Ďakujem pekne. Takže už pán spravodajca ide. Dovoľte, aby som, vážení kolegovia, kolegyne, pokračovala vo svojom príspevku.
Takže vládna koalícia, ale ani voliči strany Sloboda a Solidarita si neželáme návrat korupčnej vlády smerákov a ich doterajších súputníkov. V marci roku 2020 začalo na Slovensku svitať na znovunastolenie právneho štátu. A to je priorita. Naša práca nie je honbou za percentá, ale je to práca, ktorou chceme napĺňať...
Ďakujem pekne. Takže už pán spravodajca ide. Dovoľte, aby som, vážení kolegovia, kolegyne, pokračovala vo svojom príspevku.
Takže vládna koalícia, ale ani voliči strany Sloboda a Solidarita si neželáme návrat korupčnej vlády smerákov a ich doterajších súputníkov. V marci roku 2020 začalo na Slovensku svitať na znovunastolenie právneho štátu. A to je priorita. Naša práca nie je honbou za percentá, ale je to práca, ktorou chceme napĺňať svoj program, ktorý sme sľúbili ľuďom, a to je naša priorita.
Strana HLAS je pre nás prezlečený SMER, ktorý od roku 2006 ovplyvňuje život na Slovensku, a vy, spolupredkladatelia, ste boli dlhé roky integrovanou súčasťou SMER-u a veríme, že aj ľudia si to uvedomia a vašu faloš odhalia. Pre vás by bolo najlepšie čím skôr nové voľby, lebo tie vám, teraz vám ešte ide ako karta zásterka (ruch v sále a zaznievanie gongu) a karta prezlečených kabátov.
Pre občerstvenie pamäte spomeniem zopár príkladov, čo zástupcovia strany Sloboda a Solidarita za desať mesiacov v tejto koalícii dokázalo, pretože to je naša robota, to je, že musíme popri našej práci zvládať aj pandémiu, ale popri našej práci podľa, počas zvládania aj pandémie musí bežať život na ministerstvách, musí bežať život aj v parlamente. To je to, čo koľkokrát kritizujete, aby sme nerokovali o iných zákonoch, ale len tých, čo sa týkajú COVID. Keby sme to robili, poviete, zabudli ste na život, zabudli ste na inú prácu. Keď to robíme, nás kritizujete, že sa nevenujeme, len COVID-u, takže pre občerstvenie pamäte, čo za desať mesiacov spravila strana Sloboda a Solidarita ako súčasť vládnej koalícii v rámci našich rezortov.
Hlavnou agendou ministerstva hospodárstva je podnikateľské prostredie a energetika. No ministerstvo riešilo aj množstvo iných tém. Známe Kilečko 1 rozviazalo ruky podnikateľom, aby sa mohli sústrediť na svoj biznis. Zmenilo a doplnilo niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Zmeny výrazne prispeli k výraznému zníženiu byrokracie v podnikaní a odstránili viaceré prvky nezmyselnej administratívy a povinnosti. Kilečko 2 pridalo ďalší mega balík opatrení pre podnikateľov.
Tieto zmeny Slovensku pomôžu a posunú ho v rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia. Patria medzi nich napríklad zrušenie koncesionárskych poplatkov pre zamestnávateľov, skrátenie doby archivácie účtovných dokumentov, zavedenie všeobecnej voľnej živnosti či zjednodušenie vyraďovania starých vozidiel z evidencie. Do zoznamu sa dostalo aj šesť opatrení z užšieho výberu súťaže o byrokratický nezmysel roka. Všetky opatrenia sa dajú urobiť okamžite a nemajú dopad na štátny rozpočet.
V súvislosti s riešením pandémie korony pripravilo ministerstvo hospodárstva preplácanie nájmov v oboch vlnách. Nárok na dotácie majú nielen celkom zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky. Pomohli sme aj autodopravcom. V rámci antikorona záruky sme sa dohodli s bankami, aby pomohli podnikateľom poskytovaním zvýhodnených preklenovacích úverov, ktoré im pomohli vyrovnať sa s neľahkou situáciou. Súbežne s tým pracujeme na koncepčných riešeniach pre zlepšenie podnikateľského prostredia.
Podnikateľom sa rozväzujú ruky, aby sa mohli sústrediť na svoju prácu. Rušia množstvo nezmyselných nariadení a povinností. Zjednodušujú im život. Súčasne sme zabezpečili, aby Slovenská obchodná inšpekcia už viac nezmyselne poku... nezmyselne nepokutovala, ale, naopak, aby mali zamestnávatelia najprv možnosť odstrániť nedostatky, množstvo drobných krokov, ktoré pomáhajú lepšiemu životu a podnikaniu na Slovensku. Nasmerovali sme investičnú pomoc, prioritne formou daňových úľav len do najmenej rozvinutých regiónov a okresov. Pripravujeme pôdu pre nový strategický park na východnom Slovensku (ruch v sále a zaznievanie gongu) a ešte jeden v Rimavskej Sobote, aby sme aj takto pomohli okresom, kde sa nežije ľahko.
Dobrou správou pre všetkých je zníženie cien tepla, čo je možné vďaka profesionálnemu manažmentu štátnych teplární. Nižšie budú aj ceny elektriny a plynu. Nové vedenie ÚRSO nielen sľubuje, ale aj, skutočne aj koná a slúži občanom, o čom sa nám za predošlých vlád mohlo len snívať. Pripravujeme spustenie III. bloku elektrárne v Mochovciach. Podarilo sa nám vyriešiť časť historického dlhu na tarife za prevádzkovanie systému, ktorý zanechali predchádzajúce vlády. Odstúpením pohľadávky VSE nemeckému E.ON sme zarobili 35 mil. eur.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v rámci digitalizácie vzdelania za nulové náklady spustilo web, učíme na diaľku. Vytvorilo platformu EDU TV, na ktorej žiaci môžu nielen počas dištančného vzdelávania nájsť stovky videí, ktoré poskytujú učitelia podľa štátneho vzdelávacieho programu. Aj počas pandémie dokázal rozbehnúť zmenu obsahu vzdelávania.
Po prvý raz v histórii slovenského školstva sme otvorili trh s učebnicami na úrovni I. stupňa základných škôl. Školám bolo poskytnuté 11,5 mil. eur na použitie podľa vlastného posúdenia a zároveň bol rozšírený zoznam učebníc a didaktických pomôcok, ktoré si môžu školy z príspevku nakúpiť. Ministerstvo školstva znižuje byrokraciu na školách.
Rezort pracuje na novelách zásadných zákonov v oblasti vzdelávania vedy aj športu. Vykonáva kontrolu a stimuly na vedu a výskum tak, aby peniaze boli vynakladané rozumne a čisto. Sú pripravené nové programy na podporu výskumu a vývoja. Pokračuje sa aj v príprave zavádzania povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov. Výzvou je aj pripravovaná reforma vysokých škôl. Rezort vypísal množstvo výziev pre školy, vedecké inštitúcie, športové kluby, samosprávy a ďalším uchádzať sa o výzvy a investície.
Ďalšie naše ministerstvo, zahraničných vecí a európskych záležitostí sa po prepuknutí pandémie spolu so svojou sieťou zastupiteľských úradov naplno ponorilo do pomoci pri zabezpečovaní zdravotníckeho materiálu, pomoci občanov Slovenska v zahraničí, získavania zahraničných skúseností s bojom proti ochoreniu COVID-19, ako aj distribúcie rozvojovej a humanitárnej pomoci. Pomohli sme materiálne a finančne partnerom v našom blízkom susedstve, na Ukrajine, na Balkáne, ale aj pandémiou ohrozeným skupinám v Etiópii, Keni či v Iraku.
Prioritou sa v úvodnej fáze pandémie stala asistencia občanov Slovenska pri ich návrate na Slovensko. Najväčšiu operáciu krízového manažmentu od vzniku Slovenska predstavovali repatriácie našich občanov, pri ktorých ministerstvo v jarných mesiacoch spolu s ostatnými rezortmi pomohlo s bezpečným návratom domov približne 6 400 občanov Slovenska zo 110 krajín a teritórií sveta. Prepravu repatriovaných občanov zabezpečovalo 189 repatriačných spojení s autobusovou dopravou a 30 spojení s leteckou dopravou.
Konzulárna pomoc občanom Slovenska v zahraničí bola aj v období pandémie aj poskytovaná nepretržite, ale napriek dynamickému vývoju v spojitosti s pandémiou ministerstvo v ostatnom roku aj pracovalo na strategických dokumentoch, ktorých cieľom bolo zadefinovať priority našej zahraničnej politiky, posilniť naše zahraničnopolitické ukotvenie a jednoznačne pomenovať výzvy a úlohy, ktorým čelíme.
Najdôležitejším strategickým dokumentom, na ktorom ministerstvo zahraničných vecí pracovalo, bola nová bezpečnostná stratégia, ktorá hodnotí aktuálne bezpečnostné výzvy, definuje záujmy a nastavenie politiky Slovenska v oblasti bezpečnosti. Tento dokument bol po dlhých rokoch schválený vládou aj v Národ... a napokon aj v Národnej rade.
Práve Európska únia bola významným aktérom predovšetkým v oblasti pokrízovej obnovy a koordinovanej odpodi... na, odpovedi na výzvy spojené s pandémiou, ale úspešné zavŕšenie diplomatických jednaní vyústilo do prijatia finančných nástrojov na stabilizovanie európskych ekonomík. Je to viacročný rá... finančný rámec a nástroje Európskej únie pre budúce generácie v celkovom objeme viac ako 1 800 mld. eur..., vlastne, pardon, počkaj... miliard ose... 1 mld. 8... 1 mld. 800 mil. eur. (Pozn. red: správne „1,8 bilióna eur“.) No... (Ruch v sále.) Viacročný... (Reakcia z pléna.) Presne tak.
Aj v čase pandémie ale Slovensko prostredníctvom rezortu zahraničných vecí kládlo v roku 2020 osobitný dôraz na ochranu ľudských práv a základných slobôd pri presadzovaní zahraničnopolitických záujmov Slovenska. Prejavilo sa to okrem nášho pôsobenia na pôde medzinárodných organizácií aj pri zmene postoja vlády Slovenska voči Venezuele, alebo pri jasnom postoji k situácii v Bielorusku či Hong Kongu.
To sú fakty, to je výpočet práce za ostatné mesiace, to sú ale len práca za, rezortov, za ktoré zodpovedá a ktoré sú riadené nominantami strany Sloboda a Solidarita. Toto je aj naša odpoveď na váš návrh na skrátenie volebného obdobia. Naša koalícia si vytýčila jasný sieľ, cieľ. To, že je, cesta k jeho dosiahnutiu nebude jednoduchá, bolo jasné. Dostali ale sme, ale dôveru na 4 roky a tie si aj uplatníme a o štyri roky nám ľudia vystavia vysvedčenie.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis