Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, prerokovávame návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 569/2007 o geologických prácach, tzv. geologický zákon, ktorým sa ale otvárajú aj ďalšie zákony, ktoré sú potrebné preto, aby legislatívne sa dalo ošetriť, že ťažba uránu bude zakázaná na území Slovenskej republiky. Prečo zákon teraz a tak rýchlo pán minister presadzuje?
Pán minister, dovoľte, aby som zareagoval aj na vystúpenie v rozprave a vôbec k správaniu sa k poslancom Národnej rady, ktoré podľa mňa nesie príznaky prírečia trafená hus zagága a najlepšia obrana je útok. Chcem byť faktografický, a preto, ak dovolíte..., ja počkám, pán minister, kým dorokujete, dobre? Ďakujem.
Je pravda, že prvé povolenie na prieskumné konanie bolo vydané v roku 2005, ale je pravda aj to, že následne sa rozbehla petičná akcia, pod ktorú sa podpísalo 113-tisíc ľudí prevažne z východného Slovenska, aby sa zákony zmenili, aby obce, ktoré dovtedy vyšší územný celok, ktorý dovtedy nemohol sa vyjadrovať k procesu, lebo nebol účastníkom konania, aby sa účastníkom konania stal. Vtedy v parlamente zavládla zhoda naprieč politickým spektrom a zmenil sa zákon tak, že vytvoril tento priestor pre obce, aby sa mohli zapojiť. Ešte k tomu sa vrátim. Hlasoval som vtedy za túto zmenu spolu aj s kolegami zo SMER-u, lebo cítili sme, že je to dobré. Dvojtvárnosť vášho vystúpenia a správania sa vlády Roberta Fica teraz, keď je sám vo vláde, je v tom, že nie je možné, aby jeden minister sa vyhováral na druhého, že to ja nie, ja muzikant, to druhý. Je pravdou, že prvá Ficova vláda predĺžila prieskumné obdobie v roku 2009 a zákon hovorí o tom, keď o to ten, ktorý prieskumné konanie vykonáva, tak požiada ministerstvo, môže toto, túto lehotu predĺžiť. Prvá Ficova vláda ho predĺžila do roku 2013. Táto vláda hneď po svojom nástupe pristúpila k tomu, že minister hospodárstva v súlade - podľa neho, tak ako cituje v memorande, ktoré podpísal - so strategickými dokumentmi v roku 2008, teda z prvej vlády Roberta Fica a v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktorá je pre aktuálne volebné obdobie samovlády SMER-u, podpísala memorandum s ťažobnou spoločnosťou, že ich bude všemožne podporovať a bude nápomocná pri tom, aby mohli ťažbu uránu na Jahodnej zrealizovať.
Nehnevajte sa, ale musím úprimne povedať, že je nepochopiteľné, keď prídete sem a vyhovárate sa na to, že vy nie, ale to pán minister Malatinský.
Pre osvieženie pamäti, 7. augusta 2013, pán minister Žiga, vyhoveli ste protestu prokurátora, ktorým ste, a zrušili ste rozhodnutie na geologický prieskum. Vtedy, generá..., prokurátor sa obrátil na vás so žiadosťou o zrušenie rozhodnutia na základe § 23 ods. 4 geologického zákona a písm. f), ktoré znie: "stanoviská orgánov dotknutých obcí a samosprávnych krajov, ktoré sa pri návrhu na určenie... na výskyt rádioaktívnych nerastov vyjadrujú k projektu geologickej úlohy z hľadiska cieľov a priorít programov hospodárskeho a sociálneho rozvoja obcí a samosprávnych krajov" a tak ďalej.
Pred tým, než začnete argumentovať, že konanie bolo začaté v roku 2005, dovolím si vám zacitovať aj z § 23 odsek 9 toho istého zákona, ktorý hovorí: "Účastníkom konania o určení, zmene alebo zrušení prieskumného územia na výskyt rádioaktívnych nerastov je dotknutá obec a dotknutý samosprávny kraj." Keďže v danom prípade žiadatelia žiadali o pokračovanie a nielen o pokračovanie, ale aj o zmenu územia, pretože tvrdili, že to geologické územie je trošku pootočené, a treba urobiť aj iné oblasti, tak som, mám zato, že v plnej miere na toto povoľovanie tento zákon z tohto pohľadu platí. Podľa informácií, ktoré sú dostupné a ktoré sa ku mne dostali, toto si dovolím vysloviť. Vaše vyjadrenia, keď ste, keď ste sa tu na tomto mieste rozhorčili nad tým, že mestá a obce odmietli podpísať s vami memorandum o spolupráci, je prejavom arogancie najhrubšieho zrna, nakoľko v októbri a v novembri, október a november 2013 ste vy vyžiadali od obcí súhlasné stanovisko v zmysle citovaného zákona, aby sa vyjadrili k povoleniu prieskumného konania na ďalšie obdobie.
Všetky dotknuté obce sa vám vyjadrili negatívne, odmietli. Vyjadrili, že v súlade, v súlade so zákonom, § 23 odsek 4, s týmto nesúhlasia a nie je to v súlade s programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, respektíve mestskej časti. To znamená, že obce sa vám v zmysle zákona vyjadrili. Vy ste 9. januára obciam predstavili myšlienku, že chcete s nimi podpísať memorandum. Memorandum o spolupráci, ku ktorému sa vrátim. Jednoducho to memorandum sa dá chápať, stručne charakterizované, ministerstvo bude dodržiavať to, čo mu zákon ukladá, teda budete si robiť to, čo máte, a obce majú držať hubu a krok. Toto bolo predmetom toho memoranda, ešte k tomu sa vrátim.
Na druhý deň ešte znenie memoranda ani nedorazilo do obcí, už na druhý deň bolo schválené predĺženie lehoty na dobývacie, teda na prieskumné konanie do roku 2015. Pýtam sa, ako by ste sa správali vy k človeku a či by ste išli s ním urobiť dohodu, keď rokujete spolu a vyjadria nesúhlas v zmysle zákona, tak ako sa zákon zmenil v roku 2010, na základe požiadavky 113-tisíc ľudí v petícii a vy vydáte predĺženie lehoty a zároveň hovoríte, no poďme spolupracovať. Pričom to predĺženie lehoty, ktoré ste vydali, sa odvolávate aj na memorandum, ktoré, že vydávate to rozhodnutie aj z dôvodu, ktorým, ktorým je memorandum, ktoré uzatvoril váš kolega Malatinský s ťažobnou spoločnosťou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ste to rozhodnutie predĺžili.
Ešte v priebehu januára 2014 ste poslali memorandum, ktoré je veľmi zaujímavé, dovolím si z neho zacitovať: "Ministerstvo bude podľa tohto memoranda dôsledne rešpektovať názory dotknutej samosprávy v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Dôsledne bude uplatňovať záujmy ochrany životného prostredia pri vydávaní záväzných stanovísk orgánov ochrany prírody k určeniu dobývacieho priestoru."
Pán minister, k tomuto sa vy idete zaväzovať. To je vaša psia povinnosť, úradu, ktorý zastávate. Je pochopiteľné, že tie obce nechceli. Nech už to bolo akokoľvek, tak ako ste tu povedali, že keďže nepodpísali s vami toto memorandum, tak ste tento zákon doniesli v skrátenom konaní.
Ja som nesmierne rád, že tie obce nepodpísali s vami tú dohodu. A dnes tento zákon tu máme na stole, pretože skutočne som presvedčený o tom, že aspoň problém Košíc a Košičanov a ich okolia sčasti bude riešiť. Čo ma nesmierne vyrušilo, to, akým spôsobom ste kritizovali aj mňa a mojich kolegov, akým spôsobom predkladáme pozmeňujúce návrhy k tomuto návrhu zákona, že nie sme pripravení, že predkladáme návrhy, ktoré nie sú kompetentné. Musím povedať, že keď toto platí, čo ste povedali, tak vy ste sem doniesli paškvil. Paškvil a šlendriánsku prácu, pretože minimálne v tom istom rozsahu, ako je návrh, ktorý ste predložili, dnes pán kolega Raši predkladal k vášmu návrhu zákona pozmeňujúci návrh, ktorým tam dopracováva, že sa budú vyjadrovať aj Košice. To znamená, že keď ste to hnali tak narýchlo, tak dneska ste ešte to museli tu na tomto mieste opravovať. Nemôžte sa čudovať a nemáte najmenšie právo, keď váš zákon, ktorý nebol kvalitne pripravený a dneska ho ešte opravovali vaši kolegovia zo SMER-u, tak nemôžte, nemáte morálne právo moralizovať a útočiť na kolegov, ktorí sa snažíme tento návrh zákona vylepšiť.
Niekoľkokrát ste sa vyjadrovali v priebehu roka 2013, že nám hrozí arbitráž. Strašili ste ľudí, že nám hrozí arbitráž. Kolegyne, kolegovia, ja si považujem za veľmi neprofesionálne, keď niekto, či je to minister, či je to primátor mesta Košice, si dovolí verejne vysloviť názor, že nám hrozí arbitráž 20 či 30 miliónov eur, pričom nemá v ruke právnu analýzu, že je tomu v skutočnosti tak. Ostatne, musím povedať, že i keby to tak bolo, tak kašlem na to, pretože táto vláda z verejných financií darovala finančným skupinám násobne viac peňazí, než by mohla z verejných financií obetovať, 20 či 30 miliónov za to, aby občania Košíc a okolia, viac ako 200-tisíc ľudí, sa cítili bezpečne a aby táto vláda naplnila to, čo je jej poslaním - slúžiť občanom tejto krajiny. A 113-tisíc občanov v petícii sa vyjadrilo, že oni ťažbu uránu tam nechcú.
Prečo si to dovolím povedať? Ak dovolíte, aby ste nepovedali, že opäť strieľam od pása, tak si dovolím zacitovať z vášho vystúpenia z 15. apríla 2013 na Mestskom zastupiteľstve v Košiciach. "Ako minister vlády, ktorá je nútená bolestivo zvyšovať dane a zavádzať úsporné opatrenia, odmietam niesť zodpovednosť za to, že veľmi pravdepodobne vrátime po súdnom procese investorovi investované peniaze, možno 20, možno 30 miliónov eur." I keby to tak bolo, ja som presvedčený, že tí občania majú a ich majetok má násobne väčšiu hodnotu, než by som takúto argumentáciu zobral do svojich úst. Túto argumentáciu od vás zobral aj stranícky kolega primátor Raši, ktorý po vás na tom istom vystúpení, citujem, povedal: "Prípadná chyba, ktorá by mohla prísť zo strany Košíc a prípadný protiprávny akt by mesto Košice zničilo. My nemáme na to, aby sme 20 alebo 30 miliónov korún, pardon 20 alebo 30 miliónov eur - čiže bez dotácie alebo eurofondov štvrtinu ročného rozpočtu - niekomu zaplatili."
Neviem o tom, že mesto, pre mesto Košice by hrozilo z tohto procesu akýkoľvek súdny, súdny proces alebo prehra. Keď niekomu hrozilo, tak ministerstvu áno. To by som si vedel predstaviť. Ale mestu, nehnevajte sa, mestu nie.
Mesto nie je ten, ktorý vydáva rozhodnutie. Preto, tak ako kolega Raši, dovolím si aj ja predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý znie:
V zmysle § 29 ods. 1 a § 82 ods. 2 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov podávam nasledujúce pozmeňujúce a doplňujúce návrhy:
1. V čl. I, bod 1 znie:
"1. za § 24 sa vkladá § 24a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"Osobitné ustanovenie o rádioaktívnych nerastoch alebo použití kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín.
Dobývanie rádioaktívnych nerastov alebo používanie kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín je zakázané okrem prípadu, ak obyvatelia každej dotknutej obce v miestnom referende vyslovia s dobývaním rádioaktívnych nerastov alebo použitím kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín súhlas. Dotknutou obcou je každá obec a bezprostredne susediaca obec, v ktorej území sa navrhuje dobývací priestor na dobývanie výhradného ložiska rádioaktívnych nerastov alebo použitie kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín."."
2. V čl. II bod 2, v § 24 ods. 6 písm. e) sa na konci pripájajú slová "alebo použitia kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín".
3. V čl. II bod 3, v § 28 ods. 1 písm. g) sa na konci pripájajú slová "alebo použitia kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín".
4. V čl. II bod 4, v § 28 ods. 3 sa za slovo "nerastov" vkladajú slová "alebo použitia kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín".
5. V čl. II bod 5, v § 28 ods. 3 písm. a) sa za slovo "nerastov" vkladajú slová "alebo nerastných surovín, pri ťažbe ktorých je použitá kyanidová technológia".
6. V čl. II bod 5, v § 43ab sa za slovo "nerastov" vkladajú slová "alebo použitia kyanidovej technológie pri ťažbe nerastných surovín".
Odôvodnenie: Ako príklad uvádzam Českú republiku, kde kyanidová metóda získavania nerastov, teda spracovania je zakázaná.
Pán minister, či už včera v priebehu rokovania Národnej rady alebo počas nočného rokovania výboru ste sa vyjadrili, že v jednom prípade ide o nerast, v druhom prípade ide o technológiu. Úprimne je treba povedať, že z hľadiska obyvateľa Detvy, Kremnice, Štiavnice alebo Košíc a ich okolia jeho potenciálne ohrozenie je identické. Je identické potenciálne ohrozenie, či už sa to odkalisko alebo ostatné stavby tam pretrhnú, môžu spôsobiť obdobné alebo porovnateľné ohrozenia z hľadiska zdravia, bezpečnosti alebo životného prostredia pre občanov, ktorí žijú na danom území. Preto nie je na mieste odkladať riešenie v Detve, Kremnici, Štiavnici alebo inde a navrhujem, aby to tam bolo.
Áno, je tu argument, že tam je priebeh konania, ktoré funguje. Ja chcem povedať, že v Štiavnici to konanie nie je v tom stave. A keď ministerstvo v tom prerušenom konaní, keď zastaví to konanie, tak tí majitelia, tí investori budú vedieť, že následné konanie, nové konanie už bude musieť ísť podľa tohto zákona. Je to signál občanom tejto krajiny, že tam, kde majú obdobný problém, vláda, keď našla riešenie dnes pre Košičanov pre urán, tak taký istý meter použije v Detve, v Kremnici alebo v Štiavnici. Prosím, naberte tú odvahu a zohľadnite túto potrebu a nerobte rozdiel, rozdiel medzi občanmi a občanmi.
Ja odmietam niesť zodpovednosť, že toto delenie občanov zoberie predseda vyššieho územného celku v Banskej Bystrici do svojich rúk ako mnohé diskriminačné prípady a bude to niesť na svojej vlajke a my tu budeme riešiť extrémizmus. Som povinný, aby som toto dnes tu povedal, lebo cítim túto hrozbu. Ale keď toto sa stane, tak SMER nie že vrece zemiakov, to bude mať dopad v oveľa väčšom merítku. A SMER dneska, bohužiaľ, musím povedať, že sa zahráva aj s touto verziou. Preto by som vás chcel poprosiť s vedomím toho, že v Detve a v Kremnici sa nedá tento moment v tejto chvíli uplatniť, aj napriek tomu požiadať, aby ste to do zákona dali, aby občania vedeli, že síce dnes sa našlo riešenie modus vivendi, tak aby sme našli, keď sa vám to podarí, a ja vám držím palce, aby sa to podarilo zastaviť, lebo vôľa občanov je taká, aby ste to zastavili. Ja vám držím palce a keď viem pomôcť, tak určite pomôžem. Tak ako v prípade Detvy, keď chceli povolenie a súhlas od štátnych lesov, tak ja som nebol nápomocný a moji ľudia neboli nápomocní v tom procese, nemám najmenší problém, aby som dnes tento svoj postoj, tak ako vtedy vyjadril, ale požiadal, aby sme odkázali tým občanom, že chceme aj pre nich mať rovnaké postavenie. Áno, je treba zohľadniť, že tu existuje iné prostredie, lebo nemôžeme povedať, že nie je, ale takýmto riešením odkážeme, že keď ten proces sa podarí zastaviť, už následne nový proces sa pustí podľa tohto zákona, takého istého parametru ako v Košiciach.
Chcel by som poprosiť o bode 1 hlasovať zvlášť a o bodoch 2, 3, 4, 5 a 6 osobitne. Ďakujem.
Pán minister, mňa žiadny lobista... (reakcia ministra). Čo? (Reakcia ministra.) Pán minister, keby sa dalo do prechodného ustanovenia, áno, možno, úprimne povedané, keď ste to načali, tak dovoľte, aby som pokračoval.
Do stavebného ko..., neriešite dostatočným spôsobom územný plán. Parametre stanovené v územnom pláne, či územné, v územnom pláne územie je určené na dobývanie nerastov alebo na iné využitie. Chcem povedať, že pred občanmi Košíc ste zahrali veľmi peknú hru, zmenili ste územný plán, do územného plánu ste dali, že zákaz ťažby uránu, ale banský úrad, ktorý je riadený nominantom SMER-u, platnosť tohto uznesenia alebo územného plánu zastavil. To znamená, že dnes podľa mojich vedomostí ešte stále táto zmena územného plánu neprešla. Nechcel som to otvárať, ale keď ste to, keď ste upozornili, že, priznávam, sú tam aj ďalšie veci a keby ste vytvorili normálny priestor a tlačili ste na to, že to musí byť hneď teraz a zajtra o tom nebudeme hlasovať a budeme o tom hlasovať budúci týždeň a keby o tom výbor nerokoval včera v noci, ale by sme o tom rokovali trebárs len budúci týždeň niekedy v utorok, tak už by bol oveľa väčší priestor na to, aby sme si mohli s kolegami z opozície prejsť tento návrh zákona a vyhodnotiť a dať kvalifikovanejšie stanoviská, resp. pozmeňujúce návrhy. Nateraz som upravil svoj pôvodný včerajší návrh do tej podoby, za ktorú viem niesť zodpovednosť, že táto pomôže a vyšle signál občanom v každej, každom regióne, kde majú takýto alebo obdobný problém. A práve preto som upravil, pretože chápem, že keď to tlačíte na pílu, bohužiaľ, ja ako opozičný politik nemám inú možnosť. Keby ste na to až tak netlačili, tak možnože by sa našlo aj iné riešenie.
Chcem povedať, že aj preto som požiadal o osobitné hlasovanie o bode 1, pretože ten rieši nielen obec, ktorá je dotknutá, ale bezprostredne susediace obce. Kdežto vy v návrhu, ktorý predložil kolega Raši, riešite len mesto Košice, mesto Bratislavu, ale neriešite na ostatnom území bezprostredne susediace obce. V Košiciach riešite ostatné mestské časti aj v Bratislave prípadne riešite ostatné mestské časti, ale v Detve neriešite ostatné bezprostredne susediace obce. Pán minister, môžte odkázať od tohto pultu občanom Detvy, že vy na nich kašlete!
Ďakujem. (Potlesk.)