Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2019 o 16:37 hod.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2019 16:37 - 16:38 hod.

Igor Janckulík
Ďakujem. Pán kolega ďakujem za vystúpenie a ak je to pravda čo si povedal tak to nie je plytvanie finančnými zdrojmi ale povedal by som, že to je obyčajné sprosté rozkrádanie. Mrzí ma, že NDS nerieši programové vyhlásenie vlády, to by ich malo najviac zaujímať NDS ale rieši takéto kšefty. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 14:47 - 14:47 hod.

Igor Janckulík
Ďakujem. Pán kolega Elemér, ja nehovorím, že na juhu nepotrebujete cesty. Určite aj tam žijú ľudia a určite si aj tam zaslúžia veľmi dobré cesty. A ak ja budem mať možnosť to ovplyvniť, tak budem sa vždy snažiť, aby sa aj pomohlo juhu. Ale teraz vlastne rozpráva o tom, že sa neplní programové vyhlásenie vlády, a ja na to stále poukazujem. Ale som rád, že v tvojom vystúpení si spomenul Oravu, a to si veľmi vážim.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 14:35 - 14:35 hod.

Igor Janckulík
Ďakujem za všetky faktické poznámky. Ja sa len vyjadrím ku tej dlhovej brzde. Ja som bol proti dlhovej brzde z jednoduchého dôvodu, lebo ministerstvo dopravy nemalo toľko pripravených projektov, aby sme mohli čerpať tieto peniaze.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.4.2019 14:16 - 14:32 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia.
Pán minister, hlavný dôvod, prečo vás odvolávame, je, že sa neplní programové vyhlásenie vlády. V programovom vyhlásení vlády je jasne napísané, že vláda sa zaväzuje udržiavať vysoké tempo výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. Sú tam presne uvedené úseky rýchlostných ciest a diaľnic, ktoré sú prioritou tejto vlády. Realita je však taká, že od začiatku roka 2018 až dodnes Národná diaľničná spoločnosť neodovzdala do užívania verejnosti, a dokonca ani nevysúťažila ani kilometer novej diaľnice.
Okrem toho je v programovom vyhlásení vlády napísané, že sa bude opravovať 180 kilometrov ciest prvej triedy a 60 mostov. Žiaľ, musím konštatovať, že to boli iba prázdne sľuby, ktoré skončili iba na papieri. Treba si uvedomiť, že volebné obdobie sa kráti a na naplnenie programového vyhlásenia vlády vám zostáva reálne osem mesiacov. Som presvedčený, že história sa bude opakovať aj tentoraz a zhruba štyri mesiace pred voľbami už nikto nebude realizovať zásadné rozhodnutia. Treba voličom otvoriť oči a pripomenúť, že po voľbách sa budú noví ministri opäť šesť mesiacov orientovať a začnú rozhodovať ku koncu roku 2020. Hotová katastrofa pre budovanie diaľnic a rýchlostných ciest.
Tunel Višňové. Kolega Miro Ivan už tu viackrát zdôraznil, aké sú tam problémy. Ja by som len chcel zdôrazniť, kde ja vidím zásadné problémy. Dohoda so zhotoviteľom je prezentovaná ako veľký úspech ministerstva. Prečo ste si teda text tejto úžasnej dohody dali schváliť na rokovaní vlády? To riešite ako kolektívnu vinu? Pani ministerky a páni ministri, viete vôbec, čo ste pánovi ministrovi schválili? Ja ale tvrdím, že ministerstvo malo robiť všetko pre to už dávno, aby k tejto situácii vôbec nedošlo. Už koncom roka 2016 bola situácia kritická a mala sa jej venovať zvýšená pozornosť a kontrola. Keď objednávateľ Národná diaľničná spoločnosť zistila skutočnosť, že zhotoviteľ neplní míľniky, čo ste vykonali, aké opatrenia ste prikázali vykonať Národnej diaľničnej spoločnosti? Uplatnila si Národná diaľničná spoločnosť sankcie vyplývajúce z neplnenia zmluvy? Ak nie, vyvodili ste dôsledky za porušovanie rozpočtových pravidiel?
Ministerstvo sa všetku vinu snaží hodiť na zhotoviteľa. To ale nie je pravda. Stavbu realizujú traja: zhotoviteľ, stavebný dozor a objednávateľ. Samozrejme, za aktívnej pomoci projektanta. Netvrdím, že zhotoviteľ je bez viny, ale úloha ministerstva sa tiež nedá označiť ako maximálne súčinná pri tejto výstavbe.
Len spomeniem. Doteraz sa Národná diaľničná spoločnosť nevyjadrila, koľko odpočívadiel má byť na tomto diaľničnom úseku ani to, kde majú byť umiestnené, či pred alebo za tunelom. Taktiež by ma zaujímalo, či Národná diaľničná spoločnosť odpovedala na všetky nejasnosti zhotoviteľovi, aby mohol zhotoviteľ plynulo projektovať v zmysle zadávacích podmienok objednávateľa a tým plniť zmluvu o dielo.
Pán minister, preverili ste, či niektoré pokyny vydané objednávateľom nezvýhodňovali niektorého účastníka výstavby? To sú základné veci, bez ktorých sa stavba nedá realizovať a v termíne dokončiť. Zaujímalo by ma tiež, prečo Národná diaľničná spoločnosť neumožnila predávať výrub z tunela. Mohla tak zvýšiť príjmy Národnej diaľničnej spoločnosti. Veď je to predsa jej kameň. A podľa mojich informácií boli až traja záujemcovia. Naopak, Národná diaľničná spoločnosť prinútila zhotoviteľa na jeho náklady voziť až jeden milión metrov kubických kameňa do Sučian.
A taká jedna poznámka. Je prebytočný kameň upravený tak, ako predpisuje zmluva? Alebo je na túto úpravu pokyn na zmenu? Prečo sú na portáli Dubná Skala odparkované pracovné stroje? Veď objednávateľ má so stavebným dozorom prehľad strojov, ktoré boli používané na stavbe. To ministerstvo chce hradiť prestoje týchto strojov?
To sú len základné veci. Dalo by sa pokračovať ešte dlho, napríklad zmeny technických parametrov, mostov a tak ďalej. Toľko ospevovaná dohoda nie je úspechom. Nemalo to sem vôbec zájsť. A táto dohoda akosi zabúda na nároky zhotoviteľa počas výstavby, ktoré stále nie sú doriešené, a na ďalšie súdne spory medzi zhotoviteľom a objednávateľom, ku ktorým určite príde. Ja len dúfam, že ministerstvo dopravy vie, čo robí, a výsledok nebude finančné zaťaženie daňových poplatníkov z dôvodu neprofesionálneho prístupu všetkých zainteresovaných vo výstavbe.
Mrzí ma, že toto znova len prispeje k ďalšiemu zhoršeniu dopravnej situácie v Žilinskom kraji. Napríklad taká cesta pod Strečnom I/18, kde prejde denne zhruba 27-tisíc vozidiel, bude mať veľké problémy. Tento rok tam má v pláne Slovenská správa ciest opravovať dva mosty a Žilinský samosprávny kraj tento rok pripravuje rekonštrukciu ciest II/583 Belany – Párnica. To znamená, že motoristi z tejto komunikácie sa automaticky presunú na cestu popod Strečno, kde sa podstatne zvýši už aj tak katastrofálna doprava.
Musím objektívne povedať, že príprava a výstavba rýchlostných ciest a diaľnic je komplikovaný proces, ktorý prechádza viacerými volebnými obdobiami. Osem až desať rokov trvá príprava a potom by mala nasledovať niekoľkoročná realizácia. Musím však povedať, že minister Érsek vedel, do čoho ide, že ministerstvo dopravy je komplikovaný rezort.
Pán Érsek tu pôsobil ako štátny tajomník v rokoch 2010 až 2012, kedy aj prebehla prípravná fáza tunela Višňové s priľahlými úsekmi a križovatkami. Toto ešte prebehlo v poriadku. Problém s Višňovým začal až s výberom tretieho uchádzača v poradí vo verejnom obstarávaní za ministra Počiatka a vystupňovalo sa to až do dnešnej situácie. Štátnym tajomníkom bol potom pán Érsek aj v roku 2016 za ministrovania pána Brecelyho.
Ja som taktiež pôsobil na ministerstve dopravy ako splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty. Bolo to bez pár dní osemnásť mesiacov. Tu musím povedať, že počas môjho pôsobenia som sa cítil nie ako partner pre spoluprácu, ale ako nútené zlo. Počas môjho pôsobenia nedošlo ani k jednému pracovnému stretnutiu s ministrom k rýchlostným cestám. Nebol som pozvaný ani na jednu poradu vedenia. Keď som sa po mojom menovaní stretol s ministrom a pýtal som sa ho na spoluprácu, jeho odpoveď bola stručná: "Rob si, čo chceš." Tým mi bolo jasne povedané, že veľkú podporu zo strany ministra nemôžem očakávať.
Hoci útvar splnomocnenca znie honosne, aby ste si nemysleli, môj tím predstavoval jeden a pol človeka. Ale ešte aj toto by sa dalo ako-tak zvládnuť, ak by bola, ak by existovala súčinnosť s ministrom a ak by sa z jeho strany podporovala spolupráca. Ale aj napriek týmto obmedzeným zdrojom a možnostiam sa mi podarilo vytvoriť pracovné skupiny pre všetky rýchlostné cesty, ktoré boli vtedy vo fáze prípravy. Tieto pracovné skupiny sa skladali zo starostov a primátorov obcí a miest, cez ktoré bola plánovaná rýchlostná cesta. Stretávali sme sa pravidelne s vedením Národnej diaľničnej spoločnosti v ich centrále, ale aj priamo v dotknutých regiónoch. Tu musím oceniť prístup Národnej diaľničnej spoločnosti, že bola vždy ochota rokovať s jednotlivými pracovnými skupinami. Žiaľ, musím však spomenúť, keď sa malo uskutočniť stretnutie s pracovnou skupinou R3 na Orave, vtedy minister zakročil a investičnému riaditeľovi Národnej diaľničnej spoločnosti zakázal zúčastniť sa tohto stretnutia, len pár hodín, len pár hodín pred stretnutím, keď starostovia už boli prítomní na dohodnutom stretnutí.
Pri mojich cestách po regiónoch som sa stretával so znechutenými ľuďmi, ktorí už dávno prestali veriť neustále sa posúvajúcim termínom. Ich situáciu ohľadom zhoršenej bezpečnosti na cestách som sa snažil aspoň sčasti riešiť tak, že môj neveľký rozpočet som použil na budovanie inteligentných priechodov pre chodcov. Tieto priechody pre chodcov sa stavali v rôznych častiach Slovenska, na rozdiel od ministra Érseka, ktorý preferuje väčšinou juh Slovenska.
Teraz otvorím tému R3 na Orave, ktorú minister až tak nemusí. Táto rýchlostná cesta bola taktiež v programovom vyhlásení vlády. Zdôrazňujem, že úsek Tvrdošín – Nižná bol najlepšie pripravený na súťaž na zhotoviteľa. Stavebné povolenie bolo už vydané v roku 2012. Ďalšie úseky Nižná – Dlhá nad Oravou a Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová boli v pláne s predbežným začiatkom výstavby v roku 2019. Žiaľ, dnes sú už tieto dva úseky uvádzané v strategickom pláne stavieb so začiatkom výstavby v roku 2023 a som si istý, že to nebude ani v 2023, lebo ministerstvo dopravy stále nevie nájsť 3,5 mil. euro, aby sa pokračovala ďalšia príprava tohoto projektu.
Musím konštatovať, že rozbeh ohľadom R3 bol celkom dobrý, kým som bol koaličný poslanec. Koncom júla 2017 sa začalo verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Ale akonáhle som opustil vládnu koalíciu, celý proces sa začal akosi záhadne komplikovať a spomaľovať. Toto verejné obstarávanie sa tiež zapíše do histórie. Žiaľ, ako jeden z najdlhšie súťažených úsekov v pomere k jeho dĺžke a cene. Iba pripomínam, ide o štvorkilometrový úsek v polovičnom profile v predpokladanej cene 75 mil. eur.
Obyvatelia Oravy ma už viackrát vyzvali, aby sme urobili obrovskú blokádu ciest pre nečinnosť ministerstva dopravy. Rozhodli sme sa ísť pokojnejšou cestou, ako upozorniť na to, že aj Orava je na mape Slovenska, že aj Orava je v programovom vyhlásení vlády. Minister dopravy aj predseda vlády dostanú od nespokojných obyvateľov Oravy desaťtisíce pohľadníc, kde vyjadria svoj názor. Týmto spôsobom – zatiaľ – nezablokujeme už aj tak plné cesty, kde motoristi už aj tak trpia, ale zablokujeme podateľne na ministerstve dopravy a podateľne na Úrade vlády. Verím, že názor desaťtisícov ľudí nebude ignorovaný.
Ďalší problém v Žilinskom kraji je nedostavaná D3. Pán minister, ako je to s majetkovoprávnym vysporiadaním pripravovaných stavieb? Poviem vám, veľmi zle. Nebojím sa povedať, že nič sa majetkovoprávne nevysporiadava, to znamená, celé zlé. Musím povedať, že pravidelné kolóny by sa dali aspoň sčasti znížiť posilnením vlakových spojov na tomto úseku. Nemá zmysel, aby vyššie územné celky dávala, vyšší územný celok dával viacej peňazí do autobusovej dopravy, keď autobusy aj tak stoja v kolónach. Je zarážajúce, že ministerstvo nevie vyhovieť napríklad obci Svrčinovec, ktorej by veľmi pomohlo, keby ministerstvo dopravy vytvorilo aspoň tri vlakové spoje na trase Skalité – Čierne – Cvrčinovec – Čadca, čo je úsek dlhý smiešnych 15,5 kilometra.
Ďalej musím spomenúť problém v Ružomberku, kde sa na zjazdoch z D1 vytvárajú dlhé kolóny, hlavne v piatky a nedele. Tu Žilinský samosprávny kraj navrhol riešenie, žiaľ, na oficiálny list žilinskej župy ministerstvo doteraz, vyše pol roka, nebolo schopné odpovedať. Musím povedať, že jedno riešenie, ktoré ste prisľúbili vybudovať na jar, jeden jazdný pruh v dĺžke zhruba 950 metrov na ceste I/18 v smere z Ivachnovej je zrejme tiež utópia a vodiči budú stále trpieť v kolónach. Aspoň tento sľub, pán minister, prosím, dodržte.
Samosprávne kraje na Slovensku, pod ktoré patria cesty II. a III. triedy, neustále doplácajú na meškajúcu výstavbu rýchlostných ciest a diaľnic a nekvalitné cesty I. triedy. Slovenská správa ciest je už dlhodobo podfinancovaná. Viaceré úseky ciest I. triedy sú v havarijnom stave. Treba si uvedomiť, že aj bezpečnostné prvky na týchto cestách sú v dezolátnom stave a ohrozujú bezpečnú prevádzku na cestách I. triedy.
Páni poslanci, aj vy a vaše rodiny prechádzajú po tak nebezpečných úsekoch. Tieto cesty neboli správne; tieto cesty neboli stavané na takúto intenzitu dopravy a automaticky sa doprava presúva na župné cesty II. triedy, ktoré už vonkoncom nie sú stavané na takéto zaťaženie a nečinnosťou ministerstva sa nadmerne ničia a opotrebovávajú.
Ministerstvo dopravy má od 17. februára 2019 na opravy ciest I. triedy navýšený rozpočet o 50 mil. eur oproti schválenému rozpočtu na tento rok. Toto určite kvitujem, ale na druhej strane musím povedať, že podľa informácií, ktoré mám, ste trikrát zmenili a zastavili prípravu obstarávania. Prečo ministerstvo dopravy takto brzdí potrebné investície do regiónov? Prečo ministerstvo dopravy nedá vypísať súťaže v menších balíkoch jednotlivým investičným výstavbám a správam ciest? Bolo by to určite rýchlejšie a lacnejšie. Ministerstvo by si už konečne malo uvedomiť, že máme štyri ročné obdobia: jar, leto, jeseň, zima. A ak sa budú takto robiť obštrukcie, tak cesty I. triedy, ktoré to zúfalo potrebujú, sa budú rekonštruovať, tak ako to bolo minulý rok v Žilinskom kraji, až v novembri. Potom to aj tak vyzerá.
Pán minister, tých problémov je v každom regióne určite veľa. Ja viem, že na dnešnej schôdzi vás asi neodvoláme, ale bolo nutné verejnosť upozorniť na tie problémy a aby si uvedomovali ich závažnosť.
Kolegyne a kolegovia zo SMER-u, Slovenskej národnej strany a MOST-u – HÍD, vám nevadí, že sa neplní programové vyhlásenie vašej vlády? Ste spokojní s dopravou vo vašom regióne?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 13:38 - 13:38 hod.

Igor Janckulík
Ďakujem za slovo.
Pán minister, stále tu spomínate pána ministra bývalého Figeľa. Ja sa chcem spýtať, a pán Počiatek sa kde stratil? On nemá zodpovednosť? Ja si myslím, že on má veľkú zodpovednosť za to, čo sa tam stalo. A ako štátny tajomník určite nemali ste také veľké právomoci, ale ako štátny tajomník vedeli ste dobre, že v akom stave je príprava a výstavba ciest a hlavne, v akom stave sa nachádza tunel.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 12:50 - 12:50 hod.

Igor Janckulík
Ďakujem pekne za slovo.
Boris, ja sa ti chcem poďakovať, že si otvoril túto tému letísk, lebo tieto letiská sú veľmi dôležité, tak ako si spomenul vo svojom vystúpení, aj malé, aj veľké. Nemali by sme toto zanedbávať a ďakujem za vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 12:08 - 12:09 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán podpredseda, my ideme hlavne odvolávať pána Érseka aj z dôvodu, že sa neplní programové vyhlásenie vlády. Vieme, že príprava trvá osem až desať rokov, potom samostatná realizácia tiež nejaké roky. Ale treba povedať, že minister Érsek vedel, do čoho ide, lebo pôsobil na ministerstve dopravy ako štátny tajomník v rokoch 2010 až 2012 a následne v roku 2016.
Mám pred sebou strategický plán prípravy rýchlostných ciest z dňa 13. januára 2017. Vtedy pán Érsek už bol ministrom dopravy a keď pozriem si tie dátumy, tak z tých dátumov a konkrétnych ciest, ktoré by sa mali realizovať, tak je tu až desať posunov, desať posunov určitých rýchlostných ciest. A ten posun je od jedného až do piatich rokov. Takže to je dosť veľmi smutné. Ja nehovorím, že za všetko môže pán Érsek. Ale má na to tím ľudí, ktorých by mal kontrolovať, prizerať, aby dodržiavali tieto termíny.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 10:49 - 10:50 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Len poprosil by som pána Érseka, aby pána Hrnčiara teraz nevyrušoval, aby potom mohol pán Hrnčiar na mňa reagovať. Môžem, áno?
Andrej, Andrej, bezdôvodné zvolávanie schôdze, to snáď nemyslíš vážne. Ty nejazdíš po našich cestách? Ty nevieš, v akom stave sú? Za ministra Figeľa kto bol štátny tajomník, 2010 – 2012? Andrej, kto bol štátny tajomník? Tu pán Érsek, ktorý sedí, on bol štátny tajomník, to by si mal vedieť. Zhotoviteľa kto vybral? Figeľ alebo Počiatek? To by si tiež mal vedieť. Andrej, povedal by som ešte niečo, ale to si radšej povieme medzi štyrmi očami, a ty vieš dobre, na čo myslím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 10:23 - 10:25 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem, Miro, za veľmi dobré zhrnutie celkovej problematiky na našich cestách a na našich železniciach.
Ja sa vyjadrím ešte k rýchlostným cestám, lebo vláda si asi z nás robí srandu ohľadom programového vyhlásenia vlády. Stav prípravy rýchlostných ciest máme rozdelené do troch skupín. Sú to strategické stavby, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády, tu spomeniem nejaké dátumy, napríklad Banská Bystrica – Slovenská Ľupča, predpokladaný termín výstavby 2018, teraz máme 2021, Slovenská Ľupča – Korytnica, 2018, 2024 teraz máme, Korytnica – Liptovská Osada, 2019, máme 2025, Ružomberok juh – križovatka, 2019, teraz máme termín ´21, Kriváň – Mýtna, 2019, tu to bude aj dodržané, 2019, ďalej tu môžem spomínať ďalšie dátumy. Ale máme potom prioritné, prioritné oblasti, tu musím spomenúť Nižnú – Dlhá nad Oravou, 2020, máme teraz 2023, ale verím, že ani ´23 nebude, lebo tam sa stále nemôže 3,5 mil. nájsť na projektovú prípravu. A ďalej tu máme ostatné stavby, ktoré napríklad sú tu Zacharovce – Bátka, ktoré by nemali byť prioritou vlády, ale je tu termín 2019, výstavba by sa mala začať predpokladaná 2021. Ale čo ma zarazilo, je tu obchvat Komárna, ktorý nebol vôbec v programovom vyhlásení vlády a ten sa objavil v prioritách.
Takže programové vyhlásenie vlády by nemal byť trhací kalendár a to, čo je v programovom vyhlásení vlády, to by sa malo plniť. A sami vidíte, že tie termíny sa posúvajú od dvoch až do piatich rokov. Takže ako sa plní programové vyhlásenie vlády? O toľko rokov posun? To je smiešne.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 4.4.2019 16:32 - 16:35 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som predniesol interpeláciu na pána ministra dopravy, pána Érseka.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu. Pán minister, Dopravný podnik mesta Prešov, a. s., v rámci projektu predloženého na Operačný program Integrovaná infraštruktúra, opatrenie 3.2 zvýšenie atraktivity a prístupnosti verejnej osobnej dopravy prostredníctvom obnovy mobilných prostriedkov dráhovej mestskej hromadnej dopravy, nakúpil v roku 2016 a 2017 päť kusov nových jednočlánkových trolejbusov a desať kusov dvojčlánkových kĺbových trolejbusov. Tento projekt bol predložený v rámci vyzvania Dopravného podniku mesta Prešov na predkladanie žiadostí o NFP pre národné projekty prioritnej osi č. 3 OPII s kódom OPII-2016/3.1, 3.2 Dopravného podniku mesta Prešov-12NP. V tomto čase sa mesto Prešov a Dopravný podnik mesta Prešov záväzne dohodli s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky a s Poradným orgánom Európskej komisie Jaspers, že ďalší projekt na nákup štyroch kusov jednočlánkových trolejbusov a šesť kusov dvojčlánkových kĺbových trolejbusov predloží po vypracovaní stratégie udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov, tzv. master plánu dopravy. V súčasnosti master plán hotový, v súčasnosti je master plán hotový a bude schválený aprílovým mestským zastupiteľstvom.
Keď to mesto oznámilo Ministerstvu dopravy a výstavby Slovenskej republiky, že Dopravný podnik mesta Prešov chce predložiť žiadosť o nenávratný finančný príspevok na nákup desiatich trolejbusov, ministerstvo urýchlene pozastavilo vyzvanie Dopravného podniku mesta Prešov na predkladanie žiadosti o NFP pre národné projekty prioritnej osi č. 3 OPII s kódom OPII-2016/3.1 a 3.2 Dopravného podniku mesta Prešov-12NP a tak zablokovalo predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok.
Z tohto dôvodu sa vás chcem opýtať, pán minister, prečo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky zablokovalo 100 % pripravený projekt, opcia platí do 31. 12. 2020?
A kde sa stratila alokácia na projektové zámery Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, modernizácia a výstavba trolejbusových tratí, modernizácia depa a meniarní pre mesto Prešov a Dopravný podnik mesta Prešov, záväzne dohodnutá v roku 2015 Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Poradným orgánom Európskej komisie Jaspers?
Kto je zodpovedný za pre mesto Prešov a Dopravný podnik mesta Prešov bezprecedentné zmiznutie finančných prostriedkov bez vedomia Európskej komisie?
Ďakujem.
Skryt prepis