Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

12.11.2015 o 16:06 hod.

Tomáš Borec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

12.11.2015 18:14 - 18:16 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca.
Vážené pani poslankyne, poslanci, tento vládny návrh bol vypracovaný na základe plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky a návrhom zákona sa plnia medzinárodné záväzky vyplývajúce z medzinárodných dohôd a právne záväzných aktov Európskej únie vo vzťahu k vyvodzovaniu zodpovednosti právnických osôb za protiprávne konania.
Návrh zákona súčasne reflektuje úlohy vyplývajúce z uznesení vlády, najmä z návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia odporúčaní prijatých pracovnou skupinou OECD pre úplatkárstvo v medzinárodných obchodných transakciách pre Slovenskú republiku v rámci fázy 3 hodnotení a zároveň akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2012 až 2016.
Návrh zákona zavádza trestnú zodpovednosť právnických osôb za vybranú kategóriu trestných činov upravených v osobitnej časti Trestného zákona, upravuje základy trestnej zodpovednosti právnických osôb, druhy a výkon trestov ukladaných právnickým osobám a postup orgánov činných v trestnom konaní a súdov v trestnom konaní voči právnickej osobe. Teoretické a praktické východiská návrhu zákona sú detailne popísané v dôvodovej správe.
Súčasťou návrhu zákona sú novely vyše 80 osobitných zákonov, ktorých zmena je vyvolaná zavedením trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ide o predpisy trestného práva a všeobecné predpisy upravujúce postup štátnych orgánov pri uplatňovaní trestnej zodpovednosti, ako aj predpisy regulujúce vznik, zmenu a zrušenie, respektíve a zánik rôznych typov právnických osôb, pričom najpočetnejšiu skupinu novelizovaných predpisov predstavujú zákony upravujúce povoľovanie výkonu špecifických činností, kde sa zavádza podmienka bezúhonnosti právnickej osoby ako jedna z podmienok, ktorá musí byť splnená pre vydanie povolenia, licencie, oprávnenia a tak ďalej.
Toľko úvodom, pani predsedajúca, skončil som. Ďakujem.
Skryt prepis
 

12.11.2015 18:11 - 18:14 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pani predsedajúca, veľmi stručne chcem zareagovať na príspevok, ktorý zaznel.
Ja skutočne musím povedať, že nemám nič proti tomu, ako znie ten technický návrh, pretože, ale chcem povedať niečo iné a čo je veľmi podstatné.
Neviem, či ste zaznamenali, ja som tu spomínal, ale pre osvieženie pamäti to ešte raz spomeniem. V prvom čítaní som spomínal, že na ministerstve spravodlivosti pracovala jedna veľmi rozsiahla pracovná skupina vyše dva a pol roka, kde boli zúčastnení okrem ZMOS-u, teda Združenia miest a obcí Slovenska, štátne inštitúcie, ale aj tretí sektor zastúpený alianciou Fair play, Transparency International alebo Via Iuris, ktorí naozaj majú v tomto čo povedať, a za tých dva a pol roka sme v lete alebo na jar tohto roka dospeli ku krehkému konsenzu, kde v podstate všetci zúčastnení viac-menej súhlasili s tým, aký ten text bol navrhnutý, a obsahoval okrem iného aj tieto veci. Ale zároveň ma požiadali predstavitelia tretieho sektora, že budú podporovať tento návrh, ale v prípade, že sa nepodarí udržať tento konsenzus, respektíve dosiahnutý text, ako je navrhnutý počas legislatívneho procesu, tak ma požiadali, aby som im verejne prisľúbil, že stiahnem takýto návrh.
Neviem, či ste to zaznamenali, ale v rámci pripomienkového konania prišlo vyše 150 zásadných a vyše 700 obyčajných pripomienok, ktoré úplne menili celý krehko dosiahnutý konsenzus a nebolo možné udržať ten text alebo ten návrh v pôvodne dohodnutom, vlastne v tej zostave, tak ako to bolo navrhnuté, preto som musel naplniť svoj verejný prísľub a stiahol som túto časť celú ako en bloc. To znamená, že aj keby som rád, nemôžem teraz podporiť váš návrh, pretože by išiel v rozpore s tým, čo som sľúbil, a ten obsah, ktorý je dnes na stole, vlastne len transpozícia smernice, ktorú musíme urobiť, samozrejme, lebo tá smernica nás tlačí z hľadiska času na transpozíciu. Čiže toľko na vysvetlenie, aby ste rozumeli, že prečo nepodporím teraz v tejto chvíli váš návrh.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2015 17:54 - 17:58 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis

128.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca.
Vážené pani poslankyne, poslanci, z poverenia vlády predkladám na rokovanie Národnej rady návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov.
Návrhom zákona sa do právneho poriadku Slovenskej republiky preberá smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2013/37/EÚ, ktorou sa mení smernica 2003/98/ES o opakovanom použití informácií verejného sektora. Transpozícia pôvodného znenia smernice 2003/98/ES o opakovanom použití informácií verejného sektora bola vykonaná zákonom č. 341/2012 Z. z.
Stručne: Najzásadnejšími zmenami, ktoré novela smernice zavádza, sú: rozšírenie pôsobnosti na múzeá, knižnice, archívy a akademické knižnice, ďalej preformulovanie tzv. všeobecnej zásady na povinnosť povinnej osoby sprístupniť informácie na účel opakovaného použitia po vylúčení tých, pri ktorých to ustanovuje zákon, ďalej zavedenie zásady marginálnych nákladov a stanovenie podmienok výnimiek a napokon osobitné ustanovenia vo vzťahu k výhradným dohodám, predmetom ktorých je digitalizácia kultúrneho dedičstva.
Čo sa týka stanoviska k spoločnej správe: Stotožňujem sa so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady. Súčasne sa stotožňujem so spoločným hlasovaním o všetkých uvedených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, spoločne body 1 až 5 s odporúčaním ich schváliť.
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca, skončil som. 

Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.11.2015 17:51 - 17:53 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca.
Vážené pani poslankyne, poslanci, dovoľte mi krátko uviesť, čo je účelom návrhu zákona, a to je eliminovať nedostatky aplikačnej praxe, a to precíznejšou a podrobnejšou úpravou niektorých ustanovení zákona a podrobnou úpravou osobitného postupu pri vybavovaní sťažností obvinených vo výkone väzby a tiež odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody.
Rozširuje sa ustanovenie, ktorým sa stanovujú osobitné prípady použitia ochrannej kukly príslušníkom zboru, a tiež ustanovenie, ktoré určuje, v akých prípadoch môže riaditeľ ústavu nariadiť eskortu odsúdeného.
Ďalej potreba zakomponovať do zákona ďalšiu hlavu, ktorá podrobne a komplexne upravuje osobitný postup pri vybavovaní sťažností obvinených a odsúdených, ktorí sa v čase podania nachádzajú vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody, v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže, a to vyplýva najmä z potreby flexibilnejšieho reagovania na vybavovanie veľkého množstva podaných sťažností, a to s prihliadnutím na dôslednú ochranu práv a právom chránených záujmov väznených osôb.
Čo sa týka stanoviska k spoločnej správe, stotožňujeme sa so všetkými závermi, ktoré vyplývajú zo spoločnej správy výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Mám za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy, súčasne sa stotožňujeme so spoločným hlasovaním o bodoch 1 až 16 s návrhom schváliť.
Ďakujem pekne, to bolo všetko úvodom, skončil som, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.11.2015 16:06 - 16:09 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Dovoľte, aby som uviedol návrh zákona, ktorým sa na účely Trestného zákona ustanovuje zoznam látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Tento návrh zákona bol vypracovaný a zároveň reflektuje odporúčania hodnotiacej správy Slovenskej republiky v rámci štvrtého kola vzájomných hodnotení výborom expertov Rady Európy na hodnotenie opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (tzv. MONEYVAL) a v neposlednom rade v súlade s čl. 125 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky reaguje na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky č. PL. ÚS 10/2014, týkajúci sa získavania a oznamovania telekomunikačných údajov, ktorým Ústavný súd vyslovil nesúlad niektorých zákonov s Ústavou Slovenskej republiky, Listinou základných práv a slobôd, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Návrhom sa vykonáva aj čiastočná transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 2012/29 Európskej únie, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov a ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie č. 2001/220/SVV do právneho poriadku Slovenskej republiky, a to vo vzťahu k úprave procesných práv poškodených v trestnom konaní, a úplná transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/62/EÚ z 15. mája 2014 o trestnoprávnej ochrane eura a ostatných mien proti falšovaniu.
Tematicky by som teda ešte možno zhrnul návrh zákona asi do niekoľkých bodov s tým, že ide:
1. o riešenie problematiky falšovania liekov a boja proti nelegálnemu obchodu s látkami s hormonálnym a anabolickým účinkom,
2. riešenie problematiky tzv. cudzích bojovníkov alebo aj foreign fighters, ako zvyknú byť označovaní,
3. riešenie vybraných odporúčaní výboru MONEYVAL,
4. čiastočná transpozícia smernice 2012/29/EÚ v častiach týkajúcich sa garancie procesných práv poškodených v trestnom konaní,
5. úplná transpozícia smernice 2014/62/EÚ,
6. riešenie problematiky uchovávania a využívania tzv. prevádzkových a lokalizačných telekomunikačných údajov na účely trestného konania a mimo trestného konania.
Čo sa týka stanoviska k spoločnej správe, stotožňujem sa so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady a mám za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy. Súčasne sa stotožňujem so spoločným hlasovaním o bodoch 1, 3 až 16 s návrhom schváliť a osobitne o bode 2 s návrhom neschváliť.
Po schválení príslušných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedeným spôsobom odporúčam Národnej rade Slovenskej republiky schváliť vládny návrh zákona, ktorým sa na účely Trestného zákona ustanovuje zoznam látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Toľko úvodom. Pán predsedajúci, skončil som, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2015 15:54 - 15:54 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, poslanci, účelom návrhu zákona je vytvoriť novú formu obchodnej spoločnosti, ktorá ponúkne komplexné riešenie pre rizikové investovanie. Príkladom takéhoto investovania sú investície zo začínajúcich podnikov s vysokým inovačným a rastovým potenciálom, ktoré si však nemôžu zabezpečiť financovanie prostredníctvom bánk. Pri rizikovom investovaní do základného imania je nevyhnutné flexibilné nastavenie vstupu koexistencie a výstupu investora nad rámec toho, čo umožňujú v súčasnosti existujúce formy obchodných spoločností v právnom poriadku Slovenskej republiky.
Navrhuje sa preto, aby sa táto obchodná spoločnosť nazývala jednoduchou spoločnosťou na akcie. Táto nová obchodná spoločnosť predstavuje hybridnú formu kapitálovej obchodnej spoločnosti preberajúcu niektoré prvky spoločnosti s ručením obmedzeným a zároveň akciovej spoločnosti.
Ešte k stanovisku k spoločnej správe, stotožňujeme sa so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky a mám za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy. Po schválení príslušných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedeným spôsobom odporúčam Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh zákona, ktorý vláda pripravila a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník.
Ďakujem veľmi pekne, skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

12.11.2015 15:42 - 15:45 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Takže, vážené panie poslankyne, poslanci, predkladám na rokovanie Národnej rady vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 420/2004 o mediácii.
Účelom návrhu zákona je čiastočná transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/11/EÚ o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov, ktorou sa mení a dopĺňa nariadenie č. 2006/2004 a smernica 2009/22/ES, ktorá vymedzuje predpoklady nestranného a nezaujatého výkonu mediácie a novým spôsobom definuje štandard alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov členských štátov Európskej únie.
Úplnú transpozíciu smernice realizuje Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky v spolugescii s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky v podobe osobitného návrhu zákona o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov, ktorý bol predložený tiež do legislatívneho procesu a jeho účinnosť sa predpokladá v zmysle návrhu na 1. januára 2016.
V súvislosti s nevyhnutnosťou transpozície smernice je potrebné v návrhu zákona najmä definovať spotrebiteľský spor na účely mediácie, precizovať povinnosti mediátora a mediačného centra, upraviť odklony dojednávania, trvania a zániku dohody o začatí mediácií pre prípad spotrebiteľských sporov, upraviť odmeňovanie mediátora v súvislosti s riešením spotrebiteľských sporov, zaviesť transparentnosť zverejňovania a poskytovania informácií mediátorom a mediačným centrom, precizovať požiadavky odbornej prípravy a odbornej skúšky mediátora a jeho ďalšieho vzdelávania, precizovať požiadavky na činnosť mediačného centra, precizovať výkon mediácie a osobitne okamih jej začatia a skončenia mediácie.
Toľko k úvodnému slovu.
Ešte by som sa chcel vyjadriť k spoločnej správe. Stotožňujem sa so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady a mám za to, že ich zapracovanie prispeje ku skvalitneniu novej právnej úpravy, a súčasne sa stotožňujem so spoločným hlasovaním o všetkých bodoch spoločnej správy s odporúčaním tieto schváliť. Po schválení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov prosím, chcem požiadať teda alebo odporúčať Národnej rade Slovenskej republiky o schválenie vládneho návrhu zákona.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

12.11.2015 15:40 - 15:42 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Veľmi stručne zareagujem na rozpravu. V podstate vystúpila pani poslankyňa Šípošová.
Vy, samozrejme, viete, že myslíme to s ochranou obetí v celom rozsahu úplne vážne, v podstate pracuje komisia, ktorá spracováva na ministerstve spravodlivosti, ktorej ste aj vy členkou, ktorá spracováva vlastne celú problematiku ochrany obetí. Ide pomalšie, ako by som si predstavoval, ale napriek tomu pokračuje. A tento návrh, ktorý tuná máme dnes, v podstate ja by som vás si dovolil len zľahka poopraviť, že tu nejde o ochranu len občanov iných krajín Európskej únie, ale aj o ochranu našich občanov, veď predsa tak isto keď pristúpime k tejto smernici, tak aj naši občania, ktorí budú chránení na území Slovenskej republiky, veď predsa keď sa kdekoľvek presťahujú, tak na základe práve tejto právnej úpravy budú tak isto chránení aj v tej inej krajine. Čiže myslím si, že naši občania tiež budú z tohto benefitovať alebo teda budú mať z toho úžitok.
Ja práve preto, že tá úprava ochrany obetí násilných trestných činov je otázkou na komplexné spracovanie, tak som presvedčený o tom, že aj tá téma, o ktorej, alebo ktorá je predmetom pozmeňovacieho návrhu, ktorý ste predniesli dnes, že bude vhodnejšie to zabaliť do jedného balíka ochrany obetí - či už sexuálneho násilia, alebo iného násilia všeobecne. A preto si myslím, že by bolo vhodnejšie to potom riešiť komplexne naraz v jednom balíku a nie takto čiastkovo to sekať. Tak toľko môj názor.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 12.11.2015 15:14 - 15:18 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, poslanci, vážená verejnosť prítomná v sále, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky z poverenia vlády predkladám návrh zákona o európskom ochrannom príkaze v trestných veciach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Návrh zákona sa predkladá v súlade s plánom legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky, pričom cieľom navrhovanej právnej úpravy je transpozícia právne záväzných aktov Európskej únie do právneho poriadku Slovenskej republiky, pričom jednotlivé transpozičné smernice, a to 2011/99/EÚ, do právneho poriadku Slovenskej republiky sa vykonáva návrhom predkladaného zákona formou osobitného zákona o európskom ochrannom príkaze v trestných veciach, to je čl. I návrhu, a súčasne súvisiacou zmenou a doplnením zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov v čl. II a napokon zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov v čl. III.
Deklarovaným cieľom smernice je zabezpečiť, aby sa v spoločnom európskom priestore spravodlivosti bez hraníc zabezpečila ochrana určenej fyzickej osoby voči trestným činom, ktoré môžu ohroziť jej život, telesnú alebo duševnú integritu, dôstojnosť, osobnú slobodu alebo sexuálnu integritu, ktorá jej bola poskytnutá v jednom členskom štáte Európskej únie, aby sa táto ochrana preniesla a pokračovala v ktoromkoľvek inom členskom štáte Európskej únie, do ktorého takáto osoba odchádza alebo odišla. Smernica 2011/99/EÚ stanovuje normy, podľa ktorých sa ochrana vyplývajúca z určitých ochranných opatrení prijatých podľa vnútroštátneho práva jedného členského štátu mohla tiež rozšíriť na iný členský štát, v ktorom sa chránená osoba rozhodne mať pobyt alebo sa zdržiavať. Dosiahnutie tohto cieľa sa má uskutočniť prostredníctvom vzájomného uznávania ochranných opatrení v trestných veciach, a to vydávaním alebo vydaním európskeho ochranného príkazu. Návrhom zákona sa teda vykonáva úplná transpozícia smernice, ktorú som citoval.
Transpozícia smernice 2013/40/EÚ o útokoch na informačné systémy do právneho poriadku Slovenskej republiky sa vykonáva zmenou a doplnením zákona č. 300/2005 Trestný zákon v znení neskorších predpisov. Počítačová kriminalita ako jedna z oblastí modernej kriminálnej činnosti, ktorej rozmach je sledovaný najmä v posledných rokoch v súvislosti s nástupom digitálneho veku, je súborom protiprávnych konaní, ktorých hlavným cieľom alebo znakom je využívanie informačných technológií, najmä počítačov a elektronickej siete, na páchanie trestnej činnosti. Jej rozmach je priamo úmerný postupujúcej informatizácii a internetizácii spoločnosti aj v Slovenskej republike. Za účelom transpozície sa teda dopĺňa osobitná časť Trestného zákona o osobitné trestné činy spadajúce do pôsobnosti označenej smernice. Týmto návrhom zákona sa tiež vykonáva úplná transpozícia smernice 2013/40/EÚ.
Toľko stručne na úvod, ešte by som chcel uviesť stanovisko k spoločnej správe, ktorá bola schválená ako tlač 1630a. Predkladateľ návrhu zákona sa teda stotožňuje so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady a mám za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy. Súčasne sa stotožňujem so spoločným hlasovaním o bodoch 1 až 9 s návrhom schváliť. Po schválení príslušných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedeným spôsobom odporúčam Národnej rade Slovenskej republiky schváliť vládny návrh zákona o európskom ochrannom príkaze v trestných veciach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Toľko z mojej strany úvodom. Ďakujem pekne, skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.11.2015 15:08 - 15:08 hod.

Tomáš Borec
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda.
Vážený pán poslanec, dovoľte, aby som tlmočil odpoveď pána ministra zdravotníctva, ktorý vám odkazuje toto: "Nie, nemyslím."
Ďakujem, skončil som, pán predseda.
Skryt prepis