Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

27.6.2012 o 11:49 hod.

Ing.

Ján Počiatek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 26.7.2012 16:56 - 16:57 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 607/2003 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania zabezpečuje plnenie jednej z úloh vlády premietnutej do programového vyhlásenia, kde sa vláda zaviazala podporiť rozvoj ekonomických nástrojov na rozvoj bývania a ich zacielenie na prioritné oblasti s integrovaním nových nástrojov finančného inžinierstva, ako je napríklad program JESSICA.
Návrh tejto novely je však iba prvým krokom pri príprave zásadnejších zmien. Celý komplex zmien potrebných pre podporu obstarávania nájomného bývania vo verejnom nájomnom sektore a obnovy bytového fondu je premietnutý do návrhu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorý má rezort rozpracovaný.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.7.2012 16:50 - 16:55 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, skutočne ma fascinuje hlavne tu nadšenie kolegu Hlinu, ktorý sám teda potvrdil, že ani presne nevie, čo to je. Ja mám taký pocit, že vy ste si to ani poriadne neprečítali.
Po prvé tento zákon je rámec. Bolo tu spomenuté a veľmi trefne, že táto smernica mala byť už dávno aproximovaná. Vaša vláda toto zanedbala v minulosti. Dávno ste mali túto smernicu aproximovať. Na tom texte samotného toho paragrafového znenia sa aj tak nič zásadne nezmenilo. Čiže ten text ako taký, neviem, aký s tým máte problém? Je to smernica, ktorú sme mali aproximovať, ktorá vytvára rámec pre vytváranie alebo zavádzanie inteligentných systémov. Bodka. Čiže toto je jedna vec. Máte snáď niečo proti tomu, aby sme v budúcnosti zavádzali inteligentné dopravné systémy? To tu máme chodiť na kočoch? Alebo ako? Lebo mám takú paralelu, tak nebudujme ani semafory v mestách. Však načo sú semafory? Stojí to peniaze, dal som si robiť také analýzy, radovo na každé mesto je v desiatkach miliónov eur, čo stoja také systémy. Na čo sú nám? Načo vyhadzujeme desiatky miliónov eur na semaforové systémy? Však nejako sa to uriadi. Však po tých cestách ľudia vedia, existuje pravidlo pravej ruky, nejako to zvládnu.
No ale keď sa bavíme o tom, že žijeme v treťom tisícročí, a je absolútne evidentné, že nárast tých dopravných tokov bude, je nutné ich moderným spôsobom riadiť a nejakým spôsobom aj regulovať. Takže tak ako existujú semafory, existujú aj nadstavby a nadstavbové riadiace systémy, ktoré je možné zavádzať a vo väčšine vyspelých krajín to už aj takto urobené majú.
No takže ja osobne si myslím, že je jasné, že aj Slovensko by malo pristúpiť jedného dňa k budovaniu inteligentných dopravných systémov a zavádzaniu takýchto moderných riadiacich prvkov do riadenia dopravy, ale všetci sa tu odvolávate na nejaký odhad toho, že koľko by to mohlo stáť.
Tak po prvé, je to len odhad, čiže to ukáže súťaž. Však nie je ešte ani presne povedané, ako ten systém má vyzerať, a vy ho tu kritizujete. Čo o tom viete? Čo vlastne kritizujete? Však vy neviete, čo je obsahom toho projektu. A to nevie nikto, lebo to ešte presne nie je popísané. Je, existuje nejaká štúdia uskutočniteľnosti, ktorá bola spracovaná ešte v minulosti, ktorá hovorí o nejakom odhade, že rámcovo koľko by to mohlo stáť pre Slovensko. Ale to vôbec neznamená, že to toľko bude stáť. Po prvé môžeme tisíckrát ešte prehodnotiť, ako bude, a vôbec sme ani nezačali, čiže môžeme tisíckrát prehodnotiť dizajn toho systému a z toho až nakoniec a nakoniec až súťaž vygeneruje tú cenu. Vy tu už vykrikujete, ako keby sme išli mínus 150 miliónov eur, čo vôbec nie je pravda.
Po ďalšie, bude to spolu financovať Európska únia, čiže aj to je veľmi dôležité spomenúť. Ale už som aj zachytil v médiách také argumenty, že teraz pri konsolidačných potrebách v roku 2013 ideme v mínus 150 miliónov. Čiže to je absolútne nekompetentné, čo vy rozprávate.
Po prvé vôbec sa to netýka roku 2013, čo je už úplne evidentné a sú to prípravné práce a je tu pomenovaný nejaký rámec. Ale to nie je v tom legislatívnom texte predsa. Čiže podľa mňa robíte a strašíte tu a využívate to, podľa mňa to len zneužívate ako politickú tému, lebo fakt sa nič neudialo. Ukážte mi, kde je vysúťažené 150 miliónov? Kde? Kde ste to videli, pán Hlina? (Ruch v sále.) No. No len nikde, lebo to také nie je. Čiže len vás chcem trošku vynavigovať, lebo vy ste sám sa uviedli v tej rozprave, že ani neviete, čo máte vlastne povedať, tak vám trošku pomôžem s tým.
Čiže aby som to ešte raz zhrnul. Aproximácia bola nevyhnutná, vy ste ju zanedbali, už je voči nám konanie. Museli sme aproximovať túto smernicu. Ten legislatívny text je jasný a myslím si, že ak som to správne pochopil, proti samotnému tomuto textu nič nemáte a čo sa týka a vytvára len rámec pre budovanie tých systémov. Je tiež, podľa mňa, absolútne jasné, že Slovensko bude potrebovať jedného dňa moderný systém a bude sa aj zavádzať, ale kedy to bude a v akom rozsahu a koľko to bude stáť peňazí, to dnes vôbec nikto nevie povedať a budeme sa o tom, a môžeme sa o tom hádať, že či taký systém, alebo modernejší systém a lacnejší a drahší, ale dnes je to absolútne nemiestna debata. Proste táto suma nebola ani vysúťažená, ani neexistuje žiadna, žiadna presná definícia toho, že by sa išla vypisovať takáto súťaž, a už vôbec, vôbec nie je predsa nikde, ani v rozpočte zakotvené, ani vo východiskách, že by sa na toto nejaká suma peňazí alokovala. A už vôbec nie v roku 2013. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.7.2012 16:21 - 16:23 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, predloženým návrhom sa preberá Smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2010/40/EÚ zo 7. júla 2010 o rámci na zavedení inteligentných dopravných systémoch v oblasti cestnej dopravy a na rozhrania s inými druhmi dopravy. V posledných rokoch dochádza v celej Európe k výraznému nárastu cestnej dopravy, ktorý sa prejavuje významným rastom negatívnych vplyvov na životné prostredie, rastom kongescií v mestských aglomeráciách a rastom dopravných nehôd. Na obmedzenie negatívnych dopadov z prevádzky dopravy je možné veľmi efektívne využívať informačné a komunikačné systémy a s tým súvisiace technológie.
Predmetom návrhu zákona o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov je vytvoriť podmienky a zaviesť potrebné mechanizmy na podporu rozvoja služieb a aplikácií inteligentných dopravných systémov a ich prepojenie s inými druhmi dopravy s cieľom podporovať efektívnejšiu, ekologickejšiu a bezpečnejšiu mobilitu nákladu ako aj cestujúcich, a to nielen v Slovenskej republike, ale aj v rámci celej Európskej únie.
Komplexné riešenie sa navrhuje zabezpečiť formou realizácie národného dopravného informačného centra, ktoré by bolo tvorené vzájomne kooperujúcimi informačnými komunikačnými a riadiacimi systémami založenými na inteligentných dopravných systémoch, systémoch telematických aplikácií a informačných systémoch v doprave. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.7.2012 16:15 - 16:16 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som uviedol tento vládny návrh zákona.
Predloženým návrhom sa preberá Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ z 19. mája 2010 o energetickej hospodárnosti budov ustanovením postupov a opatrení v oblasti energetickej hospodárnosti budov, ktoré zohľadňujú vonkajšie klimatické a miestne podmienky, ako aj požiadavky na vnútorné prostredie budov a nákladovú efektívnosť.
Navrhovaný zákon je novelou teraz platného zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.7.2012 14:42 - 14:46 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ten grafikon je alebo plán, platiť má tento nový grafikon od 9. decembra. Určite ešte budeme intenzívne rokovať, dokým sa dostane definitívne do platnosti, a ja vám garantujem, že budem určite počúvať všetky racionálne argumenty, najmä zo samospráv, pretože tie najviac za toto bojujú, čo je legitímne, a keď sa ukáže, že tie spojenia majú zmysel, tak určite ich rušiť nebudeme. Ale na druhej strane si tiež treba uvedomiť, že nie je možné prevádzkovať také spojenia, o ktoré samotní cestujúci nemajú záujem, a častokrát je to možno len nejaký, nejaká iná politická argumentácia miestnej samosprávy a nie, nie prejav nejakého skutočného záujmu cestujúcich.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

26.7.2012 14:40 - 14:42 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec, od 9. decembra má platiť nový grafikon železničnej dopravy o ktorom sme v posledných týždňoch intenzívne rokovali aj so zástupcami samosprávy.
Je pravda, že plánujeme zrušiť šesť vlakových liniek, ktoré ale spája jeden faktor, a to je jasný a nespochybniteľný nezáujem cestujúcich. Podľa analýzy Výskumného ústavu dopravného, ktorý si dala vypracovať ešte vaša vláda, je napríklad priemerný počet cestujúcich na trati Spišské Vlachy - Spišské Podhradie - deväť. A nás tak často spomínanej trati do Banskej Štiavnice, cestuje v jednom vlaku v priemere trinásť ľudí.
Rád by som vám stručne vysvetlil, ako štát financuje a dotuje vlastne takúto dopravu, a je to veľmi jednoduché. Štát dotuje vlaky sumou 205 miliónov eur ročne, za čo železnice prevádzkujú alebo prepravia 30,3 milióna vlakových kilometrov.
Tieto čísla sa, samozrejme, meniť nebudú, je však prirodzene v záujme štátu, aby boli vlaky prevádzkované tam, kde je o ne záujem, čiže nie tam, kde o ne nie je záujem.
Preto týchto spomínaných šesť liniek plánujeme zrušiť a na druhej strane posilňujeme dvanásť liniek, kde záujem cestujúcich je veľký. Ide najmä o spojenia Bratislavy, ale aj v okolí Popradu, Banskej Bystrice, Žiliny, Humenného či Lučenca.
Práve tým, že vlaky budú po novom premávať tam, kde je ich skutočne treba a nebudú jazdiť prázdne, pomôžeme aj zamestnanosti, keďže za prácou pomôžeme dostať sa nie deviatim, ale rovno niekoľkým stovkám ľudí, a to v každom vlaku. Tých spomínaných 9 či 13 cestujúcich by sme vedeli oveľa efektívnejšie prepravovať autobusmi, nakoniec viete, že aj autobusová doprava je dotovaná. Podotýkam teda ešte raz, že nie je možné, aby sme takto neefektívne financovali niektoré spojenia, pretože tie zdroje, ktoré máme k dispozícii sú limitované. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.6.2012 11:49 - 11:51 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, vláda Slovenskej republiky prerokovala návrh dodatku dňa 2. novembra 2011 a bol schválený uznesením č. 678.
Dodatok bol podpísaný dňa 21. decembra 2011 v Bratislave a predlžuje platnosť pôvodnej dohody do 31. decembra 2014.
Obsahom pôvodnej dohody sú výsady a imunity projektového manažéra úradu, ktoré korešpondujú s výsadami a imunitami poskytovanými úradníkom OSN na základe Dohovoru o výsadách a imunitách Organizácie Spojených národov z 13. februára 1946.
Vláda Slovenskej republiky sa zaväzuje, že pre činnosť úradu bude aj naďalej poskytovať technickú asistenciu a vybavenie.
Dodatok sa v súlade s čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky kvalifikuje ako prezidentská prednostná medzinárodná zmluva, pretože priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb.
Prezident Slovenskej republiky nemá pripomienky k dodatku a súhlasil s pokračovaním vo vnútroštátnom schvaľovacom procese.
Umiestnením Centrálneho úradu projektu Transeurópskych železníc v Bratislave sa zvýšila možnosť Slovenskej republiky aktívnejšie participovať na úlohách projektu Transeurópskych železníc a ovplyvňovať ich tak vo svoj prospech. Projekt Transeurópskych železníc je jedným z pilierov paneurópskych železničných koridorov v strednej a východnej Európe.
Stanovisko Centrálneho úradu Transeurópskych železníc býva dôležitým vstupom pre rozhodovanie Európskej komisie o trasách TEN-T a prioritných osiach. Rovnako je dôležitá jeho koordinácia pri modernizácii národných prepojení s krajinami susediacimi s Európskou úniou. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.6.2012 11:45 - 11:45 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vzhľadom na to, že to je teda veľmi podobné, zostručním to a uvediem len to nevyhnutné.
Zmeny Dohovoru ITU patria do kategórie prezidentských zmlúv podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré sú medzinárodnou zmluvou všeobecnej povahy, a preto je potrebné, aby bol pred ratifikáciou prezidentom Slovenskej republiky vyslovený súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
Zároveň majú podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, nakoľko sú medzinárodnou zmluvou, na vykonanie ktorej nie je potrebný zákon Slovenskej republiky.
Kancelária prezidenta zároveň vyslovila súhlas s pokračovaním vo vnútroštátnom schvaľovacom procese. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2012 11:41 - 11:44 hod.

Ján Počiatek
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.6.2012 11:40 - 11:41 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, protokol bol vypracovaný na základe pôvodnej dohody, ktorá v článku 21 obsahuje plán druhej etapy rokovaní o otázkach , ktoré neboli súčasťou dohody. Sú to predovšetkým čiastočný prístup európskych dopravcov k leteckej doprave subvencovanej vládou Spojených štátov amerických, vplyv leteckej dopravy na životné prostredie, sociálne dopady, pracovné štandardy a ďalšie otvorenie leteckého trhu.
Protokol je podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky medzinárodnou mnohostrannou zmluvou, ktorá zakladá priamo práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a na vykonanie ktorej nie je potrebný zákon, preto má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis