Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

22.4.2020 o 11:14 hod.

Ing.

Jaroslav Baška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 22.4.2020 11:14 - 11:19 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážená pani ministerka, vážené panie poslankyne, páni poslanci, keďže sa jedná o novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach a tento zákon bol prvýkrát predkladaný už v tom v parlamente, nebudem, pani ministerka, hovoriť teraz o tých zmenách, ktoré predkladáte teraz, v súčasnosti, týkajúce sa konkurzov, exekúcií a tak ďalej, ale chcem naviazať na to, čo som hovoril prvýkrát ešte vo faktickej poznámke, keď ste predkladali tuto tento zákon o týchto mimoriadnych opatreniach prvýkrát a týkalo sa vlastne používania náramkov pre tých repatriantov, ktorí teda majú záujem vrátiť sa naspäť, naspäť na Slovensko.
Ja len preto chcem aj dnes vás požiadať, či by ste sa tým nezaoberali aj na vláde ako jedno z možných opatrení do budúcna a chcem povedať teda prečo. V krátkosti povedať, ako to prebieha v súčasnosti na hraniciach. Jednak sa miešajú tí skupinoví repatrianti s individuálnymi repatriantmi, dlho čakajú títo repatrianti na hraniciach. Repatrianti sa v súčasnosti zapisujú do toho policajného systému na hranici, do toho soitronu, ktorý policajný zbor využíva, to tiež trvá určitú, určitú dobu. A hlavne teda pri tých prevozoch, či už tých individuálnych, resp. skupinových repatriantoch sa viažu enormné sily a prostriedky tejto krajiny, tohto štátu. Myslím tým policajný zbor, hasičský, záchranný zbor a myslím tým aj ozbrojené sily Slovenskej republiky.
Ak by štát investoval do týchto náramkov, myslím, že by to fungovalo oveľa ľahšie, efektívnejšie, ale aj bezpečnejšie a hlavne bezpečnejšie, lebo o to nám všetkým teraz v súčasnosti ide, že hneď už na hranici aspoň tí individuálni repatrianti by mohli dostať takýto náramok, ktorý by bol aktivovaný, aby sa im načipoval a ak by teda sa rozhodli ísť do karantény domov, na nejakú chatu a tak ďalej, presne na toto miesto by sa vlastne určila, určila táto karanténa, tento čip alebo tento náramok by sa takýmto spôsobom zaktivoval. Vedeli by sme potom zistiť aj tú cestu toho repatrianta z hraničného priechodu, kde by teda bol už zapísaný do toho miesta určenia karantény.
A dovolím si teda použiť aj jeden príklad, ktorý povedal bývalý pán premiér Pellegrini, keď porovnával pána ministra zahraničných vecí, pre ktorého tie karanténne pravidlá platili, myslel tým Ivana Korčoka, a Gejzu Lakatoša, ktorý išiel do zahraničia opakovane, kde prevážal teda svojich kolegov do osady. Ak by sa tieto náramky alebo takýmto spôsobom tieto náramky používali, tak by sa tento prípad nestal. Podľa mňa by sa nestalo ani kopa ďalších, ďalších prípadov.
Sám pán predseda vlády Igor Matovič dával niekoľkokrát za vzor v boji s koronavírusom aj Južnú Kóreu. A z článku, ktorý zverejnil, alebo informáciu, ktorú zdieľal Denník N, som sa dozvedel, že aj v tejto Južnej Kórei idú používať tieto náramky. Dokonca spravili aj prieskum medzi občanmi, obyvateľmi Južnej Kórey na vzorke okolo tisíc ľudí a 80, až 80 % ľudí z tohto prieskumu bolo za využívanie takýchto náramkov pre tých ľudí, ktorí sú teda v domácej, domácej karanténe.
Vieme, že aj zahraniční Slováci, ktorí chcú prísť domov na Slovensko, tak poslali aj pánovi premiérovi petíciu s požiadavkami, že by tí, ktorí majú možnosť byť v domácej karanténe, že by súhlasili aj s využívaním takýchto, takýchto náramkov. Myslím, že je to dobrý nápad.
Pani ministerka, skúste sa s tým zaoberať aj na ústrednom krízovom štábe, akým spôsobom by sa dali tieto náramky použiť. Tá kríza nekončí, uvidíme, čo príde aj v budúcnosti, aké opatrenia bude musieť krajina prijať, a myslím, že toto je jedno z tých opatrení, ktoré by stálo za zváženie v boji s koronavírusom.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 17:29 - 17:31 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Kuffa, presne, máte pravdu, je to prílišný zásah do súkromia. A vždy, keď sa menila legislatíva tak, že sa viac otvorila k tomu, aby niektoré orgány, ktoré sú na to zo zákona určené, mohli sledovať, odpočúvať alebo riešiť časť, alebo dostať sa k časti telekomunikačného tajomstva, tak to bol vždy problém. Aj dnes bolo spomenuté viackrát prípady z minulosti, kedy bola aj Vojenská spravodajská služba zneužitá na protizákonné odposluchy, využívanie telekomunikačného tajomstva a ďalších. Načo sú hygiene dáta z telekomunikačného tajomstva pod bodom b) a c)? Prevádzkové údaje. Načo sú im telefónne čísla, hygiene, obchodné meno, sídlo právnickej osoby, obchodné meno, miesto podnikania fyzickej osoby, podnikateľa, osobné údaje fyzickej osoby, meno, priezvisko, titul, adresa trvalého pobytu a tak ďalej. Prečo nestačia len lokalizačné údaje?
Pán poslanec Kuffa má pravda. Pani ministerka, mali by ste tento celý čl. IV vyhodiť z tohto zákona, pretože sú tam aj dobré veci. A bavíme sa celý čas o tomto zákone, práve o tomto spornom čl. IV. Pani ministerka, navrhujem inú vec. To tu dnes vôbec nepadlo. Patrí to pod rezort ministerstva spravodlivosti a dobre viete, že sa investovalo veľmi veľa miliónov do tzv. tých náramkov na domáce väzenie. Prečo neprídete s takýmto návrhom, využiť tieto technológie práve pre týchto ľudí, ktorí majú byť v domácej karanténe? Úplne jednoduchá vec. Treba tú technológiu zobrať, oprášiť, spraviť k tomu legislatívu, že sa to dá použiť aj na túto karanténu, na toto domáce väzenie vlastne to je. A takýmto spôsobom tých ľudí monitorovať. Nie cez telekomunikačné tajomstvo a cez telekomunikačných operátorov. Alebo druhú vec, urobte to ako trestný čin ako v Maďarsku. Proste šírenie koronavírusu.
Skryt prepis