Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, dnes tu sme preto, aby sme riešili problém pána ministra Žigu a jeho hospodárenie, nakladanie s majetkom štátu, jeho spravovanie a zodpovednosť voči občanom.
To, čo robí opozícia, je nič viac, nič menej, len plní si svoju povinnosť a poukazuje na to, čo nezvládla táto vláda vedená Robertom Ficom a jeho nominant minister Žiga v rezorte životného prostredia.
Je mi nesmierne ľúto, že kolega Raši odišiel, lebo chcel som mu pripomenúť jeho úspechy v geologickom zákone, a to, že dnes Košice a okolie môžu rozhodnúť na základe referenda, či tam bude ťažba uránu, alebo nebude ťažba uránu, nie je to preto, lebo SMER to veľmi jasne chcel, ale je to preto, lebo tu bol silný odpor zo strany občanov aj zo strany opozície a je to výsledok tejto kritiky. A ja som rád, že i keď je to výsledok tejto kritiky, sa to prejavilo.
Ale keď pán Raši sa pýtal, že čo po mne zostalo, tak dovoľte jeden príklad za všetko. Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, zisk za rok 2011 18,5 mil. Keď sa pozrieme na to dneska, tak ten štátny podnik je rozbrakovaný. V roku 2009, keď vládla Ficova vláda, tak, čuduj sa svet, bol problém v Liptovskom Hrádku, že mizlo drevo. Čo čert nechce, som sa dopočul, že nastali personálne výmeny na štátnom podniku, lebo z lesného závodu Revúca, sklad Tornaľa, kontrola zistila, že chýba 1 800 kubíkov. Pokiaľ by sme sa pozreli na ostatné závody a ostatné sklady, určite by sme našli niečo podobné. Som rád, že to už nie je v takom rozsahu, ako to bolo predtým.
Ale teraz k predmetu, prečo sme tu. Systém, v ktorom minister Žiga hospodári a vykonáva svoju činnosť, vytvoril sám Robert Fico. Vládne sám, poskytol občanom tejto krajiny stabilné prostredie a istotu. Istotu, že jeho nominanti na každej úrovni, či je to minister, či je to šéf kancelárie ministra, člen dozornej rady či riaditeľ vodohospodárskej výstavby si môže robiť, čo sa mu len zachce a za akýchkoľvek podmienok. Preto je namieste, aby sme konštatovali, že SMER nechráni záujmy Slovenska, ale jeho nominanti Slovensko rozkrádajú. A to je fakt.
Či sa pozrieme na prípad CT, že bol predražený nákup, ten istý prípad je aj v tejto kauze, teda kauza kompa. Nikto z nás opozície, trúfam si to povedať aj v mene kolegov, nekritizuje to, že problém kompy sa riešil. Naša kritika smeruje k tomu, že sa to robí nehospodárne. Neexistuje žiadna analýza zo strany ministra, ktorý by hovoril o tom, že za koľko to štátny podnik mohol vykonať a za koľko to teraz bude robiť súkromník. Podľa našich prepočtov, podľa tej zmluvy, ktorá je urobená, a je zjavne, že prepojenie medzi Ponton City a štátnym podnikom, a teda ministerskými úradníkmi existoval a existuje, pretože ináč by si nedovolili urobiť investíciu, že si obstarajú kompu, ktorá práve zodpovedá kritériám a podmienkam, ktoré zodpovedá konkrétne tomuto prípadu. Nenastala by situácia, že ministerstvo zruší zmluvu, ktorá je platná alebo prispeje k zrušeniu zmluvy, a nenastala by situácia, že minister Žiga vymenuje pána Lazára za riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, následne svojho šéfa kancelárie Vladimíra Raka 10. júla 2014 za člena Dozornej rady. Po tejto zmene, keď Rak sa dostal do funkcie člena Dozornej rady, sa spustil celý mechanizmus! To znamená, že práve kancelária ministra mala dohľad na to, ako prípad kompa sa bude riadiť a riešiť. A netvárme sa, že Rak nie je človekom pána Žigu alebo nie je prepojený na iných ministrov, ako ministra Glváča, alebo že tam nesedí vďaka aj Robertovi Ficovi. Netvárme sa!
Keď sa na to pozrieme, tak o pár mesiacov nato, teda začiatkom novembra, sa objavuje prvá výzva, že sa bude riešiť kompa. Vtedy, keď Rak už sedel na svojom mieste. Keď sa pozrieme na to, že ako sa to skončilo, tak vidíme, že štát na celom tomto prípade prerobí.
Minister Žiga posiela kontrolu na Vodohospodársku výstavbu. Tvári sa a pri svojom vystúpení uviedol, že odbor kontroly na ministerstve sídli v úplne inej budove, on s tým nemá nič spoločné. Za celé ministerstvo aj za odbor kontroly ministerstva zodpovedá a je štatutárnym zástupcom minister Žiga.
Kolegyne, kolegovia, minister Žiga nesie za to zodpovednosť. Poslal tam ľudí, majú kontrolovať. Koho? Šéfa svojej vlastnej kancelárie. Človeka, ktorý s ním ráno si dáva kávu deň čo deň. Tváriť sa, že on nevie a nevedel o celom tomto prípade, je mylné.
Dovolím si povedať, že som rád, že dostal povolenie od premiéra, že dnes sa tu môže ukázať. Lebo pán minister Žiga sa vytratil zo spoločenského života a jeho nenájdete nikde, na žiadnej akcii. Lebo dostal stopku od samotného predsedu vlády, že nemôže sa ukázať nikde. To, že dnes tu sedíme, je len výsledkom toho, že Robert Fico kryje čiernoty na rezorte ministerstva životného prostredia, cez predražené tendre sa tam tuneluje, rovnako ako v zdravotníctve to robil Paška.
Pýtam sa, pýtam sa, to je preto, lebo Lazár, Žiga, Rak a ostatní majú a nosia v alobaloch dostatočnú motiváciu, aby premiér tejto krajiny kryl takéto konanie? Pán premiér, prečo je minister Žiga stále na svojom mieste? Prečo nie je vyvodená politická zodpovednosť? To, či tam je trestnoprávna zodpovednosť, to nech riešia orgány činné v trestnom konaní, ale bezpochyby z tých argumentov, ktoré tu dnes odzneli, je jasné, že politickú zodpovednosť za predražené riešenie kompy vo Vojke má minister Žiga a Robert Fico ho kryje. To, že kryje, dosvedčil aj tým, ako vystúpil a obhajoval ministra Žigu za týmto pultom na úvod dnešnej schôdze.
Je namieste položiť otázku, čo zistí takáto kontrola? Že Rak pochybil? Čo zistí? Že Lazár pochybil, ktorého tam nominoval samotný minister Žiga? Asi nie. Má tam ísť Úrad pre verejné obstarávanie. Čože má kontrolovať Úrad pre verejné obstarávanie? Ekonomickú výhodnosť tejto zmluvy? Nie! Verejné obstarávanie. Ale nikto z nás nespochybnil, že to verejné obstarávanie, bol dodržaný zákon, len jeho výhodnosť je zlá. To znamená, že litera zákona dodržaná bola, ale občania na to doplatia a budú musieť zaplatiť.
Keď sa pozrieme na NKÚ, tu už viacerí kolegovia poukázali na to, že NKÚ svoju kontrolu do volieb asi neskončí a výsledok žiadny nezistí. Však je to človek, ktorý si ho zvolil jednoznačne so všetkými hlasmi SMER plus pán Frešo. Je to len ťahanie času, to, čo robíte. Ale či ťahanie času, či volebná kampaň, alebo volebná kampaň nie, pravda je pravda. Na kompe občania tejto krajiny prídu skrátka a potom je problém. Lebo nevieme doplatiť sestričkám, nemáme na učiteľov v školách, nemáme na nič. Lebo peniaze idú tam, kde nemajú. Táto zmluva je takmer nevypovedateľná. Pán premiér, keby chcel, tak mohol konať okamžite.
Ktože zastupoval Ponton City, akcionárov na valnom zhromaždení? Žeby to bola tá istá právnička Töröková, ktorá zastupuje aj záujmy vlády Roberta Fica? Či z prvej vlády Roberta Fica, či zo súčasnej. Lebo aj Töröková má zmluvu. To, že je prepojená do viacerých spoločností ministra Glváča, je len bonus. To znamená, že tento prípad, alebo táto kauza siaha po kanceláriu Úradu vlády. Cez kanceláriu ministra životného prostredia. Keby Robert Fico nebol v tom zamočený, som o tom presvedčený, tak okamžite by konal a vyvodil by politickú zodpovednosť prinajmenšom tak, ako to urobil v prípade ministerky Zvolenskej, keď sa porozprávali a ministerka Zvolenská odstúpila. V tomto prípade nie.
Kolegyne, kolegovia, teraz aj k ďalším dôvodom, prečo by mal minister byť odvolaný a prečo nezvláda svoju úlohu. To, že v Národnom parku Vysoké Tatry zonácia nie je ukončená, čo bolo predmetom vládneho programu, je faktom, ale keď sa pozrieme, čo sa deje vo Vysokých Tatrách, tak musíme vidieť, že tam sa šíri developerský projekt jeden za druhým. Ktože to dovolil? Ktože tomu dáva stanovisko EIA? Nie je to ministerstvo životného prostredia? Nie je to minister Žiga?
Teraz k eurofondom. Pretože to považujem ešte za väčší problém než samotnú kompu. Slovenská republika na obdobie 2007 - 2013 mala k dispozícii celkovo 2,1 mld. eur na Operačný program Životné prostredie. Samotný pán minister a jeho pracovníci v septembri tohto roku v monitorovacom výbore konštatovali, že pravdepodobne sa nedočerpá z tohto operačného programu 700 mil. eur, pretože v tom čase úroveň čerpania bola na 67 %. Dnes, teda 11. decembra, už Brusel nám z obdobia 2007 - 2013 nepreplatí ani jeden jediný cent. Už sme skončili. Zostali sme niekde na 78 %, ak mám správne informácie, to znamená, že v Operačnom programe Životné prostredie prichádzame o 470 mil. eur. Koľko programov a projektov by sa dalo za to opraviť? Je to hrôza veľa.
Kolegyne, kolegovia, prečo sa to tak stalo? Aj na to existuje odpoveď. Pretože minister Žiga schválenie a posúdenie výsledkov po verejnom obstarávaní naťahoval v niektorých prípadoch až dva roky. Na realizáciu pre samotných žiadateľov bolo obdobie troch rokov. Pre nich zostal jeden rok. Oni tento rok robili, čo sa dalo. Čerpali možné aj nemožné, dole klobúk pred nimi. Ale je faktom, že väčšina tých obcí nedočerpá a nebude mať zaplatené 100 %. Ale oni majú záväzok podpísaný, kde musia celý projekt zrealizovať. To znamená, že väčšina týchto obcí bude musieť z vlastného prispieť 100 tisícami, 200 tisícami, miliónmi, pretože to sú veľké projekty. To znamená, že budúci rok všetky tieto obce čaká nútená správa preto, lebo minister Žiga a jeho úradníci nezvládli manažovanie eurofondov. To je ďalší dôvod, prečo by pán minister Žiga nemal zastávať funkciu ministra životného prostredia.
Dámy a páni, ja viem, že kolegovia a kolegyne zo SMER-u dnes podržia svojho ministra, nič iné sa nedá očakávať, ale je treba občanom tejto krajiny povedať, že občania si nezaslúžia mať takúto silnú vládu istoty, ktorá rozkráda Slovenskú republiku pre budúce obdobia.
A my si plníme ako opozícia našu povinnosť, aby sme občanov na to upozornili. Bude to na nich, ako vo voľbách rozhodnú. Ale v každom prípade je treba povedať, že žiadna koalícia v tejto krajine za štyri roky nedokázala toľko ukradnúť ako vláda Roberta Fica a jeho nominanti za jeden mesiac.
Ďakujem.