovtedy zabezpečoval. A, áno, je čas priznať, od koho sme mali všetky informácie v kauze kompa. Od ľudí zo štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik. Áno, títo ľudia sú veľmi smutní z toho, že ste ich okradli o príjem, ktorý mali, že ste tento biznis, ktorý ste urobili so súkromníkom, s vami spriazneným súkromníkom, a vôbec nechcem rozpletať všetky tie väzby na vašich sponzorov a priamo na vás a vašich ministrov, že ste tento biznis neurobili so štátnym podnikom, ale dopriali ste ho súkromníkovi. Títo ľudia nám tieto informácie dali, lebo sú z toho zhrození. Lebo vedia, že ste im najprv dovolili zrekonštruovať kompu a za pol roka ste urobili súťaž a zrekonštruovanú kompu môžu hodiť do koša. Týchto ľudí ste podviedli a som rád, že nám informácie posunuli.
No a, čuduj sa svete, nech si prejdeme vaše vystúpenie za celú jednu hodinu, nenájdeme tam absolútne jedno slovíčko o cenovom dodatku, ktorý sa týka nafty.
Pán minister, haló, kde ste? Pán minister, čoho sa bojíte, keď ani raz ste nespomenuli cenový dodatok, o ktorom ja som hovoril polovičku úvodného vystúpenia? Čoho sa bojíte, pán minister? Že by ste museli priznať, že jedna plus jedna sú dva? Alebo že by ste museli priznať, že vy ako zodpovedný podľa toho, čo ste povedali, keďže ste podpísali príkaz ministra, že ste zodpovedný za zlodejinu, keď sa zvýši cena nafty o milión eur, že vy preplatíte 11 akože oprávnené náklady? Bojíte sa veľmi, že? Áno.
Ja vám pripomeniem niečo z Trestného zákona. (Rečník si išiel zobrať materiál.) Je to § 234 a volá sa Porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Tento paragraf sa na vás, pán minister, vzťahuje, ak by ste náhodou nevedeli.
"Kto inému spôsobí malú škodu", však, samozrejme, potom sú tam aj väčšie a podobne, "malú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu alebo vyplývajúcu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky." Pri malej škode 266 eur, pán minister, až na dva roky.
"Odňatím slobody na 1 rok až 5 rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu." Na 1 až 5 rokov, pán minister, ak to je škoda väčšia ako 2 660 eur.
"Alebo z osobitného motívu." Myslím si, že pri takejto obhajobe ten osobitný motív by bol celkom obhájiteľný, a myslím si, že ťažko by ste argumentovali, že nie je, nebolo to spáchané z osobitného motívu.
"Odňatím slobody na 3 roky až 10 rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu." Značná škoda je 26 600. Stále sú to drobné v porovnaní s tým, o čom sa tu dnes bavíme. Drobné, iba tak asi tisícnásobok menej, aby ste, pán minister, vedeli. Čiže ak by bol ten zákon spravodlivý, tak by sme to mali vynásobiť krát tisíc, takže asi na 3-tisíc až 10-tisíc rokov by ste mohli ísť do chládku, ak túto zlodejinu naozaj budete naďalej obhajovať, aj sa ju rozhodnete spáchať.
"Odňatím slobody na 10 až 15 rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu 133 000 eur." Stále sú to drobné v porovnaní s tým, o čom sa tu dnes bavíme. Dúfam, že, pán minister, ste si tohto vedomý. Samozrejme, chápem, keď máte svojich ľudí na prokuratúre, polícii, v SIS-ke, v špeciálnej prokuratúre, tak cítite sa istý. Cítite sa, že niekto vám stojí za chrbtom, ale myslím si, že tie časy môžu niekedy skončiť, a ja by som na vašom mieste veľmi rýchlo poupratoval takéto veci, aby raz sa vám to nevypomstilo, a keď si tu niekto naozaj začne zákon tak, ako by mal byť.
"Kto z nedbanlivosti inému spôsobí značnú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na 2 roky."
No. A potom je tu taký ďalší paragraf, ktorý hovorí, je to § 296 a je to Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny: "Kto založí alebo zosnuje zločineckú skupinu, je jej členom, je pre ňu činný alebo ju podporuje, potrestá sa odňatím slobody na 5 až 10 rokov."
A čo to založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej skupiny vlastne je? Či, pardon, toto je teroristickej skupiny, a teda ako je definovaná zločinecká skupina, tak to je v § 129: "Zločineckou skupinou sa na účely tohto zákona rozumie štruktúrovaná skupina najmenej troch osôb, ktorá existuje počas určitého časového obdobia a koná koordinovane s cieľom spáchať jeden alebo viacej zločinov, trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti podľa § 233 alebo niektorý z trestných činov korupcie podľa ôsmej hlavy tretieho dielu osobitnej časti na účely priameho alebo nepriameho získania finančnej alebo inej výhody. Činnosťou pre zločineckú skupinu alebo teroristickú skupinu sa rozumie úmyselná účasť v takej skupine alebo iné úmyselné konanie na účel zachovania existencie takejto skupiny, alebo spáchania trestných činov uvedených v odseku 4 a 5 takouto skupinou. Podporou zločineckej skupiny sa rozumie úmyselné konanie spočívajúce v poskytnutí finančných alebo iných prostriedkov, služieb, súčinnosti alebo vo vytváraní iných podmienok na účel založenia alebo zachovania existencie takej skupiny, alebo spáchania trestných činov uvedených v odseku 4 alebo 5 takou skupinou."
Ja som na základe prečítaného, som právny laik, som na 100 % presvedčený, že činnosť vládnej strany SMER napĺňa skutkový, skutkový stav, ktorý je napísaný v § 129, a v skutočnosti sa jedná o zločineckú skupinu, ktorá spĺňa všetky parametre definované v Trestnom zákone. A taktiež som presvedčený, že v tomto prípade prišlo k porušeniu povinnosti alebo naplneniu trestného činu, porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku.
A čo ma najviac mrzí. Ľudia, ktorých na to opakovane upozorňujeme, to majú úplne, úplne na háku a tvária sa, že stoja nad zákonom. V tomto prípade tie škody, ktoré tam boli spôsobené pri trestných sadzbách 5 až 10 rokov, sú rádovo stovky krát až tisícky krát menšie jako to, čo vlastne v tomto prípade ste zlodejinu spáchali.
Pán minister, jednou vetou k vašemu vystúpeniu. Bohapusté klamstvá, táraniny a začiatok, zbabelé skrývanie sa za ľudí a branie si rukojemníkov ľudí v tých dedinách. Vytváranie ilúzie, že nám niekomu ide za zrušenie kompy. Nikomu nám nejde o zrušenie kompy, len chceme, aby tá kompa bola prevádzkovaná tak, ako by mala byť, efektívne za cenu plus-mínus, aká bola v minulosti, a bez problémov za tých podmienok si môže štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik kompu zaobstarať a za pár rokov ju má späť. Vtedy to bude efektívne, hospodárne a tak, ako vás ľudia zvolili. Tak, aby ste ľudí neokrádali. Bohužiaľ, zatiaľ si stojíte za tým, že chcete urobiť zlodejinu na jednej kompe 50 mil. eur.
Ospravedlňujem sa možno zo začiatku za emotívnejšie vystúpenie, ale ja sa naozaj nedokážem viacej pozerať do očí zlodejom, ktorí sa tu tvária za anjelov. A ešte tu budú moralizovať a hovoriť o nejakom adventnom čase. Títo ľudia by si mali vstúpiť v prvom rade do svedomia, prečítať si možno, ako tu hovoril Števo Kuffa, ktorého moc nemusím, alebo, nie, Martin Fecko, že keby ľudia tu aspoň si prečítali Desatoro a dodržiavali Desatoro, tak je tu raj na zemi. A vám by stačilo si prikázať jedno Božie prikázanie. A to je Nepokradneš.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2015 13:46 - 13:47 hod.

Igor Matovič
Pán minister, zaujímavé vystúpenie, ale možno iba dĺžkou a možno počtom klamstiev, ktoré ste v ňom použili, a tie dve minúty mi určite nebudú na to stačiť. Takže prihlásil som sa do rozpravy hneď za vami, rad radom - 27 tuším ich tam mám, takže raz radom vám ich všetky vyvrátim a teším sa na to vystúpenie a na vašu protireakciu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2015 12:13 - 12:15 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán premiér, ktorý teda určite niekde ste tam v zákulisí schovaný a pozeráte na monitore, chcel by som vám poďakovať za investíciu Jaguaru na Slovensku. Hoci teda, áno, mali by sme asi pozerať aj na to, že za akú cenu. Ale chcel by som vás v tejto súvislosti upozorniť na jeden podstatný fakt, ktorý viem, že veľmi ťažko sa bude vysvetľovať vašim voličom, ale dám si zase na tom záležať, aby som ho vysvetlil, že Jaguar na Slovensko neprišiel kvôli vám, ale napriek vám. Za osem rokov vašej vlády Slovensko zaznamenalo najdramatickejší pokles zahraničných investícií zo všetkých krajín V4. Pre vašich voličov, samozrejme, to vysvetlím veľmi, veľmi jednoducho. A to znamená, že za osem rokov vašej vlády ste najviac odstrašili zahraničných investorov a mali sme najväčší pokles zahraničných investícií v porovnaní s Poľskom, Maďarskom a Českou republikou. Áno, Jaguar vám jemne zlepšuje priemer. Jemne zlepšuje priemer. A môžme povedať teda zjednodušene, že ten pokles voči ostatným krajinám nebude desaťnásobný, ale bude asi štvornásobný. A myslím si, že toto je správny pohľad na vec a toto budeme vašim voličom vysvetľovať.
Čiže Jaguar na Slovensko neprišiel kvôli Robertovi Ficovi, ale napriek Robertovi Ficovi. A nie je to prejavom toho, že urobil zo Slovenska investične atraktívnu krajinu, ale musíme sa pozrieť na osem rokov jeho vlády, kedy odstrašil všetkých možných zahraničných investorov, ktorí sem chceli prísť. Toto je jediná investícia vaša za osem rokov. Tým si nezlepšíte kredit.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.12.2015 11:06 - 11:42 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážení ministri, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi, aby som v mene ľudí, ktorým záleží na tom, aby konečne sa Slovensko prestalo rozkrádať a aby konečne prestali skorumpovaní zlodeji vo vládnych tričkách rozkrádať náš spoločný majetok, predniesol návrh na odvolanie ministra Žigu, ktorý, bohužiaľ, aj mesiac po tom, ako bola odhalená kauza kompa, naďalej drží v mieste generálneho riaditeľa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba pána Lazára.
Možno na osvieženie pamäte treba povedať na úvod dve slová. Cítim to ako taký morálny záväzok. Túto kauzu otvoril niekedy ešte možno v auguste, sa mi zdá, svojou interpeláciou pán Érsek z klubu MOST-u - HÍD, ktorý dal otázky o tom (poslanec Hraško umiestnil na rečnícky pult bilbord), že akým spôsobom bol zabezpečený výber nového prevádzkovateľa tejto služby na prívodnom kanáli do Gabčíkova. Pán minister sa neunúval, napísal nejaké svoje strohé odpovede, kde v podstate nič nevysvetlil, všetko zahmlieval. A nedalo to spať jednej blogerke, ktorá si povedala, že, ktorá už svojho času odstavila jedného ministra, ktorý sedí dnes vo vašich radoch, a to je pána Pavlisa, a pozrela sa na túto kauzu do hĺbky. A zrazu zistila veľmi zaujímavé skutočnosti, že jednoducho nie je to len tak náhoda a nie len tak náhoda sa stala, že zrazu z firmy Ponton City, ktorá v roku 2013 mala obrat 4 eurá, je pomaly najväčší, ale nie že pomaly, je najväčší zmluvný partner Vodohospodárskej výstavby. A zrazu v roku, ani nie dva roky po tom, ako táto firma mala obrat 2 eurá, podpisuje zmluvy a nielen na kompu, ale aj iné služby za viac ako 50 mil. eur v tomto jednom štátnom podniku.
A preto dnes sa cítim v prvom rade ako zástupca hlasu tejto pani, ktorá odhalila a išla do hĺbky pri tejto kauze. A, áno, čestne priznávam, dali sme ju na prvé miesto našej kandidátky. Vtedy, keď tú kauzu odhalila, nikto o nás alebo u nás si nemyslel, že raz Veronika Remišová skončí na prvom mieste kandidátky, ale po tom, ako Robert Fico miesto toho, aby Veroniku Remišovú ako oznamovateľa korupcie, ako oznamovateľku extrémne neefektívneho mrhania našimi spoločnými peniazmi pozval k sebe na obed a ocenil jej statočnosť, a po tom, ako Robert Fico na tlačovej konferencii Veroniku Remišovú nazval pošahancom a spolu s ňou, samozrejme, nás ostatných, ktorí sme jej pri tej tlačovke pomáhali, tak sme sa rozhodli, že práve takéhoto človeka musíme postaviť na piedestál našej kandidátky, lebo Robert Fico vodu káže a víno pije. Pred dvomi rokmi si zvolával tlačovky a hovoril: Ľudia, ak máte podozrenie z korupcie, ohláste mi to. Tu máte číslo na mňa. Jasné, bolo to na jeho sekretárku, ktorá ani nevie, čo vlastne majú ľudia nahlasovať, ale dal ľuďom číslo, aby oznamovali plytvanie, rozkrádanie, korupciu.
Veronika Remišová, áno, nezavolala Robertovi Ficovi, zvolala k tejto téme tlačovku a predtým ešte napísala blog. A naozaj úprimne som očakával, že Robert Fico ju pozve a povie: Ďakujem vám, pani Remišová, že ste usvedčili zlodeja v našich radoch, ktorý v minulom volebnom období bol poslancom vládnej strany a dodnes je vysoký funkcionár vo vládnej strane SMER. Miesto toho ju nazval pošahancom.
Ku samotnej kauze, aby sme si osviežili pamäť, samotná kauza sa týka dopravy cez 520-metrový úsek na prívodnom kanáli do Gabčíkova. Po tom, ako sa tento prívodný kanál v roku ´92, myslím, sprevádzkoval, tak tri dediny zostali odrezané od sveta a súčasťou dohody s týmito dedinami, keďže sme nechceli, aby, aby išli asi za hranice, tak súčasťou dohody bolo, že Vodohospodárska výstava, š. p., zabezpečí pre tieto dediny dopravu na druhú stranu.
Dvadsať rokov jeden štátny podnik pre druhý štátny podnik, pre Vodohospodársku výstavbu, zabezpečoval dopravu a všetko fungovalo, ako má. Áno, po 20 rokoch prevádzky tá kompa sa začala postupne kaziť, kedy-tedy zlyhal motor, kedy-tedy nejaká iná súčasť, ale sami vieme, a Gréci sú najväčší prevádzkovatelia lodí vo svete, že Gréci dnes sa plavia veľakrát s loďami, ktoré majú 50, 60 rokov, ale keď dostanú generálku, tak bez problémov na tej lodi absolútne nič nevidíte, je to jednoducho kus železa.
Po tých 20 rokoch sa ten štátny podnik, ktorý dovtedy prevádzkoval túto kompu pre Vodohospodársku výstavbu, pre druhý štátny podnik, rozhodol zgenerálkovať kompu, ešte raz hovorím, zgenerálkovať kompu, kompletne vymenil motory, všetky súčasti, ktoré sa na tej kompe zvykli kaziť. A, čuduj sa svete, po tom, ako kompletne investoval, teda do generálky 200-tisíc eur, do tejto kompy, zrazu niekto vo Vodohospodárskej výstavbe na druhej strane vypísal súťaž.
Bolo to 23. februára 2015. A, čuduj sa svete, na konci, zjednodušujem to, lebo myslím si, že dnes tu bude tak do hĺbky debata a netreba úplne, úplne, úplne všetko rozpitvať a táto skutočnosť je známa. Čuduj sa svete, že do tejto súťaže, kde boli nadstavené podmienky, sa prihlási firma Ponton City, ktorá rok predtým má obrat 4 eurá, čuduj sa svete, že táto firma Ponton City akurát v tom čase má ukončenú výrobu kompy, ktorá akurát o chlp spĺňa všetky parametre, ktoré Vodohospodárska výstavba v tom čase ešte len vypisuje do súťaže.
Čiže Vodohospodárska výstavba si napíše, že maximálny ponor 1 meter, čuduj sa svete, akurát kompa, ktorú firma Ponton City, akciová spoločnosť, v tom čase akurát má vyrobenú, má ponor 95 cm. Štátny podnik napíše, že, do súťaže, že minimálne 18 vozidiel táto kompa má zobrať, čuduj sa svete, firma s obratom v predošlom roku 4 eurá akurát má vyrobenú kompu, akurát, do kelu, na tých 18 áut.
A takto rad radom každý jeden parameter, áno, samozrejme, neočakávam od vás, páni poslanci, že dnes stlačíte tlačítka za odvolanie človeka, ktorý tohto zlodeja s pánom, Michal Lazár, generálneho riaditeľa vo funkcii, teda v štátnom podniku kryje. Neočakávam, že stlačíte a budete mať toľko svedomia, lebo vy ste svedomie nechali pred parlamentom. Napriek tomu budem tieto argumenty hovoriť, lebo si myslím, že táto kauza je schopná, ak ju budeme všetci v opozícii komunikovať vašim voličom, je schopná položiť SMER a naveky ho utopiť v Dunaji a nikdy viac Slovensko SMER rozkrádať nebude. Lebo to je to jednoduchá, pochopiteľná kauza.
Ako je možné, sa pýtam, že zrazu niekto urobí takýto podnikateľský biznis, keď minulý rok má obrat 4 eurá a druhý rok vyhrá súťaž, kde zrazu akurát on má vyrobenú takú kompu, ktorá, sa nedá s ňou premávať ani po diaľnici, ani sa s ňou nedá lietať, dá sa s ňou jedine prevážať ľudí krížom z jedného brehu rieky na druhú. Čiže jednoúčelové zariadenie akurát táto firma má vyrobené akurát v čase, kedy ho má vyrobené, druhá strana, stranícky kolega, vyhlási súťaž a tým pádom túto súťaž vyhráva.
Po tom, ako Veronika Remišová prišla s touto kauzou, som očakával, že či už generálny riaditeľ Lazár, či už minister Žiga, jeho priamy nadriadený a evidentne človek, ktorý mu musel schvaľovať tieto zmluvy, alebo priamo Robert Fico, ktorý je nadriadený pánovi ministrovi Žigovi a, samozrejme, aj teda generálnemu riaditeľovi Lazárovi, keďže je to politická nominácia, takže si budú sypať popol na hlavu a stiahnu ho. Ale evidentne po tom, ako pán Žiga sa umiestnil, myslím si, že až niekde na čísle 6 alebo 8 na kandidátke SMER-u, tu nie je vôbec dobrá vôľa zlodejov trestať alebo trestať tých, ktorí zlodejov kryjú. Ale pre mňa - a hovorím to so všetkou vážnosťou a vedomím si a, samozrejme, nechcem požívať na to žiadnu imunitu, ktorá platí na výroky v tejto sále, a poviem to bez problémov na tlačovke, aj som to povedal -, pre mňa politik, ktorý dosadí niekoho do funkcie a následne tohoto človeka, ktorý spácha zlodejinu, kryje, čiže politik, ktorý kryje zlodeja, vedome kryje zlodeja, sám sa stáva zlodejom. A pre mňa podľa stanoviska, ktoré Robert Fico dal, kedy povedal, že nevidí na kauze kompa absolútne žiadne zlyhanie a nevidí dôvod vyvodzovať politickú zodpovednosť, sa Robert Fico sám seba usvedčil, sám sa stal páchateľom, sám sa stal zlodejom a od tej chvíle už skoro mesiac na Slovensku ktokoľvek beztrestne, keď povie, že Robert Fico, zlodej, nepácha žiadny trestný čin ani sa nedopúšťa ohovárania, len pomenováva pravdu.
Ak premiér republiky, ktorý je zvolený občanmi na to, aby chránil náš spoločný majetok, kryje zlodejiny, obhajuje zlodejiny a hovorí, že na nich neni absolútne nič, čo by mal trestať, sám sa stáva zlodejom a je legitímne ho odvtedy nazývať, že je zlodej. Robert Fico je od odhalenia po postoje v tejto kauze zlodej.
Nechaj si poznámky, Raši, dobre, lebo myslím si, o tvojich zlodejinách by sme mohli spraviť ďalšie štyri schôdze. (Reakcie z pléna.)
Je zaujímavé, že ozvala sa súčasť košickej chobotnice, o ktorej je verejne známe, že má chápadlá v zdravotníctve, že má chápadlá v životnom prostredí, že má chápadlá skoro všade. Možno ste si prečítali taký srdcervúci komentár Pavla Pašku, ktorý hovoril teda, čo nás tu východniarov obviňujete, však my vlastne pre východ iba dobre chceme. Áno, presne tak, ako je napísané tuná na tom bilborde, vy nerobíte pre ľudí, vy robíte pre seba. Vy nechránite Slovensko, vy chránite zlodejov. A za toto by ste sa mali hanbiť. Vy tisíckrát viac ľuďom zoberiete, ako potom im pohodíte cez rôzne sociálne balíčky, a spoliehate sa na to, že bude na Slovensku dostatočne veľa naivných ľudí, ktorí vás za to budú voliť. A ja si myslím, že úlohou opozície, psou povinnosťou opozície je upozorňovať na túto bohapustú zlodejinu, ktorú páchate, na toto svinstvo a klamanie vašich ľudí, ktorých najprv okradnete a potom im veľkodušne hodíte odrobinky z vášho stola. (Potlesk.)
Keďže po mne zrejme zaznie stanovisko vlády, bolo by celkom zaujímavé si pozreť, akým spôsobom vláda argumentuje, že nič, čo predkladáme, nie je zlodejinou. Ale predtým mi dovoľte upriamiť pozornosť na jednu, by som povedal, matematickú zlodejinu, lebo vieme sami, aj tým vláda argumentuje...
Počkám, kým... (Reakcia z pléna.) Pán Baláž, prosím, nevyrušujete a... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, zatiaľ vediem schôdzu ja, nech sa páči, pokračujte. Poprosím vás, páni poslanci, o pokoj v rokovacej sále. Nech sa páči.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Tak, pani podpredsedníčka, to som vás chcel poprosiť, aby ste tu teda zariadili pokoj, lebo potom sa ťažko rozpráva.
Čiže jedna vec je pri tejto veci evidentná manipulácia verejného obstarávania. Podľa mňa každý z vás, kto, komu zostala štipka svedomia a zdravého rozumu, vie, že nemôže byť náhoda, že firma, ktorá mala 4 eurá obrat minulý rok, akurát v čase, keď sa vyhlási súťaž na kompu na jednoúčelové zariadenie, akurát ona ju má v tom čase vyrobenú. Podrobnosti, myslím si, že nemá dôvod rozoberať.
Takisto nechcem tu rozoberať a nechám na svojich kolegov, nech rozoberajú prepojenia každej jednej osoby, ktorá sa v tomto verejnom obstarávaní nachádza, každého jedného konateľa, každej jednej firmy, prepojenie na SMER. Tie prepojenia boli zverejnené a sú ich tam pomaly desiatky. Sú to prepojenia na päť podnikateľských skupín v SMER-e, ktoré sa pri tomto jednom biznise ulakomili na jednu kompu.
Ale upriamim pozornosť na jedno nenápadné ustanovenie, ktoré nie je akože dodatok, ale hovorí sa tomu cenový dodatok alebo cenová doložka, ktorá je štandardnou súčasťou akejkoľvek zmluvy, ktorá keď tá druhá strana má zabezpečiť niečo, do čoho vstupujú nejaké parametre, ktoré nemá v svojej moci. Napríklad má dodávať pšenicu pre Štátne hmotné rezervy, tak cenová doložka hovorí o tom, že keď sa pohne cena pšenice na svetových trhoch, automaticky navýšená cena môže byť akceptovaná ako opodstatnený náklad. Takisto, keď niekto zabezpečuje dopravu pre štát, pre kohokoľvek, pre verejného obstarávateľa, ak k tej doprave potrebuje či už naftu, alebo benzín, tak v tom prípade logicky, že cenová doložka alebo cenový dodatok hovorí, že ak ti vzrastú náklady, to znamená, že vzrastie cena nafty alebo vzrastie cena benzínu alebo akejkoľvek komodity, dobre, premietni si to do ceny. Náklady, ktoré ti vzniknú, my ti 1 : 1 preplatíme. To je štandardná cenová doložka, štandardný cenový dodatok, spravodlivý, ktorý chráni jednu aj druhú stranu. Samozrejme, aj tak, keď ti klesnú náklady, keď cena nafty napríklad klesne, tak v tom prípade nám budeš fakturovať nižšiu cenu, lebo jednoducho nemáš také náklady.
No a, čuduj sa svete, pán generálny riaditeľ Lazár pod drobnohľadom ministra Žigu, aby teda sme pochopili, prečo, prečo dnes navrhujeme odvolať politicky zodpovedného za túto nomináciu, čiže ministra Žigu, podpísal jednu nenápadnú vetičku do tejto zmluvy, a to je, že v prípade, ak sa, doslova tá veta znie, že v prípade, ak sa cena ropy na rotterdamskej burze zvýši o 50 centov na 100 litrov, cena služby sa zvýši o 0,8 %. Ešte raz keď to poviem, ak sa cena nafty zvýši o 50 centov, tak sa cena, o 50 centov na 100 litrov, čo je málinko na prvý pocit, cena služby sa zvýši o 0,8 %, čo je takisto málinko na prvý pocit.
A mne zase nedalo spať toto jedno ustanovenie, alebo táto jedna vetička, ktorá znamená to, že v prípade (rečník zobral do rúk plagát, ukazujúc ho plénu), ak sa cena nafty zvýši o 10 centov na jeden liter, náklady na službu, ktorá prevádzkuje teda tú kompu, náklady tej firmy, ktorá prevádzkuje kompu, sa zvýšia o 3 eurá. Ale podľa tejto nenápadnej vety, v ktorej sú samé iba malé čísla, absolútne zanedbateľné, sa zrazu náklady 3 eurá, keďže poznáme presne spotrebu tých dvoch motorov, ktoré tieto kompa má, lebo to je verejne dostupný údaj, preplatíme za tú službu skoro 33 eur, namiesto 3 eur preplatíme 33 eur, 11-krát viac. Čiže inak povedané, o 1 000 % preplatíme viac, jako sú opodstatnené náklady toho, kto prevádzkuje kompu. Za jeden otoč, ktorý teda robí momentálne tá kompa 2 do hodiny, má neoprávnený zisk tá druhá strana skoro 30 eur; 29,96 eur.
Čuduj sa svete, je tam ešte aj ustanovenie, že keď sa cena ropy v Rotterdame zvýši o 50 centov na 100 litrov, tak aj hodina pohotovosti bude drahšia. Tí, čo viete, chápete presne. Hodina pohotovosti znamená, že kompa stojí. (Rečník odložil názorný materiál.) Kompa stojí v prístave, motory sú vypnuté, lodník a kapitán sedia v kikibúdke a čakajú, kedy im z druhej strany zavolá polícia alebo sanitka, že potrebujú, aby vyrazili. Čiže kompa stojí, žiadna nafta sa nespotrebúvava, ale podľa tejto zlodejskej zmluvy pri zvýšení ceny nafty o 10 centov na liter za hodinu pohotovosti má firma Ponton City s obratom minulý rok 4 eura navyše 19,52 eur.
A ja sa pýtam - prečo? Z akého dôvodu? Aké náklady tejto firme vzrástli na základe toho, že v Rotterdame vzrástla cena ropy o 10 centov na liter? Lodník, kapitán sedia v kikibúdke a čakajú na príkaz, kompa stojí v prístave a má odstavené obidva motory, žiadnu naftu nespotrebováva. Na základe čoho ideme tejto firme dávať 20 eur za hodinu pohotovosti, to je 100 eur denne. Možno si poviete, však 100 eur denne, no čo, tu sa rozkradne viacej, jako to je maličkosť. Ale 100 eur denne, 365 dní v roku krát 15 rokov je už suma poriadna.
Lenže ja hovorím o navýšení ceny iba o 10 centov. (Rečník opätovne zobral do rúk názorný materiál.) Pri tých 10 centoch za 15 rokov pán Lazár podpísal zlodejinu, neoprávnené náklady, to vôbec nehovoríme o tom, že zabezpečil niekto kompu, ktorú mohol naďalej prevádzkovať štátny podnik, iba cez tento nenápadný cenový dodatok zlodejina za 6,2 mil. eur, päťkrát väčšia zlodejina ako pri CT v Piešťanoch.
Vy sa za toto naozaj nehanbíte? Vy toto chcete kryť?! Videl som prístup mojich kolegov na finančnom výbore. Na finančnom výbore sme podľa mňa ľudia, ktorým by v prvom rade malo záležať na tom, aby sa každé jedno euro otočilo štyrikrát, aby sme nemrhali našimi spoločnými peniazmi, aby sme nemrhali peniazmi, ktoré ľudia nákupom jabĺčka, žuvačky, čohokoľvek cez DPH do štátneho rozpočtu nám dávajú. Moji kolegovia na finančnom výbore si robili posmešky: A čo a čo a čo? Úplne im to bolo jedno, prišlo isté k istému, všetci hlasovali, samozrejme, proti odvolaniu.
A ja sa pýtam kolegov na finančnom výbore, vy neviete počítať, keď hlasujete takto? Lebo toto nie je o pocitoch, toto nie je o názoroch Úradu pre verejné obstarávanie alebo Najvyššieho kontrolného úradu, toto nie je o tom, že či bolo nejaké verejné obstarávanie úplne v súlade, alebo nie úplne v súlade, toto nie je nejaký odtieň šedej, toto je čierne na bielom, toto je matematika, toto sú tisíce rokov dozadu známe pravidlá výpočtov, t. j. základné, matematika z druhej, tretej triedy základnej školy. A vy hovoríte, že toto je v poriadku.
Sa ešte raz pýtam, je normálne, ak niekomu vzrastú náklady o euro, mu preplatiť 11? Je normálne, keď niekomu vzrastú náklady o milión eur, preplatiť mu 11 mil. eur? Je normálne, keď niekomu vzrastú náklady o 2,5 mil. eur, preplatiť mu 27,5 mil. eur, tak ako je to podpísané v tejto zmluve?
Uviedol som príklad pri náraste ceny nafty o 10 centov na liter. Pred dvomi rokmi bežne nafta na Slovensku stála o 35 centov viac, ako stojí dnes. V dnešnej bezpečnostnej situácii, aká vo svete vládne, vôbec nie je vylúčené, že znova sa dostaneme na priemerku o plus 30 centov navyše a môže byť, že možno aj o 50. Máte tu prepočet aj pri 30, aj 50 centoch. Ak v priemere za najbližších 15 rokov vzrastie cena nafty o 30 centov, pán Lazár, váš chránenec, alebo chránenec Roberta Fica a chránenec pána ministra Žigu, váš kolega vo vašich poslaneckých laviciach, preplatí firme Ponton City s obratom 4 eura minulý rok navyše neoprávnene bez akékoľvek dôvodu 18 826 335 eur pri priemernom náraste ceny nafty o 50 centov. Pán Lazár podpísal zlodejinu, že tejto firme preplatí bez akéhokoľvek dôvodu mimo nákladov, ktoré tá firma bude mať s navýšením ceny nafty, 31 377 225 eur. Pre ľudí, ktorí počítajú ešte v korunách, je to skoro miliarda korún, pre ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, pre ľudí, ktorí túžia po vlastnom byte, je to 1 000 trojizbových bytov; 1 000 trojizbových bytov sa dá postaviť za túto sumu, ktorú vy obhajujete, a vaši kolegovia na finančnom výbore povedia, že všetko je v poriadku, lebo im to niekto zvrchu prikázal.
Ale čierna nikdy nebude biela, nech sa budete snažiť akokoľvek, nech tu budete mať moc a nech tu dnes budete mať väčšinu. Áno, dopredu možno tento zápas na body prehráme, ale morálne ho vyhráme. A ľudia, keď budú si študovať históriu, tak povedia si, že to boli asi blázni, ktorí nechceli poznať pravdu alebo naozaj nechodili do druhej triedy základnej školy.
A ja pevne verím, že medzi vami sa nájde pár čestných ľudí, ktorí napriek tomu, že budú riskovať, že ich vyhodia z kandidátky, povedia si, že toho Lazára treba popraviť, samozrejme, politicky. Toto je zlodejina, aká tu na Slovensku, okatá, ešte nebola. Dodnes tu boli zlodejiny, kde ste sa mohli brániť a povedať, že, áno, však dávame to Úradu pre verejné obstarávanie alebo na Najvyšší kontrolný úrad a ony rozhodnú. Áno, samozrejme, keď sem dosadíte svojich ľudí, tak oni rozhodnú, a vieme, ako rozhodnú, a zrejme všetko bude v poriadku. Áno, vieme, že zlodejiny na Slovensku sa páchajú tak, že najprv si zlodeji napíšu zákon a potom ukradnú. Poznáme to pri Pente, kedy jednoducho váš človek napísal, aby Dôvera mohla vytunelovať zo Slovenska 450 mil. bez akéhokoľvek zdanenia. Váš človek sem prišiel, podal pozmeňovák, na základe pozmeňováku sa zlodejina spáchala a my sa všetci tvárime, že to je v poriadku. Jednoducho je to zlodejina, aj keď podľa zákona to bude čisté.
A na tejto argumentácii aj stojí obhajoba vlády (rečník odložil názorný materiál), ktorú nám zrejme čochvíľa tu niekto prečíta, ale považoval by som za také symbolické, že tu sedia štyria ministri. Asi sa nenašlo viac vo vláde, ktorí mali tú odvahu ísť zastávať evidentnú zlodejinu. Ak by toto zlodejina nebola, verím, že je tu plná rada ministrov a je tu pán najvyšší. Jednoducho nie je tu, lebo vie, že obhajuje zlodejinu a nie všetci voliči SMER-u nevedia počítať do troch. A ja som presvedčený, že 95 % voličov SMER-u vie počítať, a veľmi dobre počítať, a preto, ak vy nepopravíte politicky pána Lazára a dnes aj pána ministra Žigu, lebo je za to zodpovedný a za mesiac neurobil nič a neodstavil on pána Lazára, tak vašich voličov tri mesiace budem učiť počítať a nieže učiť, ja im iba vysvetlím to, čo oni veľmi dobre vedia, a lopatisticky im vysvetlím, akú zlodejinu tu kryjete.
A ja ešte raz hovorím, dajte si na to pozor, je omnoho lepšie toho človeka stiahnuť dnes a bude po kauze. Keď mi tri mesiace nabijete a tri mesiace im budem môcť vysvetľovať evidentnú zlodejinu, ktorú každý jeden človek pochopí, lebo ja im to budem vedieť, budem schopný im to jednoducho vysvetliť, tak vám to ublíži a to, čo dnes si budeme myslieť, že ste vyhrali, nakoniec 6. marca prehráte.
Vláda postavila svoje stanovisko práve na tejto argumentácii, že však oni nechápu a to je predvolená hra opozičných poslancov, že čo vlastne riešia, však minister Žiga dal to prešetriť Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššiemu kontrolnému úradu a pred tým, ako nebude stanovisko, tak dovtedy nie je dôvod odvolávať.
Ale ja sa pýtam, kto to bol ten, kto nám sľúbil, že v prípade akéhokoľvek čo i len podozrenia z korupcie do troch minúť, či do troch sekúnd, dobre, dajme tri minúty, toho človeka odvolá? A zrazu ten istý človek, ktorý sľuboval oznamovateľom korupcie ochranu, ich nazýva pošahancami a ten istý človek zrazu do stanoviska vlády napíše, kým nebude stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu a Úradu pre verejné obstarávanie, do ktorých si dosadil svojich ľudí, lebo netvárme sa, že keď tu Frešo dosadil svojho človeka za šéfa NKÚ, že to nie je váš človek, jednoducho je to váš človek, tak kým títo ľudia nenapíšu stanovisko, že dovtedy neni dôvod odvolávať pána ministra a dovtedy on nezlyhal.
Pán minister, ak by bol naozaj minister na svojom mieste, by povedal, no, je to evidentné. Neviem, či sa dopustil zlodejiny pri tej manipulácii verejného obstarávania, pri tom nech Úrad verejného obstarávania a Najvyšší kontrolný úrad nech rozhodne, podriadim sa tomu rozhodnutiu a dávam im naozaj voľné ruky. Je evidentné, že asi to nebude náhoda, že firma so štvoreurovým obratom akurát v tom čase mala takú kompu vyrobenú. Ale pán minister, ak by bol minister na svojom mieste, by povedal, čo sa týka tej nafty, je to evidentný podvod, nemôžme predsa dopustiť, aby niekto, keď niekto má navýšené náklady o milión eur, aby môj podriadený, môj politický nominant preplatil tomu človeku alebo tej druhej strane 11 mil. To je evidentne matematický podvod a toto ja v žiadnom prípade kryť nebudem a dnešným dňom pána generálneho riaditeľa Lazára odvolávam.
Toto som, pán minister, od teba očakával pred tromi týždňami, keď táto kauza vyšla von. A nevidím najmenší dôvod... (Potlesk.) Nevidím najmenší dôvod, aby si tohto človeka kryl, a keď ho kryješ a naďalej ho kryť budeš, tak potom naozaj s musíme iba, začať rozmotávať tú košickú chobotnicu, leboa videli sme, pán minister Raši z košickej chobotnice sa ozval, ty si z Košíc, Lazár je z Košíc, Paška je z Košíc a jednoducho tá chobotnica bude mať asi chápadlá dosť hlboko zanorené v našich verejných financiách.
Ešte raz hovorím, pán minister, máš šancu dnes prísť a povedať vo svojom vystúpení, napriek stanovisku vlády, napríklad iba pri tej nafte ide evidentne o podvod a dnešným dňom, touto chvíľou generálneho riaditeľa Lazára z tejto funkcie odvolávam. Vtedy to ukáže, že si chlap, a vtedy ukážeš, že s touto zlodejinou nemáš absolútne nič spoločné. Ak ju budeš naďalej kryť, v tom prípade si rovnako zlodej, a tak ako Robertovi Ficovi hovorím, že je zlodej v tejto veci, budem hovoriť aj tebe. A to je jedno, čo si o tebe myslím, a to je jedno, či si s tebou tykám.
Každopádne stanovisko vlády nechám naozaj na kolegov, aby ho rozpitvali, lebo je úžasné argumentačne, ale napríklad je tam napísané to, že, taký malinký úsek sa tam týka tejto najväčšej zlodejiny, tej nafty, a to je napísané tak, že "to znamená, že sú účelové aj ďalšie konštrukcie vo vzťahu k údajnému zvýšeniu sumy v prípade ceny paliva, ktoré sa doteraz nikdy neuskutočnilo".
Čiže argument, na ktorý poukazujeme, že v prípade, ak cena nafty vzrastie, čo je opodstatnená obava, a je evidentné, že sa toho máme obávať, že ak vzrastie cena nafty, že sa dopustíme pri tej zmluve takejto zlodejiny, tak naša vláda, to nie že Lazár, to nie že Žiga sám ako minister, naša vláda ako kolektívny orgán hovorí, veď zatiaľ sa žiadna zlodejina nestala, nie je dôvod odvolávať.
Ale my upozorňujeme na to, že je ustanovenie v tej zmluve, na základe ktorého sa tá zlodejina stane v momente, ako sa zvýši cena nafty. Dnes si užívame, samozrejme, najnižšie ceny nafty na svetových trhoch za desaťročie. Je evidentné, že tá cena nafty stúpne, ale naša vláda píše, nie je dôvod odvolávať, lebo doteraz sa tak neuskutočnilo, doteraz sú ceny nafty také, aké sú.
A ja sa pýtam, potom čo to logicky znamená, v momente, ako vzrastú ceny nafty a začne sa na základe tej zmluvy kradnúť aj cez toto ustanovenie o cenovom dodatku, až vtedy teda máme zvolať mimoriadnu schôdzu za odvolanie pána ministra? Až vtedy máme požadovať odvolanie generálneho riaditeľa Lazára?
Vláda takisto argumentuje vo svojom stanovisku, že nie je pravda, čo tvrdia pošahanci, že náklady na prevádzku tejto kompy boli 490-tisíc eur. Zároveň vláda píše, že do roku 2014 neexistovala žiadna zmluva s tým druhým štátnym podnikom, že oni prevádzkovali len tak de facto a že náklady skutočné boli 1 100 000 eur. No a to je tá finta, ktorú mám zobrazenú na tomto druhom plagáte. (Rečník zobral do rúk plagát, ukazujúc ho plénu.) Tuto máte roky, je to skrátené, ono by to malo začínať až niekde tuná ten rok 2001, roky, roky, roky, dlhé roky, 20 rokov si fakturovali dva štátne podniky medzi sebou sumu, ktorá bola približne 350-tisíc eur, pre zjednodušenie, ale my sme fér a povedali sme, že dáme tam sumu, ktorú si vykázali ako opodstatnené náklady. Čiže oni mali náklady vyššie, ale fakturovali si nižšiu sumu, lebo tak mali zmluvu postavenú. Štátny podnik, ktorý to prevádzkoval, nám vykázal, že prevádzkoval túto službu za 490-tisíc euro ročne; ešte raz, za 490-tisíc euro ročne. To je na 15 rokov necelých 12 mil., povedzme, že 12 mil. eur, to boli náklady štátneho podniku.
Zrazu, tuším v auguste 2012, zasadá vláda v Gabčíkove, príde tam nejaký starosta a povie, že tá kompa sa nám tu kazí, niekto zacíti zlodejským nosom biznis a nachystá všetko tak, aby vo februári 2014 vyhlásil verejné obstarávanie. Ale aby to bolo ako-tak obhájiteľné zrejme aj na svojej vlastnej vláde, keď vláda píše o tom, že náklady boli milión sto, čiže chcem poukázať na to, že niekto tu asi klame svoju vlastnú vládu, tak urobí to, že zrazu zmluva, ktorá platila 20 rokov na sumu 350-tisíc eur, zmení z roka na rok štátny podnik voči štátnemu podniku umelo na 1 100 000. Čiže zo sumy tejto 350 000 v roku 2014 ju umelo navýši na milión sto, aby zrejme mal argument, prečo treba urobiť verejné obstarávanie naoko za milión šesťsto. Však to neni taký veľký rozdiel milión šesťsto a milión sto. Však tá kompa bude novšia, zobere osemnásť áut, nie pätnásť, tak dáme na milión šesťsto, to nám nejako prejde, aj u mňa na vláde zrejme.
A vláda vo svojom stanovisku argumentuje iba týmto jedným rokom. Vôbec nepozerá na to, že 20 rokov predtým cena bola tretinová a umelo niekto ten rok pred uzavretím zmluvy alebo vyhlásením súťaže, v úvodzovkách, cenu navýšil na milión sto.
Tu máte aj vizuálne nakreslené to, že čo to znamená, že kým dlhé roky sa fakturovala táto suma maličká, opodstatnené náklady boli 490, na základe tejto zlodejskej zmluvy sme, dnes sa fakturuje táto suma a pri náraste ceny ropy či nafty o 10 centov, 20, 30, 40, 50 na liter sa bude fakturovať táto suma. A, čuduj sa svete, pri tom cenovom dodatku je tam ešte aj také záhadné ustanovenie, že keď náhodou klesne cena nafty, tak nie že to, čo si ušetril, vrátiš štátu, vrátiš nám všetkým, to si nechaj.
Ale nemá, hovorím, asi dôvod rozoberať úplne všetky podrobnosti. Tých faktov, ktoré evidentne poukazujú na to, že sa jedná o čistokrvnú zlodejinu, na základe ktorých mal Lazár byť dávno odvolaný a na základe ktorých dnes odvolávame ministra, sú tam asi päťdesiatky. A poprosím svojich kolegov, aby postupne vyťahovali a upozorňovali na ne, ktoré tam sú. (Rečník odložil plagát.)
Ale ešte teda k tomu, keď vláda tvrdí vo svojom stanovisku, že náklady boli 1 100 000 eur, tak tu je stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátneho podniku. (Rečník zobral do rúk ďalší materiál, ukazujúc ho plénu.) Na základe verejného prístupu k informáciám sme vyžiadali informáciu, aké boli náklady na prevádzkovanie tejto kompy, a tu čierne na bielom stojí, že náklady boli v roku 2013 490 670 eur. Takže keď vláda tvrdí, že boli milión sto, len klame, bohapusto klame, účelovo klame iba preto, aby zakryla zlodejinu. Myslím si, že na úvod stačí.
Na základe týchto vecí a ktoré boli povedané aj v minulosti, sa domnievame všetci tí, ktorí sme podpísali tento návrh na odvolanie, že pán minister Žiga si nezaslúži byť ani ďalšiu jednu hodinu byť ministrom, lebo za mesiac nevyvodil žiadnu zodpovednosť pri dodaní kvanta dôkazov a aj potom v stanovisku vlády, ktoré bude následne prečítané, sa domnievame, že pán minister Žiga na vláde slúžil iba k tomu, aby podsúval argumenty, ktorými chcel možno ohlúpiť ostatných ministrov, aby podpísali takéto stanovisko. Stanovisko je plné lží, neprávd, poloprávd, zavádzania, a preto to považujeme za dôvodné, aby sme pána ministra Žigu dnes z funkcie odvolali.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2015 17:04 - 17:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda, keď ste pred rokom nastupovali do tejto funkcie, sľubovali ste inú politickú kultúru a hlavne... (Reakcie z pléna.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím procedurálny návrh a potom povedzte to zdôvodnenie.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Čiže procedurálne navrhujem, aby ste sem pozvali príslušného ministra, lebo naozaj ide o vážne zákony a je na hanbu parlamentu, a myslím si, že aj vládnej strany, ak tu sedí minister, ktorý nemá ani šajnu o tých návrhoch zákonov, ktoré predkladá. (Reakcie z pléna.)
A zdôvodnenie. Pán predseda, chcel by som iba pripomenúť vaše slová spred roka, kedy ste sľúbili, verejne sľúbili, že nebudete robiť žiadne nočné rokovania, aj rokovanie po siedmej hodine večer je nočné rokovanie. A takisto ste sľúbili, že sem zavediete inú kultúru, ale myslím si, že vydali ste sa v Paškových stopách a je to skôr na hanbu, ako na chválu. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.11.2015 11:09 - 11:09 hod.

Igor Matovič