Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.7.2014 o 10:30 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.9.2014 14:18 - 14:19 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Pán predseda, chcem len upozorniť, že ste dali mylne hlasovať o mojom procedurálnom návrhu pred začatím schôdze a nepočuli ste, keď som vám hovoril, že to je mylné. Vy ste hovorili, že hlasujeme o tom, že pán Poliačik je proti vianočným príspevkom. Ja som však dával vyradiť bod č. 1, čo je skrátené legislatívne konanie, pre ktoré neexistujú legitímne dôvody. Ja som sa o vecnej stránke tohto návrhu vôbec nerozprával a nerozumiem, prečo sme hlasovali o tom, aby sa vyradili vianočné príspevky, keď ja som hovoril iba o tom, aby sa vyradilo skrátené legislatívne konanie. Takže buď o tom hlasujme znovu, alebo sa ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.9.2014 13:26 - 13:27 hod.

Martin Poliačik
Pán predseda, žiadam vás, aby bol vyradený z programu schôdze bod č. 3 o skrátenom, bod č. 1 – skrátené legislatívne konanie, pretože som presvedčený o tom, že preň nie sú legitímne dôvody. Bod č. 1, to je zákon 461 z roku 2003, vianočné príspevky. Súvisí to tiež s kampaňou pred komunálnymi voľbami a tiež by sme o tom nemali rozprávať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.7.2014 11:02 - 11:17 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja musím povedať, že som tu teda hlavne zo solidarity dnes. Keď sme mali prerokovať tento bod, tak som sa stavil za kolegom Brockom. Pýtal sa ma, že teda aký máme názor na zákaz nedeľného predaja. Ja som povedal, že kolegyňa Kiššová určite k tomu vystúpi. On povedal, to je málo, musíte ísť k tomu viacerí. A keďže Alojz tentoraz sa pridal na nesprávnu stranu, tak treba, aby tu niekto obhájil aj tú druhú stranu.
A o tých číslach už hovorila aj Janka, ja už to nebudem ďalej rozvádzať, budem sa viacej venovať práve tomu aspektu, ktorý hovorí o obmedzovaní slobody. Teda tým, ktorých to zaujíma... (Ruch v sále.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Dámy a páni, poprosím o stíšenie v sále. Tí, ktorí máte diskusné krúžky, tak ich majte radšej na chodbe, pokračujeme v rokovaní normálne v bode programu, hlasovanie nie je. Poprosím o kľud. Pán Poliačik, máte slovo.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Ďakujem. Ja keď som túto situáciu zažíval v triede, že sa mi začali tie zadné lavice príliš baviť, a keď už som zistil, že takmer nikto nepočúva, tak som zvykol do výkladu povedať: „No a potom mali sex.“ A celá trieda potom urobila pohyb hlavou (Ukázanie pohybu hlavou.) s otázkou, že čo som povedal, o čom rozprávam. Ale nechcem to robiť popravde v parlamente, lebo si myslím... (Reakcia z pléna.) Áno. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Totiž to ide do zápisu.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
Áno, pán predsedajúci, takže budem pokračovať. Súčasťou tohto návrhu sú dve veci, ktoré podľa mňa by nemali byť súčasťou predkladania legislatívy. Z nich jedna je tá, už o ktorej hovoril kolega Chren, a to je vedomie si jednej a neodškriepiteľnej pravdy, a tá druhá je podľa mňa podceňovanie tých samotných ľudí, ktorých sa ten zákon týka.
Tá prvá vec súvisí s tou židovsko-kresťanskou európskou tradíciou. Ja vždycky som pobavený... (Hlasy v sále.) Jožko Mikloško, haló. Ja vždycky som veľmi pobavený, keď sa povie, že veď predsa v nedeľu, sedemdenný cyklus, veď to je také prirodzené. Ja si vždycky pozriem potom tú mapu toho vesmíru a hovorím si, sakra, čo okolo čoho obieha za sedem dní, lebo tak za 24 hodín sa otočí Zem, za mesiac sa nám otočí Mesiac, za rok otočíme sa okolo Slnka. To všetko sú prirodzené cykly. Ale akože za sedem dní... (Reakcie z pléna.) Áno, toto všetko bolo údajne stvorené, ale to je pre niektorých krásna literatúra, nemyslím si, že je to záväzné. Takže ak sa máme odpichovať naozaj od nejakých prirodzených cyklov, tak sa môžeme sa odpichnúť od toho, že každý deň treba spať, treba sa odpichnúť od toho, že v roku si treba niekedy oddýchnuť, ale ten sedemdenný cyklus je naozaj daný. Ja nevravím, že tá tradícia nie je silná. Nevravím, že na nej máme niečo rušiť. A už vôbec sem nejdem zavádzať desaťdenné francúzske modely. Len si povedzme, že tá prirodzenosť tam nie je a vymysleli sme si to sami na základe niečoho. To je prvá vec.
A druhá vec. Je tu ten model, čo by vlastne ľudia mali v nedeľu robiť. A ja popravde tomu nerozumiem, ako Alojz keď hovorí, že to je zhýralosť, keď sa ľudia v nedeľu vyberú do nákupných stredísk. No kedysi sme mali korzá, hej. Uprostred veľkého mesta, tam bolo to korzo, kde si ľudia mohli štrádovať z jednej strany na druhú. Boli tam kaviarničky, mohli si dať tú kávičku, koláčik, zmrzlinku, deti mali balón v ruke, prechádzali z jednej strany korza na jeho druhú stranu. A také nákupné centrum je v podstate to isté pod strechou, keď si to tak zaberieme. A tiež to nie je o tom , že sa tam ideme od rána do večera naháňať za tým, aby sme si mohli niečo kúpiť. Ja napríklad oceňujem fakt, že súčasťou veľkých nákupných centier sú tie obrovské ihriská, lebo keď mi v nedeľu ráno prší, tak zoberiem obidve deti, idem s nimi na to ihrisko, ten Jakub sa tam vyblázni za tri hodiny tak, že potom spí ako drevo. A za ten čas, čo ja tam dávam pozor na decká, môže si moja manželka odbehnúť na pol hodinu alebo trištvrte, nakúpi si, hodí to do auta a príde za nami. Dáme si tú kávičku, dáme si ten koláčik, ideme na tú zmrzlinu, možno tam do kina. To všetko je presne tá kultúra a trávenie rodinného času, o ktorom sa tu rozpráva. Nemusím byť nutne, Alojz, po kolená od blata v nedeľu napoludnie o dvanástej, aby tá nedeľa za niečo stála. Nie každý to tak má. A ja rád pôjdem aj do toho lesa, aj toho psa vyvenčiť, len to, kurnik, nechaj na mne, nechaj to na mne.
A takisto tá žena, ktorá má jeden týždeň krátky, jeden týždeň dlhý, vie, že ten nedeľný príplatok môže pomôcť, aby tá ďalšia nedeľa bola o to krajšia, aby mohla byť s tými deťmi, aby im mohla niečo kúpiť, aby im mohla niečo dopriať, tak, prirodzene, tak ako hovorí Ľubo Galko, si môže tú nedeľnú zmenu vypýtať, lebo jej to, sakra, vyhovuje. A ja nerozumiem tomu, že sa akože my tu ideme cítiť byť, že povieme nedeľa má vyzerať takto a vy, páni, aj keď by ste chceli, v nedeľu jednoducho pracovať nebudete, basta. To nie je správne.
A keď sa budeme oháňať Nemeckom a Rakúskom, áno, pri tej nezamestnanosti okolo 5 %, ktorú ju takú majú, si to zrejme môžu dovoliť, ale pri tých číslach, o ktorých hovorila Janka, si to mi dovoliť nemôžme, lebo odhliadnuc od toho, ako sa nedeľa trávi a aká má byť rozhodovacia právomoc každého jedného jednotlivca rozhodovať o svojom vlastnom živote, ešte aj to, že tie nákupy reálne podporujú ekonomiku, je relevantný argument pri číslach, ktoré máme na Slovensku.
A mne sa nepáči, že tu robíme druhú kategóriu alebo respektíve robíte druhú kategóriu z ľudí, ktorí náhodou idú v nedeľu do Auparku, lebo oni sú tí zhýralci, a nepáči sa mi, že sa tu robia nesvojprávne bábky z ľudí, z ktorých si mnohí sami tú nedeľnú prácu môžu vybrať. A radi to urobia, lebo to pre nich prináša osobné výhody a možno nejaký ekonomický prospech.
A keď pán Figeľ hovorí o tom, že nedeľná práca je prejavom chudoby, tak ja si neviem predstaviť, ako týmto zákonom tú chudobu zakážeme. Tí ľudia neprestanú byť chudobnými, dokonca mnohí z nich budú ešte chudobnejší, lebo tie peniaze, ktoré môžu v nedeľu zarobiť, nezarobia. Toto nie je boj proti chudobe. Aj pri ochrane tých najslabších, o ktorých hovorí pán Brocka, si myslím, že je to pri najlepšom odhade fifty-fifty.
Áno, súhlasím, môžu byť v tej skupine aj ženy, ktoré si nemôžu vybrať a sú donútené zamestnávateľom, ale to by som skôr riešil tou výhradou vo svedomí, o ktorej hovoril aj pán Viskupič, a koniec koncov my o nej v SaS-ke hovoríme posledné štyri roky ako súčasti pracovnej zmluvy, ale určite mi neodškriepite, že významnou súčasťou tej skupiny tých pracujúcich žien alebo pracujúcich ľudí v maloobchode sú ľudia, ktorí vyhľadávajú tú nedeľnú zmenu, pretože im to vyhovuje. Je dôsledkom ich slobodného rozhodnutia a ich rozhodnutia o tom, ako chcú žiť, že v nedeľu pracujú, možno preto, že tú ďalšiu nedeľu si na základe toho môžu dovoliť niečo viacej.
Keď sa pozrieme na európske štatistiky, neobmedzený nedeľný predaj máme v Bulharsku, Českej republike, Dánsku, Estónsku, Fínsku, Maďarsku, Írsku, Lotyšsku, Litve, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Slovensku, Švédsku, Taliansku a Veľkej Británii. Vy ste spomínali Anglicko. Moje zdroje hovoria, že tam je to vtedy otvorené. A ten rok, čo som v Londýne býval, som si mal kde nakúpiť v nedeľu. Tak neviem, či sa medzitým stala nejaká zmena, ale určite v roku 2007, keď som ja rok v Británii žil, tak som v nedeľu určite na nákup mohol ísť. Takže ak tam nastala zmena, tak je to možné, že som si ju nevšimol. Ale podľa mňa Veľká Británia v nedeľu má otvorené obchody. A potom tu máme Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Rakúsko a Nemecko ako tie, ktoré majú nie zakázaný nedeľný predaj, ale majú ho regulovaný, obmedzený. To znamená, že fungujú niektoré prevádzky, niektoré menej. A ten rozsah sa líši od krajiny ku krajine.
Takže ak sa pozrieme na niečo, čo chceme nazvať európskym modelom, tak väčšina krajín má v nedeľu obchody otvorené. A tie, ktoré ich otvorené vtedy nemajú, sú také, ktoré si to môžu dovoliť, Rakúsko, Nemecko, vďaka sile svojich ekonomík, alebo majú tak prehnaný sociálny model, že ich to ťahá ku dnu. Pozrime sa na Francúzsko, hej, dopláca na presociálnosť svojho vlastného modelu práve, ako sa hovorí v Anglicku, as we speak.
Takže opierať sa o nejaké zahraničné modely môžeme, tak ako hovorí Alojz, nie nutne musíme všetko vymýšľať sami, ale keď sa pozrieme do zahraničia, tak máme aj jedno, aj druhé. Máme aj krajiny, ktoré si viacej ctia slobodu jednotlivca rozhodovať o svojom vlastnom živote, a máme krajiny, ktoré viacej tlačia na reguláciu a idú ochraňovať niekoho alebo si ctia tradíciu. Aj z jedného aj z druhého vieme vychádzať. A myslím si, že sme v takom férovom strede, či si to zoberieme z toho alebo z toho. Takže sa musíme pozerať na svoje vlastné podmienky. A naše podmienky sú také, že a) ekonomike to uškodí, to Janka dokázala číslami, a b) nie všetci, ktorých chceme ochraňovať, a nie všetci, ktorým chceme v niečom zabraňovať, budú z toho nadšení.
Dôsledkom tohto zákona bude, áno, pár ľudí, a nejdem to podceňovať, môžu to byť stovky, môže to byť tisíc ľudí, ktorí nebudú musieť pracovať proti svojej vlastnej vôli. To je na jednej strane. Ale na druhej strane tu budeme mať určite stovky a tisíce ľudí, ktorí nebudú môcť pracovať, aj keď by chceli, a zároveň tu budeme mať obrovský dopad na tých ľudí, ktorí by v nedeľu tie služby, ktoré sa dnes ponúkajú, chceli využívať a využívať ich nebudú.
Podľa mňa je absolútnou naivitou a nezmyslom povedať, že v momente, keď ľudia nemôžu v nedeľu nakupovať, tak budú tráviť viacej času so svojou rodinou. Keď niekto doma nemá prostredie, keď niekto k tej rodine nemá vzťah, tak bude robiť niečo iné. Keď niekto do toho lesa nechce ísť, tak kľudne môžeme zatvoriť úplne všetko vrátane pumpy, on bude sedieť doma a pozerať tú telku. To, ako ľudia trávia v nedeľu čas sami alebo so svojou rodinou, nezávisí od toho, či je otvorené Tesco alebo Carrefour, alebo Hypernova. Závisí to iba od toho, akú majú v rodine náladu, ako sa kto znáša so svojou vlastnou ženou, so svojimi vlastnými deťmi. A na to, či si niekto na hodinu odbehnúť nakúpiť môže alebo nemôže, to nemá absolútne žiadny vplyv. Keď niekto chce mať nedeľný obed, tak ho má aj s otvoreným Tescom. Keď ho nechce mať, tak ho nebude mať, keď bude zatvorené všetko vrátane požiarnej stanice. Keď niekto chce ísť do prírody, tak tam pôjde bez ohľadu na to, či má štyri hypermarkety po ceste. Keď tam ísť nechce, lebo má alergiu, dajme tomu, tak tam nepôjde. Toto všetko sú faktory, ktorými sa tu zakrýva reálna situácia každého jedného človeka. A korelácia sa tu zamieňa s kauzalitou. Keď mi tu niekto dokáže kauzálnu súvislosť medzi počtom návštev prírody v nedeľu a otvorenými a zatvorenými obchodmi, tak to zoberiem späť. Ale podľa mňa neexistuje.
A celé to, o čom sa tu rozprávame, je iba presadzovanie vlastného videnia sveta, možno väčšinového, možno menšinového, ale určite na niekoho úkor. Je to obmedzovanie slobody každého jednotlivca, je to znižovanie miery slobody v spoločnosti ako osobnej, tak aj ekonomickej, a preto nie ako chronický odporca KDH, ale ako liberál musím byť proti tomuto návrhu.
A teraz si vypočujem ešte faktické, ale potom, ak dovolíte, tak sa vzdialim. Ja som sľúbil rodine, že celý víkend budem s nimi na trenčianskom letisku. A chcem to dostáť. Takže pre prípad, že by sme sa už nestreli niekde na chodbe, prajem vám všetkým pekné leto. Ak dôjdete na Pohodu, tak sa uvidíme na trenčianskom letisku. Majte sa pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2014 9:45 - 9:47 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Janka, ďakujem, že konečne máme aspoň nejaké čísla a nielen dohady, že ja si myslím. lebo, keby naozaj tá diskusia mala byť iba o tom, že nedeľa nie je nedeľou, keď človek nie je po kolená od blata, a nedeľa nie je nedeľou, keď ja neviem presne nesedí celá rodina okolo toho nedeľného stola, tak sa môžeme baviť aj o osobných preferenciách. Ale podľa mňa zákon by nemal byť o osobných preferenciách. Zákon by mal v prvom rade hľadieť na verejný záujem. A verejný záujem sa má obhájiť tým, že sa povie, koľko na tom kto získa a koľko na tom kto stratí. Zákon by mal podľa mňa byť robený tak, aby čo najväčšie množstvo ľudí si mohlo samo zadefinovať svoju vlastnú životnú cestu a svoje vlastné životné podmienky. A, áno, súhlasím v jednej veci s navrhovateľmi, zákon by mal ochraňovať slabších. Ale ak aj pri tomto konkrétnom zákone vieme, že sú ľudia, ktorí sú bytostne závislí aj od svojej nedeľnej práce a že radšej pôjdu v nedeľu s tým príplatkom robiť, než tú prácu by mali stratiť, tak potom by sme mali hľadieť aj na nich, lebo v momente, keď tú prácu stratia, a tiež nie preto, že si to vypýtajú, tak už nebudú pracovať nielenže v nedeľu, nebudú pracovať už celý týždeň. A tie, dajme tomu, singel mamičky, tie slobodné mamičky, ktoré majú doma deti a dokážu si v nedeľu privyrobiť na to, aby ich uživili, keď nebudú celý týždeň pracovať, tak im určite tú životnú úroveň nezvýšime a nijakým spôsobom si nemyslím, že by sme ich ochránili, lebo ochraňovať ľudí pred prácou ak im nemáme ju čím nahradiť, je podľa mňa nezodpovedné. A preto považujem za nezodpovedný celý tento návrh. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2014 18:33 - 18:35 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
No, Jozef, ak si pozrieš rozpravu k aj registrovaným partnerstvám, ktorá tu bola v roku 2010, tak tam som povedal to isté, čo dnes, a budem to opakovať znovu. Podľa mňa celé je to o tom, že ak tá proklamovaná väčšina naozaj stojí za tými svojimi hodnotami a chce presadzovať konkrétne politiky, tak nech to robí vo svojich vlastných činoch. To by bolo, to by bolo reálne presadenie hodnotovej politiky do spoločnosti. Keď by ste dokázali toto urobiť v komunitách, že proste sa v nedeľu nebude chodiť nakupovať, tak v nedeľu ľudia nebudú predávať, lebo nebude komu. Ak presadíte v komunitách, že sa nebude sexovať pred manželstvom, no tak sa nebude, iba tých pár. Ak presadíte, že ľudia nebudú užívať antikoncepciu, tak aj tá pôrodnosť stúpne. To všetko by malo byť asi súčasťou tej práce tam, kde to patrí. To znamená v náboženskej komunite. Ale podľa mňa Slovensko by malo byť v prvom rade sekulárny a sekularizovaný štát. To znamená, že veci, ktoré sa viažu ku konkrétnemu náboženstvu alebo konkrétnej ideológii by sa mali týkať ľudí, ktorí v konkrétnom náboženstve žijú, praktizujú ho a je súčasťou ich života, a nemali by sa do toho zaťahovať všetci. Nie všetci totižto tieto hodnoty zdieľajú a dokonca ani zo samotných praktizujúcich ľudí v tom náboženstve nie všetci tie hodnoty zdieľajú, lebo to nám ukazuje zase prax, že aj na tie potraty sa stále chodí, aj v nedeľu sa stále nakupuje. Takže ja si myslím, že tá práca je skôr v tej komunite ako tu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2014 18:09 - 18:11 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Musím povedať, že to bol mimoriadne akože hustý ideologický guláš, čo sme práve si tu vypočuli, lebo prechádzať, prechádzať zo, z vyslovene tradičnej konzervatívnej rétoriky, citujúc Starý zákon, po odborové zväzy a priam Socialistickú internacionálu, tak to chce akože také, taký, taký veľmi, takú širokú ideologickú roznožku, čo KDH zvláda, a jeho zbližovanie sa so SMER-om je toho, je toho dôkazom. Ale jednoznačne to vyznieva účelovo, lebo keď už ideme teda citovať Starý zákon, tak potom by sme asi mali hovoriť o sobote. Ortodoxní židia určite nebudú mať nič z tohto zákona, pretože oni majú v sobotu ako ten deň, ktorý patrí Bohu, predpokladám, že nebudeme teda pre nich robiť v tomto zákone výnimku, a teda zjavená pravda jednej skupiny obyvateľstva bude stáť nad zjavenou pravdou inej, aj keď jedna vychádza z druhej, to je jeden, prvý a základný problém.
Druhá vec, je oveľa poctivejšie, pán kolega Přidal, by bolo, keby ste vykráčali z tejto sály a išli medzi tých kresťanov, ktorých je tá väčšina a tak obrovské množstvo na Slovensku, a povedali im: Kresťania, v nedeľu nenakupujte! A nedeľný predaj tým pádom zanikne. Keď 80 alebo 90 % obyvateľov Slovenska prestane v nedeľu nakupovať, tak v nedeľu budú obchody zatvorené, lebo sa nikomu nebude oplácať tam niečo predávať, a nechápem ale prečo sa tu idete starať do života všetkým. Prečo? Spravte to tak, aby zjavená pravda, ktorú tu idete obhajovať, bola prenesená do reality cez kresťanov. A všetko ostatné sa spraví... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.7.2014 12:22 - 12:23 hod.

Martin Poliačik
Ja len jednu technickú, pán predseda. V prípade, že v utorok prerokujeme všetko a ostane nám tam rozdiel medzi ukončením toho posledného otvoreného zákona a koncom rokovania, tak tam do tej medzery sa pôjde, čo tam pôjdeme podľa normálneho programu, tam ešte máme čo rokovať?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.7.2014 10:30 - 10:32 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem. Alojz, no minimálne za SaS-ku treba povedať, že my sme boli tí, ktorí presadzovali a doteraz presadzujeme v prípade volieb vždy verejnú voľbu, keď ide o mandát daný niekým iným. To znamená, ak občan volí sám za seba, nech je voľba tajná, ale v prípade, že občan volí ako zástupca niekoho iného, nech je voľba verejná. Koniec koncov tak bol, tak boli zmenené pravidlá za vlády Ivety Radičovej okrem tých volieb, kde tajnosť predpisuje ústava, nebol na to dostatok hlasov. A ja som presvedčený o tom, že to je správne, a budem sa toho držať, lebo si myslím, že volič má právo vedieť, ako volí jeho, ako volí jeho verejný zástupca. A malo by to byť na jeho vnútornej integrite, aby si to vedel obhájiť a ustáť.
A čo sa týka tohto rozhodovania, že či tajná, alebo verejná, treba sa pozrieť ešte na jednu vec, že ono to nie je čierna a biela, lebo do toho vstupuje rokovací poriadok Súdnej rady a on môže spôsobiť to, že síce tá voľba bude tajná pre verejnosť, ale nebude tajná za zavretými dverami. Že sa nám môže stať, že sa bude voliť na neverejnom, resp. tajnom zasadnutí, ale vo vnútri za tými zavretými dverami každý bude vedieť, kto ako volil. To znamená, že tá vydierateľnosť prechádza iba do toho úzkeho kruhu za tými dverami a tam si to všetko môžu povedať a vysvetliť, ale verejnosť k tomu nebude mať nijaký prístup. A to je riziko práve toho rozhodovania, ktoré dnes máme na stole. Lebo keby to bolo tajné aj v tom vnútornom kruhu a dané zákonom, tak sa ešte dá rozprávať o princípoch a filozofii. Ale ak sa stane, že sa nám teraz tá rada zavrie za dvere, ale za nimi už to tajné nebude a každý bude vedieť, kto za koho dvíha ruku, tak tam je presne priestor na vydieranie a korupciu, ktorému treba zabrániť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.7.2014 17:44 - 17:45 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca ústavnoprávneho výboru. Predmetný návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona v druhom čítaní do 4. septembra 2014 a gestorský výbor do 8. septembra 2014. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy a komu by zrejmý nebol, určite veľmi pozorne počúval pani navrhovateľku.
Ako spravodajca odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predseda, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.7.2014 17:27 - 17:32 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Potrebou vzdelávania – najmä detí z rómskych komunít – sa tu zaoberáme pomerne pravidelne. Zaoberáme sa tým, že kde má vlastne to niečo, čo chceme nazývať rómskou reformou, začať. A ja som presvedčený o tom, že úplný začiatok sú deti, a to už deti od troch rokov, kvôli tomu tu boli naše predchádzajúce návrhy na to, aby predškolská výchova medzi tretím a šiestym rokom pre deti z týchto komunít bola povinná. A s tým súvisí aj tento návrh, aby tie deti, ktoré už do školy majú chodiť a pre ktoré tam je nejaká šanca vymaniť sa z toho začarovaného kruhu extrémnej chudoby, aby mali aspoň možnosť túto šancu využiť. Samozrejme, že len tým, že prinútime rodičov, aby ich do tej školy poslali, robíme len ten prvý a úplne základný krôčik, na ktorý by mali nadväzovať ďalšie.
Ja som o tom hovoril už minule, že sa musíme veľmi seriózne zamyslieť nad tým, čo by vlastne tieto deti v škole mali robiť. Či by sme mali trvať na tom, aby spĺňali štandardy, ktoré skostnatelý systém školstva ukladá na každé dieťa, alebo či by sme mali zadefinovať nanovo kompetencie, schopnosti a využívanie vlastného potenciálu každého dieťaťa, ktoré by sme pre takéto deti mali chcieť podporiť, zvýšiť a čo by sme vlastne v týchto deťoch mali vybudiť. Ja stále som presvedčený o tom, že pre deti z rómskych komunít by bolo najlepšie zaviesť taký systém vyučovania, ktorý podporuje vnútornú motiváciu, vnútornú tvorivosť, vnútornú zvedavosť, ktorá je vrodená každému jednému dieťaťu bez ohľadu na sociálne prostredie, lebo sa s týmito vlastnosťami jednoducho ako, ako príslušník ľudského rodu každé dieťa rodí, a aby sme tieto osobitosti podporovali do maximálnej možnej miery. Ale ak nám do toho bude zasahovať systém, ktorý bez rozhodovania toho samotného dieťaťa spôsobuje, že jeho rodičom stačí poslať ho do školy na dve hodiny týždenne, tak sa nikam ďalej nedostaneme.
Posudkoví lekári, samozrejme, na Slovensku by mali pridanú prácu, avšak ja si myslím, že rozhodnutie o tom, či dieťa má alebo nemá chodiť do školy, je natoľko závažné, že by nemalo byť v rukách všeobecného lekára, to nie je o tom, že to musí byť lekár, ktorý je poruke, ku ktorému chodíme každý týždeň. To je jednorazové rozhodnutie, na základe ktorého sa významným spôsobom vstupuje do budúcej možnosti dieťaťa uplatniť sa. A ak má byť jeho schopnosť vzdelávať sa objektívne posúdená, myslím si, že je len správne, ak túto kompetenciu posunieme z úrovne všeobecných lekárov na úroveň lekárov posudkových, a že je len správne, ak sa budú pretŕhať väzby a znižovať motivácie, aby kvôli 16 eurám sa tak závažným spôsobom vstupovalo do života týchto detí.
Preto podobne ako pri predchádzajúcom návrhu prosím najmä, najmä poslancov vládnej strany, aby sme tento návrh posunuli ďalej, zvlášť kvôli tomu, že aj ministerstvo školstva na základe vyjadrení jeho pracovníkov súhlasí s tým, aby sme zvyšovali mieru udržateľnosti týchto detí v školách. Preto pevne dúfam, že hlasovanie o tomto návrhu dopadne trochu lepšie než to predchádzajúce a že sa budeme baviť o technických stránkach riešenia v druhom čítaní.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis