Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 19:55 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 19:55 - 19:56 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
(Rečník tlieska.) Skvelé, pán Galko! Skvelé! Skvelé divadlo, keby to bolo v mojich rukách, tak vás určite nominujem na Oskara. Že vás hanba nefackuje, konkrétne vás! Hovoriť o čestnosti a slušnosti, že sa nehanbíte!
Klamár, kriminálnik a bezcharakterný človek ste tu vy! Ak chcete nás alebo verejnosť presvedčiť, že vojenská tajná služba odpočúvala novinárov, vašich kolegov, chcela odpočúvať hovorcov opozičnej strany, ešte aj chudáka kamionistu len tak bez vášho príkazu, nebuďte smiešny. Nebuďte smiešny, že by vám toto niekto uveril, že by vám toto, pán Galko, niekto uveril.
Vy ste sa ani nemali stať ministrom obrany a ja pevne verím, že už k žiadnej funkcii s nejakou kompetenciou sa nikdy nedostanete.
A ešte jedna vec. Pokiaľ viem, tak podmienkou prijímania do strany SaS je, že človek nemôže mať eštebácku minulosť. Ale vy ste súčasný eštebák. Pretože ja si neviem predstaviť horšiu eštebácku metódu, ako je nelegálne odpočúvanie ľudí. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 19:23 - 19:25 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán minister, ja mám tiež určité výhrady k vášmu pôsobeniu.
Po prvé ste sa nepresne vyjadrili pri tajnej voľbe generálneho prokurátora ešte za vlády Ivety Radičovej, že vraj teda na návrh SaS boli lístky značené farbami. Nie je to pravda, boli značené čiarami, vertikálnymi, horizontálnymi, diagonálnymi. My sme to príznačne vtedy nazvali Radičovej kód. Takto to presne bolo.
Ale prečo to spomínam? Lebo všimli ste si, že pán Gábor Grendel povedal, že vy si všímate iba to A, iba to značenie tých lístkov, ale už nie to B, že prečo sme to robili. My sme to robili preto, lebo niektorí poslanci boli korumpovaní určitými závadovými osobami. Chápete to? Poslanci vtedajšej koalície boli korumpovaní a my za to nesieme zodpovednosť?! Ich poslanci boli korumpovaní, ale zodpovední sme my. (Potlesk.)
No a ďalšiu vec, ktorú chcem povedať, tú druhú výhradu, ktorú k vám mám, keďže tu opoziční poslanci sa neustále vyhrážajú rôznymi vecami, ako väzením, a že sme zločinecká banda a podobne. No mám výhradu, že ste, že možno naozaj tá polícia pod vaším vedením konala trochu pomaly, lebo keby konala rýchlejšie, tak daňový podvodník Igor Matovič sa nemusel schovávať za mlčanlivosť a aj pán Galko asi by tu len tak nesedel, keďže odpočúval novinárov, mňa ako hovorcu chcel odpočúvať, svojich podriadených, hádam už len upratovačka na ministerstve obrany nebola odpočúvaná.
Tak možno to sú také tie dve výhrady.
A už poslednú poznámku. Neustále sa tu opakuje ten byt pána premiéra, tak chcem, keďže tu nie je, aspoň povedať, že už to toľkokrát bolo povedané, pán premiér nepoužíva služobný byt zadarmo, platí si svoj apartmán a ešte aj denník SME, ktorý nás naozaj nemá rád, konštatoval, že to bolo všetko v poriadku, v súlade so všetkými pravidlami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 17:27 - 17:29 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Áno, pán premiér, máte absolútnu pravdu. Strana SaS v minulosti viackrát zneužila a zneuctila ústavu i zákony. Máte pravdu, že predstaviteľ SaS odpočúval nelegálne novinárov, svojich kolegov a chcel odpočúvať aj mňa ako hovorcu politickej strany SMER vtedy v opozícii. Keby toto urobil napríklad Martin Glváč ako minister obrany, tak už musí chodiť po kanáloch.
Po druhé, máte pravdu, že bola to práve strana SaS, ktorá navrhla kontrolu hlasovania tajnej voľby, resp. tajnej voľby pri voľbe generálneho prokurátora.
Máte pravdu, že to bola opäť strana SaS, ktorá navrhla obmedzenie času rozpravy alebo výstupov v rozprave poslancov. A bolo to kvôli tomu, aby zapchala alebo zavrela ústa poslancom strany SMER. Teraz napríklad kritizuje nové rokovacie pravidlá.
Ale, bohužiaľ, resp. chcem vás trošku doplniť, zabudli ste na najväčší hriech strany SaS, ktorým sa spreneverila ústave, a to ten, že strana SaS navrhla tzv. verejnú voľbu namiesto tajnej voľby pri voľbe generálneho prokurátora a tajnú voľbu ako najväčší výdobytok demokracie, resp. revolúcie v roku 1989 zadupala doslova pod zem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 16:48 - 16:49 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Rajtár, môžem vám garantovať, že žiadna mimoriadna schôdza na vaše odvolanie sa v parlamente konať nebude. Sú na to dva dôvody.
Prvé je, že my na rozdiel od vašej strany SaS rešpektujeme a ctíme si ústavu, ako je váš slobodný mandát.
Ale hlavne preto, že vy ste sa dnešným svojím výkonom vlastne odvolali sám. Váš absolútne nekvalifikovaný podnet na odvolanie ministra, ako aj veci, ktoré odzneli na vašu adresu a ktoré ste nijakým spôsobom nevyvrátili, hovoria za všetko. Svojím spôsobom mi vás je ľúto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 14:27 - 14:28 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Rajtár, na jednej strane argumentujete, že to, že pán premiér mával daňovým tajomstvom Igora Matoviča len preto, aby ukázal ľuďom, že Igor Matovič je preukázateľný daňový podvodník, je problém. Na druhej strane to, že si váš asistent prezrel súkromné účty, je vlastenecký čin.
Pán poslanec Rajtár, váš asistent spáchal trestný čin. To nespochybňuje nikto. Nikto z odborníkov, dokonca ani tí, ktorí kritizujú pána Kaliňáka. A ak dovolíte, ja si dovolím povedať to, že som presvedčený, že na tento trestný čin ste ho naviedli vy. A je zbabelé, že sa k tomu teraz nehlásite.
A ešte k tej poznámke, že mafiánsky štát. Preboha, pán Rajtár, to kto si dával raňajky s pánom Kočnerom? Kto si dával párečky, praženičku? Pán premiér alebo pán Sulík? Pán Sulík je jediný predseda parlamentu, o ktorom môžeme povedať, že je to predseda parlamentu mafia-friendly.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2017 10:36 - 10:38 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Cigániková, ja si myslím, že som bol celkom korektný a slušný vo svojom príspevku, že, veď tak (reakcia z pléna), nie, nie, veď tak to chcem začať, ale pán Beblavý si vybral taký iný spôsob boja, taký osobnejší a asi ma dobre poznáte, že dobre, ja ho viem prijať.
Takže, pán poslanec, po prvé chcem povedať, že absolútne trvám na tom, čo som povedal, že toto opatrenie sa nedotkne zamestnancov.
A po ďalšie, už keď ste teda vytiahli tie životopisy, ja som v tom vašom nenašiel, že by ste študovali medicínu a vyjadrujete sa k týmto veciam. Za to som v ňom našiel, že ste vyštudovali aj vysokú školu múzických umení, divadelnú réžiu. Tak to asi zodpovedá tomuto vášmu vystúpeniu. A pán poslanec Beblavý, nie som to ja, ale vy, ktorý máte v novinárskych kruhoch prezývku Vševedko, že vy viete všetko, k všetkému sa viete vyjadriť, je to vaša prezývka. Ja mám nejaké iné prezývky, ale táto patrí výlučne vám. No a napokon vy už ste preliezli toľkými pravicovými vládami v rôznych funkciách a tie pravicové vlády nikdy, nikdy neznižovali zdravotné odvody, naopak zaviedli tú legendárnu Zajacovu dvadsiatku a tá legendárna Zajacova dvadsiatka je prilepená aj na vašom čele, pán Beblavý.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2017 9:58 - 10:00 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja by som sa rád vyjadril k dvom veciam. Tá prvá, tá odpočítateľná položka, ktorú kritizujete, že to bola súčasť nášho druhého sociálneho balíčka. Áno, bola. Na rozdiel od vašej vlády, vláda Roberta Fica naozaj znížila zdravotné odvody pre nízko a stredne príjmové skupiny a ani táto nová zmena nič nemení na zníženie odvodov pre zamestnancov. Tam to ostáva úplne rovnaké a k zmene dochádza len v prípade zamestnávateľov, pretože toto opatrenie bolo prijímané ako opatrenie, ktoré má pomôcť zvýšiť zamestnanosť. A keďže aj vy dobre viete, že nezamestnanosť je na historických minimách a zamestnanosť naopak, tak toto opatrenie už stratilo opodstatnenie.
A potom ešte k druhej veci. Naša strana je dosť často najmä z radov opozície obviňovaná z populizmu. No ja si ale myslím, že doslova bezbrehý populizmus pri tomto zákone predvádzate vy. Hovoríte o poplatku, ktorý poplatkom nie je. Len veľmi hmlisto hovoríte o tom, že sú to doplnkové ordinačné hodiny, že je to mimo štandardných ordinačných hodín to vyšetrenie pacienta a dovoľte trochu politologický záver. Ja si myslím, že v konečnom dôsledku sa to vám vráti, pretože toto opatrenie skôr pomáha vašim pravicových voličom, ktorí na to majú, aby si objednali, aby sa objednali v tých doplnkových ordinačných hodinách a my sa tešíme z toho, že pomáhajú tým našim voličom, ktorí na to nemajú peniaze, aby sa objednali a môžu využiť iba tieto štandardné hodiny. Ba pomáha im to aj tak, že sa uvoľnia tie štandardné ordinačné hodiny. Je mi ľúto, lebo som skôr očakával zo strany SaS, že príde s nejakými konkrétnymi návrhmi na možno vylepšenie tohto zákona, ale akosi som ich nepočul. Len ste ich odovzdali, ale nepočul som o nich.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2017 13:36 - 13:37 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, ja sa len pridám k našim alebo k mojim kolegom z parlamentu. Desať minút, desať minút prázdnych rečí, skáčete tu ako taký bojazlivý skautík okolo ohňa, aby ste ho nemuseli preskočiť a popáliť si riťku, tak rovno povedzte, že chcete zvýšiť ten plat o tisíc euro a nevyhovárajte sa na žiadnu procedúru a nič podobné.
Ste chamtiví, chcete vyššie platy, strana SMER - sociálna demokracia od roku 2008, kedy prišla s touto iniciatívou, na tej iniciatíve trvať bude.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2017 19:30 - 19:32 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Klus, naozaj vaši kolegovia vo Švédsku by sa veľmi čudovali, čo sa v tomto parlamente deje napríklad pri schôdzach, ktoré sú zvolávané k špeciálnym témam, ako je táto. Napríklad počas vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola aj vaša strana, boli zrušené tri z takýchto štyroch schôdzí vládnou koalíciou.
Keď hovoríte o svojej kariére politológa, vždy sa musím zasmiať, pretože o dôveryhodnosti vašich vyjadrení svedčí asi jedno hodnotenie zo všetkých, ktoré ste urobili pred tým, než ste ako nezávislý politológ vstúpili do SaS, a to to, keď ste povedali, že Robert Fico si sám privodil naschvál zranenie Achillovej päty, aby to bolo súčasťou jeho marketingu. Tak to asi svedčí o takom populistickom postoji vás k niektorým veciam, ktorý ste predviedli aj tu, keď ste tú sumu rozrátali na rodiny, sanitky vo vašom Banskobystrickom kraji. Tak skúsim aj ja.
Pokiaľ by sa nezachránila suma vo výške 590 mil. eur, o ktorej hovoril aj váš líder pán Sulík v čase, keď spochybňoval náš boj na arbitráži, tak si vyrátajte, prosím vás, koľko rodín by z toho vo vašom kraji mohlo žiť a koľko sanitiek by sa dalo z toho kúpiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2017 18:52 - 18:54 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Heger, hovorí sa, že keď sa človek zapletie vo svojich myšlienkach, aj pravdu povie. Ja, samozrejme, mám nejaké kontakty v televízii, tak ešte keď treba nejakú kameru, tak vybavím.
Ale k podstate veci. Niekedy mám pocit, že jak ste kládli tie otázky, ako keby ste až boli smutný z toho, že napokon tá vysoká odmena vyplatená nebola, ako keby ste boli nešťastný z toho. Však je dobré, že nebola vyplatená. A ja nepoznám jediného predstaviteľa vládnej koalície, ktorý by túto pôvodnú odmenu obhajoval. Však ja sám som povedal dnes, že je hanebná, nechutná až hnusná. A na tom sa všetci zhodneme.
Ale rovnako treba oceniť tú reakciu ministra Žigu. Odkedy sa ten problém prevalil a podobne sa mediálne prevaľovali problémy aj počas pravicových vlád, tiež mediálne, okamžite konal, zasiahol, vyvodil zodpovednosť, dosiahol zníženie tej sumy, môžme sa baviť, či je adekvátne, alebo nie. Snaží sa ešte spochybniť zmluvu ako takú, takže ja tam vidím všetky kroky, ktoré mal urobiť.
A, áno, súhlasím s vami, že teda prinavrátenie elektrárne Gabčíkovo do rúk štátu je veľký úspech a treba za to pochváliť tých, ktorí to urobili.
No a trošku ste sa ohradili, že stále je tu nejaká snaha vás priradiť k tej privatizácii nešťastnej, kde už sa viacerí tu v tomto parlamente zhodujeme, že bola nešťastná za Dzurindovej vlády. Áno, neboli ste vtedy, je to pravda, treba to priznať. No ale už pri samotnej arbitráži ste robili takú, zase takú tú klasickú opozičnú nadprácu, takú tú protištátnu. Pretože to vám musím pripomenúť opäť výrok, mám rád fakty a výroky, vášho lídra, ktorý vtedy povedal, keď sme sa do toho pustili, do tej arbitráže: "Obávam sa, že to dopadne ako pri arbitrážach so zdravotnými poisťovňami.“ A za toto už trošku zodpovednosť nesiete.
Skryt prepis