Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.7.2012 o 15:44 hod.

Mgr. PhD.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2012 10:38 - 10:40 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem. Na úvod by som chcel povedať pánovi Novotnému, že nie som splnomocnencom, zatiaľ, tak nemusíte ma zatiaľ titulovať týmto, týmto, týmto titulom. (Reakcia z pléna.) Okej. Hovoril som o tom, že, nie, hovoril som o tom, že to hovorili vaši voliči. Ja viem, že môj názor vám nemusí byť dobrý alebo v podstate nemusíte sa stotožňovať s mojím názorom, ale s voličmi by ste sa mali stotožniť a hovorili to vaši voliči, že spôsob, akým ste prezentovali tento zákon, nebol hoden teda vašej strane.
Nemyslím si, že práve ja som ten, ktorý nebude podporovať dobré návrhy z dielne SDKÚ. Nakoniec s Ľudom Kaníkom sme už debatovali o mnohých teda veciach a celkom v podstate v niektorých veciach si dokážeme rozumieť. Takže nemyslím si, že ja som práve ten, ktorého ste označili, že nepodporí dobré návrhy z SDKÚ. A v tejto téme, ktorá sa ma dotýka osobne ďaleko viac ako všetkých vás ostatných, si myslím, že podporím každú rozumnú vec, ktorá pomôže vysporiadať sa s týmto problémom, ktorý trápi Slovensko už niekoľko rokov alebo desať rokov.
A vrátim sa k tej komplexnosti alebo nekompletnosti tohto zákona. Stále si to myslím ako. Musíme mať oveľa väčšie ambície, ako máme doteraz. Nemôžeme teda len myslieť na ďalšie chatrče, musíme mať výraznú ambíciu vo vzťahu k riešeniu stavu, ktorý dnes využívajú mnohí divadelníci na upútanie pozornosti. Ak takúto ambíciu nemáme, tak sme potom zbabelí všetci, vrátane SDKÚ, vrátane nás, vrátane všetkých, ktorí sedíme v parlamente. Náš parlament musí mať ambície vyriešiť tento problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.9.2012 10:19 - 10:28 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Dámy a páni, dovoľte, aby som na úvod vám povedal, že tento materiál pod názvom "Vývojové etapy života Rómov na Slovensku s dôrazom na dobovú legislatívu" som rozdal do každého klubu a máte to teda, máte možnosť sa dočítať tu mnohé dôležité veci, o ktorých teda aj dnes rozprávame. Tento materiál bol vypracovaný Parlamentným inštitútom 22. mája 2012 na môj podnet. Čiže nie je to materiál, ktorý som vypracoval ja, tento materiál vypracoval Parlamentný inštitút, kde sa potvrdzujú mnohé veci, o ktorých teda aj, aj Ľudo Kaník rozprával. A ja zacitujem v podstate nejaké zhrnutie, ktoré je v úvode tohto materiálu, pretože aj k dnešnej téme je veľmi dôležité baviť sa o faktoch a o nezávislých, teda objektívnych nejakých, nejakého pohľadu aj na ten problém, ktorý dnes trápi celé Slovensko.
Materiál sa sústreďuje na priblíženie hlavných vývojových etáp rómskej otázky v rozličných štátnych úradoch od habsburskej monarchie po Československú socialistickú republiku. Zameriava sa najmä na zmapovanie pohybu procesu zanechávania kočovníckeho spôsobu života, usádzania sa, vlastnú výstavbu a bytovú politiku štátu. Zdôrazňuje pritom líniu správania sa kompetentných mocenských orgánov k tomuto etniku, a to aj formou legislatívnych opatrení.
A ako hlavnú myšlienku možno uviesť fakt, že Rómovia sa na Slovensku neusadzovali nelegálne a svoje osady nezakladali bez povolenia vrchnosti. Naopak, robili tak často z donútenia na základe priamych príkazov a nariadení. Problémom, majúcich dôsledky až do dnešných dní, je však to, že pod nátlakom sa usadzovali zväčša na nevyhovujúcej pôde, obecná pôda neznámych vlastníkov, pôda podliehajúca neskôr reštitúciám, ďaleko od dopravných tepien a prirodzených centier a následná getizácia nesúca so sebou mnoho ďalších komplikácií.
Tento materiál hovorí o tom, že Rómovia sa neusadili na tých pozemkoch, ktoré dnes obývajú alebo kde sú teda súčasné osady, sami. Vrchnosť - a to je jedno aká, aké zriadenie tu bolo, či tu bola monarchia, alebo republika - prikázala Rómom presne miesto, kde sa majú usadiť. Štát dovolil Rómom usadiť sa na cudzích pozemkoch. Štát dovolil a akceptoval stav, ktorý dnes trápi celé Slovensko. A štát, čiže my, sa musíme k tomuto problému postaviť zodpovedne.
Ja vítam iniciatívu SDKÚ, že teda tento problém ich trápi rovnako, ako aj trápi mňa a trápi aj naše hnutie. My sme už pred voľbami hovorili, že tento problém je potrebné riešiť. Štát sa nemôže schovávať v podstate dlhodobo pred týmto problémom a štát musí zaujať jednoznačné stanovisko tak, aby vlastníci pozemkov sa dostali k svojmu majetku alebo dostali k odškodneniu. Štát je zodpovedný za to, čo sa stalo, a štát musí nájsť riešenie. Nemôžme nechať toto riešenie na rôznych divadelníkov, ktorí sa predvádzajú a získavajú priazeň čoraz väčšej skupiny obyvateľstva len kvôli tomu, lebo my sme neschopní. Len kvôli tomu, lebo my sa schovávame, len kvôli tomu, že my odďaľujeme riešenia, len kvôli tomu, že my sa bojíme tohto problému. Nesmieme sa báť, musíme sa postaviť zodpovedne a musíme odhodiť politické tričká kvôli tomu, lebo toto riešenie spôsobili naši predchodcovia, ktorí riadili v tom období našu krajinu.
A teraz k samotnému návrhu zákona, ktorý teda predložilo SDKÚ. Chcem rozdeliť teda môj výstup do dvoch rovín. Prvá rovina, taká obsahová rovina, a druhá marketingová alebo politická rovina, v ktorej teda som aj, aj Ľuda Kaníka niekoľkokrát teda oboznámil s mojím stanoviskom.
A najprv chcem teda povedať to, že tento návrh zákona vnímam ako ďalšiu možnosť upútať pozornosť vo vzťahu k SDKÚ nejakej cieľovej skupiny, ktorú sa teda snažíte dlhodobo, aspoň na posledných schôdzach to je vidno, chcete teda dlhodobo nejak zaujať Slovensko rómskou témou, čo mi vôbec nevadí. Ja teda vítam to, že SDKÚ sa v poslednom období razantne chce zaoberať rómskou problematikou, avšak spôsobom, akým to prezentuje, prezentujete, je mi teda nie celkom vyhovujúci. A myslím si, že, a upozorním na to pri konci môjho teda vystúpenia, myslím, že je nehodné SDKÚ sa správať takto nezodpovedne voči svojim voličom, je nehodné teda postaviť sa v osade a vykrikovať tam a hovoriť o tom, že je potrebné zbúrať chatrče v Plaveckom Štvrtku, ale dostanem sa k tomu.
A k obsahu. Tento návrh, myslím si, že je nekompletný. Samozrejme, vy máte v tomto návrhu zadefinované, že chcete búrať ďalšie chatrče, avšak nezaoberá sa váš návrh, čo bude s chatrčami, ktoré dnes stoja na cudzích pozemkoch, čo teda chcete urobiť, aký návrh máte k tomu, aby súčasný stav, ktorý je katastrofálny a ktorý v poslednom období je veľmi, veľmi trápi teda celé Slovensko, k tomu ste nezaujali stanovisko a podľa a aj na základe toho ja hovorím, že váš návrh je nekompletný. Pretože ak chcete... (Reakcia navrhovateľa.)
Možno to nebola ambícia, ak hovoríš, Ľudo, že to nebola ambícia, tak vaša ambícia je veľmi slabá. Myslím si, že SDKÚ by malo mať oveľa väčšie ambície, ako riešiť iba ďalší stav. SDKÚ by malo mať ambíciu riešiť problémy, ktoré trápia Slovensko, a toto, toto by ste mali mať ako za ambíciu. Riešiť stav, ktorý jednoducho tu je, a aj z toho pohľadu pokladám obsahovo ten zákon, trošku v úvodzovkách, za zbabelý. Aj keď pripúšťam, je potrebné urobiť poriadok v ďalšej výstavbe nelegálnych stavieb. Súhlasím s týmto obsahom. Avšak zdôrazňujem, je nekompletný ten návrh a je potrebné v podstate ten návrh obohatiť ďalšími riešeniami, ktoré by boli zamerané práve na riešenie situácie, ktorá je v súčasnosti v osadách.
A navyše ešte som zabudol povedať, že váš návrh sa výlučne, teda podľa môjho názoru, dotýka len výlučne rómskych osád. Trošku ste to mohli urobiť aj ináč, ale toto vám neviem, či som asi ten, ktorého návrhy alebo rady bude SDKÚ prijímať. (Reakcia navrhovateľa. Zasmiatie sa rečníka.) A, dobre.
Tak idem k tej takej marketingovej rovine tohto, tohto návrhu vášho. Už som to povedal. Myslím si, že prezentácia tohto návrhu zákona, ktorú ste zvolili, je nehodná SDKÚ. Moji priatelia, ktorí sú bývalí voliči vášho hnutia alebo vašej teda strany, sú rozčarovaní z vášho správania, a to hovorím osobný zážitok z rozprávania alebo z mojej diskusie s týmito ľuďmi, sú rozčarovaní, ako ste zbabelo sa postavili v Plaveckom Štvrtku pred osadou a povedali, že tieto chatrče ako v budúcnosti chcete búrať, alebo teda nechcete dopustiť, aby na tomto, v tejto osade sa postavili ďalšie chatrče. Podľa mňa by bolo pre SDKÚ hodné a určite by ste svojich voličov aj upútali, keby ste sa postavili pred hotelom pána Širokého a povedali, že táto budova je nelegálna, a urobili všetko preto, aby táto budova v podstate bola zbúraná. Tam by ste určite upútali veľkú pozornosť, ale na to asi SDKÚ dnes nemá - čo? Gule? (Reakcia z pléna.) Asi nie. Ale mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste tie gule mali.
Nie je to hodné SDKÚ. Ten spôsob prezentácie, ktorý ste zvolili, je mierne extrémistický a odporúčam vám teda, ak chcete, aby som vám radil, zvoliť iný spôsob prezentácie takýchto návrhov, lebo niekedy aj vaše návrhy, ktoré môžu byť dobré, a nehovorím, že obsahovo s tým návrhom ako sa dá pracovať, ten návrh nie je zlý, ale spôsob, akým ste to povedali, a spôsob alebo forma, nekompletná forma návrhu tohto zákona je v súčasnosti pre mňa nevyhovujúca, a preto teda tento zákon ja nepodporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.8.2012 17:25 - 17:36 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, dámy a páni, dovoľte mi predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Polláka, Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej a Štefana Kuffu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 141).
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa mení a dopĺňa takto:
Po prvé. V článku I 2. bod znie: „2. V § 4 ods. 1 sa slová „dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru“ nahrádzajú slovami „dohody o brigádnickej práci študentov, fyzickej osoby, ktorá je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, a uchádzača o zamestnanie v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka“.“ Poznámky pod čiarou k odkazu 7a a 7b znejú: „7a) § 6 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, 7b) § 38 č. 5/2004 Z. z. v znení zákona č. 573/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.“
Po druhé. V článku I 3. bod znie: „3. V § 4 ods. 2 sa slová „fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru“ nahrádzajú slovami „uchádzača o zamestnanie v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného roka“, a na konci sa pripája táto veta: „Zamestnancom na účely dôchodkového poistenia je aj fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a fyzická osoba, ktorá je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, ktorý im zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3.“.“
Po tretie. V čl. I 50. bode sa § 293ck dopĺňa odsekom 3, ktorý znie: „Ustanovenia upravujúce postavenie fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov fyzickej osoby, ktorá je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, sa na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti použijú rovnako aj na uchádzača o zamestnanie v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka, s výnimkou § 4 ods. 2 poslednej vety.“
Spoločné odôvodnenie pre body 1 až 3.
Vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, navrhuje, aby fyzické osoby vykonávajúce zárobkovú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru boli zaradené do okruhu sociálne poistených osôb s osobitnou úpravou pre študentov, poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku. Prijatím takto navrhovaného ustanovenia sa zavedie povinnosť platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti aj z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na základe tejto povinnosti sa mnohí občania pracujúci v súčasnosti len na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti stanú prispievateľmi do systému dôchodkového poistenia. Medzi týchto občanov sa zaradia rovnako uchádzači o zamestnanie, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť za podmienok ustanovených zákonom č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V príslušných ustanoveniach zákona (vo vymedzeniach pojmov a v prechodných ustanoveniach) sa navrhuje ustanoviť výnimku pre uchádzačov o zamestnanie v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorí sú zaradení do evidencia o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka.
Dôvodom navrhovanej úpravy je vyňať uchádzačov o zamestnanie, ktorí nie sú pasívni, ale sa, naopak, aktívne podieľajú na hľadaní si práce a využívajú každú možnosť pracovať, od povinnosti platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. V súčasnosti totiž narastá trend, keď zamestnávatelia čoraz častejšie ponúkajú namiesto klasickej pracovnej zmluvy prácu na dohodu. Z verejne dostupných štatistických údajov vyplýva, že v januári tohto roku pracovalo viac ako 54 000 nezamestnaných, ktorí sú zahlásení na úrade práce. V týchto prípadoch išlo o legálnu prácu, pri ktorej si môžu nezamestnaní evidovaní na úrade práce privyrobiť najviac 139,9 eura za mesiac. Z praxe úradov práce sa však preukázalo, že práve prácou na dohodu zamestnávatelia často obchádzajú zamestnávanie uchádzačov z evidencie na riadny pracovný pomer.
Prijatie navrhovaných zmien by sa preto výrazne dotklo uchádzačov o zamestnanie márne sa snažiacich si nájsť zamestnanie na trhu práce, ktorý im aj prostredníctvom správania zamestnávateľov kladie takého prekážky. Mzda alebo odmena, ktorú môže uchádzač o zamestnanie zaradený do evidencie o zamestnanie za svoju prácu získať, je nízka a vo väčšine prípadov nepostačuje ani na pokrytie minimálnych výdavkov na živobytie, preto sa domnievame, že nie je dôvod túto odmenu ešte znižovať o povinné príspevky na sociálne poistenie.
Po štvrté. V článku V 1. bod znie: „1. V § 10b ods. 1 písm. a) sa slová „dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru“ nahrádzajú slovami „dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku, dohody o pracovnej činnosti poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzavretých s uchádzačom o zamestnanie, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka“.“ Poznámky pod čiarou k odkazom 19 a 19a znejú: „19) § 6 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, 19a) § 38 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení zákona č. 573/2005 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorými sa menia a dopĺňajú niektoré zákony."
Odôvodnenie. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh je legislatívnotechnickou úpravou, ktorá sa bezprostredne viaže na pozmeňujúci a doplňujúci návrh uvedený v bodoch 1 až 3. Navrhovanou zmenou sa výnimka pre poberateľov invalidného dôchodku a poberateľov starobného dôchodku a výnimka pre príjmy plynúce na základe dohody o brigádnickej práci študentov upravená v súvislosti so zavedením platenia poistného na verejné zdravotné poistenie z príjmov plynúcich na základe dohody o vykonaní práce a na základe dohody o pracovnej činnosti rozširuje aj na príjmy uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú zaradení do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Po piate. V článku V 2. bod znie: „2. V § 11 ods. 3 sa slová „dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru“ nahrádzajú slovami „dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohody o pracovnej činnosti poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzavretých s uchádzačom o zamestnanie, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka“."
Po šieste. V čl. V 11. bode sa § 38b dopĺňa odsekom 9, ktorý znie: „Ustanovenia upravujúce postavenie fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov, fyzickej osoby, ktorá je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, sa na účely zdravotného poistenia použijú rovnako aj na postavenie uchádzača o zamestnanie v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý je zaradený do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka."
Spoločné odôvodnenie pre body 5 a 6. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh je legislatívnotechnickou úpravou, ktorá sa bezprostredne viaže na pozmeňujúci a doplňujúci návrh uvedený v bodoch 1 až 3. Spresňuje sa definícia zamestnanca na účely plnenia poistného na verejné zdravotné poistenie v súvislosti so zavedením platenia poistného na verejné zdravotné poistenie z príjmov plynúcich na základe dohody o vykonaní práce a na základe dohody o pracovnej činnosti s tým, že výnimka pre poberateľov invalidného dôchodku a poberateľov starobného dôchodku a výnimka pre fyzické osoby v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov sa rozširuje o uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú zaradení do evidencie o zamestnanie v trvaní minimálne jedného polroka z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.8.2012 11:56 - 11:57 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Brocka, ja som si vás vážil ako osobnosť. A neviem, prečo teda ste zobrali moje meno do úst momentálne, čo vám vadí. V každom prípade, samozrejme, do parlamentu som išiel s rómskou témou. Samozrejme, chcem urobiť všetko pre to, aby s touto témou sa niečo urobilo, nejde mi o žiaden plat. A môžem vás ubezpečiť, ak by som to aj prijal, tak tento plat neprijmem a budem poberať iba jeden plat na rozdiel od vášho kolegu, ktorý tu bol v predchádzajúcom volebnom období a bral plat aj za primátora, aj za poslanca. Čiže môžem vás, pán Brocka, ubezpečiť, že ak by sa to stalo, tak budem poberať iba jeden plat, ten druhý plat neprijmem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.8.2012 14:40 - 14:42 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, dámy a páni, vážená poloprázdna sieň zákonnosti, tak ako hovorí môj priateľ Janko Mičovský, ktorý, žiaľ, je chorý, a teším sa na jeho návrat.
Vážená poloprázdna sieň zákonnosti, dovoľte aj mne pár slov povedať k tejto, k tomuto zákonu. Veľa nedostatkov už spomenuli moji kolegovia z opozície, ja sa tiež budem snažiť pomenovať nejaké nedostatky v tomto zákone. Časť z toho, čo som chcel povedať, povedal môj kolega Igor Hraško.
A ja sa predsa len sústredím na inú cieľovú skupinu, ktorá vypadla v podstate z tejto diskusie, a to sú dlhodobo nezamestnaní ľudia, ktorí doteraz mali možnosť pracovať na dohodu. Žiaľ, ľuďom, ktorí sa veľmi ťažko dostávajú na trh práce a ktorí nemajú žiadny kontakt s trhom práce, dnes chceme ten kontakt obmedziť. Dnešná situácia v súvislosti s nezamestnanosťou je katastrofálna, očakávame, že tá nezamestnanosť bude sa navyšovať. A dnes neviem povedať, ako, čo spôsobí  kríza v oblasti nezamestnanosti na Slovensku. Súčasná legislatíva umožňovala dlhodobo nezamestnaným mať kontakt s pracovným trhom v rámci nejakých dohôd. Boli tu dohodári, samozrejme, bolo to obmedzené, zákon presne teda prikazoval, že koľko hodín môžu odrobiť a zvýhodnene, samozrejme, nemuseli platiť takéto odvody, ako navrhujete teraz vy. Tento zákon spôsobí to, že títo ľudia sa na trh práce už nedostanú, nebudú mať žiadny kontakt s trhom práce. Chceme  urobiť to, aby 48 % z ich príjmu odovzdali štátu? To, čo ste hovorili pred voľbami, že chcete zobrať bohatým a nie chudobným, už neplatí. Budete brať aj chudobným, nielen bohatým. Budete brať aj študentom, dôchodcom, aj nezamestnaným vo forme 48-ch % z ich príjmu cez odvody, ktoré navrhujete. Čiže už to neplatí, to, čo ste hovorili, a je mi to veľmi ľúto. Ja som sa plne stotožnil s tým, že táto vláda bude brať bohatým. Žiaľ, nebudete brať len bohatým, ale aj chudobným.
Ďakujem za pozornosť. Určite tento návrh teda príde do, ako pozmeňujúci návrh zákona. A verím, že niektorí z vás sa možno spamätajú a začnú plniť svoje sľuby.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 2.8.2012 11:17 - 11:18 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, svet si 2. augusta každoročne pripomína ako Deň rómskeho holokaustu. V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol cigánsky koncentračný tábor v Osvienčime, v Březinke zlikvidovaný. Všetkých Rómov z tohto tábora fašisti poslali do plynovej komory. Počas druhej svetovej vojny zahynulo v Európe rukami fašistov približne 500-tisíc Rómov.
Pán predseda, k tejto príležitosti vás prosím, aby si Národná rada Slovenskej republiky uctila pamiatku obetí rómskeho holokaustu minútou ticha. Tento pamätný Deň rómskeho holokaustu musí pripomínať súčasnej generácii nezmyselnosť vyčleňovaní ľudí na základe rasy, etnika alebo národnosti. Zároveň nech tento deň slúži vždy na to, aby sme si my politici hľadali zodpovedné riešenia, ktorých výstupom bude vyriešenie tzv. rómskej problematiky, aby všetci ľudia pocítili na Slovensku, tak Rómovia, ako aj Nerómovia, výsledky tohto riešenia.
K tejto príležitosti vás všetkých pozývam na koncert pre obete holokaustu, ktorý... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Dajte ešte slovo pánovi poslancovi.

Pollák, Peter, poslanec NR SR
K tejto príležitosti vás všetkých pozývam na koncert pre obete holokaustu, ktorý dnes organizujem o 19.30 hod. pred Euroveou.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 16:13 - 16:15 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pomenovanie chýb v sociálnom systéme je správna vec. A myslím, že v poslednom období sme svedkami toho, ako sa predháňame tým, ako chceme poukázať na medzery v sociálnom systéme. Akákoľvek etnická motivácia na to, aby sme pomenovali chyby v sociálnom systéme, je veľmi nebezpečná vec. Som veľmi rád, Lojzo, že si videl paralelu medzi Afrikou a rómskymi osadami, fakt sa teším tomu, že si tam videl veľkú paralelu. Áno, v mnohých rómskych osadách nájdeme Afriku. Nemusíme chodiť ani do Afriky na to, aby sme teda tú Afriku zažili v našich osadách. Sme svedkami toho, ako za veľmi veľa peňazí za dvadsať rokov sa nám podarilo urobiť na Slovensku Afriku v mnohých osadách. Som veľmi rád, že takto vidíš tento problém takisto ako ja. Nesúhlasím však s tým, že Rómovia majú veľa detí kvôli tomu, že sú Rómovia. Vôbec s tým nesúhlasím. A nie som sám, ktorý s tým nesúhlasí. Nesúhlasia s tým rôzni ďalší odborníci, sociológovia, ktorí hovoria o tom, že Rómovia majú veľa detí kvôli tomu, lebo sú chudobní. Tam tú paralelu veľmi vidím aj s Afrikou. Aj v Afrike majú veľa detí kvôli tomu, lebo sú chudobní. Hovoril o pôrodnosti, hovoril teda o paralele, v podstate porovnával pôrodnosť v Afrike a na Slovensku. Ja tam vidím veľkú podobnosť, aj v Afrike, aj v rómskych osadách je obrovská chudoba. A tam môžeme teda porovnať práve to, či chudoba má za dôsledok aj mnohopočetnosť detí v rodinách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2012 16:07 - 16:09 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Novotný, ja vám s radosťou odporučím nejakú základnú literatúru o chudobe, aby ste si to prečítali, naštudovali, lebo to, čo ste rozprávali, nebolo objektívne. Rómovia nemajú veľa detí kvôli tomu, že sú Rómovia. Rómovia majú veľa detí kvôli tomu, lebo sú chudobní. Chudoba totižto má svoje znaky a jeden zo znakov chudoby je mnohopočetnosť detí. To je jedno, v akej rodine, či je to americká, alebo indiánska, alebo rómska. Kľudne vám takúto literatúru poskytnem, ak ju nemáte. A hovorili ste, že vašou ambíciou je urobiť všetko pre to, aby bol dostatok alebo naučiť ľudí, z rómskych komunít napríklad, robiť na aktivačných prácach. Ja si myslím, že je toto nesmelá a nie celkom korektná ambícia vo vzťahu k našej pozícii. Našou ambíciou má, má byť to, aby sme týchto ľudí dostali na trh práce, až vtedy začne Slovensko pociťovať nejaký efekt z riešenia tejto problematiky. A hovorili ste o tom, že tento návrh zákona rieši napríklad aj úžeru, čo si vôbec nemyslím. Tí ľudia dostanú síce menej peňazí, ale predsa len dostanú, a úžerníci sa, ak budú chcieť, tak k tým peniazom dostanú. Vôbec si nemyslím, že tento zákon nakoniec rieši zneužívanie finančnej pomoci štátu rodinám, lebo oni tú finančnú pomoc v hotovosti dostanú nakoniec. Ak niektorá z rodín sa rozhodne zneužiť tieto finančné prostriedky, tak ich zneužije. Ak bude chcieť nakúpiť alkohol, tak nakúpi. Čiže tento váš návrh vôbec toto nerieši, o čom ste rozprávali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.7.2012 15:44 - 15:53 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Pán podpredseda, dámy a páni, dovoľte aj môj pohľad na tento návrh zákona. Chcel som, Ľudo, ťa pochváliť tým, že si neklesol tak hlboko a že si nepoužil v podstate tie etnické argumenty, ktoré mi strašne vadia pri, pri prednese akýchkoľvek zákonov, ktoré súvisia s reformou sociálneho systému. Ráno hlboko klesli podľa mňa SaS-kári, ktorí vehementne použili tieto etnické argumenty. Aj keď pri ich prípade som taktiež súhlasil, páčila sa mi myšlienka, aj keď teda tá myšlienka nebola pretavená do lepšieho, možno komplexnejšieho a systematického riešenia, ktoré teda, ktoré mohli lepšie zapracovať vo svojom návrhu zákona. Chcel som ťa fakt pochváliť, ale aj ty si klesol, ale nie tak hlboko ako SaS-kári. Nezdá sa mi, že tento zákon je spravodlivý, nezdá sa mi, že akceptuje objektívne šance ľudí, ktorí napríklad sú z východného Slovenska, a vôbec to nemusia byť Rómovia. Vážne si myslím to, že tento zákon sa dotkne aj ľudí, Nerómov, ktorým sa počas štyroch rokov nepodarilo dostať na trh práce. Vážne si to myslím, som z východného Slovenska, vážne a úprimne hovorím zo svojej skúsenosti a som o tom presvedčený, že v tejto skupine ľudí, ktorých postihne tento zákon, sa nájdu ľudia, ktorí nie sú etnický príslušník rómskej menšiny.
A ja súhlasím s tým, že systém je neudržateľný, nespravodlivý, zneužívajú ho v podstate ľudia, sú to tak Rómovia, ako aj Nerómovia, ktorí zneužívajú tento systém, avšak odsudzujem akékoľvek etnické argumenty, odsudzujem argumenty typu Rómovia zneužívajú systém. Rómovia nie sú na vine, že zneužívajú ten systém, už to tu odznelo, ak chceme niekoho haniť, tak haňme tých, ktorí ten systém vytvorili a ktorí teda ten systém nespravodlivo postavili, a je v súčasnosti platný. Nehaňme, Rómovia vôbec za nič nemôžu, Rómovia tu nesedeli v parlamente a akékoľvek používanie týchto etnických argumentov zbytočne dáva tromfy do rúk radikálnym skupinám a zbytočne ich my nejakým spôsobom legalizujeme. A vážne, ešte raz zdôrazňujem, si myslím, že tento zákon postihne rodiny, ktoré sa na trh práce chceli dostať, avšak systém alebo spoločnosť, alebo my všetci sme im neumožnili na trh práce sa dostať. A budú potrestaní, nie za to, že, alebo tento zákon v podstate trestá ľudí, ktorí sa na trh práce nedostali.
Netrestá ľudí za to, že nechcú sa dostať na trh práce, ale trestá ľudí, že jednoducho sa na trh práce nedostali. A neskúma tento zákon, že či sa nedostali na trh práce aj napríklad z toho dôvodu, že tú šancu na východnom Slovensku mnohé rodiny nemali. Ale som si stopercentne istý, že aj medzi Rómami by sa strašne veľa rodín chcelo zamestnať, avšak tú šancu nedostali. A, bohužiaľ, tento zákon v podstate postihne aj týchto ľudí, ktorí možno sa snažia, ale na trh práce sa nedostanú. Je najjednoduchšie urobiť to, že prijať v podstate nejakú plošnú, plošnú legislatívu, plošnú reformu, ktorá sa dotkne všetkých rodín, to je najjednoduchší spôsob, to, o čom ja rozprávam, ak máme medzi ľuďmi na Slovensku rodiny, ktoré zneužívajú sociálny systém, tak ich identifikujme. A nie je to problém, identifikovať týchto, tieto rodiny. A týchto trestajme. Ak nájdeme aj v rómskych komunitách, a mne je to úplne jedno, či to bude v rómskych komunitách alebo niekde úplne inde, ak nájdeme rodiny, ktoré zneužívajú sociálny systém, tak ich identifikujme a trestajme. A nebudú dostávať peniaze, ale budú dostávať neviem čo, pôjdu na obed, pošleme ich na obed, alebo dáme ich do ubytovne, alebo čokoľvek iné, len nie je možné paušálne prijať a trestať všetkých ľudí, lebo ešte raz opakujem, nie všetci mali objektívne, objektívne šance dostať sa napríklad na trh práce a z tohto dôvodu tento zákon vlastne postihne aj ich.
Avšak súhlasím s tým, s myšlienkou, ktorú, s ktorou prišiel poslanec Kaník, áno, my musíme reformovať sociálny systém, lebo je neudržateľný, a máme tu ľudí, ktorí tento systém v podstate obchádzajú, alebo zneužívajú v neprospech svojich detí. A navyše, tento návrh má aj, aj ďalšiu medzeru. A tá medzera spočíva v tom, ľudia, ktorí aspoň trošku poznajú zákon o hmotnej núdzi, tak vedia, že rodina je spoločne posudzovaná. Akýkoľvek príjem v rodine je spoločne posudzovaný. Čiže ak matka poberá rodičovský príspevok a otec napríklad poberá dávku v hmotnej núdzi, tak ak my znížime rodičovský príspevok, automaticky otec, ktorý poberá pre rodinu dávku v hmotnej núdzi, tak tú dávku štát im zvýši. Síce možno o trošku menej, ako je to teraz, ale aj tak im zvýši. Čiže tu uberieme, rodičovský príspevok uberieme, ale automaticky sa zvýši suma z dávky v hmotnej núdzi. Takže tam tiež vidím medzeru, ktorá sa dá zneužiť, alebo jednoducho veľa peňazí zase neušetríme. Len nejakým spôsobom skomplikujeme život napríklad ľuďom v rómskych osadách. Počul som tu aj ráno, aj teraz som tu počul argumenty v súvislosti s Rómami, že nič pozitívne mnohí ľudia z rómskych komunít pre túto spoločnosť nespravili. Ja som si istý, že mnohí Rómovia pre túto spoločnosť urobili strašne veľa, len si to nedokážeme, alebo nedokážeme ich vidieť, tieto dobré alebo mnohé pozitívne veci, ktoré sa udiali na Slovensku.
Nepozerajme na Rómov očami predsudkov a stereotypov, sú tu aj iné teda pohľady, ktoré zatiaľ si mnohí nejakým spôsobom nepripúšťajú, aby sa, aby sa pozerali na Rómov ináč ako cestou predsudkov a stereotypov. Aj zneužívanie sociálnych dávok je iba blbý predsudok a stereotyp v súvislosti s rómskou komunitou, ešte raz opakujem, Rómovia nevytvorili tento systém, ak chceme na niekoho nadávať, tak nadávajme na tých ľudí, ktorí vytvorili tento systém. Nie na Rómov. Padol tu aj taký názor, že rezervy treba hľadať u bohatých, súhlasím s tým, mnoho bohatých ľudí zneužíva sociálny systém, a nie sú tak pranierovaní ako Rómovia v sociálnom systéme. Tam vidím obrovské rezervy, ktoré by sa mohli ušetriť v štátnom rozpočte. A taktiež, ešte raz opakujem, vidím obrovské rezervy v rodinách, ktoré zneužívajú náš sociálny systém, a mne je to úplne jedno, či to budú rómske alebo nerómske, nepozerajme na to cestou etnicity. Toto nie je dobrá cesta. Dajme na stôl odborné argumenty a nechajme si ten populizmus možno tesne pred voľbami, keď tu na to, ten populizmus stále teda používať na to, aby ste získali hlasy, a nedokážete sa dostať do parlamentu ináč ako cestou populizmu, tak si to nechajte pred voľbami. Teraz, teraz nie je čas na to, aby sme sa bavili o populistických návrhoch, bavme sa odborne. A zatiaľ som tú odbornosť ani ráno, ani dnes veľmi nezaregistroval.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2012 9:57 - 9:58 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, ste povedali, že opozícia chváli tento návrh. Ja sa stotožňujem iba s myšlienkou tohto návrhu. Nestotožňujem sa so spôsobom realizácie tejto myšlienky, čo však neznamená, že táto myšlienka nemôže byť rozvinutá do lepšej, dokonalejšej podoby, ktorú možno by sme mohli zvládnuť. A ja si myslím, že takýto návrh zatiaľ, ten, ktorý je na stole, aj keď ešte raz hovorím, myšlienka je v pohode, nerieši závislosť na sociálnom systéme. V každom prípade, ja mám tiež zásadné pripomienky voči tomuto návrhu, lebo, samozrejme, ako dokázal by som si predstaviť oveľa komplexnejšiu úpravu sociálneho systému a možno trošku systémovo lepšie nastaviť ten sociálny systém tak, aby bol vhodný pre Slovensko, a zároveň nestotožňujem sa v podstate s názorom, že trestať ľudí, ktorí sa nedostali na pracovný trh, je v poriadku, ale stotožňujem sa s názorom, že trestať ľudí, ktorí sa nechcú dostať na pracovný trh. S týmto, pod týmto sa dokážem podpísať úplne v pohode.
Ďakujem.
Skryt prepis