Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.9.2012 o 9:29 hod.

Ing.

Ján Počiatek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 27.9.2012 14:35 - 14:39 hod.

Ján Počiatek
Budem tlmočiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.9.2012 14:29 - 14:30 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vážený pán poslanec, podľa zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, možno vrátiť spotrebnú daň za a) prevádzkovateľovi daňového skladu, ak prevzal spotrebiteľské balenie liehu, označené kontrolnou známkou, ktorou ho sám označil a ktoré obsahuje lieh preukázateľne znehodnotený a nevhodný na priamu ľudskú spotrebu, tento lieh bol zničený pod dozorom colného úradu.
Alebo za b) oprávnenému príjemcovi, ak prevzal spotrebiteľské balenie liehu, ktoré obsahuje lieh, ktorý je preukázateľne znehodnotený a nevhodný na priamu ľudskú spotrebu, a tento lieh bol zničený pod dozorom colného úradu.
Alebo za c) oprávnenému príjemcovi, ak tento chce spotrebiteľské balenie liehu uvedené do daňového voľného obehu na daňovom území prepravovať na účely reklamácie dodávateľovi reklamovaného spotrebiteľského balenia liehu, ktorým je prevádzkovateľ daňového skladu v inom členskom štáte. V tomto prípade je predpoklad, že dodávateľ liehu chce reklamovaný tovar aj naspäť prijať. O tom, či je spotrebiteľské balenie liehu vhodné na priamu ľudskú spotrebu, rozhoduje výlučne orgán potravinového dozoru.
Teda subjekty, ktorým je možné vrátiť spotrebnú daň, presne definuje zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, pričom vrátiť daň možno len vtedy, ak o to správcu dane požiada oprávnený subjekt. Rovnako tak zákon definuje aj podmienky, pri ktorých je možné vrátiť spotrebnú daň z alkoholických nápojov. V prípade, že bola táto daň už zaplatená, základnou podmienkou pre vrátenie je, aby podnikateľský subjekt, ktorý je podľa zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov oprávnený na vrátenie dane, predložil doklad o tom, že spotrebná daň bola preukázateľne zaplatená.
Ak boli tieto liehoviny označené slovenskými kontrolnými známkami, tieto musia byť zničené, pričom o ich zničení vyhotovuje colný úrad záznam.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

27.9.2012 14:24 - 14:26 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, konkrétne, vážený pán poslanec, dopravné kolízie na verejných komunikáciách so zverou všeobecne sú v Slovenskej republike pomerne časté. Najčastejšie kolízie sú so srnčou, jeleňou alebo diviačou zverou. Príčiny častých kolízií sú najmä chýbajúce oplotenie okolo diaľnic, ako aj absencia ekoduktov, čiže zelených mostov. Odborná organizácia Ochrana prírody a krajiny zriadená Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, realizuje na viacerých lokalitách, najmä Malá Fatra, Muránska Planina, Poľana, veľkoplošné sčítavanie veľkých šeliem. Okrem tohto pracovníci Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky vykonávajú aj takzvaný nepretržitý monitoring, kde všetky pozorovania jedincov pobytových znakov sa zaznamenávajú do databázy. Navyše sa intenzívne využíva aj sledovanie niektorých jedincov medveďa hnedého prostredníctvom satelitnej telemetrie, z ktorého postupne štátna ochrana prírody získava cenné poznatky o pohybe a aktivite medveďov. Z týchto novozískaných poznatkov je napríklad zaujímavé spomenúť, že sledované medvede sa vedia presúvať na veľké vzdialenosti a ich pohyb v krajine je značne motivovaný potravinovými zdrojmi, napríklad poľnohospodárskymi plodinami, kukuricou alebo prikrmovacími a vnadiacimi poľovníckymi zariadeniami. Pri týchto presunoch medvede prekonávajú cestné aj železničné komunikácie a často tam dochádza k dopravným kolíziám. Ochrana a manažment medveďa na Slovensku prebieha v súčasnosti len na základe odborného odhadu početnosti, pretože neexistujú relevantné komplexné vedecké údaje o jeho populácii a nie je zavedený jednotný monitoring. Takisto absentuje na Slovensku aj program starostlivosti, čiže manažmentový plán o medveďa hnedého. Zároveň je potrebné poznamenať, že v súčasnosti je problematika veľkých šeliem, špeciálne medveďa, veľmi intenzívne vnímaná hlavne odbornou verejnosťou, ale aj laickou verejnosťou. Z uvedeného dôvodu Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v súčasnosti realizuje projekt výskum a monitoring populácií veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku, kde prioritný druh je medveď hnedý. Na podklade všetkých získaných a vyhodnotených údajov bude možné vypracovať plány ochrany a manažmentu o veľké šelmy, predstavujúce nevyhnutnú súčasť európskych manažmentových plánov. Po skončení realizácie aktivít projektu bude v budúcnosti jednoduchšia praktická realizácia ochranných, ale aj manažmentových opatrení navrhovaných v projekte. V projekte budú stanovené aj trendy vývoja, ktoré v kombinácii s nepretržitým monitoringom umožnia aktívnu ochranu veľkých šeliem na Slovensku.
Ďakujem. Skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2012 9:29 - 9:36 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, zhrnul by som to asi tak, že tá debata bola, bohužiaľ, len vo veľmi malej miere pragmatická, a to až viac-menej dnes okrem vystúpenia, samozrejme kolegu Hlinu, ako sme si už zvykli. Ale fakt je ten, že treba hľadať podľa mňa obzvlášť pri takýchto veciach pragmatizmus za tým.
A základná otázka znie: Žijúc v treťom tisícročí chceme alebo nechceme, aby sme zavádzali inteligentné dopravné systémy? Ja si myslím, že odpoveď je áno. Niekto si môže myslieť, že to nechceme, to je jeho vec. Ja hovorím, čo si myslím ja a aké je aj stanovisko. A nakoniec to vychádza z nejakej európskej legislatívy, ktorá tiež pragmaticky k tomuto pristúpila.
To, že kedy a ako sa to bude zavádzať, je otázka rozpočtových možností. Je úplne evidentné, že v tomto ani v budúcom roku žiadnych 150 mil. na tento systém nepôjde, pretože, bohužiaľ, rozpočet na to nemá a naozaj sú dôležitejšie priority ako toto, i keď to je tiež otázka, pretože môžeme si pozrieť tú doložku, čo by takýto systém priniesol. Všeobecne sa predpokladá, že aplikácie inteligentných dopravných systémov dokážu usporiť až 10 % času, 8 % finančných prostriedkov, zatiaľ čo by sa mala zvýšiť produktivita práce o 3 až 10 % a náklady na logistiku nákladnej dopravy by mali klesnúť o 2 až 3 %. To sú obrovské sumy, ktoré by to prinieslo hospodárstvu. A dúfam, že jedného dňa sa tak aj stane.
Ešte tu bolo veľmi, samozrejme, z pohľadu opozície takticky, ale z pohľadu pravdy nepravdivo navodzované, že tých 150 mil. sú rovnaké rozpočtové peniaze ako akýkoľvek iný bežný výdavok, ktorý je možné použiť napríklad na platy učiteľov. To tu bolo viackrát vyskloňované, čo tiež nie je pravda, lebo keď už aj je teda v tej doložke odhad 150 mil., tak z toho zo štátneho rozpočtu je iba 30 mil. v horizonte niekoľkých rokov, ostatné sú zdroje Európskej únie. Tak to je len na upresnenie.
To, prečo tu ja vôbec stojím, hlavný dôvod je, niežeby som si to ja až takto sám individuálne vymyslel, ale je tu nejaká transpozícia, ktorú sme povinní podľa európskej legislatívy urobiť, tak ako bolo už počas rozpravy v piatok odkomunikované alebo veľakrát vyskloňované, transponovať, samozrejme, nie otrocky.
Ale sa pýtate, prečo to je. Mnohí z vás, kolegovia z opozície, ste boli súčasťou vlády, ktorá si dala sama za povinnosť alebo mala povinnosť do 27. februára 2012 túto smernicu transponovať. Prečo ste tak neurobili? Pretože voči Slovenskej republike bolo začaté konanie podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (porušenie č. 2012/0230). Dôvodom pre začatie konania bolo netransponovanie smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/40/EÚ zo 7. júla 2010, čiže to nie je nejaká novinka, táto vec je tu už dlho, o rámci na zavedenie inteligentných dopravných systémov v oblasti cestnej dopravy a na rozhrania s inými druhmi dopravy. Takže spytujte si aj vlastné svedomie, mohli ste kľudne transponovať túto smernicu v rozsahu, aký by ste vy uznali za vhodné. Mimochodom, tento rozsah, v akom je tá smernica transponovaná, nakoniec aj ten legislatívny text sme si osvojili tak, ako bol pripravený už na ministerstve.
Teraz k tomu pozmeňujúcemu návrhu.
Pán Hlina tu síce opäť by rád vytvoril fóbiu, že aký je to komplikovaný komplexný pozmeňujúci návrh. Vy ste asi nepočúvali, to je, ináč, veľmi jednoduchý pozmeňujúci návrh a moc toho nemení.
Čiže k tomu prvému návrhu. S vypustením slovíčka „najmä“ nemám problém, pretože to je len záležitosť definície.
S tým, že máme predkladať na vedomie Národnej rade to, čo vláda prijme, naozaj vôbec nemám problém, pretože nemáme vôbec čo tajiť. Nakoniec, už samotné dokumenty na vláde sú verejné a možno o nich diskutovať. Čiže je to podľa môjho názoru síce zbytočné, ale nekontroverzné ustanovenie.
Slovko „alebo“ sa nahrádza slovkom „a“. To je o finančnej a colnej správe. Tiež je to podľa mňa nadbytočné, ale si myslíte, že toto detailnejšie vysvetľuje to meritum. Colná, finančná a daňová správa, viete, sa zlučujú. Dnes je to finančná správa. Čiže toto je v podstate len formalita.
Jediný zaujímavý článok toho vášho pozmeňujúceho návrhu je to, že tu, expressis verbis, definujete, že nikto nepoužije tieto informácie na zavedenie mýta pre osobné automobily, čo bola hlavne teda najväčšia fóbia a kontroverzia. Tak to je k tomuto asi toľko.
Tento zákon, a som si tým istý, vôbec nezavádza žiadne mýto pre osobné automobily, to, čo vy tvrdíte, pán Hlina. Ale keď to tu chcete mať, tak, expressis verbis, nemám s tým problém, aby sa stratili akékoľvek pochybnosti, našou ambíciou nikdy nebolo cez tento zákon zaviesť mýto pre osobné automobily. Takže tento článok kľudne tam môže byť.
A posledný návrh bol len o tom, že kto bude vlastne prevádzkovať ten systém. Naším plánom bolo aj tak, že to bude firma v zakladateľskej alebo v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Čiže toto upresnenie nakoniec aj vítam.
Takže ten pozmeňujúci návrh ako taký nemám problém vôbec podporiť, a teda chcem oceniť aj to, že toto ja považujem za pragmatickú prácu. Tým aj sa zároveň chcem poďakovať kolegovi Viskupičovi, že pristúpil k tomu takýmto spôsobom, a nie nejakými primitívnymi invektívami.
Ešte by som... Vlastne to je z piatkovej debaty, k tomu sa už nemusím vracať. Takže to je asi toľko. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

14.9.2012 13:34 - 13:54 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ťažko povedať, kde vlastne začať, pretože ja som normálne jak Alenka v ríši divov, čo vy ste tu boli schopní teraz posplietať. Ale skúsim to nejak teda trošku porozplietať.
Pán Hlina, vy ste sa dostali už do takej vývrtky, že vy ste sa zacyklili v tých svojich vlastných fóbiách, myšlienkach, paranojach, a naozaj ma to mrzí, pretože tento zákon, už aj z toho názvu, je o inteligentných, ako to slovo "inteligentné" by tam malo byť inšpiráciou pre všetkých.
Začnem asi z tohto konca. Celé, ako ja to cítim, že ten hlavný driver toho celého vášho emotívneho prejavu v nejakej tej paranoji o tom, že "Big brother is watching you", hej? Tak som to tak nejako pochopil a viacerých vás to tu trápi, tak asi takto: Ak si vy myslíte, že tento zákon je presne o tom, tak to sa naozaj mýlite. Tá budúcnosť, a teraz idem úplne všeobecne, ak si vôbec niekto myslí, že v budúcnosti nebudú systémy nezávisle od štátu, privátne, akékoľvek, ktoré budú schopné sledovať ľudí, tak ste naivní. Budú. Budú, tak to skončí. A nakoniec to asi aj skončí tak, že nás niekto očipuje, ale určite to nie je o tomto zákone. Tento zákon nič také nerieši.
Čiže riešiť tu všetko cez prizmu paranoje, že jedného dňa nás budú nejaké systémy elektronické sledovať, je čudné, pretože to sa jednoducho stane, ale s tým nemá štát nič spoločné. To sa stane bez štátu, to proste jedného dňa príde. Ale vôbec to nesúvisí s tým, že by štát niečo také chcel robiť.
A žijeme proste v dobe, kde viete, aké sú výkonné tieto elektronické systémy. Tu bol príklad, že telefóny sa dajú nejakým spôsobom sledovať, a to proste tak je. Aj tie internetové firmy, čo si myslíte, že ony nevedia, čo sa deje na tých ich serveroch? Samozrejme, že vedia, ale s tým štát nemá nič spoločné.
Čiže na jednej strane chápem tú vašu fóbiu a to môžme riešiť, ale úplne nejakou celospoločenskou debatou, či chceme, aby to takto bolo, a či tá doba, v ktorej žijeme, je pre nás akceptovateľná a vôbec tie technológie, ktoré súčasná doba prináša, sú pre nás akceptovateľné, alebo nie. Ale to určite nesúvisí s týmto konkrétnym zákonom.
Ďalší, ďalší druhý taký zásadný, zásadný pomýlený fakt je, že niekto z vás tu povedal, alebo viacerí ste povedali, že tie peniaze, ktoré ideme investovať do tohto systému, sme mali dať učiteľom. Tak, a to je teda naozaj veľká chuťovka, pretože, pán Hlina, vy viete vôbec čítať rozpočet? Pretože ja vám garantujem, že v rozpočte na tento rok nie je ani jedno euro vyčlenené na tento systém, a keď, a to vás vyzývam, preto som vystúpil aj v rozprave, aby ste mohli reagovať, ukážte mi to číslo, ukážte mi tam tie eurá, ktoré by ste vy chceli dať učiteľom. Vy ste nám, vlastne ste tu viacerí, ktorí ste vládli v predchádzajúcej vláde a zachovali ste nám rozpočet taký, aký ste nám zachovali, ale určite tam nie je ani euro vyčlenené na tento systém.
Ten zákon sám osebe vytvára len rámec na zavádzanie inteligentných dopravných systémov a taktiež, ako ten systém bude v budúcnosti vyzerať, je ešte naozaj otázkou budúcnosti. Nie je vôbec presne povedané, ako má vyzerať, ani ako bude vyzerať. A keď by raz vôbec došlo k tomu, že sa bude budovať, tak bude k tomu určite nejaká súťaž, ktorú môžte presne monitorovať, vyhodnotiť, kritizovať, čokoľvek. Ale dnes povedať, že týchto 150, vy sa tvárite, ako keby tých 150 mil. bolo niekde konkrétne v rozpočte a stačí ich presunúť na platy tých učiteľov. Tak mi ukážte tú položku. Pretože toto je už naozaj veľký populizmus. Pretože to tam vôbec nie je.
Koľko ten systém bude nakoniec stáť, či sa vôbec bude zavádzať a kedy, to je ešte hudba budúcnosti a môžeme sa o tom baviť, diskutovať o tom, vy to môžte kritizovať, my to môžme obhajovať - a možnože sa to vôbec nezavedie. Nemusíme ho zaviesť. Ja sa vôbec tomu nebránim, ak sa zhodneme, že tento systém je zbytočný, tak nebude.
Ale tu sa musíme pozrieť aj trošku do minulosti, taktiež keď nebudeme budovať takéto systémy a žijeme v treťom tisícročí, tak sa môžme na to dívať aj tak, že načo sú nám, keď nepotrebujeme takýto systém, možno nepotrebujeme ani semafory, lebo to je taká podčasť kvázi inteligentných dopravných systémov, alebo jeden z komponentov inteligentných dopravných systémov. Môže byť inteligentný semaforový systém, nie statický, ktorý prepína tie semafory v nejakom úplne fixnom režime, ale v dynamickom režime, bude to prispôsobovať premávke. A o tom sú inteligentné dopravné systémy, aby uľahčovali tú prepravu cestujúcim a aj nákladu, skvalitňovali ten traffic, aby bol plynulejší, čím vznikajú úspory, samozrejme, nielen časové, ale aj energetické a zároveň, samozrejme, prioritnou úlohou takýchto systémov je zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky.
Nemusíme to robiť, nemusíme zvyšovať, pán Hlina, bezpečnosť cestnej premávky. Vám asi na tom nezáleží. Nemusíme mať ani semafory, môžu to riadiť policajti. Budú si telefonovať medzi sebou, kde je zácpa, a nejak to prežijeme, určite, prežili sme, to tisíce rokov sme tak žili, tak môžme žiť znovu tak. Pán Hlina bude jazdiť na koni, ako to obľubuje, a nebude treba semafory, nebude treba nič.
Ale iné krajiny to budujú, viete, že dnes už skoro každé auto má navigačný systém. Navigačné systémy sú v telefónoch. Ale nemusíme tu všetko mať. Ja to chápem. Nemusíme.
A hovorím ešte raz, ak sa zhodne spoločnosť, že my takéto systémy, inteligentné dopravné systémy budovať nechceme, tak ich nebudujme. Ale tento zákon, o ktorom tu rokujeme, nič také nehovorí, že ten systém vybudujeme a že bude stáť toľko. Je to rámec. Môžme, nemusíme. Žiadne peniaze v rozpočte, dokument, rozpočet, nie sú tam napísané, čiže sa nedajú odtiaľ zobrať, to tu kolegyňa Mezenská hovorila. Nie sú v rozpočte napísané, tie 150 mil., nedajú sa zobrať a presunúť učiteľom. Nedajú. (Reakcia z pléna.)
Ale však ja s vami súhlasím. Keby to v rozpočte bolo, tú kritiku by som potom bral za relevantnú. Keby ste mi ukázali, že my sme si do rozpočtu napísali, že na tento systém minieme v budúcom roku 150 mil., tak by som to akceptoval, čo hovoríte. Ale nevymýšľajte si, že sa dá... (Reakcia z pléna.) Je to v rozpočte, pán Hlina? (Reakcia z pléna.) Počkať, ja sa pýtam, to je rámec. Rozpočet je dokument, ktorý vy asi neviete čítať, a v takom návrhu nič nie je. Čiže keď tam bude raz napísané to číslo, že to chceme minúť, potom je adekvátne hovoriť, že ideme niečo minúť na niečo neefektívne. A otázka je, či to je naozaj neefektívne. Ale okej.
Takže zhrniem to len tým... (Reakcia poslanca Hlinu.) Nemôžete. (Zaznievanie gongu. Reakcia z pléna.) Budete mať priestor. Ja vám na všetko odpoviem.

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Nech sa páči, pán minister.

Počiatek, Ján, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
Preto som vystúpil, aby sme sa trošku dostali do nejakej racionálnejšej debaty, lebo vy ste sa samovyvrteli do, vyhecovali do nejakej samovývrtkovskej debaty (povedané s úsmevom) a - vy totižto si položíte otázku, vy si sám odpoviete, tá odpoveď vaša vlastná vás vytočí a vy sa vytočíte druhýkrát a zase si položíte otázku a takto sa to zacyklí. Čiže treba sa trošku spomaliť a vrátiť sa naspäť. (Smiech a potlesk v sále.)
Ale stále som v rovine, naozaj, poďme sa baviť o tomto racionálne, lebo je škoda, že sme tu poplietli toľko vecí dohromady. Čiže ešte raz.
Ďalšia vec, že vy si myslíte, že tento zákon, a vy ste viackrát obvinili mňa z toho, že tento zákon vlastne zavádza elektronické mýto pre osobné autá. Toto je vaše tvrdenie. To ste povedali, to sa dá zdokumentovať, ako vy sa tu furt vyhrážate tým, že je to všetko zaznamenané, toto je zaznamenané v médiách, vy ste toto povedali - čo je absolútna lož. Je lož, že by tento zákon zavádzal elektronické mýto pre osobné autá.
A to, čo vy ste splietli k tomu, je systém e-call, keď hovoríte o tom čipovaní, a to je tiež otázka, e-call je momentálne iniciatíva Európskej komisie zaviesť systém, ktorý by bol schopný automaticky v prípade nehody alebo v prípade potreby aj aktiváciou od vodiča kontaktovať nejaké záchranné stredisko alebo vyžiadať pomoc pre daného účastníka či už nehody, alebo nejakej stresovej situácie. Opäť - vôbec tento zákon nič také nezavádza. Nenúti nikoho si montovať žiadny čip do auta, nič také tam nie je napísané, jednoducho. A či sa to v budúcnosti stane, alebo nestane, o tomto sa tu určite budeme baviť opäť, keď taký zákon príde, potom sa môžme baviť o tom, či to má byť povinnosť, možnosť, nutnosť, neviem, uvidíme.
A opäť platí, nechceme? Tak to nebude. Ale ja si myslím, že tieto niektoré veci sú dobré. Ja chcem aspoň, aby bola tá možnosť, ja si to do auta určite dám. A veľmi rád. A keď si niekto myslí, že tá spoločnosť, ktorá tu bude prevádzkovať, bude mať nejaké dodatočné údaje a trpí tou paranojou, nech si to tam nedáva, je mi to jedno.
V každom prípade, keby vás niekto chcel monitorovať dnes, privátna osoba, sú technológie, ktoré si kúpi hocikde v obchode, aj tak vás zmonitoruje. Takže tá paranoja je už dneska podľa mňa viac-menej zbytočná. Zbytočná už preto, že na to nepotrebuje v konečnom dôsledku vôbec žiadny čip. A, samozrejme, štát to vôbec nepotrebuje zavádzať a nemusíme to zavádzať a v tomto zákone ale to konkrétne vôbec nie je napísané, že by toto niekto mal povinnosť.
Čiže to je ďalšia veľká dezinformácia, ktorou sa vy tu vytáčate do tých vývrtiek. Tento zákon nehovorí nič o tom, že by mal niekto povinnosť si to do auta namontovať. Nie.
Keď sa pýtate na to, že prečo sú tam napísané tie kilometre, samozrejme, ešte, ešte jedna poznámka. Tu padlo viac takých otázok, že či musíme otrocky preberať tú legislatívu. Nemusíme. Nemusíme. Samozrejme, že nemusíme. Ale ja, keďže vy vnímate ináč ten zákon, alebo neviem, ako ste ho podrobne čítali, ja v ňom nevidím všetky tieto riziká, o ktorých vy ste sa tu samovyvrteli do tej vývrtky, preto ja s tým zákonom ako takým problém nemám. A ja som určite není z tých, že by sme niečo otrocky preberali.
Mimochodom, ešte chcem len upozorniť na jednu formalitu. Tento zákon mala za povinnosť už transponovať vaša vláda, čo ste neurobili, a mešká to. Keď chcete vedieť odkedy, ono to malo byť už do 27. februára transponované, čiže ešte za vašej vlády. No zbytočne ukazujete prštekom, za vašej vlády. Ste v tom všetci. Takže - o to tu ale nejde.
A ja ani nejdem hovoriť o tom, že z toho vyplývajú potom sankcie. To není o tom, že dobre, však jasné, máme nejaké povinnosti, ktoré si máme plniť, ale to nie je ten hlavný motív. To nie je vôbec to, že by to bolo, nakoniec ja som prebral ten zákon už v stave, aký bol v konečnom dôsledku pripravený za vašej vlády, ale adoptoval som si ho ako keby, pretože ja v ňom naozaj nič kontroverzné nevidím. Čiže nie je to ani tak, že by som teraz tu ja išiel vás obviňovať, že vy ste to pripravili, nakoniec ste to v konečnom dôsledku pripravili vy, takže kritizujte v skutočnosti vašu vlastnú prípravu. Ale podľa mňa je to len dezinformácia, ktorú tu vyvolal pán Hlina, neviem z akých dôvodov, ani to nejdem riešiť, asi z tých, že má tú paranoju z toho, že žijeme v treťom tisícročí a proste takéto systémy sa tu budú zavádzať.
Ale tento - čiže som odpovedal na to, že prečo, nemusíme nič otrocky preberať. Nemusíme mať, samozrejme, ani semafory, ani inteligentné systémy, to je druhá veľmi dôležitá vec.
Napríklad k tým čipom, čo ste hovorili, že sa tu dáme všetci očipovať. Dnes nepotrebujete, aby ten človek mal v sebe čip, aby ste ho zmonitorovali, keď budete mať napr. prístup ku kamerovým systémom, lebo existujú biometrické identifikačné systémy, a toto proste ďalej, to nikto nezastaví, ako aj tu niekto povedal, že hackeri sa vedia dostať do vášho počítača, to proste tak je a tak to bude. Ako tváriť sa dnes, že zastavíte tento technologický vývoj, je naivné. Môžme sa baviť o tom, ale to musí byť úplne niečo iné, vyvolajme diskusiu o tom, ako chceme, aby táto krajina vyzerala. Či budeme fungovať jak Amiši v Amerike bez akýchkoľvek elektronických prístrojov, môžme. Keď si to niekto vyberie, mne je to jedno.
Ale meritórne k tomu, čiže ďalšie, čo ste poplietli, je ten e-call, ten čip, o ktorom tu teda všetci hovoríte čip, žiadny čip tento zákon nenúti nikoho nikam montovať. A tá legislatíva z EÚ, samozrejme, v nejakej dobe asi prejde a budeme tu o tom určite ešte diskutovať, že či to bude povinnosť, nutnosť, nenutnosť, option, neviem.
Ale ja by som bol rád, keby to autá napríklad mali, pretože to je určite naozaj dobrý nástroj nato, aby tá pomoc sa dostala pri nehode čo najskôr k tým postihnutým a určite to pomôže zachrániť životy. Áno, môže niekto mať paranoju, že to zariadenie vysiela aj údaje o polohe, mne to osobne nevadí. Keď to niekomu vadí, tak nech si to odtiaľ vyškubne, nemusí to tam mať. Ale hovorím ešte raz, to je budúcnosť. Tento zákon to nerieši. Neviem, prečo ste to vytiahli pri tomto zákone, keď to tam nie je napísané.
A furt sa pýtate na tie kilometre. Tak už vám konečne teda odpoviem, aby ste boli spokojný (pozn.: reakcia na vystúpenie poslanca Hlinu), a zároveň to poviem aj tak, že vy ste to, je to v časti o ochrane osobných údajov práve, a ten paragraf je tam preto, aby bolo explicitne jasné, že tento systém nesmie pri akomkoľvek zbere tých údajov identifikovať tú osobu ako takú. Preto je to tam napísané, aby bolo jasné, že ten systém nesmie párovať identifikáciu verzus tie údaje, ktoré zbiera. Tie údaje o kilometroch, či by tam boli, neboli, to už je otázka, ale v každom prípade tie inteligentné systémy potrebujú monitorovať ten traffic, tú premávku ako takú a vyhodnocovať ju. Lebo súčasťou takých systémov určite má byť aj nejaká analytická časť, ktorá potom nejakým spôsobom dynamicky riadi tú dopravu. Zároveň preto ten údaj o prejazdených kilometroch je, samozrejme, dôležitý, ale nie je z toho pohľadu, kto ich prešiel, ale že vozidlá prechádzajú takéto vzdialenosti odtiaľ tam, aby sme vedeli, kde ten traffic je proste koncentrovaný a kde nie je. Ale to nie je o tom, že niekoho zaujíma, koľko kilometrov kto konkrétne prešiel.
Navyše ten zákon práve v tom paragrafe hovorí, že to ani nesmie byť spárované, tento údaj, to je práve o ochrane tých osobných údajov. Ale ten údaj o tom, koľko áut a kade jazdia, je dôležitý. Je napríklad dôležitý preto, že aj budovanie cestnej a nakoniec aj železničnej a akejkoľvek infraštruktúry by malo začať nejakým dopravným modelom. Čiže my by sme mali vedieť najprv, a to je napríklad chyba, ktorá sa tu roky nevyriešila, že Slovensko nemá nejaký kvalitný dopravný model za celý štát, kde by bolo jasné, ktoré cesty sú prioritnejšie ako iné, kade tie autá jazdia, v akých lokalitách je tá koncentrácia. Čiže aj na to, aby sme to vedeli jedného dňa sofistikovane riešiť, treba vedieť odkiaľ, kam tie autá jazdia, ale nie akože kto konkrétne, ale že koľko áut ako takých.
Navyše máme tu mýtny systém už, ktorý napríklad vie takýto pohyb áut nákladných presne zmonitorovať, pretože tie satelitné jednotky to presne monitorujú. Ale zase nič také nehovorí transpozícia tejto smernice. Je to rámec pre rámec pre vytváranie inteligentných dopravných systémov. Aké tie systémy si vyberieme, aké inteligentné až budú, čo všetko budú robiť, čo všetko nebudú robiť, o tom sa môžme baviť, ale tu nič také konkrétne nie je napísané. Je tam napísaný odhad, koľko by to mohlo stáť. A to není rozpočet, to je odhad, koľko to môže stáť, ako zhruba by sme vedeli, koľko zhruba to môže stáť peňazí. Čiže je tam napísané, samozrejme, že by to bolo spolufinancované z veľkej miery Európskou úniou, čiže z európskych peňazí.
Či tú šancu využijeme, alebo nevyužijeme, je opäť otázka budúcnosti. Takže neplatí absolútne, že je to nejaké konkrétne číslo, s ktorým sa dá zaplatiť nejaký iný účet. Takže toto chápem, že populisticky vám vyhovuje vykrikovať niečo takéto, ale je to lož, pretože to nie je konkrétna bankovka, ktorú môžte použiť. Jednoducho to tam nie je v rozpočte.
A, samozrejme, ja sa tiež k tomu hlásim, že by bolo absurdné, keby štát vyhodil v tejto dobe 150 mil. na takýto systém. Súhlasím. Ale neobviňujte nás z niečoho, čo sme neurobili. To nie je vôbec pravda, takže si nevymýšľajte.
Čo ste to tu ešte narozprávali? Neviem, však ešte nakoniec môžem vystúpiť v záverečnom slove.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.9.2012 12:28 - 12:30 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, vláda Slovenskej republiky návrh zákona prerokovala dňa 6. júla 2012 a prijala ho uznesením č. 331/2012. Predloženým návrhom sa preberá smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2010/40/EÚ zo 7. júla 2010 o rámci na zavedenie inteligentných dopravných systémov v oblasti cestnej dopravy a na rozhrania s inými druhmi dopravy.
V posledných rokoch dochádza v celej Európe k výraznému nárastu cestnej dopravy, ktorý sa prejavuje významným rastom negatívnych vplyvov na životné prostredie, rastom kongescií v mestských aglomeráciách a rastom dopravných nehôd. Na obmedzenie negatívnych dopadov z prevádzky dopravy je možné veľmi efektívne využívať informačné a komunikačné systémy a technológie.
Predmetom návrhu zákona o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov je vytvoriť podmienky a zaviesť potrebné mechanizmy na podporu rozvoja služieb a aplikácií inteligentných dopravných systémov a ich prepojenie s inými druhmi dopravy s cieľom podporovať efektívnejšiu, ekologickejšiu a bezpečnejšiu mobilitu nákladu a cestujúcich nielen v Slovenskej republike, ale aj v rámci celej Európskej únie.
Komplexné riešenie sa navrhuje zabezpečiť formou realizácie Národného dopravného informačného centra, ktoré by bolo tvorené vzájomne kooperujúcimi informačnými komunikačnými a riadiacimi systémami založenými na inteligentných dopravných systémoch, systémoch telematických aplikácií a informačných systémov v doprave.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.9.2012 12:22 - 12:24 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, predloženým návrhom sa preberá smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ z 19. mája 2010 o energetickej hospodárnosti budov. Navrhovaný zákon je novelou teraz platného zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, ktorá v súlade so smernicou má bez koncepčnej zmeny právnej úpravy len doplniť a spresniť existujúce opatrenia.
Ustanovujú sa postupy a opatrenia v oblasti energetickej hospodárnosti budov, ktoré zohľadňujú vonkajšie klimatické a miestne podmienky, ako aj požiadavky na vnútorné prostredie budov a nákladovú efektívnosť. Ďalej sa dopĺňajú nové úlohy týkajúce sa Národného plánu na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie a nezávislého systému kontroly energetických certifikátov a správ z kontroly.
Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, platným právnym poriadkom Slovenskej republiky, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.9.2012 12:22 - 12:22 hod.

Ján Počiatek
Ja len kratučko, aby som teda len potvrdil, že akceptujeme tento pozmeňujúci návrh, pretože je naozaj vylepšením. Vďaka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.9.2012 12:12 - 12:13 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som uviedol v druhom čítaní vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 607/2003 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov. Vláda Slovenskej republiky návrh zákona prerokovala 6. júla 2012 a prijala k nemu uznesenie č. 332.
Vládny návrh zákona zabezpečuje plnenie jednej z úloh premietnutej do Programového vyhlásenia, kde sa vláda zaviazala podporiť rozvoj ekonomických nástrojov na rozvoj bývania a ich zacielenie na prioritné oblasti s integrovaním nových nástrojov finančného inžinierstva, napríklad Jessica.
Predložená novela umožní, aby na zatepľovanie bytových domov bolo možné v roku 2013 formou výhodných úverov využiť zdroje štrukturálnych fondov z Regionálneho operačného programu vo výške 10 mil. eur. V prípade neprijatia tejto legislatívy ešte v roku 2012 Slovensko o uvedenú finančnú čiastku príde.
Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, platným právnym poriadkom Slovenskej republiky, ako aj medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.7.2012 18:44 - 18:45 hod.

Ján Počiatek
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, ministerstvo pristúpilo k príprave novely zákona vzhľadom na potrebu zapracovať do zákona ďalší spôsob, ktorým by mohol Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky prideľovať individuálne práva na používanie frekvencií, a to prostredníctvom elektronických aukcií. Doteraz sa tento spôsob uskutočňoval iba formou výberového konania. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis