Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.8.2012 o 11:34 hod.

JUDr. PhDr.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.8.2012 11:37 - 11:39 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, chcem reagovať na dve veci, samozrejme, bolo ich viac, ale vzhľadom na krátkosť času faktickej poznámky sa nedá reagovať na všetky.
Najskôr na tú právnu otázku, či postupujeme v súlade so zákonom alebo nie, jednak vám chcem zopakovať ten § 24 ods. 8 rokovacieho poriadku, podľa ktorého body neprerokované do skončenia schôdze sa zaradia do návrhu programu nasledujúcej schôdze a jednak ten § 73 ods. 4, ktorý spomínala aj pani poslankyňa Žitňanská, ja vám ho prečítam: "Ak Národná rada neprijme uznesenie podľa ods. 3, znamená to, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona." Je tu odkaz na ods. 3. V tom ods. 3 sú tri možnosti, aké uznesenie môže Národná rada prijať, čiže sú presne vymenované tie možnosti. Tento odsek 4 počíta s tým, že ak sa bude hlasovať o niektorom z bodov 3 písm. a), b), c) a neprijme sa uznesenie, čiže bude sa hlasovať a nebude schválené takéto uznesenie, vtedy to znamená, že sa nebude pokračovať o návrhu zákona. Ak by platil ten výklad, o ktorom hovoríte vy a pani poslankyňa Žitňanská, tak môže nastať taká situácia, predstavte si, že budeme rokovať v rámci legislatívneho procesu v prvom čítaní o nejakom zákone a počas rozpravy vystúpi niekto a povie, my sme neprijali uznesenie podľa ods. 3, čo je pravda, neprijali sme, lebo ešte o tom rokujeme, ale neprijali sme, nastal by tento bod a v takom prípade by sme pochopiteľne museli aplikovať ods. 4, že nebudeme pokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Čiže tento výklad by viedol k takémuto cyklovaniu, a preto tento výklad je nelogický, a preto aj nesprávny.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.8.2012 9:42 - 9:44 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka, dovoľte, aby som predložil návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu vlády Slovenskej republiky na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Národná rada Slovenskej republiky podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na návrh vlády Slovenskej republiky súhlasí s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v skrátenom legislatívnom konaní s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie sa uskutoční na 6. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Tento svoj návrh odôvodňujem tým, že výbor pre sociálne veci nebol uznášaniaschopný, takže aby neboli pochybnosti o predmete hlasovania. Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.8.2012 9:40 - 9:41 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Vážený pán minister, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som predniesol informáciu o výsledku prerokovania návrhu vlády Slovenskej republiky na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 154 z 31. júla 2012 pridelil uvedený návrh na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci v termíne ihneď. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci uvedený návrh vlády prerokoval na svojej 5. schôdzi dňa 31. júla 2012, ale z dôvodu uznášanianeschopnosti výbor neprijal odporúčanie a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predseda, vážená pani podpredsedníčka, využívam svoje právo ako spravodajca a hlásim sa do rozpravy prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.8.2012 10:58 - 11:13 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Pán poslanec, používate silné slová, ktoré vám celkom nepristanú. Obviňovali ste nás, že my kradneme dôchodky. Pán poslanec, dobre to viete a vie to každý, kto sa tejto téme venuje, že my nesiahame ani na jednu korunu, ani na jedno euro toho, čo majú ľudia usporené v druhom pilieri. Ani jedno euro z tohoto sa nestratí.
Na druhej strane ja vám poviem, čo je krádež. Nastavili ste systém dôchodkový, ktorý nefunguje, je stratový a treba ho ročne dotovať obrovskými sumami, na ktoré si dokonca požičiavame. To je, vážený pán poslanec, okrádanie ľudí. Nastavili ste systém, pán poslanec, ktorý oberá ľudí o dôchodky. Aj vašou zásluhou budú mať o tri roky ľudia z druhého piliera o 20 % menší výnos než ľudia z prvého piliera. To je, vážený pán poslanec, okrádanie ľudí. A vieme doložiť a máme na to argumenty, len nie je na to čas, že nebolo to zásluhou alebo že nebolo to spôsobené nejakým zásahom do druhého piliera počas prvej vlády Roberta Fica. A vy to tiež dobre viete.
Pán poslanec, a okrem toho okrádanie je aj to, čo ste urobili na finančnej správe. Ten obrovský kolaps, ktorý ste spôsobili, ten obrovský výpadok daní, ten obrovský chaos, aký sa v histórii Slovenska ešte nestal, to spôsobuje okrádanie ľudí, vážený pán poslanec.
Takže na vás presne platí to staré, že "zlodej kričí, chyťte zlodeja". A aby ste nejako vytvorili nejakú dymovú clonu, aby ste odpútali pozornosť, že vy ste reálne okradli ľudí o ich dôchodky z druhého piliera, tak sa snažíte túto svoju zodpovednosť hádzať na niekoho iného.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 18:05 - 18:07 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Pán poslanec Vašečka, vaše pôvodné povolanie predtým, než ste prišli do parlamentu, je učiteľ, pokiaľ sa nemýlim. Chápem, že váš biorytmus je nastavený na odpočívanie v lete, ale verte, že väčšina ľudí na Slovensku pracuje aj v lete, väčšina ľudí, pán poslanec. Tak si, prosím, zvyknite, že ste poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a nemáte letné prázdniny. Podľa ústavy Národná rada zasadá stále. Ak je schôdza v lete, viete dobre, pán poslanec, viete to, ale ja to poviem, keď sa tu robíte doslova hlúpy, prečo je schôdza v lete. Viete, že boli predčasné parlamentné voľby. Vláda nastúpila v apríli. Do toho prišiel obrovský kolaps na finančnej správe. Chýbajú obrovské prostriedky z výberu daní. Je normálne, že vláda pripravila viacero návrhov zákonov, ktoré musia rýchlo reagovať na problém, ktorý vznikol vo financovaní štátu. Takže, prosím, akceptujte, že ako poslanec tu musíte sedieť. Väčšina normálnych ľudí na Slovensku pracuje aj v lete. Na dovolenku idú na dva týždne. My tu sedíme len druhý týždeň. Ešte budete mať dosť času si oddýchnuť, nejakým spôsobom sa adaptovať na to, že ste poslanec Národnej rady. A rešpektujte, že sa tu predkladajú návrhy zákonov. Neobviňujte nás, že robíme niečo poza bučky. Rokuje sa v normálnych hodinách, v normálnych rokovacích dňoch. Máte právo vystupovať, máte právo čokoľvek hovoriť, môžeme rokovať aj dva týždne v kľude, to je v poriadku. Tak sa netvárte, že robí sa tu niečo nekalé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.8.2012 17:55 - 17:56 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predseda, vážený pán minister, ja vás chcem naozaj poprosiť, aby sme sa vrátili k meritu veci. Ja, pán poslanec, súhlasím s tým, čo hovoríte, aj sa to naozaj dobre počúva, ale ak sa nám zvrhne tá diskusia, že každý si tu bude hovoriť čokoľvek, jednak budeme porušovať rokovací poriadok, jednak sa nikde nedostaneme. Ja vás chcem naozaj poprosiť, aby sme vystupovali k bodom. Takéto vystúpenie možno mohlo ísť do rozpravy k tomu ďalšiemu bodu. Ale teraz rokujeme o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie. Chcem poprosiť aj pána poslanca Vašečku, aj pána poslanca Kaníka, aby v tomto smere dodržiavali rokovací poriadok. Nehnevajte sa potom na mňa, že tu mám poznámky, lebo keď sa exemplárne porušuje rokovací poriadok, no tak, samozrejme, to pripomínam. Ďakujem pekne, pán predseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 17:18 - 17:20 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Áno, je to pravda. Nadväzujem na slová predrečníka. Reagujem na vás, pán poslanec, pretože ako jeden z mála ste vystúpili dnes k bodu programu. A to oceňujem, že ste sa rozhodli dodržiavať rokovací poriadok. Áno, vážení kolegovia, skákal som do reči, lebo nikto nerešpektoval rokovací poriadok z vás, ktorí ste vystupovali. Rozprávali ste... (Reakcia z pléna.) Áno, ospravedlňujem sa. Ale chcem doplniť, že kolegovia, ktorí vystupovali v rozprave, naozaj, pán poslanec, nerešpektovali rokovací poriadok a exemplárne porušovali zákon o rokovacom poriadku. To vám chcem povedať, pán poslanec.
Okrem toho, pán poslanec, chcem vám povedať ďalšiu vec, že my sa neprieme o to, že ten výklad, ktorý ste podali, o skrátenom legislatívnom konaní je zlý, on je naozaj dobrý a ja s ním absolútne súhlasím, my sa prieme o to, či existuje alebo neexistuje hrozba značných hospodárskych škôd. No vy tvrdíte, že neexistuje, pretože pre vás je 40 mil. eur málo, 40 mil. eur je, pán poslanec, 1,2 mld. Sk. Ak je to pre vás málo, v poriadku, asi sú toto nejaké vaše hranice čísel. Pre nás je 1,2 mld. Sk dostatočný dôvod na to, aby sme zabránili hrozbe takýchto značných hospodárskych škôd. A teda podľa nášho názoru sú naplnené dôvody na použitie skráteného legislatívneho konania.
Ale, pán poslanec, boli ste poslancom v roku 2010, keď ste hlasovali za skrátené legislatívne konanie pri zákone o RTVS. A mňa teraz tiež napadla otázka: Prečo ste vtedy nevystúpili ako psychológ a neupozornili ste, že vlastne hlavným cieľom nie je nejaká úspora, ktorá napokon ani nenastala, zlúčením televízie a rozhlasu, ale hlavným cieľom vašej vlády bola výmena riaditeľa Slovenskej televízie, lebo vám politicky nevyhovoval? Prečo ste vtedy ako psychológ nevystúpili a neodhalili ste to psychologické pozadie celej kauzy zlúčenia rozhlasu a televízie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 16:30 - 16:32 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, ja len veľmi vecne. Čudovali ste sa, prečo budú mať obce menší príjem v tomto roku. No obce sú financované podľa výberu dane z príjmov fyzických osôb. To znamená, ak je menší výber dane z príjmu fyzických osôb, automaticky sa to prepočíta na obce a majú teda aj obce menej. Takisto samosprávne kraje sú financované týmto spôsobom. To znamená, ak je nižší výber daní, treba sa spýtať, prečo je nižší výber daní. A že je nižší výber daní, to nie je číslo vycmúľané z prsta, každý mesiac zverejňuje finančná správa štatistky, aký je plánovaný výber daní a aká je realita. A ak si to pozriete, tak uvidíte, že naozaj momentálne k júnu 2012 je v porovnaní s plánovaným rozpočtom výber na úrovni 93 %, ak sa nemýlim, čiže je tam pokles 7 %. Takže predpoklad je v celom roku, že bude ten výber o 7 % nižší, takže z tohto to číslo vychádza, takže nie je vycmúľané z prstu.
Čo sa týka toho, že sme sľubovali, že nebudeme vstupovať do 2. piliera. Nesľubovali sme to, pán poslanec. Pozrite sa, ja som si teraz dal námahu, ešte som si to celé prešiel. Nesľubovali sme to ani vo volebnom programe, nesľubovali sme to ani v mediálnych vystúpeniach, vytiahol som si mediálne vystúpenia Braňa Ondruša. A keď si to pozriete monitoring ešte spred volieb z marca 2012, tak uvidíte, že SMER a jeho predstavitelia deklarovali vo viacerých rozhovoroch, že opätovne vstúpime do 2. piliera. Takže neobviňujte nás, že sme niečo ľuďom sľúbili a teraz ako ich klameme. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 11:34 - 11:36 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Pán poslanec, naozaj je komické, akým spôsobom sa snažíte hodiť vinu za kolaps finančnej správy na všetko iné, len nie na vlastných nominantov, ktorých ste mali na ministerstve financií a na finančnej správe. Áno, je kríza, sú aj zhoršené makroekonomické ukazovatele v Európe. To všetko je pravda, ale zásadný problém je výpadok daňových príjmov. Výpadok daňových príjmov sa nedal ani skôr zistiť, pretože tým, že tá finančná správa nefungovala, tak my sme nevedeli, aký je vývoj daňových príjmov. Dnes keď si pozriete štatistiky finančnej správy, tak je celkom zrejmé, že ten obrovský výpadok daňových príjmov bol spôsobený kolapsom finančnej správy, o ktorý ste sa zaslúžili vy, pán poslanec, spôsobili ste vy a vaši nominanti tento problém. A môžete sa vyhovárať na hocikoho, môžete to maľovať namodro, načerveno, naružovo, nafialovo, fakt je taký, že ste tento štát skoro priviedli do krachu tým, že ste absolútne účelovo zasahovali do informačného systému na finančnej správe a spôsobili ste kolaps, taký kolaps, aký Slovensko ešte doteraz nezažilo, aký nezažila žiadna okolitá krajina v posledných rokoch. Za to, čo ste vy spôsobili, by ste sa mali hanbiť.
A ten váš 2. pilier, ten váš dôchodkový systém, to je "zlodejina a hnisavý vred", ktorý berie a kradne ľuďom penzie. Veď v roku 2015, keď budú prvé výnosy, tak tí ľudia z 2. piliera budú mať o 20% menej ako ľudia v 1. pilieri. To je hnisavý vred a zlodejina. To je zlodejina, pán poslanec, ste zlodeji dôchodkov vy, pán poslanec. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.8.2012 9:29 - 9:31 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, ak si pamätáte, tak pôvodne bola voľba riaditeľa televízie aj riaditeľa rozhlasu v parlamente. Potom sa zmenili pravidlá hry. Myslím, že to bolo za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, kedy sa preniesla voľba do rád Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Následne, keď sme, keď prišla prvá vláda Roberta Fica, tak nemenila tieto pravidlá hry. Rešpektovala to, že riaditelia sa volia v radách. Nerobili sme žiadne opatrenia takého typu ako vy, že v skrátenom legislatívnom konaní sa prijímajú zákony za účelom výmeny riaditeľa. To sa nerobilo. Rešpektovali sa navrhnuté pravidlá hry. Vám ale znova nevyhovovali. A keď ste sa dostali do vlády počas vlády Ivety Radičovej, tak ste tieto pravidlá hry surovo zmenili a znova ste dali voľbu riaditeľa RTVS do parlamentu.
Čiže ak tu niekto mení pravidlá hry, tak ich meníte vy, a hrubo. A neváhate popritom meniť zákony v skrátenom legislatívnom konaní, len aby ste si zvolili politického riaditeľa. My opäť nemeníme pravidlá hry, rešpektujeme pravidlá hry, ktoré ste nastavili, pán poslanec, aj vy ste hlasovali za ten zákon, ktorý dal opäť voľbu generálneho riaditeľa RTVS do parlamentu.
Čiže nás nemôžete obviňovať z nejakých politických tlakov, z nejakej účelovosti. My rešpektujeme a vždy sme rešpektovali zákon a rešpektovali sme pravidlá hry a nelámali sme ich cez kolená, ako ste to urobili vy na jeseň roku 2010.
Skryt prepis