Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.12.2013 o 14:47 hod.

Ing.

Ján Počiatek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 6.2.2014 14:50 - 14:52 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, k vašej otázke týkajúcej sa volieb starostu v obci Demänovská Dolina v okrese Liptovský Mikuláš sa nové voľby starostu obce, ktoré sa vykonali 25. januára 2014 na základe rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 192/2013 Z. z., uvádzam nasledovné. V zozname voličov bolo pre nové voľby zapísaných 269 voličov, volieb sa zúčastnilo 182 voličov, čiže 67,65 %, ktorí odovzdali 179 platných hlasov. Starostkou obce sa stala magistra Ľubomíra Klepáčová, nezávislá kandidátka s počtom získaných 119 platných hlasov. Volebné orgány tam nezaznamenali pri príprave a v priebehu volieb žiadne rušivé momenty. V nových voľbách do orgánov samosprávy obcí konaných v apríli 2009 bolo v zozname voličov zapísaných 300 voličov, vo všeobecných komunálnych voľbách v roku 2010 bolo v obci Demänovská dolina v zozname voličov zapísaných 298 voličov. Tieto uvedené skutočnosti nasvedčujú tomu, že nedošlo k žiadnemu účelovému prihlasovaniu obyvateľov na trvalý pobyt v tejto obci, čo preukazuje aj zistenie ministerstva vnútra, že počas šiestich mesiacov pred konaním nových volieb v januári tohto roku bol na trvalý pobyt prihlásený len jeden novorodenec a odhlásení boli dvaja obyvatelia obce.
Záverom uvádzam, že Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky neplánuje zmenu zákona o hlásení a evidencii pobytu občanov, keďže súčasná právna úprava neumožňuje občanom prihlásiť sa na trvalý pobyt v obci bez splnenia podmienok ustanovených zákonom, ktoré sú viazané na vlastníctvo nehnuteľnosti. Ďakujem za slovo, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 6.2.2014 14:29 - 14:30 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Keď nie je možné odpovedať na otázku, ktorú kládol pán poslanec ministrovi Kaliňákovi, chcel by som len skonštatovať, že ma veľmi mrzí, že opäť a znovu raz zneužívate túto tragickú udalosť na primitívne vytĺkanie politického kapitálu. A nejdem vám tu ja pripomínať vaše kauzy a súvislosti všetky, pretože toto je naozaj veľmi závažný prípad. A nejde tu ani o súťaž, kto urobí rýchlejšie závery vyšetrovania. A na to sú tu orgány činné v trestnom konaní, aby tento prípad vyriešili exaktne. Mám pocit, že vy už sa staviate do roly vyšetrovateľa, sudcu, znalca všetkého, vy ste taký vševedko a všeschopný. Takže nie je k tomu viac čo povedať. Ďakujem za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 6.2.2014 14:21 - 14:27 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, v súvislosti so zrútením podpernej konštrukcie na stavebnom objekte 206 na stavebnom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v kilometri 5,438, ku ktorému došlo okolo 14.30 hodiny 2. 11. 2012 v katastri obce Iliašovce v okrese Spišská Nová Ves, pri ktorom boli usmrtení štyria zamestnanci dodávateľských stavebných spoločností a jedenásť zamestnancov dodávateľských stavebných spoločností utrpelo rôzne závažné zranenia, vyšetrovateľ Policajného zboru odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi dňa 2. 11. 2012 začal trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia podľa § 285 ods. 1, ods. 4 Trestného zákona.
Dňa 3. 11. 2012 vyšetrovanie prevzal odbor Kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
Dňa 2. 11. 2012 bola vykonaná obhliadka miesta činu a do trestného konania bol pribratý znalecký ústav, a to Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, ktorého znalci boli prítomní pri obhliadke miesta činu.
Toho istého dňa boli do trestného konania pribratí súdni znalci z odboru zdravotníctva a farmácie a bolo nariadené vykonanie prehliadky a pitvy mŕtvol osôb, ktoré boli pri zrútení mostnej konštrukcie usmrtené.
Vzhľadom na závažnosť prípadu, ako aj jeho skutkovú podstatu a právnu náročnosť vyšetrovanie 7. 11. 2012 prevzala šesťčlenná pracovná skupina zriadená rozkazom riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
Dňa 22. 1. 2013 bol do trestného konania pribratý súdny znalec z odboru zdravotníctva a farmácie na posúdenie a spracovanie posudkov k zraneným osobám. Znalecké posudky boli predložené v priebehu mesiaca marec 2013.
Doposiaľ bolo vypočutých viac ako 40 osôb v procesnom postavení poškodeného alebo svedka. Boli obstarané listinné dôkazy vzťahujúce sa ku skutku od dodávateľských stavebných spoločností, a to najmä právne dokumenty, projektová dokumentácia stavby, súvisiaca technologická a technická dokumentácia stavby vrátane fotodokumentácie priebehu betonáže zrúteného poľa mostného objektu, stavebné denníky, plány organizácie výstavby, dokumenty o technických parametroch použitých materiálov, dokumentácia vykonávaných geologických a geodetických prác, doklady o preškolení zamestnancov z bezpečnostných predpisov, osvedčenia a preukazy odbornej spôsobilosti zamestnancov, ktorí na spornom úseku pracovali, kompletná dokumentácia Národnej diaľničnej spoločnosti, akciová spoločnosť, Bratislava, k predmetnému stavebnému dielu a ďalšie.
Na objasňovaní príčin udalostí sa aktívne podieľali aj pracovníci Inšpektorátu práce Košice.
Z hľadiska trestného konania je pre posúdenie skutkovej a právnej stránky prípadu rozhodujúci znalecký posudok Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Pôvodne bol stanovený termín predloženia tohto znaleckého posudku do 28. 2. 2013. Vzhľadom na rozsiahlosť a zložitosť posudzovaných otázok, ktoré položil vyšetrovateľ Policajného zboru znalcom, Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline požiadal o predĺženie termínu na spracovanie a predloženie dotknutého znaleckého posudku do konca augusta 2013 a následne až do novembra 2013. Znalecký posudok v rozsahu viac ako 600 strán bol vyšetrovateľovi Policajného zboru doručený 18. 11. 2013.
V tejto súvislosti je potrebné povedať, že znalcom boli v priebehu spracovávania znaleckého posudku priebežne predkladané ďalšie vykonané dôkazy, čo malo vplyv na časovú náročnosť spracovania posudku.
O záveroch znaleckého posudku k príčinám zrútenia mostnej konštrukcie na základe rozhodnutia vyšetrovateľa Policajného zboru v zmysle § 6 Trestného poriadku nie je možné informovať, pretože ich zverejnenie by mohlo podstatne sťažiť alebo zmariť vyšetrovanie.
Súčasne je potrebné upozorniť, že znalecké dokazovanie nie je skončené, pretože zo záverov znaleckého posudku vyplynula potreba vykonania ďalších dôkazov a ich následného posúdenia znalcami.
Od doručenia znaleckého posudku, chcem len pripomenúť, že má viac ako 600 strán, a po jeho preštudovaní vyšetrovateľ Policajného zboru od 24. 1. 2014 vykonáva výsluchy ďalších svedkov a zabezpečuje ďalšie listinné dôkazy.
Vzhľadom na skutočnosť, že niektoré podklady, listinné dôkazy vypracovávali materské spoločnosti dodávateľov stavby, bude potrebné vykonať výsluchy cudzích štátnych príslušníkov, a to buď ich predvolaním, alebo cestou právnej pomoci, čo bude mať taktiež vplyv na dĺžku prípravného konania.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti, ako aj skutkovú a právnu náročnosť skutku nie je možné v súčasnom štádiu zodpovedať otázku, kedy bude skončené prípravné konanie a či a kedy bude vo veci vznesené obvinenie v konkrétnej osobe. Ďakujem za slovo, skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 28.1.2014 15:38 - 15:40 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som v súlade s ustanovením § 13 zákona č. 402/2013 Z. z. o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade a o zmene a doplnení niektorých zákonov, uviedol návrh na prvú voľbu predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.
Návrh prerokovala a schválila vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 18. decembra 2013. Do tejto funkcie navrhuje zvoliť pána Vladimíra Kešjara. Funkčné obdobie predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb je šesťročné, predseda úradu môže vykonávať funkciu najviac dve funkčné obdobia.
Dovoľte mi v krátkosti predstaviť kandidáta pána Vladimíra Kešjara. Je absolventom Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Na začiatku svojej pracovnej kariéry pán Kešjar pôsobil ako vedúci praktickej výučby na univerzite v Nigérii, neskôr ako technický a vývojový riaditeľ nigérijskej firmy na výrobu priadzí a plastov. Prvé skúsenosti v práci v oblasti telekomunikácii nadobudol ako obchodný a marketingový riaditeľ nigérijskej pobočky firmy Siemens. Viac ako sedem rokov vykonával funkciu riaditeľa divízie informačných a telekomunikačných sietí vo firme Siemens aj na Slovensku.
Svoje organizačné a manažérske zručnosti vo významnej miere využíval aj na poste generálneho riaditeľa medzinárodnej spoločnosti pôsobiacej vo finančnom sektore. V roku 2013 pôsobil vo funkcii podpredsedu Telekomunikačného úradu. Ovláda aktívne anglický, nemecký, ruský a český jazyk.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis
 

28.1.2014 15:07 - 15:09 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som uviedol v druhom čítaní vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Cieľom návrhu zákona je:
1. vykonanie Európskej dohody o medzinárodnej preprave nebezpečného tovaru po vnútrozemských vodných cestách v znení z roku 2013,
2. nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1177/2010 o právach cestujúcich v námornej a vnútrozemskej vodnej doprave, ktorými sa mení a dopĺňa nariadenie ES 2006/2004 a
3. nariadení Komisie súvisiacich s implementáciou riečnych informačných služieb, nariadenie Komisie č. 164/2010 o technických špecifikáciách pre elektronické hlásenie lodí, nariadenie Komisie č. 416/2007 týkajúce sa technických špecifikácií plavebných správ pre veliteľov lodí a nariadenie Komisie č. 415/2007 týkajúce sa technických špecifikácií lokalizácie plavidiel a sledovania ich dráhy.
Návrhom zákona sa zosúlaďujú aj úkony nášho plavebného orgánu s plavebnými orgánmi štátov Rýnskej komisie na základe administratívnych dohôd podpísaných medzi ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a Rýnskou komisiou.
Ďakujem za slovo. Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.12.2013 14:30 - 14:45 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, aby som mohol zodpovedne odpovedať na vašu otázku, musím sa vrátiť trochu do minulosti, ktorá však veľmi úzko súvisí s tým, čo sa dnes na železniciach snažíme urobiť. Trend intenzívnej motorizácie obyvateľstva spojený s podstatným vzrastom podielu individuálnej automobilovej dopravy spôsobil výrazný prepad celkových objemov prepravných výkonov vo všetkých modoch verejnej osobnej dopravy. V oblasti železničnej osobnej dopravy sa tento pokles prejavoval veľmi dramaticky, najmä rokoch 1993 až 1997, už dnes minulého tisícročia, kedy prišli železnice zhruba o polovicu svojich pasažierov. Ak by sme sa pozreli na čísla, tak železnice v roku 1993 prepravili skoro 87 mil. pasažierov, kým v roku 2007 to už bolo iba 45,6 mil. pasažierov. Aj keď sa tento trend postupne zmiernil a počty cestujúcich klesajú už pomalšie, ani v posledných rokoch na železniciach nedošlo k zásadnému zvratu tohto trendu.
Klasická reakcia v minulosti bolo škrtanie výkonov na železnici. V roku 1996 jednorazovo poklesol objem výkonov medziročne o 2,7 mil. vlakokilometrov a v roku 2003 dokonca z 35,5 na 30,8 mil. vlakokilometrov, teda o celých 4,7 milióna. To vyústilo do radikálneho zastavenia dopravy na 25 vedľajších tratiach a vyvolalo dramatické následky v podobe niekoľkodenného železničného štrajku na prelome februára a marca 2003. Na toto si určite pamätá najmä časť dnešnej opozície, ktorá vtedy tento krok uskutočnila.
Ak chce o sebe niekto povedať, že je dobrý manažér, musí vedieť problémy vyriešiť a nie sa ich zbavovať, preto sme sa rozhodli, že pôjdeme odlišným smerom. Ako prvé sme sa rozhodli prijať systémové riešenie na železnici. Už v minulom roku sme zaviedli tzv. taktový grafikon, vďaka ktorému jazdia vlaky v pravidelných intervaloch počas celého dňa, s posilnením hlavne počas špičiek. Vytvorili sme pravidelný systém dopravy predovšetkým v rýchlikoch a postupne sme do tohto systému začali integrovať aj regionálne vlaky tak, aby boli prestupy čo možno najplynulejšie.
Netvrdím samozrejme, že železnica nemá svoje problémy, ani pred nimi nezatvárame oči. Preto sme sa sústredili na najperspektívnejšie trate a napriek tomu, že toto opatrenie bolo v niektorých obciach bolestivé, treba zdôrazniť jednu kľúčovú vec. Na vlakoch pre ľudí sme v skutočnosti nijako nešetrili. Všetky vlaky sme presunuli na trate, kde o ne majú ľudia reálny záujem. Ku všetkému sme navyše pristupovali maximálne citlivo. Keď sa napríklad ukázalo, že vlak do Banskej Štiavnice má za určitých podmienok potenciál, tak som dokonca ja osobne zakročil a vlak tam jazdí. dodnes.
Potom ako sme zaviedli tieto systémové zmeny, sme sa mohli s odstupom pozrieť na celý systém a ukázalo sa, že na jeho dobudovanie v prospech cestujúcej verejnosti potrebujeme dodatočných viac ako pol milióna vlakových kilometrov, ktoré sa teda aj od 15. decembra, teda už od tejto nedele stávajú realitou. Cestujúci by to mali pocítiť predovšetkým zahustením dopravy a predĺžením trasy viacerých spojov. Okrem iného pribudnú aj nové víkendové spoje. Vlaky, ktoré premávali len v niektorých dňoch tak budú po novoch jazdiť každý deň. Predĺžené, predĺženie trasy vybraných spojov zase umožní s minimálnymi nákladmi rozšíriť dopravnú obslužnosť a zlepšiť dostupnosť vlakovej dopravy vo vybraných lokalitách. Tieto zmeny budú predstavovať asi tri štvrtiny pridaných výkonov, zvyšnú časť budú tvoriť úplne nové vlakové spoje. Na posilnenie rýchlikov, teda diaľkovej dopravy je určených 186 tisíc vlakových kilometrov. Hlavným cieľom nových zmien je však zlepšenie v regionálnej doprave, preto až 300, skoro 350 tisíc vlakových kilometrov pribudne na regionálnych trasách po celom Slovensku. To umožní zlepšiť aj nadväznosť spojov, čo výrazne pocítia napríklad cestujúci v Žilinskom kraji. Priemerný čas dôležitých prestupných smerov v mestách Čadca, Žilina, Vrútky a Kráľovany sa skráti na 11 minút. Výrazne sa zlepší vzájomné previazanie spojov aj na východe Slovenska, napríklad na trase Prešov - Lipany pribudne spoj, čo znamená, že na tejto trati bude denne jazdiť až 22 vlakov.
Ďalším tohtoročným krokom ministerstva je optimalizácia jestvujúceho systému tak, aby bol nastavený pravidelný interval dopravnej obsluhy a optimalizácia regionálnych prípojov aspoň na najvyťaženejších tratiach. Keď to hovorím takto v číslach, tak je to možno nezrozumiteľné, ale v skutočnosti sa nám podarilo napríklad zlepšiť každodennú cestu sestričkám z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici do nočných služieb alebo robotníci z priemyselného parku Vlkanová sa dostanú lepšie na ranné zmeny. Upozorňujem, že ide o prvé navýšenie počtu vlakokilometrov na slovesných koľajniciach od roku 2006, teda po dlhých ôsmich rokoch. Je to krok, ktorým dávame železnici šancu, nie preto, že by to bolo jednoduché, či preto, že by to od nás vyžadoval Brusel, alebo niekto iný, ale preto, lebo to podľa nás má zmysel. Cestovanie po koľajniciach je jedným z najbezpečnejších a zároveň a aj najekologickejších spôsobov dopravy. Ak sa to dobre urobí, tak železnica by mala byť atraktívna pre pasažierov, teda ľudí, ktorí denne dochádzajú do miest za prácou alebo do školy.
Je samozrejme dôležité, že nestačia len samotné vlakokilometre a samotné vlaky, ale aj adekvátna kultúra cestovania a to preto, že môžme ponúknuť ľubovoľný počet vlakov, aj milióny, ak sa nebudú v týchto vlakoch cítiť dobre, tak do nich jednoducho nenastúpia a naša snaha vyjde úplne navnivoč. Preto sme sa rozhodli veľmi silno tlačiť aj na úroveň a kvalitu a cestovania. Rezort dopravy veľmi intenzívne pracuje na tom, aby bolo možné čo najintenzívnejšie obnovovať vozový park Železničnej spoločnosti Slovensko. Prioritou je samozrejme nákup nových vlakov a najmä teda z eurofondov, keďže to sú dominantné zdroje pre investičné projekty dnes. Ide o moderné súpravy, ktoré cestujúcim ponúkajú oveľa vyšší komfort, naozaj vhodný medzinárodného štandardu, samozrejme bezpečnosť, ale aj napríklad pohodlné nastupovanie pre hendikepovaných. Máme dnes už za sebou úspešnú implementáciu projektu, ktorý pozostával z dodania 32 nových vlakov, z toho 10 elektrických poschodových jednotiek, 12 vlakov typu push - pull a 10 dieselových motorových jednotiek, ktoré sú určené na prevádzku na neelektrifikovaných tratiach. Tento projekt bol cestujúcimi prijatý veľmi pozitívne, pozitívne, ľudia si pochvaľujú komfort, čistotu, bezbariérovosť a ďalšie prvky, ktoré kvalitou odzrkadľujú skutočne európsku úroveň.
Ministerstvo dopravy chce preto touto cestou pokračovať a intenzívne pracuje na obnove vozového parku železničných koľajových vozidiel. Bolo obstaraných 29 nových vlakov, z toho je 9 elektrických poschodových jednotiek, 5 z nich bude premávať na tratiach Bratislava - Kúty, Bratislava - Nové mesto nad Váhom a Bratislava - Nové Zámky. Štyri budú premávať na elektrifikovaných tratiach v okolí Košíc. Z 20 novo obstarných dieselových motorových jednotiek bude 10 premávať na neelektrifikovaných tratiach v rámci integrovaného dopravného systému, čo je do 100 kilometrov od Bratislavy a 10 bude premávať na neelektrifikovaných tratiach v rámci integrovaného dopravného systému mesta Košice.
Po úspešnej implementácii uvedeného projektu, ktorá sa predpokladá v druhej polovici roku 2015, bude vozový park železničných koľajových vozidiel v rámci regionálnej dopravy výrazne obnovený a finančné prostriedky, ktoré by Železničná spoločnosť Slovensko muselo do tejto obnovy investovať z vlastných zdrojov, prípadne zdrojov štátneho rozpočtu, budú môcť byť presmerované do obnovy vozového parku v diaľkovej preprave, ktoré nie je možné v súčasnosti financovať prostredníctvom európskych štrukturálnych fondov. Takto Európska únia nepriamo prispieva na obnovu všetkých vlakov jazdiacich na Slovensku, teda nielen v regionálnej, ale aj v diaľkovej doprave. Preto tieto nové vlaky svojím vzhľadom, komfortom, technickými parametrami približujú úroveň slovenských železníc vyspelým európskym železniciam, železniciam a sľubujeme si od nich, že pomôžu prilákať na železnice nových cestujúcich a aj to, že sa nebudeme musieť hanbiť za naše vlaky, keď našu krajinu navštívia zahraniční turisti.
Vážený pán poslanec, pri tejto príležitosti rád uvádzam, že projekt s oficiálnym názvom Mobilné prostriedky pre prímestskú a regionálnu dopravu v rámci integrovaných dopravných systémov, patrí medzi najrýchlejšie schválené veľké projekty na Slovensku. Pre nesporné množstvo výhod nových vlakov, ministerstvo dopravy vyvinulo enormné úsilie, aby bol projekt, projekt obstarania týchto nových vlakov schválený v rekordne krátkom čase. Po získaní kladného stanoviska, tzv. ACN od poradného orgánu Európskej komisie Juspers sme žiadosť kontrolovali na národnej úrovni a postúpili na Európsku komisiu v júli 2013. Treba pripomenúť, že je to projekt, ktorý patrí do kategórie náhradných projektov za komplikovaný a dobre známy nereálny projekt Filiálka. Preto tie časové horizonty boli naozaj enormne náročné. Dňa 9.12., teda práve tento pondelok sme už od Európskej komisie obdržali finálne oznámenie o definitívnom schválení projektu. To znamená, že nie taká fikcia ako v minulosti, že sa realizovali projekty, ktoré nemali ešte potvrdené finančné krytie, toto je projekt, ktorý je schválený Európskou komisiou a ako som už hovoril v enormne rýchlom čase. Oprávnené náklady uvedeného projektu predstavujú 179 miliónov, z ktorých Európska komisia preplatí s kohézneho fondu sumu 144 miliónov, štátny rozpočet bude spolufinancovať sumou 25 a Železničná spoločnosť Slovensko si z vlastných zdrojov musí priplatiť 9 miliónov eur. Čiže práve schválený projekt sa od prvého projektu Železničnej spoločnosti Slovensko líši vo viacerých ohľadoch. V prvom rade tento projekt zdôrazňuje význam integrovanej dopravy, nemenej dôležitý je aj fakt, že je financovaný z kohézneho fondu s podielom spolufinancovania 85 %, na rozdiel od prvého projektu, ktorý bol financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a to s podielom spolufinancovania iba 50 %. To znamená, že nároky na finančné zdroje zo Slovenska, či už zo štátneho rozpočtu alebo z rozpočtu samotnej Železničnej spoločnosti Slovensko sú podstatne nižšie.
Na poslednom monitorovacom výbore operačného programu doprava predstavitelia Európskej komisie vyjadrili veľkú spokojnosť s prvým implementovaným projektom, tak ako aj s novým projektom obnovy vozového parku, o čom svedčí aj samotná rýchlosť schválenia tohto projektu. Ministerstvo dopravy má ambíciu pokračovať v tejto obnove aj v novom programovom období, ak sa preukáže opodstatnenosť na financovanie z európskych fondov. Samozrejme, aj keby sa nám podarilo z eurofondov vymeniť všetky osobné vozne na celom Slovensku, aj keď jazdia v novej modernej jednotke, ľudovo povedané úplne iná liga, ako v starom vozni, ani nový vlak sám o sebe nezaručí dobrý pocit z jazdy. Stačí, aby nefungovala nejaká maličkosť, špinavý interiér, toaleta a dojem môže byť pokazený.
Preto sme sa rozhodli pristúpiť aj k zavedeniu tzv. minimálnych štandardov na železnici. Nielen vo vlakoch, ale na železnici celkovo. Bude sa to teda týkať exteriérov a interiérov vlakov, vlakových staníc alebo aj údržby samotných tratí. Ministerstvo stanovilo 57 staníc, na ktorých sa budú štandardy zavádzať prioritne. Je to síce čudné, že sa v treťom tisícročí bavíme o tomto, ale je to naozaj nevyhnutné. Ten stav je taký, aký je a musíme niekde začať. Čiže majú sa zlepšiť nielen služby pre cestujúcich, ale aj úroveň samotných staníc. Napríklad priestory staníc musia byť osvetlené najmenej 30 minút pred príchodom vlaku a najmenej 15 minút po jeho odchode. Stanice so zavedenou pitnou vodou alebo úžitkovou vodou musia mať pre cestujúcich dostupné, je to smiešne, splachovacie toalety. Ešte žijeme v takej dobe, kde to nie je proste samozrejmosťou.
Starať sa bude treba aj o exteriéry staníc. Ich prevádzkovateľ bude musieť obnovovať fasádu ako takú, odstraňovať škvrny, špinu, hrdzu, či grafity. Súčasťou zmien bude aj rozdelenie nástupíšť na sektory označené písmenami, A, B, C, čo by malo umožniť rýchlejšie nájsť ten svoj vozeň. O pohodlie cestujúcich sa chce ministerstvo starať zavedením týchto štandardov aj vo vlakoch. Kontrolovať budeme najmä dodržiavanie povinnosti prepravcov zabezpečiť, aby teplota v interiéri vozňov neklesla nikdy pod 18 stupňov. Od začiatku budúceho roku k tomu pribudne povinnosť pre železničných dopravcov zabezpečiť, že v prípade letných horúčav s teplotou viac ako 30 stupňov budú mať cestujúci vo vlakoch vybavených klimatizáciou garantovanú teplotu o 5 stupňov nižšiu ako je vonkajšia teplota. Od začiatku budú povinné funkčné zástrčky vo vozňoch prvej triedy vnútroštátnych vlakov.
Tak aby som na záver to zhrnul dokopy, teda týmto všetkým ponúkame ľuďom viac vlakov, väčší komfort cestovania, aj kvalitnejšie služby a verím, že toto všetko dokopy pomaly, ale iste dokáže otočiť negatívny trend, ktorý som spomínal na úvod a zvýši záujem cestujúcich o tento druh dopravy. Ďakujem za slovo. Skončil som.
Skryt prepis
 

5.12.2013 15:03 - 15:05 hod.

Ján Počiatek
Ďakujem opäť za slovo. Ja mám voči tomu mostu jedinú výhradu a to je zatiaľ navrhovaná farba, ktorá sa mi vôbec nepáči. Ale pán primátor povedal, že sa nad touto farbu ešte zamyslí. Možnože tá samotná farba navodí nejaký možný názov mosta a ja mám takú tajnú predstavu o tom, ako by sa mohol volať, ale budem za to, za tento názov lobovať u zodpovedných. (Povedané so smiechom.) Vďaka, skončil som.
Skryt prepis
 

5.12.2013 14:54 - 15:03 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Následne budú môcť cestujúci využiť mestskú hromadnú dopravu, ktorú..., súčasťou bude už spomínaný obnovený vozový park skladajúci sa aj z nových električiek a trolejbusov. (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Poprosím vás, ako počúvajte, páni ministri. Dobre.

Počiatek, Ján, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
Poslúchajte. Investície do dopravných prostriedkov, ktoré budú postupne dodávané v rokoch 2014 a 2015, predstavujú približne 200-miliónovú investíciu. Ďalším minimálne 100 mil. pôjde do infraštruktúrnych projektov taktiež v rokoch 2014 a 2015. A, nehovoriac o tom, že ďalšie investície pribudnú v novom programovom období v rámci nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Vážený pán poslanec, dovoľte mi pripomenúť, že tieto pre Bratislavu dôležité infraštruktúrne projekty zvyšujúce kvalitu dopravy môžme realizovať vďaka enormnému nasadeniu pracovníkov rezortu, pretože nezávislá štúdia realizovateľnosti vlani vyhodnotila pôvodný projekt železničnej stanice Filiálka, ktoré bývalé vedenie ministerstva dopravy chcelo financovať z eurofondov, ako ekonomicky neefektívny a investične tak náročný, že neboli pridelené tomuto projektu prostriedky z európskych fondov. Napriek tomu, že neexistuje jediný dokument, ktorý by dával záruky financovania tohto projektu z eurofondov, práve naopak množstvo dokumentov, ktoré jasne naznačujú výrazné a veľké výhrady Európskej komisie k tomuto projektu, jeho výstavba už dokonca bola predmetom verejnej súťaže, čo by, samozrejme, spôsobilo, že by sme zostali zo 400- miliónovou sekerou a nemožnosťou čerpať týchto 400 mil. z prioritnej osi číslo 4. Urýchlenou prípravou vyššie spomínaných projektov sme tak nielen vytvorili priestor na zlepšenie dopravy, ale sme sa postarali práve o to, aby spomínaných 400 mil. z eurofondov neprepadlo. Tým sme jednoznačne ušetrili nemalé prostriedky štátneho rozpočtu, pretože, chtiac-nechtiac, keby ten projekt pokračoval ďalej tak, ako bol naprojektovaný, musel by ho znášať štátny rozpočet.
Čo sa týka filiálky ako takej, ako stanice, tá myšlienka nie ale úplne mŕtva. S vybudovaním novej železničnej stanice pri Trnavskom mýte sa počíta aj v novom programovom období v roku 2014 - 2020, avšak v úplne zmenenej a transformovanej podobe. Projekt novej regionálnej stanice v tejto lokalite je zahrnutý aj v strategickom pláne rozvoja dopravnej infraštruktúry Slovenskej republiky do roku 2020, kde figuruje pod názvom Uzol Bratislava - modifikovaná. So samotným obstarávaním projektovej dokumentácie plánujeme začať už na budúci rok, ale tomuto projektovaniu musí predchádzať štúdia realizovateľnosti, tak ako pri všetkých eurofondoch v budúcnosti, ktorá jednoznačne preukáže relevantnosť tohto projektu. Tú pripravujeme ešte v tomto programovom období a bude podkladom pre schválenie projektu zo strany Európskej komisie. Súčasne s využívaním zdrojov spolufinancovania z Kohézneho fondu a štrukturálnych fondov Európskej únie vznikla schválením nariadení EÚ o usmerneniach pre rozvoj transeurópskej dopravnej siete TEN-T a o nástrojoch na prepájanie Európy CEF nová možnosť spolufinancovania implementácie infraštruktúrnych projektov v Slovenskej republike, a tým aj na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktoré sú zároveň súčasťou koridorových sietí TEN-T. Toto poukazuje na ich dôležitosť a význam nielen z národného hľadiska, ale aj v širšom európskom kontexte. Uvedené nariadenia začnú platiť od 1. 1. 2014 a budú znamenať markantný rozdiel oproti predchádzajúcemu obdobiu 2007 až '13, keďže v rámci spolufinancovania projektov na sieťach TEN-T boli až doposiaľ oprávnené na čerpanie z fondu len projekty na financovanie štúdií uskutočniteľnosti, technických štúdií, projektovej dokumentácie a iných stupňov dokumentácií, v nadchádzajúcom období budú oprávnené na spolufinancovanie a aj samotné implementačné, modernizačné, teda realizačné práce a projekty infraštruktúry. (Krátka pauza. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Už ste skončili, pán minister?

Počiatek, Ján, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
Neskončil, ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Takže nech sa páči.

Počiatek, Ján, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
Ale ja tu mám toho veľa. (Smiech v sále.) Musím to nejak skrátiť, aby som pánovi poslancovi dostatočne odpovedal. A možno som už aj skončil teda. (Smiech v sále.) Už som toho povedal dosť. (Povedané so smiechom. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ale odpoveď, áno, odpoveď, pán minister.

Počiatek, Ján, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
Však som odpovedal.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 5.12.2013 14:49 - 14:53 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky ako riadiaci orgán pre súčasný Operačný program Doprava 2007 - 2013 a budúci Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 realizuje infraštruktúrne projekty verejnej, osobnej dopravy v hlavnom meste prostredníctvom prijímateľa, ktorým je v tomto prípade Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky, Bratislava.
Začiatkom tohto týždňa som mal tú česť spolu s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom a primátorom hlavného mesta Milanom Ftáčnikom zahájiť rekonštrukciu Starého mosta, cez ktorý už o dva roky bude premávať moderná rýchloelektrička z centra mesta na Bosákovú ulicu. V Mestskej časti Petržalka sa v nastávajúcom programovom období 2014 - 2020 plánuje pokračovať v budovaní tejto električkovej trate z Bosákovej ulice až po Janíkov dvor, čo bude pokračovaním v súčasnosti realizovaného projektu rekonštrukcie Starého mosta. Vďaka možnosti využiť eurofondy aj na zlepšenie dopravy v hlavnom meste sa tak konečne naplnia niekoľkodesaťročné plány vybudovať systém koľajovej dopravy spájajúci centrum Bratislavy s najväčším slovenským sídliskom. Po dokončení tohto projektu, ktorého prvú fázu budú môcť obyvatelia hlavného mesta využívať naozaj už o dva roky, sa nielen zvýši kvalita hromadnej dopravy, ale sa aj výrazne zlepší situácia na ostatných mostoch cez Dunaj, ktoré každodenne zažívajú silný nápor individuálnej dopravy.
Okrem toho pre mesto významného projektu budú v hlavnom meste mimo mestskej časti Petržalka realizované aj ďalšie dôležité projekty v tomto programovom období: modernizácia trate na Štefanovičovej ulici, ktorý obnoví električkovú dopravu na hlavnú železničnú stanicu, ktorú, ako viete, dlhé roky leží ľadom, okrem tohto projektu sa bude realizovať aj modernizácia časti električkovej trati v mestskej časti Dúbravka. V nasledujúcom programovom období sa plánuje pokračovať v obnovovaní električkových tratí na existujúcich radiálach. Okrem toho kvalitu verejnej dopravy výrazne zvýši aj obstaranie 80 nízkopodlažných trolejbusov a 30 nových električiek, ktoré ľuďom žijúcim v hlavnom meste umožnia cestovanie na úrovni hodnej európskeho mesta 21. storočia. Nové električky a trolejbusy budú nadväzovať na projekt 15 nových vlakov, z toho 5 elektrických poschodových vlakov a 10 dieselových Železničnej spoločnosti Slovensko, ktoré prispejú k budovaniu integrovaného dopravného systému na území Bratislavského samosprávneho kraja. Spomínané vlaky budú navážať cestujúcich do hlavného mesta zo všetkých železničných tratí smerujúcich do Bratislavy, a to Kúty - Malacky - Bratislava, hlavná stanica; Nové Mesto nad Váhom - Leopoldov - Trnava - bratislavská hlavná stanica; Nové Zámky - Galanta - Bratislava, hlavná stanica. (Ruch v sále.) To vyrušuje, sa hádajú počas hodiny otázok asi k téme... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, vymeňte si navzájom informácie niekde vonku. (Reakcie z pléna.) Musíme najprv vyhrať voľby. (Povedané so smiechom.)
Nech sa páči, pán minister.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2013 14:47 - 14:48 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážená pani poslankyňa, ako iste viete, dňa 31. 12. 2009 vznikla spoločnosť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska. Predmetná spoločnosť je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, akciová spoločnosť, ktorá vlastní 51 % podiel a dcérskej spoločnosti českej energetickej skupiny ČEZ, ČEZ Bohunice, akciová spoločnosť, vlastniacej 49 % akcií spoločnosti. Vytvorením spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, akciová spoločnosť, sa otvoril priestor pre prípravu projektu výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Poslaním spoločnosti je pripraviť projekt vhodného typu jadrového zdroja, následne zabezpečiť jeho výstavbu a ekonomicky, efektívne a bezpečne vyrábať elektrinu.
Čo sa týka vstupu nového partnera do projektu, iniciátorom diskusie na túto tému bola práve skupina ČEZ. Rokovania o prípadnom vstupe nového akcionára neboli ešte doteraz uzatvorené, tak ako bolo už z našej strany niekoľkokrát prezentované, sme ochotní rokovať s kýmkoľvek, pokiaľ to bude kredibilný partner. Počas rokovaní sa identifikovalo viacero oblastí, ktoré sú považované v tomto momente za zásadné. Týmito oblasťami boli predovšetkým spôsob a parametre financovania projektu.
Vláda sa nezaviazala k žiadnemu kroku, ktorý by mal negatívny dopad na slovenské domácnosti. Naopak, snažíme sa zodpovedne zadefinovať všetky citlivé okruhy tém tak, aby projekt nového jadrového zdroja bol pripravený v najvyššej kvalite a bol bezpečným a stabilným zdrojom výroby elektriny pre Slovensko.
My sme prví, ktorí sa chcú rozprávať o téme budúcnosti jadra na Slovensku, ale sme za to, aby táto diskusia prebiehala na úrovni expertov, nie v rovine špekulácií a hypotéz. V tomto zmysle je škodlivé, minimálne zavádzajúce účelovo stavať na hranu a posudzovať otázku rastu spotreby a cien elektriny v budúcnosti. To sú témy, na ktoré je potrebné pozerať sa z dlhodobého pohľadu, to znamená v horizonte nasledujúcich 15 až 20 rokov. Pri prognózovaní týchto údajov je potrebné vziať do úvahy aj výpadok niektorých aktuálnych zdrojov energie, ktorým po roku 2025 skončí ich životnosť. Starnutie výrobnej základne nie je problémom len Slovenska, ale celej Európskej únie. Predpokladá sa, že do roku 2025 bude v rámci Únie nevyhnutné nahradiť až 267 gigawattov kapacity, pričom investície do výrobnej základne by mali do roku 2020 dosiahnuť až 750 mld. eur. Na tieto, ako aj ďalšie skutočnosti sa v rámci rôznych analýz často zo známych-neznámych dôvodov zabúda.
Rovnako sa opomína fakt, že jadrovú elektráreň nie je technicky a fyzicky možné postaviť za päť rokov. Preto sa nemôžeme stavať zbabelo a tváriť sa, že tento problém sa vyrieši podľa aktuálnej situácie po roku 2020. Dnes sa nielen Slovensko, ale aj kľúčoví hráči v rámci globálnej politiky, ako napr. Veľká Británia, ale tiež aj ostatné krajiny V4 rozhodli podporovať rozvoj jadrovej energie.
Bez ohľadu na rokovania s potenciálnym záujemcom o kapitálový vstup do projektu súčasní akcionári pokračujú v rozvoji projektu a zvyšovaní jeho hodnoty a projekt prípravy nového jadrového zdroja pokračuje podľa časového harmonogramu schváleného oboma akcionármi.
Čo sa týka financovania, v súčasnosti sa riešia všetky predprípravné práce súvisiace s projektom tohto nového jadrového zdroja. Bola spracovaná štúdia realizovateľnosti, ktorá preukázala, že projekt je finančne rentabilný. Momentálne prebieha proces environmentálneho posudzovania, aby bolo jasné, aké vplyvy má tento projekt na životné prostredie.
Táto časť predprípravného procesu trvá až do roku 2016 a až budú zodpovedané a dokumentáciou doložené všetky otázky súvisiace s projektom nového jadrového zdroja, bude možné stanoviť ďalší postup výstavby. Konkrétny spôsob financovania výstavby bude súčasťou ďalších rozhodnutí po spracovaní vyššie uvedenej predprípravnej dokumentácie.
Vážená pani poslankyňa, vláda Slovenskej republiky sa v súvislosti s prípravou projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovských Bohuníc drží programového vyhlásenia, ktorým jasne deklaruje, že vytvoríme podmienky pre optimálny a vyvážený energetický mix s dôrazom na nízkouhlíkové technológie, ako aj podmienky pre sebestačnosť a proexportnú schopnosť vo výrobe elektriny, čím zároveň podporíme zamestnanosť a ďalší ekonomický rozvoj.
Ďakujem za slovo, skončil som.
Skryt prepis