Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.12.2012 o 14:56 hod.

Tomáš Borec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 17.12.2012 10:11 - 10:26 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie predkladám v zmysle legislatívneho plánu úloh vlády Slovenskej republiky na II. polrok vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri.
Cieľom navrhovanej právnej úpravy je splnenie povinnosti vyplývajúcej Slovenskej republike z členstva v Európskej únii, a to povinnosti transponovať do slovenského právneho poriadku smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2011/7/EÚ o boji proti oneskoreným platbám o obchodných transakciách v prepracovanom znení a tiež ako aj reakcie na podnety aplikačnej praxe. Predmetná smernica bola prijatá v rámci iniciatívy komisie Európskej únie, nazvanej small business act, ktorá identifikovala ako kľúčovú úlohu malých a stredných podnikov z hľadiska konkurencieschopnosti hospodárstva Európskej únie. Zároveň iniciatíva pomenovala ako najväčší problém skutočnosť, že malé a stredné podniky v čase globálnej krízy nedisponujú účinným prístupom k financiám, čo ich častokrát vedie do platobnej neschopnosti.
V nadväznosti na uvedené sa v dôsledku transpozície smernice navrhujú do právneho poriadku Slovenskej republiky prebrať ustanovenia, ktoré sú spôsobilé založiť predpoklad pre zlepšenie platobnej disciplíny. Vládny návrh zákona bol predmetom riadneho pripomienkového konania a vláda Slovenskej republiky ho schválila na svojom rokovaní dňa 28. septembra tohto roku. Vládny návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a zákonmi a súčasne v súlade aj s právom Európskej únie.
Čo sa týka stanoviska k spoločnej správe, Ústavnoprávny výbor Národnej rady schválil spoločnú správu k predmetnému návrhu dňa 27. novembra. Stotožňujem sa so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov Národnej rady a mám za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy. Súčasne sa stotožňujem so spoločným hlasovaním o bodoch 1 až 7, s návrhom schváliť. Po schválení príslušných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedeným spôsobom odporúčam Národnej rade schváliť vládny návrh zákona.
Ďakujem pekne. Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2012 13:46 - 13:49 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážené dámy, vážení páni, dovoľte, aby som predložil na rokovanie vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 475/2005 o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Tento materiál je iniciatívnej povahy a bol vypracovaný mimo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na tento polrok.
Predmetom alebo účelom tohto návrhu je novelizovať niektoré ustanovenia zákona o výkone trestu odňatia slobody, ktorý súčasné znenie a na nich nadväzujúci výklad spôsobujú v aplikačnej praxi v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody veľké problémy. Konkrétne ide o ustanovenie týkajúce sa neprípustnosti nahliadnutia do korešpondencie odsúdeného, ktoré je potrebné zosúladiť s § 36 ods. 1 zákona o výkone trestu odňatia slobody o ustanovenie upravujúce styk odsúdeného s advokátom a inou osobou, ktorá ho zastupuje v inej právnej veci, a napokon o ustanovenie týkajúce sa problematiky zahladenia disciplinárneho trestu uloženého odsúdenému.
Tento návrh zákona je v súlade s ústavou, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a, samozrejme, aj zákonmi a súčasne aj v súlade s právom Európskej únie.
Návrh zákona nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy ani vplyv na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti.
Návrh zákona bol predmetom skráteného pripomienkového konania a vláda ho prerokovala a schválila na svojom rokovaní dňa 12. septembra 2012 uznesením č. 454 z tohto roka.
Čo sa týka spoločnej správy, predkladateľ teda sa stotožňuje so všetkými závermi vyplývajúcimi zo spoločnej správy výborov a má za to, že ich zapracovanie prispeje k skvalitneniu novej právnej úpravy. Po schválení príslušného pozmeňujúceho návrhu uvedeným spôsobom odporúča Národnej rade schváliť vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.12.2012 14:56 - 14:56 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Budem stručný. V podstate pôjde o legislatívne priority. Pán poslanec, ide o legislatívny zámer nového Občianskeho zákonníka, ktorý chceme schváliť hneď v 1. štvrťroku tohto roka. Ďalej nový zákon o rozhodcovskom konaní, zmeny v tzv. sudcovských zákonoch v nadväznosti na Programové vyhlásenie vlády a očakávané rozhodnutie Ústavného súdu. Ďalej nová právna úprava tzv. trestnej zodpovednosti právnických osôb, ďalej komplexné prehodnotenie úpravy Zboru väzenskej a justičnej stráže a súvisiacich predpisov, najmä výkon trestu a výkon väzby, vrátane úpravy trestu domáceho väzenia, tzv. elektronický monitoring. Ďalej úprava niektorých profesií v pôsobnosti ministerstva spravodlivosti, konkrétne ide o notárov a znalcov. Ďalej komplexná úprava trestných kódexov, t. j. aj zákona, aj poriadku. A v neposlednom rade aj transpozície právnych aktov Európskej únie v oblasti trestného práva a ochrany spotrebiteľov. A napokon predloženie koncepcie stabilizácie a rozvoja súdnictva.
Skončil som. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.11.2012 15:48 - 15:51 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, aj tento vládny návrh zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze a o doplnení zákona č. 309 o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby predkladám z dôvodu potreby transpozície smernice Rady 2009/119/ES zo 14. septembra 2009, ktorou sa členským štátom ukladá povinnosť udržiavať minimálne zásoby ropy alebo ropných výrobkov.
Táto smernica bola prijatá predovšetkým s cieľom zosúladiť systém núdzových zásob ropy a ropných výrobkov podľa predpisov Európskej únie so systémom núdzových zásob uplatňovaným na základe medzinárodno energetického programu, ktorým sú viazané členské štáty Medzinárodnej energetickej agentúry. Členské štáty Európskej únie sú povinné predmetnú smernicu implementovať do svojich národných legislatív najneskôr do 31. decembra 2012. Núdzové zásoby a riešenie stavu ropnej núdze boli doteraz upravené zákonom č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách roby a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze v znení neskorších predpisov. Z dôvodu rozsiahlosti úprav v dôsledku transpozície smernice Rady je potrebné predložiť nový zákon o núdzových zásobách, ktorý ruší a nahrádza zákon č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze.
Predloženým návrhom zákona sa mení najmä spôsob a metodika výpočtu a vykazovania núdzových zásob, ruší sa rozdelenie núdzových zásob do troch kategórií, stanovuje sa režim a spôsob vykazovania núdzových zásob a osobitných zásob a upravujú sa postupy v núdzovom režime v súlade s núdzovými postupmi podľa predpisov Európskej únie a Medzinárodnej energetickej agentúry. Tieto zmeny spôsobia nárast úrovne núdzových zásob, ktoré je správa rezerv povinná v nasledujúcich rokoch udržiavať. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a súčasne v súlade s právom Európskej únie.
Vzhľadom na náročné diskusie ohľadom budúcej formy zabezpečenia núdzových zásob či už štátny model, alebo uloženie povinnosti podnikateľským subjektom, alebo agentúrny model, správa rezerv navrhla zmeny, ktoré umožnia na zmluvnom základe na účely núdzových zásob na prechodné obdobie, to jest do času definitívneho vyriešenia zabezpečenia núdzových zásob použiť aj zásoby vo vlastníctve podnikateľov. Zároveň žiadam, aby bola táto alebo tento návrh zákona schválený v súlade so spoločnou správou gestorského výboru. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.11.2012 15:24 - 15:26 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážená pani predsedajúca, ďakujem za slovo. Takže v mene ministerstva hospodárstva predkladám v druhom čítaní vládny návrh zákona o štátnych hmotných rezervách a o doplnení zákona č. 25/2007 o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Štátne hmotné rezervy sú upravené zákonom č. 82/1994 o štátnych hmotných rezervách v znení neskorších predpisov.
Skúsenosti s aplikáciou tohto zákona v posledných rokoch však ukazujú, že viaceré ustanovenia v súčasnosti nevyhovujú aktuálnym hospodárskym podmienkam a potrebám zabezpečenia štátnych hmotných rezerv. Štátna, teda Správa štátnych hmotných rezerv sa preto rozhodla pripraviť nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý umožní podľa možnosti čo najefektívnejšie hospodárenie so štátnymi hmotnými rezervami s ohľadom na úlohy a ciele, ktoré majú štátne hmotné rezervy plniť.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a súčasne aj v súlade s právom Európskej únie. Zároveň chcem poďakovať a súhlasím s návrhom spoločnej správy, tak ako bola vyhotovená gestorským výborom. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.11.2012 17:37 - 17:40 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vládny návrh zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze a o doplnení zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predkladám z dôvodu potreby transpozície Smernice Rady 2009/119/ES zo 14. septembra 2009, ktorou sa členským štátom ukladá povinnosť udržiavať minimálne zásoby ropy alebo ropných výrobkov. Smernica Rady 2009/119/ES bola prijatá predovšetkým s cieľom zosúladiť systém núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, ďalej nazývajme len "núdzové zásoby", podľa predpisov Európskej únie so systémom núdzových zásob uplatňovaným na základe medzinárodného energetického programu, ktorým sú viazané členské štáty medzinárodnej energetickej agentúry.
Členské štáty Európskej únie sú povinné predmetnú smernicu implementovať do svojich národných legislatív najneskôr do 31. decembra tohto roku. Núdzové zásoby a riešenie stavu ropnej núdze boli doteraz upravené zákonom č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze v znení neskorších predpisov. Z dôvodu rozsiahlosti úprav v dôsledku transpozície Smernice Rady 2009/119/ES je potrebné predložiť nový zákon o núdzových zásobách, ktorý ruší a nahrádza zákon č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a riešení, o riešení stavu ropnej núdze. Predloženým návrhom zákona sa mení najmä spôsob a metodika výpočtu a vykazovania núdzových zásob. Ruší sa rozdelenie núdzových zásob do troch kategórií, stanovuje sa režim a spôsob vykazovania núdzových zásob a osobitných zásob, upravujú sa postupy v núdzovom režime v súlade s núdzovými postupmi podľa predpisov Európskej únie a upravujú sa povinnosti Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky ako ústredného orgánu štátnej správy pre správu zásob v oblasti kontroly a vykazovania núdzových zásob. Tieto zmeny spôsobia nárast úrovne núdzových zásob, ktoré je správa rezerv povinná v nasledujúcich rokoch udržiavať.
Článkom II predloženého návrhu zákona sa novelizuje zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v súvislosti so zavedením výnimky z povinnosti minimálneho obsahu biopaliva pre núdzové zásoby.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne je v súlade aj s právom Európskej únie. Vzhľadom na náročné diskusie ohľadom budúcej formy zabezpečenia núdzových zásob - to je buď štátny model, uloženie povinnosti podnikateľským subjektom - agentúrny model, správa rezerv navrhla zmeny, ktoré umožnia na zmluvnom základe na účely núdzových zásob na prechodné obdobie, to jest do času definitívneho vyriešenia zabezpečenia núdzových zásob, použiť aj zásoby vo vlastníctve podnikateľov.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 6.11.2012 17:31 - 17:34 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vládny návrh zákona o štátnych hmotných rezervách a o doplnení zákona č. 25/2007 Z. z. o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a z dôvodu neaktuálnosti doterajšej právnej úpravy štátnych hmotných rezerv, ktorá nevyhovuje súčasným podmienkam a potrebám hospodárskej mobilizácie a energetickej a potravinovej bezpečnosti. Štátne hmotné rezervy sú upravené zákonom č. 82 z roku ´94 o štátnych hmotných rezervách v znení neskorších predpisov. Skúsenosti s aplikáciou tohto zákona z posledných rokov však ukazujú, že viaceré ustanovenia zákona v súčasnosti nevyhovujú aktuálnym hospodárskym podmienkam a potrebám zabezpečenia štátnych hmotných rezerv. Správa štátnych hmotných rezerv sa preto rozhodla pripraviť nový zákon o štátnych hmotných rezervách, ktorý umožní podľa možnosti čo najefektívnejšie hospodárenie so štátnymi hmotnými rezervami s ohľadom na úlohy a ciele, ktoré majú štátne hmotné rezervy plniť. Predložený návrh zákona upravuje široký okruh vzťahov súvisiacich so štátnymi hmotnými rezervami, ale fill to fill doterajšej právnej úpravy vo svojej podstate nemení.
Návrh zákona predovšetkým vyjasňuje pojmy spoločné pre všetky druhy štátnych hmotných rezerv, upravuje pôsobnosť správy štátnych hmotných rezerv v niektorých oblastiach, niektoré aspekty použitia a hospodárenia s hmotnými rezervami, zosúlaďuje postavenie práva a povinnosti ochraňovateľov mobilizačných rezerv a taktiež upravuje použitie a hospodárenie s mobilizačnými rezervami a pohotovostnými zásobami.
Článkom II predloženého návrhu zákona sa novelizuje zákon č. 25/2007 Z. z. o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti so zavedením výnimky pre vozidlá mobilizačných rezerv, aby tieto pri plnení úloh krízových a iných pohotovostných situáciách nemuseli platiť mýto. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne je v súlade aj s právom Európskej únie.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

6.11.2012 14:10 - 14:11 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci. Návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto vládnom návrhu zákona predkladám v súlade s § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Dôvodom na predloženie vládneho návrhu zákona na skrátené legislatívne konanie je potreba transponovať smernicu Rady 2009/119/ES zo 14. septembra 2009, ktorou sa členským štátom ukladá povinnosť udržiavať minimálne zásoby ropy alebo ropných výrobkov, do právneho poriadku Slovenskej republiky najneskôr do 31. decembra tohto roku.
Predloženým návrhom zákona sa do národnej legislatívy transponujú všetky ustanovenia smernice 2009/119/ES, ktoré sú pre Slovenskú republiku záväzné. Vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu možno konštatovať, že bez možnosti prerokovať návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní nesplní Slovenská republika termín transpozície smernice Rady 31. decembra tohto roku do právneho poriadku Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ak Slovenská republika neprijme do uvedeného termínu predložený návrh zákona, bude Slovenská republika vystavená riziku uloženia finančných sankcií Súdnym dvorom Európskej únie, čím by jej vznikli značné hospodárske škody. Na základe uvedeného si vás preto dovoľujem požiadať o schválenie skráteného legislatívneho konania k predmetnému návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.11.2012 14:04 - 14:06 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o štátnych hmotných rezervách a o doplnení zákona č. 25/2007 Z. z. o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladám v súlade s § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Dôvodom na predloženie vládneho návrhu zákona na skrátené legislatívne konanie je potreba transponovať smernicu Rady č. 2009/119/ES zo 14. septembra 2009, ktorou sa členským štátom ukladá povinnosť udržiavať minimálne zásoby ropy alebo ropných výrobkov, do právneho poriadku Slovenskej republiky, a to najneskôr do 31. decembra tohto roku. Predložený návrh zákona predstavuje vo vzťahu ku smernici Rady č. 2009/119/ES národné vykonávacie opatrenie, ktorým sa transponujú niektoré ustanovenia uvedenej smernice.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ak Slovenská republika neprijme do 31. decembra tohto roku predložený návrh zákona, bude Slovenská republika vystavená riziku uloženia finančných sankcií Súdnym dvorom Európskej únie, čím by Slovenskej republike vznikli značné finančné škody. Na základe uvedeného si vás preto dovoľujem požiadať o schválenie skráteného legislatívneho konania k predmetnému návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.10.2012 18:17 - 18:18 hod.

Tomáš Borec Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo pani predsedajúca. Dovoľte, aby som požiadal o otvorenie rozpravy z jednoduchého dôvodu, že, ako som už spomínal pri druhom čítaní, smernica, ktorá vlastne je transponovaná do zákona č. 211 má, samozrejme, veľmi blízku alebo teda veľmi konkrétnu, by som povedal, alebo je pod drobnohľadom Európskej komisie a už po ukončení druhého čítania vlastne sa nám ozval zástupca Európskej komisie, že vidí v jednom ustanovení novely infozákona jeden, jednu nepresnosť, ktorú by bolo vhodné upraviť alebo upresniť. Takže,
ide o vyslovene technickú vec a v tomto smere by som chcel požiadať o otvorenie rozpravy. Ďakujem pekne.
Skryt prepis