Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

25.6.2014 o 16:21 hod.

Tomáš Borec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

10.7.2014 14:30 - 14:31 hod.

Tomáš Borec
Ďakujem pekne za doplňujúcu otázku. Tu treba jednoznačne nechať priestor orgánom činným v trestnom konaní, pretože ani ja, ani žiadny iný minister nemá oprávnenie do tohto nijako vstupovať. Je faktom, že ktokoľvek môže oznámiť trestný čin, pokiaľ orgány činné v trestnom konaní sa oboznámia aj z iných zdrojov s akýmkoľvek podozrením z trestného činu, musia začať konať ex offo. Čiže toľko ešte k vašej otázke. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 10.7.2014 14:28 - 14:30 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, dovoľte, aby som odpovedal v mene neprítomného pána ministra.
Na začiatku mája kontaktovala Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Senci redaktorka denníka Plus jeden deň vo veci, či je na tejto správe registrovaný chov diviaka, ktorý sa nachádza na farme v Stupave u pána Hlinu. Regionálna veterinárna a potravinová správa takýto chov na spomínanej farme neregistrovala ani nemala žiadne informácie o tomto chove. Z tohto dôvodu musela spomínanú farmu pána Hlinu preveriť. Regionálna veterinárna a potravinová správa následne kontaktovala pani Hlinovú, ktorá v telefonickom rozhovore potvrdila, že na farme chovajú jedného diviaka. Stanovisko Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Senci k uvedenému zisteniu bolo, že chov zveri musí byť registrovaný v zmysle zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 178/2012 Z. z. o identifikácii, registrácii a podmienkach farmového chovu zveri. Dňa 7. mája 2014 podala na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Senci majiteľka žiadosť o registráciu farmového chovu zveri a ohlásenie činnosti. Následne dňa 15. mája 2014 inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Senci vykonali kontrolu chovu. Kontrolou zistili, že farma nespĺňa podmienky pre chov diviaka. Výbeh totiž nebol dostatočne veľký a chýbal aj vhodný prístrešok, na základe čoho boli uložené opatrenia na odstránenie nedostatkov pri chove diviaka. Opakovanou kontrolou dňa 22. mája 2014 bolo zistené, že chov už zodpovedá podmienkam uvedenej vyhlášky č. 178/2012 Z. z. Následne bola žiadosť zaslaná na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu Slovenskej republiky na registráciu. Chov je registrovaný pod číslom SK-FCH-SC-300.
K spomínanému nezákonnému získaniu diviaka z lesa, respektíve k podozreniu z trestného činu pytliactva uvádzam, že podľa súčasnej legislatívy Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky nie je oprávnená toto prešetrovať, podozrenia z trestného činu pytliactva sú oprávnené prešetrovať výlučne orgány činné v trestnom konaní. Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 10.7.2014 14:26 - 14:27 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nie celkom som postrehol, v čom bola otázka. Ale vy ste konštatovali v podstate určité skutočnosti, čo je v poriadku. Ale aby som to ešte raz zopakoval, ja som si presne, a mám tu pred sebou, čo sa týka môjho vystúpenia, aj odpovede na doplňujúcu otázku. Žiadny verejný prísľub som vám nedal, pán poslanec. Takže ešte raz vás poprosím, aby ste si to v kľude prečítali.
Čo som povedal je jedna vec, že, áno, každý občan má rovnakú povinnosť plniť si svoje povinnosti, ktoré mu ukladá zákon. Aj dnes Občiansky súdny poriadok jasne hovorí, že sudca má možnosť doručovať na všetkých adresách, ktoré sú mu známe, prípadne si ich môže zisťovať. Čiže tam nie je problém zákona. A napriek tomu som vás odporučil v mojej odpovedi na pripravovanú novelu Občianskeho súdneho poriadku, respektíve rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku, kde pripravujeme okrem iného aj spôsob doručovania prostredníctvom elektronických dátových schránok.
Čiže to je moja odpoveď a myslím si, že netreba ďalej pokračovať, pretože si to podrobne nájdete v mojom vystúpení z 19. 6. 2013. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

10.7.2014 14:24 - 14:25 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Vážené pani poslankyne, poslanci, vážený pán poslanec Zajac, pozrel som si svoje vystúpenia, ktoré som mal k vašej otázke, ale nikde som žiaden verejný prísľub nenašiel. Možno keď si pozriete moju odpoveď z 19. júna 2013, tak nájdete odpoveď na vašu otázku, ktorú ste mi teraz položili opätovne a ktorá sa nijako obsahovo nemení oproti tomu, čo ste mi odpovedali. Takže aj ostatných poslancov, aby som nemárnil ich vzácny čas trestuhodne opakovaním toho, čo už som raz odpovedal, tak poprosím, aj vás, pán poslanec, aby ste si pozreli moje vystúpenie, kde som odpovedal na vašu otázku dňa 19. júna 2013. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

3.7.2014 14:47 - 14:49 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za doplňujúcu otázku. No, pán poslanec, ako som povedal úplne na začiatku jasne, že tu máme delené určité právomoci z hľadiska legislatívy a legislatívnej iniciatívy vo vláde. To znamená, že ten návrh o oznamovateľoch pripravuje ministerstvo vnútra a je tu už aj pán podpredseda vlády, ktorý o tom bude informovať. Čiže ja by som sa nerád do toho miešal, je to jeho kompetencia.
Čo sa týka jednotlivých, jednotlivých nahlásení, tak áno, však mnohé disciplinárne návrhy, ktoré som podal voči sudcom, tak pramenili v podstate alebo vychádzali z nahlásení, ktoré sme dostali, na ktoré sme sa upriamili potom a ktoré boli, kde začali disciplinárne konania. Takže myslím si, že to je nástroj, ktorý je vhodný. Takisto čo sa týka toho boja proti korupcii v rámci programového vyhlásenia vlády, tam sú rozdelené tie jednotlivé kapitoly, čiže ja som hovoril o kapitole spravodlivosti, samozrejme, ktorá mne patrí.
A čo sa týka tam tých úloh, ktoré máme, tak tie plníme. A čo sa týka skúseností s eurofondmi, fakticky vám neviem povedať, pretože my nie sme, naše ministerstvo čistý spotrebiteľ. Čiže my nemáme skúsenosť s eurofondmi ako nejaké, v nejakom praktickom výkone. Ale je fakt, že to je otázka orgánov činných v trestnom konaní, jednak akým spôsobom tie veci postihujú - nepostihujú, a tam je najdôležitejšie povedať to, že máme tuná trestné, Trestný zákon, ktorý kvalifikuje trestné podstaty alebo trestnú podstatu jednotlivých trestných činov korupcie, podplácania a tak ďalej.
To znamená, to, čo ste vy naznačovali alebo hovorili o nejakých províziách, tak pokiaľ spĺňa takýto čin materiálne aj teda všetky ďalšie podmienky na to, aby to trestným činom mohlo byť, tak to trestný čin, samozrejme, je. Ale nie všetko, čo sa zdá, že je korupciou, aj korupciou v skutočnosti je. Je to vec vyhodnotenia orgánov činných v trestnom konaní. Takže len toľko vám viem povedať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

3.7.2014 14:43 - 14:45 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, ďakujem pekne za otázku a v nadväznosti na túto otázku mi dovoľte upriamiť vašu pozornosť na návrh zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý rieši práve problematiku vyhodnocovania oznámení o korupčnom správaní. Tento návrh zákona spracovalo a predložilo do legislatívneho procesu alebo v najbližšej dobe predloží Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v spolupráci s ďalšími dotknutými rezortmi vrátane nášho ministerstva. Keďže viem, že je vylosovaná otázka toho istého znenia aj pre pána ministra vnútra, tak on sa bude bližšie zaoberať, keďže to patrí do jeho kompetencie, aby túto vec oznámil plénu alebo oboznámil plénum.
V tejto súvislosti tiež dávam do pozornosti aj návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý pripravujeme, ktorý umožní trestnoprávny postih právnických osôb aj v súvislosti s korupciou, t. j. trestnoprávny postih za trestné činy prijímania úplatku podľa § 328 až 331 Trestného zákona, ďalej podplácanie podľa § 332 až 335 Trestného zákona a nepriamej korupcie podľa § 336 Trestného zákona. Právnickej osobe bude možné v trestnom konaní uložiť adekvátny trest, ktorý počínajúc alebo počnúc teda zrušením právnickej osoby, prepadnutia majetku, peňažného trestu a podobne. Oba uvedené návrhy zákonov budú čoskoro predmetom rokovania vlády Slovenskej republiky a potom budú predloženého na rokovanie sem do Národnej rady.
Podobne ako v iných rezortoch ministerstvo spravodlivosti zriadilo a prevádzkuje protikorupčnú telefonickú linku, kde občania môžu nahlasovať prípady korupčného správania sudcov a zamestnancov súdov. Ide o účinný nástroj, ktorý umožňuje prijímanie podnetov na podávanie trestných oznámení, prípadne návrhu na začatie disciplinárneho konania voči sudcom. V oblasti boja proti korupcii bude účinným nástrojom aj nový ústavný predpoklad vzniku a trvania funkcie sudcu, ktorým je sudcovská spôsobilosť, ktorá dáva záruku, že sudca bude svoju funkciu vykonávať riadne. Čiže toľko stručne k vašej otázke.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2014 16:35 - 17:03 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, poslanci, dovoľte mi, aby som v zastúpení pána ministra zahraničných veci, podpredsedu vlády a európskych záležitostí Slovenskej republiky pána Miroslava Lajčáka, ktorý je na zahraničnej pracovnej ceste v Bruseli na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ešte, ešte, pán minister, vás poprosím, lebo už sme to nejak začali, ale procedurálne nech to vyriešime.
Takže prvým bodom je Správa o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2013. Správa vlády je uverejnená ako tlač 885 a spoločná správa výborov má tlač 885a.
Ďalej je to Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii, hodnotenie a aktuálne priority vyplývajúce z Legislatívneho a pracovného programu Európskej komisie, tlač 956. Správa výboru je pod tlačou 956a.
A tretím bodom je Hodnotiaca správa o desiatich rokoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii, tlač 1024. Správa výboru má tlač 1024a.
Všetky tri správy uvedie pán minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Nech sa páči, ujmite sa slova.

Borec, Tomáš, minister spravodlivosti SR
Takže ešte raz, veľmi pekne ďakujem za slovo. Dovoľte, aby som začal Hodnotiacou správou o desiatich rokoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii.
Pred niekoľkými týždňami naša krajina zavŕšila prvú dekádu členstva v Európskej únii. V priebehu uplynulých desiatich rokov sa Slovenská republika zmenila z nováčika na krajinu s najvyššou mierou zapojenia do európskeho integračného procesu. Spomeniem pri tejto príležitosti Schengen alebo eurozónu. Máme reputáciu spoľahlivého, čitateľného a konštruktívneho partnera. Váha a vplyv Slovenskej republiky vďaka tomu dnes presahuje naše geopolitické reálie dané veľkosťou teritória, počtom obyvateľov či objemom národnej ekonomiky.
Naša krajina sa dostáva do najužšieho jadra európskej integrácie. Sme za stolom, za ktorým sa prijímajú všetky zásadné rozhodnutia týkajúce sa nielen nášho kontinentu. Dovolím si povedať, že ide o pozíciu, v ktorej sa Slovenská republika nikdy v doterajšej svojej histórii nenachádzala. Náš región je dnes pevne ukotvený v mierovom, bezpečnom a stabilnom prostredí, čo, ako môžeme vidieť, nie je, žiaľ, ani v súčasnej Európe samozrejmosťou.
Občania benefitujú z rozsiahlych slobôd, ktoré Európska únia ponúka, z politickej stability a z ekonomickej prosperity najväčšej svetovej ekonomiky. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že veľká časť nášho členstva v Európskej únii bola zatienená krízou. Naopak, aj po väčšinu tohto zložitého obdobia si Slovenská republika zachovala hospodársky rast a vo výraznej miere sa tešila európskej solidarite. Mnohé z toho, čo sme dosiahli, si však nie vždy uvedomujeme. V lepšom prípade sú výhody plynúce z členstva považované za automatické a samozrejmé. V horšom prípade sa stávajú predmetom mnohých mýtov, spochybňovania a skresľovania.
Preto sa rezort diplomacie rozhodol zrealizovať komplexnú inventúru nášho členstva. Jej výsledkom je hodnotiaca správa o desiatich rokoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii, ktorú 30. apríla 2014 schválila vláda Slovenskej republiky a 12. mája bola predložená Výborom Národnej rady pre európske záležitosti. Hodnotenie bolo pripravované od septembra 2013. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí oslovilo celkovo 60 adresátov, od orgánov štátnej správy cez akademickú obec a sociálnych partnerov až po mimovládne organizácie, 43 z nich zaslalo svoje vstupy, ktoré boli následne zapracované. Cieľom bolo sústrediť sa na politické zhodnotenie pozitív i prípadných nevyužitých možností vyplývajúcich z členstva, ako aj na stanovenie rámcových odporúčaní pre ďalšie obdobie.
Dovoľte mi na niektorých faktoch prezentovať výsledky desať rokov členstva Slovenskej republiky v Únii. Výhodné, výhody slobodného pohybu v Európskej únii zrejme uplatnila už drvivá väčšina Slovákov. V rámci programu pracovať v zahraničí využíva viac ako 130-tisíc našich občanov. V rámci programu Erasmus absolvovalo študijný pobyt na európskych univerzitách viac ako 17-tisíc študentov. Vďaka európskemu preukazu zdravotného poistenia majú občania nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v celej Európskej únii a vďaka konzulárnej spolupráci majú možnosť žiadať o pomoc na veľvyslanectve alebo konzuláte ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie.
Aj vďaka členstvu v eurozóne si Slovensko na finančných trhoch požičiava za historicky najnižšie úroky. Kým v roku 2004 presadzovali priemerné náklady na správu štátneho dlhu 6 %, v súčasnosti sú na úrovni 3,5 %. Vďaka prístupovému procesu a samotnému členstvu v Európskej únii došlo k modernizácii nášho hospodárstva. Zvýšila sa konkurencieschopnosť vo väčšine odvetví, došlo k prílevu inovácií, zlepšuje sa infraštruktúra, eliminovali sa obchodné prekážky. Aj vďaka členstvu v Európskej únii dosahujeme jeden z najvyšších rastov hospodárstva spomedzi členských štátov Európskej únie.
Výkonnosť našej ekonomiky vyjadrená v parite kúpnej sily vzrástla z polovice na tri štvrtiny priemeru Európskej únie, pričom za desať rokov členstva sme s baltskými partnermi dosiahli najdynamickejší rast hospodárstva v Európskej únii, vyšší než v Českej republike, Maďarsku či Poľsku. Takmer 90 % priamych zahraničných investícií v Slovenskej republike pochádza z členských štátov Európskej únie. Slovenskí podnikatelia vrátane malých a stredných získali prístup na 500-miliónový európsky trh. Do Únie dnes smeruje až 85 % nášho exportu a závisí tak od nej značná časť domácich pracovných miest.
Členstvo v Európskej únii nie je len o eurofondoch, ale finančné výhody plynúce z nášho členstva sú jednoznačné. V rokoch 2004 až 2013 získala Slovenská republika z Európskej únie 12,8 mld. eur a odviedla do rozpočtu Európskej únie 6,1 mld. eur, čo predstavuje kladnú rozpočtovú pozíciu v sume 6,7 mld. eur. Z prostriedkov Európskej únie bolo vybudovaných množstvo kilometrov ciest, diaľnic a železníc, modernizovalo sa 1020 škôl, 56 nemocníc a 208 zariadení sociálnej starostlivosti, postavilo sa 26 priemyselných parkov a poskytla sa podpora pre 572 malých a stredných podnikov a 116 vedeckých inštitúcií. Došlo k výraznému zlepšeniu kvality životného prostredia. V oblasti kvality ovzdušia bolo podporených 102 projektov a 332 projektov bolo zameraných na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Za pomoci prostriedkov z Európskej únie sa vybudovali stovky kilometrov kanalizácií, rozvodov pitnej vody a bolo zrekonštruovaných 24 čistiarní odpadových vôd. Zriadením reverzného prepojenia na plynovode s Českou republikou a Rakúskom a rozšírením podzemných zásobníkov plynu sa významne zvýšila energetická bezpečnosť Slovenskej republiky. Na priame platby poľnohospodárom bolo z európskych fondov vyčlenených takmer 2,3 mld. eur, na podporu rozvoja vidieka bolo ďalších 2,6 mld. eur. Viaceré z týchto faktorov a mnohé ďalšie nájdete aj práve v hodnotiacej správe.
Čo sa týka hodnotenia a výziev, samozrejme, 10 rokov členstva nie je len o úspechoch. V správe bolo identifikovaných viacero oblastí, kde je potrebný ďalší pokrok. Našou dlhodobou výzvou zostáva zvýšenie účelnosti a celkovej efektivity použitia prostriedkov z rozpočtu Európskej únie. Okrem využívania prostriedkov vyčlenených priamo pre Slovensku by sme sa mali sústrediť aj na lepšie využívanie prostriedkov spracovaných alebo spravovaných Európskou komisiou. Správa poukazuje na zaostávanie Slovenska s európskym priemerom v investíciách do vedy a výskumu a výzvou zostáva vyrovnanie priamych platieb slovenských farmárov s platbami, ktoré dostávajú poľnohospodári z tzv. starých členských štátov. Pozornosť je potrebné aj naďalej venovať zvyšovaniu konkurencieschopnosti domáceho poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora. Spomenúť by som mohol aj ďalšie oblasti, rád by som však aj v kontexte nedávnych volieb do Európskeho parlamentu venoval pozornosť inej z môjho pohľadu principiálnej otázke.
Dlhodobou výzvou je potreba priblížiť európske inštitúcie občanom Slovenskej republiky. Za týmto účelom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v minulom roku obnovilo činnosť Národného konventu o Európskej únii. Jeho aktivity budú pokračovať, pričom by sme sa chceli zamerať na aktuálne integračné výzvy súvisiace s posilňovaním hospodárskej a menovej únie a na otázky súvisiace s prípravou predsedníctva Slovenskej republiky v Európskej únii.
Voľby do Európskeho parlamentu a predovšetkým zahanbujúcu nízku slovenskú účasť, teda konkrétne 13,05 %, možno interpretovať ako varovanie od občana, ktorý stále častejšie nadobúda pocit, že európskej agende nerozumie, že Európska únia sa od neho vzďaľuje. Pozitívom je, že na Slovensku na rozdiel od viacerých európskych krajín nezískali významnejšiu podporu extrémistické strany. Nemôžeme totiž prehliadať, že v Európe pribudnú hnutia stavajúce na lacných antieurópskych heslách, euroskepticizme a populizme. Aj na Slovensku máme skúsenosť s tým, aký politický potenciál v sebe nesie ponúkanie lacných odpovedí na zložité otázky. A netreba zdôrazňovať, že pri manažovaní týchto procesov bude mať parlamentná dimenzia rovnako dôležitú, resp. ešte dôležitejšiu úlohu než diplomacia.
Viaceré ďalšie problémy si vyžadujú alebo vyžiadajú našu angažovať v Bruseli, keďže presahujú hranice Slovenska. V niektorých oblastiach registrujeme nadmernú reguláciu, administratívnu náročnosť, ktorá predstavuje pre podnikateľov záťaž, pričom si myslíme, že spoločná európska regulácia by, naopak, mala slúžiť na zvyšovanie konkurencieschopnosti či už slovenskej, alebo európskej ekonomiky. Iným príkladom, k riešeniu ktorého môžeme prispieť alebo môžu prispieť paneurópske prístupy, je problém marginalizovaných rómskych komunít. Týmto a ďalším témam bude Slovenská republika venovať zvýšenú pozornosť aj v ďalšom najbližšom období.
Dovoľte, aby som prešiel teraz k druhému materiálu, a to k Správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2013. Ide o každoročne vypracovávaný materiál, ktorý vyhodnocuje spôsob a mieru naplnenia hlavných cieľov a úloh v oblasti zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v uplynulých 12 mesiacoch. Aspoň heslovite by som sa rád zmienil o kľúčových momentoch minulého roka v šiestich oblastiach, a to: vyšehradskej spolupráci, tradičných profilových témach zahraničnej politiky Slovenskej republiky: západný Balkán a Východné partnerstvo, bezpečnostnej politike, ekonomickej diplomacii, slovenskej rozvojovej pomoci a európskej agende.
Prirodzenou a dlhodobou prioritou zahraničnej politiky Slovenskej republiky je rozvoj dobrých susedských vzťahov. Nosnými oblasťami spolupráce V4 v roku 2013 bolo posilnenie vnútornej kohézie, energetickej bezpečnosti, dopravnej infraštruktúry a vybraných aspektov obrannej politiky. Na okraj konferencie GLOBSEC bola prijatá spoločná deklarácia ministrov zahraničných vecí V4 k zvýšeniu účinnosti, viditeľnosti a vplyvu spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie a k posilneniu obrany spôsobilosti Európskej únie. Ďalej predsedovia vlád V4 schválili cestovnú mapu pre vytvorenie integrovaného trhu s plynom a dohodli sa na vytvorenie spoločnej stratégie spolupráce v oblasti obrany.
Rezort realizoval intenzívne kontakty s tretími krajinami vo formáte V4 plus, V4 + Japonsko, bolo diskutované prioritné oblasti spolupráce na ďalšie obdobie s dôrazom na oblasť výskumu a vývoja, podporu transformačných procesov v krajinách Východného partnerstva, prvý ministeriál s partnermi so severských a baltských štátov V4 + NB8 vo februári.
Počas predsedníctva Slovenska v Medzinárodnom vyšehradskom fonde v roku 2013 bolo schválených viac ako 350 projektov mimovládnych organizácií a poskytnutých viac ako 100 štipendií pre študentov z V4, západného Balkánu a z krajín Východného partnerstva. Od roku 2014 došlo k navýšeniu národných príspevkov do fondu na 8 mil. eur. Na rozbehnutých projektoch bude rezort aktívne spolupracovať, pričom už o pár dní, konkrétne 1. 7., prevezmeme ročné predsedníctvo vo V4.
V prioritných témach zahraničnej politiky Slovenskej republiky správa reflektuje viacero pozitívnych momentov v roku 2013: vstup Chorvátska do Európskej únie, pokrok v normalizácii medzi vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, rozhodnutie Európskej únie o začatí prístupových rokovaní so Srbskom, parafovanie asociačnej dohody o dohody o voľnom obchode s Moldavskom a Gruzínskom a rozhodnutie Európskej únie o bezvízovom styku pre Moldavsko. Slovenská republika aktívne presadzovala a podporovala politiku rozširovania Európskej únie a posilňovania vzťahov s krajinami Východného partnerstva. Politickú podporu dopĺňala naša pomoc v podobe odovzdávania transformačných a integračných skúseností v rámci programu CETIR.
Rok 2013 však zároveň ponechal veľký otáznik nad ďalším smerovaním politickej asociácie a ekonomickej integrácie medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Ukrajina je pre našu zahraničnú politiku výzvou, ktorá možno za 20 rokov našej samostatnosti nemá paralelu. V hre sú obrovské zahranično-politické, bezpečnostno-politické, energetické a ekonomické záujmy Slovenskej republiky. Správy prichádzajúce z východných a juhovýchodných regiónov krajiny pritom nie sú vôbec potešujúce. Prezidentské voľby z 25. mája sú však dôležitým krokom k vyriešeniu napätej situácie. Petro Porošenko získal zvolením v prvom kole silný mandát od občanov, ktorý napomôže obnoviť normálne fungovanie štátu a naštartovať reformné procesy. Mierový plán, ktorý predstavil, je reálnou šancou na deeskaláciu napätia na východe Ukrajiny. Je pre nás nesmierne dôležité, aby sa dianie na Ukrajine nevymklo spod kontroly a z rámca demokratických procesov. Úloha parlamentnej dimenzie je opäť nenahraditeľná a dovoľte mi vyzvať vás k aktívnej komunikácii s vašimi príbuzenskými politickými stranami na Ukrajine. Som si tiež vedomý úlohy diplomacie slovenskej i európskej, pričom z pochopiteľných dôvodov je Slovensko jedným z lídrov diskusie o budúcnosti vzťahov Európskej únie a Ukrajiny. Bude mimoriadne dôležité, aby Európa poskytla Ukrajine takú perspektívu, o ktorú bude mať záujem a o ktorú sa zaslúži.
V pondelok 23. 6. sme s európskymi ministrami zahraničných vecí sa stretli v Luxemburgu na rokovaní Rady pre zahraničné veci, kde bola hlavnou témou práve Ukrajina. Potvrdili sme, že 27. júna podpíše Ukrajina s Európskou úniou zostávajúce časti asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode, pričom je to dôležitý signál záväzku Európskej únie voči Ukrajine a zároveň Ukrajiny voči Európskej únii. V prijatých záveroch sme dali zas najavo, že očakávame konkrétnejšie kroky Ruska na zníženie napätia, a zároveň sme sa zhodli, že pre krízu nie je možné riešiť bez spolupráce s Moskvou. Odsúhlasili sme vytvorenie tzv. policajnej komisie SBOP, čo je vlastne spoločná bezpečnostná a obranná politika Európskej únie na Ukrajine, ktorej cieľom má byť pomoc Kyjevu v oblasti reformy bezpečnostného sektora. V komunikácii s partnermi minister zdôraznil aktívnu angažovanosť Slovenskej republiky pri prerokovávaní problémov na Ukrajine. Reverz plynu zo Slovenska je konkrétnou pomocou Ukrajine.
NATO je určujúcim faktorom medzinárodnej bezpečnosti Slovenskej republiky. V aktuálnej situácii to platí dvojnásobne. Prebieha intenzívna diskusia o spôsoboch posilnenia bezpečnosti na aliančnom území a zároveň sa stáva aktuálnou téma ďalšieho rozširovania NATO. Aj o týchto témach bude summit NATO v septembri. Jeho príprava je dominantnou témou dnešného a včerajšieho rokovania ministrov zahraničných vecí členských krajín aliancie v Bruseli. V súvislosti s politikou otvorených dverí Slovenská republika spoluiniciovala vypracovanie hodnotenia pokroku ašpirantov na členstvo, na základe ktorého NATO rozhodne o ďalších krokoch pri rozširovaní. Slovensko si v priebehu minulého roka riadne plnilo aj medzinárodné záväzky. Najvýznamnejším príspevkom Slovenska k medzinárodnému krízovému manažmentu bola účasť v operácii ISAF v Afganistane, ktorá si minulý rok vyžiadala aj tri obete z radov príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Spolu s našimi civilnými obeťami v Pakistane išlo súčasne o naše prvé priame konfrontácie s medzinárodným terorizmom, ktoré si vyžiadali životy našich občanov.
Z prierezových tém mi dovoľte sa zmieniť o problematike reformy bezpečnostného sektora, ktorej sa systematicky venujeme na pôde OSN, a aktuálne plánujeme aktivity aj na pôde OBSE.
Implementácia nového modelu ekonomickej diplomacie, ktorého hlavným cieľom je zefektívnenie komunikácie a reálnej spolupráce medzi podnikateľskou sférou a vládou, bola v roku 2013 rozmenená na drobné, napr. v podobne 155 podnikateľských misií a fór, ktoré boli organizované priamo zastupiteľskými úradmi alebo v súčinnosti so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, alebo SARIO, ďalej 13 seminárov či 4 medzinárodné konferencie. Osvedčil sa aj formát menších ekonomicky orientovaných zahraničných pracovných ciest vedených predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí s prípadnou účasťou ďalších rezortov a s účasťou podnikateľov. V roku 2013 bolo takýchto ciest 8 do 17 krajín. Popri posilnení sietí ekonomických diplomatov v kľúčových teritóriách z hľadiska hospodárskej spolupráce a potenciálu jej zintenzívnenia sa ekonomická diplomacia zamerala aj na podporu diverzifikácie exportu na mimoeurópske trhy.
Minulý rok sme si pripomenuli desiate výročie slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Cieľom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí bolo aj v roku 2013 naďalej zvyšovať povedomie a informovanosť podnikateľských subjektov o nej so snahou vytvoriť priestor pre zapojenie podnikateľskej sféry do rozvojových aktivít Slovenskej republiky, Európskej únie i medzinárodnej donorskej komunity. K tomuto zámeru by malo prispievať aj vytvorenie platformy podnikateľov pre zahraničnú a rozvojovú spoluprácu, ktorá vznikla ako občianske združenie 15. marca minulého roka a jej hlavným poslaním je šíriť informácie o význame zahraničnej rozvojovej spolupráce a zdieľať poznatky a skúsenosti medzi podnikateľmi.
V priebehu roka 2013 bola pripravená a na začiatku roka 2014 vládou schválená strednodobá stratégia rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na roky '14 až '18, kde je tiež zadefinovaný samostatný program podnikateľských partnerstiev. V roku 2013 sa v rámci deviatich grantových kôl oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky realizovalo 33 projektov, najmä v sektoroch zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. V roku 2013 došlo tiež k zintenzívneniu využívania programu CETIR, tzv. Centra pre transfer skúseností z integrácie a reforiem, pričom primárne to bolo v regiónoch západného Balkánu a Východného partnerstva. Uskutočnili sa takmer tri desiatky aktivít, bolo vyškolených 120 zahraničných expertov, teda, pardon, partnerov a vyslaných 17 slovenských expertov do zahraničia. V septembri 2013 sa Slovensko stalo členom Výboru pre rozvojovú pomoc OECD, čo symbolicky zavŕšilo desaťročnú integráciu Slovenskej republiky do medzinárodnej donorskej komunity.
Dostal som sa k poslednému okruhu otázok, k hodnoteniu uplynulého roku z pohľadu európskej agendy. Ako som spomínal, tejto problematike je venovaná samostatná pomerne rozsiahla kapitola v Správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2013. Vybrané aspekty sú podrobnejšie rozpracované v treťom dokumente, ktorý dnes predkladám na rokovanie pléna, a to je Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii - hodnotenie a aktuálne priority vyplývajúce z Legislatívneho a pracovného programu Európskej komisie.
Výročná správa o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii bola prerokovaná vo vláde v marci tohto roku a následne vo Výbore Národnej rady pre európske záležitosti v máji. Dobrou správou v roku 2013 bolo, že opatrenia prijaté v predchádzajúcom období, či už hovoríme o OSN, fiškálnej dohode, aktivitách ECB na finančných trhoch, začali prinášať očakávané výsledky: návrat dôvery finančných trhov, pokles úrokových sadzieb či oživenie konjunktúry.
K pozitívnym posunom došlo v diskusiách o prehlbovaní a rozvoji hospodárskej a menovej únie, najmä v otázke bankovej únie. Pri jednotnom mechanizme bankového dohľadu sa Slovenskej republike podarilo presadiť rovnocennosť členských štátov pri rozhodovaní podľa princípu jeden členský štát - jeden hlas. Pri ďalších komponentoch HMÚ venovala Slovenská republika pozornosť zefektívneniu fiškálneho rámca a posilnenie sociálnej dimenzie HMÚ alebo hospodárskej a menovej únie.
Viaceré dobré správy pre Slovensko priniesla dohoda o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky '14 až '20. Došlo k navýšeniu národnej alokácie pre politiku súdržnosti o 10 % v porovnaní s obdobím rokov 2007 až '13. V novom rámci sa nám podarilo presadiť aj ďalšie priority: zvýšenie alokácie pre odstavenie jadrovej elektrárne v Bohuniciach a možnosť navýšenia priamych platieb pre poľnohospodárstvo prostredníctvom presunu prostriedkov z rozvoja vidieka.
Úspech sme dosiahli aj pri presadení zmeny pravidla n + 2 na n + 3 pre záväzky z rokov 2011 a '12. Tým sa znížilo riziko vrátenia nevyčerpaných prostriedkov. V uplynulom roku začala tiež príprava Partnerskej dohody o využívaní európskych a štrukturálnych a investičných fondov na roky '14 až '20 medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou. K jej uzatvoreniu došlo po náročných rokovaniach minulý týždeň, konkrétne 20. júna. Dohoda definuje stratégiu a priority pre efektívne a účinné investície v objeme 15,3 mld. eura.
V roku 2013, ako som už spomínal, ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí obnovilo činnosť národného konventu s cieľom zapojiť do diskusie o aspektoch národného členstva aj rôzne segmenty spoločnosti. Diskusia v troch pracovných skupinách bola venovaná aktuálnym výzvam Európskej únie a perspektívam prehlbovania integrácie, zhodnoteniu desať rokov členstva v Európskej únii a príprave slovenského predsedníctva v Európskej únii. Plenárne zasadnutie národného konventu sa konalo začiatkom mája tohto roku. V jeho činnosti bude ministerstvo pokračovať. Dôraz položíme na otázky spojené s budúcnosťou Európskej únie vrátane problematiky demokratickej legitimity jej inštitúcií a dobudovávania hospodárskej a menovej únie a na prípravu predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v roku 2016. (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, chvíľočku. Páni poslanci, poprosím vás o pokoj. Keď pán minister dokončí, tak potom budeme hlasovať. Hej?
Už nech sa páči, pán minister.

Borec, Tomáš, minister spravodlivosti SR
Ďakujem pekne. Rok 2013 bol v znamení pokračujúcich zmien alebo príprav na slovenské predsedníctvo Európskej únii v roku 2016. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí iniciovalo popis alebo podpis deklarácie predstaviteľov parlamentných strán, ktorých cieľom je zabezpečiť kontinuitu príprav predsedníctva aj po parlamentných voľbách na jar 2016.
Vláda Slovenskej republiky v tejto súvislosti schválila Národný program vzdelávania pre zamestnancov štátnej správy, ktorý sa začína realizovať v tomto roku aj s využitím prostriedkov z ESF. V návrhu na logisticko-organizačné zabezpečenie predsedníctva budú rozpracované jednotlivé úlohy, ktoré sa týkajú podujatí organizovaných v Slovenskej republike, prvotnú analýzu výdavkov na zabezpečenie predsedníctva, návrh koncepcie vizuálnej, mediálnej a kultúrno-spoločenskej prezentácie počas predsedníctva. V oblasti obsahovej prípravy boli zrealizované prvé politické konzultácie tria Holandsko - Slovensko - Malta.
Podrobnejší odpočet príprav na predsedníctvo bol predmetom dvoch hodnotiacich správ, ktoré spracoval rezort diplomacie a boli prerokované aj vo výbore pre európske záležitosti. Podrobnejšie informácie o najdôležitejších opatreniach v európskej agende podľa jednotlivých politík Európskej únie sú uvedené v už spomínanej Výročnej správe o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii. Materiál svojou štruktúrou korešponduje s jednotlivými formátmi zasadnutí Rady Európskej únie.
Výročná správa obsahuje prehľad plánovaných legislatívnych a nelegislatívnych iniciatív Komisie na rok 2014 spolu s ich prioritizáciou z pohľadu rezortov. Pracovný program Komisie na rozdiel od minulých rokov je triezvejší a pragmatickejší, čo priamo súvisí s ukončením jej mandátu. (Ruch v sále.) Neprináša žiadne zásadné či nové iniciatívy a návrhy, ale sústreďuje sa na pokrok v schvaľovaní dôležitej a dôslednej implementácie už skôr predkladaných návrhov. Materiál tiež mapuje personálne zastúpenie Slovenskej republiky v inštitúciách Európskej únie v roku 2013.
Snažil som sa v tejto kompaktnej podobe prezentovať tri hodnotiace dokumenty, pričom som sa dotkol viacerých otázok zahraničnej a európskej politiky, ktoré boli v hodnotenom období z pohľadu rezortu diplomacie kľúčové. Načrtol som celý zoznam problémov a výziev, ktorým budeme aj v ďalšom období musieť venovať pozornosť, či už na európskej pôde, bilaterálnych vzťahoch alebo na pôde medzinárodných organizácií. Mnohé z nich, či už ide o Balkán, Ukrajinu, bezpečnostnú politiku alebo transatlantické vzťahy, sa určite nestratia z našich monitorov, ako to potvrdzuje aj prvý polrok tohto roka.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

25.6.2014 16:21 - 16:29 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, poslanci, a vypočul som si so záujmom diskusiu, ktorá tu prebehla k mojej správe, a chcem sa vám poďakovať za to, že ste mali mnohé veľmi zaujímavé a prípadne aj podnetné, podnetné myšlienky. Napriek tomu by som chcel zareagovať na niektoré vystúpenia a chcel by som ich komentovať.
Čo sa týka otázky samotnej správy a jej obsažnosti, tak možno ste si neuvedomili pri, pri otázkach, resp. požiadavkách, aby bola podstatne podrobnejšia, aby tam boli analýzy a neviem čo. No neviem, či ste si uvedomili aj, čo hovorí rokovací poriadok, do 30 dní ja som povinný predložiť takúto správu a neviem si predstaviť, akým spôsobom by sa takéto niečo dalo zabezpečiť. A ja sám v úvodnom slove som povedal, že to je téma, ktorá je prierezová. To nie je téma len ministerstva spravodlivosti, ale vstupuje do toho aj rezort financií a rezort hospodárstva, kde sú tieto témy, samozrejme, takisto, či už je to ochrana spotrebiteľa cez zákon o ochrane spotrebiteľa, Slovenská obchodná inšpekcia, to je hospodárstvo, finančný trh, ochrana finančného trhu, to je predsa ministerstvo financií. Takže, prosím vás pekne, keď kritizujete, tak kritizujte s tým, že viete, o čom hovoríte v týchto otázkach.
Čo sa týka otázky, že, alebo teda výtky, že neboli tu uvedené v tejto správe príčiny, prečo tento stav tunák je, a pomenovať prípadne vinníkov. To nebol cieľ, resp. to nebola otázka správ, správy, čo som, ja som mal predložiť niečo úplne iné, tak si, prosím, pozrite, čo ste odo mňa chceli, a to, čo ste chceli, som aj predložil. Ale keď sa chcete baviť o príčinách, no tak môžme sa baviť o tom a veľmi stručne vám poviem, že zákon o exekútoroch platí na Slovensku od roku 1995. Neviem, či ste to postrehli, ale bolo tam urobených naozaj len veľmi málo zmien a žiadna z nich nereflektovala témy, ktoré tu máme dnes.
A ja musím povedať, že ja ako minister spravodlivosti som hrdý a som veľmi rád, že som prvý minister spravodlivosti, ktorý sa seriózne začal zaoberať touto témou, a prijali sme, prijali sme naozaj závažné zmeny, či už čo sa týka exekútorov, alebo čo sa týka témy úžery, témy nebankoviek. Ja sa pamätám na tie veci ako advokát. Veď predsa úžera ako téma tunák je od nepamäti. V Trestnom zákone je úžera definovaná, ale nikto nevedel povedať doteraz, kde začína hranica úžery. To doteraz nikto nedefinoval, a preto žiadne trestné stíhanie a okrem iného tunák neprebiehajú na úžerníkov. Aj to jedna z príčin. Takže to je, to je vec, ktorá, a vôbec to nie je pravda, že to je otázka posledných rokov. To vôbec nie je pravda, pretože tí úžerníci sú tu stále. (Reakcia z pléna.) Áno, pribúdajú, áno, správne, a ja sa spýtam pána poslanca Zajaca, ktorý tvrdil, že teda nikto tu s tým nič nerobil a že bolo zrušené RPMN 2010. No dobre. A prečo ste, a prečo ste v roku 2011-'10 s tým nič neurobili? (Reakcia z pléna.) Noó, tak áno, ale to už bolo známe, to už bolo známe aj v tom čase, to nie je žiadna novinka. No ale k tomu ešte jedna vec. Áno? Keď už sme hovorili o RPMN, ako ročnej percentuálnej miere nákladov, tie mechanizmy, hoci tu asi nikto tuná nerozumie tak veľmi, sú veľmi rozdielne. To, čo bolo do roku 2010, nefungovalo z jednoduchého dôvodu, pretože sa to dalo veľmi ľahko obísť a aj to bolo obchádzané. Poplatky, cez poplatky, ktoré sa dodatočne účtovali, a preto je to zložitá téma, a nie jednoduchá. (Reakcia z pléna.) Nó, áno.
Čiže ja si myslím, že to je vec, ktorou, ktorú tunák nie máme dnes ako tému, ktorá je nová. To je téma, ktorá tu je naozaj minimálne pätnásť rokov. Takisto čo sa týka rozhodcovských konaní. Ten zákon o rozhodcovskom konaní, tu je, prosím pekne, od roku 2002, ktorý absolútne bezbreho pustil akýkoľvek subjekt bez akejkoľvek kvalifikácie, môže byť ktokoľvek rozhodcom dnes. A to sú presne tie príčiny, prečo tu máme toľko tých exekúcií, pretože súdy zastavili vydávanie exekučných poverení vo veciach rozhodcovských rozhodnutí proti spotrebiteľom, a to sú tie státisíce a státisíce vecí, a to, tým sú zavalené súdy, pretože nebankové spoločnosti žalujú štát práve preto, že zastavil exekúcie v takýchto veciach. Ale pýtam sa, kto tuná od roku 2002 riešil tento spôsob vydávania rozhodcovských rozhodnutí takýmito podivnými rozhodcovskými súdmi. No nikto, vážení, nikto. Ani vy ani nikto, kto tuná bol od roku 2002. Dobre? Takže to je vec, ktorú si treba povedať, keď sa hľadajú príčiny, kto je toho na vine. To nebol ani Robert Fico v roku 2010, nebola to ani strana SMER v roku 2010, to je dávno predtým, páni a dámy.
Takže čo sa týka toho, čo chceme urobiť, áno, máme pripravený v podstate, už vo veľmi krátkom čase predložím na medzirezortné pripomienkové konanie zákon, ktorý rieši zásadným spôsobom rozhodcovské konanie, a to jednak chceme oddeliť rozhodcovské konanie vo veci spotrebiteľov, ktoré bude úplne ináč regulované, už to nebude rozhodcovské, ale arbitrážne určitým spôsobom konanie a potom obchodná arbitráž, ktorá musí zostať absolútne bez nejakých náznakov alebo spomalenia, zbrzdenia, proste tak, to, čo si arbitrážne konanie vyžaduje. Tak to tam musí byť, aby to išlo rýchlo a aby to nebolo potom súdmi zastavované z rôznych príčin, čo vadí podnikateľskému prostrediu, čo vadí vymožiteľnosti práva. Takže to je vec, ktorú budeme riešiť vo veľmi krátkom čase. Takže naozaj som rád aj za to, že tie veci, ktoré tu boli pomenované, tak tu odzneli, a na to takto reagujem.
Čo sa týka témy centrálneho registra exekúcií, ktoré spomenul poslanec Kadúc, ktorý tu nie je teraz, už to mám na stole, takisto ideme to riešiť aj z pohľadu toho, že ideme ten centrálny register exekúcií zaviesť a zároveň aj k tomu ešte riešime iné témy, čo sa týka exekútorov, konkrétne keď hovorím o disciplinárnom stíhaní, ktoré ešte chceme vyprecizovať a zlepšiť. Čiže toľko asi stručne, aby ste vedeli, čo chystáme a čo chceme urobiť, naozaj to nie je nič, čo by som robil so zaťatými zubami, naopak, som veľmi rád, že mám túto možnosť tému riešiť. A pamätám si, minulý rok v tomto parlamente tu pred vami som stál a ste sa ma pýtali, resp. ste mi tvrdili, že neexistuje, aby som zaviedol nejaké stropy, že na to nemám odvahu. To ste mi konkrétne, pán poslanec, vy hovorili (povedané so smiechom), a že ste veľmi zvedavý, či zavedieme stropy. (Reakcia z pléna.) A nie! Vy ste hovorili, že ste veľmi zvedavý, ja si to dobre pamätám, môžme si pozrieť tie zápisy potom. A tu je odpoveď, stropy máme zavedené.
Takže dúfam, že budem stáť zase pred vami s ďalšími vecami, ktoré budeme riešiť vo vzťahu k spotrebiteľom na zlepšenie ich, ich postavenia, ale netreba zabúdať, že naozaj finančná gramotnosť a právne povedomie sú základom toho, aby sa situácia zlepšila, pretože to naozaj je alfa a omega do budúcnosti pre všetkých. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2014 11:56 - 12:02 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň prajem. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážená pani predsedajúca, uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 1058 z 18. marca tohto roku mi bolo uložené predložiť Národnej rade Slovenskej republiky Správu o pôsobení úžerníckych nebankových spoločností a enormnom náraste exekučných konaní.
V súvislosti s predmetným uznesením predkladám správu, ktorá je založená na zhrnutí zovšeobecneného vývoja vo sfére pôsobenia úžerníckych nebankových subjektov a exekučných konaní. Súčasne však musím upozorniť, že komplexne poňatú správu tohto druhu, ktorá sa v istom zmysle môže priblížiť až k štúdii o ochrane a vymožiteľnosti práv, by bolo možné vypracovať len za súčinnosti viacerých štátnych orgánov pôsobiacich vo sfére ochrany práv spotrebiteľa.
V predloženej správe podávam v kontexte s vývojom v oblasti finančných služieb poskytovaných nebankovými subjektmi za posledné roky informáciu o enormnom náraste rôznych nekalých a agresívnych obchodných praktík zo strany nebankových spoločností v množstve neprijateľných zmluvných podmienok nachádzajúcich sa v zmluvách a s tým spojeným nárastom exekučných konaní, v ktorých sú vymáhané plnenia, ktoré majú základ v neprijateľných zmluvných podmienkach.
Podkladom vypracovania správy bola prax a výsledky činnosti Komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách a nekalých obchodných praktík predávajúcich, ďalej len komisia. Súčasťou predloženej správy sú všetky opatrenia na zlepšenie ochrany práv spotrebiteľa, ktoré boli zo strany Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky realizované.
Pokiaľ ide o spotrebiteľov a prebiehajúce exekučné konania, komisia v spolupráci so Sociálnou poisťovňou zmonitorovala, že len voči dôchodcom je na návrh nebankových subjektov vedených takmer 28-tisíc exekúcií. V okamžitej reakcii na uvedený stav došlo k prijatiu novelizácii nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 268/2006 o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia a zvýšeniu nepostihnuteľnej časti pre prípad zrážok vykonávaných z dôchodkových dávok. Následkom predmetného opatrenia bolo, že Sociálna poisťovňa prestala vo viac ako 11-tisíc prípadoch vykonávať zrážky z dôchodkov občanov. Už len z tohto počtu možno vidieť, koľko občanov Slovenskej republiky poberajúcich dôchodkové dávky musí vyžiť z dôchodku na úrovni životného minima.
Zásadným opatrením, ktoré ministerstvo iniciovalo proti častokrát neoprávnene vedeným exekúciám proti spotrebiteľom, bolo oboznámenie súdov v súvislosti s impeachmentom vedeným proti Slovenskej republike, kedy sa Európska komisia na základe podnetov zo strany združení na ochranu spotrebiteľov Slovenskej republiky zaujímala aj o stav exekúcií vedených proti spotrebiteľom. Ministerstvo v tejto súvislosti dopytovalo všetky súdy a zistilo stav v rámci vybavenia exekučnej agendy ako závažný. Mnohé súdy už počas preverovania týchto exekúcií neoprávnene vedené exekúcie zastavili a ďalšie poverenia súdnym exekútorom v obdobných prípadoch ani nevydali. Boli zastavené tisíce exekúcií a od tohto okamihu neboli vydávané poverenia exekútorom zo strany súdov, pokiaľ exekučným titulom bol rozhodcovský rozsudok vydaný na základe neprijateľnej a od začiatku neplatnej rozhodcovskej doložky.
Pokiaľ ide o pomoc poškodeným spotrebiteľom, ministerstvo túto poskytuje jednak prostredníctvom Centra právnej pomoci a jednak činnosťou už spomínanej komisie. Cieľom ministerstva je efektívne poskytovať pomoc poškodeným spotrebiteľom, preto je nevyhnutné uskutočniť zmeny legislatívneho charakteru zákona 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, ktorými bude potrebné riešiť koncepčné otázky činnosti Centra právnej pomoci v snahe dosiahnuť jej stabilizáciu alebo jeho stabilizáciu. V tomto smere sa rovnako ako nevyhnutne javí personálne posilniť aj komisiu, aby táto bola schopná efektívne a priebežne poskytovať pomoc spotrebiteľom, ktorí sa na ňu obracajú v čoraz väčšom rozsahu.
Čo sa týka legislatívnych opatrení smerujúcich k ochrane spotrebiteľov, ministerstvo pripravilo alebo sa podieľalo na príprave novelizácií právnych predpisov, ktoré prispeli alebo majú potenciál zásadným spôsobom prispieť k lepšej ochrane práv spotrebiteľov. Ide už o spomínanú novelu nariadenia vlády č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia, ktorá je účinná od 1. novembra roku 2013.
Ďalej ministerstvo v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky a poslancami Národnej rady za stranu SMER pripravilo tzv. protišmejdovskú novelu zákona č. 108/2000 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji, ktorá mala za cieľ zamedziť poškodzovanie a porušovanie práv spotrebiteľov pri organizovaní tzv. predajných akcií mimo prevádzku, pričom účinnosť tejto novely nastala 15. novembra 2013.
Ministerstvo v spolupráci s poslancami Národnej rady za stranu SMER - sociálnu demokraciu predložilo novelu Exekučného poriadku v rámci novely Občianskeho zákonníka. Hlavnými cieľmi novely sú lepšia úprava trov exekúcie a úprava primeranosti výkonu exekúcie tak, aby spotrebitelia neprichádzali v exekúciách o svoje nehnuteľnosti, kde majú obydlia, ak exekúciu možno vykonať inak. Tuná účinnosť nadobúda tento zákon 1. júna tohto roku.
Nemenej významnou je novela Občianskeho zákonníka, ktorej hlavnými cieľmi sú najmä úprava a zavedenie inštitútu úžery v civilnom práve, ktorého znovuzavedenie si vyžaduje dlhodobo aj aplikačná prax, a zavedenie novej definície a stropu odplaty pri úveroch a pôžičkách poskytovaných spotrebiteľom s cieľom predísť predražovaniu poskytovania finančných prostriedkov spotrebiteľom, pričom takisto nariadenie vlády nadobudlo účinnosť 1. júna 2014. Dôležitým legislatívnym opatrením je aj pripravovaný nový zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a nový zákon o verejných dražbách.
Na záver úvodného slova chcem uviesť, že som presvedčený, že je nevyhnutné pokračovať v prijímaní ďalších opatrení proti nekalostiam a proti tým podnikateľom, ktorí sa rozhodli protiprávnym konaním zbohatnúť na nevedomosti a neschopnosti našich občanov sa brániť. Ide niekedy doslova o sústavný boj za práva slabšej zmluvnej strany, v rámci ktorého ako minister spravodlivosti potvrdzujem dominantnú úlohu a postavenie ministerstva. Zneužívajúce konanie vedúce až k zbedačovaniu občanov, bezdomovectvu a tým aj nárastu celkovej záťaže celkovej záťaže sociálnej siete štátu nemôžeme za žiadnych okolností tolerovať.
Ďakujem pekne, to bolo všetko.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.5.2014 16:35 - 16:37 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len krátko zareagujem, samozrejme, na vystúpenie pani poslankyne, aby mala predstavu, že vlastne akým spôsobom to má fungovať. V prvom rade chcem povedať, že ministerstvo spravodlivosti je len predkladateľ, ale nie gesčne zodpovedný a kompetenčne, čiže keďže Protimonopolný úrad nemá možnosť predkladať zákony, tak, samozrejme, ministerstvo spravodlivosti a ja som prevzal túto úlohu, aby som tento zákon predložil, ale nie ministerstvo spravodlivosti bude tento zákon uplatňovať, na to je naozaj určený Protimonopolný úrad. Čiže to si treba v prvom rade uvedomiť. Čo sa týka budúceho uplatňovania, resp. konkrétnych príkladov, máte pravdu, že odhaľovanie kartelov je jedna z najzložitejších vôbec činností, práve tak ako ste to poznamenali, že ide to v utajenom režime a nikto s tým verejne nepôjde ako s bubnom na zajace a práve preto sa zavádzajú tie rôzne inštitúty oznamovania a zvýhodňovania oznamovateľov tak, aby sa zjednodušil, zjednodušilo odhaľovanie kartelových dohôd. Čiže ja pevne verím, že sa bude podstatne viac dariť tieto kartelové dohody odhaľovať a práve to je účelom, aby sa tieto dohody neuzatvárali a myslím si, že tento zákon prispeje k tomu. Takže toľko stručne.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis