Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, vážený pán minister zdravotníctva, vážený pán minister práce a vážení neprítomní členovia vlády Slovenskej republiky. Teda telom neprítomní, verím, že duchom ste tu s nami, veď rokujeme o programovom vyhlásení vašej vlády a o vyslovení dôvery vám všetkým.
Príjemné prekvapenie, toto je prvé slovné spojenie, ktoré mi napadlo, keď som minulý týždeň našiel na webovej stránke Úradu vlády...
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, vážený pán minister zdravotníctva, vážený pán minister práce a vážení neprítomní členovia vlády Slovenskej republiky. Teda telom neprítomní, verím, že duchom ste tu s nami, veď rokujeme o programovom vyhlásení vašej vlády a o vyslovení dôvery vám všetkým.
Príjemné prekvapenie, toto je prvé slovné spojenie, ktoré mi napadlo, keď som minulý týždeň našiel na webovej stránke Úradu vlády programové vyhlásenie tretej vlády Roberta Fica. Príjemné prekvapenie. Som presvedčený, že napriek rozdielnym pohľadom na svet, rozdielnym pohľadom na svet a rozdielnym riešeniam v politike by sme sa nemali len navzájom kritizovať, ale mali by sme sa občas vedieť aj pochváliť. A toto je ideálna príležitosť. Preto hovorím, že som bol aj ja milo prekvapený. Príjemne ma prekvapilo, že ste programové vyhlásenie vlády zverejnili. Nečakal som to. Po tých peripetiách o zverejnení, respektíve nezverejnení koaličnej zmluvy by človek čakal, že sa aj návrh programového vyhlásenia vlády utají aspoň na týždeň, dva. Napríklad s odôvodnením, že ide o vnútornú záležitosť koaličných strán, alebo že je to podmienené súhlasom všetkých partnerov, alebo že je to kvôli útokom opozície. Takže klobúk dole, oceňujem vašu ústretovosť a otvorenosť k verejnosti.
Rovnako treba oceniť túto politiku otvorenosti aj v iných oblastiach. Napríklad, že aj mená ministrov sú zverejnené, aj mená štátnych tajomníkov sú verejné. Možno nakoniec sa dopracujeme k tomu, že aj texty vládnych zákonov budú verejné. Ale nechcem veľmi odbočovať od témy, lebo ešte vojde do sály pán predseda Národnej rady a odoberie mi slovo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, nemusí, ja vás môžem upozorniť, že rokujeme o programovom vyhlásení vlády a nie o koaličnej zmluve.
Nech sa páči.
Grendel, Gábor, poslanec NR SR
Presne tak, takže ja sa vrátim k téme, lebo bol by som rád, keby aj môj prejav zostal verejný.
Dámy a páni, programové vyhlásenie vlády je povinná jazda. Najlepšie to ilustruje niekoľko citátov. Ak dovolíte, tak vám ich prečítam. Citát č. 1: "Vláda bude dôsledne presadzovať preventívne a represívne opatrenia v boji s korupciou, minimalizovať tak množstvo korupčných príležitostí a nastaviť účinný sankčný systém." Citát č. 2: "Vláda si je dobre vedomá toho, že závažná ekonomická kriminalita a korupcia ohrozuje základné princípy sociálne orientovaného, ekonomicky prosperujúceho, stabilného právneho a vo svete uznávaného štátu." A napokon citát č. 3: "Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje závažný spoločenský a ekonomický problém, ktorý ovplyvňuje tak kvalitu života občanov, ako aj kvalitu podnikateľského prostredia." Kolegyne, kolegovia, vedeli by ste si tipnúť, ktorý citát do programového vyhlásenia ktorej Ficovej vlády patrí? Jeden bol z roku 2006, druhý z roku 2012 a tretí z roku 2016. Nebudem vám hovoriť, ktorý citát z ktorého obdobia pochádza. Asi uznáte, že na tom veľmi nezáleží. Skrátka, programové vyhlásenie vlády je naozaj povinná jazda a čarovné na týchto vetách je, že by sa dali ľubovoľne vymeniť v rámci programových vyhlásení troch rôznych Ficových vlád a nikto by si nič nevšimol. A to som vypichol len jednu vetu z jednej oblasti, bezpečnosť a boj proti korupcii.
Akokoľvek sa to možno zdá, toto teraz nebola kritika, ale len ilustrácia toho, že programové vyhlásenie vlády je fakt povinná jazda. A tak pôsobí aj veľká časť textu programových vyhlásení rôznych vlád, nielen vlád Roberta Fica. Jeho špecifikum je skôr v niečom inom, že ak jeho programové vyhlásenia z roku 2016, 2012 a 2006 obsahujú rovnaké floskuly, tak to svedčí o tom, že sa za vlád Roberta Fica toho veľa nezmenilo. Však my v opozícii vieme.
Príjemným prekvapením č. 2 je, že si to aj vy sami priznávate, ako hovorí klasik, je to biele na čiernom. Ale držím vám palce. Dôležitejšie ako slová v programovom vyhlásení budú vaše skutky.
Po časti, ktorá sa dá nazvať povinnou jazdou, by som druhú kategóriu výrokov z programového vyhlásenia tejto vlády nazval omylmi. Niektoré naozaj stoja za pozornosť, a preto by som si ich taktiež odcitoval. Omyl č. 1, citujem: "Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, uskutočnených 5. marca 2016, občania vyjadrili podporu programu, ktorý je založený na spoločensko-politickej stabilite, sociálnom dialógu, štrukturálnych reformách a systémových zmenách v relevantných oblastiach spoločnosti." Omyl, vážení, vo voľbách do Národnej rady ľudia vyjadrili niečo úplne iné. V týchto voľbách ľudia vyjadrili túžbu po zmene a tá neprišla. Preto tá povolebná frustrácia, ktorou sme mnohí konfrontovaní.
Omyl č. 2, citujem: "Je to vláda s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov." Ďalší omyl, deliace čiary z deväťdesiatych rokov v skutočnosti neboli medzi ľavicou a pravicou, ale medzi zástancami a odporcami Mečiarizmu. Deliaca čiara v deväťdesiatych rokoch bola o tom, či únos Michala Kováča ml. niekomu prekáža alebo neprekáža. Či zmarené referendum niekomu prekáža alebo neprekáža. Či výbuch Remiášovho auta niekomu prekáža alebo neprekáža. Čiže ak hľadáte paralely s deväťdesiatymi rokmi, tak tú deliacu čiaru hľadajte niekde inde. Hľadajte ju medzi stranami, ktorým cétečko prekáža a ktorým neprekáža. Ktorým vyhodenie Ota Žarnaya prekáža alebo neprekáža. Ktorým zneužívanie Národnej kriminálnej agentúry na politické ciele prekáža alebo neprekáža. Ktorým šikanovanie doktorky Pechočiakovej v nitrianskej nemocnici prekáža alebo neprekáža. A tak ďalej.
Omyl č. 3: "Základným pilierom obnovenia dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov v efektívne a spravodlivé zdravotníctvo je zvýšenie transparentnosti na všetkých úrovniach systému." Omyl, pán minister. Ak staré hriechy z oblasti zdravotníctva zostanú nepotrestané, ak sa tu nakreslí hrubá čiara, tak sa dôvera občanov neobnoví. Naopak, v spoločnosti sa prehĺbi presvedčenie, že ak ste z tej správnej strany, tak si môžete dovoliť všetko.
A s tým trochu súvisí aj omyl č. 4, citujem: "Programové vyhlásenie vlády je postavené tak, aby vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spoločenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cieľom zastaviť nárast extrémizmu a extremizácie parlamentnej politiky." Držím vám v tomto palce, úprimne, ale ak táto vláda bude vládou kontinuity, ako to deklarujete hneď na úvod programového vyhlásenia, tak sa obávam, že opak bude pravdou, že nárast extrémizmu nezastavíte. Nie je potom náhodou omylom, že vaša vláda je vládou kontinuity? Lebo ak nie, bolo by dobré hneď na úvod volebného obdobia si vyjasniť niektoré otázky a možno aj priamo v programovom vyhlásení. A síce, koľko predražených cétečiek nakúpia štátne nemocnice od Medical Group? Koľko nových keltských garáži v areáli hradu postavíte? Koľko peňazí vrátite pánovi Bašternákovi? Alebo napríklad koľko nových kobercov vláda nakúpi, aby bolo kam zametať kauzy? Ako chcete byť vládou kontinuity bez zodpovedania týchto otázok?
Kľúčovými bodmi programového vyhlásenia vlády sú merateľné a hmatateľné záväzky, ktoré sa budú dať konfrontovať s realitou pri skladaní účtu o štyri roky. Sú veci, ktoré si zaslúžia pozornosť a môžu byť pokrokom. Môžu, ale nemusia. Napríklad účinný protischránkový zákon. Čo to presne znamená? Z programového vyhlásenia vlády to nie je celkom jasné. Ťažko sa to dešifruje. Bolo by dobré to trochu lepšie vysvetliť a konkretizovať, ako to bude fungovať v praxi. Po dvoch vládach Roberta Fica sú totiž schránkové firmy v tejto krajine úplne zabetónované. Napríklad mýtny tender do roku 2028 za takmer 1 mld. eur. Víťaz, firma SkyToll, akcionár, firma Ibertax, ktorého akcionárom je firma Rehlinger, ktorého akcionárom je firma Sevenra N.V, Amsterdam. Alebo tender na palivové karty za 135 mil. eur, víťaz, firma Peywell, ktorého akcionárom je firma Cromwell, ktorého akcionárom je firma SVK Distribution, ktorého akcionárom je EVO LIMITED, Cyprus. Neviem, či treba pokračovať. Nemocnice, diaľnice, záchranky – schránkové firmy sú všade. Sú tu 10-, 20-, 30-ročné zmluvy, ktoré vypršia až o ďalšie dve generácie. Aj na tieto zmluvy sa bude vzťahovať ten účinný protischránkový zákon? Alebo vláda kontinuity a pokroku znamená hrubú čiaru a tieto miliardy zazmluvnené z minulosti budú aj naďalej putovať na Cyprus, Curacao, Nový Zéland a do ďalších exotických destinácií?
Ďalším verejným prísľubom, ktorý ma zaujal, je z rezortu pána ministra Kaliňáka, ktorý tu tiež dnes nie je prítomný spolu s ďalšími trinástimi členmi vlády. Pán minister včera na výbore pre obranu a bezpečnosť povedal, že nevidí dôvod na výmenu policajného prezidenta. A dokonca po voľbách sa pre médiá vyjadril, že je to najlepší policajný prezident v histórii Slovenska. No nič (vyslovené s povzdychom). Spomínam to preto, lebo v programovom vyhlásení vlády sa píše aj toto, citujem: "Vláda vytvorí podmienky pre posilnenie parlamentnej kontroly menovania prezidenta Policajného zboru formou verejného vypočutia pred menovaním a obmedzenie možnosti jeho odvolania na zákonom ustanovené dôvody." Koniec citátu. Keby tu bol pán minister Kaliňák, tak by som sa ho opýtal, či sa bude tento záväzok vzťahovať aj na súčasného policajného prezidenta, najlepšieho v histórii Slovenska. Bude musieť aj pán Gašpar absolvovať verejné vypočutie alebo pán najlepší policajný prezident v histórii má výnimku a, naopak, cieľom tohto prísľubu z programového vyhlásenia vlády je jeho zabetónovanie do funkcie? Dúfam, že nie. Dúfam, že pán najlepší policajný prezident v histórii nemá naj-menšík problém. Hovorím naj-menšík, to je taký interný fór, ktorému budú rozumieť možno na Národnej kriminálnej agentúre. Takže dúfam, že pán Gašpar nebude mať naj-menšík problém absolvovať verejné vypočutie, aby sa celé Slovensko presvedčilo, že je naozaj tým najlepším policajným prezidentom v histórii. Aspoň na Slovensku, možno aj v strednej Európe.
Dúfam, že tento dokument, o ktorom diskutujeme, nie je myslený ako programové vyhlásenie budúcej vlády. Vyrovnaný rozpočet v roku 2020, protischránkové opatrenia po vypršaní 30-ročných zmlúv, verejné vypočutie budúcich policajných prezidentov, dúfam, že to všetko bude platiť tu a teraz.
Dámy a páni, včera si ma po ukončení rokovacieho dňa vo vestibule odchytila redaktorka Slovenského rozhlasu s otázkou, či zahlasujem za programové vysie..., pardon, vyhlásenie tretej Ficovej vlády. Chcel som to najprv povedať vám, aby ste sa to nedopočuli z médií, lebo už po pár mesiacoch vieme, že niektorí z vás sú na to obzvlášť citliví. Takže moja odpoveď je, že nezahlasujem. Ako občan som nedôveroval už prvej Ficovej vláde a nedôveroval som ani tej druhej. To, akým spôsobom bola zbúchaná táto vláda v priebehu jedného víkendu na utajených stretnutiach, alebo to, ako sa správate k opozícii v tomto parlamente, mi nedáva žiaden dôvod ani zmysel vyjadriť dôveru tejto vláde. Pretože ja tejto vláde nedôverujem.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis