Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2016 o 11:59 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2016 18:40 - 18:42 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa Remišová, keď som vás tak počúval, tak uvedomil som si, že pán Danko ide meniť rokovák, pritom pán Danko má politické skúsenosti ako ja. Je tak isto dlho v Národnej rade ako ja a ja by som si nedovolil po tak krátkom pôsobení predložiť nejakú novelu rokovacieho poriadku bez toho, aby prebehla nejaká širšia diskusia s kolegami, ktorí sú skúsenejší, ktorí sú tu podstatne dlhšie, respektíve ktorí sú tu, ako pán podpredseda Bugár, teraz bez urážky, neviem, dvadsať rokov alebo koľko, neviem, osemnásť. Čiže bez takejto nejakej diskusie ja si neviem predstaviť, aby som so skúsenosťami svojimi, respektíve pán Danko, predložil nejakú zmenu. To je jedna vec.
Druhá vec. Viete, mňa pri vašom vystúpení napadla jedna vec. Pán Danko mal na svojich billboardoch "hrdo, odborne a slušne". Vzhľadom na jeho pôsobenie kľudne si môže dať na tie billboardy "pyšne, amatérsky a neslušne".
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 11:28 - 11:28 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne. Pán kolega Zsolt Simon, na margo tvojho vystúpenia, ktorý si venoval, resp. adresoval predsedovi Národnej rady Andrejovi Dankovi a popisoval si jeho správanie, tak vieš, čo sa hovorí u nás na východnom Slovensku? Že caloho šveta mu malo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2016 9:48 - 9:50 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na úvod by som rád privítal návštevu z Michaloviec na balkóne. Boris... (Potlesk.) Vidíš? Aj ti zatlieskali.
Boris, ty si hovoril o rovných a rovnejších. Včera, vážení, sme mali možnosť vidieť, ako si vládna koalícia predstavuje rovných a rovnejších. Bol tu pán predseda vlády Fico, podľa § 131 ods. 5 rokovacieho poriadku, pán Číž, ktorý rád citujete, má, majú členovia vlády a predseda vlády 5 minút na zodpovedanie každej otázky. Osoby, ktoré mali gule, predsedajúci včera, nie vy konkrétne, predsedajúci vo všeobecnosti, nikto ste nemali gule ho stopnúť po piatich minútach a povedať, pán predseda, pán premiér, rokovací poriadok hovorí 5 minút, koniec. Nechali ste ho hovoriť dlhšie, dokonca pán Jarjabek, Jarjabek mal dvakrát možnosť položiť doplňujúcu otázku na tú istú otázku. Pán predseda vlády 15 minút rozprával k dvom otázkam, to nie je trikrát 5 minút. Takto si predstavujete rokovací poriadok, dodržiavanie, že ak sa vám to hodí, tak ho budete zľava, sprava, otáčať zhora, zdola, pokrivovať, lebo je predseda, tak sa nepatrí predsa predsedu vlády prerušiť? Je o niečo viac, ako sú iní? Prečo si predseda Národnej rady uzurpuje, resp. chce mať ďalšie právomoci? Je on iný, rovnejší?
Čiže k tomu rovný a rovnejší, čo si, Boris, vravel asi len toľko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 18:35 - 18:37 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Číž, skoro ste ma presvedčili. Niečo si z vašej faktickej vezmem, s niečím nesúhlasím, ale o tom to je, diskutujme.
Pán kolega Jarjabek, ja nekritizujem, že bol návrh podaný, ako ste povedali, ja kritizujem spôsob, ako bol podaný, a kritizujem obsah tohto návrhu.
Naschvál som nechcel rozoberať zoširoka tento návrh rokovacieho poriadku a určite, určite nemá zmysel, aby som, ako ste sa možno zľakli niektorí, že ho budem čítať celý. To robiť nechcem.
Vybral som si naschvál len túto jednu časť o mobilných zariadeniach kvôli tomu, lebo ja ich využívam veľmi často, veľmi intenzívne. Ja s nimi komunikujem s mojimi voličmi na dennodennej báze. Niekoľko hodín denne ja strávim komunikáciou s voličmi práve cez sociálne siete. Preto považujem za naozaj nevyhnutné, a to môžme sa baviť v druhom čítaní, aby práve toto ustanovenie návrhu bolo vypustené.
Nechcel som rozoberať do hĺbky to obmedzenie času, nechcel som rozoberať do hĺbky posilnenie kompetencií predsedu Národnej rady. Ale ešte raz zopakujem, ja osobne nechcem nič iné, len si tu nebuďme rovnejší a rovní. Sme tu všetci na jednej lodi, tá loď by mala, možno blbé prirovnanie loď, ale mali by sme, ako ste to mali na bilbordoch, robiť pre ľudí. Len zatiaľ tu robíme, poniektorí, napríklad pán Danko, na svoje ego.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2016 17:59 - 18:19 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Milí kolegovia, rozmýšľal som, čo povedať, a napadlo ma, že možno by bolo dobré si pripomenúť znenie tohto návrhu zákona. Súhlasíte?
Budem sa venovať konkrétne len jednej časti. Budem sa venovať časti o používaní mobilných zariadení. V návrhu v § 32 ods. 3 znie: "V rokovacej sále je zakázané používanie mobilných telefónov alebo iných technických zariadení umožňujúcich komunikáciu alebo záznam informácie na telefonovanie, vyhotovovanie fotografií, zvukových záznamov, audiovizuálnych záznamov alebo audiovizuálnych prenosov. To neplatí, ak ide o používanie technických zariadení kancelárie a ak ide o vyhotovovanie fotografií, zvukových záznamov, audiovizuálnych záznamov alebo audiovizuálnych prenosov kanceláriou alebo zástupcami hromadných informačných prostriedkov. Voči osobe, ktorá poruší niektorý z týchto zákazov, predsedajúci postupuje podľa odseku 2."
No, už niekoľko rokov Národná rada má jeden problém. Dokonca k tomuto problému aj zasadala komisia. A ten problém je nedostatočný prenos dát. Podľa informácií zo stretnutia s pánmi z oddelenia IT Národná rada má rýchlosť prenosu dát 200 mega za sekundu. Ak pôjdete na stránku ktoréhokoľvek mobilného operátora, tak zistíte, že ponúkajú podstatne rýchlejší internet za smiešne peniaze.
Čiže ja sa pýtam, prečo Národná rada za dlhé roky nie je schopná zabezpečiť kvalitný prenos dát v tejto budove?
Vysvetlím, ako to súvisí so zmenou rokovacieho poriadku. Asi viete, že v roku 2012 som spoluorganizoval protesty a častokrát sme pozerali prenosy z Národnej rady cez stránku nrsr.sk. Rokovania Národnej rady, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé, tak verejnosť si ich veľmi rada pozrie. Dokonca aj po týchto voľbách. Avšak problém nastáva, ak sa naloguje, resp. si prenos cez stránku Národnej rady zapne niekoľko tisíc ľudí. Prenos seká obraz, seká zvuk, prípadne vypadne úplne.
V tomto návrhu na zmenu rokovacieho poriadku je uvedené, že je zakázané používanie mobilných telefónov a tak ďalej na vyhotovovanie fotografií, zvukových alebo audiovizuálnych záznamov alebo prenosov. Už niekoľkokrát od týchto volieb som bol počas rokovania schôdze požiadaný mnohými voličmi, aby som im sprostredkoval, čo sa práve v Národnej rade deje, čo sa práve deje na rokovaní, pretože prenos na stránke Národnej rady seká. Tak som vybral svoj mobilný telefón a cez svoj mobilný internet som urobil živý prenos prostredníctvom sociálnej siete. Tento živý prenos bol úplne v poriadku, nesekal, netrhal a videlo ho niekoľko tisíc ľudí.
Čiže ja sa pýtam, páni navrhovatelia, prečo riešime dôsledok a nie príčinu? Konkrétne v tomto bode. Prečo nevyriešime napríklad kvalitné dátové pripojenie v tejto budove? Je rok 2016, Slovensko údajne, ak si dobre spomínam, minimálne ľuďom v Európe, máme vraj najrýchlejší internet v Európe, najväčšie pokrytie, je rok 2016 a budova Národnej rady používa dátový prenos na úrovni tak spred roka 2012.
Skúsme teda, pán predsedajúci, ak vy ako jeden z vedenia parlamentu, skúste sa s kolegami zamyslieť, či by nebolo načase, aby Národná rada vyriešila niekoľkoročný problém s tým, že tu je úplne smiešny, slabý prenos dát. V prípade, ak by ste toto vyriešili, tak napríklad ja nemusím robiť, nemusím suplovať prácu, resp. nemusím suplovať činnosť, ktorú má vykonávať Národná rada.
Rokovania Národnej rady sú zo zákona verejné, ak sa Národná rada neuznesie inak. Bohužiaľ, technické vybavenie Národnej rady neumožňuje občanovi, voličovi, aby mohol sledovať rokovanie Národnej rady v reálnom čase, online.
Čiže neriešme dôsledok, ale riešme príčinu. Práve preto minimálne v tomto bode nemôžme my podporiť tento návrh rokovacieho poriadku, pretože tento návrh rieši dôsledok, nie príčinu. Takže naďalej ja si považujem za povinnosť, keďže mňa volili občania tejto krajiny, keďže mňa volili občania Slovenskej republiky, tak si považujem za povinnosť, ak ma volič vyzve, aby som mu sprostredkoval, čo sa práve deje v Národnej rade, aby som vybral telefón a urobil priamy prenos, pretože Národná rada toho nie je schopná.
Ja teraz tu nevyčítam pánovi Dankovi, tento problém je tu veľmi, veľmi dlho, niekoľko rokov. Ja si ho pamätám ešte v roku 2012. Ktovie odkedy tento problém je. Nie sme schopní za niekoľko rokov vyriešiť základnú vec a to je normálne pripojenie? Aby ľudia mohli pozerať rokovanie Národnej rady v reálnom čase? Bez toho, aby vyvolávali na komunikačný odbor, organizačný odbor, na vrátnicu a sťažovali sa, že nemôžu pozerať prenos Národnej rady, že stránka nie je dostupná, že to seká, trhá a tak ďalej. Takže to je napríklad k používaniu mobilných telefónov.
Už tu dosť bolo spomenuté kolegom používanie, budem teraz citovať § 32, kde za odsek 3 sa vkladajú nové odseky 4 a 5, ktoré znejú: "Do rokovacej sály je zakázané vnášať transparenty, plagáty, letáky "a tak ďalej a tak ďalej.
Kolega Grendel celkom dobre poznamenal, že je to bežné aj v iných parlamentoch, nie vzdialených, nie niekde v Ázii, je to úplne bežné v parlamentoch krajín Európskej únie. Ja osobne v tom nejak nevidím problém. Môžeme sa baviť, samozrejme, o rozmere tej pomôcky, či má mať 5 x 2 metre, alebo má mať 50 x 20 cm, o tom by sme sa baviť mohli. Ale niektoré veci naozaj, napríklad štruktúru vzťahov a prepojení medzi rôznymi firmami ako častokrát na rôznych schôdzach sa tu vysvetľujú zložito, tak na jednom grafe veľmi pekne je znázornené, znázornenie vidíte, aká je štruktúra vzťahov medzi jednotlivými osobami a firmami, ak sa jedná, ak sa rieši nejaká kauza napríklad.
Ale dobre. Chcete to zakázať? Dobre. Chcete obmedziť rokovací čas? Dobre. Ale, vážení, skúsme ísť trošku, skúsme byť trošku spravodliví, a ak ideme niečo obmedzovať, tak to obmedzme všetkým. Ja naozaj nevidím dôvod, prečo by napríklad poslanec mal mať 20 minút na vyjadrenie, ale minister vnútra hodinu a pol tuná bude nakladať. Ja nevidím dôvod. Je vari minister vnútra alebo ktorýkoľvek člen vlády, alebo pán predseda parlamentu rovnejší medzi rovnými? Čiže ak ideme obmedzovať niečo, tak buďme spravodliví a obmedzme to všetkým.
Ja súhlasím s tým, my to aj hovoríme verejne, rokovací poriadok upraviť je nutné, ale skúsme urobiť naozaj ten konsenzus a dohodu. Totižto aj páni Mečiar a Dzurinda dokázali si sadnúť a dokázali urobiť zmenu rokovacieho poriadku. Dokázali sa dohodnúť a dokázali ustúpiť.
Pán Danko tvrdí, že vyšiel v ústrety opozícii. No ja hovorím, že nevyšiel. Ja som bol na poslednom poslaneckom grémiu, kde pán Danko ma presviedčal, že pripomienky hnutia SME RODINA boli zapracované. No neboli.
Čiže súhlasím s názorom, myslím, že kolega Vašečka to povedal, vytvorme skupinu, vytvorme komisiu, ale nie spôsobom, že v strede leta pán predseda Danko oznámi, ideme robiť zmenu rokovacieho poriadku, pošlite návrhy do týždňa. Viete veľmi dobre, že ľudia sú na dovolenkách, aj vy ste boli na dovolenkách. Pán navrhovateľ, pán Gál bol tiež na dovolenke v čase, keď mu prišiel takýto e-mail, síce tvrdí, že sa o ňom práve vtedy dozvedel a poslal svoje pripomienky, avšak dnes tu sedí ako navrhovateľ. Tak sa teda pýtam, pán Gál, keď ste navrhovateľ, ako to, že ste sa to tiež len dozvedeli počas dovolenky? Ja si myslím, že ako navrhovatelia a predkladatelia zákonov, keď niečo pripravujú, tak to dopredu kooperujú, dohodnú sa a pripravia niečo a potom to ide do pléna. (Reakcia navrhovateľa.) Ďakujem.
Takže nevytvárajme tu rovnejších a nevytvárajme tu rovných. Ak chceme niečo sekať, ak chceme niečo obmedzovať, tak buďme spravodliví.
Pán Danko vo svojej ústavnosti si chce uzurpovať ďalšie práva, chce posilniť kompetencie predsedu Národnej rady. Ja sa pýtam, či je to v poriadku. Prečo by mal mať predseda Národnej rady viac kompetencií? Kolegovia, vyplýva to z toho návrhu zákona. Nemyslím si, že je to správne, a súhlasím s názorom, ktorý počúvam po chodbách Národnej rady často a počúvam ho aj od koaličných poslancov a počúvam ho aj od zástupcov médií, že pán Danko spyšnel. A mnohí veľmi dobre viete, že je to tak. Pán Danko spyšnel a uzurpuje si právo určovať, čo je dobré, čo je zlé, čo je správne, čo nie je správne, uzurpuje si právo vykladať paragrafy.
Na poslaneckom grémiu bola taká situácia, keď pani poslankyňa Blahová vysvetľovala postoj za ich klub, ja zase nie som nejakým fanúšikom klubu SaS. (Reakcia z pléna.) Nie som. Pani kolegyňa Blahová vysvetľovala svoj postoj a rozoberala jednotlivé paragrafy. Pán Danko vo svojej veľkosti, rozvalený v kresle, pozrel na ňu a sa jej spýtal: "Vy ste čo, učiteľka, či čo ste?" Tak pani Blahovú až zdvihlo zo stoličky a povedala s kľudom: "Tak pracovala som v sociálnych službách." A pán Danko jej odpovedal: "Hej? Ja som právnik, ja robím s paragrafmi celý život."
Pán Danko spyšnel a nezaškodilo mu, nezaškodilo by mu trošku skromnosti a pokory. Všetko sa dá. Dá sa komunikovať, dá sa vyjsť v ústrety, dá sa baviť o čomkoľvek. Viete veľmi dobre mnohí, že minimálne s klubom hnutia SME RODINA sa viete baviť o podpore akéhokoľvek návrhu. Nerozlišujeme, či je koaličný, alebo opozičný, či ho dáva Kotleba, alebo ho dáva Fico, alebo ktokoľvek iný. Ak si myslíme, že návrh je dobrý, podporíme ho. Podporili sme už ix vládnych návrhov, nielen na tejto schôdzi.
Ak pán Danko chce meniť rokovací poriadok, dobre, ale tak nech prebehne normálna a reálna diskusia. Nie taká, že pán Danko formálne tvrdí, že veď som zvolal, veď som im dal možnosť a oni nedali nič. Bol som na tom poslaneckom grémiu, kde pánovi Dankovi bolo vyčítané jednoducho, že postavil ostatné kluby pred hotovú vec. On nepripúšťa diskusiu a kompromis, jednoducho takto to bude. Každú jednu pripomienku, ktorú sme tam prebrali ústne, tak každú jednu vyvrátil, a toto nie, lebo - milión argumentov. Pán Danko neustúpi ani o krok. On jednoducho si zobral do hlavy, že a takto to bude, ja som predseda Národnej rady a ja budem určovať pravidlá.
Vážení, vládna koalícia ovláda prokuratúru, súdy, ministerstvá, štátne organizácie, úrady, máte v rukách moc v tomto štáte. Vyhrali ste voľby, urobili ste koalíciu, v poriadku. Ale prosím vás, neuzurpujte si právo ovládať aj Národnú radu. Neuzurpujte si právo robiť, ako častokrát hovoríte, presadzovať svoj vládny program aj v Národnej rade. Národná rada je zákonodarný zbor, ktorý kontroluje činnosť vlády. Nerozumiem preto, prečo máte taký veľký problém s vystúpeniami, ja rozumiem aj pripomienkam kolegov, s ktorými sa často bavím z vládnej koalície, že niektoré vystúpenia sú cez čiaru. Ja s tým úplne súhlasím. Ale upozorňujem, nie sú cez čiaru len opozičné vystúpenia.
Pán Kvorka, vy ste vo svojom vystúpení vo faktickej poznámke hovorili, že všetci vám hovoria, že všetci vám hovoria, že tá opozícia akú strašnú politiku robí. No viete, keď sa stretnete so sto voličmi SMER-u a všetci vám to povedia, tak je to pravda. Ja sa stretnem so sto voličmi hnutia SME RODINA a 90 % z nich mi povie a tá koalícia a tak ďalej a tak ďalej. Čiže nepaušalizujme, že všetci vám hovoria. Ja vidím tiež reakcie, ja tiež žijem medzi ľuďmi, ja som tiež sa nenarodil v Národnej rade.
Čiže ešte raz, prečo si chcete uzurpovať právo určovať, čo správne je a čo správne nie je? Ak chcete meniť rokovací poriadok, súhlasím, ale nech prebehne normálna diskusia a nie týždeň na to, aby boli zaslané pripomienky, na ktoré sa pán Danko aj tak vykašlal. Argumentuje, samozrejme, zapracovanými pripomienkami, ktoré sú tak nepodstatné, ako je tá čestná stráž dole.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2016 17:59 - 18:19 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, milí hostia... (Ruch v sále.)
Pán predsedajúci, mohli by ste, prosím vás, upokojiť poslancov? (Zaznenie gongu.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 16:51 - 16:52 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne. Ja ako podpredseda výboru pre pôdohospodárstvo mám otázku na kolegu Klusa, ktorú myslím úplne vážne, že či má iné meno, iný návrh. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 11:59 - 12:00 hod.

Peter Pčolinský
Ďakujem pekne. Gábor, veľmi si ma sklamal konkrétne v časti tvojho vystúpenia, kde najprv ako povieš, že ten Apple príde do Vranova, vzápätí povieš, že asi nie. Ja si myslím, že to je veľmi nefér voči nám východniarom, že ten Apple vo Vranove nebude. Ja som tiež očakával, že ak prijmeme tento rokovací poriadok, tak snáď nejaký ten Apple by prišiel. Ale, no, zobral si nám ilúzie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.9.2016 9:53 - 10:08 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pani ministerka, vy ste povedali, že tento zákon prinesie maximálnu transparentnosť do vzťahov. No v tejto podobe, v akej to predkladáte, obávam sa, že tá transparentnosť tam bude ale minimálna, nie transparentná; nie maximálna. My ho zrejme podporíme v prvom čítaní, aby išiel do druhého čítania, ale, samozrejme, očakávame, aby ten, samozrejme, očakávame úpravy, respektíve pozmeňovacie návrhy tak, aby naozaj tento zákon priniesol tú maximálnu transparentnosť. Nachádzame sa v stave, keď schránkové firmy dnes valcujú tendre, valcujú, respektíve tie najväčšie štátne zákazky a pokiaľ s tým niečo neurobíme a neobmedzíme vplyv finančných skupín a niektorých vybraných oligarchov, tak, bohužiaľ, skôr či neskôr sa staneme krajinou, kde toto prekvitá, tým myslím Grécko, Rusko a podobne.
Čiže ja naozaj oceňujem tiež snahu, že tento zákon tu dnes je, oceňujem, že chcete s tým niečo urobiť, ale keď už ideme niečo urobiť, tak to urobme poriadne a urobme to tak, aby nikto nemohol ani zľava, ani sprava vyčítať, že je to deravé. Pretože v tejto podobe naozaj tá maximálna transparentnosť tam nebude. Bude nejaká, ale nebude maximálna.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2016 18:29 - 18:30 hod.

Peter Pčolinský Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani kolegyňa, som rád, že máte vo mňa takú veľkú dôveru, že veríte, že predložíme aj lepšiu novelu, určite tomu tak bude. Takže ešte raz ďakujem za prejavenú dôveru.
A normálne ste ma zaskočili, že som to nevidel, neprečítal a nie je pravda, čo som tvrdil, tak som si rýchlo pozrel ešte raz platné znenie zákona o NKÚ, pozrel som ešte raz rýchlo, čo som, čo som vlastne vám povedal, a dosť sa čudujem, ale v podstate to sedí. Sú tam duplicitné paragrafy, to je jedna vec a druhá vec, možno polemizovať o tom, či je vecný nezmysel vytvárať výbor na kontrolu činnosti Najvyššieho kontrolného úradu, môžme o tom polemizovať, však nemusíte so mnou súhlasiť. Ale potom premenujme Najvyšší kontrolný úrad na Nie až tak Najvyšší kontrolný úrad, lebo nad ním zase bude nejaká kontrola, čiže skúsme, skúsme skôr posilniť postavenie NKÚ v ústave, ak sa ideme tu naťahovať, že či má byť kontrolovaný, nemá byť kontrolovaný. NKÚ by už nemal byť kontrolovaný nikým, lebo je najvyšší. Tak aj Najvyšší súd máme nejaký, máme tu aj nejakú najvyššiu Generálnu prokuratúru alebo čo to je, čiže nemôžem súhlasiť, resp. nemôžem nejak akceptovať vaše pripomienky k môjmu vystúpeniu, ale každopádne som rád, že ste vystúpili, beriem na vedomie a len zopakujem, že nemôžme podporiť v takejto podobe tento návrh zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis