Takže, vážení kolegovia, vážené kolegyne, budem veľmi, veľmi stručný a naozaj chcem oceniť v prvom rade, pán Hraško aj tlieska, som rád, že som vás potešil.
Chcem veľmi stručne zhrnúť to, čo aj na výbore pre európske záležitosti veľmi často rozoberáme, základné témy Európskej únie, ale naozaj nepôjdem do hĺbky, lebo teší ma kultivovanosť diskusie, aká tu dneska je, som rád, že sme z toho napätia z minulosti vrátili do vecnej diskusie a...
Takže, vážení kolegovia, vážené kolegyne, budem veľmi, veľmi stručný a naozaj chcem oceniť v prvom rade, pán Hraško aj tlieska, som rád, že som vás potešil.
Chcem veľmi stručne zhrnúť to, čo aj na výbore pre európske záležitosti veľmi často rozoberáme, základné témy Európskej únie, ale naozaj nepôjdem do hĺbky, lebo teší ma kultivovanosť diskusie, aká tu dneska je, som rád, že sme z toho napätia z minulosti vrátili do vecnej diskusie a že nezaznievajú slová ako "konšpiračná blbosť" príliš často a že zaznievajú slová, ktoré sú skôr kultivované, vecné a odborné, a takto by sme mali v diskusii aj pokračovať. Čiže som veľmi rád.
A chcel by som oceniť materiál, ktorý predložilo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, pretože je komplexný a je veľmi, veľmi otvorený. Mám pocit, že v tomto, v týchto veciach existuje konsenzus na politickej scéne na Slovensku, čiže tu sa netreba prieť a maximálne možno zdôrazniť niektoré, niektoré body. Čiže tu by som zdôraznil predovšetkým tie body, na ktoré sa zameriava výbor pre európske záležitosti, ale bližšie možno budem o tomto hovoriť v ďalšom bode, kde budeme predstavovať správu výboru pre európske záležitosti o jeho činnosti.
Čiže iba niekoľko vecí.
Prvá. Chcel by som veľmi silne podporiť aj ministerstvo zahraničných vecí, ale aj vedenie parlamentu v tom, aby sme čoraz viac zapájali národných poslancov do vyjednávania ohľadom Transatlantického partnerstva o voľnom trhu a resp. o investíciách a obchode, ktoré má vytvoriť liberalizačnú alebo preferovanú zónu voľného obchodu medzi Spojenými štátmi americkými a Európskou úniou. Nebudem teraz zdĺhavo hovoriť o tom, aké to môže mať riziká pre európsky sociálny model, európsky zelený model, pre bezpečnosť našich potravín alebo pre demokraciu a národnú suverenitu v Európe, teraz sa naozaj obmedzím na konštatáciu, že nie je možné vynechať poslancov národných parlamentov z tohto procesu. A ubezpečujem kolegov, že z pozície predsedu výboru pre európske záležitosti na všetkých európskych fórach veľmi silno podporujem a patrím medzi najaktívnejších predsedov, ktorí podporujú účasť poslancov a národných parlamentov na týchto vyjednávaniach. Podporujem to, aby bola dohoda o voľnom obchode s USA chápaná ako zmiešaná zmluva, nie ako výlučná právomoc Bruselu. Tým pádom by bolo nevyhnutné osloviť aj národné štáty a národné parlamenty, aby sme o týchto veciach spolurozhodovali. Pretože toto nie je len technická dohoda, je to naozaj dohoda, ktorá ovplyvní životy každého z nás, a tým pádom by sme sa mali mať možnosť k tomu vyjadriť. Čiže čisto formálne inšpirácia pre ministerstvo: námet do diskusie.
Ďalšia vec, a už som to spomínal, chcel by som, aby sme veci, ktoré sú dneska aktuálne, či už je to migrácia, alebo otázka prisťahovalectva, riešili naozaj triezvo a vecne bez nejakých pudov, inštinktov a emócií, ktoré by boli, ktoré by mohli vzkriesiť rôzne rasistické a xenofóbne predsudky. To by som bol veľmi nerád, pretože toto Európa rozhodne nepotrebuje, najmä v čase, keď si pripomíname 70. výročie porážky fašizmu, na toto víťazstvo som mimoriadne hrdý, som rád, že patrí do slovenskej identity a že antifašizmus je to najsilnejšie, čo na Slovensku máme. O to viac oceňujem, že budem oslavovať tento veľký národný sviatok tam, kde ho oslavovať máme, z pozície predsedu vlády Slovenskej republiky.
Musíme vyriešiť problém tak, kde má korene. Myslím, že kolegovia to povedali takisto. To znamená, príčiny problému sú v Afrike, tam sú hladomory, tam je bieda, tam sú vojny. Teraz sa môžme prieť o tom, kto zapríčinil tieto problémy. Ja mám obavy, že do veľkej miery po stáročiach kolonizácie imperializmus zo strany západných veľmocí podpory prostredníctvom dodávok zbraní, podpory rôznych klaunov, ktoré spolu vedú občianskej vojny, a tie zbrane idú z drvivej väčšiny z krajín G8. Potom je to naozaj veľmi silné vykorisťovanie zo strany nadnárodných korporácií, ktoré opäť pochádzajú zo Západu. Čiže tie problémy, ktoré sú dneska v Afrike, samozrejme, súvisia aj samotnými Afričanmi, ale nemôžeme sa vyviniť z toho, že Západ nesie kus zodpovednosti, najmä keď v poslednom desaťročí dokázal doslova rozmlátiť niekoľko krajín vrátane Iraku, Afganistanu, Sýrie, Líbye. Ako, samozrejme, že nikto nebude obhajovať diktátorov, ktorí vládli v niektorých z týchto krajín. Ale neviem, či ktorýkoľvek z nás je schopný povedať, že dneska sa tam ľudia majú lepšie. Asi ťažko. Nehovoriac o tom, že ten problém s migráciou by nenastal, pokiaľ by tam nebola taká nestabilita, akú sme tam priviedli, žiaľ, aj našimi vojenskými zásahmi. Našťastie nie Slováci.
Čiže treba sa zaoberať príčinami migrácie a pomáhať Afrike z dlhodobého hľadiska. Iný spôsob riešenia neexistuje. Určite nemôžete tých ľudí nechať utopiť, neurčite ich nemôžete nechať vrátiť sa do občianskych vojen na smrť. To je proste nehumánne, neeurópske, necivilizované, barbarské. Nemôžete to urobiť.
A obávam sa zase na druhej strane, že, samozrejme, problém nemožno vyriešiť tým, čo tu už bolo naznačené, že celú Afriku prelejeme do Európy. To takisto nie je možné. Čiže jediný spôsobom, ako vyriešiť tento problém z dlhodobého hľadiska, je pomôcť Afrike, pomôcť Ázii, prestať z dovážaním zbraní, prestať s vykorisťovaním zo strany korporácií v niektorých krajinách. Zoberte si, čo sa deje v Zaire, resp. v Kongu, čo sa deje v Rwande, Burundi, v tých krajinách, o ktorých sa veľa nehovorí. Ako tam tí Afričania pracujú v neľudských podmienkach pre nadnárodné korporácie v zónach, kde vlastne nefunguje žiaden štát. To sú veci, na ktoré Európania a Západ často zabúda, a potom sa čuduje, aké sú následky z pohľadu prisťahovalectva a migrácie.
Čiže to je ďalšia vec, ktorú určite budeme do budúcnosti rozoberať, a obávam sa, že jedna z tém nášho predsedníctva chtiac-nechtiac bude aj otázka migrácie. Chtiac-nechtiac bude aj otázka TTIP, otázka Transatlantického partnerstva, a určite bude aj otázka sociálnej udržateľnosti Európskej únie, a to je jedna z tých tém, posledná z tém, ktorú by som chcel otvoriť.
Sociálna únia alebo sociálna Európa je témou, ktorú by sme mali veľmi, veľmi silne podporovať. Pretože môžee viesť milión diskusií o tom, ako technicky usporiadať Európsku úniu, a určite ich viesť budeme aj na pôde výboru pre európske záležitosti, ale aby nám neunikla podstata. Podstata je, že Európa musí byť sociálny štát, ktorý pomáha svojim občanom, hlavne tým najslabším. A má to, samozrejme, dosahy aj na Slovensko. Slovensko je v porovnaní s krajinami, s tými silnejšími krajinami Európskej únie stále chudobná krajina, ktorá potrebuje kohéznu politiku, potrebuje pomoc zo strany Európy. Sociálna politika na Slovensku je do veľkej miery financovaná práve európskymi fondami. Čiže my si musíme spoločne uvedomiť, že náš strategický aj praktický záujem je byť súčasťou Európskej únie, ale nie hocakej Európskej únie. Nie neoliberálnej Európskej nie, nie elitárskej Európskej únie. Musíme sa snažiť, naopak, aby Európska únia bola sociálnejšia, demokratickejšia, zelenšia a progresívnejšia, a práve týmto spôsobom by som chcel formovať diskusiu aj na pôde výboru pre európske záležitosti.
Už len posledná poznámka, lebo nechcem predlžovať diskusiu. Som veľmi rád, že tá diskusia je veľmi vecná a nie je plná emócií a zbytočných konfliktov.
Posledná poznámka. Chcel by som naozaj pomyselne podať ruku pánovi ministrovi v tom zmysle, že by sme ako výbor pre európske záležitosti veľmi silne chceli podporovať Slovensko v predsedníctve, spolupracovať s ministerstvom. Potrebujeme pomôcť, budeme organizovať niekoľko podujatí, ktoré budú mať taký masový charakter, že na Slovensku ani pomaly nie je miestnosť, aby sme dokázali toľko ľudí z Európy vpratať do jednej miestnosti. Čo bude tzv. veľký COSAC, čo je stretnutie predsedov, resp. výborov, poslancov výborov pre európske záležitosti zo všetkých členských štátov. Tam môže prísť 400-500 ľudí. Čiže to sú akcie, ktoré treba zvládnuť, potrebujeme na to naozaj infraštruktúru, potrebujeme na to naozaj financie, témy, o tie sa už postaráme, samozrejme, sami, ale potrebujeme, samozrejme, s vládou veľmi silne spolupracovať aj v tejto oblasti.
Takže výbor pre európske záležitosti určite bude ďalej spolupracovať na týchto témach. Vnímate Európu ako náš strategický záujem, ale chceme mať Európu lepšiu. Keď kritizujeme Európu, a tu sa naozaj zbavme akéhosi predklonu, keď kritizujeme Európu, tak to neznamená, že ju odmietame. Odlišujme tieto pojmy, odlišujme nejakú takú primitívnu euroskepsu, že Európska únia je zlá, že Európsku úniu treba opustiť a podobne. S konštruktívnou kritikou, konštruktívne kritizovať je základom demokratickej diskusie a to sa očakáva.
Ja som veľmi kritický na Európskych fórach, keď sa bavíme o Európskej únii, o jej budúcnosti, o jej charaktere, ale to neznamená, že kolegovia sa na mňa pozerajú, že ako som si to mohol dovoliť, že som niečo zlé povedal. Všetci tam kritizujú Európsku úniu. To je európska diskusia, ktorá, žiaľ, niekedy na Slovensku, mám pocit, je taká stále ešte v tých zatvorených hraniciach myslenia ešte z minulosti, kedy sa nemohla kritizovať Moskva, nemohol sa kritizovať Sovietsky zväz. Európska únia je kritizovateľná a mali by sme sa to konečne naučiť bez toho, aby sme sa neustále báli.
Čiže, kolegovia, viac sebavedomia aj v kritike Európskej únie, ale na druhej strane nepodliehajme nejakým primitívnym inštinktom, pudom a riešeniam, ktoré nie sú reálne.
Čiže ďakujem pekne za pozornosť. Oceňujem ešte raz správu pána ministra. Myslím, že bola veľmi vecná, a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis