Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci a vážené panie poslankyne a páni poslanci, dovolím si len krátko zareagovať na pani poslankyňu Cigánikovú. Pre korektnosť sa patrí, aby som krátko zareagoval.
Čo sa týka platby za poistencov štátu, ja súhlasím a myslím si, že sme si to aj na výbore vrátane všetkých koaličných poslancov, ale aj opozičných poslancov, sme sa zhodli, že zdravotníctvo si pýta viac peňazí. Zároveň sme ale aj deklarovali vôľu na strane vlády aj ministerstva financií v budúcom roku dofinancovať. Vzhľadom na to, že štátny rozpočet včera bol schválený aj s plánom deficitu a v súlade teda so zámermi nedosahovať dlhovú brzdu alebo znižovať verejný dlh a takisto aj v súlade s programovým vyhlásením vlády v jednotlivých rozpočtových kapitolách, došlo k situácii, že v pláne na budúci rok v rozpočte zdravotníctvo malo dostať 4 % za, ako platbu za poistencov štátu.
Vzhľadom na to, že zdravotníctvo si pýta nielen na zdravotnú starostlivosť, ale aj na obnovu svojich zariadení a štát je jedným z najvýznamnejších aj poskytovateľom, nielen regulátorom zdravotnej starostlivosti, ale aj poskytovateľom samotným, to znamená cez sieť svojich nemocníc, univerzitných nemocníc, fakultných nemocníc, reflektujúc aj na závery správy Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý v tejto správe sumarizuje stav nielen zadlženosti zdravotníckych zariadení, ale aj stavu svojich budov, zariadení a mnohého, je povinnosťou štátu a je to koniec koncov aj v programovom vyhlásení vlády, že štát chce každoročne prispievať na obnovu a modernizáciu štátnych zariadení, pretože je vlastníkom týchto štátnych zariadení. Netvrdím, že štát nemá do budúcna aj vytvárať, a to je tiež v programovom vyhlásení, vytvárať granty a rôzne programy pre celý sektor, ale je zároveň aj vlastníkom. Štát sme všetci my a je to úplne prirodzené, tak ako iný investor, tak má sa starať aj o vlastné aktíva.
No a teraz ide o to, odkiaľ tieto peniaze vziať. Ak sa bavíme, že štát má povinnosť uhrádzať niektoré z týchto peňazí, tak štátny rozpočet, ja myslím, že to nie je treba nejak zvýrazňovať, je postavený na príjmoch, ktoré sú postavené na daniach a iných poplatkoch, či už ide o správne poplatky, pokuty, ale hlavne dane, priame, nepriame, či je to daň z príjmu právnických osôb, fyzických osôb, daň z pridanej hodnoty a potom aj, samozrejme, rôzne spotrebné dane, nepriame, z majetku a podobne, a tieto sa rozdeľujú.
Takže ak dnes chceme dať peniaze na rekonštrukciu našich nemocníc a tie nemocnice nie sú nikoho iného ako, znova zopakujem, štátu a každého z nás, tak áno, ako ste povedali, tvrdím, toto môžu zaplatiť len daňoví poplatníci, či fyzické, alebo právnické osoby, či prostredníctvom nejakých daní, poplatkov, alebo v tomto prípade, s čím som prišiel, s akým návrhom - a prišiel som včas, aj keď váš pán kolega poslanec Mihál upozornil, že na konci dňa vzhľadom na legislatívny proces dochádza k pozmeňovaciemu návrhu, ale chcel som byť korektný a dosť včas aj komunikovať vo vzťahu k podnikateľskému sektoru, že chceme zrušiť odvodové stropy na zdravotnom poistení, lebo zdravotné poistenie je len účelovo viazaný odvod, istý typ zdanenia, ktorý je priamo a účelovo viazaný na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemuseli by sme ho mať. Mohli by sme mať teoreticky aj dane a potom ich prerozdeľovať.
Ja len dám za príklad, daň z pridanej hodnoty v Maďarsku je 27 % a môžu si potom dovoliť napríklad pre podnikateľský sektor povedať, že budú mať 7 % dane z príjmu právnických osôb. No ale to je nejaká politika štátu. My ju máme takúto. Máme nejaké dane priame, nepriame a máme zdravotné odvody.
Reagovali sme aj na výhradu. Vy hovoríte, že sú stropy niekde. Sú rôzne mechanizmy, ako sa platí zdravotné poistenie v zahraničí, aj keď je viaczdrojové. Reagovali sme aj na jednu výčitku, ktorá smerovala aj k Slovensku, to je, že systém zdravotného poistenia nie je úplne spravodlivý v oblasti platieb. A uvedomujem si aj to, že to niekto môže považovať za istý trest pre úspešných, že to takto môže vysvetľovať. Ja som povedal, že preto, aby sme dokázali vnímať istú mieru solidarity, a vy sa pýtate, aká veľká je, ale budem hovoriť, aby sme ju dokázali vnímať, tak všetci si želáme a chceme mať ten pocit, že je za to nejaká protihodnota. Tou protihodnotou nie je zásluhovosť. To je všeobecná protihodnota kvality služieb štátu, ktoré svojim občanom ponúka aj v oblasti zdravotníctva a iných služieb. A preto som aj prisľúbil, že ak ideme zrušiť – zjednodušene – stropy na zdravotné poistenie, vymeriavacie základy teda nebudú ohraničené pri odvodoch na zdravotné poistenie, tak tieto peniaze účelovo použijeme na obnovu našich nemocníc.
Ja rozumiem, že hovoríte, že to zaplatí 15-tisíc ľudí. Ak by sme to nedali z tohto a povieme, že to budeme zo štátneho rozpočtu, mohli sme zvýšiť dividendu napríklad a platili by to podnikatelia. Alebo sme mohli zvýšiť dépeháčku a platili by to všetci. Vždy to niekto zaplatí. My sme sa rozhodli vytvoriť nejaký spravodlivý systém v oblasti verejného zdravotného poistenia, ktorý v danom čase niekto môže vnímať ako nejaký trest, ale zároveň sme sa zaviazali tieto peniaze vložiť do obnovy našich zariadení, nielen pre tento rok, ale každoročne dávať peniaze z rozpočtu na tieto peniaze. A toto je jediný dôsledok sadzby 3,78.
Takže súhlasím, že samotná sadzba 4 % je nízka, ale k tomu je aj ten pozmeňovací alebo teda ten návrh, ktorý včera schválilo plénum Národnej rady, že sa v pokladničnej správe vyčlení 50 miliónov eur.
Ja osobne si myslím, že to nebude stačiť, ale počkajme si na výsledky tohto roka, počkajme si na audit Všeobecnej zdravotnej poisťovne a určite budeme a myslím si, že aj minister financií je empatický na túto diskusiu a počúva ju, chce vidieť konkrétne čísla, zapojili sme sa do projektu hodnoty za peniaze. Nikto nechce obmedzovať zdravotnú starostlivosť, aj v porovnaní s Českou republikou ide na zdravotníctvo na Slovensku významne menej peňazí, v prepočte teda na Slovensku.
No, aby som to už ukončil, technika 3,78 zníženie je priamo spojená nie so šetrením, ale spojená priamo s prevedením 70 miliónov peňazí, ktoré príde do zdravotných poisťovní cez rušenie odvodov. Tie sú presne prepočítané na 82 miliónov podľa ministerstva financií z nejakej prognózy daňovej, na tejto prognóze ale daňovej je postavený celý rozpočet. Môžme ho spochybňovať, ale spochybňovať, tým pádom spochybňujeme celý rozpočet. A 70 miliónov je v rozpočte len presunutých z poistencov štátu na kapitolu rozpočtu ministerstva zdravotníctva.
Takto to už bolo schválené včera v rozpočte, dnes hovoriť o nejakom zvýšení platby za poistencov štátu asi nie je úplne relevantné, lebo rozpočet bol schválený so samotným deficitom, ktorý pre tento rok bol taký, aký je, a pokiaľ by sme ho minuli, tak nie je to kryté samotným rozpočtom.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.