Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2014 o 16:57 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 17:33 - 17:35 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
A tu ja voľne nadviažem, pretože ja sledujem celodennú debatu o tomto. Na začiatku, ráno pri vystúpení vášho spolupredkladateľa tejto ústavnej zmeny sme sa dočkali aj k takému akémusi skoku z jednej dôvodovej správy do druhej dôvodovej správy. Neviem, či ste to zachytili, pán predseda.
Presne by som potom na základe, ja rozumiem konštruktu sociálneho štátu a troška mi tu chýba v tej debate aj Ľubo Blaha, lebo by pravdepodobne veľmi nesúhlasil s tým, čo ste hovorili vy, opreté iba o ten ako keby ekonomický, sociálny rozmer, ale aj tento hodnotový je veľmi výrazným momentom sociálnych demokracií cez celú Európsku úniu, ale potom nerozumiem ani tej motivácii vášho spolupredkladateľa zasúvať dôvodovú správu z iného zákona, ktorý má ako keby len prvú časť do tohto, kde mu, myslím, že to vysvetľoval potom pán poslanec Lipšic, že dôvodová správa nemá v normotvorbe tú, tú úlohu, ktorú jej pripisoval pán poslanec Hrušovský, kde ale on spomínal, že majú úplne iné ambície a motivácie pri predkladaní tohto ústavného konštruktu ako vy. A tam sa aj prihováram za to, že skúsme si teda ako spolupredkladatelia, keď máme tú možnosť, povedať nielen mechanizmus previerok, ale naozaj povedať, že aké dôvody v rámci dôvodovej správy nás viedli alebo vás vedú k tomu, aby mechanizmus ochrany rodiny a mechanizmus plošných previerok bol raz a navždy jasný a nezostávali nám tu otvorené rečnícke otázky, pretože keď tomu nerozumie právnik, ja sa k tomu teda pripájam, pretože tie plošné previerky otvárajú obrovské množstvo otáznikov a zároveň aj motivácia ochrany jedinečného zväzku má iný jeden predkladateľ a iný druhý predkladateľ.
To už potom nehovorím, čo si má o tom myslieť spoločnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 17:21 - 17:23 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Maťo, toto, toto nevyhráš proste. Chcel by som to vrátiť na nejakú normálnu rovinu, že strašne sa tu vždycky, keď sa objaví pojem registrované partnerstvo, objaví strašná smečka až ľudí, ktorí tu ako keby šermujú nejakým statusovým problémom.
Toto plénum doteraz ešte nikdy nerokovalo o statusovom postavení registrovaného partnerstva a len tu, kolegovia, strašíte. Proste je tu jedna veta v ústave, ktorá by mohla aspoň minimálne vyvážiť to, čo sa snažíte urobiť s rodinou, a veľa kolegov vám tu odkazuje to, že zabúdate na 35% detí, ktoré vyrastajú alebo rodia sa do neúplných rodín. Čiže registrované partnerstvo ako právny konštrukt, nie statusový konštrukt, je jedna vec, ktorú nevieme vysvetliť strašne dlhú dobu.
Druhá vec, čo mi z tejto debaty, a teraz aj ako na teba reagovali, je ako keby motivácia vstupu do manželstva. Totižto ono to nie je tak, že ako sa snaží vyvolať, že idú niečo chrániť, ale ako keby ich chceli, my nebudeme ochraňovať iný spôsob ľudského spolunažívania, či hetero-, alebo homosexuálneho, lebo chceme donútiť do nejakého inštitútu, kde ľudia prirodzene nechcú vstupovať, ako keby negatívne ich motivovať do toho vstupu do manželstva.
A myslím si, že nevyhráš, tak ako som hovoril na začiatku, pretože mám obavu, že hlasovanie za tento konkrétny návrh, neviem, či tam máš 15 alebo koľko podpisov bude niekde okolo množstva týchto podpisov aj pri hlasovaní o tomto pozmeňovacom návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 16:57 - 16:59 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Presne. Mne, mne by aj chýbalo, chcem sa priznať a čakal som na váš príhovor k tejto téme, pretože ad jedno sme z kultúrneho výboru a tá ohlasovaná kultúrna vojna predsa len tematicky súvisí a ja by som možno rečníckou otázkou len sa snažil doplniť, pretože sa, mňa osobne trápi dlho a či mi na ňu vôbec niekto z tohto pléna po tejto vyčerpávajúcej debate bude vedieť odpovedať. Čo teda nastane deň po prijatí tejto ústavnej zmeny?
Vy ste používali niektoré štatistické čísla. Ja viem, že 46 % rodín, heterosexuálnych, už nežije, resp. sa rozpadlo. Zároveň vy ste používali číslo 35 % alebo 42, 35 % detí, ktoré sa narodili do neúplných rodín, a ja by som chcel vedieť, teda akým spôsobom alebo čo naozaj nastane po prijatí tejto ústavnej zmeny a či nejakým spôsobom títo ľudia alebo ľudia aj na druhej strane ako keby tie pomyselnej barikády nejakým spôsobom ocenia to, že tu ústavodarný zbor schváli túto zmenu.
Predpokladám a nechávam ju ako rečnícku, lebo na ňu odpoveď, vy ste ju povedali úplne v závere, že je to vyprázdnený návrh, ktorý nerieši absolútne nič. A okrem teda nejakých ideologických tanečkov okolo vecí, ktoré veľa ľudí cíti. A veľa ľudí si predstavuje, že štát sa bude starať o veci, ktoré, s ktorými si nevedia pomôcť, ale tento ideologický taneček so zmenou ústavy naozaj nepomôže ničomu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2014 16:33 - 16:35 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Reagujem, keďže dvakrát ste ma spomenuli, pán kolega, ja by som chcel povedať, a to som nevedel, teda dozvedám sa aj počas rozpravy nejaké veci, že často používate to, že kto je za čo zodpovedný a akým spôsobom v tejto hre alebo v celom tom procese je zainteresovaný SMER alebo nie je.
Ja sa len chcem opýtať na jednu vec, či ste naozaj pri orgánoch, ktoré štandardne zlyhávajú, a sám to hovoríte, že orgány, ktoré by mohli alebo majú dostať obrovskú právomoc v rozhodovaní o osude a bytí a nebytí sudcov, ktoré, súhlasíte aj tu s opozičným kolegom, že zlyhávajú, dostávajú novú, a teda pýtam sa, pri tom, ako je všeobecne známe, ja som sa pýtal na, niekedy na prieskum, či naozaj to, že tretina sudcov je naozaj tých snaživých, tretina sudcov sa ako keby stavia k výkonu súdnictva vlažne a tretina je sudcov, ktorí sa nepripravujú, sudcov, ktorí môžu mať reálne väzby, ktoré ste spomínali aj vy, na vplyvných, mocných mafiánov. Či toto je naozaj relevantný prieskum, či to naozaj tak je a či náhodou to, čo teraz my ideme robiť, sa nedotkne tej prvej skupiny, a to znamená, že či nepripravujeme naozaj kladivo na tých sudcov, ktorí si poctivo budú vykonávať svoj mandát a svoje pôsobenie v justícii na základe pravidla "padni, komu padni" a nebudú sa ohliadať okolo seba, akým spôsobom ich rozhodovacia právomoc môže priamo súvisieť s tým, že niekomu mocnému, vplyvnému stúpia na otlak. Ak má byť toto v rámci súčasného mediálneho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 15:46 - 15:48 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, kolegovia, za poznámky. K téme rómskeho splnomocnenca. Koľkí z vás, kolegovia, museli hlasovať a tu vás niekto nútil hlasovať pri spojení dvoch nesúvisiacich tém za rómskeho splnomocnenca. Koľkí z vás, vo vašich politických stranách dali na zvoliteľné miesto Róma, aby mohol riešiť otázku, ktorá prioritne zaujíma spoločnosť za cenu obrovských politických nákladov, keď jedna z politických strán, ktorá tu už teraz nesedí, vám dáva nálepku, že ťaháte cigána do parlamentu. Proste nikto to neurobil, nikto vás nenútil hlasovať, nikto nespájal témy a absolútne čisto a jasne rómsky splnomocnenec, poslanec za našu stranu robí svoju agendu. Toto je rozdiel medzi politickým kšeftom, lebo kšeft musí mať dve strany, a ten kšeft je o tom, že tuná niekomu záleží na hodnotových témach ochrany rodiny a niekto si pragmaticky vybral túto tému zo všetkých možných a chce nejakým spôsobom nie rozhodovať, ale rozohrávať bezpečnostné a spravodajské hry pri sudcoch tejto krajiny, a to nečistí justíciu, justícia sa totižto nedá vyčistiť tak, že tu budeme okolo sudcov rozohrávať spravodajské hry.
A k pánovi Kaníkovi. Presne si to pomenoval, Ľudo, si hovoril o tom, že príležitosť treba využiť, a možnože, keď sa pomýliš, aj pravdu povieš. Lenže príležitosť robí zlodeja. A tá a toto je to známe, že pri tejto situácii je tá príležitosť využitá veľmi zle. Spojením nespojiteľných tém, spravodajské hry okolo sudcov, kde zavádzate možný strach tých sudcov pri rozhodovacej činnosti, že ich niekto bude pri rozhodovacej činnosti chcieť vyzliekať z talárov. Toto nechápem, že sa dá obhajovať stále a stále... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2014 15:16 - 15:34 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážený pán predkladateľ, spravodajca, kolegyne, kolegovia, je ťažké po debatách a slovách, faktoch, možno emóciách, ktoré tu boli, uchopiť tému tak, že čo ešte v tejto téme sa dá povedať nové alebo aký uhoľ pohľadu zvoliť na to, aby naozaj sme dokázali, že diabol spí v detaile, ako to tak býva, a že naozaj sa deje čosi, ktorý niekto nazýva kšeftom a niekto nazýva politickým dealom a niekto hovorí, že takto sa má robiť politika. Ja som si pripravil prejav alebo diskusný príspevok k tomuto zamýšľanému a veľmi dôležitému inštitútu, ktorý, alebo k dvom inštitútom, ktoré sa majú objaviť v ústave z troch uhlov pohľadu. Prvý je skúsiť uchopiť teda to, akým spôsobom sa robí tento deal, tento kšeft, táto politika, a prečo si nemyslím, že sa deje to, že teraz tu rokujeme o tomto návrhu ústavnej zmeny v takejto atmosfére, v tejto, v tomto zložení a dokonca aj tematicky pri spojení dvoch nesúvisiacich ústavných inštitútov.
Druhé, druhá poznámka bude hovoriť o tom, že, a chcem sa pozrieť na to, akým spôsobom sa strana KDH a strana SMER chce vysporiadať s vysokou hodnotovou témou, ktorá požíva ako keby označenie ochrany rodiny.
No a potom, samozrejme, tretia je ochrana, čistota, očisťovanie alebo niečo, čo by predkladatelia chceli robiť s justíciou.
Takže po prvé. Prečo sa mi zdá, že v politike sa niekedy dá spájať nespojiteľné a ja si tuná myslím, že v kríze dôvery, v kríze autorít, v kríze zastupiteľskej demokracie nám jasne a do neba svieti to, že dvaja partneri, ktorí sa zhodli na ústavných zmenách, si navzájom neveria. Prečo KDH pri téme, kedy potrebuje ústavnú zmenu pri hodnotovej otázke zapracovania do ústavy znenie ochrany rodiny a ja to dávam do úvodzoviek, že manželstvo je zväzkom muža a ženy, toto nepredkladá iba a len zvlášť, kde následne za tým môže byť ústavná zmena, ktorá sa dotýka justície. Je to len a len preto, že ani partneri, ktorí chcú ústavnú ochranu, si navzájom neveria. Neveria ani tomu, že by po sebe nasledujúce dve ústavné zmeny dostali posvätenie deväťdesiatich poslancov, a preto tuná prišli s konštruktom, ktorý hovorí, že musíme vypáčiť z tejto snemovne deväťdesiat hlasov, vypáčiť tým, že pre niekoho je dôležitá jedna téma, pre niekoho druhá téma a vo vzájomnej kontrole ich spojili a teraz nútia jednu skupinu ľudí hlasovať aj v prospech niektorým zmenám, ktoré sa im možno nepáčia, ale nepriznajú to, pretože potom to má byť len jeden jediný výsledok, budeme v nasledujúcom politickom živote predávať to, že sme presadili ústavnú ochranu rodiny a že niečo robíme s justíciou. Obidve sú falošné a toto vypačovanie, si myslím, že sa nám môže škaredo, škaredo vypomstiť. Vypomstí sa možno v blízkej a možno vo vzdialenej budúcnosti.
Prečo, kolegovia z KDH, prečo, kolegovia zo SMER-u, nerozdelíte tieto dva návrhy a necháte slobodne poslancov tejto snemovne rozhodnúť o každom jednom zvlášť? Viem, že v prípade rodiny o to snaha bola, dokonca je tu predložený návrh, tak ho nechajme a nehrajme sa, že robíme politiku, robíme iba to, že si dve parlamentné strany medzi sebou navzájom neveria a spojili nespojiteľné. Pýtam sa, či tu nemáme aj nejaké iné možné záujmy, a viem si predstaviť vo voľnej analógii, že tento kšeft by mohol urobiť za nejakú kultúrnu alebo školskú autonómiu aj MOST - HÍD. Sedem hlasov majú, a ak by toto sa stalo obsahom prezidentskej kampane, mohli sme mať na stole toto a takisto by sa to vám, kolegovia z KDH, nepáčilo, z SDKÚ, kde sa v tejto debate odrazu objaví Ľudo Kaník s pozmeňujúcim návrhom. Nie je to náhodou kšeft za ústavnú ochranu druhého piliera? Ja by som chcel vedieť, či ústavná ochrana, možnože to tu pribudne a budeme hlasovať nie o dvoch ústavných zmenách, ale troch. A dokonca to vyjadrenie je také, že tu máme kompletnú zmenu mnohých, a dokonca, zdá sa mi, že všetkých, ako hovoril predrečník, ustanovení, ktoré v tvrdých rokovaniach, ako sme boli svedkami v médiách, dohadoval SMER pôvodne iba s KDH. Čiže ústavná ochrana druhého piliera je nasledujúcim kšeftom, môžme hovoriť vo voľnej analógii so SaS-kou, možnože by tej sociálnej demokracii viacej svedčalo to, že by potrebovali sedem hlasov liberálov na to, aby mohli urobiť po svojom čistky alebo očistenie justície, a teda by spojili nespojiteľné a dali by registrované partnerstvá spolu s plošnými previerkami alebo vôbec ochranou justície do jedného konštruktu, do jedného hlasovania a tento, ak by ste ho volali, kolegovia z KDH, ako účelový kšeft a účelové spojenie, ani by som sa vám nečudoval.
Čiže nemajte nám za zlé, tí, ktorí sa pozeráme zvonka na to, akým spôsobom chcete vypáčiť z tejto snemovne deväťdesiat hlasov, že za toto ja jednoducho hlasovať nemôžem, a môj postoj, že toto proste nie je spojiteľné, a postoj ten, že tohto hlasovania sa nezúčastním napriek tomu, že som z hodnotových princípov posunul návrh tejto ústavnej zmeny z prvého čítania sem, hlasovať jednoducho nemôžem. Nemajte mi za zlé, že to voláme kšeftom, politickým dealom, pretože dve nesúvisiace témy nemôžu byť na akýkoľvek utilitárny účel spojené za účelom nájdenia deväťdesiatich poslancov tejto snemovne, aby dve témy, ktoré sú, jedna z nich je vlastná a dlhodobo presadzovaná jedným politickým subjektom, vymenili za to, že v plošných previerkach, tomu sa budem venovať následne, urobíte a pustíte do toho atómovú bombu s dlhým rádioaktívnym spadom.
Druhá téma, hodnotová téma, ktorej by som sa chcel venovať, je a mnohí predrečníci o tom hovorili, chýba mi tu možno to označenie a ja túto tému volám témou kultúrnej vojny. Nechcem sa dotýkať ľudí, ktorí v súčasnej situácii otvárajú ako keby pod rúškom naozaj ochrany rodiny témy, kde niekto chce bojovať pod zástavami, bojovať - a to, to nie je obraz, to je expressis verbis presne to, čo to znamená - pod vlajkami kultúry života a stávajú sa druhí a onálepkovajú pod vlajky kultúry smrti a táto kultúrna vojna si pekne v našej spoločnosti žije a naberá na pozornosti, vplyve, pochodujúce a ja z tohto miesta chcem prehlásiť, že kým sa táto otázka nedostane zase za okrúhle stoly, nezúčastním sa žiadnych pochodov, nech sú organizované z Bratislavy alebo z Košíc, pretože pod témou kultúrnej vojny - a vždy v histórii sa nám toto stalo, vždy a neopakovateľne -, že sa nám to stretne a dosť symbolicky sa nám to stretlo práve v Banskej Bystrici, pretože ak ľudia hodnôt, či sú vystavané na hodnotách humanizmu alebo kresťanstva, alebo tradícií kresťanskej, antickej, židovskej, a budú sa stavať proti hodnotám humanizmu, vyhrá len cynický pragmatizmus, politiky, ktoré sú stavené na politikách závisti - komunisti; alebo nenávisti - fašisti; naberú na vplyve a tým, tým pádom sa stane to, čo sa nám stalo v Banskej Bystrici, pretože zjednodušene lacné a jednoduché populistické riešenia pod bojom a vojnou kultúry života a kultúry smrti nám jednoducho musia vybuchnúť. Nevieme sa z histórie poučiť, pretože tí humanisti a tí ľudia, ktorí mali kresťanské hodnoty, boli v tých komunistických väzeniach a gulagoch, v tých koncentračných táboroch nútení nájsť modus vivendi na to, aby práve hodnotoví ľudia, ľudia hodnôt našli svoje vyjadrenie, svoj modus vivendi v boji proti tým ľuďom, ktorí nemajú hodnoty žiadne.
Táto spoločnosť, či to budeme nazývať spoločnosťou konzumu, spoločnosťou prevahy materiálneho, spoločnosťou nákupných a vyprázdnených hodnotových rámcov, čelí tomuto boju a po 25 rokoch tu niekto ohlasuje opäť kultúrnu vojnu a nepoučiteľní do nej jednoducho vstupujeme a myslím si, že ratio sa z tej debaty stráca a ľudia hodnôt strácajú svoje pozície, a preto si nemyslím, že celá táto debata o ústavnom konštrukte ochrany manželstva je do tejto spoločnosti v tejto ťaživej sociálnej, hospodárskej a krízovej situácii vhodná, pretože nielenže odpútava pozornosť, ale stavia proti sebe ľudí, ktorí dbajú o to, aby hodnoty tolerancie, lásky, vystavané rebríčky na tom, aby či už rodinné spolužitie, alebo spolužitie partnerov, ktorí sú iní, a my hodnotu tolerancie by sme si mali ctiť, už keď od ničoho iného, tak proste aj ten Jozef II. v histórii po všetkých reformách prišiel s Tolerančným patentom a toto je jedna z hodnôt, ktoré my máme hlboko zapísané, či už to budeme brať v slovenskej alebo stredoeurópskej, alebo európskej tradícii.
Preto vás prosím, skúsme pri hodnotových témach neohlasovať kultúru vojny, nenálepkujme sa zástavami kultúry života a kultúry smrti. Nepochodujme proti sebe a radšej si sadnime za okrúhly stôl a skúsme nájsť modus vivendi, ktoré nám dopraje to, že nebudeme stavať ľudí hodnôt proti sebe, pretože naozaj vyhrajú ľudia, ktorí neuznávajú okrem peňazí, vplyvu, moci takmer nič. A takých je, bohužiaľ, aj v našej spoločnosti prevaha a cynický pragmatizmus a technológia moci sa dostáva aj do našej štátnej správy, k našim politickým vyjadreniam, je to ľahko uchopiteľné, je to útok na prvú signálnu a tým pádom čelíme obrovským problémom a ešte len budeme čeliť, ak sa budú sporiť ľudia, ktorým o niečo naozaj v spoločnosti ide.
Tretia poznámka je k justícii a toto je dôvod, prečo sa nemôžem zúčastniť hlasovania, pretože nedovolím si, aby sme justíciu čistili spúšťaním možných spravodajských hier. Tak ako je nastavený proces a pomenoval ho pán, pomenovával ho a snažil sa z celej debaty, ktorú som počúval, asi najplastickejšie zobraziť pán poslanec Abrhan. Hovoril o tom, že Súdna rada predtým, ako bude rozhodovať, dostane previerky NBÚ. Tuná pán spravodajca pred chvíľkou hovoril o tom, že nie z dôvodu toho, či môžu alebo nemôžu nakladať s utajenými informáciami, ale z hľadiska, a teraz sa podržme, z hľadiska morálnej spôsobilosti a morálnej integrity zainteresovaných ľudí bude rozhodovať NBÚ pri spolupráci tajných služieb, ktoré Súdnej rade budú chystať ako keby podklady na to, či morálna spôsobilosť a integrita sudcov bude Súdnou radou posudzovaná takým spôsobom, že týmto požiadavkám bude vyhovené. V dobe silnej mediokracie, v dobe absolútnej nedôvery k týmto orgánom, vôbec zneužiteľnosti čistejších inštitútov ako tento inštitút, ktorý chceme zaviesť, sa mi zdá, že urobiť zo sudcu, ktorý napriek všetkému si dovolí súdiť "padni komu padni", naňho chystáme naozaj kladivo, aby či už ex post, alebo priamo, pri jeho rozhodovaní mal kdesi v pozadí to, že ho niekto môže a bude chcieť vyzliekať z taláru za rozhodovaciu činnosť. O tom sa bavíme, o toto mám strach.
A myslím si, že púšťať do celkového procesu to, že NBÚ poskytne informácie a za zavretými dverami bude Súdna rada posudzovať a následne už idú len prostriedky Ústavného súdu alebo prezident, je málo a nekráčame dobrou cestou. A myslím si, že naozaj rozohrávaním spravodajských hier alebo možným rozohrávaním spravodajských hier pri menách konkrétnych osudov sudcov sa justícia proste čistiť nedá. Myslím si, že nerobíme dobre, že neviem odhadnúť, tak ako tu hovorili predtým, či betónujeme stav na dekádu, možno na dve, ale súhlasím s tým, že ak ten nástroj nenazveme priamo kladivom, ale atómovou bombou s dlhým rádioaktívnym spadom, tak o tom dnes rokuje snemovňa. A dúfam, že aspoň tí, ktorí sa chystajú za túto ústavnú zmenu hlasovať, vedia, čo činia, a že tento nástroj, ktorý pod krásnou myšlienkou očisty justície, pretože veľa ľudí má toto na srdci, aby sme vyriešili to, že justícia nepracuje v napĺňaní a hľadaní spravodlivosti, nastoľujú taký inštitút v rámci plošných previerok, ktorý je neakceptovateľný, a vyzývam a chcem sa od tohto dištancovať.
Vzhľadom na to, že som trošku hlasovo indisponovaný v tejto chvíli preruším svoj prejav a dúfam, že pozmeňovací návrh, ktorý viem, že sa chystá pre ústne prihlásených, nakoniec padne, nájde dostatočnú podporu v rámci pléna, čiže 15 podpisov a skúsime aspoň tú hodnotovú tému dostať do tej situácie, do ktorej sme ju mali dostať úplne na začiatku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2014 18:57 - 18:59 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Jeden ten moment, kedy, už si to tu spomínal niekoľkokrát, trošička toto slovko "trpáci", ja som počul ten prejav pána, pána ministra. Len teraz ma zarazí, vtedy som sa prihlásil do tej faktickej poznámky, že prstom ukazovať na poslanca Národnej rady, že vy ste pre mňa trpák. Ako, pán minister, trošička. Ako bavíme sa tu tisíckrát o nejakej dôstojnosti rokovania, neviem čo, a vy odtiaľ ako predkladateľ návrhu zákona poslancovi vy ste služný. Ste služník, minister, a toto je poslanec Národnej rady, zástupca ľudu a vy mu prstom ukážete, že vy osobne, vy osobne ste trpák. Veď to nerobme! (Reakcia ministra.) A keď si zvolený ako ja, tak sa tak aj správaj ako ja. Ja nehovorím druhým ľuďom tu, že sú trpáci a ešte na nich ukazujem z postu ministra prstom, že konkrétne na niekoho. Toto ako naozaj si myslím, že niekde máme voči sebe nejakú úctu a ja neviem ten, ten protest, tiež si vážim občiansky aktivizmus, ak to bolo tak, že celá skupina, ale veď aj tu navzájom ako ukázať prstom na kolegu poslanca, aj keď je zrovna z opozície, podľa mňa k nám ničomu dobrému nepridáva a nechajme si to úplne niekde mimo tuná rokovania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 29.5.2014 18:01 - 18:13 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem, vážená pani predsedajúca, dovoľte mi podať interpeláciu pre pani ministerku zdravotníctva, keďže inštitút interpelácií má aj taký troška delay, že máme, nebola zaradená, ale ja už tú interpeláciu v ruke mám, tak ja by som si predsa len, nebola zaradená medzi tie písomné odpovede, ktoré pre túto schôdzu boli prichystané, ale ja mám už odpoveď, ktorá bude pravdepodobne do budúcej, ale pre ušetrenie času si dovolím podať aj túto ústnu a nasledovne ju v miere dopracovania otázok podám teda, aby som dodržal literu zákona aj písomne a bude sa jednať troch zásadných otázok k predaju pozemku Fakultnej nemocnice v Trnave.
V Trnave sa stala taká vec, že nemocnica sa rozhodla, že predá 23-tisíc metrov štvorcových zo svojho, ako keby prebytočného majetku a predá to pre developera, ktorý stavia hypercentrá, Tescá, Kauflandy, a rozhodli sa, že to predajú takejto firme a - čuduj sa svete - na tomto pozemku sa ale na základe platného územného plánu mesta nedá dodnes stavať. Po predaji tohto pozemku sa, po predaji, po schválení ministerstvom, po zaplatení peňazí z ministerstva financií sa riaditeľ nemocnice vybral na Mestské zastupiteľstvo v Trnave žiadať o zmenu územného plánu, čiže z pozemku, kde sa nedalo stavať a nedá, chce urobiť pozemok, na ktorom sa stavať dá. Dve, dve zásadné chyby podľa mňa boli, že v tom čase, keď to mestské zastupiteľstvo prebiehalo, riaditeľ nemocnice zastupoval developera. Nebol majiteľom tých pozemkov a už to nadobudol developer a dokonca kolegovia vaši na miestnej úrovni zo strany SMER zostali v šoku a pýtali sa pána riaditeľa, čo si to dovoľuje, kde je developer, kde je ten, čo chce v areáli nemocnice stavať hypercentrum, nákupné stredisko.
Ja som v pôvodnej interpelácii sa pýtal na niektoré skutočnosti, ktoré pravdepodobne na budúcej schôdzi sa budem snažiť rozobrať v tých siedmich bodoch, ale pre novú interpeláciu by som chcel vedieť odpoveď na tri zásadné veci; v tej interpelácii totižto sú absolútne protichodné údaje; a tá prvá je, či je možné, aby ste poskytli mne ako poslancovi audit alebo znalecký posudok, ktorý aj podľa vašich slov alebo slov z vášho ministerstva vychádzal z aktuálnych údajov a listu vlastníctva. Ja som sa nepýtal na to, či sú plochy, ktoré kúpil nový developer od fakultnej nemocnice, zastavané plochy, ja som sa pýtal na to, či sa aktuálne, podľa aktuálnych údajov, aktuálneho stavu dá na týchto pozemkoch niečo postaviť. Keďže územný plán s týmto neráta, tak predpokladám, že vaša odpoveď musí byť, že nie, nedá. Tým pádom, ako píšete, že vychádzate z aktuálnych údajov, tak cena pozemku, ktorá v tomto znaleckom posudku bola, musela vychádzať z aktuálnych údajov, že developer kupuje pozemok, na ktorom sa nedá stavať, a teda aj jeho cena musí byť rádovo nižšia ako pozemok, na ktorom sa nákupné stredisko postaviť dá. To znamená, že nemocnica prišla o reálne veľké peniaze a možno vás budem informovať, tak ako boli prekvapení volení zástupcovia mesta Trnavy cez celé politické spektrum vrátane poslancov, dvaja z nich sedia aj v Národnej rade, vrátane poslancov SMER-u, že riaditeľ nemocnice neprišiel ako vlastník požiadať o zmenu územného plánu pre použitie tohto vtedy ešte jeho areálu nemocnice pred predajom, ale až po. Čiže nemal tam čo robiť, pozemky vlastnil úplne niekto iný a žiadal o zmenu územného plánu v podstate v prospech developera, ktorý kúpil lacný pozemok, na ktorom sa nedá podľa súčasného územného plánu stavať.
Druhá otázka, čiže tá prvá otázka bude smerovať k tomu, že teda z akých aktuálnych údajov vychádzal ten znalecký posudok a či tento znalecký posudok mi môžete poslať, alebo vás budem musieť žiadať na základe zákona 211 o voľnom prístupe k informáciám, aby sme vedeli posúdiť a aby verejnosť vedela posúdiť, že z akých naozaj aktuálnych údajov vychádzal a či cena pozemku miesto 2 mil. eur nebude 6 alebo 10 mil. eur. Ak je to tak, že nemocnica prišla o 4 až 8 miliónov eur, tak potom ten krásny projekt, ktorý prezentoval pán riaditeľ miestnym poslancom v Trnave, nemocnice 21. storočia, prišiel reálne o veľké milióny a pravdepodobne priamo ohrozil pán riaditeľ nemocnice, váš politický nominant, realizovanie tohto zámeru. Zámeru vystavania modernej, funkčnej a krásnej nemocnice v Trnave pre účely 21. storočia.
Druhú vec, ktorú sa chcem opýtať v tomto, je, že či sa dá rozlíšiť, ak sa pýtam na to, že zastavaná, alebo plochy, ktoré sú síce zastavané, ale územný plán s nimi neráta ako na akúkoľvek inú výstavbu, tak či by ste mi mohli k tomuto odpovedať a nie k tomu, že tam sa nachádzajú nejaké budovy. Proste na to som sa ani nepýtal a odpoveď, ktorú som dostal, vôbec nekorešponduje s otázkou, ktorú som položil.
No a úplne na záver, tá tretia otázka bude smerovať k tomu, že ak naozaj robíme spôsobom, že sú pravidlá nastavené, zákonné pravidlá nastavené tak, že riaditeľ nemocnice musel postupovať tak, že najprv si vybral developera, ktorý vyšiel z OPK a až potom mohol ísť žiadať o nejaký, nejaký pohyb v územnom pláne mesta, tak sa obávam, že ste zle informovaná, a chcel by som vás informovať, že o zmenu územného plánu mohol žiadať dávno predtým. Mohol sa zmeniť územný plán v tých predmetných bodoch ZB03 a ZB04, čím by narástla jeho cena, čiže keby sme z nezastavateľnej plochy urobili zastavateľnú plochu, a až potom mohol vypísať konanie, kto ponúkne najvyššiu cenu.
Čiže podľa mňa, moja interpelácia aj pôvodná, aj táto nová smeruje, či ste o týchto skutočnostiach vedeli. Či vám nie je ľúto, že trnavská nemocnica prišla o reálne zdroje pri predaji pozemku, že riaditeľ nemocnice nemal čo robiť na zastupiteľstve, pretože konal len a len v mene a v prospech vlastníka už vtedy pozemkov a tie pozemky vlastnil aj na základe vášho rozhodnutia, aj na základe toho, že minister financií uhradil a boli zapísané do katastra, čiže konal v mene už nového vlastníka. A to, čo spomínate, a tu sa odvolám predsa len na tú interpeláciu, že ministerstvo zdravotníctva nemôže vylúčiť uskutočnenie kontroly na základe vonkajšieho, resp. vlastného podnetu. Čiže ak vylúčilo konanie na základe vlastného podnetu, ja vás si dovolím požiadať a poprosiť, že berte toto ako vonkajší podnet a prešetrite, či nemocnica na základe zmeneného územného plánu neprišla o reálne milióny eur na to, aby mohla realizovať plán výstavby nemocnice 21. storočia, a či by predsa len nemalo ministerstvo vyvodiť v tejto veci aj personálne dôsledky, pretože takýmto spôsobom ste možno boli zavedení vy, rovnako ako boli zavedení poslanci mestského zastupiteľstva a dokonca mnohí obyvatelia, ktorí v tesnej blízkosti tohto 23-tisíc metrov štvorcových, ktoré boli predané, bývajú. Čiže podľa mňa takýmto spôsobom nie je dobré nakladať so zverenými hodnotami, ktoré, ktorými disponovala fakultná nemocnica.
Dalo sa to urobiť inak, za vyššiu cenu a proces podľa mňa veľmi zaváňa tým, že niekto ušetril developerovi. To, či sa obohatil, pravdepodobne by sme mali nechať zodpovedným orgánom, ktoré aj týmto vyzývam, aby rozhodli, a prihováram sa za to, aby ministerstvo zdravotníctva aj na základe, a berte ho ako ten vonkajší podnet, uskutočnilo reálnu kontrolu, na základe čoho pán riaditeľ konal a či tam neprišlo k reálnemu obídeniu zákona, keď nechcem byť tvrdý, a či prostriedky, ktoré mohli byť dnes, nezastavateľnej plochy na základe územného plánu a aktuálnych údajov, ale na základe toho, že mesto zmení územný plán, násobne vyššie. Podľa mňa znalecký posudok, ktorý v tomto vychádzal, ako vy sama píšete, z aktuálnych údajov, nemohol predpokladať, že mestské zastupiteľstvo zmení územný plán a nemocnica, pardon, developer bude môcť na týchto pozemkoch vystavať hypercentrum alebo veľké nákupné stredisko.
Ďakujem za pozornosť a interpeláciu podám podľa zákona aj písomne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2014 11:59 - 12:01 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem. Sledujem tu debatu dlhšie a keďže mám k regiónu Kremnice vzťah, tak som čakal, že sa pohneme v tej debate. A ľudia, ktorí tomu rozumejú aj odborne, sa snažili pripraviť pozmeňovák, ten proces opísal predo mnou Janko Mičovský. A podľa mňa to, čo ste, pán minister, povedali, to, čo si, pán minister, povedal v rozprave, je presne kameňom úrazu. Tu sa ideme ako keby biť o to, kto je lepší marketér a kto lepšie marketingovo uchopí tému, a ja sa obávam jednej veci, že nie je dôležité, či ochránime Košičanov, Kremničanov alebo Detvancov, ale to, že kto si k tomu, za to pripíše politické body. Ako príklad môže slúžiť to, čo pán primátor Košíc píše na svojom facebooku, kde normálne zaviedol, tí ľudia si myslia, z tej Kremnice, že ochránili aj ich. Napísal že ako Košičan a primátor Košíc je veľmi rád, že sa mu pred chvíľou podarilo v Národnej rade vďaka pochopeniu a podpore poslancov strany SMER - SD a napriek absolútnemu nesúhlasu opozície dosiahnuť veľký úspech. Toto chcete predávať ľuďom, a pritom podľa mňa sú rukojemníci ľudia aj z tej Kremnice, aj z tej Detvy. Takže to skrátené legislatívne konanie a rýchlosť konania, že ani tri minúty sa nedá počkať na výbore, aby sa mohol pripraviť pozmeňujúci návrh, je debatou falošnou, a preto si myslím, nie, že niekto tu ide pred kamery, nech si chodí, ale to, že marketingovo uchopiť možno aj z dôvodu komunálnych volieb. Ale nezavádzajme ľudí, pretože si myslím, že tak ako je v Kremnici rozdelená spoločnosť, sme to mohli tu a teraz vyriešiť aj pre Detvu, aj pre Kremnicu, aj pre Košice, a to sa vám nedarí. Navyše si chcete pripísať politické body a podľa mňa to ľudia veľmi rýchlo odha... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2014 17:06 - 17:08 hod.

Jozef Viskupič Zobrazit prepis
Ten žreb, ktorý si spomínal, oceňujem a myslím si, že by vedel pomôcť veľa veciam. Ale s tou účasťou viazanou na peniaze si myslím, že si to mal postaviť presne naopak, a to tak, že ak príde, čím menej voličov príde, tým väčší dostane strana balík peňazí. Pretože volič, ak chce sa pomstiť politikovi, tak proste voliť nechce. A neviem si predstaviť teraz so 60-percentnou účasťou v kampani vo voľbách do národného parlamentu, že by sme z takejto účasti spravili 5-, 10-percentnú alebo 13-percentnú iba preto, že čím viacej ľudí príde, tak tým viac politik má peňazí. Tým pádom by sme z tých, z tej legitimity, aj, aj z tej motivácie ísť voliť spravili frašku.
A myslím si, že naozaj tá logika by mohla byť o tom, že podľa mňa by sme mali chcieť dostať ľudí k volebným urnám, aby vyjadrili svoj hlas, a mali by tam aj tú pozitívnu motiváciu, že keby nám chodilo voliť 80, 90 % ľudí iba preto, že politik by dostal menej peňazí, tak by sme to postavili ako keby z tvojho návrhu z hlavy na nohy a možnože toto by prispelo aj k legitimite volieb a nemali by sme tu 13-percentné účasti vo voľbách, pretože celý mediálny diskurz z hlavných tém bolo, že politici zarábajú príliš veľa a 300-eurové platy sa z 8-tisícovými nedávajú porovnať.
Ďakujem.
Skryt prepis