Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

18.10.2017 o 9:22 hod.

Tomáš Drucker

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 29.11.2017 16:33 - 16:40 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem ešte raz. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, určite táto vec asi vzbudzuje veľa otázok a ide o požiadavku, ktorú schválila vláda, a požiadala alebo poverila ma, aby som požiadal Národnú radu o vyslovenie súhlasu na uvoľnenie štátnych finančných aktív smerujúcich k oddlženiu sektora zdravotníctva.
V úvode mi dovoľte povedať, že nepovažujem to, že je potrebné oddlžovať alebo samotné oddlženie za správne. Myslím si, že ide o mimoriadny nástroj a postavenie sa k tej situácii, ktorá tu je. Tie dôvody zadlžovania, môžem ich povedať, vnímam ich viacero. Máme v súčasnosti 13 nemocníc z celkového počtu 110, ktoré majú stále predpoklady na to, že vytvárajú negatívne hospodárenie. Do konca roka by sme mali mať ďalšie dve nemocnice, ktoré prestanú vytvárať.
Tie dôvody toho, že sa nám to zadlžilo, sú rôzne. Na jednej strane si myslím, ten najzávažnejší dôvod zadlžovania je, že proste dlhodobo sa toleruje, že sa systém zdravotníctva zadlžuje a oddlžuje. Znižuje sa tým istá ambícia všetkých účastníkov toho systému niečo meniť. Máme, samozrejme, aj iné dôvody. To je na jednej strane systém financovania na báze ukončenej hospitalizácie. Od tohto roka sa prechádza alebo prešlo na DRG. Bude, samozrejme, trvať 5 rokov z hľadiska tých 20-percentných priblížení sa k nejakej jednotkovej cene a väčšej spravodlivosti za úhradu.
Určite dôvodom zadlžovania našich nemocníc je aj systém koncovej siete, kedy poskytovateľ zaradený v tejto koncovej sieti musí poskytnúť konečnú zdravotnú starostlivosť, a máme aj podiel medicínsky a ekonomicky najnáročnejších výkonov a v spojitosti práve s ukončenou hospitalizáciou sa často stávalo, že tie príjmy nepostačovali na to, aby kryli.
Ďalším z dôvodov je vysoké mzdové náklady, v niektorých prípadoch až na úroveň 85 % všetkých výnosov v nemocniciach, a tým pádom aj obmedzená možnosť hospodárneho vynakladania. Exekučná imunita, ktorá chráni niektoré nemocnice, tiež znižuje istú motiváciu zvyšovať efektivitu prevádzky nemocníc.
V každom prípade môžem povedať, že čo sa týka celkového objemu dlhu, ten je rozdelený, by som povedal, do niektorých oblastí. Najväčšiu časť tvoria dodávatelia špeciálneho zdravotníckeho materiálu, až 48 percent. Najväčšiu časť toho dlhu sú najmladšie a postupne do tých troch rokov sa ten dlh znižuje. Druhý najväčší dlh má Sociálna poisťovňa. Tam je až 31,2 % dlhu zhruba. Tá, naopak, drží starý dlh, pretože snažia sa vždy dodávatelia vo vzťahu ku komerčnému sektoru do tých troch rokov, kedy prichádza k premlčaniu, aby nedošlo k uznaniu dlhu na 10 rokov, posplácať a presúvať to na Sociálnu poisťovňu. Potom je to 12,2 % za lieky.
My sme vytvorili koncept oddlženia, ktorý som označil za niečo mimoriadne, neželané. Nikto nie je rád, že to treba riešiť, ale predovšetkým vzniká určite aj v odbornej, aj v laickej verejnosti, aj u vás, čo urobíme pre to, aby sa to už nedialo v budúcnosti. K tým opatreniam, čo urobíme pre to, hovoríme, musíme vytvoriť nejaký sankčný mechanizmus, ktorý môže byť postavený aj na hmotnej alebo personálnej zodpovednosti manažmentu. Musí byť postavený aj na nejakej zodpovednosti všetkých pracovníkov, ktorí k tomu musia sa spolupodieľať napríklad v tom, ak sa nebudú dodržiavať ozdravné plány, nebudú sa valorizovať ani mzdy nad rámec zákonom ustanovených povinností. A tak isto ďalším opatrením sú aj sankcie, finančné pokuty a prevzatie alebo teda personálna pokuta, zodpovednosť manažmentu a prevzatie istej správy kontroly nad nemocnicou.
Požadujeme, aby každý, kto sa prihlási do oddlženia, tak robil na základe dobrovoľnosti. To znamená, nenútime ani veriteľov, ani dlžníkov, aby sa prihlásili. Rovnaké zaobchádzanie znamená, nevylúčili sme nikoho z oddlženia z ústavnej, ani vyššie územné celky, ani nemocnice štátu, ani súkromný sektor. Tie podmienky sú rovnaké pre všetkých. Ak sa však niekto prihlási, musí spĺňať podmienky. To znamená, musí súhlasiť s tým, že sa neoddlžuje príslušenstvo, a musí súhlasiť s podmienkami oddlženia buď na základe tzv. fixného diskontu, to znamená, je to dohoda o privátnej novácii dlhu, kedy najmladšie pohľadávky veriteľov, na ne sa poskytuje zľava najvyššia.
Prečo tomu tak je? Pretože mnohé dodávky týchto, napríklad špeciálneho zdravotného materiálu, lebo hovoríme, obnášali vo svojej cene aj náklady financovania. Keď vedel dodávateľ, že tri roky mu to nebude zaplatené, musel si zarátať náklady financovania, a pokiaľ takéto jeho pohľadávky budú zaplatené v priebehu rýchleho času, tak tie náklady, ktoré tam počítal, že mu vzniknú a mal ich zarátané v cene, my od neho chceme, aby si v zásade neuplatňoval túto výhodu a zľavil z toho.
Tento mechanizmus, verím, že je spravodlivý. Ozdravné plány sú podmienkou oddlžovania a, samozrejme, aj sankcie za neplnenie ozdravných plánov.
My sme nastavili a tvrdíme, že sa nedá oddlžiť jednorazovo, ale oddlžovanie chceme robiť s týmito finančnými prostriedkami nasledujúce dva-tri roky vždy vo vzťahu k opatreniam, ktoré sa realizujú, a predpokladáme, že do piatich rokov by aj tých najväčších nemocníc, to sú Univerzitná nemocnica Bratislava, Košice, Martin, Rooseveltova nemocnica Banská Bystrica a prešovská nemocnica, sa mali dostať do vyrovnaného hospodárenia. Opakujem, máme tu niekoľko nemocníc, ktoré už v tomto roku sa nám podarí, aj trenčianska nemocnica, vyňať z negatívneho hospodárenia a verím, že bude to niečo, čo pomôže zlacniť na konci dňa aj práve dodávky špeciálneho zdravotníckeho materiálu, pretože ak sa zlepší likvidita, tak neni dôvod, aby to obnášalo tú nákladovosť financovania.
Ďakujem veľmi pekne. Chcem vás poprosiť o podporu tohto návrhu záko; podporu tejto požiadavky na vyslovenie súhlasu a som rovnako aj pripravený, či už cez zdravotnícky výbor, informovať priebežne o plnení ozdravných plánov a tak isto aj o spôsobe oddlžovania alebo o realizácii oddlžovania. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.11.2017 16:27 - 16:30 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, tento návrh zákona o radiačnej ochrane, o zmene a doplnení niektorých zákonov sa predkladá z dôvodu transpozície dvoch smerníc rady Euratomu, ktorou sa ustanovujú základné bezpečnostné normy a ochrany pre nebezpečenstvá vznikajúce v dôsledku ionizujúceho žiarenia a ktorou sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté vo vode určenej na ľudskú spotrebu.
Tento návrh zákona upravuje nový prístup používania kontrol rôznych druhov zdrojov ionizujúceho žiarenia. Návrh zákona upravuje činnosti v praxi už zavedené a zároveň ustanovuje nové povinnosti. Upravuje aj podmienky na vykonávanie činnosti vedúce k ožiareniu, v plánovanej situácii ožiarenia, existujúcej situácii ožiarenia, v núdzovej situácii ožiarenia a tak ďalej.
Návrh zákona ďalej upravuje aj činnosti zabezpečujúce ochranu zdravia obyvateľov pri kontrole a monitoringu pred nebezpečenstvami vznikajúcimi v dôsledku ionizujúceho žiarenia a zabezpečuje bezpečnosť štátu, obyvateľov v radiačnej ochrane.
Chcel by som k tomu podotknúť, že my sme sa dohodli aj v rámci uznesenia vlády, že v priebehu roku 2019; ´18, pardon, predložím úpravu k tomuto zákonu, týkajúcu sa zmeny kompetencií, zjednoteniu kompetencií Úradu jadrového dozoru a Úradu verejného zdravotníctva, a tak isto aj návrh finančnej udržateľnosti monitoringu. Sme skutočne asi jedna z posledných krajín, ktorá nemá zabezpečený dobre monitoring radiačnej ochrany. Tých emitentov radiačného žiarenia je oveľa viac, ako je to len jadrová elektráreň a naša Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, ktorá spracováva odpad. Predovšetkým emitentmi tohto rádioaktívneho žiarenia alebo ionizujúceho žiarenia sú samotní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v rámci rádiodiagnostiky, či už ide o CT, MR a iné röntgenové zariadenia. Ďalšími emitentmi sú rôzne školské zariadenia, vysoké školy, ústavy, vedecké pracoviská, ktoré pracujú s rozumnými etalónmi žiarenia, ale je to aj, emitentom je samotná pôda radónu. Máme oblasti Slovenska so zvýšeným radiačným žiarením ionizujúcim tohto radónu.
Viem, že Európska komisia pripravuje novú smernicu, ktorá sa bude týkať samotného žiarenia radónu. Takže toto je transpozícia smernice. Máme tu záväzok dobudovať radiačnú ochranu, ale vzhľadom na to, že sú tu kompetencie Úradu jadrového dozoru a Úradu verejného zdravotníctva, budeme ešte pripravovať zmenu, ktorá bude k nejakému zlúčeniu týchto kompetencií, a tak isto budeme aj hľadať spôsoby financovania takejto radiačnej ochrany. Ten, kto je emitentom tohto žiarenia, mal by sa podieľať s čiastkou nákladov na zabezpečenie ochrany.
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, tiež vás chcem poprosiť o podporu tohto predloženého návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.11.2017 16:15 - 16:26 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Aj ďakujem pekne za tých pár pripomienok v rozprave alebo poznámok.
K pánovi poslancovi Krajčimu: Evidentne ste si dobre naštudovali zákon a viete, že je dobrý. A my sme na ňom skutočne dlho robili. Budem tak trošku odpovedať aj do toho, čo hovorila pani poslankyňa Cigániková. Základ je to, že za rovnaké peniaze, ktoré vynakladáme na lieky, dostaneme úplne viac hodnoty. V budúcom roku dokonca príde k zníženiu v dôsledku práve toho, že ten kategorizačný proces nových inovatívnych liekov bude len prebiehať a vďaka úsporám, pretože tam mnoho úspor aj v rámci generík, aj v rámci možných zliav sa nám dostane do systému viac benefitov ako tých nákladov. Celkovo odhadovali sme niekde tie zvýšené náklady, keby sme neurobili opatrenia, len by sme otvorili tie nožnice, aby prišli nové, inovatívne lieky, stálo by nás to zhruba 120 mil. euro. Ale zaviedli sme mnohé mechanizmy.
A to je podstatné povedať, že ak sme hovorili o cene, a teraz pardon, pani Cigániková, vy ste, nechcem sa vás dotknúť, neviem, kto vám robí poznámky na toto, ale sú veľmi zlé. Cena lieku sa nemôže prispôsobovať "kvôli". Cena lieku vychádza z referencovania najlacnejších troch, priemeru troch najlacnejších cien v rámci Európskej únie. "Kvôli" s tým nemá vôbec nič spoločné. Ale sú lieky, ktoré sú na nových inovatívnych bázach, biologické lieky, ten vývoj stojí od jednej do dvoch miliárd eur. Samozrejme, je to otázka počtu pacientov a cena za takýto liek sa pohybovala a pohybuje oveľa vyššie, ako bola dnes povolená naša prahová hodnota 24-násobku priemernej mzdy v prípade kategorizácie nepodmienenej. A my sme práve preto nedokázali do nášho rezortu pre našich ľudí alebo do tejto spoločnosti dostať nové účinné lieky. Veľakrát sú to aj lieky, ktoré sú účinné špecificky na konkrétnu diagnózu, napríklad na konkrétny genetický typ karcinómu prsníka je veľmi účinný liek, povedzme je to 30 % prípadov.
Teraz zavádzame aj povinnú tzv. klinickú patologickú diagnostiku, aby takýto liek, ktorý je nákladovo, vysoko nákladový, nebol predpísaný alebo ak je predpísaný, musí byť potvrdený klinickou patológiou, že zrovna je účinný na ten konkrétny genetický typ toho karcinómu. Ale to, čo sa nám podarí dostať týmto ľuďom nové lieky, ktoré dnes boli v tzv. výnimkovom režime, ten § 88, ktorý ste spomínal, pán poslanec, ten je tam platný aj dnes a je povedané na základe tohto paragrafu, že zdravotná poisťovňa nie je povinná uhrádzať zdravotnú starostlivosť a náklady za lieky, v tomto prípade náklady za lieky, ktoré sú nekategorizované. Ona tak môže urobiť v prípade, že neni náhrada a tak ďalej a posudzuje sa to.
Tu častokrát boli len tie morálne imperatívy o tom, že by to zdravotná poisťovňa mala, prečo to neschvaľuje a podobne. Ale už aj z podstaty indukcie takýchto liekov, to znamená počtu predpísaných takýchto liekov, ktoré išli do výnimiek, je to oveľa menej, ako by tí pacienti mohli mať, pretože nie každý pacient ide na výnimku. Proste mnohí lekári alebo centrá ani nepredpíšu takýto liek. Takže keď ten liek sa dostane do kategorizačného procesu, to znamená, že štát ho bude uhrádzať, tak, samozrejme, sa stáva istým terapeutickým štandardom, pretože keď je jasné, že je preplácaný, tak sa proste predpisuje. Ten kategorizačný proces nebudem popisovať, vy ho určite poznáte. Zohľadňuje medicínsku časť a ekonomickú, pomerové ukazovatele vo vzťahu k nejakej inej terapii alebo terapeutického mixu, ktorý sa používa, a práve tam sa porovnáva tá nákladová efektivita.
My sme momentálne zaviedli multikriteriálne parametre, to znamená, to nie je bezbrehý 41-násobok z 24-násobku. Vy dostávate tie body za to, či napríklad je málo tých pacientov, za to dostávate plusové body, koľko preukázaných klinických štúdií bolo na účinky toho lieku, za to dostávate plusové body. Naopak, ak je spending alebo teda míňanie veľkého objemu peňazí v roku na daný liek veliký, nad 1,5 milióna, za každých začatých 500-tisíc strácate hodnotu ako keby tej maximálnej úhrady, iným spôsobom sa musí znižovať jednotková sadzba. Sú tam niektoré sociálne kritériá do toho dané.
A áno, znížili sme aj prevalenciu, ktorá bola 1:100 000. Viete, že orphan, teda zriedkavé choroby a lieky na zriedkavé choroby, sa považujú vtedy za orphan, za zriedkavé, v zahraniční je štandard 2:10 000. To sme strašne ďaleko od toho, mali sme 1:100 000 a prešli sme na 1:50 000, to znamená, že sme o polovicu znížili tú prevalenciu výskytu počtu pacientov. Tým pádom to môže byť dvojnásobné množstvo pacientov, ktorí sa môžu dostať k liekom, ktoré už sa neposudzuje ich ekonomická efektivita alebo nákladovosť.
To, čo sme diskutovali, a možno aj pre kolegov, uvedomujem si, že ten nábeh môže spôsobiť niektorým malinkým výrobcom lieku nemožnosť dávať zľavy, pretože napríklad sme zaviedli to, že ak sú to lieky na výnimku, tak v prvom roku majú povinnosť dať 10 % zľavu alebo nesmie zdravotná poisťovňa zaplatiť viac jak 90, v druhom 20 až 25 %, čím len tlačíme výrobcov do toho, aby išli do kategorizácie. Pretože v kategorizácii majú povinnosť predložiť aj farmako-ekonomický posudok, aj, samozrejme, indikačné obmedzenia, na ktoré chcú, aby sa tento liek uhrádzal a zároveň v rámci tejto kategorizácie sa posudzujú indikačné kritériá v súlade s SPC, to znamená registrácie lieku, či vlastne je účinný ten daný liek na tie jednotlivé kritériá.
A teraz sa dostávam k vašim piatim percentám. Tých 5 %, o ktorých tu bola reč, vzbudzuje veľkú pozornosť, ale rovnako vzbudzuje pozornosť aj efektivita, že prečo sa predpisujú lieky, a teraz nebudem hovoriť, sú z toho vyvýnimkované lieky pre deti, kedy nie sú klinické testy pre onkologické lieky pre deti z etických dôvodov a tak ďalej, to sa všetko uhrádza stopercentne. Ale ak mám zakategorizovaný liek na nejaký typ indikačných obmedzení a teraz poviem, že to je liek na onkologické ochorenie rakoviny pľúc a niekto ho predpíše na lymfatické uzliny a povie, že v Amerike má kamaráta, ktorý to v siedmej línii skúšal a je to úspešné a stojí to 70-tisíc euro, ja nevidím dôvod, prečo vôbec by zdravotná poisťovňa mala mať na svojom krku len ten imperatívny mandát, že môže a nemusí. Samozrejme, že môže a nemusí. Ale na to nie je žiadny dôkaz medicínsky, že takýto liek bude účinný.
To znamená, tých 5 % sa netýka výnimiek všetkých, ktoré ak niekto predpíše výnimku, ktorá je v súlade s SPC, s indikačnými obmedzeniami, na ktoré sú klinické dôkazy, tak tam žiadnych 5 % sa nedáva. A myslím si, že je to správny takýto postoj. A áno, je pravda, že aj tak to nie je o 12-tisíc ambulancií, je to o niektorých centrách, ale, a je to jednoznačný tlak na to, aby sa predpisovali lieky v súlade so štandardami, aby farmafirmy si kategorizovali lieky.
My sme debatovali aj so zástupcami generík, aj so zástupcami inovatívneho farmaceutického priemyslu. Myslím si, že tie zľavy, ktoré budeme schopní dať na základe tejto zmeny, prinesú mnohé úspory do systému. Dnes sme boli síce krajina, ktorá mala druhé najnižšie ceny v Európe, ale v skutočnosti sme dávali na lieky oveľa viac, ako dávalo Nemecko, ktoré si dohodlo oveľa vyššie zľavy. My dnes vieme, že farmapriemysel je nám schopný dávať až 30 % priame zľavy plus naturálne zľavy a to sú obrovské peniaze, ktoré nevidím dôvod, aby sme nezískali.
Začiatkom roka sme sa spolu s krajinami V4 okrem teda Čiech, pardon, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a pobaltské krajiny dohodli, že budeme spoločne dohodovať niektoré zľavy práve na inovatívne lieky. No ale darmo ich budeme dohodovať, keď my ich nevieme si uplatniť u nás. My sme platili ceny, ktoré boli referencované, oficiálne ceny a ešte popritom farmafirma vie dať ďalších 30, 40 % zľavu. Tak toto je niečo, čo tento zákon umožňuje a myslím si, že je to pridaná hodnota a je to odpoveď pani poslankyni Cigánikovej, že či sme skúmali hodnotu.
Opakujem, hodnota je o tom, že za rovnaké peniaze dostaneme oveľa viac účinných liekov. A patríme ku krajinám v Európe, máloktorým krajinám, ktoré nemajú lieky, ktoré už sú dva-tri roky na trhu, ani naši pacienti nemajú na ne nárok, pretože neprechádzajú naším kategorizačným procesom. A sú odkázaní na mnohé lieky na výnimky, ktoré proste niekto posudzuje, neviem, na základe čoho, pretože nemá ani pomaly pravidlá, na základe ktorých by o nich rozhodol.
Úplne odmietam a pardon, že na záver, to vôbec nie je podpora výrobcov, je to jednoznačne podpora pacientov. Farmafirmy budú na tom oveľa sofistikovanejším spôsobom sa musieť podieľať, to znamená, že ak napríklad sa rozhodnú a budú mať a práve ide o tých, na ktorých sa míňa veľa peňazí, nad 1,5 mil. euro, každý bude v podmienenej kategorizácii, bude musieť určiť, koľko v danom roku chce minúť peňazí. Pamätáte si na bezinterferónovú liečbu na hepatitídu C, kde v kategorizácii sa povedalo, že to bude stáť 400-tisíc a minuli sme 2,5 milióna. V takomto prípade by musel tých 2,1 mil. vrátiť držiteľ registrácie späť do systému, pretože zle určil odhad. A samozrejme, že to nebude chcieť nadhodnocovať, pretože čím ide nad 1,5 mil. vyššie, tým stráca jednotkovú cenu. Takže je to jednoznačne nástroj na férovú dohodu medzi poisťovňami, verejným zdravotným poistením a farmaceutickým priemyslom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.11.2017 15:51 - 15:54 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pekné popoludnie. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, tento návrh zákona má za cieľ bližšie upraviť podmienky úradného určenia cien liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, následne rozsahu a podmienok ich úhrad na základe verejného zdravotného poistenia, pričom sa kladie zvýšený dôraz na otázky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pardon. Pán župan Viskupič, poprosím o kľud v sále.

Drucker, Tomáš, minister zdravotníctva SR
... pričom sa kladie zvýšený dôraz na otázku nákladovej efektívnosti liečby uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Do procesu kategorizácie liekov sa zavádzajú inovatívne postupy smerujúce k zabezpečeniu účelného vynakladania prostriedkov z verejného zdravotného poistenia a k zabezpečeniu finančnej stability tohto systému.
Navrhuje sa zvýšenie koeficientu prahovej hodnoty, čím sa umožní zaradenie drahšieho, ale nákladovo efektívneho lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a rozšíria sa možnosti zdravotnej starostlivosti.
Novým nástrojom je zavádzanie tzv. cost sharing a risk sharing systémov, to znamená možnosť zdravotnej poisťovni a držiteľa registrácie lieku dohodnúť si podmienky, za ktorých budú obe strany znášať časť nákladov z prostriedkov verejného zdravotného poistenia a časť bude znášaná držiteľom registrácie.
Dostupnosť nových liekov na liečbu ochorení s nízkou prevalenciou výskytu sa rozširuje znížením limitu prevalencie z 1:100 000 na 1:50 000. Spresňujú a doplňujú sa podmienky podmieneného zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov, pričom dôležitým kritériom je, či ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Jarjabek, poprosím vás o kľud v sále.

Drucker, Tomáš, minister zdravotníctva SR
... či má posudzovaný liek významný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia, ktorý je definovaný ako ročná suma úhrad zdravotnými poisťovňami.
Cieľom podmienenej kategorizácie novozaraďovaných liekov je minimalizovať riziká vyplývajúce z nedostatku informácií o účinnosti a bezpečnosti lieku bezpečnej terapeutickej; v bežnej terapeutickej praxi, ako aj neistoty ohľadom budúceho vývoja nákladov na vysoko nákladné lieky. Časť rizika má byť uvedenými opatreniami prenášaná na zdravotné, zo zdravotných poisťovní na držiteľov rozhodnutia o registrácii takýchto liekov.
Návrh zákona zavádza podmienky povinného zníženia ceny pri vstupe druhého a tretieho generického alebo biologicky podobného lieku. Cieľom mechanizmu je podnecovať efekt znižovania cien liekov a úhrad zdravotných poisťovní vyplývajúci zo vstupu generických a biologicky podobných liekov na trh.
Návrh zákona zahŕňa do limitu spoluúčasti okrem liekov aj zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny s cieľom znížiť finančnú záťaž pacientov, ktorí okrem liekov používajú zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny s doplatkom. Znižuje sa tak finančná záťaž pacientov pri súčasnom zachovaní princípu hospodárnosti nakladania s prostriedkami verejného zdravotného poistenia.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne a vážení páni poslanci, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že tento predložený návrh zákona podporíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

28.11.2017 13:20 - 13:22 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážená pani podpredsedníčka, páni predsedovia, podpredsedovia, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dostalo sa mi tej cti zastúpiť pána ministra financií pri predložení tohto návrhu vládneho zákona. Budem citovať úvodné slovo.
Vážený pán predseda a vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vláda Slovenskej republiky ma poverila uviesť návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších prepisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony. Predkladaným návrhom sa reaguje na súčasnú ekonomickú situáciu a stav verejných financií. Navrhuje sa ponechanie platových pomerov a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii, v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, členom rady pre štátnu službu, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy, komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím na úrovni ustanovenej na rok 2017.
Táto úprava sa nevzťahuje na generálneho prokurátora, predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky, sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, ostatných sudcov, ako aj prokurátorov, ktorých platové pomery sú naviazané na platové pomery sudcov. Naliehavosť prijatia navrhovanej právnej úpravy vyplýva z požiadavky a záujmu konsolidovať verejné financie, schválením navrhovanej úpravy sa predpokladá dosiahnutie úspory vo výške 4,1 mil. eur.
Na základe uvedených skutočností je potrebné podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky z dôvodu hrozby značných hospodárskych škôd navrhnúť Národnej rade Slovenskej republiky, aby sa uzniesla na skrátenom legislatívnom konaní o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Verím, že návrh vlády na skrátené legislatívne konanie získa vašu podporu.
Ďakujem. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

18.10.2017 10:01 - 10:12 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne aj za tie komentáre, aj otázky. A pôjdem postupne.
Takže začnem k urgentom ešte, o ktorých tu bola debata. My sme okrem tohto návrhu, kde chceme, a to je možno treba vysvetliť, lebo tu padali otázky nielen na tejto pôde, ale všeobecne, že či stanovujeme pevnú sieť urgentov a ideme meniť súčasné urgenty. Nie. My nijakým spôsobom nemeníme a nedefinujeme, kto urgent má robiť alebo kto ho nemá. Ale z hľadiska verejného záujmu potrebujeme si byť istí, že v istej geografickej dostupnosti ten urgent tam bude, pretože niekto si môže povedať, že na to mám peniaze, nemám peniaze, chcem to robiť, nemusím a budem mať len ústavnú pohotovostnú službu, ktorú musí zabezpečovať nepretržite. Ale materiálno-technické vybavenie dnes nespĺňa väčšina poskytovateľov na to, aby sme ich mohli označiť, že majú urgentný príjem.
To, že sme určili tzv. urgenty 1, urgenty 2, odlišujú sa iba práve materiálno-technickým vybavením, ale predovšetkým odbornosťami, to znamená konziliárnym interdisciplinárnym zastúpením, ktoré musí byť na pracovisku nepretržite a ktoré musí byť k dispozícii v nejakom čase, povedzme do 30 minút. A ten rozdiel medzi touto sieťou alebo to, čo sa navrhuje v sieti, je vlastne len v úhradách, to znamená, ak niekto splní toto materiálno-technické vybavenie aj organizačné, to znamená, že v prípade urgentu 2 hovoríme dokonca, že to musí byť samostatné oddelenie s vlastným primárom, musí tam mať nejaký počet lekárov, ktorí sú v plnom pracovnom úväzku počas dňa, štyria a osem sestier, v noci sú to traja lekári, a, samozrejme, to, čo som povedal, v konziliárnej dostupnosti ostatných odborností, ktoré sú tam definované, tak za to dostáva paušálnu úhradu a neriešime výkony, že či zrovna prišiel počas dňa štyri polytraumy alebo neprišla žiadna nasledujúce tri dni. Takže ten rozdiel v tomto návrhu je predovšetkým v úhradovom mechanizme, aby to trvalo zabezpečovali v nejakej geografickej dostupnosti.
Sú tu ale pracoviská, ktoré majú ústavnú pohotovostnú službu v nejakej kvalite aj možno materiálno-technicky spĺňajú, organizačne to tak nemajú vybavené, s tým súvisí aj tá otázka financovania lekárov slúžiacich na ústavných pohotovostných službách alebo urgentov, pretože predovšetkým zo strany poskytovateľov je trošku šetrenie na týchto lekárov. A z toho titulu, že sú volaní do služby na urgent alebo na ústavnú pohotovostnú službu, ale sú vedení, ako keby že majú pracovnú pohotovosť ostatný čas na mieste, preto sú to 4 eurá. Pretože pokiaľ by boli v službe aj za nočný príplatok, aj by mali oveľa viac, ako vychádza 12 eur. A práve preto v prípade týchto urgentov my definujeme organizačne, čo musia zabezpečiť. V prípade urgent; ak tí, ktorí tam slúžia, musia byť na to dedikovaní. Tým pádom aj z pracovnoprávneho vzťahu zo Zákonníka práce to nie je pracovná pohotovosť na mieste a my vtedy neriešime tých minimálne 12 euro, lebo to je viac ako 12 euro a vyplýva to z jeho pracovnej mzdy. Ale súhlasím, že ak chceme dosiahnuť aj kvalitu, tak musia tí ľudia cítiť, že sú za to odmeňovaní, a potom tam nebudú slúžiť tí najmladší lekári, ktorí častokrát nemajú ani skúsenosť a volajú tým starším kolegom niekedy, čo majú urobiť, ale dostaneme tam kvalitnejších ľudí.
Čo s urgentami, ktoré nie sú v tejto sieti? Naďalej môžu poskytovať nielen ústavnú pohotovostnú službu, môžu byť aj urgentom typu 1, ale budú uhrádzaní podľa výkonov ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Prečo sme definovali takúto sieť? No, opakujem, z pohľadu verejného záujmu ja viem, že by si želalo byť urgent 2 viacero nemocníc, dnes to nespĺňa asi ani jediná na Slovensku, nemáme na Slovensku ani jedno traumacentrum, zhruba to vychádza na milión obyvateľov jedno. Viem, že debatujeme aj s Prešovom, ktorý má vynikajúco vybudovanú traumatológiu, do akej miery by mala naďalej poskytovať služby urgentu 2, ale nie v paušálnej úhrade, pretože ak majú dostatočný počet spádové oblasti pacientov, tak dokážu na tom získavať nejaké peniaze, ale nemôžme vybudovať na každom jednom mieste paušálnu úhradu za nejaký typ služby.
A ešte jedna dôležitá vec, ktorú ste spomínali, pán poslanec Suchánek, a to sa týkalo na cievne mozgové príhody, akútny koronárny syndróm alebo infarkt zjednodušene. Áno, toto sú jedny z najdôležitejších tých, nazveme to, indikácií, ktoré nám vstupujú do odvrátiteľných úmrtí. To, čo sa, žiaľ, ešte v súčasnosti stále deje, ale tá situácia je lepšia, poviem, prečo je, sekundárne prevozy, ktoré ste povedali, indikácie zlé. To znamená, že ak príde pacient s akútnym koronárnym syndrómom alebo náhlou mozgovou cievnou príhodou a nie je privezený k tomu poskytovateľovi v dostatočnom čase, ktorý ho terminálne vie riešiť, tak sa strácajú hodiny. Vy ste lekári, viete lepšie, že tie prvé 2 - 3 hodiny sú kľúčové, pretože potom kvalita prežívania alebo možno aj samotná smrť výrazne nastupuje ako z hľadiska rizika.
Zaviedli sme tzv. a vytvorili a je to v zásade už v našej podzákonnej forme usmernenia alebo teda na centrá, pre iktové centrá, to znamená, že pre trombolýzy, trombosukcie, trombektómie, ktoré sú oprávnené robiť na základe, samozrejme, personálneho a technického vybavenia, a zároveň sme vytvorili kardiocentrá na tie, kde sa budú poskytovať v podstate invazívne zákroky. A buď to budú teda endovaskulárne, alebo to bude, môže to byť chirurgický zákrok, takže sú presne určené. A tieto centrá majú tzv. stále služby a sú prepojené so záchrankami. Záchranky dnes majú vybavenie aplikačné, programové vybavenie, nejakú aplikáciu, s ktorou dokážu zo základných vyšetrení, ako je EKG a ďalšieho – či už klinického, alebo somatického – pozorovania určiť nejakú prvotnú diagnózu. A smeruje to na konzultáciu do týchto centier tak, aby sa takýto pacient adresne smeroval potom do centra, ktoré mu môže pomôcť. Sľubujeme si, samozrejme, od toho výrazne vyššiu kvalitu pre takýchto pacientov, pretože toto je absolútne akútna zložka a nemali by takí pacienti sa dostaviť do nemocnice, kde im nevedia povedzme vykonať trombosukciu alebo trombektómiu.
Druhá otázka bola k prehliadkam mŕtvych. Ten systém navrhujeme a padlo tu, kto by ich mal vykonávať. No jedna z vecí, ktorá sa, my máme zhruba polovicu úmrtí v nemocniciach alebo u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti a druhá polovica je mimo nemocníc. Nebudem, že či to je v zariadeniach sociálnych služieb, či je to v domácom prostredí a tak ďalej, ale tým pádom sa tie prehliadky mŕtvych tiel robia trošku inak. V nemocnici napríklad sme zmenili, že rovnako ošetrujúci lekár nebude môcť vykonať prehliadku mŕtveho tela. To znamená, že na tom, bude to musieť byť spolu s ním z iného oddelenia alebo internista, ktorý príde, v tej nemocnici, aby tam bol, tá kontrola... (Reakcia z pléna.) Áno, ale nebolo to ustanovené takto.
Čo sa týka prehliadok mŕtvych tiel alebo koronerov, nemôžu to byť akíkoľvek koroneri, to znamená, tak ako možno v tom západnom alebo nejakom preklade ten koroner má strašne úzky význam alebo široký, že by to bol súdny znalec a podobne. V našom prípade je to lekár. Lekár, ktorý môže mať akúkoľvek podľa návrhu špecializáciu, pokiaľ pôjde o tú dobrovoľnú organizáciu a pokiaľ pôjde o povinnosť vykonať, tak v tom prípade sú to len všeobecní praktickí lekári. A tá prvá, ten prvý stupeň je organizácia, to znamená, my chceme, aby sa zorganizovali sami. Môžu to byť kľudne aj organizátori, ktorí robia ambulantnú pohotovostnú službu, len nám musia zabezpečiť, že včas na danom mieste bude ten lekár k dispozícii na tej pohotovosti. Samozrejme, že nie je dobré, keď šesť hodín neviete získať k zosnulému proste lekára a je doma a je to traumatizujúce.
A prečo sme to alebo teda navrhujeme tú organizáciu na krach. My sme to veľa diskutovali o tom, či urobiť menšie geografické celky, lenže sú časti, ktoré sú, nazvime to, lukratívne, a sú časti, ktoré sú menej lukratívne. A v tej chvíli my by sme v zásade dostali nepokryté nejaké oblasti a tam by musela potom prichádzať povinnosť nejaká a tá povinnosť by v zásade bola ešte o to viac limitovaná, že by v podstate nám chýbali lekári. Preto sme povedali, že dobre, ak chce niekto organizovať sa, to musí zabezpečiť na celý kraj, takže osem. Pokiaľ by sa niekde organizátor nenašiel, nastupujú tzv. ex offo zoznamy ako keby, to znamená, že sa dobrovoľne prihlásia a podľa toho slúžia. A až keby sa nenaplnil na konkrétny deň na službu niekto, vtedy nastupuje v podstate povinný rozpis od úradu. Odmena, predpokladaná odmena je 40 eur za prehliadku mŕtvych plus doprava. To, čo my zvažujeme do spôsobu financovania, je niekde do jedného eura na kilometer.
Informáciu, ktorú som si teraz len žiadal, lebo nemal som tú informáciu, o ktorej ste hovorili vy, z hľadiska úradu. Vyobstarávali za 0,6 eura, ako ste povedali, pretože v Trnavskom kraji sa lekári, použijem slovo, možno niekedy vyhovárali na to, že sa nevedia dopraviť, takže časť toho obstarania je využívaná pre tých, ktorí v podstate nevedeli. My dnes nemáme cenový rozpis presne určený, ale za prehliadku mŕtvych sa počíta 40 euro plus náklady vyregulované do nejakej úrovne. Toto budeme ešte s úradom spresňovať, pretože účinnosť máme potom až k 1. januáru.
Myslím, že som odpovedal na všetko. Ten úväzok, chcem len povedať, že tá úhrada, už som to spomenul, v nemocnici je, bude sa počítať podľa jeho úväzku, to znamená, že bude to viac ako 12 euro. Keď nesplní túto organizačnú požiadavku, to znamená, že nezriadi napr. oddelenie s konkrétnymi lekármi k dispozícii, tak nemôže. Alebo pokiaľ je to urgent typu jedna, tak hovoríme len o jednej ambulancii, ktorá je na to vyhradená a je na tej ambulancii lekár, ktorý nie je v pohotovosti na pracovisku. Tým pádom zo Zákonníka práce mu vyplýva odmeňovanie oveľa vyššie, ako je 12 eur, aj kvôli koeficientom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2017 9:34 - 9:42 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, je to druhý zákon a úprava zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorý predkladáme. Ten predchádzajúci ste schvaľovali, týkal sa ambulantných pohotovostných služieb a poplatkov. Tento druhý rieši viacero zmien, ktoré predkladáme.
Týmto návrhom zákona sa upravuje predovšetkým poskytovanie ústavnej pohotovostnej služby, ktorá bude poskytovaná poskytovateľom ústavnej starostlivosti, teda nemocnicami, aj na urgentnom príjme tzv. prvého a druhého typu, ako aj podmienky ukončenia poskytovania ústavnej pohotovostnej služby na urgentnom príjme prvého a druhého typu poskytovateľom takejto ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vytvára sa pevná sieť urgentných príjmov prvého a druhého typu a zároveň sa ustanovuje povinnosť zdravotnej poisťovne uzatvoriť zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s každým takýmto poskytovateľom, ktorý je súčasťou tejto pevnej siete a spĺňa zákonom stanovené podmienky.
Predmetom predloženého návrhu zákona je úprava v obsahu a členení elektronickej zdravotnej knižky, ako aj zmena v prístupoch vybraných oprávnených osôb do elektronickej zdravotnej knižky. Navrhuje sa zúženie údajov vedených v pacientskom sumáre len na najdôležitejšie život zachraňujúce údaje. V rámci zavádzania elektronického zdravotníctva sa umožňuje vytvorenie a používanie lekárskych správ a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odporúčaní lekára na špecializovanú zdravotnú starostlivosť a lekárskych prepúšťacích správ v elektronickej podobe.
Návrhom sa ďalej umožňuje predpísanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny v elektronickej podobe formou preskripčného záznamu a ich výdaj na základe tohto elektronického preskripčného záznamu.
Rovnako sa umožňuje aj viacnásobné predpísanie lieku a jeho opakovaný výdaj na základe tzv. viacnásobného receptu. Predlžuje sa doba takéhoto viazaného receptu až na 12 mesiacov, čo zjednoduší život mnohým pacientom, ktorí museli pravidelne aj po mnohých, nazvime to, neurologických príhodách s trvalými následkami, či už urologického, alebo iného charakteru, navštevovať pravidelne špecialistu a predpisovať si opakovane liek. Znamená to aj zbytočné prepĺňanie ambulancií špecialistov a na ambulantnej starostlivosti takýto systém jednoznačne zjednoduší prístup týmto pacientom k liekom.
Navrhovanou úpravou sa tiež upravuje aj organizácia a financovanie, vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel. Za činnosti v súvislosti s vykonávaním prehliadok mŕtvych tiel a nariaďovania vykonávania pitiev zodpovedá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V uvedenej súvislosti sa upravuje pôsobnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ustanovenia v súvislosti s povinnosťami poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, lekára alebo organizátora pri vykonávaní takýchto prehliadok mŕtvych tiel, ale aj inštitút ukladania pokút za porušenie povinnosti v súvislosti s vykonávaním prehliadok mŕtvych tiel a nariaďovanie pitiev.
Tu by som si dovolil len uviesť, že v súvislosti s doterajšou praxou, kedy prehliadky mŕtvych tiel sa vykonávali súčasne s poskytovaním lekárskej služby prvej pomoci, to znamená, počas pohotovostnej služby lekár, ktorý mal pohotovostnú službu, vykonával aj prehliadku mŕtvych tiel, dochádzalo k istej nedostupnosti pohotovosti napriek tomu, že takúto povinnosť lekár LSPP nemal, majú ju povinnosť v súčasnosti v zákone len všeobecní alebo poskytovatelia všeobecnej ambulantnej starostlivosti. My sme uviedli aj v tom návrhu zákona, ktorý ste schválili, že počas ambulantnej pohotovostnej služby musí byť k dispozícii lekár na pevnom bode ambulantnej pohotovostnej služby, a preto sme začali riešiť, napriek tomu, že by ten nesúlad zákonný nebol, aj prehliadku mŕtvych tiel, kde rovnakým spôsobom chceme ustanoviť istú prioritizáciu cez vytvorenie si organizátora, v druhom bode je to dobrovoľné prihlásenie sa na prehliadky mŕtvych tiel a až v treťom bode ide tzv. povinný rozpis, tak ako je to v súčasnosti v návrhu zákona alebo v súčasnej platnej legislatíve. Rozširujeme okruh lekárov, ktorí budú môcť na dobrovoľnej báze vykonávať prehliadky mŕtvych tiel, o všetky špecializácie, pričom budú mať povinnosť mať len preškolenie a teda aj vydané, vydaný certifikát od Úradu pre dohľad, že takúto činnosť vedia vykonávať.
Návrhom zákona sa ďalej ustanovuje aj paušálna platba za ošetrovateľskú starostlivosť poskytovanú v zariadeniach sociálnych služieb a v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za podmienok ustanovených v zákone. Navrhovaná úprava má za cieľ skvalitnenie poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb a zabránenie destabilizácie osôb umiestnených v týchto zariadeniach. Súčasná platná právna úprava, ako viete, umožňuje poskytovanie deväť zdravotníckych úkonov, ktoré majú skôr za účel odstránenie nežiaduceho stavu.
Zmenou, ktorú navrhujeme, sa zavedie tzv. ošetrovateľská starostlivosť, ktorá by mala byť zameraná viac na preventívnu činnosť. My máme zhruba 30-tisíc odkázaných osôb. Povinnosť, ktorú ustanovujeme zdravotnej poisťovni, uzatvoriť s poskytovateľmi alebo zariadeniami sociálnych služieb a sociálnoprávnej kurately detí, ktorá splní materiálno-technické požiadavky a personálne požiadavky, to znamená, že sestru so špecializáciou, sú požadované niektoré materiálno-technické požiadavky, ako sú napríklad antidekubitárne matrace, polohovateľné postele, podložky. Pokiaľ ich splní, tak 10-tisíc lôžok musí zazmluvniť zdravotná poisťovňa.
Tá odmena vychádza zhruba 3,30 na osobu a deň, to znamená, je to významne viac, ako je súčasne platná legislatíva. My si uvedomujeme, že integrovaná zdravotno-sociálna starostlivosť je nevyhnutná aj z hľadiska starnutia populácie, odkázanosti osôb a je to prvý krok k tomu, aby sme zvýšili kvalitu o starostlivosť o takéto osoby aj v zariadeniach sociálnych služieb. Náš štátny rozpočet predpokladá navýšenie zdrojov zhruba v objeme okolo 17 mil. eur pre budúci rok na takúto službu.
Zároveň vás chcem len informovať, že pripravujeme na ministerstve zdravotníctva zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ktorá bude opätovne riešiť aj otázku ošetrovateľskej starostlivosti, ale bude riešiť aj viaceré činnosti, či už ide o dlhodobú intenzívnu zdravotnú starostlivosť, ktorú nemáme riešenú, či už ide o domáce ošetrovateľstvo, presný systém, ako má fungovať, dlhodobo chorých, zariadenie sociálnych služieb a tak ďalej.
Rovnako sa touto právnou úpravou navrhuje riešenie situácie, kedy do slovenského systému zdravotného zabezpečenia špekulatívne vstupujú osoby z iných krajín na základe výkonu ekonomickej činnosti, z ktorej im plynie nízka mzda. V súčasnosti na základe výkonu tejto činnosti ako jedinej deklarovanej ekonomickej aktivity vstupujú do systému zdravotného poistenia Slovenskej republiky a následne takíto občania i nezaopatrení rodinní príslušníci z nášho systému čerpajú zdravotnú starostlivosť. V minulom roku to bolo 52-tisíc zhruba príjmov, teraz sa vyjadrujem vo finančnom vyjadrení, ktoré prišli z titulu poistenia sa v našom zdravotnom systéme, a náklady len Všeobecná zdravotná poisťovňa mala 1,5 mil. eur. Čo sa navrhuje, je, aby osoba, ktorá získa nárok pre vstup do systému Slovenskej republiky, mala mesačný príjem minimálne na úrovni minimálnej mzdy ako vymeriavací základ, aby teda nebola nižšia.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, verím, že všetky tieto časti, ktoré som vymenoval, rovnako podporíte. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2017 9:28 - 9:32 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ide o jednu z kľúčových návrhov alebo noviel zákona č. 363 o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorým sa zásadným spôsobom mení tento zákon, uvediem bližšie v predkladajúcej správe. 
Návrh zákona má za cieľ bližšie upraviť podmienky úradného určenia cien liekov zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín a následne rozsahu a podmienok i úhrad na základe verejného zdravotného poistenia, pričom sa kladie zvýšený dôraz na otázku nákladovej efektívnosti liečby uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Do procesu kategorizácie liekov sa zavádzajú inovatívne postupy smerujúce k zabezpečeniu účelného vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia, zároveň k zabezpečeniu finančnej stability tohto systému a prístupu nových liekov aj na biologickej báze pre našich pacientov. Navrhuje sa zvýšenie koeficientu prahovej hodnoty, čím sa umožní zaradenie drahšieho, ale nákladovo efektívneho lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a rozšíria sa možnosti zdravotnej starostlivosti.
Novým nástrojom je aj zavádzanie tzv. cost sharing a risk sharing systémov, to znamená možnosť zdravotnej poisťovne a držiteľa registrácie lieku dohodnúť si podmienky, za ktorých budú obe strany znášať časť nákladov z prostriedkov verejného zdravotného poistenia a časť bude znášaná držiteľom registrácie. Takýto prístup nám umožní, aby sme dohodovali ďalšie dodatočné zľavy nad rámec referencovania cien s poskytovateľmi a držiteľmi registrácie liekov. Očakávaná úspora vyjadruje až úroveň okolo 20 – 25 % dodatočných zliav.
Dostupnosť nových liekov na liečbu ochorení s nízkou prevalenciou výskytu sa rozširuje znížením limitu prevalencie na 1 ku 50-tisíc, čo umožní zásadnejším spôsobom dostupnosť liekov pre zriedkavé ochorenia. Spresňujú a doplňujú sa podmienky podmieneného zaradenia lieku do zoznamu kategorizovaných liekov, pričom dôležitým kritériom je, či má posudzovaný liek významný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia, ktorý je definovaný ako ročná suma úhrad zdravotnými poisťovňami. Dnes podmieňujúca úhrada mala výšku nákladovej efektivity 35-násobku a bola ohraničená len dvoma rokmi podmienenej registrácie. Teraz každý liek, ktorý bude kategorizovaný, a celkové výdavky na tento liek presiahnu 1,5 mil. eur ročne, bude automaticky posudzovaný aj v podmienenej kategorizácii a bude v tej chvíli aj nákladovo vyhodnocovaný. Všetky náklady, ktoré presiahnu určený objem, odhadovaný objem držiteľa registrácie liekov v podmienenej kategorizácii, bude povinný tento držiteľ registrácie lieku refundovať späť zdravotnej poisťovni, ak prekročí celkový objem peňazí.
Cieľom podmienenej kategorizácie novozaraďovaných liekov je teda minimalizovať riziká vyplývajúce z nedostatku informácií o účinnosti a bezpečnosti lieku v bežnej terapeutickej praxi, ako aj neistoty ohľadom budúceho vývoja nákladov na vysoko nákladné lieky. Časť rizika má byť uvedenými opatreniami prenášaná zo zdravotných poisťovní na držiteľov rozhodnutia o registrácii takýchto liekov.
Návrh zákona zavádza podmienky povinného zníženia ceny pri vstupe druhého a tretieho generického alebo biologicky podobného lieku. Cieľom mechanizmu je podnecovať efekt znižovania cien liekov a úhrad zdravotných poisťovní vyplývajúcich zo vstupu generických a biologicky podobných liekov na trh.
Návrh zákona do limitu spoluúčasti okrem liekov zavádza, zahŕňa aj zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny s cieľom znížiť finančnú záťaž pacientov, ktorí okrem liekov používajú zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny s doplatkom. Znižuje sa tak finančná záťaž pacientov pri súčasnom zachovaní princípu hospodárnosti i nakladania s prostriedkami verejného zdravotného poistenia. 
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že aj tento predložený návrh zákona podporíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2017 9:22 - 9:24 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom predloženého návrhu je zmena systému pracovnej zdravotnej služby pri zachovaní čo najvyššej dosiahnutej miery ochrany zdravia zamestnancov pri práci v súlade s ustanoveniami rámcovej smernice Rady 89/391/EHS o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci. Povinnosť zamestnávateľov zabezpečiť pre svojich zamestnancov pracovnú zdravotnú službu trvalým zmluvným vzťahom sa nahrádza upresnením povinností zamestnávateľov zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika zamestnancov z expozície faktorom práce a pracovného prostredia v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou, pričom frekvencia posúdenia zdravotného rizika raz ročne bola ponechaná iba na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce kategórie tri a štyri.
Na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú práce v kategórii dva, budú zamestnávatelia povinní zabezpečovať posúdenie zdravotného rizika pri práci vždy pri podstatnej zmene organizácie práce, najmenej však raz za osemnásť mesiacov. V kategórii jedna bude zdravotné riziko posudzované iba pri podstatnej zmene organizácie práce.
Táto úprava predpokladá zníženie finančných nákladov pre zamestnávateľov. Modifikuje sa povinnosť zamestnávateľov viesť a uchovávať evidenciu zamestnancov podľa kategórie práce len na druhú, tretiu alebo štvrtú kategóriu, pričom sa návrhom zákona vymedzujú údaje tejto evidencie. Údaj z evidencie týkajúcej sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej kategórie bude zamestnávateľ oznamovať elektronickou formou každoročne k 31. decembru príslušnému orgánu verejného zdravotníctva.
Zároveň sa zrušuje vykonávanie činnosti pracovnej zdravotnej služby bezpečnostným technikom, autorizovaným bezpečnostným technikom alebo bezpečnostno-technickou službou, nakoľko uvedené pracovné pozície nie sú vzdelaním odborne spôsobilé na posudzovanie zdravotného rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne a vážení páni poslanci, dovoľujem si vyjadriť presvedčenie, že aj tento návrh zákona podporíte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2017 9:17 - 9:19 hod.

Tomáš Drucker Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ešte raz, vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, vážení páni poslanci, predložený návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky reaguje na požiadavky aplikačnej praxe pri vyhodnocovaní žiadostí o poskytnutie dotácie na projekty v oblasti vedy a výskumu Vedeckou radou ministerstva zdravotníctva podľa § 2 ods. 1 písm. a) tohto zákona. Vedecká rada ako odborný poradný orgán ministra zdravotníctva plní v rámci svojej činnosti aj úlohy vedecko-výskumného zamerania v rámci rezortu zdravotníctva vzhľadom na to, že sú jej členovia vymenovávaní z pracovísk zaoberajúcich sa vedeckými úlohami výskumu a vývoja v oblasti biomedicíny, ako sú napríklad univerzity a vysoké školy, Slovenská akadémia vied a podobne.
V rámci doterajšej právnej úpravy však nie je možné hodnotiť mnohé žiadosti o dotácie, pri ktorých je člen vedeckej rady ako orgánu posudzujúceho žiadosti vo vzťahu k žiadateľovi, napríklad ako je štatutárny orgán alebo člen jeho štatutárneho orgánu, zamestnanec a podobne. Vo veľkej väčšine prípadov sú však žiadateľmi o dotácie práve vyššie zmienené kvalitné vedecko-výskumné a vzdelávacie inštitúcie, ktoré doterajšia právna úprava takýmto spôsobom diskvalifikuje. Cieľom predkladanej novely je preto upraviť proces hodnotenia žiadostí, kde žiadatelia sú v takom vzťahu k členovi vedeckej rady, aby bola zachovaná nestrannosť pri hodnotení žiadostí o poskytnutie dotácie, ale súčasne aby sa vytvoril aj priestor pre kvalitné vedecké projekty v záujme podpory výskumu a vývoja v oblasti zdravotníctva.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, verím, že aj tento predložený návrh podporíte. Ďakujem.
Skryt prepis