Ďakujem pekne, pán predseda. Takže myslím, že veľmi jasne hovorili o chybách, ktoré v tejto správe sú, o tom, čo tam nie je. Hovorili o trendoch nezamestnanosti a hovorili aj o opatreniach, ktoré ponúka SDKÚ - DS na riešenie narastajúcej nezamestnanosti na Slovensku. Ja vo svojej, vo svojom vystúpení budem skôr hodnotiť jednotlivé časti správy a budem hovoriť aj o tom, čo mne v tej správe chýbalo a budem sa venovať aj problematike regiónov, o...
Ďakujem pekne, pán predseda. Takže myslím, že veľmi jasne hovorili o chybách, ktoré v tejto správe sú, o tom, čo tam nie je. Hovorili o trendoch nezamestnanosti a hovorili aj o opatreniach, ktoré ponúka SDKÚ - DS na riešenie narastajúcej nezamestnanosti na Slovensku. Ja vo svojej, vo svojom vystúpení budem skôr hodnotiť jednotlivé časti správy a budem hovoriť aj o tom, čo mne v tej správe chýbalo a budem sa venovať aj problematike regiónov, o ktorých sme, myslím, ešte trochu málo hovorili v tejto rozprave, ale ktorá je možno ešte dôležitejšia ako mnohé vzletné frázy, ktoré v tejto správe nájdete.
Takže, dámy a páni, keď sme v januári žiadali ministra práce, sociálnych vecí o predloženie správy o aktuálnej situácii na trhu práce a krokoch vlády na jej zlepšenie, robili sme to z dvoch dôvodov.
Po prvé preto, lebo aj slepý už v tom čase videl, že kroky vlády oberajú ľudí o prácu. Oberajú o prácu živnostníkov, oberajú o prácu dohodárov.
A po druhé preto, lebo vláda po roku nepredstavila žiadne významné opatrenia, ktoré by významnejšie podporili tvorbu nových pracovných miest, ak, samozrejme, za významné opatrenie na tvorbu nových pracovných miest nepočítame štedrú podporu pre spriaznené podniky alebo veľmi problematicky nastavený program podpory zamestnávania mladých, o ktorom takisto ešte budem vo svojom vystúpení hovoriť.
Priznám sa, že som bol veľmi zvedavý, akú správu predloží pán minister práce do Národnej rady Slovenskej republiky a čakal som všeličo. Už sme tu videli rôzne správy, ktoré boli predložené, ale trochu ma prekvapilo a musím povedať, že nečakal som, že budem čítať takúto správu, ktorú máme k dispozícii. Túto správu by som veľmi jemne chcel nazvať ako kompilát prekrútených štatistík, alibistických výhovoriek a chabých plánov. Táto správa naozaj reálne prekrúca štatistiky. Prekrúca ich preto, aby zahmlila reálnu situáciu v zamestnanosti. Táto správa bagatelizuje vplyv zlých vládnych opatrení na zánik pracovných miest v regiónoch a táto správa neprináša žiadne nové významné opatrenia na zlepšenie zamestnanosti a na vytváranie pracovných miest.
A hneď začnem vysvetlením, prečo tvrdím, že sú tu prekrútené štatistiky. Musím na úvod povedať, že ľudia, ktorí túto správu pripravovali na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, si s ňou dali robotu, to treba naozaj uznať a zakomponovali do nej úctyhodné množstvo štatistík a ešte viac tabuliek. To je fakt. Až tak veľa, že, priznám sa, pri prvom, aj druhom čítaní máte niekedy problém sa v tom zorientovať a nájsť merito veci, nájsť to, ktorá tabuľka je vlastne tá dôležitá, ktorá o niečom hovorí a ktorá je tam len, aby potom rušila tú prvú tabuľku, prípadne hovorila niečo úplne protichodné, a tak som teda uvažoval, či bolo naozaj potrebné toľko tabuliek a toľko grafov a toľko štatistík a prečo vlastne boli zaradené v takomto obrovskom množstve? A ospravedlňujem sa, keď to hodnotím len ja takýmto spôsobom, ale dovolím si to tu v tejto snemovni povedať, podľa môjho názoru cieľom tejto masy štatistík bolo len zmiatnuť čitateľa, aby mu unikla podstata.
Vláda sa týmto obrovským množstvom štatistík a tabuliek snaží ako keby povedať čitateľovi, že ťažko je v Európe, a tak musí byť ťažko aj u nás. A tak nestačí, a ak to nestačí, tak nájdeme absurdné štatistiky, ktoré potvrdia, že za predchádzajúcej vlády bolo tiež zle ako napríklad čísla o príleve a odleve uchádzačov na úradoch práce, ktoré nesedia. Čokoľvek nájdete v tejto správe, len aby sa mohlo napísať, že zamestnanosť je problém všade a dlhodobo, takže táto vláda vlastne za nezamestnanosť ani nemôže.
O stave zamestnanosti však najlepšie hovoria nie tie štatistiky, ktoré ministerstvo do správy zahrnulo, ale tie, ktoré vynechalo. Vynechalo totiž zásadný prehľad medziročnú zmenu nezamestnanosti v jednotlivých krajinách. Ak by nám ju totižto dalo do tejto správy, tak by muselo priznať, že kým na Slovensku nezamestnanosť rástla, podľa Eurostatu v ôsmich krajinách Európskej únie nezamestnanosť za posledný rok klesla. Prosím, nie je to tak, že v Európe je hospodárska kríza, že v Európskej únii je hospodárska kríza, a preto musí rásť nezamestnanosť, a preto vlastne vláda s rastúcou nezamestnanosťou ani veľmi nemôže nič urobiť na Slovensku, lebo za to môže celková situácia v Európe a Európskej únii. Dámy a páni, to nie je pravda. Ak by totiž naozaj ministerstvo zaradilo spomínanú tabuľku a spomínaný štatistický prehľad, tak by sa čitateľ tejto správy, ktorý nečíta nič iné, len túto správu, dozvedel to, čo som už povedal, že kým u nás nezamestnanosť rástla, v 8 krajinách v Európskej únii nezamestnanosť za posledný rok klesla. Takže namieste je opýtať sa, či analyzuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny aj otázku, prečo v Lotyšsku, Estónsku a Írsku nezamestnanosť o 1 % klesla? Čo robí ináč lotyšská, estónska, írska vláda, že tam nezamestnanosť o 1 % klesla? Veď sa to naučme, napíšme si to a urobme to aj na Slovensku. Bude to tu fungovať, nebude? Analyzujeme to? Ani veľmi nie. Nehovoríme o tom. Nehodí sa to do celkového konceptu.
Treba povedať, že tá tabuľka o priemernej miere nezamestnanosti v Európskej únii, ktorú ministerstvo dalo do správy, je zas pre zmenu neaktuálna, keďže medzičasom nás Írsko a Lotyšsko už predbehlo.
Druhý dôležitý okruh štatistík, ktoré v správe chýbajú, sú akékoľvek údaje o regiónoch. Prepáčte, som človek, ktorý žije v regióne východného Slovenska, takže mne to chýba, mne chýba v tak závažnej správe informácia o stave nezamestnanosti v regiónoch a o vývoji stavu nezamestnanosti. Neviem, či ste si všimli, ale nezamestnanosť z pohľadu regiónov sa v správe spomína jediný krát a to na strane 11. Ministerstvo si pomohlo ešte výsledkami predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej a konštatuje, že v roku 2012 bola najvyššia miera nezamestnanosti v Banskobystrickom kraji, čítam zo správy, 19,6 %. Nikde inde, ani v jednej z 34 priložených tabuliek sa však nič o regionálnej nezamestnanosti nedozvieme. Prečo? Pýtam sa prečo? Prečo v tak závažnej správe nehovoríme o nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch, o trendoch v jednotlivých regiónoch, prečo sa tá nezamestnanosť zhoršuje práve v Košickom, Prešovskom, či Banskobystrickom kraji, či je to horšie ako pred rokom, či to lepšie ako pred rokom ? No ja vám poviem, prečo to tam nie je, lebo keby to tam bolo, tak by ministerstvo muselo jasne pomenovať, že v tejto chvíli je v Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom kraji minimálne každý piaty človek bez práce. Keď SMER preberal vládu, v 15 okresoch bol minimálne každý piaty človek bez práce. V súčasnosti máme takých okresov 18, pribudol ešte okres Medzilaborce, Snina a Levoča. Najhorší prepad zamestnanosti je práve v tých najchudobnejších regiónoch, dámy a páni. V tých najchudobnejších regiónoch, o ktorých tak rada rozpráva strana SMER, ako chce tým chudobným regiónom a najchudobnejším ľuďom pomáhať. Najväčší prepad nezamestnanosti je v najchudobnejších regiónoch. Len na úradoch práce v Prešovskom kraji, to som hovoril aj pri vystúpení v minulej správe, je evidovaných o 5-tisíc ľudí viac, ako bolo evidovaných predtým, ako nastúpil pán minister Richter.
Eurostat zverejnil v stredu 22. mája jednu veľmi zaujímavú štatistiku a pri nej by som sa trochu pristavil, pretože túto štatistiku nemáme k dispozícii, samozrejme, v tejto správe. Teda Eurostat zverejnil v stredu 22. mája štatistiku, že región východného Slovenska má najvyššiu mieru dlhodobej nezamestnanosti v celej Európe. Ešte raz zopakujem, aby sme dobre vnímali, čo hovorím. Eurostat zverejnil v stredu štatistiku, podľa ktorej má región východného Slovenska najvyššiu mieru dlhodobej nezamestnanosti v celej Európe. Podľa správy Eurostatu sú z 270 regiónov Európskej únie na tom horšie len francúzske zaoceánske regióny Guadeloupe, Guyana a Martinik. Jednoducho povedané, nikde v Európe, z krajín Európskej únii, v Európe, z krajín Európskej únie, nie je medzi nezamestnanými toľko ľudí, ktorí si nevedia nájsť prácu dlhšie ako rok ako na východnom Slovensku.
Pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ja teda neviem naozaj zhodnotiť, aké sú pracovné návyky indiánov vo Francúzskej Guyane, ale rád by som vám na tomto mieste povedal, že východniari vedia robiť a chcú robiť. Len za prácou chodia do Bratislavy alebo do celej Európskej únii. Oni by veľmi radi pracovali aj doma na východnom Slovensku, keby mali kde a keby tam nejaké pracovné príležitosti boli. Chýba mi to v tejto správe. Chýba mi to v tejto správe, prečo sú východniari na tom rovnako ako indiáni vo Francúzskej Guyane. Ak už toto nie je jasný signál, že máme veľmi vážny problém s nezamestnanosťou, tak už potom neviem, aký vážny signál ešte potrebujeme. Samozrejme, pán minister Richter v správe argumentuje, že na vine je kríza a prepad hrubého domáceho produktu. To sa v správe dočítate. Musím ale povedať, pán minister, že sám seba v tejto práve popierate, keď hovoríte, že rast exportu nemá až taký veľký vplyv na tvorbu pracovných miest ako domáci dopyt. To by zatiaľ bolo správne, s tým môžme súhlasiť, no len dohovorme to celé, domáci dopyt, to socialistická vláda hovorí o tom, že nám klesá alebo stagnuje domáci dopyt? Po tom, čo ste doslova spáchali atentát na slovenskú ekonomiku, aj na domáci dopyt? To hovoríte po tom, čo ste zdecimovali Zákonník práce, zvýšili odvody, živnostníkom a dohodárom a zvyšovali dane, a divíte sa, že nám klesá alebo stagnuje domáci dopyt? Takže bolo by dobré, keby tá správa bola naozaj úprimná a vyvážená a neslúžila len na to, aby ste zmiatli čitateľa. Samozrejme, že na Slovensku rastie nezamestnanosť, dámy a páni, a bude rásť ďalej, bohužiaľ, bohužiaľ, a východniari na tom budeme ako Indiáni vo Francúzskej Guyane. Bohužiaľ, bude rásť. Viete prečo? Lebo každý malý podnikateľ a každý živnostník, tí, ktorí sú motorom ekonomiky, ktorí dokážu v regiónoch, ako je prešovský, košický a banskobystrický kraj, dať prácu, ktorí dokážu dať aj v Medzilaborciach a Snine prácu, lebo neočakávam, že tam príde nejaká automobilka budúci mesiac. Tak práve títo malí podnikatelia - živnostníci uvažujú o každom jednom pracovnom mieste, ktoré dávajú alebo ktoré by mali vytvoriť. Uvažujú o tom, či sa im to vôbec oplatí po zmene Zákonníka práce, po zvýšení daní a odvodov, po zmenách, ktoré ste urobili vo vzťahu k dohodárom. To je ten problém nezamestnanosti v najchudobnejších regiónoch, ale aj na celom Slovensku. Prepáčte, že som trochu regionálny, ale trápi ma stav na východnom Slovensku.
Ale najväčší vtip, ktorý v tejto správe nájdete, neviem či ste si ho všimli, dámy a páni, čítal som to veľmi podrobne a trošku to hodnotím aj ako taký trošku škodoradostný, keď chcete, zákerný vtip, je, že aj na zmeny v Zákonníku práce si úradníci, ktorí písali túto správu, našli zdôvodnenie. Je totiž absurdné hovoriť o legislatívnych zmenách, ktoré prináša Zákonník práce, citujem zo správy: "legislatívnych zmenách, ktoré smerujú k odstráneniu bariér rastu zamestnanosti a umožnia pružné formy pracovných úväzkov" a jedným dychom dodať, že toto je Zákonník práce, novela Zákonníka práce, ktorú presadila socialistická vláda. Dámy a páni, má podľa autorov tejto správy smerovať k odstráneniu bariér rastu zamestnanosti a umožniť pružné formy pracovných úväzkov. To je vtip. A viete, viete prečo to novela Zákonníka práce toto dosiahne? Ďalší citát, pretože "presadzuje rovnováhu práv a povinností medzi zamestnancom a zamestnávateľom a podporuje vytváranie dôstojných pracovných podmienok pre zamestnancov s osobitným dôrazom na podporu a rozšírenie sociálneho dialógu". Preto nám rastie nezamestnanosť!
Dámy a páni, toto čítate v tejto správe. Trošku škodoradostné zo strany úradníkov z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. A aby to celé zastrešili, toto ich hodnotenie Zákonníka práce, tak sa odvolávajú na odporúčania OECD Employment Outlook, čo je takisto nanajvýš zavádzajúce. Správa OECD totiž to ponúka 4 odporúčania, ako zlepšiť zamestnanosť, ako znižovať nezamestnanosť, ja vám ich prečítam:
"Všeobecne podporovať tvorbu pracovných miest, po druhé riešiť rast počtu dlhodobo nezamestnaných, po tretie zlepšiť vyhliadky na zamestnávanie u mladých ľudí a po štvrté zaistiť, aby čo najmenej nezamestnaných stratilo záujem o prácu navždy."
Áno, v správe OECD sa hovorí aj o možných pozitívnych vplyvoch zamestnaneckých organizácii, treba uznať. Ale, dámy a páni, kolegovia zo SMER-u, kedy už konečne pochopíte, že dôstojné znamená mať prácu. Dôstojné pracovné podmienky aby boli, najprv tie pracovné podmienky vôbec musia byť, teda musíte mať prácu. Pre nás východniarov je dôstojné prácu mať, pomaly už akúkoľvek, len mať pracovnú príležitosť vo svojom regióne a necestovať za ňou stovky, niekedy tisíce kilometrov. To je problém Slovenska. O tom v správe nehovoríte nič. Nič o Medzilaborciach, nič o Snine, nič o Levoči, prečo sme tam už, atakujeme hranicu 20 % nezamestnaných, čo sa tam stalo za posledný rok, aké sú tam opatrenia? O tom tu v tejto správe nie je napísané nič.
A nakoniec prichádzam k najslabšej časti správy. Ministerstvo ju honosne nazvalo Opatrenia na zlepšenie situácie na trhu práce - a nezabudlo dodať - v čase spomaľovania ekonomického rastu, aby to sedelo do tej mantry. To aby sme náhodou nemali nejaké prehnané očakávania. Čo sa v tejto časti dozvieme? Že ministerstvo spustilo problematický poloúspešný projekt zamestnávania mladých, ktorý ale asi nie je až taký úspešný, keďže z neho bude treba spraviť za chvíľu projekt na zamestnávanie starších a to druhé, čo sa dozvieme, že ministerstvo sa chystá agentúram platiť za to, že nájdu prácu nezamestnaným. Aj keď je to otázne, že vlastne koľkým nezamestnaným by mali tieto agentúry nájsť prácu, lebo na strane 19 sa hovorí, že to bude pomoc 4 až 4,5-tisíc nezamestnaných, ale na strane 20 to iný autor, ktorý písal stranu 20, chcel trošku skrášliť, tak povedal, že to už bude 5 až 7-tisíc nezamestnaných. Predsa len to číslo vyzerá lepšie ako 4 až 4,5-tisíc nezamestnaných.
O zvyšku opatrení, ktoré navrhuje vláda Slovenskej republiky ústami ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny už ani netreba nejako veľmi zoširoka hovoriť, lebo už je to len omieľanie a obmena súčasných politík alebo len veľmi všeobecné plány typu, to musím čítať, lebo to sa nedá zapamätať. "Prijať projekty a programy, ktoré umožnia lepšie uplatnenie projektových a programových riešení na zlepšenie postavenia uchádzačov o zamestnanie na trhu práce." Čiže keď to čítate, naozaj neviete, či čítate nejaký teoreticko-filozofický elaborát spojený so zamyslením, čo by asi mohlo pomôcť, respektíve či to sú už len konkrétne tie spomínané vzdušné zámky, ktoré máte napísané ako opatrenia na zlepšenie situácie na trhu práce.
Zase je ale najdôležitejšie to, čo sa v tejto časti správy nedozvieme. Čo chce vláda urobiť pre nezamestnaných v najchudobnejších regiónoch s najvyššou mierou nezamestnanosti, čo chce urobiť pre nezamestnaných v 18 najchudobnejších okresoch Slovenska, kde každý piaty človek nemá prácu? Nedozvieme sa ani odpoveď na to, ako chce vláda naplniť proklamovaný cieľ, pripraviť, znovu čítam: "Pripraviť a prijať systém záruk, ktoré majú zabezpečiť, aby všetci mladí ľudia vo veku do 25 rokov dostali kvalitnú ponuku zamestnania, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže do 4 mesiacov po ukončení vzdelávania alebo strate zamestnania. Neviem ako a koľkým mladým chce vlastne vláda pomôcť, lebo počet nezamestnaných mladých sa odhaduje na číslo 65-tisíc. A keď budeme veľmi vzletne odhadovať opatrenia, tak ako ich navrhlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, tak chcú vytvoriť 60-tisíc pracovných príležitostí. Čiže 65-tisíc mladých potrebuje prácu, ambíciou ministerstva úplne uletenou, ktorá je nereálna, je 60-tisíc pracovných miest. Takže záverom chcem povedať už len toľko, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny touto správou dokázalo, že nemá odvahu pomenovať reálnu situáciu nezamestnanosti, a preto nemá ani predstavu, ako ju riešiť. Vyhovára sa na spomaľovanie ekonomického rastu v celej Európskej únii.
Dámy a páni, nezamestnanosť na Slovensku, rastúca nezamestnanosť na Slovensku za vlády Roberta Fica je najvážnejšou výzvou, ktorej čelí slovenská spoločnosť a ktorej čelí táto socialistická vláda. Mrzí ma to, že zbraň, ktorou chce socialistická vláda bojovať proti rastúcej nezamestnanosti, vyzerá ako kompilát prekrútených štatistík, alibistických výhovoriek a chabých plánov a za takúto správu ja naozaj nemôžem hlasovať. Ja nemôžem hlasovať za to, že takúto správu beriem na vedomie, pretože nemôžem súhlasiť s takouto správou, ktorú dnes prerokovávame v Národnej rade.
Zároveň by som ešte si dovolil na záver jedno osobné odporúčanie pánovi ministrovi. Minule som mu odporúčal, aby sa naozaj zaoberal problematikou nezamestnanosti, aby ministerskí úradníci nemuseli pripravovať novelu kompetenčného zákona a premenuvávať ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na ministerstvo nezamestnanosti. Dnes by som pánovi ministrovi Richterovi takisto osobne chcel odporúčať, že by bolo možno vhodné, keď bude písať ďalšiu správu o nezamestnanosti, aby tých odborníkov z ministerstva vyslal do okresov na východe našej republiky, aby naozaj na tvári miesta poznali, ako vyzerá nezamestnanosť, ako vyzerá región, ktorý má najvyššiu mieru evidovanej dlhodobej nezamestnanosti, ako vyzerá región, kde sedem z desiatich nezamestnaných si nevie nájsť prácu dlhšie ako jeden rok, pretože zjavne z tejto správy vidieť, že autori tejto správy, úradníci z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o tom nemajú ani páru. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis