Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2019 o 10:35 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 10:35 - 10:36 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, hneď na úvod svojej reči ste uviedli, že voláte dlhodobo po prorodinných opatreniach, no vy voláte, my ich robíme dlhodobo. Ja už niekoľkýkrát opakujem, to množstvo prorodinných opatrení, ktoré sme pre ľudí urobili, od toho zavedenia príspevku pri narodení prvého, druhého, tretieho dieťaťa. Zvýšenie materskej dávky na úroveň čistej mzdy, teraz zvyšovanie rodičovského príspevku, atď., atď. Ale mám tu takú zaujímavú tiež analýzu Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INES, to je pán Ďurana, ten nás naozaj ľavičiarov, veľmi nemusí, v ktorej on priznáva, že z verejného rozpočtu ide na rodinu 2,4 mld. eur, že taká tá normálna klasická rodina, dvaja rodičia a dve deti dostanú len za prvých päť rokov 50 tis. eur. Keď zvýšime ten rodičovský príspevok, bude to ešte 10-percentné navýšenie, čiže bude to už 55 tis. eur. Tak ani to nie je dosť, on to samozrejme kritizuje, že už je to veľa, je to váš pravicový kamarát. Pre nás ľavičiarov je to vizitka určitá. My naozaj tú prorodinnú politiku robíme, my je len nehlásame. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 10:14 - 10:15 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Burian, ja ti teda vysvetlím, prečo je rozdiel medzi tým, že pani Gaborčáková navrhuje opatrenia, ktoré by ešte navýšili dlh a tiež pán Heger žiada jeho dodržiavanie, respektíve klesanie. No je to spôsobené tým, že klub OĽaNO sa už rozpadá a zatiaľ čo pán Heger ostáva verným spojencom Igora Matoviča, čomu zodpovedá jeho rétorika, tak pani Gaborčáková už hovorí ako pravá sociálna demokratka. (Smiech v sále.) A chcem teda k tomu dlhu a chcem a chcem a keďže s tým dlhom sa tu šibrinkuje, najmä teda pán Heger, tak chcem uviesť na pravú mieru niektoré veci. Dlh už piaty rok po sebe klesá, pán tieňový minister. Dlh prvýkrát je mimo sankčných pásiem vyplývajúcich zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti, máme šiesty najnižší dlh v eurozóne a 17 krajín Európskej únie má vyšší dlh ako Slovensko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 10:02 - 10:04 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ja rozumiem, že materská dávka je prideľovaná podľa zákona o sociálnom poistení a rodičovský príspevok dávame ako štátnu dávku. Ja rozumiem tomu rozdielu. Ale ten princíp, ktorý zachováme, je rovnaký. Jednoducho aj pri materskej dávke, ak chcete na ňu získať nárok, musíte pracovať dva roky, počas dvoch rokov 270 dní. Toto isté pravidlo chceme uplatniť aj pri rodičovskom príspevku, aj keď rozumiem tomuto rozdielu. Je to vec názoru, lebo prebehla, prebiehala diskusia nejaká o tom, že či teda máme nejakým spôsobom tie matky motivovať v práci alebo nie. Čo sa týka ale toho druhého problému, na ktorý podľa mňa správne upozorňujete, že keď sa matkám narodí viac detí rýchlo po sebe, vzniká otázka, že či majú nárok na ten vyšší rodičovský príspevok alebo nižší, tak ja mám rád racionálnu debatu, už som medzitým telefonoval s ministerstvom práce, kde som sa na to pýtal, aj oni to preverujú, pretože toto naozaj stojí za otvorenie tejto témy a pokiaľ viem, moja kolegyňa z SNS už pripravuje v tomto zmysle, ak bude potrebný, ak sa teda zhodneme na tom, že je to problém, pozmeňujúci návrh. Takže naozaj tiež si myslím, že matky, ktoré majú po sebe, keď to tak poviem, reťazovo viac detí, ale predtým pracovali, tak by nemali byť takýmto spôsobom trestané, ale aj toto si vyžaduje nejakú odbornú debatu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 9:35 - 9:37 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega, aj keď rozprava v prvom čítaní by mala byť skôr technického charakteru k zákonom, tak vaše vystúpenie bolo trochu iné, a preto si dovolím reagovať.
Nepoctivé a populistické bolo práve to vaše vystúpenie. A mrzí ma, že pokračujete v politike vášho lídra, od ktorého odchádzajúca Veronika Remišová povedala, že je to politika bez úcty k pravde.
Ak tvrdíte, že niečo pripravujeme len na záver volebného obdobia, jednoducho to nie je pravda. Máte pocit, že bolo nepoctivé, že sme počas volebného obdobia pomohli odkázaným ľuďom, že sme zvýšili opatrovateľský príspevok na úroveň čistej minimálnej mzdy, že sme počas tohto volebného obdobia prispeli na opatrovanie aj ľuďom v tzv. kamenných domoch, že sme pomohli zdravotne ťažko postihnutým ľuďom? Toto nie je dôležitá skupina ľudí podľa vás, ktorým sme dali a zvýšili príspevok na osobnú asistenciu? Bolo nepoctivé, že rapídne zvyšujeme minimálnu mzdu, že si zvyšujeme platy v štátnej a verejnej správe súhrnne o 20 %, že sme zaviedli príplatky za prácu v noci, počas víkendov a sviatkov? Toto bolo nepoctivé?
A čo sa týka rodičovského príspevku, tá požiadavka je tu už dlhodobá. Bola tu odborná diskusia, či predlžiť materskú dovolenku, alebo zvýšiť rodičovský príspevok. Tak preto teraz prichádzame s týmto opatrením. Dlh sa znižuje. Nie možno. Znižuje sa v porovnaní s HDP. To by ste ako tieňový minister mali vedieť. Nehovoriť, že možné. Áno, znižuje sa. A určite viete, aký je aj v porovnaní s krajinami v Európskej únii.
A napriek týmto vašim slovám, ktoré ste tu povedali, populistickým a nepoctivým, som presvedčený, že aj vy a vaše hnutie za tento rodičovský príspevok zahlasuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2019 9:05 - 9:07 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol predsedníčkou výboru určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1530. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií.
Odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1621 z 3. júna 2019 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 6. septembra 2019 a v gestorskom výbore do 9. septembra 2019.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.6.2019 13:03 - 13:03 hod.

Erik Tomáš
Keďže toto je záverečné slovo a by ste nemohli na záverečné slovo reagovať, že? Tak ja už samozrejme nebudem ďalej diskutovať, chcem len poďakovať za diskusiu, napriek tomu, že tu boli aj mierne vášne a poprosiť aby ste tento zákon podporili. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2019 12:55 - 12:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
vám nehodí, ale to je fakt. Ja mám rád fakty, pred nami je len Fínsko a Česká republika, len oni, len tieto dve krajiny sú lepšie. To už nepoviete. Chcete nám hovoriť, že my zvyšujeme teda minimálmu mzdu, áno zvyšujeme ju rapídne a ceny energie zvyšujeme. A vraj Gálek s SaS nám má radiť. Ako to je, alebo nám to má vysvetliť. Ja spomeniem pána ministra hospodárstva Miškova s SaS, počas jeho pôsobenia sa výrazne zvyšovali ceny energie, jeho opatreniami, jeho opatreniami. Keď presúval kompetencie v rámci SPP z valného zhromaždenia, ale k tomu asi teraz nie je debata. A presne chcem povedať, že tuto pán Dostál vyskakuje ako pardon za výraz čertík z krabičky, že ja som si dovolil reagovať na vás, ale koľko obsahu vášho vystúpenia a vystúpenia pani Zimenovej pán Dostál sa týkalo 100 eurového príspevku. Koľko? Takže nepoužívajte tento dvojaký meter, upozorníte aj svojich kolegov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2019 12:53 - 12:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Heger fakty poprosím. Naozaj fakty. Dúfam, že tu nebudeme teraz viesť siahodlhú diskusiu o bezplatnom a spoplatnenom školstve. Tá diskusia sa tu už raz viedla o spoplatnení školstva. Viete, kto ju viedol? Pravica, ktorej ste vy predstaviteľ. Čiže možno toľko k tomu bezplatnému a spoplatnenému školstvu. Po ďalšie. Hovoríte o miere chudoby na Slovensku. Aj pani kolegyňa Zimenová citovala rebríček, ktorý vyšiel včera. Stále je tu vysoká alebo veľká skupina ľudí ohrozená chudobou, ale podľa tohto rebríčku aké je Slovensko v Európskej únie? Má tretiu najnižšiu mieru chudoby spomedzi krajín Európskej únie. Tretiu najnižšiu. Je to tak? To už neodcitujete z toho rebríčka. To sa už vám nehodí, ale to je fakt. Ja mám rád fakty. Pred nami je len Fínsko a Česká republika. Len oni, len tieto dve krajiny sú lepšie. To už nepoviete. Chcete nám hovoriť, že my zvyšujeme teda minimálnu mzdu. Áno. Zvyšujeme ju rapídne a ceny energie zvyšujeme a vraj pán Galek z SaS nám má radiť, ako to je alebo nám to má ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2019 12:40 - 12:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
... a ešte v minulom volebnom období sme prijali tridsať, tridsať sociálnych opatrení, takže žiadna predvolebná kampaň a chcem vám opäť zopakovať, obedy zadarmo, príspevky na lyžiarske kurzy a na školy v prírode, vlaky zadarmo, toto ide strana, v ktorej klube ste, zrušiť. Čiže zatiaľ čo my sa staráme pani poslankyňa, neskáčte mi do reči, ja som vám neskákal ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ja vás poprosím, máte možnosť reagovať normálne.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Zatiaľ čo, zatiaľ čo my sa staráme, opakujem, tak strana, ktorá vás zastrešuje, ide všetky tieto veci, ktoré týmto deťom dávame, zrušiť. To povedal líder SaS a opäť to cítim ako takú kritiku pre kritiku ako aj pán Heger tu predvádza, pretože on sa už rozpráva s tými žiakmi na základnej škole o obedoch zadarmo, pritom na základných školách ešte obedy zadarmo nie sú, budú až od 1. septembra, fakty pán Heger a ďalšia vec, že kvalitu jedla by, o kvalitu jedla by sa mal štát na tých školách starať pán Heger, samosprávy sú zriaďovateľmi škôl, čiže. (Reakcia z pléna.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa Zimenová ja vás poprosím.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ja som len nadviazal cez kritiku, na kritiku som naviazal pán Dostál, vy to robíte pravidelne, už končím, viem, že sa vám to nepáči, končím, toľko som chcel povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2019 12:38 - 12:40 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, vy ste zaradená v klube SaS, aby som neurobil chybu že, ste v klube SaS, ďakujem pekne. No ešte raz zopakujem čo som povedal. Za samotné štúdium sa neplatí dobre takže, aby ste mi nedávali do úst vety, ktoré som nepovedal. A samozrejme, že štúdium ako také prináša ďalšie náklady so sebou a s tými nákladmi my tým deťom a rodičom pomáhame, pomáhame dlhodobo pani poslankyňa. Nejde o žiadnu predvolebnú kortešačku, my to robíme konzistentne, kontinuálne počas celého volebného obdobia. Ešte v minulom volebnom období sme prijali 30, 30 sociálnych opatrení takže žiadna predvolebná kampaň. A chcem vám opäť zopakovať, obedy zadarmo, príspevky na lyžiarske kurzy a na školy v prírode, vlaky zadarmo, toto ide strana, v ktorej klube ste zrušiť.
===
Skryt prepis