Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.10.2016 o 14:55 hod.

Tomáš Drucker

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

30.11.2016 14:29 - 14:33 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ešte raz, pán predsedajúci, dobrý deň.
Cieľom predloženého návrhu zákona v súlade s prehodnotenou stratégiou používania identifikácie občana vo vzťahu k národnému zdravotníckemu informačnému systému je aj zmena spôsobu identifikácie osoby pri prístupe k zdravotným údajom elektronickej zdravotnej knižky u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako aj cez Národný portál zdravia. V záujme intenzívnejšieho využívania občianskych preukazov s elektronickým čipom aj v národnom zdravotníckom informačnom systéme sa navrhuje zrušenie vydávania preukazov poistenca s elektronickým čipom, ako aj ich používanie v národnom zdravotníckom informačnom systéme.
Preukazy poistenca s elektronickým čipom malo Národné centrum zdravotníckych informácií začať vydávať od júna budúceho roku 2017. Osoby, ktorým bol vydaný občiansky preukaz s elektronickým čipom, budú môcť takýto občiansky preukaz použiť aj na prístup k údajom v elektronickej zdravotnej knižke, ako aj na svoju identifikáciu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Návrh zákona predpokladá prechodné ustanovenia do 31. decembra roku 2020, dokedy by mal byť vybavený občianskym preukazom s čipom každý občan, respektíve ich náhradou, a budem hovoriť nielen o občanoch, ale o všetkých poistencoch, teda o maloletých, cudzincoch, starších ako 65 rokov.
Návrh zákona umožňuje použitie občianskeho preukazu s čipom aj bez aktivovaného šifrovacieho certifikátu. V súčasnosti máme vydaných takýchto občianskych preukazov s čipom zhruba 1,5 milióna a aktivované certifikáty majú len 90-tisíc z nich. Bude na občanovi, návrh zákona predpokladá dobrovoľnosť a možnosť každého, aby si cez národný portál aktivoval tento certifikát pre prístup do zdravotníckeho informačného systému a pre prístup k zdravotnej knižke.
Tento návrh zákona nemení termíny, ale obsahovo spresňuje spôsob identifikovania pacienta v prístupe k zdravotnej dokumentácii. Ja keď som uvádzal v skrátenom konaní hneď na prvej schôdzi po programovom vyhlásení vlády zmenu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, kde sme o jeden rok posúvali všetky termíny, tak som avizoval, že prídeme v nasledujúcich mesiacoch aj s obsahovou zmenou a tá práve súvisí so zmenou nevyužívania alebo zrušenia toho zámeru vydávania zdravotných preukazov s elektronickým čipom a istej harmonizácie využívania elektronických občianskych preukazov s čipom.
Súčasne sa v tomto zákone navrhujú aj zmeny a doplnenia v obsahu jednotlivých registrov, ktoré tvoria údajovú základňu národného zdravotníckeho informačného systému. Navrhuje sa vytvorenie nového národného registra osobitných organizácií v zdravotníctve.
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že predložený návrh podporíte. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.11.2016 14:19 - 14:27 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci a vážené panie poslankyne a páni poslanci, dovolím si len krátko zareagovať na pani poslankyňu Cigánikovú. Pre korektnosť sa patrí, aby som krátko zareagoval.
Čo sa týka platby za poistencov štátu, ja súhlasím a myslím si, že sme si to aj na výbore vrátane všetkých koaličných poslancov, ale aj opozičných poslancov, sme sa zhodli, že zdravotníctvo si pýta viac peňazí. Zároveň sme ale aj deklarovali vôľu na strane vlády aj ministerstva financií v budúcom roku dofinancovať. Vzhľadom na to, že štátny rozpočet včera bol schválený aj s plánom deficitu a v súlade teda so zámermi nedosahovať dlhovú brzdu alebo znižovať verejný dlh a takisto aj v súlade s programovým vyhlásením vlády v jednotlivých rozpočtových kapitolách, došlo k situácii, že v pláne na budúci rok v rozpočte zdravotníctvo malo dostať 4 % za, ako platbu za poistencov štátu.
Vzhľadom na to, že zdravotníctvo si pýta nielen na zdravotnú starostlivosť, ale aj na obnovu svojich zariadení a štát je jedným z najvýznamnejších aj poskytovateľom, nielen regulátorom zdravotnej starostlivosti, ale aj poskytovateľom samotným, to znamená cez sieť svojich nemocníc, univerzitných nemocníc, fakultných nemocníc, reflektujúc aj na závery správy Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý v tejto správe sumarizuje stav nielen zadlženosti zdravotníckych zariadení, ale aj stavu svojich budov, zariadení a mnohého, je povinnosťou štátu a je to koniec koncov aj v programovom vyhlásení vlády, že štát chce každoročne prispievať na obnovu a modernizáciu štátnych zariadení, pretože je vlastníkom týchto štátnych zariadení. Netvrdím, že štát nemá do budúcna aj vytvárať, a to je tiež v programovom vyhlásení, vytvárať granty a rôzne programy pre celý sektor, ale je zároveň aj vlastníkom. Štát sme všetci my a je to úplne prirodzené, tak ako iný investor, tak má sa starať aj o vlastné aktíva.
No a teraz ide o to, odkiaľ tieto peniaze vziať. Ak sa bavíme, že štát má povinnosť uhrádzať niektoré z týchto peňazí, tak štátny rozpočet, ja myslím, že to nie je treba nejak zvýrazňovať, je postavený na príjmoch, ktoré sú postavené na daniach a iných poplatkoch, či už ide o správne poplatky, pokuty, ale hlavne dane, priame, nepriame, či je to daň z príjmu právnických osôb, fyzických osôb, daň z pridanej hodnoty a potom aj, samozrejme, rôzne spotrebné dane, nepriame, z majetku a podobne, a tieto sa rozdeľujú.
Takže ak dnes chceme dať peniaze na rekonštrukciu našich nemocníc a tie nemocnice nie sú nikoho iného ako, znova zopakujem, štátu a každého z nás, tak áno, ako ste povedali, tvrdím, toto môžu zaplatiť len daňoví poplatníci, či fyzické, alebo právnické osoby, či prostredníctvom nejakých daní, poplatkov, alebo v tomto prípade, s čím som prišiel, s akým návrhom - a prišiel som včas, aj keď váš pán kolega poslanec Mihál upozornil, že na konci dňa vzhľadom na legislatívny proces dochádza k pozmeňovaciemu návrhu, ale chcel som byť korektný a dosť včas aj komunikovať vo vzťahu k podnikateľskému sektoru, že chceme zrušiť odvodové stropy na zdravotnom poistení, lebo zdravotné poistenie je len účelovo viazaný odvod, istý typ zdanenia, ktorý je priamo a účelovo viazaný na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemuseli by sme ho mať. Mohli by sme mať teoreticky aj dane a potom ich prerozdeľovať.
Ja len dám za príklad, daň z pridanej hodnoty v Maďarsku je 27 % a môžu si potom dovoliť napríklad pre podnikateľský sektor povedať, že budú mať 7 % dane z príjmu právnických osôb. No ale to je nejaká politika štátu. My ju máme takúto. Máme nejaké dane priame, nepriame a máme zdravotné odvody.
Reagovali sme aj na výhradu. Vy hovoríte, že sú stropy niekde. Sú rôzne mechanizmy, ako sa platí zdravotné poistenie v zahraničí, aj keď je viaczdrojové. Reagovali sme aj na jednu výčitku, ktorá smerovala aj k Slovensku, to je, že systém zdravotného poistenia nie je úplne spravodlivý v oblasti platieb. A uvedomujem si aj to, že to niekto môže považovať za istý trest pre úspešných, že to takto môže vysvetľovať. Ja som povedal, že preto, aby sme dokázali vnímať istú mieru solidarity, a vy sa pýtate, aká veľká je, ale budem hovoriť, aby sme ju dokázali vnímať, tak všetci si želáme a chceme mať ten pocit, že je za to nejaká protihodnota. Tou protihodnotou nie je zásluhovosť. To je všeobecná protihodnota kvality služieb štátu, ktoré svojim občanom ponúka aj v oblasti zdravotníctva a iných služieb. A preto som aj prisľúbil, že ak ideme zrušiť – zjednodušene – stropy na zdravotné poistenie, vymeriavacie základy teda nebudú ohraničené pri odvodoch na zdravotné poistenie, tak tieto peniaze účelovo použijeme na obnovu našich nemocníc.
Ja rozumiem, že hovoríte, že to zaplatí 15-tisíc ľudí. Ak by sme to nedali z tohto a povieme, že to budeme zo štátneho rozpočtu, mohli sme zvýšiť dividendu napríklad a platili by to podnikatelia. Alebo sme mohli zvýšiť dépeháčku a platili by to všetci. Vždy to niekto zaplatí. My sme sa rozhodli vytvoriť nejaký spravodlivý systém v oblasti verejného zdravotného poistenia, ktorý v danom čase niekto môže vnímať ako nejaký trest, ale zároveň sme sa zaviazali tieto peniaze vložiť do obnovy našich zariadení, nielen pre tento rok, ale každoročne dávať peniaze z rozpočtu na tieto peniaze. A toto je jediný dôsledok sadzby 3,78.
Takže súhlasím, že samotná sadzba 4 % je nízka, ale k tomu je aj ten pozmeňovací alebo teda ten návrh, ktorý včera schválilo plénum Národnej rady, že sa v pokladničnej správe vyčlení 50 miliónov eur.
Ja osobne si myslím, že to nebude stačiť, ale počkajme si na výsledky tohto roka, počkajme si na audit Všeobecnej zdravotnej poisťovne a určite budeme a myslím si, že aj minister financií je empatický na túto diskusiu a počúva ju, chce vidieť konkrétne čísla, zapojili sme sa do projektu hodnoty za peniaze. Nikto nechce obmedzovať zdravotnú starostlivosť, aj v porovnaní s Českou republikou ide na zdravotníctvo na Slovensku významne menej peňazí, v prepočte teda na Slovensku.
No, aby som to už ukončil, technika 3,78 zníženie je priamo spojená nie so šetrením, ale spojená priamo s prevedením 70 miliónov peňazí, ktoré príde do zdravotných poisťovní cez rušenie odvodov. Tie sú presne prepočítané na 82 miliónov podľa ministerstva financií z nejakej prognózy daňovej, na tejto prognóze ale daňovej je postavený celý rozpočet. Môžme ho spochybňovať, ale spochybňovať, tým pádom spochybňujeme celý rozpočet. A 70 miliónov je v rozpočte len presunutých z poistencov štátu na kapitolu rozpočtu ministerstva zdravotníctva.
Takto to už bolo schválené včera v rozpočte, dnes hovoriť o nejakom zvýšení platby za poistencov štátu asi nie je úplne relevantné, lebo rozpočet bol schválený so samotným deficitom, ktorý pre tento rok bol taký, aký je, a pokiaľ by sme ho minuli, tak nie je to kryté samotným rozpočtom.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.11.2016 14:03 - 14:06 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážená pani poslankyňa, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vám predložil na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh zmeny zákona č. 580 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona reaguje na problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe, ktoré sa týkajú nielen zdravotných poisťovní v súvislosti s vykonávaním verejného zdravotného poistenia, ale aj poistencov ako povinne verejne zdravotne poistených osôb. Predmetom úpravy návrhu zákona je najmä spresnenie okruhu osôb povinne verejne zdravotne poistených v systéme Slovenskej republiky, ako je nezaopatrený manžel alebo manželka osoby, ktorá je účastníkom systému sociálneho zabezpečenia v inom členskom štáte, alebo nezaopatrené deti, ktoré majú aspoň jedného zákonného zástupcu zúčastneného na systéme verejného zdravotného poistenia, a s tým aj súvisiaca úprava zmeny zdravotnej poisťovne, spresnenie náležitostí prihlášky na verejné zdravotné poistenie, postup súvisiaci s poskytovaním a refundovaním poskytnutej zdravotnej starostlivosti v cudzine a spresnenie definície príjmov vstupujúcich do vymeriavacieho základu pre odvod poistného.
Návrh zákona ďalej dopĺňa povinnosti platiteľov poistného v súvislosti s označením platby poistného na zabezpečenie jej jednoznačnej identifikácie zo strany zdravotnej poisťovne, čo je v konečnom dôsledku aj v záujme platiteľov poistného. Precizuje sa aj pojem dlžníka, pričom hranica sumy dlžného poistného sa zvyšuje zo súčasných 10 eur na 100 eur. Oproti platnej právnej úprave sa rozširuje okruh osôb, ktoré napriek tomu, že budú vedené v zozname dlžníkov, budú mať nárok na úhradu nielen neodkladnej, ale aj ďalšej zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Ide napríklad o osoby, ktorých dlžné poistné sa vymáha v exekučnom konaní, na ktorých majetok bol vyhlásený konkurz alebo ktorým bola nariadená ochranná liečba.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o podporu predloženého návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 27.10.2016 15:01 - 15:05 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán poslanec, epidémia vírusovej hepatitídy A sa vyskytuje každoročne prevažne v tých okresoch a obciach a najmä medzi tými skupinami obyvateľstva, ktoré žijú v zhoršených hygienických podmienkach. V týchto skupinách obyvateľstva dochádza veľmi ľahko k prenosu žltačky najmä u detí predškolského a mladšieho školského veku. Vírusová hepatitída A, nazývaná tiež choroba tzv. špinavých rúk, je najčastejším a zároveň vo svete najviac rozšíreným typom hepatitídy. Rizikovým faktorom je najmä nízky hygienický štandard. Epidémie vírusovej hepatitídy A prebiehajúce v súčasnosti v okresoch východného Slovenska sa objavili v dôsledku prirodzenej migrácie obyvateľstva z oblastí, kde bol zaznamenaný výskyt ochorení na vírusovú hepatitídu A. Pri vyšetrovaní prípadov ochorení v obciach výskytu bolo zistené, že v jednotlivých ohniskách dochádzalo k prenosu ochorení úzkym rodinným kontaktom alebo opakovaným kontaktom s priateľmi či širšou rodinou. V niektorých okresoch pri epidemiologických vyšetreniach bolo opakovane zisťované hrubé znečistenie prostredia.
Treba povedať, že k zanedbaniu - k vašej otázke - hygienickej kontroly v dotknutých okresoch a obciach nedošlo. Práve naopak, boli nariadené príslušné protiepidemické opatrenia regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva vo všetkých dotknutých domácnostiach, zariadeniach, potravinárskych prevádzkach, vrátane uzatvorenia aj niektorých prevádzok a ďalších organizáciách okamžite po nahlásení ochorení, najmä lekársky dohľad, ohnisková dezinfekcia, očkovanie, zákaz organizovať hromadné podujatie a iné. Taktiež boli poskytované zdravotno-výchovné informácie verejnosti. Prebiehala komunikácia so zástupcami miest a obcí, v ktorých sa vyskytli ochorenia na vírusovú hepatitídu A. Riešili sa problémy so zásobovaním pitnou vodou a likvidáciou komunálneho odpadu v prostredí rómskych osád. Najdôležitejším preventívnym opatrením je dodržiavanie zásady osobnej hygieny, najmä umývanie rúk predovšetkým pred jedlom, po používaní toalety, ďalej používať zdravotne vyhovujúcu pitnú vodu. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie.
Rovnako dochádza u osôb v prostredí s nízkym hygienickým štandardom aj k výskytu a epidémiám svrabu. K jeho rozširovaniu prispieva nedostatočná hygiena, ako aj zlé sociálno-ekonomické podmienky. Prenos sa deje priamym kontaktom. Osoby so svrabom je potrebné liečiť a čo je dôležité, že po začatí terapie už po 24 hodinách sa človek stáva neinfekčný, aj keď kožné príznaky ešte dlhší čas pretrvávajú. Je potrebné venovať špeciálnu pozornosť kontaminovaným predmetom, ako je posteľné prádlo, šatstvo, respektíve čalúnený nábytok. Pri epidémiách svrabu taktiež nariadili príslušné protiepidemické opatrenia regionálni hygienici v súlade s legislatívnymi predpismi.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.10.2016 14:54 - 14:55 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za položenú otázku. Ešte raz v mene pána ministra financií Petra Kažimíra si dovolím odpovedať. V rámci Európskej únie je zaručený voľný pohyb tovarov, služieb, kapitálu a osôb v zmysle zmluvy o fungovaní Európskej únie. Preferovanie vozidiel z domácej výroby, teda preferovanie na základe teritoriálnej príslušnosti by bolo v rozpore so smernicami Európskej únie upravujúcimi proces verejného obstarávania, ako aj so zákonom č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Takýto postup by bol v rozpore s hlavnými princípmi verejného obstarávania, a to s princípom proporcionality, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie hospodárskych subjektov. Uprednostňovanie výrobkov, v tomto prípade vozidiel domácej výroby, by navyše narúšalo čestnú hospodársku súťaž a domácim výrobcom by poskytovalo neprimeranú výhodu pred konkurenciou zo zahraničia. Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 27.10.2016 14:54 - 14:55 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážená pani poslankyňa, dovoľte mi, aby som v mene pána ministra financií, ktorého odteraz budem zastupovať, vám poďakoval za položenú otázku a prečítal odpoveď pána ministra Petra Kažimíra.
Od januára 2016 sa zvýšilo materské zo súčasných 65 % denného vymeriavacieho základu na 70 %. Vzhľadom na daňovo-odvodové zaťaženie príjmu z práce sa týmto opatrením dosiahla náhrada čistej mzdy približne na úrovni 90 %. V súčasnosti sa pripravuje legislatíva na ďalšie zvýšenie materskej na 75 % vymeriavacieho základu, čo je v súlade s cieľmi programového vyhlásenia vlády. Na podporu zamestnanosti matiek s deťmi sa od januára 2016 zvýšila aj maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa z 230 na 280 eur na pokrytie nákladov rodičov na služby starostlivosti o dieťa. Za účelom rozšírenia kapacít cenovo dostupných zariadení starostlivosti o deti do troch rokov sa nastavujú aj podmienky na finančnú podporu tohto druhu služieb.
Ďakujem pekne. Skončil som.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 20.10.2016 15:02 - 15:03 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ešte raz mi dovoľte v mene pána ministra financií poďakovať za otázku a prečítať jeho odpoveď.
"Vážený pán poslanec, po ukončenom prvom kole revízie výdavkov, ktorej predmetom boli zdravotníctvo, doprava a informatizácia, Ministerstvo financií Slovenskej republiky spolu s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu práve reštartuje revíziu výdavkov na vzdelávanie, kde sa bude takýmito otázkami podrobne zaoberať. Jej výsledky budú známe 30. apríla v priebežnej a 30. júna 2017 v záverečnej správe.
Jedným z princípov projektu Hodnota za peniaze je práca s kvalitnými údajmi, ktoré povedú k lepším rozhodnutiam vo verejnej politike. Takouto optikou sa budeme pozerať aj na výdavky a politiky v školstve."
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 20.10.2016 15:00 - 15:01 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, dovoľte, aby som v mene pána ministra financií, ktorého dnes zastupujem, vám poďakoval za položenú otázku, a zároveň mi dovoľte prečítať odpoveď pána ministra Petra Kažimíra.
"Návrhy zmlúv uzatvárame v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov subjekty verejnej správy vrátane samosprávy ministerstvu financií nepredkladajú. Záväzky vyplývajúce z dodávateľsko-odberateľských vzťahov" vyplývajú, "vplývajú na dlh verejnej správy a ministerstvo financií disponuje údajmi predkladaných subjektami verejnej správy vrátane samosprávy uvádzaných vo finančných a účtovných výkazoch na pravidelnej báze. Za hospodárenie s verejnými prostriedkami zodpovedá štatutárny orgán subjektu verejnej správy, pričom je pri ich používaní povinný zachovávať hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť ich použitia."
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2016 14:55 - 14:58 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Tak ako som, ako som prešiel, ja chápem, že veľakrát je to eticko-humánny problém alebo otázka, keď vám príde pacient, ktorému poskytnete neodkladnú zdravotnú starostlivosť, a vy viete, že tam sú ďalšie a ďalšie ochorenia, ktoré by bolo treba dosiahnuť, aby sa neopakovalo povedzme poskytovanie takejto neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Môžme na to otvoriť nejakú diskusiu, ale nemali by sme prinášať také riešenia, ktoré vytvoria priestor na špekuláciu a nezodpovednosť zo strany platiteľov poistného. To znamená, motivovať ich k tomu, aby prestali platiť si poistné, pretože aj tak si nájdu spôsob, ako tú zdravotnú starostlivosť, im bude poskytnutá.
Skryt prepis
 

20.10.2016 14:47 - 14:50 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani poslankyňa, ambíciou vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, v súčasnosti treba pozrieť tlač 245, je exaktnejšia definícia stavu, kedy poistenec nie je považovaný za neplatiča poistného, a teda má nárok na plnú zdravotnú starostlivosť. To znamená, jasne sa definuje, že občan, ktorý sa dostal do stavu neplatiča nie vlastnou vinou alebo občan, ktorý už nemá možnosť tento stav ovplyvniť, ako napríklad osoba, na ktorej majetok bol vyhlásený konkurz, a teda osobitný právny predpis mu zakazuje svoje dlhy voči zdravotnej poisťovni vyrovnať prednostne, nebude mať obmedzené právo na poskytnutie plánovanej, teda odkladnej zdravotnej starostlivosti. Rovnako to bude platiť aj pre tých občanov, ktorí svoj dlh uhrádzajú formou splátok na základe zdravotnou poisťovňou schváleného splátkového kalendára, ak ide o dlžné poistené vymáhané v exekučnom konaní, ak má s exekútorom dohodnutý splátkový kalendár, a taktiež je to v prípade osôb, ktorým bola súdom nariadená liečba, a v prípade premlčania dlhu, ak poistenec vzniesol námietku premlčania, je taktiež nárok na poskytnutie plnej zdravotnej starostlivosti.
Zároveň sa minimálna suma na zaradenie do zoznamu dlžníkov zvyšuje zo súčasných 10 eur na 100 eur a splátkový kalendár po vyhodnotení pripomienok nebude obmedzený maximálnou dobou plácania, doteraz to bolo 9 mesiacov, t. j. zdravotná poisťovňa bude môcť stanoviť aj dlhšiu dobu splácania. V súčasnosti nárok na všetku zdravotnú starostlivosť mali iba tí dlžníci, ktorí mali so zdravotnou poisťovňou dohodnutý splátkový kalendár a riadne ho platili.
Právna úprava v časti úhrady zdravotnej starostlivosti za dlžníka ostáva rovnaká. Zmenila sa iba definícia dlžníka v zmysle ustanovenia § 25a návrhu zákona.
Podľa návrhu zákona zdravotná poisťovňa nemá možnosť žiadať úhradu nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú dlžníkovi priamo od dlžníka. Zároveň dlžník nemá nárok na úhradu inej ako neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Zdravotná poisťovňa preto v zmysle navrhovanej úpravy musí postupovať tak, že zdravotnú starostlivosť poskytnutú dlžníkovi poskytovateľovi neuhradí. Úmyslom zákona je primárne to, aby si dlžník zaplatil dlh na poistnom. Zoznam dlžníkov je verejný a informácia v ňom uvedená je ľahko dohľadateľná.
Poskytovateľ má v každom prípade nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti, avšak v prípade dlžníka nie od zdravotnej poisťovne, ale priamo od dlžníka. V dnešnej dobe už existujú technické riešenia, ktoré umožňujú prepojenie informačných systémov na úrovni dodávateľov softvérových riešení pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní, ktoré online pri zadaní rodného čísla umožňujú kontrolu zoznamu dlžníkov. Poskytovateľ má zároveň povinnosť informovať vopred pacienta o rozsahu a podmienkach ním poskytovanej zdravotnej starostlivosti, preto musí disponovať informáciou o rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. Zistenie skutočnosti, či pacient je dlžníkom, tak poskytovateľa nijako významnejšie nezaťažuje. Uvedené tiež vyplýva z § 9 ods. 2, podľa ktorého má dlžník nárok na úhradu iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Všetku ostatnú zdravotnú starostlivosť musí poistenec podľa § 25a, teda dlžník, uhradiť priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.
V prípade nesúhlasu lekára s posúdením zdravotnej starostlivosti ako nie neodkladnej zo strany zdravotnej poisťovni je možné obrátiť sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má kompetenciu posudzovať postup zdravotnej poisťovne.
Neodkladná zdravotná starostlivosť je definovaná v zákone č. 576/2004 Z. z. Zdravotnícky pracovník, ktorý spĺňa podľa § 2 zákona č. 578/2004 Z. z. podmienky na výkon zdravotníckeho povolania, disponuje odbornou spôsobilosťou, ktorá mu umožňuje posúdiť akútnosť zdravotného stavu pacientov.
Doplním, že včera sme v rámci úvodného slova diskusie k prvému čítaniu tohto zákona o tom hovorili. Aj pani poslankyňa Grausová dala k tomu v podstate pripomienku a sme o tom hovorili. A v tom kontexte zhruba, čo som teraz čítal, že rozumiem tým niektorým pripomienkam, ale mnohé, mnohé sa v podstate priblížili k tomu, aby, aby netrpel tým tak veľmi lekár, ale pokiaľ by sme umožnili, aby poistenec si neplatil poistné, na konci dňa by s tým trpel v podstate celý systém a niekto by to na konci dňa takisto musel zaplatiť.
Dúfam, že som uspokojil túto otázku.
Ďakujem.
Skryt prepis