Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, zopár poznámok k tejto téme, ktorá má možno ten náboj, ako sme nevyužili príležitosť. Hovorím v množnom čísle, pretože nebude mojím obsahom, ani vôbec nemám ambíciu hovoriť o tom, že, ako to často robia orgány činné v trestnom konaní, hľadať motívy a potom následne vnášať tie absolutizačné obvinenia. Ale skôr poznámkám z východísk a k tomu, kde sme sa počas druhého obdobia, ktoré nie celkom lícuje volebné cykly pri čerpaní eurofondov, dostali.
Áno, tá diskusia bola dlhá, bola potrebná. Aj opozícia mala za to, že táto diskusia bola potrebná, dokonca nazbierala 62 poslancov na to, aby sme vyvolali k tejto téme aj mimoriadnu schôdzu. Následne sme zažili priamo pri podpisovaní tejto ambície zvolať mimoriadnu schôdzu to, ako predseda parlamentu zaradil tento bod. A myslím si, že diskusia k tejto téme odhalila mnohé a jedno z tých odhalení, ktoré svietia vysoko, kde neexistuje žiadny cezpolitický boj, je, že 82 % našich verejných financií alebo financovania verejných, verejnoprospešných, neviem, aký všeobecný pojem na toto použiť, je práve zo zdrojov Európskej únie. 82 percent.
Niekde aj tu vidím základnú chybu, kde je ten gombík zapnutý, zle je, že z eurofondov nie je doplnkový finančný zdroj, ale ten zásadný, a aj pod týmto duchom tejto nie blahej situácie, že bohužiaľ, u nás parametre našich verejných zdrojov sú iba tak nastavené, že tvoria 18 %, čiže tú nízku, sa na nás pozerá aj Európska únia. Inak máme aj problémy v tom, že tento spôsob financovania je doplnkovým, ale je tým zásadným, a preto, či sa budeme baviť terminológiou, a to je jedna zo zásadných kritík, terminológiou decommitmentov, nástroje flexibilít, finančných nástrojov, možných ďalších spôsobov, ako zahmliť problematiku eurofondov, ak sa budeme baviť o korekciách a podobne, ex ante kondicionalít a podobne, je o tom, že je to veľmi zložitý, terminologicky zahmlený a potom aj vecne zahmlený.
Ja poviem jednu kritiku, čo sa týka toho úplne posledného obdobia. Tiež spolu s niektorými kolegami z eurovýboru mám za to, že jedenapolstranový dokument, ktorý sme dostali z dielne pána ministra za investície na eurovýbore, bol veľmi malý. Tú diskusiu nechcem opakovať. Pre mňa boli otázky, či je nastavenie také, že poučme sa pre budúcnosť z procesov a poďme sa baviť absolútne otvorene, sklamaním, pretože či sa budeme baviť o Národnom strategickom a referenčnom rámci, čiže o tom, kde bol načrtnutý alebo urobený scenár možného čerpania pre 2007 až 2013, alebo o Partnerskej dohode, čo je 2014 až 2020, napriek kritike, napriek záväzkom, napriek dobrozdaniam, sme sa veľmi neposunuli, a v situácii, kedy už by sme mali rozbiehať, aby sme sa nebavili o tom, že nevyčerpáme aj na obdobie 2020, nerobíme dobre, nepoučili sme sa a možné čerpanie už začína byť teraz v závoze aj pre to nasledujúce obdobie.
Bolo tu spomínaných niekoľko opatrení. Ja som medzi tými opatreniami, i keď som to počul v niektorých mediálnych vystúpeniach pána ministra, či sa budeme baviť o centralizovanom systéme riadenia, elektronizácii, štandardizácii procesov aj ich predvídateľnosti, odstránenia absolútneho konfliktu záujmov, mne tam chýbalo slovko stabilizácia personálneho momentu pri eurofondoch a jej odpolitizácia. Myslím, že tu sa my zhodneme, lebo ja som minimálne v dvoch reláciách, kde sme aj sa stretli takzvane na telefón, ja som to tam z hľadiska snáh zachytil, a to je, že aby tento proces, keďže iba mierne lícuje volebné cykly, respektíve prechádza cez volebné cykly, tak by si zaslúžil ako keby postaviť na ten piedestál absolutizácie personálnej stability ľudí, ktorí by mali byť centralizovaní a odpolitizovaní, je presne tento moment. Odpolitizovanie rozdeľovania by mohlo v tom, že vieme, že z eurofondov sa kradne alebo existuje tam alebo priniesli nám inú mieru korupcie alebo iný pohľad na korupciu, a tu sa tak isto zhodneme, či sa budeme baviť s bývalými ministrami alebo súčasnými, je to tak, ten moment toho, že sa vytvorila zvláštna entita zvláštnej novej byrokracie, ktorá čerpá to svoje, tú svoju zdrojovosť priamo z týchto peňazí. A preto tak isto vyzývam k tomu, aby sme nehovorili o zazmluvnení, pretože tam žije pri procese zazmluvňovania, presne tam sa rozdeľujú tie kšefty a podobne.
A či budeme mať na 100 % alebo na 107? Z východiska je to dôležité, ale následne, kde prichádza potom tá mravenčia práca, je dôležitý ten následný proces. A neobviňujme prijímateľov, pretože naozaj systém, ako bol v 2006. roku nastavovaný, ako dochádzalo k zmenám cez 2007. rok a následnému čerpaniu, nesúhlasím s tým, že tento systém sa môže správať ako rozbehnutý vlak a keď ho niekto pribrzdí, tam presne by sme to mali nastavovať. A absolútne mimo je, že tzv. efekt daňového úradu, ktorý ste spomínali v úvodnom slove, to je neakceptovateľné. Máme v rukách, aby sme nerobili zo systému čerpania eurofondov vlakovú jazdnú súpravu, pretože často sa pohybujeme po horských chodníkoch a asi budeme vedieť, že efektívnejší, lepší, rýchlejší proces pri používaní a nakladaní s eurofondami je aktuálnou a autentickou výzvou, čiže zjednodušenie administrácie, rýchlejšie výzvy a podobne.
Čiže áno, urobme z mohutného systému vlakovej súpravy, o ktorom sa bavíme pri eurofondoch teraz, efektívnejší nástroj a nespoliehajme sa na to, že pôjdeme pod efektom, že keď prichádza posledný deň, tak sa nám to celé zmohutnie a odrazu sa všetci prihlásia, aby, nevyčerpáme. A toto chcem nechať ako základnú výzvu aj na implementáciu parametrov Partnerskej dohody, pretože neviem, či sa vám podarí preklenúť cez marec 2016 a urobiť odpočet aj za túto časť jedného štátneho rozpočtu rozčleneného do 7 rokov, práve vašej vláde. Vy ste priznali, že vašou snahou to bude zahmliť, že niektoré odpočty prídu až v apríli 2016 a podobne. My sa budeme snažiť hovoriť, že ste zodpovední za konkrétne operačné programy, a debata, dokonca si myslím, že túto debatu v tomto pléne, na túto tému nemáme poslednýkrát.
Takže ukončím svoju výzvu na roky 2014 až 2020 tým, aby sa nám toto nestalo a aby to, čo ste povedali, pán podpredseda vlády na výbore, že bude snahou sa vyhnúť politickej zodpovednosti a urobiť ten zásadný odpočet cez marec 2016, toto sa my vám budeme snažiť čo najviac znepríjemniť a verejnosti, ktorá si to zaslúži, priniesť reálne čísla a reálne to, čo sa tu nazýva decommitmentom, otočiť na otázku commitmentu, čiže príležitosti, ktorá v súčasnom stave, ktorá je odhadnutá už teraz, pri tých 273 miliónoch eur, ktoré nevyčerpáme, je obrovským zdvihnutým prstom aj do budúceho obdobia.
Ďakujem za pozornosť.