Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

25.6.2015 o 14:35 hod.

Tomáš Borec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Zodpovedanie otázky 25.6.2015 15:02 - 15:04 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, tak položartom, naozaj asi ako ste hovorili, mali by ste si podať dnes nejaké šťastné čísla, určite by ste vyhrali. Lebo toto je až, až k neuvereniu. Takže ale k otázke.
Na úvod je potrebné zdôrazniť, že permanentné obnovenie kontrol na hraničných priechodoch, teda na terajších vnútorných hraniciach schengenského priestoru nie je v súčasnosti možné, pretože ich zrušenie je jedným zo základných pilierov schengenskej dohody. Súčasné právo Európskej únie pripúšťa len ich dočasné obnovenie. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 562/2006, ktorým sa ustanovuje Kódex spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice, umožňuje členskému štátu dočasne obnoviť kontroly na vnútornej hranici v prípade závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti na obdobie, ktoré nepresahuje 30 dní, a to aj opakovane. Čiže ide o kódex schengenských hraníc.
Slovenská republika počas svojho členstva v schengenskom priestore možnosť dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach zatiaľ nevyužila, avšak je na takúto alternatívu pripravená, kedykoľvek ju vláda Slovenskej republiky vyhlási. V rámci Ministerstva vnútra Slovenskej republiky boli vypracované takzvané typové plány na zabezpečenie činnosti počas dočasného obnovenia kontroly vnútorných hraníc Slovenskej republiky. Tieto typové plány v prípade zavedenia dočasného obnovenia kontroly na vnútorných hraniciach predpokladajú spoluprácu policajtov služby hraničnej a cudzineckej polície s policajtami určených útvarov v pôsobnosti jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru a zabezpečujú maximálne nasadenie personálnych síl a technických prostriedkov na všetky kontrolné stanovištia v nich určené. V typových plánoch sú zohľadnené rôzne špecifiká obvodov územnej pôsobnosti jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Zároveň sú v nich ustanovené postupy zamerané predovšetkým na overenie, či osoby prekračujúce štátnu hranicu Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o pozemnú hranicu alebo medzinárodné letisko, spĺňajú podmienky na vstup a pobyt na území Slovenskej republiky a na zabránenie vstupu osobám, ktoré predstavujú závažné ohrozenie verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti štátu.
Ďakujem pekne, skončil som, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 25.6.2015 14:50 - 14:52 hod.

Tomáš Borec
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2015 14:46 - 14:49 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dnes sa naozaj cítim príjemne pri tomto pultíku. Som tu už pomerne dlhú dobu, ale (reakcia z pléna), hej.
Takže, pán poslanec, dovoľte, aby som vám odpovedal na otázku v mene podpredsedu vlády. Kvóty na prerozdelenie migrantov, ktoré presadzuje Európska komisia sú pokryteckým a nebezpečným riešením. Rovnaký názor ako Slovensko majú aj ďalšie krajiny V4, severské krajiny alebo napríklad Španielsko. Ak by sme s kvótami, tak ako ich navrhuje Európska komisia, súhlasili, riešili by sme len dôsledok a nie príčinu prílivovej vlny migrantov. A o niekoľko týždňov možno tie isté krajiny by čelili ešte väčšiemu náporu migrantov. V tom prípade by nešlo o 785 ľudí, ktoré by pripadli podľa kľúča pre Slovensko, ale o tisícky, možno desaťtisíce ľudí, ktorých minulosť nepoznáme a nedokážeme ju preveriť.
Vážený pán poslanec, vláda Slovenskej republiky pri povinných kvótach vidí aj bezpečnostné riziko takéhoto rozhodnutia, a preto hovoriť o nejakej volebnej kampani je v tejto otázke veľmi nebezpečné. Premiér Robert Fico v tejto súvislosti povedal, že ak sa nepodarí zablokovať povinné kvóty, zváži v tejto otázke zvolanie referenda. V zmysle čl. 93 Ústavy Slovenskej republiky ods. 2 referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.
Myslíme si, že prijatie povinných kvót je tak závažné rozhodnutie, že by sa k nemu mali vyjadriť občania tejto krajiny. Podľa čl. 96 Ústavy Slovenskej republiky ods. 1 návrh na prijatie uznesenia o vyhlásení referenda môžu podávať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky alebo vláda, pričom referendum vyhlasuje prezident republiky. Na Slovensku bolo v ére jeho samostatnosti osem referend, naposledy vo februári tohto roku. Platné bolo len jedno, a to v roku 2003, keď sa rozhodovalo o súhlase, aby sa Slovensko stalo členským štátom Európskej únie. Niektoré členské štáty tej istej Európskej únie, ktoré si zanedbali svoje povinnosti pri ochrane vonkajšej hranice Európskej únie, dnes presadzujú povinné kvóty migrantov.
Vážený pán poslanec, na záver mi dovoľte povedať, že Slovensko je solidárne v prípade pomoci ľuďom, ktorí z obavy o svoj život odchádzajú zo svojich domovov a domovských krajín. Je nutné ale rozlišovať medzi skutočnými utečencami a ekonomickými migrantmi. Slovensko od roku 2008 poskytuje ako jedna z dvoch krajín Európskej únie humanitárne transfery pre ohrozené rodiny s deťmi prevažne zo Sýrie. Ročne takto pomôžeme 300 skutočným utečencom, ktorých na Slovensku pripravíme na nový život v ich cieľovej krajine, predovšetkým v Spojených štátoch amerických.
Ďakujem, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 25.6.2015 14:46 - 14:49 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nie celkom sa mi, pán poslanec, páčila vaša výtka, že nechcem hovoriť jasne a zrozumiteľne alebo že niečo vynechávam. Ak som niečo vynechal, tak ma, prosím, nejako ešte skúste sa pýtať ďalej. Ja som pripravený vám tu odpovedať až do skončenia schôdze. Ale naozaj si musíte uvedomiť niektoré zákonné limity, ktoré tu sú.
Pretože ak vy chcete odo mňa, aby som vám povedal, aká je štatistika korupcie, no tak nie celkom sám viete, čo sa pýtate. Pretože pýtate sa čo? Odhalenej korupcie alebo skrytej korupcie? Alebo o čom hovoríte, pán poslanec? Ako, prepáčte, ale ak hovoríme o odhalenej korupcii, tak sám ste si odpovedali v prvej otázke, keď ste hovorili, že v tabuľke, ktorú ste videli od generálneho prokurátora, ste videli, že klesá. (Reakcia z pléna.) Tak ak to nie je tak, tak potom ja ešte raz vás odporúčam, aby ste sa pýtali generálneho prokurátora, ktorý tieto veci má v gescii.
A čo sa týka vzťahu generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora, ten je predsa jasne stanovený v zákone. Ja si myslím, že ten zákon je nastavený nejakým spôsobom. Niekto ho nastavil v nejakom čase. Možnože pán Lipšic by vám lepšie vedel k tomu povedať, čo sa týka špeciálnej prokuratúry. A môžete sa ho pýtať, čo tým myslel, keď to nastavoval. Takže to je, čo sa tejto otázky týka.
Ak si myslíte, že tá správa je krátka, ja ju nenatiahnem. Ak si myslíte, že je málo podrobná, tak ju tak iste nesprehľadním alebo nenatiahnem. Ja vás ešte raz odporúčam, komunikujte s generálnym prokurátorom. Máte na to oprávnenie v rokovacom poriadku. Prečo ste sa nepýtali, prečo tu dnes nestojí generálny prokurátor? Prečo sa pýtate mňa? Nie je to moja správa. Ja s vami súhlasím, je stručná. Ale neviem vám povedať k tomu nič viac, že či tam má byť niečo viac, nemá byť. To je úloha generálneho prokuratúra, aby vám vysvetlil, prečo je stručná. Zákon hovorí jasne, že má byť jasná a vecná. To znamená, že ak chcete správy na 300 strán alebo 500 strán, pochybujem, že si to budete vôbec čítať. Nie je to účelom správy. Ale ak máte ďalšie podrobnejšie informácie k niektorej oblasti, nič vám nebráni, aby ste sa ho pýtali. Nechápem a nerozumiem, prečo sa pýtate mňa, ktorý tu správu nepripravuje. Naozaj, je to trošku zvláštne.
Takže nevidím nič, čo by som vám zrozumiteľne nevedel alebo nechcel odpovedať. Som pripravený vám odpovedať aj ďalej, ale len v rozsahu toho, čo viem. Veď nemôžte sa pýtať mňa na otázky, ktoré patria generálnemu prokurátorovi. To je snáď nelogické.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:35 - 14:38 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Áno, ďakujem, pani podpredsedníčka. Samozrejme, toto som chcel uviesť úvodom aj ja, že naozaj sa tejto otázke veľmi obsiahlo venoval pán podpredseda v mene predsedu vlády a odpovedal vám vo veľmi širokom rámci. Ja by som teda v mojej odpovedi ešte raz zacitoval zo zákona, konkrétne keď hovoríme o § 11 ods. 1 zákona o prokuratúre a prokurátoroch: "Generálny prokurátor podáva Národnej rade raz za rok správu o činnosti prokuratúry, z ktorej vyplývajú jej poznatky o stave zákonnosti. Súčasťou správy sú aj štatistické údaje o činnosti jednotlivých prokuratúr. Predsedovi Národnej rady predkladá podnety na prijatie zákonov, ich zmeny a doplnenia." Toľko, čo sa týka generálneho prokurátora a prokuratúry a jeho vzťahu k Národnej rade, čo sa týka správy.
Z toho jasne aj vyplýva, že správa o činnosti má byť jasná a zároveň aj vecná. Podrobnejšej hĺbkovej analýze konkrétneho druhu trestnej činnosti, ako je napríklad korupcia, ktorá je len jedna z trestnej činnosti, ako aj drogová trestná činnosť, extrémizmus a mnoho ďalších, sú venované jednotlivé materiály zamerané na tú-ktorú konkrétnu trestnú činnosť. To znamená, že ísť do takej hĺbky asi nie je účelom takejto správy. Predpokladám, že budete sa na túto otázku pýtať, pretože je najlepšie sa pýtať pôvodcu správy, než všetkých ostatných okolo. Ale je to, samozrejme, vaše právo, len vás chcem upozorniť, že najlepšie je pýtať sa priamo u zdroja, ako sa hovorí, a nie ostatných, lebo tí vám len sprostredkovávajú informácie, a tie nemusia byť úplne presné.
No a na účel spracovania tejto správy, samozrejme, slúžia rôzne pracovné skupiny, ktoré majú väčší priestor a možnosti podrobnejšie sa zaoberať konkrétnou oblasťou kriminality. Tieto materiály môžu byť viac idúce do hĺbky, ako to umožňuje samotná správa o činnosti prokuratúry, ktorá má pokryť poznatky o stave zákonnosti vo všetkých oblastiach a nielen, nielen v jednej konkrétnej oblasti. Aj keď chápem váš záujem, a preto vás chcem odkázať na generálneho prokurátora, tak ako vy ako poslanec máte oprávnenie pýtať sa, tak nech sa páči.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:35 - 14:38 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja vychádzam z toho, že pri vypracovávaní odpovede na túto otázku došlo k nedorozumeniu z toho pohľadu, že sa pripravuje úplne nový zákon o verejnom obstarávaní. A predpokladám, že pán minister a podpredseda vlády smeroval k tomuto návrhu zákona. Ale ak tomu správne rozumiem, teraz po doplnení vašej otázky, pretože ani mne z toho nevyplývalo nejako, tak chápem, že hovoríte o návrhu zákona, ktorým sa novelizuje zákon o verejnom obstarávaní. Áno? Dobre.
Čo sa týka smernice, vy iste viete, že táto novelizácia, ktorá tu dnes v parlamente prebiehala, alebo tá príprava prebiehala pomerne dlhú dobu. To znamená, ešte v čase, keď nebola známa smernica, respektíve nebolo známe, v akej konečnej podobe sa prijme. Čiže ak by sme čakali na túto smernicu, tak určite by sme zase sa dostali do sklzu s plnením uznesenia parlamentu z decembra minulého roku. Takže to by sme sa dostali asi do takej nejakej situácie, že čo bolo skôr , či vajce, alebo sliepka.
Čiže ja si nemyslím, že to je dobrý nápad, aby sme čakali s týmto návrhom zákona. Preto ho máme dnes tu. Je tu v nejakej podobe, ktorá rieši v podstate konečného užívateľa výhod v oblasti verejného obstarávania.
Ak hovoríte o smernici, táto nesmeruje alebo nerieši otázku len vo verejnom obstarávaní alebo teda otázky konečného užívateľa výhod vo verejnom obstarávaní, ale v celom rozsahu verejných financií, čo je, samozrejme, podstatne rozsiahlejšia téma, ktorá sa netýka len verejného obstarávania. Preto je veľmi dôležité, aby takáto právna norma, ktorá bude transponovať smernicu, bola pripravená pomerne zodpovednejšie a širšie ako dnes predkladaný úzky návrh zákona, ktorý rieši len verejné obstarávanie. A nemyslím si, že by sme mali napchať do zákona o verejnom obstarávaní všetky otázky, ktoré súvisia so smernicou. Pretože máte pravdu, smernica rieši aj otázky nejakého registra, ktorý by mal zabezpečovať celoplošné pokrytie zverejňovania užívateľov, konečných užívateľov výhod. Na to treba ale pripraviť systémy, na to treba pripraviť aj podmienky, aj technické. A ak by sme to teraz prijímali, tak obávam sa, že by sme nedokázali spojiť legislatívu s reálnou praxou a vykonateľnosťou.
Čiže v tomto prípade si myslím, že by ste asi trošku predbiehali, alebo by sme predbiehali trošku reálny stav veci. Pokiaľ viem, tak sú úvahy, že napríklad Obchodný register by mal byť ten, ktorý by mal pokrývať celoplošne túto oznamovaciu a zverejňovaciu povinnosť, na čo rozhodne Obchodný register nie je pripravený ani finančne, ani technicky. Takže asi, asi je to trošku predčasná záležitosť tieto dve veci spájať.
Čiže toľko možno na vašu otázku.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:33 - 14:33 hod.

Tomáš Borec
Ďakujem pekne. Takže dovolím si zacitovať odpoveď: "Vážený pán poslanec, s predmetným návrhom zákona o verejnom obstarávaní minister vnútra nebol oboznámený, nakoľko tento návrh zákona nebol ešte predložený na rokovanie vlády Slovenskej republiky, preto nie je možné v tejto veci zaujať stanovisko."
Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:33 - 14:33 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ťažko, rád by som, rád by som naozaj, ale téma je mi trošku, trošku vzdialená. Takže ale samozrejme rozumiem tým otázkam, sú na mieste a som presvedčený o tom, že aby sa predišlo v budúcnosti takýmto udalostiam, tak musia vynaložiť všetky orgány, nielen polícia, ale aj mestská časť povedzme, ktorá má na starosti nahlasovanie týchto udalostí alebo akcií, aby aj koordinovane trošku sa zamýšľala nad tým, čo všetko môže nastať. A aby možno tomu venovala zvýšenú pozornosť, hlavne keď vie, že v meste okrem týchto pretekov sa konajú aj iné akcie, ktoré majú iný charakter a z bezpečnostného hľadiska môžu znamenať vážne bezpečnostné riziko, a aby ich riadne vyhodnocovali a možno trošku s väčšou zodpovednosťou. Takže toľko, čo viem povedať k tomu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:28 - 14:30 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, pred konaním zhromaždení v sobotu 20. júna 2015 v Bratislave boli zo strany Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave prijaté bezpečnostné opatrenia. Účelom bezpečnostných opatrení bolo zabezpečenie ochrany verejného poriadku, života a zdravia občanov, majetku, bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a zamedzenie páchania trestnej činnosti a zabránenie možného stretu extrémistických skupín.
Medzinárodné preteky svetového pohára horských bicyklov, takzvaný Downhill, boli 11. mája 2015 oznámené na Mestskú časť Bratislava – Staré Mesto. V oznámení bolo uvedené, že ochranu verejného poriadku počas konania uvedených pretekov bude zabezpečovať súkromná bezpečnostná služba a oddelenie pretekárskej trate. Vychádzajúc z účelu oznámených zhromaždení konaných 20. júna 2015 v Bratislave, neboli naplnené zákonné podmienky, ktoré by umožňovali obci oznámené zhromaždenia zakázať podľa § 10 zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve v znení neskorších predpisov. Taktiež sa oznámené zhromaždenia v ich priebehu podstatne neodchýlili od oznámených účelov, čím nedošlo k naplneniu zákonných podmienok na rozpustenie zhromaždení podľa § 12 zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve v znení neskorších predpisov.
Vyplývajúc z oznámení organizátorov zhromaždení, nebola uvedená trasa pochodov totožná s konaním miesta pretekov Svetového pohára horských bicyklov Downhill a k priamemu stretu účastníkov zhromaždení s účastníkmi pretekov nedošlo. K narušeniu verejného poriadku na pretekoch Svetového pohára horských bicyklov Downhill došlo až po riadnom ukončení oznámených zhromaždení zvolávateľmi a z tohto dôvodu ich nemožno dávať do priameho súvisu s konanými oznámenými zhromaždeniami.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

25.6.2015 14:27 - 14:27 hod.

Tomáš Borec
Neviem vám povedať. Naozaj, tieto odpovede, ktoré som dostal, tak tie sú pre mňa limitujúce v rozsahu. Ja vám naozaj neviem odpoveď na tieto otázky. Je mi ľúto. (Reakcia z pléna.) Teoreticky ale nemyslím si.
Skryt prepis