Ďakujem pekne za slovo. Dovoľte mi naozaj len krátky úvod a potom predstúpim pred vás s niekoľkými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Po prvé. Po dvoch rokoch prichádzate, pán minister, s návrhom, ktorým idete novelizovať zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, a voláte ho veľkou novelou. Ja si myslím, že v čase, kedy vy hovoríte o konjunktúre a o tom, ako sa ekonomicky darí tejto krajine, by to v prvom rade mali pocítiť tí najzraniteľnejší a najslabší v tej spoločnosti, a to sú bezpochyby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Ak sa na tomto zhodneme, a to si myslím, že by sme sa mali zhodnúť, tak potom nerozumiem, že prečo prichádzate naozaj len s takými zmenami, ktoré sa dajú nazvať čiastočné, a prečo s tým prichádzate takým spôsobom teatrálnym, akým prichádzate. Pretože keď bol prvý ten nástrel návrhu zákona o kompenzáciách na stole, tak povstali profesné organizácie, ktoré zastrešujú ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, pretože ten váš pôvodný návrh ani náhodou nespĺňal ich očakávania a nespĺňal ani vaše sľuby.
Ja som sa tomu venovala zbežne, pretože moja poradkyňa je pani Brichtová, ktorá k tomu teda mala prístup úplne od začiatku. A chcela som naozaj sledovať, že ako sa to vyvinie a s čím napokon prídete na parlamentnú pôdu. Vy ste to gradovali. To napätie naozaj rástlo v spoločnosti, hlavne teda medzi ľuďmi s ťažkým zdravotným postihnutím, pretože ste potrebovali sa dopracovať k tomu, aby ste mali teatrálne tlačové konferencie s predsedom strany SMER - SD kvôli vašim klesajúcim preferenciám a kvôli tomu, že potrebujete vzbudiť u ľudí opäť takú tú falošnú nádej, že predsa len ste sociálni demokrati, a predsa len jediné, čo spasí túto krajinu, sú tie sociálne istoty, a predsa len myslíte na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ja si myslím, že napriek tomu, čo vy o sebe hlásate, na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a na ľudí, ktorí ich sprevádzajú, myslím hlavne opatrovateľov, myslíte veľmi málo, pretože ak máte guráž na to, aby ste tu rozdávali nezmyselné sociálne balíčky, tak si myslím, že ako sociálny demokrat, ako minister, ktorý podľa vašich slov teda myslí na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ste si mali pred-, predstúpiť s naozaj veľkou novelou zákona o kompenzáciách. A to by sa stalo vtedy, keby ste napríklad opatrovateľom, ktorí sa starajú o ťažko zdravotne postihnutých ľudí mimo kamenných domov, mimo zariadení, zvýšili mesačný príspevok minimálne na minimálnu mzdu. Ja sa domnievam aj spolu s kolegyňou Gaborčákovou, že vy natoľko diskriminujete týchto domácich opatrovateľov, neformálnych opatrovateľov, akokoľvek ich nazveme, čo je obrovská skupina ľudí, že ono sa to dostane až pred Ústavný súd. To je, to je tak diskriminačné, že opatrovateľ v kamennom dome, ktorý ešte má tú šancu si povedzme aj oddýchnuť, hej, počas tej jeho šichty, pretože je tam viacero opatrovateľov, že on dostáva minimálnu mzdu. A ten, čo je mimo zariadenia, jednoducho tú minimálnu mzdu nedostáva. A aj to ste s pôvodným návrhom prišli teda iným, naozaj si to vydobyli až profesné organizácie, ktoré s vami diskutovali otvorene o tom, čo voláte veľkou novelou zákona o kompenzáciách.
Toto je vec, ktorú vám neprestaneme, podľa mňa aj s mojimi opozičnými kolegyňami neustále vyčítať, že ste vytvorili proste dve kategórie opatrovateľov, pričom tí, ktorí sú v zariadeniach, a hovorím, majú možnosť aspoň nejakým spôsobom si cez deň oddýchnuť, dostávajú viac ako tí, ktorí sa permanentne starajú o ťažko zdravotne postihnutých ľudí, o svoje detí mimo zariadení, čo je pre štát veľmi výhodné a malo by byť výhodné.
Ďalším takým výsmechom bol váš návrh na zvýšenie peňažného príspevku na osobnú asistenciu, v ktorom ste navrhovali hodinovú sadzbu osobnej asistencie, ktorá je dnes 2,78, o 4 centy. O štyri. Tak prísť s týmto a povedať, povedať, že to je veľká novela zákona o kompenzáciách, mi príde prinajmenšom trúfalé. Viem, že ste sa nakoniec dohodli na tom, že to pôjde vyššie. Ale to bolo opäť len na obrovský tlak ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, obrovský tlak opatrovateľov, tých, ktorí poskytujú osobnú asistenciu.
A ja si myslím, že všetci vieme, aká je žalostná situácia s opatrovateľmi na Slovensku, ako húfne odchádzajú za hranice. Všetci vieme, prečo za tie hranice odchádzame. A v čase, keď máte permanentne ústa plné toho, ako sa krajine darí a ako to musia pocítiť občania, tak ja si myslím, že v prvom rade by to mali pocítiť napríklad tí, ktorí poskytujú osobnú asistenciu, opatrovatelia a ďalšie skupiny ľudí, ktorí sa starajú o tých najzraniteľnejších. Inak si myslím, že, že to, čo vy propagujete ako sociálne balíčky, radšej ani sociálnymi balíčkami netreba nazývať, pretože, myslím... Ako neviem, či si, či si ste, ste niekedy vyskúšali, ale robiť za 3,80 na hodinu, čo teraz vychádza, myslím, po dohode, keď ste to zvýšili o euro, neviem, či si myslíte, že týmto im natoľko pomôžete, že zastavíte ten odliv, alebo, naopak, ešte viacej ľudí sa bude do toho zapájať, pretože ja si to neviem predstaviť, majúc na zreteli to, aká ťažká je tá práca. Sľúbila som, že budem stručná, takže toto sú moje dve najväčšie, najväčšie výčitky. Toto sú aj najväčšie výčitky, ktoré, ktoré opakovane zaznievajú od ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, od ich príbuzných, od ich opatrovateľov, od ich asistentov, a neviem, či teda niekedy sa krajine bude dariť natoľko, že sa rozhodnete im to zvýšiť a prestať ich neustále, neustále, neustále diskriminovať.
Teraz by som prečítala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Asi najskôr začnem odôvodnením a potom, keď sa mi zastaví časomiera, tak, tak prečítam ten zvyšok.
Prekladám pozmeňujúci návrh, ktorým sa vytvárajú podmienky na preklenutie obdobia prechodu z peňažného príspevku na opatrovanie na peňažný príspevok na osobnú asistenciu, a tak, aby bolo možné peňažný príspevok na opatrovanie vyplácať až ku dňu právoplatnosti rozhodnutia o priznaní peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Návrhom sa eliminujú negatívne skúsenosti z praxe. Klienti nemajú istotu, či im bude priznaný peňažný príspevok na osobnú asistenciu a v akom rozsahu, a sami nemajú dostatok finančných prostriedkov na platenie odmeny osobného asistenta, a to napriek tomu, že síce by im mohol byť peňažný príspevok priznaný odo dňa podania žiadosti, ale toto obdobie prechodu je obvykle veľmi zdĺhavé a niekedy trvá aj viac mesiacov. Osobní asistenti nemajú záujem tak dlho čakať na vyplatenie odmeny. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny postupujú v praxi tak, že podaním žiadosti o peňažný príspevok na osobnú asistenciu automaticky odnímajú občanom peňažný príspevok na opatrovanie alebo zastavujú jeho výplatu, čím ich, ale aj ich opatrovateľov dostávajú do neriešiteľnej sociálnej a nepriaznivej finančnej situácie.
Odôvodnenie k bodu 2. Navrhujem, aby sa pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu zvýšených výdavkov nebol skúmaný príjem osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a príjem spoločne s ňou posudzovaných osôb a príspevky sa poskytovali bez ohľadu na výšku príjmy, príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ako príklad úspory finančných prostriedkov uvádzame peňažný príspevok kompenzujúci zvýšené výdavky súvisiace s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia. Podľa poskytnutej informácie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zo dňa 22. februára 2018 zanikol k 1. júlu 2017 nárok na poskytovanie tohto peňažného príspevku z dôvodu prekročenia zákonom stanovenej hranice trojnásobok sumy životného minima 846 osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom u ďalších 609 osobách s ťažkým zdravotným postihnutím nie je v štatistike uvedený dôvod zániku nároku na výplatu príspevku, spolu 1 455 osobám, čo z celkového počtu poberateľov tohto peňažného príspevku k 1. júlu 2017 je 85 773 osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a predstavuje to 1,70 %. Úspora za obdobie od 1. augusta 2017 do 31. júla 2018, príspevok sa vypláca mesiac pozadu, predstavuje 323 359 eura.
S ohľadom na ročné výdavky kompenzujúce zvýšené výdavky je možné odhadnúť úsporu finančných prostriedkov vo výške cca 1 mil. eur.
Zastavenie výplaty príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov z dôvodu prekročenia zákonom stanovenej hranice výšky príjmu považujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím za nespravodlivé, nakoľko si musia zvýšené výdavky hradiť z vlastného príjmu, a sú tak demotivované riešiť si napríklad svojmu postihnutiu svoju sociálnu situáciu napríklad zamestnaním.
Odôvodnenie k bodom 3 a 4. Navrhujem poskytovať peňažný príspevok na opatrovanie vo výške, ktorou štát prispieva poskytovateľom sociálnych služieb v zariadeniach podmienených odkázanosťou podľa § 78a zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách na pokrytie mzdových nákladov spojených so zabezpečením pomoci pri odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby stupňa šesť, t. j. 456,75 eur mesačne. Považujeme za spravodlivé, aby štát pristupoval k opatrovateľom, poskytovateľom pomoci fyzickým osobám odkázaným na pomoc inej fyzickej osoby porovnateľne, ako keď sú opatrované v pobytových celoročných zariadeniach sociálnych služieb. Preto navrhujeme, aby sa rovnakou sumou prispievalo aj neformálnym opatrovateľom. Na rozdiel od poskytovateľov sociálnych služieb v domácom prostredí títo neformálni opatrenia zabezpečujú opatrovanej osobe nielen pomoc pri úkonoch sebaobsluhy, ale aj pomoc pri starostlivosti o domácnosť a pomoc pri vykonávaní základných sociálnych aktivít, na úhradu ktorých v zariadeniam sociálnych služieb často z dôvodu nízkych príjmov klientov musia prispievať aj obce, alebo vyššie územné celky.
Odôvodnenie k bodom 5 a 6 pozmeňujúceho zákona. Považujeme za dôležité peňažný príspevok na opatrovanie poskytovať bez ohľadu na to, v akom sociálnom postavení sa nachádza fyzická osoba, ktorá zabezpečuje opatrovanie, t. j. bez ohľadu na to, či ide o osobu v produktívnom veku alebo o poberateľa dôchodkovej alebo výsluhovej dávky. Vzhľadom na to navrhujeme v § 40 vypustiť odseky 10 a 11, fyzická osoba v produktívnom veku, ako aj poberateľ dôchodkovej alebo výsluhovej dávky poskytujú rovnakú starostlivosť svojim blízkym osobám a z uvedeného dôvodu by k nim mala byť spoločnosť rovnako solidárna, a to aj pri výške peňažného príspevku.
Odôvodnenie k bodu 7. Navrhujem upraviť situáciu vyplácania peňažného príspevku po smrti občana s ťažkým zdravotným postihnutím, užívateľa osobnej asistencie, a to aj na základe výkazu o počte hodín vykonanej osobnej asistencie, ktorý nie je podpísaný užívateľom osobnej asistencie, nakoľko to nemohol, nestihol podpísať z dôvodu úmrtia. V praxi vznikajú paradoxné situácie, keď úrady práce, sociálnych vecí a rodiny žiadajú v súlade s prílohou č. 16 zákona o osobných asistentoch, aby predložili výkaz podpísaný nebohou osobou. Spôsobuje to značné problémy a v dôsledku toho sa osobný asistent mnohokrát dostane k svojej odmene až za niekoľko mesiacov.
Odôvodnenie k bodu 8. V prípade cenovo vysoko náročných kompenzačných pomôcok, cenovo náročných úprav v prípade motorových vozidiel a v prípade psa so špeciálnym výcvikom navrhujeme poskytovať peňažný príspevok vo výške 60 %, resp. 70 % z ceny osobám s ťažkým zdravotným postihnutím s príjmom presahujúcim päťnásobok sumy životného minima.
Odôvodnenie k bodu 10. Návrhom sa znižuje počet hodín osobnej asistencie zo 140 hodín na 120 hodín, ktoré má osobný asistent podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. Cieľom je zabezpečiť, aby mohli povinne dôchodkovo poistení aj osobní asistenti, ktorí vykonávajú osobnú asistenciu v rozsahu najmenej 120 hodín mesačne. Predovšetkým ide o osobných asistentov, ktorí sú blízkymi osobami, hlavne rodičia plnoletých detí s ťažkým zdravotnými postihnutím, ktorým osobitná právna úprava, ktorou je zákon č. 447/2008 Z. z., neumožňuje vykonávať osobnú asistenciu viac ako 4 hodiny denne, a tým sa nemôže rodič preukázať zmluvou v rozsahu 140 hodín mesačne.
Takže toto sú moje, toto sú odôvodnenia mojich pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Teraz prečítam samotné pozmeňováky:
1. V čl. I bod 30 § 23 ods. 4 písm. b) sa dopĺňa tretím bodom, ktorý znie:
„3. právoplatnosti rozhodnutia o peňažnom príspevku na osobnú asistenciu, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím bola odkázaná na opatrovanie a opatrovateľovi sa do dňa právoplatnosti rozhodnutia o peňažnom príspevku na osobnú asistenciu poskytoval peňažný príspevok na opatrovanie podľa § 40.“
2. V čl. I sa za bod 50 vkladá nový bod 51, ktorý znie:
„51. V § 38 sa vypúšťa odsek 17.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú. Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2018.
3. V čl. I bod 52 znie:
„52. V § 40 odseky 7 až 9 znejú:
(7) Peňažný príspevok na opatrovanie je mesačne 95,16 % sumy minimálnej mzdy pre zamestnanca v pracovnom pomere odmeňovaného mesačnou mzdou pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a mesačne 142,74 % sumy minimálnej mzdy pre zamestnanca v pracovnom pomere odmeňovaného mesačnou mzdou pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak tento zákon neustanovuje inak.
(8) Peňažný príspevok na opatrovanie určený podľa odseku 7 sa zníži o 15 %, ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na opatrovanie sa poskytuje ambulantná forma sociálnej služby.
(9) Peňažný príspevok na opatrovanie určený podľa odseku 7 sa zníži o 5 %, ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanej na opatrovanie sa poskytuje ambulantná forma sociálnej služby.“
4. V čl. I sa vypúšťajú body 53 a 54.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
5. V čl. I body 55 až 57 znejú:
55. V § 40 sa vypúšťajú odseky 10 až 12. Doterajšie odseky 13 až 24 sa označujú ako odseky 10 až 21.
56. V § 40 ods. 10 sa vypúšťajú slová „a 12“.
57. V § 40 ods. 11 sa slová „až 12“ nahrádzajú slovami „až 9“.
6. V čl. I bod 65 znie:
65. V § 43 ods. 2 a 3 sa slová „§ 40 ods. 16, 18 až 20“ nahrádzajú slovami „§ 40 ods. 13, 15 až 17“.
7. V čl. I sa za bod 76 vkladá nový bod 77, ktorý znie:
„77. V § 49 ods. 3 sa na konci pripája táto veta:
Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa vyplatí osobnému asistentovi na základe výkazu o počte hodín vykonanej osobnej asistencie aj v prípade, ak nie je výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie podpísaný fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.“ Nasledujúce body sa primerane prečíslujú. Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2018.
8. V čl. I sa za bod 92 vkladajú nové body 93 až 95, ktoré znejú:
93. V prílohe č. 10 sa v súhrnnom stĺpci so záhlavím Príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyjadrený v násobkoch sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom dopĺňa stĺpec so záhlavím „nad 5“ a percentuálnymi výškami príspevku v prvom cenovom pásme „0 %“, v druhom cenovom pásme „0 %" a v treťom cenovom pásme „60 %“.
94. V prílohe č. 11 sa v súhrnnom stĺpci so záhlavím Príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyjadrený v násobkoch sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom dopĺňa 5. stĺpec so záhlavím „nad 5“ a percentuálnou výškou príspevku „70 %“.
95. V prílohe č. 13 sa v súhrnnom stĺpci so záhlavím Príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyjadrený v násobkoch sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom dopĺňa 5. stĺpec so záhlavím „nad 5“ a percentuálnou výškou príspevku „40 %“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
9. V čl. II bod 1 znie:
„1. V § 15 ods. 1 písmeno e) znie:
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu, a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 120 hodín mesačne podľa osobitného predpisu a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu výkonu tejto osobnej asistencie, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo“ individuálny (pozn. red.: správne „invalidný“) „dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek,“.
Veľmi pekne ďakujem za pozornosť.