Vystúpenie v rozprave
17.9.2014 11:40 - 11:46 hod.
Edita Pfundtner
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, priniesli ste nám do parlamentu návrh zákona, ktorý navonok vyzerá celkom dobre na prvé pozretie, ale teraz ešte nevieme, my dobromyseľní, že čo môže byť ukryté medzi riadkami tohto zákona. Skutočný prínos tohto zákona zistíme až následne, keď sa začne samotný proces poskytovania a čerpania príspevkov. Ale pre istotu a za účelom vylepšenia som podporila pozmeňujúce...
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, priniesli ste nám do parlamentu návrh zákona, ktorý navonok vyzerá celkom dobre na prvé pozretie, ale teraz ešte nevieme, my dobromyseľní, že čo môže byť ukryté medzi riadkami tohto zákona. Skutočný prínos tohto zákona zistíme až následne, keď sa začne samotný proces poskytovania a čerpania príspevkov. Ale pre istotu a za účelom vylepšenia som podporila pozmeňujúce návrhy kolegov pána poslanca Hlinu a pána poslanca Beblavého. Podľa tohto zákona sa bude môcť čerpať zhruba 14 mld. eur, to je obrovský objem peňazí. Preto je žiaduce, aby právny rámec pre poskytovanie takéhoto množstva peňazí bol dobre ošetrený. Ale chcem hovoriť o tom, že niekedy ten právny rámec, ani dobrý právny rámec nestačí. Čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov na Slovensku je dlhodobo spojené s podozreniami korupcie a klientelizmu. Odzneli o tom slová v rozprave, nebudem sa k tomu vracať. Ak bilancujeme a pozrieme sa na predchádzajúce programové obdobie rokov 2007 až 2013, tak situácia vôbec nie je ružová. Ku koncu roka 2013 bola vyčerpaná iba polovica dostupných fondov. Percentá úspešnosti čerpania fondov jednotlivých programov sa však výrazne líšia. Najúspešnejší bol operačný program zdravotníctvo a najneúspešnejší a najmenej sa čerpalo z programu vzdelávanie a informatizácia spoločnosti. Všetci vieme, že eurofondy a ich riadenie je vysoko odborná téma. Ide o veľmi neprehľadný, prebyrokratizovaný a skomplikovaný systém bez reálnej, transparentnej kontroly čerpania a toku týchto prostriedkov.
Ďalšou a podľa môjho názoru veľmi citlivou oblasťou je však regionálna nerovnosť pri rozdeľovaní euro peňazí. Existujú rôzne odborné analýzy, ktoré porovnávajú úspešnosť regiónov v čerpaní jednotlivých operačných programov a, žiaľ, musím povedať, že niektoré okresy z tohto porovnania vychádzajú veľmi zle. Asi netreba pripomenúť, že ide hlavne o južné okresy. Od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 mnohé hospodársky zaostávajúce a znevýhodnené okresy Slovenska, myslím zaostávajúce infraštruktúrou, nezamestnanosťou alebo vysokou nezamestnanosťou alebo miestnymi možnosťami, očakávali, že práve pomocou eurofondov sa aj ich situácia nejakým spôsobom zlepší.
Združenie Pro Civis porovnalo čerpanie operačných programov práve v programovom období 2007 až 2013, ktoré ponúkajú najviac možností pre miestne samosprávy. Ide hlavne o operačný program životné prostredie a regionálny operačný program a podprogramy na podporu kanalizácie, protipovodňovej ochrany, obnoviteľnej energie, odpadového hospodárstva. Je pritom veľmi zaujímavé, že kým v okolí Šamorína, Dunajskej Stredy a Komárna máme najviac pitnej vody, tak tieto okresy, čo sa týka čerpania programov na kanalizáciu, patrili medzi menej úspešné. Podobná situácia je aj v ďalších podprogramoch, napr. protipovodňovej ochrany, kde napr. regióny okolo Dunaja, Váhu, Hronu, Ipľa a ďalšie okresy na východe Slovenska nepatrili medzi veľmi úspešné v porovnaní s celorepublikovým priemerom.
Tretím operačným programom, kde už spomenuté združenie posudzovalo úspešnosť čerpania eurofondov, bol regionálny operačný program, kde sledovali až deväť rôznych podprogramov. Tu treba priznať, že vďaka určitým poľnohospodárskym dotáciám, niektoré južné okresy dopadli úspešnejšie. Ak však zhrnieme výsledky čerpania zo spomenutých troch operačných programov jednotlivých okresov Slovenska na hlavu obyvateľstva, výsledkom je, že okres Dunajská Streda a okres Komárno skončili medzi poslednými. Ja chcem veriť, že nejde o politický problém.
Je potrebné poukazovať aj na skutočnosť, že Európska komisia z dôvodu chýb vo verejných obstarávaniach, ako aj z dôvodu chýb pri domácej kontrole čerpania fondov, pozastavila niektoré európske peniaze. Brusel nám v deviatich z jedenástich operačných programov od vlaňajšej jesene postupne zablokoval vyše 400 mil. eur a následne odblokoval iba 70 mil. eur. Tie pozastavené peniaze prepláca štát, čo sa však nedá donekonečna, pretože tieto peniaze budú chýbať niekde inde.
Od tohto roku, teda od roku 2014 začína nové programové obdobie, ktorým dochádza k zmene viacerých pravidiel, implementácie fondov Európskej únie. Máme tu možnosť poučiť sa z doterajších chýb a ja dúfam, že eurofondy nebudú opäť znamenať premárnené miliardy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis