Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som svojím vystúpením povedal niečo o histórii referenda, a to aj z toho dôvodu, že kolegovia navrhli skrátenie volebného obdobia. Iniciovali, že ak neprejde, tak majú plán B a budú zbierať podpisy v uliciach, aby teda prezidentka vyhlásila referendum.
V roku ´94 poslanec SDĽ, predseda Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták inicioval referendum, v ´98....
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som svojím vystúpením povedal niečo o histórii referenda, a to aj z toho dôvodu, že kolegovia navrhli skrátenie volebného obdobia. Iniciovali, že ak neprejde, tak majú plán B a budú zbierať podpisy v uliciach, aby teda prezidentka vyhlásila referendum.
V roku ´94 poslanec SDĽ, predseda Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták inicioval referendum, v ´98. HZDS pár týždňov pred parlamentnými voľbami.
Dovoľte mi citovať z literatúry: Vo všetkých prípadoch boli referendá prednostne využité, aby, ako mobilizačný nástroj politických strán, ktoré sa jeho prostredníctvom pokúsili zviditeľniť vlastné programové priority, vymedziť ich voči iným politickým stranám a zvýšiť tak vlastný volebný zisk. Pre daňových poplatcov vyšlo napríklad referendum v roku 2010 cca 7,2 milióna. Napríklad referendum o vyslovení nedôvery vláde, ktoré iniciovalo v roku 2000 HZDS, pán Robert Fico okomentoval alebo, respektíve referendum označil za čisto stranícku záležitosť HZDS.
Poďme si niečo teda povedať o kolegoch, ktorí tu vládli dvanásť rokov pred nami. Či majú vôbec morálne právo takto vystupovať. Spomeniem iba niektoré z mnohých káuz. Je ich tu minimálne tristo, ale toľko času nemám, aby som to tu čítal.
Napríklad kauza Slavkov. Vďaka korupčnému správaniu vládneho nominanta na Slovenskom pozemkovom fonde štát pri prevode pozemkov stratil takmer 1,5 mld. korún.
Kauza TIPOS. Slovensko poslalo schránkovej firme neodôvodnene vyše 16 miliónov eur.
Kvôli emisnej kauze Slovensko prišlo o zhruba 70 miliónov eur.
Firma blízka SMER-u predala vojsku za 18 miliónov euro vysielačky, ktoré nemožno použiť ani v ostrom boji.
Tých káuz je naozaj, naozaj veľmi mnoho, predsa len, ak bude mať niekto záujem, tak mu ich viem aj poslať. A myslím, že vláda SMER-u mala naozaj možnosť v najlepších časoch Slovensko niekam posunúť, no spravila pravý opak. Vládli tu 12 rokov a nepociťovali krízu, aká sa momentálne teraz deje na Slovensku. Naozaj je to najhoršia kríza od druhej svetovej vojny. Dovolím si povedať, že zlikvidovali a rozkradli všetky rezorty. Vďaka nim máme dnes v nemocniciach kritický stav, nakoľko zdravotníctvo namiesto podpory a technického vybavenia iba rozkrádali. Alebo odovzdávali súkromným spoločnostiam, napríklad Penta. Príkladom sú naše dnes mnohé nemocnice, či už spomenieme v Bratislave Kramáre, hej, Heydukovu, Ružinov, naozaj sú v stave mnohé ako v západných krajinách väzenia.
Nechali absolútne prázdnu kasu Slovenskej republiky a dnes idú kritizovať túto vládu. Vládu, ktorá nastúpila do najťažšieho obdobia od druhej svetovej vojny. Je absolútne farizejské, že naše štátne peniaze ste rozkradli, rozdali svojim ľuďom, no dnes, keď chýbajú v zdravotníctve alebo priamej pomoci občanom, firmám, podnikateľom, tak ako prví idete kritizovať.
Poďme ešte k bývalému premiérovi, ktorý všetky kauzy kryl a naozaj pred nimi zatváral oči. Lebo bol súčasťou 12 rokov vlády, s malou prestávkou. Cez eurofondy sa minula miliarda na informatizáciu verejnej správy. V Estónsku toto zvládli za desatinu týchto peňazí oveľa efektívnejšie.
Prvé dni pandémie nevedeli zabezpečiť respirátory, rúška, ochranné pomôcky ani pre lekárov. Keď už ich nakupovali cez Štátne hmotné rezervy, tak boli nakupované s obrovskými, obrovskými maržami. Boli to rádovo viac ako 80 %. Spomeniem obyčajné rúško FFP2, ktoré nakupovali zhruba za sedem euro, zatiaľ čo momentálne ich Štátne hmotné rezervy nakupovali za necelé euro.
15. 3. pán Pellegrini ako premiér pri 61 pozitívne testovaných na území Slovenska vyhlásil mimoriadny stav: "Zatvorené budú všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami."
18. 3. pri 101 pozitívnych testovaných: "Núdzový stav rozšírený."
23. 3. 186 pozitívne testovaných: "Na prvom mieste človek a až potom ekonomika."
Ale už v opozícii, 1. 6. pri 1 522 pozitívne testovaných: "Vyzývam premiéra, aby zrušil núdzový stav."
K 13. 11., keď už bolo 83 796 pozitívne testovaných; za ten celý čas, nie v ten jeden deň, aby ma potom kolegovia nebrali za slovíčko: "Žiadam premiéra, aby zrušil zákaz zhromaždenia sa a otvoril aj ostatné prevádzky."
K 16. 11., keď bolo 87 276 pozitívne testovaných: "Zrušte núdzový stav!"
To je absolútne farizejské. Označil účinkujúcich v kampani, ktorí propagujú očkovanie, za hviezdičky, ktoré to robia buď pre peniaze, alebo navyše budú prednostne očkovaní.
Myslím si, že s týmto má pán Pellegrini, s rôznymi týmito PR, skúsenosť trošku inú. Ja vám poviem, keď dva týždne pred voľbami uverejnil nemenovaný časopis štvorstranový PR rozhovor s titulkom Nehrám sa na nič, rovnaký deň, ako vyšiel, na číslo mesačníka prišli z rezervy predsedu vlády peniaze na občianske združenie s názvom mesačníka, zhruba niekde okolo 50-tisíc euro by to malo byť. Takto bojoval bývalý premiér s pandémiou a takto sa tváril, že nič nevidí pri vybavovaní. Pri rabovaní štátu.
Poďme ešte k včerajšiemu výstupu kolegu z OĽANO pána Zajačika, ako ste ho tu dourážali a povysmievali sa mu, že mal nejakých tisíc hlasov, čo tu vlastne on robí a koho zastupuje. Áno, aj vy, pán Tomáš.
Ja vám poviem, v roku 2006 váš dnes šéfko mal 2 665 hlasov. Váš mnohonásobný minister Počiatek mal 575 hlasov, 575 hlasov mal. (Reakcie z pléna. Zaznievanie gongu.) Ja tomu, ja tomu rozumiem, že, samozrejme, zo štátnych peňazí sa nielen dobre rozdávalo svojim ľuďom, ale aj sa veľmi dobre robilo PR.
Pán Pellegrini, musím uznať ale, že ako marketingový ťah ste naozaj veľmi dobrý. Máte naozaj veľmi pekné fotografie, úsmev, vyjadrovanie, ale tu sme skončili. Chcem sa opýtať na vaše výsledky. Čo ste spravili ako minister školstva napríklad? Máme dnes, si myslím, že to v tých školách možnosť vidieť. Čo ste spravili ako predseda Národnej rady, ako vicepremiér pre informatizáciu?
Spomeniem, že úspešne ste minuli, úspešne, jednu miliardu eur, no aj tak tu beháme naozaj všetci s papiermi ako poštári po tých vládnych inštitúciách. V Estónsku za 10 % to spravili oveľa efektívnejšie.
Ale aby som nebol iba kritický, tak musím naozaj uznať, že vaším pokojným vystupovaním a príjemným úsmevom ste splnili úlohu kryť všetky kšefty.
Kolegovia, predsa len ste veľkí marketéri, ale skúsim vám dať možno takú malú radu. Neodporúčam vám ísť zbierať podpisy napríklad pred trenčiansku nemocnicu, kde vaši nominanti kúpili najdrahšie cétečko v strednej Európe. Napríklad určite vám neodporúčam ísť zbierať podpisy na východ Slovenska, kde podľa vás aj tak nič nie je, ale vaša nominantka pani Rošková brala dotácie na poľnohospodársku pôdu, napríklad betónové parkovisko, letisko, častokrát aj na cudzie pozemky. Určite tí farmári, ktorí tam boli častokrát aj zbití, vám to tiež nepodpíšu. Alebo určite ich nezbierajte medzi živnostníkmi Váhostavu, keď Váhostav tu v histórii staval najdrahšie diaľnice a dokonca ani živnostníci neboli za to vyplatení.
Nebudem zasahovať a nebudem zachádzať teraz do lesov, lebo chcem byť trošku korektný. Naopak, poradím vám, kde budete istotne úspešní: Dubnica nad Váhom, Ilava, Prešov, Leopoldov, a to konkrétne v ich ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, kde oligarchovia a niektorí vaši známi dnes čakajú na rozsudok.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis