Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

19.6.2019 o 11:09 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.6.2019 11:09 - 11:09 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem, pán predseda. Chcel by som pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, že o 12.15 hod. máme rokovanie na obvyklom mieste.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.5.2019 9:49 - 9:54 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážená pani ministerka, začnem takou rečníckou otázkou na vás, pani Kuciaňová, napríklad. Viete, ako vyzerá kandidát na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu pán Roman Konečný? Keby ste ho stretli na chodbe Národnej rady, vedeli by ste, že to je on, o ktorom budeme hlasovať, aby sa na sedem rokov stál riaditeľom Národného bezpečnostného úradu?
Ja som ho dovčera takisto nepoznal a takisto by som nevedel, ako pán Konečný vyzerá. A bolo mi to aj blbé, priznám sa na rovinu, pretože Národný bezpečnostný úrad nie je Rada Slovenského pozemkového fondu. Tam mi to až tak nevadí, že nepoznám presné tváre a životopisy tých ľudí, o ktorých budeme hlasovať, ale Národný bezpečnostný úrad rozhoduje naozaj o vážnych veciach, rozhoduje o tom napríklad, kto sa môže stať veľvyslancom, pretože aj na takúto funkciu potrebujete previerku Národného bezpečnostného úradu. Alebo rozhoduje o tom, ktoré firmy môžu podnikať s citlivými materiálmi, so zbraňami a tak ďalej, aj k tomu je potrebné mať previerku Národného bezpečnostného úradu.
Systém voľby je teda z môjho pohľadu absolútne zastaraný. Zákon hovorí iba to, že riaditeľom NBÚ sa môže stať človek, ktorý spĺňa podmienky podľa § 10; to je – zjednodušene – človek, ktorý môže disponovať previerkou Národného bezpečnostného úradu; a že na návrh vlády Slovenskej republiky volí tohto kandidáta Národná rada.
Kolegyne, kolegovia, tento systém voľby považujem naozaj za veľmi zastaraný. A nekonzistentný. Len nedávno tento parlament zmenil spôsob voľby policajného prezidenta, ktorý som síce kritizoval, lebo som tvrdil, že policajným prezidentom sa aj na základe tohto nového, akože transparentného spôsobu stane pán Lučanský, ale chválil som, že kandidáti musia prejsť verejným vypočutím na výbore pre obranu a bezpečnosť. Považujem to za dôležité a za prínos v rámci politickej súťaže, pretože vďaka verejnému vypočutiu si mohli občania vypočuť, predstaviť týchto kandidátov a urobiť si vlastný názor o tom, či sú kandidáti na policajného prezidenta dostatočne kompetentní na to, aby sa, aby boli vymenovaní do tejto funkcie.
Pri NBÚ takéto verejné vypočutie zákon nepozná a dokonca, ak je vôbec nejaké vypočutie, tak to vypočutie je tajné. Jediný priestor, kde poslanci Národnej rady majú možnosť stretnúť kandidáta na riaditeľa NBÚ pred voľbou, je výbor na kontrolu Národného bezpečnostného úradu, lenže rokovania tohto výboru sú tajné. Takže ak nejaký poslanec sa chce zúčastniť na rokovaní výboru a pozrieť si aspoň deň pred voľbou kandidáta na riaditeľa NBÚ, tak musí požiadať výbor, aby súhlasil s účasťou, a potom výbor musí hlasovaním odobriť účasť takéhoto poslanca na rokovaní výboru pre kontrolu NBÚ.
Zákon o ochrane utajovaných skutočností teda hovorí, voľte v Národnej rade riaditeľa NBÚ, ale nestarajte sa o to, koho vlastne volíte. Tento spôsob voľby ja teda naozaj považujem za zastaraný a aj v tejto oblasti by som privítal, keby či súčasná Národná rada, alebo tá budúca po voľbách v roku 2020 zmenila zákon o ochrane utajovaných skutočností tak, aby poslanci mali možnosť vypočuť si predstavy kandidáta na riaditeľa NBÚ, klásť mu otázky bez toho, aby sa museli doprosovať výboru na kontrolu NBÚ, aby sa na takomto vypočúvaní zúčastnili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.5.2019 11:31 - 11:32 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem pekne. Chcel by som pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, že dnes o 12.15 máme rokovanie na obvyklom mieste.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2019 11:31 - 11:32 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tri roky tu nepočúvame nič iné, len to, že toto je silná a stabilná koalícia, ktorá nemá alternatívu, ale samozrejme nikdy to nebola pravda. Po prvom roku bola vypovedaná koaličná zmluva, po druhom roku bol vymenený premiér a minister vnútra pod hrozbou predčasných volieb, no a teraz predseda Národnej rady vyzýva iného poslanca, resp. poslankyňu Národnej rady, aby odišli z koalície. To je naozaj dôkaz o silnej a stabilnej vládnej koalícii.
A chcel by som k tomu povedať už iba jedno, aj keď na to pani poslankyňa Cséfalvayová už čiastočne zareagovala, chcel by som sa pridať k výzve pána predsedu Národnej rady, odíďte z vládnej koalície, pani poslankyňa, ste v opozícii srdečne vítaná.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2019 17:45 - 17:45 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem, ďakujem pekne za slovo. Ja by som po dnešnom hlasovaní chcel poukázať na to, toľko koaličných aj poslaneckých návrhov je ochotná opozícia podporiť. Len tak na zamyslenie, že niekedy aj istá reciprocita by neuškodila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2019 14:28 - 14:29 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem za slovo. Je naozaj pozoruhodné, čo je prioritou pre Slovenskú národnú stranu. Začali ste logom RTVS na začiatku volebného obdobia a končíte logom hokejovej reprezentácie na konci volebného obdobia. Čiže dvojbodka a hokejky. Jeden väčší problém ako druhý.
Občania Slovenskej republiky sa naozaj musia mať vynikajúco, že toto sú tie priority, ktoré treba v parlamente riešiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 15:43 - 15:45 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Keď už sa tu toľko kope do bývalého ministra Jána Figeľa, tak rád by som pripomenul jednu kauzu PPP, prečo boli zrušené projekty PPP. V októbri 2011 vyšetrovateľ Prezídia Policajného zboru obvinil z podvodu bývalého zamestnanca ministerstva dopravy z falšovania čísel v analýze, podľa ktorej výstavba diaľnic cez PPP je pre štát finančne výhodnejšia ako klasické financovanie cez štátny rozpočet. Pôvodná analýza totižto od firmy Wood and company pre ministerstvo dopravy tvrdila, že financovanie cez PPP bude drahšie o pol miliardy eur. Napriek tomu z ministerstva dopravy za prvej vlády Roberta Fica išla do vlády analýza s pozmenenými číslami, podľa ktorých už malo byť financovanie cez PPP o 29 mil. eur výhodnejšie. Trestné stíhanie bolo v tejto veci zastavené len preto, lebo vláda Ivety Radičovej skončila predčasne, prišla čisto smerácka vláda a nové vedenie ministerstva dopravy polícii oznámilo, že si neuplatňuje žiadne škody. A tam kde nie je škoda, nie je ani trestný čin a prokurátor nariadil zastaviť trestné stíhanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 13:38 - 13:38 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán minister, niektorí to o vás vedia, niektorí nie, ale spomínali ste to hneď na úvod svojho vystúpenia, že vy ste bývalý šermiar. Tak musím povedať, že to bola asi – táto športová kariéra – dokonalá príprava na túto funkciu, lebo aj so slovami viete veľmi dobre šermovať a naozaj ste zabavili tu prítomných v rokovacej sále. A možno by aj pomohlo, keby ste niektorým iným členom vlády alebo aj tohto parlamentu dali občas nejaké tréningy šermovania, lebo bolo by to celkom osviežujúce.
No a tak ako som vás počúval, čo všetko sa pripravuje, ale nestihne sa dokončiť, tak mi napadlo, že tá vaša funkcia by sa možno mohla volať nie minister dopravy, ale minister prípravy.
A posledná vec. Pán Kollár, viackrát ste spomínali pána Kollára, ste sa naňho obracali ako na právnika; Boris Kollár nie je právnikom, je jeden Kollár, ktorý je právnik, ale nie je to Boris, ale Zoro. Ale on zatiaľ v Národnej rade nesedí.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.4.2019 14:30 - 14:32 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som sa predsa len opýtal, či by ste nezvážili, už odchádzate ako minister financií, takže skôr otázka pre vášho nástupcu, ale aj pre ostatných členov vlády, aj pána ministra obrany sa to týka, proste komplexné porovnanie alebo zrovnoprávnenie týchto zákonov, pretože čo sme sa snažili tou novelou zákona zmeniť ohľadne OČR, bolo to, že kým bežný zamestnanec podľa zákona o sociálnom poistení môže čerpať tzv. OČR-ku, ktorá, áno, nie je vo výške plného platu. Môže čerpať OČR-ku aj v prípade chorého rodiča alebo rodiča manžela, manželky, tak pre všetkých týchto príslušníkov spomínaných zborov v prípade chorých rodičov a rodičov manžela, manželky to možné nie je.
A pre mňa za mňa nech je to len 50 % platu alebo iný príplatok, ale proste v prípade, že im ochorejú rodičia, tak sa o nich proste nemôžu postarať v domácom prostredí.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.4.2019 14:12 - 14:13 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, myslím si, že úroveň tej debaty udal ten samotný citát, ktorý som citoval v otázke, ktorá bola položená. Kontrolujeme, áno, máte pravdu, kontrolujeme, či vláda pokračuje a funguje tak, ako ďalej má, pretože ten výrok bol časovaný vtedy, keď tu bola otázka ohľadne predčasných volieb, ktoré ste spomínali aj vy, pán premiér, na to bola potom reakcia pána predsedu Národnej rady, čiže v tomto kontexte si myslím, že je v poriadku, ak sa opozícia pýta, či predčasné voľby budú, alebo nebudú. Nepýtal som sa takto na priamo, ale pýtal som sa cez výrok pána predsedu Národnej rady.
A, áno, máte pravdu, pán Dostál mi urobil službu, ale urobil ju preto, lebo sme mali pocit, že pán Nemky tiež robí službu, aby nevyšiel čas na túto tretiu otázku. Takže ja ďakujem pánovi Dostálovi a vy by ste mohli pánovi Nemkymu.
Skryt prepis