Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Dámy a páni, konečne novela, ktorá rieši skutočné problémy občanov. Na toto sa čakalo. Konečne bude raj na zemi, keď túto novelu zákona schválite. Učitelia od nadšenia zrušia štrajkovú pohotovosť, Apple presťahuje svoje sídlo do priemyselného parku vo Vranove nad Topľou (potlesk), bude viac práce, lepšie platy, krajšie nemocnice, extrémizmus sa stane neznámym pojmom a Rumuni k nám budú chodiť na školenia...
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Dámy a páni, konečne novela, ktorá rieši skutočné problémy občanov. Na toto sa čakalo. Konečne bude raj na zemi, keď túto novelu zákona schválite. Učitelia od nadšenia zrušia štrajkovú pohotovosť, Apple presťahuje svoje sídlo do priemyselného parku vo Vranove nad Topľou (potlesk), bude viac práce, lepšie platy, krajšie nemocnice, extrémizmus sa stane neznámym pojmom a Rumuni k nám budú chodiť na školenia o boji proti korupcii. "Ibaže by nie," ako hovorí Marián Čekovský.
Za normálnych okolností by si táto novela nezaslúžila ani faktickú poznámku, pretože namiesto problémov bežných ľudí rieši niečo, čo kvalitu života 99 % občanov na Slovensku nijako neovplyvní. My sa k nej však musíme vyjadriť, pretože táto novela ide obmedziť slobodu prejavu, čo je vôbec jedným z najzakladanejších ľudských práv a často jediným nástrojom opozície. Ak by sme to prešli mlčaním, ľudia by sa nedozvedeli, že lámanie demokracie pokračuje aj po voľbách a dokonca jeho lídrom už nie je najsilnejšia vládna strana súčasnosti, ale budúcnosti. A že k tomuto lámaniu ochotne asistujú aj ostatní koaliční partneri.
Pre štyroch z piatich predkladateľov je táto novela vôbec prvou legislatívnou iniciatívou v tomto volebnom období. Sú to: Andrej Danko, Martin Glváč, Tibor Bernaťák a Andrej Hrnčiar. Páni, ktorí sú súčasťou parlamentnej väčšiny, ktorí majú tú možnosť prísť pomaly s čímkoľvek a majú istotu, že by im to prešlo. Znížiť dane, zjednodušiť podnikateľské prostredie, zvýšiť transparentnosť vo verejnom obstarávaní, urobiť niečo pre mamičky, pre mladé rodiny. Ale vy ste si vôbec ako prvý zákon, ktorého ste autorom, vybrali kladivo na opozíciu. Aj tým vysielate signál, kde sú vaše priority.
Prečo to robí SMER, tomu sa dá celkom rozumieť, čokoľvek, čo odvádza pozornosť od kauzy Bašternák, sa zíde. Prečo to robí SNS, aj tomu sa dá rozumieť, pretože netreba byť vyštudovaným politológom, aby človek vedel, že najväčší voličský potenciál má SNS práve medzi voličmi SMER-u. Takže pri tomto zdanlivom spojenectve a empatii, kde sa kauzy zľahčujú a opozícia šikanuje, ide skôr o akési smrteľné objatie, ktoré už tieto dve strany v minulosti zažili len v opačnej zostave.
Prečo ale tomuto lámaniu demokracie v podaní SMER-u a SNS asistuje ešte aj MOST - HÍD, ktorého predseda pán Bugár pred zhruba 20 rokmi v tejto istej sále stál tu pred rečníckym pultom počas už spomínaného prejavu Ivana Lexu, v rukách držal transparent, tomuto naozaj, skrátka, nerozumiem.
Čo by ste vtedy povedali, pán podpredseda parlamentu, keby na druhý deň prišli poslanci Gašparovič, Ľupták, Slota a zakázali používať vizuálne pomôcky v parlamente, keby vtedajšia vládna moc takto zmenila rokovací poriadok, čo by ste na to povedali? Že dobre? Že ďakujem?
V tejto novele sa často argumentuje, že ide o bežné opatrenia, ktoré sú aj v iných európskych krajinách, ale očividne ste nenašli jeden komplexný model, ktorý by platil v jednej krajine, a tak ste si povyberali to, čo sa vám hodilo vo Francúzsku, niečo z európskeho parlamentu, niečo z belgického parlamentu. Ale keď ste si už dali tú námahu povedať A, mohli ste povedať aj to B. Aj keď chápem, že to sa vám do tohto konštruktu nehodí. A tým B je, že používanie vizuálnych pomôcok je v parlamentoch európskych štátov úplne bežné. Že nosenie tričiek je takisto v niektorých parlamentoch úplne bežné.
A tak by som vám to aj rád ukázal, ešte kým mám tú možnosť. (Rečník zobral do rúk názorný materiál, ukazujúc ho plénu.) Andreja Babiša vám asi, kolegovia z vlády, nemusím veľmi predstavovať, Duslo Šaľa asi tiež poznáte, aj sa tu zmenil zákon v minulom volebnom období kvôli tejto firme, aby mohla dostať daňovú úľavu.
A škoda, že tu nie je pán poslanec Pavlis, ktorému je pán Babiš asi tiež trochu známy, pretože keby tu bol, tak by som sa ho opýtal, čo si myslí, čo by povedal pán Babiš, keby sa v Českej republike zakázali vizuálne pomôcky. Aj tričko, aj registračná pokladnička, taká detská. (Reakcia z pléna.)
Nie, Babiš je váš kamarát. Vy ste mu dali daňovú úľavu asi 60 mil. eur v minulom volebnom období. Nie vy osobne.
(Rečník zobral do rúk ďalší názorný materiál, ukazujúc ho plénu.) Alebo český sociálny demokrat, to je spriatelená strana, pán Rath. Toho asi tiež poznáte. Vizuálne pomôcky aj fľaštička.
Alebo už toľko spomínané Maďarsko. (Rečník zobral do rúk ďalší názorný materiál, ukazujúc ho plénu.) Horný nápis je o tom, že tu funguje tabaková mafia. A spodný: kradnete, podvádzate a klamete, FIDESZ. To je strana pána Orbána, ktorý je, pokiaľ viem, je vám tiež celkom blízky. A špeciálne teda tieto prípady dávam do pozornosti kolegom zo strany MOST - HÍD, aj keď tu nikoho z tejto strany v tejto chvíli nevidím. Ale nedivím sa, lebo oni asi vedia, že aj v maďarskom parlamente zmenili rokovací poriadok, kde zakázali používať vizuálne pomôcky. A ako už kolegovia spomínali, ten prípad skončil na Európskom súde pre ľudské práva. A okrem toho, že v maďarskom parlamente týchto poslancov aj pokutovali a Európsky súd im priznal odškodné, tak vizuálne pomôcky sa môžu v maďarskom parlamente opäť používať.
A ešte tričká na záver. (Rečník zobral do rúk ďalší názorný materiál, ukazujúc ho plénu.) Ako vidíte, v Európskom parlamente si ľudia bežne obliekajú tričká. Napríklad aj s nápisom "No sanzioni", to je asi po taliansky, "alla Russia". A predpokladám, že väčšine v Európskom parlamente sa tričká s takýmto nápisom asi tiež nepáčili, ale nezakázali to.
Zmyslom vizuálnych pomôcok, dámy a páni, je uľahčiť a zjednodušiť pochopenie niekedy ťažkých a zložitých tém. To si naozaj myslíte, že ak tieto pomôcky vykážete zo sály, tak ich ľudia neuvidia? Veď keď nám to zakážete prezentovať tu, tak ich ľuďom ukážeme mimo sály. A potom nás vykážete z tejto budovy? Tak pôjdeme na ulicu. Potom nás vykážete z ulice? Z republiky? Z Únie?
Dámy a páni, máte väčšinu, robte, ako uznáte za vhodné. Je to vaša vizitka. Ale myslíte na to, že šijete búdu aj na seba, lebo raz sa v tej opozícii môžte ocitnúť aj vy.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis