Ďakujem. Vážený pán predseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, ako poslanec, ktorý som dostal mandát zastupovať občanov tu v Národnej rade, nemôžem zostať ticho a bez slov, keď vidím, čo sa deje v Národnej rade, keď samovláda SMER-u za všetko začne viniť niekoho, kto vinný nie je.
SMER sľuboval istoty svojim oligarchom, a nie voličom, občanom, ako sme sa mali možnosť presvedčiť za tri roky vlády. Dnes nefunguje parlamentná...
Ďakujem. Vážený pán predseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, ako poslanec, ktorý som dostal mandát zastupovať občanov tu v Národnej rade, nemôžem zostať ticho a bez slov, keď vidím, čo sa deje v Národnej rade, keď samovláda SMER-u za všetko začne viniť niekoho, kto vinný nie je.
SMER sľuboval istoty svojim oligarchom, a nie voličom, občanom, ako sme sa mali možnosť presvedčiť za tri roky vlády. Dnes nefunguje parlamentná demokracia, ale ako aj tento návrh na odvolanie podpredsedu Národnej rady poukazuje, SMER sa riadi heslom "Vyhraj voľby a môžeš všetko". Počuli sme to z úst predchádzajúceho predsedu parlamentu za SMER pána Pašku, v tomto parlamente to zaznelo aj z úst iných politikov, ktorí už dnes, chvalabohu, nie sú aktívni, lebo sa dostali mimo parlament. Predseda SMER-u zavelí a 83 ovečiek zahlasuje a podporí aj hlúpy, nezmyselný návrh, ktorý je v rozpore s platnými zákonmi tejto krajiny. Poslanci v Národnej rade by si mali ctiť a vážiť a dodržiavať ústavu, ústavné zákony a ostatné zákony platné v tejto krajine. Dovoľte preto, aby som poukázal na niekoľko závažných faktov.
Čo je verejným záujmom? Verejný záujem je záujem väčšiny a nie jednotlivcov, oligarchov. Verejný záujem je, aby peniaze z daní občanov boli efektívne, účelne použité. Teda aby sa nenakupovalo pre štát draho. Verejné obstaranie je proces, ktorý má transparentne zabezpečiť to, aby verejné prostriedky sa použili efektívne, aby štát zbytočne neplatil viac za tovary a služby, aby nakupoval čo najlacnejšie. Pre ministra tejto krajiny a pre ústavných činiteľov platí ústavný zákon 357/2004, ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. V čl. 4 ods. 1 znie: Verejný funkcionár je povinný pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem. Pre každého člena vlády a pre vládu je obzvlášť dôležité. A základným zákonom pre každý rok je zákon o rozpočte a o rozpočtových pravidlách. Zákon 523/2004 o rozpočtových pravidlách v § 30 hovorí – Zodpovednosť za hospodárenie, ods. 1 – vláda zodpovedá Národnej rade za hospodárenie s prostriedkami štátneho rozpočtu, ministri zodpovedajú za jednotlivé kapitoly, ktoré sú povinní obhajovať v zmysle tohto v Národnej rade pri jeho schválení. V § 31 ods. 1 sa definuje Porušenie finančnej disciplíny. Porušením finančnej disciplíny je podľa ods. 1 písm. j) nehospodárne, neefektívne a neúčelné vynakladanie verejných prostriedkov, k) nedodržanie ustanoveného alebo určeného spôsobu nakladania s verejnými prostriedkami.
Čože to dávajú poslanci SMER-u za vinu v tomto prípade Jánovi Figeľovi? To, že do bodky dodržal literu zákona tejto krajiny a ústavné zákony a povinnosti, ktoré mu ukladajú zákony? Ján Figeľ urobil verejné obstarávanie, výsledkom ktorého bolo, že vyhral ten, ktorý ponúkol najnižšiu cenu. Nikto nedržal Širokému ruku, ani jeho ľuďom, aby dal ponuku, ktorá je podvodnícka, zlá a chrapúnska. Dnes SMER preto, lebo Váhostav, Široký a jeho ľudia podvádzali vo verejnej súťaži a sľúbili niečo, čo nevedeli splniť, dávajú vinu Jánovi Figeľovi a má za to niesť politickú zodpovednosť.
Dovoľte, aby som si pomohol návrhom, z ktorého zacitujem: "Ján Figeľ okrem toho s plným vedomím súhlasil, aby v tendroch s konkurenčnými firmami dostali prednosť ponuky za výrazne nižšie ceny oproti štátnym expertízam, teda oproti cene, ktorá bola vyvolávacia." Dovoľte, aby som teraz zacitoval zo stránky Úradu vlády, nech sa páči, každý si to môže otvoriť, pozrieť sa na to, z toho budem citovať. Tlačovka a oznámenie o elektronickom trhovisku z 22. januára 2015. "Úspory vo verejnom obstarávaní budú vyššie, umožní to tzv. elektronické trhovisko, ktoré bude v plnej prevádzke spustené od 1. februára 2015. Podľa predsedu vlády Roberta Fica ide o významný nástroj v boji proti korupcii, špekulantom a podvodníkom. Testovacia fáza elektronického kontraktačného systému potvrdila, že ide o transparentný, efektívny spôsob nakupovania tovaru a služieb, zrealizované obchody priniesli v niektorých prípadoch viac ako 50 % úspor nákladov. ´Je to historicky najtransparentnejší spôsob nakupovania z verejných zdrojov, ktorý šetrí prostriedky,´ vyhlásil Robert Fico."
Keď elektronické trhovisko a verejné obstarávanie týmto spôsobom zavádza vláda Roberta Fica za účelom, aby peniaze daňových poplatníkov, teda peniaze verejné, boli využité len v tej miere, v ktorej miere je nevyhnutné, teda aby sa oproti pôvodnej vyvolávacej cene, či už je to pri tovaroch alebo službách, obstarali v každom meste, všetky verejné inštitúcie obstarali za najnižšiu cenu, tak dnes akúže to vinu dáva SMER Jánovi Figeľovi v tomto prípade, že obstaral za tú najnižšiu cenu? Tak potom musí dať zodpovednosť a musí vyvodzovať zodpovednosť a rovnako trestať aj tých, ktorí cez elektronické trhovisko dnes obstarajú za najnižšiu cenu, lebo verejné obstarávanie, či cez elektronické trhovisko alebo cez iné ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, sú to isté. Nikto do dnešného dňa nespochybnil, že vyhrala najnižšia cena. Nikto nenútil tých, ktorí sa prihlásili do verejnej súťaže, aby v tomto konkrétnom prípade ponúkli cenu, ktorá je nezrealizovateľná, ale dávame vinu tomu, ktorý v zmysle zákona, ktorý je povinný v zmysle ústavného zákona a zákona o rozpočtových pravidlách, tak ako som citoval, dodržiavať zákony, inak sa dopúšťa trestného činu, tak tomu dávame za vinu, že on je vinovatý. Toto je zvrátené.
Je to dôkaz, že SMER a Fico chcú odviesť pozornosť od svojho oligarchu a ešte chcú okradnúť aj ľudí. Široký je akousi posvätnou kravou pre SMER. Ochrana smeráckych oligarchov prerástla súčasnej vláde cez hlavu, lebo občania, voliči, živnostníci sa nechali nahlas počuť, že oni nechcú prísť o svoje peniaze, oni nechcú, aby schránkové firmy si uliali peniaze z Váhostavu na úkor malých, drobných veriteľov. Vinní sú tí, ktorí Širokého a jeho Váhostav ochraňujú. Som presvedčený, že za inej vlády, nie vlády samovlády SMER-u, by dnes miesto Širokého občania v tejto krajine nemali platiť účet. Za inej vlády by Široký musel pustiť perie a zaplatiť dodávateľom. Má toľko štátnych zákaziek, že má z čoho zaplatiť, a keby súd pri schválení reštrukturalizácie schválil a vyžiadal forézny audit, tak by sa každý jeden občan dokázal presvedčiť, kde sa uliali peniaze z Váhostavu a prečo sa nedostali jednotlivým malým subdodávateľom. Nedopustí sa tak náhodou trestného činu ten, ktorý vie, že nevie zaplatiť, obstará si malého subdodávateľa? Ale pre SMER nie je vinný ten, ktorý porušuje zákon, ale vinný je ten, ktorý ho dodržiava. Ako sa má jednoduchý občan, ktorý žije pomaly na hranici chudoby a dopustí sa malého prečinu v zmysle zákona, tak ho potrestáme, keď vidí, že SMER vo vláde chce potrestať toho, ktorý paradoxne v tomto konkrétnom prípade postupoval tak, ako mu to zákon káže. Ani o milimeter naviac, ani o milimeter pod, ale tak ako mu to zákon káže.
Keby obstaral za vyššiu cenu, bolo by možné Jánovi Figeľovi v tomto prípade vytýkať, že nehospodárne nakladá s verejnými prostriedkami, prostriedkami daňových poplatníkov, ktoré každý občan tejto krajiny zaplatil do štátnej kasy. To, čoho sme svedkami dnes v tomto parlamente a v tejto krajine, je ničím novým. Mali sme to možnosť vidieť počas mečiarizmu. Aj Mečiar a jeho HZDS mal svojho Rezeša. Fico a jeho SMER má Širokého a ďalších oligarchov, ktorí ho držia za guličky. Každá skupina, rovnako ako lekári, učitelia, sestričky či poškodení veritelia z Doprastavu, by mal dnes ísť a protestovať, prosím, ale nie pred parlamentom, ale pred Úradom vlády. Tam, kde sedí Robert Fico, predseda politickej strany SMER, pretože predseda SMER-u oznámil, že SMER ide odvolať za dodržanie zákona Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu.
Dnes v parlamente poslanci SMER-u nerozhodujú slobodne, ale rozhodujú tak, ako im zavelia. V opačnom prípade by sa nepodpísali, som presvedčený, pod takým nezmyslom, akým návrh na odvolanie Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu je. Trestať ho za to, že dodržoval literu zákona, je nezmyslom. Ukazujete naozaj nie dobrý príklad občanom tejto krajiny. Tri roky v tejto krajine vládnete sami. Vládne sám SMER a jeho nominanti. Ale po troch rokoch je vinný, kto je vinný? Opozícia, Figeľ. Áno, vinník musí sa stále nájsť, ale vy sa správate tak ako Ján Chalúpka napísal v Kocúrkove: len aby SMER v hanbe nezostali. Vy nechcete zostať v hanbe, ktorá patrí vám, a radšej to dáte opozícii.
Ale som presvedčený, že občania tejto krajiny, tak ako v minuloročných prezidentských voľbách vystavili krásnu červenú kartu Robertovi Ficovi, rovnako jemu a vám vystavia túto červenú kartu v budúcich parlamentných voľbách. Vy hazardujete s demokratickými princípmi tejto krajiny, pretože tak ako ste to mali možnosť počuť od opozície, na tejto hre odmietame spolupracovať. Aj to, čo zo zákona patrí opozícii, kontrolné funkcie v parlamente, nebudeme obsadzovať na protest, na protest toho, že chcete porušovať a trestať niekoho za to, že dodržoval zákon.
Blíži sa to, nechcem povedať, že k anarchii, ale nebol by som ďaleko, keby som to povedal. A preto v plnej miere súhlasím s tým, čo uviedol kolega Hrušovský včera v Národnej rade. Tento bod nie je o tom, či niekto porušil zákon alebo neporušil zákon. Tento bod je už o charaktere tejto krajiny, v tom, v akej krajine žijeme. Či platia zákony, alebo platí to, či niekto má správne politické tričko, správnu kartu.
A preto, kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby som na vás apeloval. Ja viem, že je to ťažké, pretože to by musel Robert Fico súhlasiť, možno, že pánovi kolegovi Čížovi práve volá, že by to mali urobiť a mali rozhodnúť a stiahnuť tento návrh a vrátiť sa k štandardným metódam rokovania v tomto parlamente, ale nie takýmto hlúpym a nezmyselným spôsobom odvádzať pozornosť od toho, kto porušil zákon.
Ešte raz, efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami určuje ústavný zákon a zákon o rozpočtových pravidlách, a ten, ktorý neefektívne nakladá s prostriedkami, to je tiež definované, tak ako som uviedol, zopakujem, § 31 ods. 1, porušenie finančnej disciplíny je nehospodárne, neefektívne a neúčinné vynakladanie verejných prostriedkov. Keď niekto vám sľúbi, že túto prácu vám urobím za sumu x a za to sa zaväzuje a zodpovedá, povedzte mi, ktorý minister a ktorý verejný činiteľ má právo to prehodnotiť? Keď samotný Robert Fico hovorí o tom, že výsledkom elektronického trhoviska je v mnohých prípadoch, respektíve zacitujem, "zrealizované obchody priniesli v niektorých prípadoch viac ako 50-percentnú úsporu nákladov", akúže to úsporu doniesol v tomto prípade, verejné obstarávanie, ktoré podpísal Ján Figeľ? Rovnakú, ako v tomto prípade.
Čo je rozdiel medzi jedným a druhým? Veľmi jednoducho: Ján Figeľ je dnes z opozície a Robert Fico je vo vláde, a preto sa správa z postu arogancie moci, nič viac a nič menej.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis