Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.2.2020 o 14:20 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 14:20 - 14:21 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Myslím si, že na výroky prednesené v pléne je iba trestnoprávna imunita, ale civilnú žalobu, pán poslanec, môžete podať. V tom vám zákon nebráni.
No mňa fascinuje ale iná vec. Príde skupina poslancov s návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze. Potom iná časť poslancov obsadí rečnícky pult. Skupina poslancov, ktorá zvolala mimoriadnu schôdzu, sa dva dni dožaduje prístupu k rečníckemu pultu. Potom keď sa rečnícky pult uvoľní, skupina poslancov, ktorá zvolala mimoriadnu schôdzu, povie, že sa na tomto cirkuse nebude podieľať a odíde zo sály. Vy už fakt neviete, čo máte robiť týždeň pred voľbami od zúfalstva. Však to je hrozné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2019 17:03 - 17:04 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Musím povedať, že za tie štyri roky som nezažil takú mimoriadnu schôdzu, na ktorej by sa neprihlásili do rozpravy ľudia, ktorí sú podpísaní pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, alebo ľudia, ktorí zahlasovali za otvorenie takejto schôdze. Jediné moje logické vysvetlenie je, že všetci títo ľudia sú si vedomí toho, že uznesenie, ktoré sem predložili, je v skutočnosti zdrap papiera, že to uznesenie nemá žiadnu právnu záväznosť, že Národná banka to môže rovno hodiť do koša. Alebo keď chce, tak môže to zlato doviesť bez problémov aj zajtra bez tohto uznesenia Národnej rady.
A druhá poznámka, nerozumiem tomu, prečo ste sa rozhodli s takýmto návrhom prísť teraz? Brexit nie je žiadna novinka. Takí Maďari napríklad rozhodli o dovezení zlata z Británie už v marci v roku 2018. A čo sa deje teraz? Prečo práve teraz? V tomto prípade jediné moje logické vysvetlenie je, že ste nechceli riskovať rozkradnutie tohto zlata, kým ste boli pri moci, a teraz, keď už viete, že idete do opozície, tak ste sa rozhodli, že už bude to zlato v bezpečí na Slovensku, už nie je problém ho doviesť domov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.12.2019 11:31 - 11:32 hod.

Gábor Grendel
Chcel by som pripomenúť členom Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, že dnes máme výjazdové rokovanie výboru, takže 12.10 hod. odchádza mikrobus spred, tam pred schodami, pred budovou Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.11.2019 13:41 - 13:42 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Reagujúc na pani poslankyňu Sárközy, ale plynulo nadväzujúc na kolegu Dostála, by som chcel oceniť aj pána predsedu výboru Puciho, pretože nielen Robert Fico nechal vyradiť tie body, ale pán Puci vlastne včera navrhol, aby sme dnešné hlasovanie, ktoré malo byť o jedenástej, odložili na budúci týždeň takisto s týmto istým odôvodnením, aby bol dostatočný časový priestor na rokovanie o štátnom rozpočte. Takže... (Reakcia z pléna.)
Počúval som veľmi pozorne, takže vďaka patrí aj vám a, áno, mal som pocit, že, že pani poslankyňa Sárközy sa snaží využiť práve tento dostatočný časový priestor, až na to, že som mal miestami pocit, že sa jej pomiešali papiere medzi vyjadrením k štátnemu rozpočtu a kampaňovým mítingom strany MOST – HÍD. Pretože sme si naozaj mohli vypočuť nielen to, čo je v rozpočte navrhnuté na budúci rok, ale aj úspechy strany MOST – HÍD za uplynulé tri roky.
Áno, napríklad kolega Baránik sa určite bude takisto tešiť z toho, že rekonštruujú sa okresné súdy po celom Slovensku, ale teda bolo by fajn, keby aj po personálnej stránke došlo k rekonštrukcii týchto súdov, pretože nielen tie budovy hnijú, ale, bohužiaľ, v niektorých okresoch aj funkcionári týchto sudcov, súdov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2019 15:15 - 15:16 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem, pán kolega, že ste mi pripomenuli predsedu národnej strany pána Danka. Ak už ho spomínate, tak ja by som mal preňho jednu dobrú radu: Ak chce presadiť jeden prospešný zákaz pre Slovensko, pre spoločnosť, pre politiku, tak by mal v prvom rade presadiť zákaz zneužívania vojenskej tajnej služby na politické ciele, na pomstu voči opozičným politikom. Pretože to, čo si dovolil pán Balciar za uplynulý rok a pol urobiť voči opozičnému politikovi, pôvodne voči predstaviteľovi mimovládnej organizácie, je nechutné. A ako vieme, Vojenské spravodajstvo spadá pod rezort obrany, ktorý má politicky pod palcom Slovenská národná strana, takže pán Danko, ak chce byť prospešný, mal by začať tu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.11.2019 15:08 - 15:13 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Milé kolegyne, milí kolegovia, jeden z veľkých mysliteľov súčasnej vládnej koalície, ktorý momentálne zakrýva zneužívanie vojenskej tajnej služby na rozpracovávanie opozičných politikov, teda tento mysliteľ na začiatku volebného obdobia povedal niečo v tom zmysle, že rozkaz je viac ako zákon.
Vy ste týmto zákonom posunuli túto myšlienku ešte o level vyššie. Pre vás je zákaz viac ako zákon. A o tom, že tento zákaz je pre vás viac ako zákon, svedčí aj stanovisko prezidentky Slovenskej republiky.
A v tomto duchu idete od začiatku volebného obdobia. Najprv ste zakázali používať vizuálne pomôcky v pléne Národnej rady. Asi ste sa obávali toho, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, a naozaj, keď sme tu ukázali, ako vyzeralo 12 miliónov eur v hotovosti, tak ľudia pochopili, že podvody Ladislava Bašternáka boli proste podvodmi, lebo neexistuje, aby niekto vykešoval 12 miliónov eur v hotovosti.
Aj tento zákaz bol na hrane ústavy, pretože ústava veľmi jasne hovorí, citujem: "Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom." To je v ústave. Každý má toto právo okrem poslancov Národnej rady v pléne parlamentu. Toto vám prešlo.
Potom uprostred volebného obdobia ste vymysleli zákaz použiť meno lídra v názve politickej strany a prikázali ste mať určitý počet členov pre každú politickú stranu. Ako keby kvantita bola garanciou kvality jednotlivých politických strán. Ak by sme vychádzali z tejto logiky, tak najlepšou politickou stranou všetkých čias v našom regióne by bola komunistická strana, ktorá v roku 1989 evidovala len na Slovensku viac ako 450-tisíc členov.
No a teraz na konci ste prišli so zákazom zverejňovania prieskumov. Ale ako ovplyvňujú tieto prieskumy verejnej mienky nálady voličov, teda aký je skutočný vplyv týchto prieskumov? To, samozrejme, že preukázať neviete. Ale existujú príklady z minulosti, ktoré jasne hovoria, že tento návrh stojí absolútne na vode, pretože ak nám chcete nahovoriť, že dobrý výsledok v prieskume verejnej mienky 50 dní pred voľbami znamená pre politickú stranu aj dobrý výsledok vo voľbách, tak si spomeňte na vášho bývalého koaličného partnera, na stranu SIEŤ, ktorá mala 50 dní pred voľbami podľa prieskumov verejnej mienky 15-percentnú podporu voličov. Výsledok vo voľbách – ledva päť percent. Ak nám chcete povedať, že zlé čísla v prieskumoch verejnej mienky znamenajú zlý výsledok vo voľbách, tak si spomeňte na Ľudovú stranu Naše Slovensko, ktorá mala v prieskumoch verejnej mienky tri percentá a potom každý zostal v miernom šoku, že vo voľbách do Národnej rady získali viac ako osem percent. Takže ani toto nedáva zmysel.
Vy neviete preukázať ani ten základný dôvod, prečo ste s týmto návrhom prišli do Národnej rady. Čiže nielenže je to ústavnoprávny nezmysel, je to aj politicko-marketingový nezmysel. Je to hlúposť, ktorou ste dokázali, že pre vás nielen rozkaz je viac ako zákon, ale aj zákaz je pre vás viac ako zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.11.2019 13:07 - 13:08 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Žiadam o zaradenie bodu s názvom Zriadenie komisie na kontrolu používania informačno-technických prostriedkov.
Odôvodnenie: V zmysle zákona 166/2003 kontroluje použitie informačno-technických prostriedkov komisia zriadená Národnou radou Slovenskej republiky. Vládna koalícia však systematicky sabotuje zriadenie tejto komisie od začiatku volebného obdobia. Jediným logickým vysvetlením tohto konania je snaha zakryť zneužívanie odpočúvania v politickom boji, o čom svedčí mimochodom aj minulotýždňové pouličné obvinenie opozičného politika Jara Nagya. Aj preto je zriadenie komisie na kontrolu používania ITP viac ako dôvodné, a preto žiadam o zaradenie tohto bodu do programu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2019 18:54 - 18:55 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Baránik, ty si právnik a advokát, takže mojej reakcii budeš asi dobre rozumieť. Komunikácia Mariana Kočnera pochádza z mobilu Mariana Kočnera, ktorý je dôkazovým materiálom vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Viacerí ľudia, s ktorými si Marian Kočner dopisoval, sa teraz odvolávajú na telekomunikačné tajomstvo a podávajú trestné oznámenia. Iba na margo spomínam, že keď sa zverejnila moja komunikácia, nikto telekomunikačné tajomstvo neriešil a dokonca pán Šufliarsky dal pečiatku a podpis na to, že nebolo porušené telekomunikačné tajomstvo. Ale o to je o inom. Ak zverejňovaním komunikácie Mariana Kočnera dochádza k páchaniu trestného činu, rád by som upozornil na to, že trestné je aj podnecovanie na trestný čin. A kto podnecuje médiá, aby zverejňovali rozhovory Mariana K.? Citujem: "Zverejnite všetko naraz!" – vyzýva jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov pán premiér Pellegrini. Preto každý, kto sa voči zverejňovaniu správ Mariana Kočnera bráni trestným oznámením, by mal poslať policajtov rovno na Úrad vlády za tým, ktorý médiá podnecuje k tomu, aby zverejnili rozhovory Mariana Kočnera naraz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2019 18:33 - 18:35 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dostál, ja by som možno citoval tú starú známu vetu: Akým mečom bojuješ, takým zahynieš. Keď Marian Kočner zverejnil moje esemesky a emaily, nikto nehovoril o údajnej komunikácii, nikto z čelných predstaviteľov SMER-u nehovoril o tom, že treba preskúmať autenticitu, treba sa opýtať orgánov činných v trestnom konaní, či sú tie prepisy pravé. Nie, vtedy s obľubou citovali čelní predstavitelia SMER-u, či už na facceboku alebo na tlačových konferenciách, z týchto esemesiek a vysmievali sa novinárom, ktorí im odmietali odpovedať na otázky, ktoré akože diktoval Gábor Grendel. Lenže rozdiel je v jednom. Áno, ja som 11 rokov pôsobil v médiách a tykám si s bývalými kolegami, s ktorými som pôsobil v jednej redakcii alebo s ktorými som sa stretával v teréne. Ale nikdy som si netykal s ľuďmi z mafiánskych zoznamov, nikdy som si netykal s niekým, kto je obvinený z objednávky vraždy novinára alebo z toho, že okráda štát na daňových podvodoch. Preto sa pripájam k výzve poslanca Dostála, aby ste odovzdali vedenie schôdze niekomu z kolegov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2019 10:38 - 10:39 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Za poslanecký klub OĽANO asi netreba opakovať, že teda našu podporu tento pozmeňujúci návrh, samozrejme, že má.
Ja by som chcel využiť túto príležitosť aj prítomnosť pani ministerky na inú otázku, ktorá viac súvisí zo štátnou políciou než mestskou, ale možnože aj pánov z mestskej polície to bude zaujímať, takže týmto by som to chcel tak premostiť, pani ministerka.
Včera bola zverejnená informácia o rozpustení vyšetrovacieho tímu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, zostalo to tak visieť vo vzduchu nevysvetlené, vyvoláva to mnohé otázniky, napr. kto bude vyšetrovať veci, ktoré vyplynuli z doterajšieho vyšetrovania, ak ten tím bol rozpustený, takže by som bol veľmi rád, keby ste verejn..., verejnosti vysvetlili, ako to teraz bude. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis