Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.6.2015 o 18:33 hod.

Lucia Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.10.2015 11:22 - 11:22 hod.

Lucia Nicholsonová

114.
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, prepáčte, že sa takto neskoro hlásim s procedurálnym, ale pri tom hlasovaní o dépeháčke (1569 tlač) ma to vykázalo, že som bola za a chcela som sa zdržať. Prepáčte.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2015 11:36 - 11:37 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. Ja sa musím priznať, že ja vôbec nerozumiem tej debate o tých kvótach, lebo teda v mojom svete to funguje tak, že to, čo sa hrá v rádiách, by mali regulovať poslucháči, teda trh, a nie vonkoncom štát, lebo tá moja sloboda ako poslucháča spočíva v tom, že si vyberiem také rádio, ktoré chcem počúvať, lebo hrá kvalitnú hudbu, a nie určite rádio, ktoré ste vy spomínali, pán poslanec, ktoré hrá Rytmusa. Také rádio ja nepočúvam. Ja už celé roky počúvať Rádio FM, a by som vám to chcela aj odporučiť, kde hrajú kvantum naozaj kvalitnej slovenskej hudby, pretože slovenskí interpreti a autori, to nie je len Rytmus, to sú naozaj kvalitné kapely, ktoré, tie mladé nachádzajú napríklad v relácii Demovnica, vrelo odporúčam, pán poslanec. A ja by som za všetky kapely spomenula Puding pani Elvisovej, Saténové Ruky, Korben Dallas, Janu Kirschner, týchto interpretov, ktorí sú veľmi kvalitní. A sú dostupní napríklad na tom Rádiu FM. Určite nebudem počúvať rádiá, ktoré predávajú ako jediného slovenského autora a protagonistu rapera Rytmusa.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2015 10:57 - 10:57 hod.

Lucia Nicholsonová
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem poďakovať za toto vystúpenie pani poslankyni. Musím povedať, že my sa zhodujeme teda názorovo pri týchto dvoch pozmeňujúcich návrhoch, a preto aj my za SaS-ku podporíme tieto jej pozmeňujúce návrhy. Ja som chodila v zastúpení jednej právničky na ministerstvo a snažili sme sa vypustiť ten sporný § 7, ale neuspeli sme, takže preto som veľmi rada, že je podaný takýto pozmeňovák.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.6.2015 18:33 - 18:34 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pani predsedajúca.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, z poverenia gestorského výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny podávam spoločnú správu výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona o komisárovi pre deti a o komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý máte pod tlačou 1499.
Predmetný návrh zákona pridelila Národná rada na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre sociálne veci a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny ako gestorskému výboru. Uvedené výbory návrh prerokovali v určenej lehote a zhodne ho odporúčali schváliť. V 4. časti spoločnej správy sú uvedené pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré vyplynuli z ich uznesení. Poslanci Národnej rady nepodali gestorskému výboru žiadne stanovisko podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku. Gestorský výbor odporúča hlasovať spoločne o všetkých 24 pripomienkach v spoločnej správe s odporúčaním gestorského výboru schváliť a gestorský výbor zároveň odporúča zákon ako celok schváliť.
Vážená pani predsedajúca, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 11:42 - 11:44 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja som veľmi rada, že sa k tomuto návrhu prihlásil pán splnomocnenec a pán poslanec Pollák, obzvlášť ma to teší, (rečníčka si odkašľala) pardon. Musím povedať, že ja s tým súhlasím v tom, že v tejto krajine sme už odpilotovali absolútne všetko. My už robíme pilóty pilotov, my už robíme druhé vydania niektorých pilotných projektov. A my vieme presne, čo funguje, presne vieme, čo funguje. Problém je, že na to, čo funguje, my nevieme systémovo nadviazať. To riešenie tej, tej takzvanej rómskej otázky tkvie presne v tomto. Brusel nám dáva peniaze na to, aby sme si niektoré veci odskúšali. Odskúšané je. Vieme vám vyrátať aj s pánom splnomocnencom množstvo projektov, ktoré proste zafungovali, len na tom treba začať teraz systémovo stavať a treba začať meniť politiky. Pretože tie naše, ktoré sme tu zbúchali spoza lavíc bez znalostí terénu a bez znalostí toho, čo prináša aplikačná prax, jednoducho zlyhávajú. Tak treba zmeniť tie politiky. Toto je jedna z možností, ako systémovo nadviazať na to, čo odpilotovali škôlky pri sociálne znevýhodnených deťoch, ktoré sú z málo podnetného sociálneho prostredia, jednoducho fungujú. A nevymýšľame teplú vodu. Tú teplú vodu za nás už niekto vymyslel, či to je Maďarsko, či to je Dánsko, či sú to iné krajiny, kde to jednoducho funguje.
Veľmi pekne vás chcem poprosiť, aby ste tento návrh podporili. Bavme sa v druhom čítaní, čo a ako bude fungovať. Pozrite sa, koľko peňazí vraciam do toho Bruselu, lebo sme ich neboli schopní vyčerpať na efektívne veci. Toto je začiatok riešenia, skutočného riešenia tej rómskej otázky a vráti sa nám to stonásobne všetkým. Toto nie je opatrenie proti tým deťom, toto je opatrenie pre tie deti a pre nás všetkých.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 11:01 - 11:02 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Všetkým sa vám chcem veľmi pekne poďakovať za vaše faktické, za vaše faktické poznámky. Tá aplikačná prax, pán poslanec Vašečka, funguje v súvislosti s tým, že ktoré dieťa pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia, pretože presne je tam kooperácia s regionálnymi úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Oni presne vedia, ktoré rodiny do toho spadajú a ktoré nie, v litere zákona a v litere definície, ktorá je v tom zákone uvedená, takže ja tam nevidím žiaden problém. A áno, aj ja, ak by som liberalizmus chápala ako niečo, nejaký -izmus bez akýchkoľvek povinností, bez akýchkoľvek hraníc, tak by sme sa dopracovali k anarchii a ja teda napriek tomu, že sa považujem za liberálku, určite nie som stúpencom nejakej anarchie. Takže aj v týchto medziach som pripravovala ten môj návrh zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.5.2015 10:50 - 10:54 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, že ste mi dali slovo ako navrhovateľke. Osobitne sa chcem poďakovať pani poslankyni Horváthovej za jej faktickú poznámku, pretože hovorí, ako človek z aplikačnej praxe, ktorý sa potýka s takýmito deťmi a dala tomu taký iný rozmer, pevne verím, že si vás vypočuli kolegovia.
Pán poslanec Kuffa, chcela by som vám odporučiť, aby ste čítali zákony, ktoré prechádzajú týmto cteným plénom a o ktorých tu častokrát rozhodujeme. Chcem vám povedať, že deti zo sociálne znevýhodneného prostredia máme už celé roky zadefinované v školskom zákone, pretože inak by tieto deti nedostávali obedy zadarmo alebo školské pomôcky do svojich škôl. Takže my máme, a to je aj odpoveď, ale tam bola inak položená tá otázka, pánovi poslancovi Vašečkovi.
Pán poslanec Vašečka, my máme veľmi jasne zadefinované sociálne znevýhodnené prostredie práve pre účely školského zákona, takže vieme veľmi presne identifikovať, kto tieto deti sú. To je odpoveď na to, ako budeme vyberať tieto deti.
Druhá otázka, ktorá zaznela vo vašej faktickej, pán poslanec Vašečka, je, odkiaľ brať na tie škôlky. Ja som sa na to čiastočne pokúsila odpovedať. Ja vidím nevyčerpané možnosti v rámci jednotlivých fondov Európskej únie aj na tzv. tvrdé projekty, či už je to v regionálnom operačnom programe, alebo či už je to potom na zamestnávanie ľudí v týchto škôlkach alebo komunitných centrách alebo centrách pre deti, akokoľvek si to nazveme, z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorý spadá pod Európsky sociálny fond a spravuje ho ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Je tam veľmi veľa peňazí, ktoré by sme takýmto spôsobom mohli použiť, zvýšila by sa nám čerpanosť a myslím si, že by to bolo naozaj efektívne využitie týchto prostriedkov. Viem si predstaviť, že tie komunitné centrá by mohli predpoludním slúžiť ako škôlky, popoludní napríklad ako školská družina pre školopovinné deti, pretože deti v osadách majú veľký problém s tým, že keď odídu zo školy, oni nemajú čo robiť, neexistujú pre nich voľnočasové aktivity a častokrát aj dôsledkom tohoto, že nemajú vyplnený ten čas, páchajú potom hlavne teda v tínedžerskom, neskoršom veku rôznu drobnú kriminalitu.
Pán poslanec Viskupič, ďakujem veľmi pekne za, za tvoju faktickú poznámku. Ty si sa mi ospravedlnil. Nemáš sa za čo ospravedlňovať, ja si vážim, že tu vôbec si.
A k pánovi poslancovi Kuffovi ešte na dôvažok odpoviem takto, že ja viem, že ma všetci kritizujete s tým, že ako liberálka prichádzam s niečím takým, ako je povinná predškolská výchova pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ten liberál a povinnosť nejde veľmi dokopy, ale ja si myslím, že by sme v tomto prípade mali prestať politikárčiť a odložiť tie naše izmy. Ako, my máme v rámci liberálnej strany tiež nejaké izmy, ale mne nedovolí zdravý rozum, keď viem, v čom je problém, v čom je príčina, ktorú by sme jednoducho mohli odstrániť, v čom je príčina toho neutešeného stavu, že vyrábame z ľudí v rómskych osadách analfabetov na špeciálnych školách, ktorí potom majú volebné právo a rozhodujú aj o stave tejto krajiny a nie ich vinou, že by sme tomu mohli pomôcť, lebo odstránime tú príčinu, ktorá vedie k takémuto neutešenému stavu len tým, že ich zaškolíme do predškolskej výchovy. Tak ja v takýchto prípadoch odkladám ten izmus a snažím sa riadiť zdravým rozumom. A všetkých by som vás veľmi pekne chcela poprosiť, vrátane pána poslanca Kuffu, aby dokázal prekročiť ten svoj izmus, ten svoj tieň, tie svoje dogmy a skúsiť sa nad tým zamyslieť čiste racionálne, bez nejakých emócií.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.5.2015 10:21 - 10:39 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Dovoľte mi, aby som sa teda s takou nejakou tvrdošijnou snahou autistu opäť pokúsila predložiť vám tento návrh zákona, s ktorým zvyknem chodiť do parlamentu ako agent s teplou vodou. Na tej minulej schôdzi, ako povedal kolega Poliačik, som sa ho tiež pokúsila predložiť ctenému plénu, avšak musím teda priznať, že veľmi nešťastným spôsobom, nakoľko som to spojila s výchovou k zodpovednému rodičovstvu, čo sa stretlo so všeobecným nesúhlasom. Takže nejdem hlavou proti múru a snažím sa tieto dve veci oddeliť, lebo chápem, že niekto by sa možno aj svojím ráciom priklonil k povinnej predškolskej výchove pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, pretože všetci vieme, že to potrebujú, ale nedovolia mu podporiť takýto spojený návrh jeho izmy a dogmy a ďalšie veci.
Takže prichádzam sem s týmto návrhom a pokúsim sa vystúpiť s rečou, ktorá nebude dlhá a bude trochu iná a modifikovaná, ako všetky tie reči predtým, keď som tento návrh zákona predkladala. Len veľmi nedávno vyšla správa o tom, že Európska únia dáva za pravdu mamičkám, ktoré sa sťažujú, že nemajú kam umiestniť svoje deti, mamičkám predovšetkým zo Slovenska. Slovensko je krajinou s druhou, s druhým najnižším podielom detí mladších ako tri roky, ktoré chodia do jasieľ alebo do iného zariadenia dennej starostlivosti. Eurostat vydal správu, podľa ktorej v roku 2013 išlo len o 4 % najmladšej detskej populácie na Slovensku. Horšie od nás je na tom už iba Česká republika.
Európska únia si v roku 2002 dala ambiciózny cieľ: odstrániť všetky prekážky účasti žien na trhu práce a usilovať sa zabezpečiť formálnu starostlivosť o deti prinajmenšom na úrovni 33 % populácie pod tri roky. O jedenásť rokov vidíme, že je to len ilúzia, ale moment, pokiaľ iné členské štáty Európskej únie, predovšetkým Škandinávie, ďaleko prevyšujú tento 33-percentný podiel detí zaškolených v predškolských zariadeniach, napríklad aj v jasliach, tak ten priemer Európskej únie a dosiahnuť ten cieľ, ktorý si vytýčila už v roku 2002, kazia Európskej únii predovšetkým postsocialistické štáty na čele so Slovenskou a Českou republikou. Z dostupnosti služieb o starostlivosti o dieťa musí nastať zlepšenie najmä v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku, konštatuje Eurostat.
Ďalšia vec je, že nám napriek tomu, že si všetci uvedomujeme, že tá predškolská výchova je dôležitá pre dieťa a je to hlavne dôležité pre deti, ktoré sú zo sociálne znevýhodneného prostredia, kde, všetci vieme, sa im dostáva veľmi málo podnetov na to, aby sa dokázali normálnym spôsobom vyvíjať a potom zvládnuť ten vzdelávací systém na základnej škole, napriek tomu, že to všetci vieme a všetci sa v tom podľa mňa zhodneme bez ohľadu na to, či tento návrh podporíte alebo nie, dochádza na Slovensku k poklesu materských škôl. Počet materských škôl klesá každým rokom od roku 2006 s malou výnimkou v roku 2014. Rozdiel medzi rokmi 2006 a 2014 je až 124 zatvorených materských škôl. Ale toto číslo vôbec nezodpovedá počtu detí vo veku troch až piatich rokov. Zatiaľ, čo do roku 2008 bol počet detí vo veku tri až päť rokov 158 942, v roku 2014 to bolo 178 141 detí. To znamená nárast o takmer 20-tis. detí. Detí, ktoré by mohli chodiť do predškolského zariadenia, nám pribudlo a škôlok ubudlo. Po roku 2012, teda po znovuzvolení vlády Roberta Fica, sa počet nevybavených žiadostí počas dvoch rokov zvýšil o tretinu, zo 7 551 až na 10 261.
Ministerstvo práce, ak by ste si teda mysleli, že si nie je vedomé tejto situácie, tak sa, samozrejme, mýlite, pretože podpora rodín s deťmi je jednou z programových priorít sociálneho štátu Roberta Fica. Dlhodobým cieľom Slovenskej republiky je 95-percentná hrubá zaškolenosť detí vo veku troch až piatich rokov, teda 95 % detí vo veku od troch do piatich rokov by sa malo v nejakej forme zúčastňovať výuky v materskej škole. A to sa, samozrejme, nedeje. Ten papier znesie strašne veľa. Ja som čítala programové vyhlásenie vlády, aj všetky ciele, ktoré si tam jednotlivé ministerstvá stanovili. Predovšetkým ma zaujímalo teda ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstvo školstva v tejto súvislosti. Stanovili si 95-percentnú zaškolenosť detí vo veku od troch do piatich rokov v materských školách. A realita je celkom iná.
To, čo nám najviac kazí tie čísla, ktoré sa nepodarilo dosiahnuť a nepodarí sa dosiahnuť či už Európskej únii alebo nášmu úbohému ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, je to, že tie tri až päťročné deti, veľa z nich sa nachádzajú práve v rómskych osadách. A to sú tie deti, ktoré z rôznych dôvodov do tých materských škôlok nechodia. To, že do nich nechodia, o tom napísali rôzne mimovládne organizácie kvalitnejšie, aj menej kvalitnejšie, rôzne analýzy. Ja som si požičala analýzu dobre spravovanej spoločnosti o tom, že kde začať, aby rómske deti začali chodiť do školy.
Prečítam vám zhrnutie: "Predškolské vzdelávanie by mohlo v dlhodobom horizonte podľa viacerých odborných štúdií výrazne zlepšiť situáciu rómskej menšiny na Slovensku. Pripravovaná rómska reforma má ambíciu zaviesť povinnú predškolskú dochádzku od troch rokov pre deti z rizikových rodín. Na to, aby bolo takéto opatrenie efektívne a v praxi uskutočniteľné, sú však potrebné viaceré systémové zmeny." Nedošlo k ničomu. Nedošlo ani k tomu, aby tie trojročné deti z rizikových rodín, čo sú v prevažnej miere deti z rómskych osád, aby chodili do tých škôlok. Hovorilo sa tu o tom za pána ministra Čaploviča, že deti od štyroch rokov budú musieť všetky plošne chodiť do škôlky. Ani k tomu nedošlo. Nedošlo absolútne k žiadnej takejto systémovej zmene, ktorá by spôsobila, že deti z rómskych osád budú chodiť do materských škôlok nielen sami kvôli sebe. Keď to nedokážeme podporiť kvôli tým deťom, ktoré predškolskú výchovu potrebujú, podporme to kvôli sebe a kvôli tomu, aby nám o pár rokov neskolaboval náš sociálny systém, predovšetkým dôchodkový.
Čo sa týka krajín, ktoré sú porovnateľné so Slovenskom v zmysle toho, že majú početné zastúpenie rómskej národnostnej menšiny predovšetkým v separovaných a segregovaných osadách, prichádzajú do úvahy krajiny ako Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko. Kto si myslíte, že je na absolútnom chvoste, čo sa týka zaškolenosti detí z osád v materských školách?
Pán poslanec Viskupič, dajte typ. (Reakcia z pléna.) No to je chyba. Som rada, že tu sedíte, ale ešte by ste mohli aj počúvať. No je to Slovensko. Deti z rómskych osád, slovenských, chodia do škôlok len 28 % z nich. Česká republika, je to 32 %, Rumunsko, vážení, Rumunsko 37 %, Bulharsko 45 % a Maďarsko 76 % detí z rómskych osád chodí do materských škôlok.
Ono by nás to nemuselo až tak veľmi zaujímať, keby neexistovala absolútna prepojenosť, a to je dokázateľné, experti Svetovej banky skúmali tento, tento fenomén a dospeli k záveru, že je absolútna prepojenosť medzi číslom detí z rómskych osád, ktoré chodili do škôlok, medzi číslom detí z rómskych osád, ktoré boli schopné si dokončiť strednú školu a číslom z nich, ktorí boli schopní zamestnať sa na otvorenom trhu práce. Tam je 100-percentná návratnosť investícií do toho, aby tie deti do tej škôlky chodili. Mám tu graf, ktorý presne o tom hovorí, že môžu sa oni potom vzdelávať na základnej škole, môžu sa vzdelávať na vysokej škole s odretými ušami, môžu sa vzdelávať v rámci vzdelávania dospelých. Ani jeden stupeň tohto vzdelávania nespôsobí takú návratnosť investícií do tých detí, ako keď ich pošleme do materských škôlok. Tam nám to vyskakuje na 100 %. Čo do nich vložíme, to sa nám vráti. Nám všetkým, nielen tým deťom z tých rómskych osád. Ako nerobme to preto, aby oni prekročili svoj tieň a proste mali lepší život, keď to nedokážeme, ale urobme to sami kvôli sebe a urobme to kvôli ekonomike tohto štátu a to doslova.
Viete asi o tom, že Európska komisia začala kvôli porušeniu antidiskriminačného zákona Európskej únie voči Slovensku konanie. Dôvodom pre konanie Európskej komisie voči Slovensku, čo je veľmi vážna vec, ktorá môže skončiť až pred Európskym súdom, je to, že segregujeme rómske deti na školách. Ja tvrdím, že ich na tých školách nesegregujeme kvôli tomu, že sú čierne, že majú inú farbu pleti. Ja tvrdím, že ich segregujeme kvôli tomu, že sú z málo podnetného prostredia, že prichádzajú do tých škôl nepripravené, neschopné zvládnuť ten vyučovací proces, vzdelávací proces, že keby sme ich chceli integrovať, budú brzdiť tú časť detí, ktorá prichádza z iného prostredia. Tvrdím, že ich segregujeme kvôli tomu, že prichádzajú do škôl neumyté, všivavé, hladné, nesústredené, čo, a to mi je veľmi ľúto, nie je chyba tých detí. To je chyba tohto štátu a to je chyba toho, ako prerozdeľujeme eurofondy a všetkých ďalších vecí, toho, že nám chýbajú komunitné centrá a podobne. Ale predovšetkým aj chyba rodičov. Aj chyba rodičov. Ale skúste umyť svoje dieťa, keď ste v osade, kde nemáte tečúcu vodu. Skúste to, pán poslanec. A ste rodič, ktorý to chce urobiť. Kam ho pôjdete umyť? Ako si pomôžete z tohto začarovaného kruhu? Viniť z toho len rodičov do istej miery je namieste, ale môžete byť akokoľvek dobrá matka, keď ste z osady a nemáte tam tečúcu vodu, nemáte tam tie možnosti, ktoré máme my, bežní ľudia, tak je veľmi ťažké poslať svoje dieťa do školy umyté, učesané, čisté a nie hladné napríklad.
Veľká časť toho, tej viny podľa mňa, za čo nás teraz viní Európska únia, že teda segregujeme rómske deti na školách, čo je fakt - aj keď ja si nemyslím, že my segregujeme rómske deti ako také, my segregujeme deti z osady, čo ja medzitým proste vidím rozdiel - spočíva v tom, že tie deti nechodia do škôlky, že nie sú pripravené. Tie nulté ročníky na tých školách nestačia na to, aby pripravili tie deti, ktoré prichádzajú v 6 - 7 rokoch do toho nultého ročníka, aby ich za rok pripravili na to, čo ich čaká, aby z nich urobili dieťa ako keby z majority, ktoré sa bude podľa toho správať, ktoré bude chápať, ktoré nebude vyrušovať, pretože je hladné a teda nesústredené.
Vidím to v dvoch rozmeroch, to konanie Európskej komisie voči Slovensku. Jedna vec je, že na Slovensku naozaj cielene posielame deti z osád do špeciálnych teda osobitných škôl. Špeciálne školy robia po osadách doslova nábory detí. Ja som to zažila. Zaradením dieťaťa do špeciálnej školy totiž získavajú peniaze. Myslím si, že v prípadoch niektorých, nechcem povedať, že všetkých, ale väčšiny špeciálnych škôl, ktoré pôsobia na územiach, kde je zastúpená početne rómska menšina, najmä v separovaných, segregovaných osadách, ide o to, že robia nábor, aby zarobili na hlavu jedného žiaka. Dôvodom teda sú peniaze, pretože na špeciálnych školách sú vyššie normatívy na žiaka a keď sú plné, škola je bohatá. Štát si ale takto vyrába armádu analfabetov, ktorí nikdy nebudú schopní pracovať a uživiť samých seba. Jedného dňa, a nebude to trvať tak dlho, na tejto armáde analfabetov stroskotá náš solidárny dôchodkový systém a dnešní štyridsiatnici sa budú veľmi čudovať, že na ich dôchodky štát nemá, lebo na ne jednoducho nemá kto robiť. Preto z tohto pohľadu si myslím, že je fajn, že si Európska komisia všimla problém toho, že rómske deti posielame do špeciálnych škôl. Ak to nakoniec nakopne rôznych sociálnych inžinierov, aby sa spamätali a začali riešiť napríklad povinnú predškolskú výchovu v osadách, profitovať z toho naozaj budeme všetci.
Druhá vec ale je, že Európska komisia namieta segregáciu rómskych detí na školách, oddeľovanie rómskych detí od nerómskych detí a tu je tá kritika podľa mňa mimo, pretože rieši dôsledok, ale nerieši príčinu. Faktom ale je, že nám sem ako také držhubné posiela tie eurofondy a je na nás, na čo ich použijeme. Ja si viem celkom dobre predstaviť, že by sme práve na túto povinnú predškolskú výchovu pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia použili eurofondy. Myslím si, že by to bolo prospešné pre všetkých, naozaj nielen pre tie deti z rómskych osád.
Keď sem prišiel pán minister Richter a hovoril o otvorení II. piliera, priniesol vtedy ten návrh do parlamentu, bola tu k tomu búrlivá diskusia. Hovorili sme o tom, ako veľmi sa nám otvárajú tie nožnice, hej, ako veľmi nám rastie počet tých, ktorí skôr alebo neskôr budú odkázaní na tie dôchodky a vplyvom teda demografickej krivky, ktorá, všetci vieme, aká je nielen u nás, aj v iných štátoch Európskej únie, na ne jednoducho nebude mať kto robiť. Tu si musíme uvedomiť, že na 89-tis. dnešných štyridsiatnikov to vychádza zhruba 50-tis. detí, ktoré by o pár rokov, keď sa dostanú do dôchodkového veku, mali robiť na ich dôchodky. To jednoducho nie je možné. To je nepredstaviteľné. Na tomto to celé stroskotá, pretože my si musíme uvedomiť, kto sú tie deti. Kto je tých 50-tisíc? Odkiaľ sú tie deti? No aj z demografickej krivky je zrejmé, že sú to v prevažnej miere deti práve z rómskych osád. A pokiaľ ich budeme na základe zlých diagnostických testov, na základe toho, že sú z málo podnetného prostredia a nie sú vzdelávané v predškolskom zariadení, posielať do špeciálnych škôl, tak na to skutočne doplatíme všetci.
Ja by som vás veľmi pekne chcela poprosiť, keby sme sa tak spoločne pokúsili nad tým zamyslieť, pretože tvrdili to aj vaši ministri, ministri za SMER, že je dôležité, aby tie deti sedeli v tej škôlke. Tvrdili, že by mala byť zaškolenosť detí oveľa vyššia od štyroch rokov. Potom hovorili, že pre deti z málo podnetného prostredia to bude vo veku od troch rokov, že presadia povinnú predškolskú výchovu. Nepresadili nič. Nepresadili nič.
Ak ale vychádzam z tej premisy, že súhlasíte s tým, že by sme takéto niečo mali urobiť pre nás všetkých, pre túto krajinu, nielen pre tie rómske osady, ja vás veľmi pekne prosím, aby ste tento návrh zákona podporili. Tie peniaze tam sú. Keď sa zrušia nulté ročníky, ktoré už budú bezpredmetné pri povinnej predškolskej výchove pre deti z málo podnetného sociálneho prostredia, ušetria sa tam nejaké peniaze. Keď si predstavíte, že máme dostatočné množstvo eurofondov napríklad v Európskom sociálnom fonde, ktoré by sa dali využiť na to, aby sa budovali komunitné centrá pri tých osadách, kde by boli škôlky pre tieto deti, tak to nie je taký obrovský nápor na štátny rozpočet. Práve naopak, išlo by konečne o efektívne využívanie eurofondov v prospech nás všetkých. Tak by som vás chcela veľmi pekne poprosiť, aby ste tento návrh zákona podporili, lebo je dôležitý a ja pevne verím, že keď vás stretnem na chodbe a budeme sa o tom rozprávať, všetci poviete, že s tým súhlasíte. Tak skúste to pretaviť do toho, že za to konečne aj zahlasujete.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2015 16:15 - 16:17 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Milý pán poslanec Kvasnička, ja sa priznám, že ja som bola veľmi smutná, keď som sa dozvedela, že ste sa práve vy dali na to kolaborantstvo so SMER-om pri voľbe predsedu NKÚ, pretože napriek tomu, že máme rôzne svetonázory, ja som veľmi rada vždy počúvala vaše vystúpenia v parlamente, aj tie za pultom, aj tie v rámci faktických poznámok, aj keď niektoré faktické poznámky išli napríklad proti mne, proti môjmu návrhu alebo návrhu mojich kolegov, chápala som to a veľmi som si vás vážila, pretože máte neuveriteľný dar slova a ste veľmi sčítaný človek, čo sa zrovna v tomto parlamente veľmi nenosí.
Ale dnes ste sa pokúsili podľa mňa o niečo veľmi smutné, mne z toho bolo smutno, keď som vás počúvala, lebo snažili ste sa do vznešených slov zaobaliť niečo, čo nie je vznešené ani náhodou, a to je podraz a klamstvo. A ja mám tiež, ja tiež trochu čítam občas a dva citáty mám pre vás.
"Ťažko uveriť niekomu, že vraví pravdu, keď vieme, že na jeho mieste by sme klamali."
A ten druhý: "Pravda existuje, to len klamstvo sa musí vymýšľať."
A faktom je, že ten váš prejav bol vymyslený dokonale.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2015 10:23 - 10:25 hod.

Lucia Nicholsonová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Viskupič, bolo to asi dobré vystúpenie, ale ja som asi trochu zabrzdená, ja fakt nechápem, že o čom sa tu my bavíme, prosím vás pekne. Tu sa vymyslela nejaká Rostasova konšpiračná teória o nejakých kazítkach a ja by som veľmi rada chcela pripomenúť všetkým, čo sa tu na tom odbavujú, pri všetkej úcte, že čo tým my zastierame? Tu sa niekto prizeral tunelu vo Váhostave celé roky, lebo sa na tom nabalil sponzor SMER-u pán Široký. Tu niekto likviduje II. pilier len preto, aby ukradol peniaze tých sporiteľov a využil to na nejaké sociálne balíčky, ktorými si zase pred voľbami nakúpi svojich voličov. Tu niekto len tak okráda deti, aby prihral pozemok nejakému oligarchovi. A my sa tu bavíme o nejakých kazítkach, prosím vás pekne, pán Mjartan (pozn. red.: správne má byť "Martvoň"), pri všetkej úcte, podľa vášho návrhu by som za kazítko zákonodarného zboru mohla považovať vás. (Reakcia z pléna.) Akurát neviem, že kto vás sem umelo naimplantoval, aby ste kazili úlohu zákonodarného zboru, ktorý má riešiť skutočné veci a nie nejaké konšpiračné teórie. A ja nechápem alebo neviem si vysvetliť, že koho by som podľa vášho návrhu vo vašom prípade ako kazítka zákonodarného zboru mala potrestať. Či vášho výrobcu, distribútora alebo predajcu.
Skryt prepis