Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.8.2012 o 14:37 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

7.8.2012 17:28 - 17:29 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, Maroš, nerozumiem tomuto osobnému a úplne zbytočnému útoku, ale tak možno to bola nejaká stranícka úloha. Každopádne môžem teda ja povedať, že keď som ja viedol Národnú radu, tak som dôsledne a prísne dodržiaval rokovací poriadok, to sa teraz nedeje. (Potlesk. Ruch v sále.)
A, a akože veľmi smiešne, ale skúste teda si ten rokovací poriadok pozrieť a skúste ukázať prípady, kedy dodržaný nebol. Teraz každopádne vieme, že zákon nebol zverejnený na portáli a nebola dodržaná lehota v pripomienkovom konaní. A máme tu a na to využijem moju zvyšnú minútu, máme tu prítomného pána ministra spravodlivosti a ja by som ho poprosil, keď v nejakej záverečnej reči, keby on mohol povedať svoj osobný názor, či je správne a či je to vôbec v súlade so zákonom rokovať o takých zákonoch, ktoré neboli zverejnené, lebo to tu robíme teraz, práve znásilňujeme právo a či teda toto je kóšer, že bez zverejnenia sa v inej veci, o druhom pilieri rokuje tu, a zjavne tento zákon aj červený valec schváli.
Takže ešte raz, Maroš, neviem, čo to celé chcelo byť, ale tak možno že máš teraz lepší pocit z toho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.8.2012 17:25 - 17:26 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predsedajúci, ctení kolegovia, no život je niekedy skutočne nevyspytateľný a sú situácie, ktoré dokáže navodiť len samotný život. Tak týždeň tu sa hádame a bojujeme o tom, kedy je možné použiť skrátené legislatívne konanie, a teraz ako blesk z jasného neba prišiel, myslím si, že úplne výborný príklad, kedy je správne použiť skrátené legislatívne konanie. Sú to presne tieto prípady a bolo to vidieť aj na hlasovaní, keď jednoducho je riziko veľkých hospodárskych škôd, toto je riziko veľkých hospodárskych škôd, a preto aj všetky kluby či opozičné, alebo koaličný súhlasili so skráteným konaním.
Na rozdiel od toho tu máme iný prípad, to je ten druhý pilier nešťastný, kde je inštitút skráteného legislatívneho konanie doslova zneužitý len preto, lebo Robert Fico sa bojí verejnej diskusie a chce to mať čím skôr za sebou uprostred leta. Keď už nič iné, toto by nám mohlo naozaj dať na zamyslenie, preto lebo jedného dňa sa stane to, a ono už bolo to aj v minulosti povedané, že to, Fero Šebej to vravel, že skrátené legislatívne konanie zneužívali v podstate všetky strany. Jedného dňa sa stane, že ten inštitút jednoducho nejakým spôsobom vypadne preto, lebo sa zneužíva a vypadne z rokovacieho poriadku, a potom môžeme práve na to doplatiť. A práve preto si myslím, že je veľmi dôležité takýto inštitút nezneužívať, práve preto, aby mohol zostať pre také prípady, aký máme práve teraz. Možno, že toto vám dá na zamyslenie. Veľmi pekne ďakujem za pozornosť a na záver, samozrejme, nielen SaS, ale ako som počul, aj ostatné kluby aj tento zákon budú mať veľkú snahu podporiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.8.2012 11:56 - 11:58 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No najprv chcem, pán minister, oceniť, že ste sa postavili tuná zoči-voči faktickým poznámkam. Nie každý to robí. Taktiež dúfam, že odpoviete kolegovi Mihálovi, prečo teda tento zákon nebol na portáli právnych predpisov.
Ale ja chcem iné povedať a to je výnosnosť prvého piliera a chýba 900 miliónov, to , čo vravel kolega Štefanec. Pozrite, tá výnosnosť, to nie je výnosnosť v zmysle, že keď investujem niekde peniaze, koľko som zarobil a nejaké že reálne hodnoty navyše, tá výnosnosť je daná len arbitrárnymi nastaveniami. Preto, lebo v roku 2005, a to ja som patril a patrím ku kritikom nastavenia prvého pilieru a už dlhodobo tvrdím, že tie nastavenia, tie parametre v prvom pilieri treba zmeniť, lebo v roku 2005 neboli nastavené dobre, boli nastavené príliš veľkoryso, tak každopádne tieto parametre, vek odchodu do dôchodku, potom tá dôchodková hodnota tých, kde to začalo 200 korunami, a tak ďalej, tieto parametre robia tú výnosnosť, ale to je len arbitrárne stanovené a preto, lebo je to stanovené nesprávne, máme po prvé 900 miliónov deficit v samotnom prvom pilieri, aj keby druhý neexistoval a po druhé nie je to dlhodobo udržateľné, a preto sa teraz robia zmeny. Napríklad sa predlžuje vek odchodu do dôchodku alebo valorizácia, tiež nebolo očividne správne to dať na tú švajčiarsku metódu a tak ďalej a práve preto toto všetko treba doladiť a ten prvý pilier vybilancovať. Ale to nie je pravda, že výnosnosť prvého piliera je vyššia, ona je len umelá za cenu obrovských deficitov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.8.2012 14:37 - 14:39 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Chcem reagovať iba na pána Hlinu. Pán Hlina, ako som v úvode vravel, moja reč sa má týkať, moje vystúpenie sa malo týkať len samotného procesu, nie obsahu veci, na to sa chystám v prvom a druhom čítaní. Ale už vopred by som vám chcel povedať, že ja si nemyslím, že 9 % je udržateľných, keď som písal odvodový bonus, tak tam som rátal s deviatimi percentami. Tie výpočty, si myslím, že sú korektné a boli aj s odstupom niekoľkých rokov, keď sme ich aktualizovali spolu s Jozefom Mihálom, tak odvodový bonus vie byť zavedený aj s tým, že 9 % ide do druhého pilieru.
V tom odvodovom bonuse je to, samozrejme, veľký projekt, potrebuje veľa rokov, keď sa zavedie, a určite ho, určite na to zavedenie bude potrebná spolupráca opozície a koalície. A tu mám celkom dobrú nádej preto, lebo projekt UNITAS, ktorý realizuje terajšia vláda, a už aj realizovala prvá vláda Roberta Fica, tak je ako keby opísaný z odvodového bonusu. Čiže mám tu celkom dobrú nádej, že sa to podarí nakoniec tak zreformovať, že tých 9 % nebude problém, ale že aj vyriešime problémy v prvom pilieri. Takže toľko, len pre informáciu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.8.2012 14:02 - 14:27 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Dámy a páni, dobrý deň prajem. Nebudem sa v mojom vystúpení venovať samotnému obsahu, na to máme prvé a druhé čítanie, chcem sa venovať len k skrátenému konaniu a k dôvodom pre toto skrátené konanie.
Začnem jednou džentlmenskou dohodou z apríla tohto roku. Potom, čo sme získali vládu jednej strany, došlo aj k rôznym organizačným drobným problémikom a jeden z nich bola taký, že v rokovacom poriadku je napísané: "na návrh troch poslaneckých klubov môže byť zaradený nejaký bod do programu schôdze". Tak, samozrejme, keď SMER má síce 83 poslancov, je to mohutný klub, ale je predsa iba jeden, tak nevedel by takýto návrh dať, a preto sa džentlmensky dohodli, že predseda Národnej rady, čiže pán Pavol Paška môže takýto návrh, zdravím pána ministra, vidím, že striedanie stráží, takže pán predseda Národnej rady môže tiež dať takýto návrh. Tá džentlmenská dohoda nespočívala v tom, že by sme povedali neplatí zákon, spočívala v tom, že my s tým budeme súhlasiť, i keď v zákone je napísané niečo iné, a konkrétne by to znamenalo, keby malo dôjsť na dôsledné naplnenie litery zákona, že jednoducho niektoré dva opozičné kluby sa k takému návrhu pridajú. Myslím si, takáto dohoda je legitímna a korektná a takto bola urobená. Predmetom kritiky opozície teraz nebolo to, že na návrh pána predsedu Národnej rady bol zaradený nejaký bod do programu, toto sme, túto dohodu my sme nikdy nespochybnili a, samozrejme, že sme ju dodržali. Predmetom kritiky je to, aký bod je zaradený alebo bol zaradený do programu a v akom čase. Potom, čo už prebiehalo prvé čítanie, veľakrát to tu odznelo, bolo to skrátka znásilňovanie práva a predmetom kritiky bolo ešte aj to, že pán Paška má zrejme dojem, že keď má za sebou 82 ďalších poslancov, že zákony a pravidlá pre neho neplatia.
Džentlmeni ctia pravidlá, ale džentlmeni aj vedia, čo je morálne a čo nie je morálne a ich osobná česť má pre nich vysokú hodnotu. Toto bol predmet našej kritiky, to, že sa tu mal jednoducho znásilniť zákon len preto, lebo veľký vodca si povedal, toto musíme schváliť práve dnes.
Spomínam si, ako som ja mal byť odvolávaný kvôli "prkotinám", kvôli tomu, že som si dovolil zrušiť dcéru kamaráta pána Pašku, ktorá v Bruseli zarábala nejakých 7-tisíc eur mesačne v podstate za nič, a to mal byť dôvod na odvolávanie. A tu pán Paška hrubým spôsobom porušuje pravidlá a keby nešlo o vážnu vec, tak bolo by to na smiech. To, čo zažila Národná rada za posledné 3 dni, je čistý výsmech parlamentarizmu. Celé toto divadlo, celý ten trojdňový nácvik, teraz odznova, robíme to preto, lebo Robert Fico sa rozhodol, že práve v dovolenkovom období musí ukradnúť vyše miliónu občanom ich dôchodky. Pýtam sa, aký je rozdiel medzi zlodejom, ktorý vám počas dovolenky vybieli byt a stranou SMER, ktorá vám počas dovolenky ukradne dôchodok. Človek si odíde na dovolenku s dobrým pocitom sľúbených istôt, lebo uveril Robertovi Ficovi a keď sa vráti domov, zistí, že ten istý Robert Fico mu ukradol časť jeho budúceho dôchodku.
Je to ten Robert Fico, ktorý vyše roka pri každej príležitosti vykrikoval: "Premiérka - klamárka!" Ten Robert Fico, ktorý pred voľbami sľúbil, je to v denníku SME, že odvod do 2. piliera sa znižovať nebude. Aj na základe toho dostala strana SMER tak veľa hlasov. No tak tento Robert Fico, ktorý očividne nevie čo je slovo chlapa, ide teraz pokútnym spôsobom kradnúť dôchodky. Pokútne nielen preto teda, že to je v najvyššom lete a počas olympijských hier, kedy si zrejme on alebo jeho draho platení poradcovia povedali, že teraz to bude dobré, lebo si to všimne čo najmenej ľudí, pokútne je to aj preto, lebo celá strana SMER, všetko ako to, teda vás zopár, čo tu sedíte, ctení kolegovia, sa úplne vyhýbate diskusii. Nikto z vás sa sem nepostaví a neobháji kroky, ktoré chcete spraviť. Toto je arogancia moci. Aj Robert Fico keď sem dnes došiel, on by sem určite nechodil, došiel sem len preto, aby tu riešil niečo s Kanármi a Levármi, došiel riešiť svoj nejaký osobný, svoju osobnú záležitosť, ale vás nechal v štichu. On sa tu nepostavil za to, aby obhájil samotnú vec, aby vysvetlil, prečo teda sa to musí takto znásilňovať. Áno, viem, spravil to počas toho prvého nácviku, kde teda teatrálne roztrhol štátny rozpočet, ktorý teda aj vďaka nemu prešiel, a rozprával tu niečo o 500 miliónoch eur. Myslím si, že o mne je dostatočne známe, že keď mám dôvod kritizovať aj bývalého koaličného kolegu, napr. Ivana Mikloša, že to spravím a poviem to na rovinu, ale všetko má svoje medze. Mám silnú obavu, že taký rozpočet, aký predložil Ivan Mikloš, sa SMER-u predložiť nepodarí za celé tie 4 roky. Hovorím to preto, lebo videl som jeden graf, ktorý minister financií predložil, ukázal v televízii o vývoji ceny plynu a taktiež som počul, ako chápe nás premiér percentá. Takže zistili sme, dozvedeli sme sa, že keď stúpne DPH o 1 %, že chlieb bude drahší o 5 %, preto, lebo múka o 1 %, voda o 1 %, práca pekára tiež 1 % a netreba zabudnúť kvasnice, a preto bude chlieb drahší o 5 %. Takíto ľudia rozhodujú. Taký, čo tu straší s grafmi, že cena plynu klesla o 90 % a potom sa ešte v telke priblble usmieva, keď mu poviem, že tomu snáď ani 5-ročný Hugo môj veriť nebude a takí ľudia, ktorí povedia, cena chlebu stúpne o 5 %, lebo po jednom percente sa to nazbiera, títo dvaja ľudia rozhodujú o miliardách eur a o našich budúcich dôchodkoch. Toto je tragédia našich dní!
Musím ale povedať, je to aj zásluhou opozície, kto tu dnes vládne. To ale nechce byť téma. Väčší problém ako najhlbšie leto je samotný legislatívny proces. Ako sme už niekoľkokrát počuli, návrh zákona nebol zverejnený na portáli právnych predpisov. Po druhé pripomienkové konanie trvalo 3 dni, malo trvať 7. Nič sa nedeje, nič, akože O. K., že tak skrátka netrvalo, aj dnes na grémiu sme s týmto pána predsedu Národnej rady Pavla Pašku konfrontovali, že veď pán Paška, ale tak nebolo to zverejnené, namiesto 7 dní boli len 3 dni, čo vy na to? Nič. Máte ešte nejaký bod? Nemáte? O. K., ďakujem, tešilo ma. To je arogancia moci a od toho pána Pašku ja som rok a pol počúval, máte moc, tak to tu valcujete. No toto je valcovanie. Absolútna neprístupnosť, aspoň k nejakým argumentom, k ničomu. Skrátka nič. Je to presne to isté, ako keď Robert Fico, neviem teda odkiaľ na to došiel, si povedal, že on zakáže zisk zdravotným poisťovniam, ja som tu potom riešil ako predseda Národnej rady žalobu za takmer 1 miliardu eur, lebo Robert Fico si pár rokov dozadu niečo povedal. Takto, takíto ľudia riadia našu krajinu!
No, slušnosť, česť a možno teda aj kúsok toho džentlmena by nikdy v živote nedovolili pri tak dôležitom zákone znásilňovať legislatívny proces a stoj čo stoj pretlačiť tento zlodejský zákon. Toto sa skrátka nerobí. Na moju hlavu bolo znesené veľa kritiky, určite som spravil aj množstvo začiatočníckych chýb, ale vždy som mal maximálnu snahu dodržiavať rokovací poriadok a moji kolegovia, moji bývalí podpredsedovia to veľmi dobre vedia.
No teraz k samotným dôvodom. No tak ako som už spomínal, teatrálne roztrhanie rozpočtu a k tomu informácia, 500 miliónov chýba v kase. Jozef Kollár, ktorý vystúpil dnes doobeda, si myslím, že presne a vecne odôvodnil, že toto jednoducho pravda nie je. Výpadky na daniach majú byť údajne 348 miliónov, i keď toto číslo nie je úplne isté, preto, lebo na tej pondelkovej porade s pánom premiérom, kde teda, aby to malo nejaký, zrejme nejakú fazónu, tak tam boli všetci možní, no, len, bohužiaľ, a medzi nimi aj minister financií, len bohužiaľ, to sú úplne nepripravení a nevedel Pavlovi Frešovi povedať základné čísla, keď sa ho tento pýtal, že no dobre, tak aký je výpadok na DPH? Aký je výpadok na ostatných daniach? Koľko sú vyššie príjmy? Nič. Nevedel, tam bolo jedno číslo v ovzduší, to bolo 500 miliónov, potom došlo druhé, teda že 350 výpadok na daniach, ale deň na to čítam v novinách, že na tých daniach bol iba výpadok 250, a to písal pán premiér osobne, neviem teda, kto sa teraz pomýlil, či ten pán s tým srandovným grafom, alebo ten pán, čo sčítava percentá krížom-krážom, ale vieme teda, že to je číslo niekde medzi 250 a 350, a nejako sa z toho, skrátka, možnože to sčítali, tieto dva odhady a tak nejako dostali 500. Keď som dnes s týmto chcel pána Roberta Fica konfrontovať, tak, bohužiaľ, doslova utiekol, utiekol z tejto sály, to bolo vtedy, keď vyšiel rýchlo vysvetliť, že on nie je na Kanároch, do toho ho namočil jeho kolega pán minister Richter, tak to rýchlo došiel vysvetliť, a potom bol som prvý na rade s faktickou poznámkou, ja som nechcel, že tu teraz by musel pán premiér pol hodinu alebo hodinu svojho vzácneho času stráviť, ale predsa aspoň tie dve minúty počkať a vypočuť si nejaký argument na to, čo on tvrdí, a na to, že opozícia neporušila žiadnu dohodu, tak nie. To skrátka nie a doslova, doslova utiekol ľavými dverami.
Chápem, že mu to vyhovuje preto, lebo teraz môže tvrdiť, že opozícia sa už nedrží na dohody, a preto nebude ÚVO. On vlastne to ÚVO zrušil, tam raz porušil svoje slovo, zrejme preto, lebo už šípil, že bude môcť opozíciu obviniť, určite to vedel dopredu a predpokladám, aj NKÚ si zoberie ako zámienku, nebude NKÚ, nebude ÚVO, nebude vôbec nič, lebo opozícia nedodržuje dohody, pritom podstata je taká, že koalícia znásilňuje zákon.
Takže počuli sme Jozefa Kollára, že tie opatrenia, ktoré strana SMER doteraz spravila, menoval konkrétne 3, sú viac ako tých údajných 348 miliónov, ktoré chýbajú. Tak prečo musíme teraz silou mocou posunúť z 1. 10. na 1. 9. znižovanie odvodu do 2. piliera? Prečo teraz v skrátenom konaní, bez vecnej diskusie a myslím si, že celkom hanebne, že tu v podstate diskutuje len opozícia, respektíve vystupuje len opozícia. Mám teda pochybnosti o tej sume, mám pochybnosti o tom dôvode, že chýba v rozpočte 500 miliónov a mám pochybnosti o tom, že teda je to pravda, hlavne keď pár týždňov dozadu misia, technická misia Medzinárodného menového fondu nič takéto nezistila. Nič, všetko v poriadku. A zrazu behom štyroch týždňov. Veď, ale vládnete, štyri mesiace vládnete, no nie je to úplne tak málo na to, aby ste si teda spravili ten tzv. nemecký Kassensturz a zistili, koľko je, koľko nie, a pokiaľ si pamätám, po prvom kvartáli čiže ku 31. marcu bola štátna kasa v poriadku. Tam keď chýbalo, tak chýbali nejaké drobné, a 348 miliónov zrazu!
Je to teda len zámienka na to, aby sa tu skrátilo konanie k tomuto zákonu. A keby naozaj išlo o nejaké hospodárske škody, ktoré pramenia z toho, že štát vyberá málo na DPH, tak mal predsa, mala vláda predložiť v skrátenom legislatívnom konaní napríklad zákon o správe daní a poplatkov. Tam predsa vznikajú veľké hospodárske škody, keď sú veľké výpadky na DPH. No tak tam nech predloží vláda riešenia, ako obmedziť úniky na daniach. A som presvedčený, že opozícia v tomto by vládu podporila a podporila by skrátené legislatívne konanie. A keď sa bavíte teda o nejakých 1,5 miliardy možnože až dvoch, ktoré ročne uniknú na daniach, tak je to určite vyše 100 miliónov mesačne, dvojnásobok toho, čo teraz tu pokútne sa ide získať, tak poďme, naďalej je tam vyvŕtaná veľká diera v systéme. Poďme tú zapchať. Poďme ju zapchať skráteným legislatívnym konaní. Tam vznikajú hospodárske škody.
No ale teda chápem, že sa musí aj šetriť, ale tak snáď nie za cenu okrádania vlastných občanov a už vonkoncom nie za cenu okrádania vlastných voličov. Keď Robert Fico chce tak veľmi šetriť, tak má možnosti až až. Za 400 miliónov eur sa chystá kúpiť zdravotné poistenie. To, to je zrejme to šetrenie, 150 miliónov ideme dať na úplne zbytočný dopravný systém. Myslím si, že naša krajina má dosť veľa iných problémov, ako tu riešiť, resp. ako to, aby štát išiel konkurovať nejakému komerčnému rádiu. A hlavne, keďže nemáme diaľnice ani medzi najväčšími dvoma mestami, tak aký dopravný systém, čo tu chceme riešiť? Ale hlavne, že 150 mil. eur na takúto, v tomto momente, zbytočnosť ideme dať. Áno, poznám ten argument, 120 miliónov príde z Európskej únie, ale netvárme sa, že tie peniaze padnú z neba. Aj my platíme do Európskej únie. A po druhé, tie peniaze sa dajú niekam presmerovať. To sme predsa zažili. Keby aspoň na nejakú zmysluplnejšiu vec, ale nie. My ideme za 150 miliónov kupovať dopravný systém, a keďže teda poznám ministra dopravy nešípim tu nič, nič dobrého v tomto.
Štyridsať miliónov ideme dať na kaštieľ, ktorý chátra, v Rusovciach. Áno, treba, kultúrne dedičstvo, ale teraz, keď nám hrozí, že sa my dostaneme pod nejaké zvýšené pozorovanie, preto lebo prekročíme deficit. Teraz chcú ísť riešiť kaštieľ? Doteraz som sa teda bavil o stovkách miliónov eur, teraz prejdeme o radu vyššie, tisíc miliónov eur. Tisíc miliónov, to je jedna miliarda, to je čísielko, ktoré má jedničku a deväť núl, ideme dať na záchranu španielskych súkromných bánk! Na toto tu ideme ošklbať ľudí, ideme im zobrať budúce dôchodky, aby sme s hrdosťou a s radosťou poslali na záchranu španielskych bánk? Normálne žasnem, žasnem, v akej dobe my žijeme.
Dvestošesťdesiat miliónov ďalších ideme dať len v tomto roku na trvalý euroval, a je pravda, že tieto peniaze nejdú do deficitu, ale to je len účtovný trik zo strany Európskej únie, preto lebo idú do verejného dlhu. Polovica tejto sumy ide do verejného dlhu 130 miliónov, nejdú však do deficitu. Takto Európska únia podvádza. Každopádne my ideme dať 260 miliónov na trvalý euroval a tie peniaze zoberieme aj odtiaľ, že tu ošklbeme vyše milióna sporiteľov o ich budúce dôchodky, a to ešte v skrátenom legislatívnom konaní v rozpore s existujúcimi platnými pravidlami a v najhlbšom lete počas Olympijských hier. Toto je politika strany SMER!
Verejné obstarávanie na 10 mil. eur sa ide zrušiť. Jasné, veď načo tam, zbytočne tá oštara, vylúčiš toho, kto si dovolil dať lacnejšiu, možno lepšiu ponuku ako tuto nejakí kamoši alebo mecenáši. To treba zrušiť tieto zbytočné pravidlá. Zadáme to predsa priamo! Čiže zákazky na 10 miliónov už nebudú potrebovať verejné obstarávanie, to je čisté Kocúrkovo! Chápal by som, keď sa povie, že zákazky do 5, do 10 eur, teda WC papier a podobne, že to nepotrebuje verejné obstarávanie, ale nie, tuto je to presne naopak. To je tak zvrátené, ako povedať najlacnejšieho vylúčime. No tak, takisto zvrátené je povedať, že do nejakej sumy budeme robiť verejné obstarávanie, ale potom už netreba, lebo pri takých veľkých sumách predsa tam už kradnú len tí najvyšší zrejme, čiže tam už je to pod kontrolou a tam sa nemá čo stať.
Takisto môže Robert Fico privatizovať. Veď presne vieme, ako sú tie štátne podniky riadené, akú robia stratu. Myslím si, tu sa stal veľký hriech, keď v roku 2006 druhá Dzurindova vláda mala pripravenú a v podstate odklepnutú privatizáciu Carga, štát mohol inkasovať 14 mld. korún. Nie, toto bolo zastavené, za to sme už niekoľko 100 mil. eur zaplatili straty, ktoré táto spoločnosť odvtedy vyprodukovala. Toto je hospodárska politika strany SMER.
Pritom to vôbec nie je dogma pre Roberta Fica, že privatizovať ani za svet. To keď mu vyhovuje, tak sa privatizovať môže. Keď potrebuje kúpiť za 400 mil. zdravotné poisťovne, tak na to sa privatizovať môže. Ale na to, aby sa znížil dlh alebo aby sme nemuseli šklbať ľudí, nie, na to sa privatizovať nesmie.
Vravel som, že Robert Fico, bezpochyby najmocnejší človek v tomto štáte, vládne štyri mesiace a zatiaľ nevidieť nejaké úsporné opatrenia. Zatiaľ napríklad taký strop na výdavky, ktoré majú jednotlivé rezorty. Prečo to nemáme, prečo to dávno nemáme, že prečo to nemáme už tri mesiace? Skrátka výdavky rezorty dostanú výdavkový strop. Toto opatrenie sa mohlo dávno spraviť. Takisto sa mohol už dávno zrušiť nejaký bezvýznamný úrad alebo nejakí úradníci, veď to predsa netrvá roky. Len tam treba konať. Tam treba hlavne ovládať problematiku a vyznať sa tam nestačí, filozofovať múdro do médií, poťažne podľa toho čo poradia draho platení poradcovia.
Dámy a páni poslanci, viem si predstaviť, akí ste dôležití a ako vás ľudia doma počúvajú a ako si vás vaše okolie uctieva, lebo veď ste poslancami Národnej rady. A viem si predstaviť, ako vám to padne dobre, keď vám tak mastia bruško a že, viem si takisto predstaviť, že z tohto statusu máte skvelý pocit. Určite tu aj pani kolegyňa Vaľová v Humennom, keď dôjde, ona nie je len tak, a to znamená, aha, tak, jaj prepáčte, tak... Dobre, ale dokončím tú myšlienku, takže určite aj pani Vaľová má lepší pocit z toho, keď nie len tak primátorka v Humennom, ale primátorka a poslankyňa Národnej rady. No, to je však len teda nejaký obraz, ale tá skutočnosť je trochu iná. Tu v Národnej rade poslušne plníte príkazy. Až na pár horlivých zväzákov mlčíte. (Ruch v sále.) Mlčíte, konkrétne napríklad Maroš Kondrót, keď si sa teda ozval, trošku mi to znie, že teda trafená hus zagága, ale myslím si, že my máme teda súkromne dobrý vzťah, tak si to môžem dovoliť. Maroš, aj ty si pre mňa v podstate trochu sklamanie, lebo nepovieš tu nič, ako je schôdza dlhá, len teda poslušne "mačkáš" ten "knoflík", lebo zrejme nielen ty, ale všetci tvoji kolegovia, tušíte, že predseda by ti na mieste hlavu odtrhol, keby si si čo len dovolil zmyslieť, že by si hlasoval podľa tvojho vedomia a svedomia. Keď už teda aj tvoje svedomie hneď hovorí, že najlepšia vec svete, ktorú môžme spraviť, je znížiť z 9 na 4 %, tak ja presne viem, čo tvoje svedomie hovorí v otázke eurovalu. Čiže dokončím ja radšej moju reč a nebudeme to tu zbytočne rozvíjať.
Milí ctení kolegovia, nechali ste sa degradovať na cvičené opice, ktoré poslušne tlačia gombíky tak, ako veľký vodca prikáže, a za toto beriete 3 tisícky mesačne. Tým nechcem povedať, že by to bolo hrozne veľa, ale je to také veľmi príjemné. Doma vám tam tľapkajú po pleciach, tuto radšej nevystrkujete rožky, ešte vám za to zaplatia. Ale ja vám garantujem, že keď budete takto pokračovať, tak po skončení tohto volebného obdobia sa budete hanbiť pred vašimi blízkymi.
Osobná integrita nie je o poslušnom plnení príkazov. Veľmi pekne vám ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.8.2012 13:59 - 14:01 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, Dano, je to presne ako vravíš. Zavádzame také zmeny, ktoré nemotivujú tvoriť hodnoty, ktoré zvýhodňujú ľudí, ktorí čakajú, že štát sa o nich postará. Len štát sme my. História pozná veľa príkladov, kde si ľudia mysleli, že veď štát sa o nás postará, ten nám bude platiť naveky dôchodky. Úplne aktuálny príklad je v Grécku. Tam majú teda mimoriadne silný prvý pilier a občania sa na to spoliehali. Veď záväzkov štátu, veď štát má peniaze a štát sa o nás postará. A vidíme, ako dopadli.
Jednoducho čísla nepustia. Nepustí ani demografický vývoj. A keď raz sa za povedzme najbližších 20 alebo 30 rokov výrazne zmení pomer tých, ktorí sú ekonomicky aktívni k tým, ktorí potrebujú ten dôchodok, tak jednoducho, úplne jedno čo ten štát nasľuboval, ale nie je možné tieto sľuby dodržať. V Grécku momentálne zažívajú mimoriadne nepekné obdobie, kedy sa o 10, 20, 30 % znižujú dôchodky. Všetci ľudia vedia, že to stačiť nebude, že tie dôchodky sa budú musieť ďalej znižovať a že sa bude musieť predlžovať vek odchodu do dôchodku. Druhý pilier rieši presne toto. Dáva zodpovednosť do rúk ľuďom, dáva starostlivosť o ich budúci dôchodok do ich rúk, a preto sa deje mimoriadne veľký hriech práve dnes a ešte aj navyše pokútnym spôsobom v skrátenom legislatívnom konaní a tie škody, ktoré dnes vzniknú, bude trvať možno pol generácie, dokým budú znovu napravené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.8.2012 13:22 - 13:23 hod.

Richard Sulík
Ďakujem. Toto nie je primárne vec na hlasovanie, toto je v kompetencii predsedajúceho vyhlásiť prestávku, keď je 14.00 hodín, veľa, tak aspoň 30 minút, ale, kolegovia, nebláznite, tak veď aspoň prestávku, však kam sa plašíte, čo, čo sa ponáhľate?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.8.2012 13:21 - 13:22 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca, chcem v mene piatich poslaneckých klubov, a to všetkých okrem poslaneckého klubu SMER navrhnúť prestávku do 14.00 hodiny a odôvodňujem to nasledovne. rokujeme už vyše štyroch hodín o jednom a tom istom bode a budeme aj ďalej rokovať, čiže nie je to situácia, kde sa tie body menia a kde sa teda aj ľudia menia v jednotlivých kluboch, lebo veď k rôznym veciam sa venujú rôzni ľudia, a ja vás teda chcem požiadať, aby ste takúto prestávku vyhlásili z dôvodu, že jednoducho je to únavné, aby tí istí ľudia, ktorí sa tomuto jednému bodu venujú tak veľa hodín bez obedu. Ja viem, že vám by to vyhovovalo najlepšie, ale chcem vás poprosiť o vyhlásenie prestávky. Ďakujem. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.8.2012 10:38 - 10:40 hod.

Richard Sulík Zobrazit prepis
Ja ešte pokračujem, ja teda len miniem môj drahocenný čas na to, že dúfam, že pán premiér bude mať aspoň toľko chochmesu a vráti sa sem, a aspoň si tie faktické poznámky na svoj vlastný prejav vypočuje. Čo sú toto za spôsoby? Vidím, že počet prítomných poslancov SMER-u sa asi strojnásobil za tých pár minút, odporúčam vám tu občas sedieť, lebo premiér môže kedykoľvek prísť! (Ruch v sále.) Vy mi nevykrikujte, prosím vás, ja vám tiež nevykrikujem, no vám nemám ani ako, lebo vás som ešte nikdy nepočul tu niečo povedať!
Takže mám ešte minútu a chcem reagovať na tie dve veci. Tak informácia, či Kanáre, alebo Leváre, no pán minister Richter nám oznámil, že pán premiér išiel na Kanáre hľadať poslanca Mikloša, zrejme tam vzniklo nedorozumenie, ale možno, že išiel do Levár, ale to nie je podstatné.
Počuli sme, že neplatia dohody. No, toto vôbec nie je pravda! Bola džentlmenská dohoda, že predseda parlamentu môže zaradiť bod do programu, a my voči tomuto nenamietame, ale nikdy nebola dohoda na tom, že sa tu budú hrubo pošliapavať takmer všetky ostatné pravidlá pri legislatívnom procese a v mojom prejave teda vyjadrím sa k tomuto konkrétnejšie, ale veľmi ma teda prekvapilo, že už k takýmto úbohým argumentom sa musí premiér tejto krajiny uchýliť vo svojom, na toto, že vôbec vyžiadal možnosť vystúpiť pred Národnou radou, aby tu rozprával o nejakých Levároch. No pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.8.2012 10:38 - 10:40 hod.

Richard Sulík
Veľmi ma mrzí, že pán premiér okamžite utiekol, a možno aspoň faktické poznámky na jeho prejav by si mohol vypočuť. Tak viem, že tu sú mikrofóny a reproduktory po celej budove, tak, pán premiér, chcem vás poprosiť, aspoň trochu úcty, keby ste sa mohli vrátiť späť do sály a nie takto zutekať. (Ruch v sále. Krátka pauza. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Skryt prepis