Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, pán minister, dovoľte, aby som sa vyjadrila k samostatnej kapitole životné prostredie, agende, ktorej sa dlhodobo venujem ako profesne, tak aj na pôde parlamentu. Programové vyhlásenie vlády v tejto kapitole je poctivým prienikom volebných programov štyroch koaličných strán. Naozaj mimoriadne sme sa programovo stretli a dá sa povedať, tri štvrtiny nášho programu sa prekrývali. Takže naozaj nebol...
Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, pán minister, dovoľte, aby som sa vyjadrila k samostatnej kapitole životné prostredie, agende, ktorej sa dlhodobo venujem ako profesne, tak aj na pôde parlamentu. Programové vyhlásenie vlády v tejto kapitole je poctivým prienikom volebných programov štyroch koaličných strán. Naozaj mimoriadne sme sa programovo stretli a dá sa povedať, tri štvrtiny nášho programu sa prekrývali. Takže naozaj nebol problém sa zhodnúť na väčšine tém, ktoré sa dostali do programového vyhlásenia vlády.
Taktiež podkladom pre jeho tvorbu boli podnety odbornej verejnosti, ale aj ochranárov. Výsledok programu nie je len kapitola zodpovedné..., Zodpovedná ochrana životného prostredia, ale treba povedať, že historicky prvýkrát sa dostala aj do ďalších sektorových politík, do ďalších častí programu, programov ďalších našich odvetví. Takto môžme nájsť tému životného prostredia v oblasti školstva, hospodárstva, zdravotníctva, dopravy, v rezorte vnútra, dokonca aj v oblasti financií a pôdohospodárstva. Reflektuje ale aj na doterajšiu väzbu na Agendu 2030, na strategický dokument, ktorému sa Slovensko zaviazalo na pôde OSN, a rozpracované témy, 17 cieľov vo väčších, 17 cieľov udržateľného rozvoja pod názvom Slovensko 2030.
Áno, môžme povedať, že naozaj programové vyhlásenie vlády napovedá o zodpovednej ochrane životného prostredia. Sme si vedomí, že nie každý je spokojný najmä z oblasti tretieho sektora s programovým vyhlásením vlády, kde boli očakávania v podobe nejakých konkrétnych dátumov, čísel, lehôt, záväzkov Slovenskej republiky. Ja som však rada, že tieto čísla sa tam nedostali, pretože takýchto záväzkov a stratégií v minulosti Slovensko prijalo množstvo, ale nesplnilo ich takmer žiadne alebo veľmi málo. Preto sme sa my skôr sústredili na tú, na tie konkrétne opatrenia, ktoré vedú k dosiahnutiu zlepšenia životného prostredia na Slovensku.
Medzi najväčšie environmentálne výzvy Slovenska patrí zlá kvalita ovzdušia, nízka miera recyklácie komunálneho odpadu, nedostatočná ochrana vôd, biodiverzity a lesných ekosystémov. Cieľom predkladaného programového vyhlásenia je dosiahnuť vyššiu kvalitu životného prostredia a podporiť prechod na zdrojov, zdrojovo efektívne obehové hospodárstvo. To sme mali po celý čas na pamäti, kým sme stavali jednotlivé opatrenia.
Nezabudli sme ale aj na participáciu s občianskou verejnosťou, participáciu s tretím sektorom, pre ktorý mimoriadne je dôležitá transparentnosť. Transparentnosť v informovaní, poskytovaní dát, na základe ktorých následne je možná práve tá kontrola efektivity zavedených opatrení. Mimoriadne sme si dali záležať na tom, aby boli transparentné údaje v oblasti ovzdušia, vody, ale aj v oblasti enviroportálu, ktorý poskytuje informácie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, kde, žiaľ, koncom, teda resp. minulý rok boli utajené niektoré, pozakrývané, niektoré informácie, ale my napriek tomu teda dávame tam ešte viacej dát, ktoré sa budú postupne dopĺňať, pretože takáto aktivita končí vydaným stavebným povolením a územným..., územné rozhodnutia vydaným stavebným povolením. Toto všetko budú obsahovať jednotlivé akcie, ktoré majú, môžu mať výrazný dopad na životné prostredie.
Som mimoriadne rada, že po rokoch sa dostalo aj do oblasti financií oblasť bilancie čistého bohatstva. Prvýkrát je v programovom vyhlásení vlády záväzok, že sa bude vláda venovať identifikácie bilancie čistého bohatstva tak, aby bolo započítané na jednej strane prírodné bohatstvo, ale aj ekologický dlh na druhej strane, to znamená environmentálne záťaže, protipovodňové opatrenia a podobne. Čiže vláda sa bude aj zaujímať aj o výpočet ekosystémových služieb, že bude veľmi dôležité pre následné spravodlivé vyplácanie kompenzácií pre súkromných vlastníkov, ktorí majú obmedzené hospodárenie z titulu napríklad ochrany prírody.
Klíma má osobitné miesto, pretože ochranné klímy, zmiernenie dopadov, zmeny klímy je súbor opatrení. Je to súbor opatrení, kde dávame dôraz na energetiku, lesné hospodárstvo, biodiverzitu, ochranu pôdy, vody, konkrétne, konkrétnymi opatreniami na ochranu ovzdušia, definitívne ukončenie dotácií na výrobu energie z uhlia najneskôr v roku 2023. Žiadne pootvorené dvierka, definitívne ukončenie výroby energie z fosílnych palív, ako je uhlie. Tieto uhlie máme návrh, aby bolo vypustené z energetických zásob, surovinových zásob Slovenska. Ohľadom vody. Mali sme tú odvahu, aby sa definitívne, sme sa zaviazali k tomu, že dá sa stopka takým veľkým vodárenským projektom, ako je vodárenská nádrž Tichý potok, Slatinka, prečerpávacia elektráreň Ipeľ a takisto aj ropovod Žitný ostrov. Žitný ostrov má samostatný bod v našom programovom vyhlásení vlády, a to z toho dôvodu, že je to najväčšia zásobáreň, strategická zásobáreň pitnej podzemnej vody pre viac ako 10 mil. ľudí. Pre celé Slovensko. Túto zásobáreň si musíme uchrániť, musíme sa osobitne venovať tomu, aby tá obrovská machuľa znečistenia, ktorá ide z územia Bratislavy, ale aj samotné skládky a znečisťujúce body na Žitnom ostrove, aby sa zabránilo šíreniu do tejto zásobárne podzemnej vody. Bez vody nie je život a to je naše biele zlato, ktorému sa musíme naozaj intenzívne venovať.
K tomu nám napomôže aj posilnená funkcia enviropolície. Tá už nejaké základy aj v súčasnej medzi zložkách polície má. Avšak my hovoríme, že treba ju špecializovať, treba posilniť a zamerať sa na jednotlivé oblasti kriminality, nemôže ísť len o výruby stromov a musí sa zameriavať aj na ďalšie ďaleko špecializovanejšie zločiny proti životnému prostrediu.
Veľmi dôležitú miesto má aj, aj odpady. Odpady, na ktoré chceme nahliadať ako na surovinu, nie ako na niečo, čoho sa musíme zbaviť, ale na niečo, čo treba využiť, čo sa treba najmenej, čo najmenej vyrábať, a to, čo zostane z produkcie, aby sa vrastilo naspäť do výroby. To znamená, podpora obehovej ekonomiky, zníženie skládkovania, zvýšenie recyklácie a taktiež až to najposlednejšie, čo sa nedá spracovať, aby išlo na skládku alebo sa energeticky zhodnocovalo.
Je treba urobiť aj poriadok v evidencii a tiež vylúčiť rôznu šikanu podnikateľov v oblasti evidenčných povinností.
Programové vyhlásenie vlády v oblasti že životného prostredia naozaj hovorí o zodpovednosti tejto vlády k tejto agende a verím, že naozaj spoločne sa nám podarí dosiahnuť tieto ambiciózne plány a opatrenia tak, aby naše životné prostredie bolo čoraz lepšie a aby tie výsledky v podobe aj zmierňovania dopadu zmeny klímy sme všetci pocítili.
Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis