Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.1.2023 o 15:13 hod.

Ing. PhD.

Denisa Saková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2023 10:58 - 11:00 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som len reagovala na faktické poznámky.
Pán poslanec Mazurek, povedala som, že ďakujem pánovi ministrovi, že sa zdržal. Áno, ďakujem mu, že sa aspoň zdržal, pretože mali sme aj debatu s pánom ministrom a mali sme takú pochybnosť, či ide, alebo nejde zahlasovať za tento migračný pakt vzhľadom na to, že dal deň pred schôdzou alebo deň pred ministerským stretnutím status, kde nebola jeho pozícia jasná.
A čo sa týka celého toho zhrnutia, ešte raz zopakujem, 94 % ľudí, nelegálnych migrantov, ktorí sú na našom území, ako pán minister povedal, vraj sú zo Sýrie. Ešte raz zopakujem, všetci tvrdia, že sú zo Sýrie, tých 94 %, pretože chcú štatút vojnového utečenca. A myslíme si, že to tak nie je, a preto by sa mali skutočne preverovať ich doklady, ktoré vo veľa prípadoch alebo v drvivej väčšine vôbec nemajú, a mali by sa po dobu toho, že overujete ich totožnosť, zaistiť a obmedzovať na slobode.
Pán Potocký, preplatiť náklady na ďalšie ubytovacie kapacity alebo, respektíve vytvorenie zaisťovacích centier z EÚ je pekná myšlienka, môžme o ňom s EÚ rokovať, ale myslím si, že vzhľadom na aktuálnosť situácie a operatívnosť riešenia a vzhľadom na to, že máme ministerstvo vnútra podľa ústavy a podľa kompetenčného zákona, pardon, má povinnosť chrániť zdravie, životy a majetky občanov, tak musí zatiaľ tieto náklady financovať zo svojho rozpočtu.
A celkovo na záver by som povedala, nerobme pull effect, to znamená, nedávajme pozvánku prevádzačom poďte cez nás. Robme dostatočné opatrenia na odradenie migrácie cez Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.6.2023 10:24 - 10:41 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené dámy, vážení páni, keďže nemáme funkčný branno-bezpečnostný výbor, kde by sa toto mohlo riešiť na jeho mimoriadnej schôdzi, na mimoriadnom stretnutí, preto som rada, že sme schválili tento bod schôdze, alebo že sme schválili schôdzu s týmto doplneným programom.
Všetci dobre vieme, že sa blíži letné obdobie a opäť sa nám objavuje problém s ilegálnou migráciou z oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky. A všetci si pamätáme, aké udalosti sme tu mali v roku 2015, následne 2016, keď prúdili cez Európu a hlavne cez našich južných susedov desaťtisíce až stotisíce nelegálnych migrantov a vyvolali migračnú krízu v celej Európskej únii. A vtedy sa krajiny V4 postavili k tomu, nazvem to, chlapsky a zaujali nekompromisný postoj a nedovolili rozmiestňovanie migrantov na svojom území.
Rovnako potom aj ja keď som bola na pozícii ministerky vnútra, som sa vyhýbala akýmkoľvek snahám meniť politiku Európskej únie voči nelegálnym migrantom a pokračovala som v nasadenom trende, aby sme nedovolili uplatniť kvóty v rámci celej Európskej únie na rozmiestnenie nelegálnych migrantov. Ale v tom období vzťahy v rámci V4 boli skutočne operatívne, kooperovalo sa na najvyššej úrovni a držali sme ako jeden celok. A keďže počty nelegálnych migrantov sa zvyšujú aj v tomto období, možno nie tak drasticky, ako to bolo v roku 2015, tak treba k tomu pristúpiť pragmaticky.
Som veľmi rada, že pán minister vnútra na stretnutí ministrov vnútra, ktoré sa odohralo v Luxemburgu, sa zdržal pri hlasovaní migračného paktu, ktoré navrhlo švédske predsedníctvo. Viem, že napriek tomu tento migračný pakt bol schválený, ale pokiaľ niektorí z vás čítajú aj zahraničné médiá, ako napríklad v Rakúsku a v Nemecku, tak vedia, že tento migračný pakt, hoci napríklad aj Rakúsko a Nemecko hlasovalo za, tak hlasovalo za iba na prahu skutočne takej citlivosti svojej bolesti a je o tom veľmi veľká všeobecná celospoločenská diskusia v týchto krajinách, takže uvidíme, ako tento migračný pakt bude ďalej pokračovať v rozhovoroch medzi Radou a medzi Európskym parlamentom.
Som presvedčená o jednej veci. Kvóty nič neriešia, kvóty sú dôsledok nelegálnej migrácie a treba riešiť vždy príčiny nelegálnej migrácie, nie jej dôsledky. A tak ako aj pán minister hovoril o európskych riešeniach, tak vieme, že tie základné premisy, ktoré Európska únia má v rámci svojich riešení, je vždy ochrana vonkajšej hranice schengenského priestoru, hlavne efektívna ochrana vonkajšej hranice, na to máme zriadenú aj agentúru Frontex, kde prispievame aj ako Slovensko finančnými prostriedkami a, samozrejme, pokiaľ je to potrebné v rámci nejakej kooperácie pri pomoci inému členskému štátu, aj ľudskými zdrojmi.
Ďalej treba hovoriť v rámci tej európskej koncepcie aj o efektívnej návratovej readmisnej politike, čo závisí veľakrát na tom, ako sú diplomatické vzťahy či už Európskej únie voči krajinám, odkiaľ nám migrácia sem prúdi, alebo či sú to už vzťahy V4 voči ostatným krajinám, alebo bilaterálne vzťahy jednotlivých členských krajín s krajinami či už susednými, alebo krajinami mimo Európskej únie. No a, samozrejme, potom sa hovorí aj o tom, že je tam nejaká politika, čo sa týka ochrany tých cudzincov, ochrany utečencov a, samozrejme, Slovensko si ctí medzinárodné a európske dohody a pokiaľ sa jedná o vojnových utečencov, tí spadajú pod medzinárodnú ochranu a tá pomoc, tak sme dokázali pomôcť utečencom z Ukrajiny v dôsledku vypuknutia konfliktu na Ukrajine, tak taká pomoc musí byť vždy voči týmto vojnovým utečencom.
S čím sa, s čím úplne nemôžem súhlasiť, je to, keď sa odvolávame vyslovene na tieto európske riešenia, pretože tieto európske riešenia sú síce efektívne, ale z dlhodobého pohľadu a veľakrát nie sú operatívne nasaditeľné, a preto hovoriť o úrovniach Frontexu, Salzburgu alebo Európskej únie je fajn, je treba na týchto riešeniach strategických pracovať, je treba ako členská krajina, aby sme sa na nich podieľali, ale treba robiť aj operatívne riešenia v rámci Slovenskej republiky, pretože tak ako sme počuli od pána ministra, ja som si zobrala nejaké štatistiky, ktoré sú aj dostupné na stránke ministerstva vnútra a aj na stránke Európskej únie, za minulý rok bol nárast oproti tomuto roku za porovnateľné obdobie v rámci EÚ o 136 %. To, samozrejme, sa aj odráža v štatistikách na Slovensku, lebo predsa u nás pokles asi nebude, od januára do apríla 2022 bolo 765 zadržaných ľudí, májové štatistiky som nenašla, takže preto porovnávam január a apríl. Január a apríl 4 705 zadržaných ľudí na Slovensku, čo je pomaly 500-percentný nárast, takže súhlasím s tým, čo povedal pán minister, 655 približne zadržaných týždenne je dokonca ešte väčšie číslo, ako keď si rozdelíme tých 4 700 na štyri mesiace.
Treba povedať, že problém začína troška prerastať a objavujú sa nám negatívne odozvy od občanov a spätná väzba od občanov južných okresov, ako sú Nové Zámky, Komárno, Levice, pretože sa pohybujú migranti alebo, respektíve občania iných štátnych príslušností v týchto okresoch a títo občania týchto okresov majú strach o svoje zdravie a, nazvem to, aj o svoje majetky. Nechcem z toho robiť teraz nejakú populistickú tému. Hovorím len fakty. A keď nechceme zažívať to, čo sme zažili na jeseň minulého roka v septembri a októbri, kedy sme zanedbali prvopočiatky a úplne prvotné signály toho, že sa nám zvyšuje migrácia a že treba, aby ministerstvo vnútra a Policajný zbor s tým niečo robili, a keď sa nechceme dožiť toho, aby nám naši susedia, ako sú Česká republika a Rakúsko, zabuchli hranice pred našimi očami, tak musíme niečo robiť.
Po prvé, okamžité riešenia, tak ako sme povedali ešte na tlačovej konferencii minulý týždeň. A som veľmi rada, že pán minister aj dnes povedal, že spolupráca s Maďarskom sa začala, že sa opätovne rokuje s Maďarskom, že do Maďarska vysielame príslušníkov Policajného zboru, že sa robia spoločné hliadky, pretože pokiaľ vy tvoríte spoločnú hliadku na území Maďarska, tak nepustíte cudzinca smerom k nám a tým pádom nemáte problematický, problematické kroky readmisie.
No, s čím úplne nemôžem súhlasiť, je, keď pán minister povie, že 94 % tých migrantov alebo príslušníkov inej národnosti, ktorí prekročia naše hranice, sú Sýrčania. Pán minister, oni dobre vedia, čo majú povedať, pretože oni sú veľmi dobre nabrífovaní od prevádzačov, a vedia, keď povedia, že sú zo Sýrie, tak dostanú štatút vojnového utečenca. Žiaľ, alebo chvalabohu, nechcem to teraz hodnotiť, výzorovo sa nepodobajú na Ukrajincov, takže najlepšie by im bolo, keby vojnový konflikt alebo odvolali sa na vojnový konflikt na Ukrajine a povedali, že sú Ukrajinci, ale fyziognómia im to nedovolí, tak preto radšej povedia, že sú zo Sýrie, kde ten konflikt už pomaly bude trvať desať rokov.
Hovorili sme minulý týždeň na tlačovej konferencii, a tam sa rozchádzam s pánom ministrom, že my nerobíme dostatočné opatrenia v rámci Slovenska na odradenie migrácie. Máme ihneď zaistiť cudzincov na neoprávnenom pobyte. Pán minister potvrdil, že sa nezadržiavajú a neobmedzujú sa na slobode. My sme za to, aby sa uplatňovalo zaistenie cudzincov na neoprávnenom pobyte aj žiadateľov o azyl, samozrejme, so zohľadnením kolapsu cudzineckých polícií. Má tu byť jednotný postup a výpomoc aj iných útvarov Policajného zboru; ja viem, že sú kapacitné problémy v celom Policajnom zbore, ale tomu sa teraz nechcem venovať.
V minulosti nám riaditeľ ÚHCP na branno-bezpečnostnom výbore povedal, že nemôže ich zaisťovať, pretože nemáme dostatočné kapacity. Áno, možno Sečovce a Medveďov nám nebudú stačiť, ale v rámci akčných plánov z roku 2015 až 2018 boli vytipované viaceré zariadenia v rámci Slovenska, či už patriace štátnej správe, obciam alebo mestám, kde by sa títo zaistení cudzinci mohli ubytovať a mohli vlastne byť obmedzení na slobode. Dokonca boli aj identifikované pozemky v oblastiach, ktoré susedia a sú v bezprostrednej, bezprostrednom susedstve našej štátnej hranice s Maďarskou republikou, aby sa tam mohli vybudovať kontajnerové zaisťovacie tábory. Ešte raz zopakujem, obmedziť všetkých nelegálnych migrantov na osobnej slobode za účelom ich preukázania totožnosti.
Pán minister, ja som si istá, že nám potvrdíte, že pokiaľ sa dostavia títo príslušníci týchto krajín na hraničnú cudzineckú políciu, nemajú žiadne doklady. Žiadne. To znamená, keď nemajú doklady, neoprávnene vstúpili do schengenského priestoru, neoprávnene sú na našom území, a preto sa to volá aj nelegálna migrácia. Legálna je vtedy, keď slušne zažiada o vízovú povinnosť, o víza na našej ambasáde daný príslušník.
Ďalšia vec, čo je, obnovenie hraničných kontrol, čo spomínal pán minister, nemá svoj efekt, lebo to preukázala Česká republika, neznížila sa im migrácia, dokonca myslím, že to bolo, jeden milión eur ich to stálo, myslím, týždenne. Nikto tu nehovorí o tom, že sa majú obnovovať hraničné kontroly. A v rámci smernice Európskej únie je jasne povedané, že každý štát v rámci členského, v rámci schengenského priestoru neporuší žiadne zákony, ak spraví kompenzačné opatrenia na svojom území. Kompenzačné opatrenia, hovoríme o tom, že sa spravia cielené kontroly v blízkosti hraníc. Cielené kontroly. Či už sú to na dopravných tepnách v blízkosti hraničných prechodov, tak ako ich už robí Česká republika, tak ako ich už robí Rakúska republika vyše možno už dvoch týždňov. Spravia sa aj cielené kontroly v blízkosti hraníc, zelených hraníc a tam, samozrejme, je potrebná operatívna spolupráca, čo určite je, nelegálne jednotky boja proti migrácii, kde nelegálna jednotka boja proti migrácii má operatívne informácie, napríklad blížia sa sem štyri podozrivé kamióny, dostanú túto informáciu z Maďarska a už cielene sa ide po tejto, preverovanie o tejto informa... o operatívnej informácii.
Návraty. Pán minister, viem, že ste krátko na vašej stoličke, ale ako to nejde o návratoch, sme už počuli v septembri od riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície a od ministra vnútra. Ja viem, že je tu problém reťazovej migrácie alebo, respektíve, pardon, reťazovej readmisie a že to neni úplne dobré riešenie. Ale máme iné riešenie? No nemáme iné riešenie. A presne, keď chceme my efekt odradenia pre všetkých prevádzačov, aby nevstupovali s migrantami na naše územie, to je naša základná úloha, ktorú teraz operatívne v rámci ochrany majetku, zdravia obyvateľov Slovenskej republiky chceme spraviť, tak musíme pristúpiť aj k reťazovej reakcii, readmisii. A robme to teraz. Veď ja viem, že Maďarsko odmieta brať týchto utečencov. Áno, to odmieta už roky, ale treba s nimi rokovať. Veď Maďarsko má famóznu dohodu so Srbskom, kde veľmi veľa krokov na dokazovanie odpadlo. A keď sa bude rokovať s Maďarskom, ja som si istá, že Maďarsko nám v niečom vyhovie. Ešte raz, my potrebujeme odradzujúci efekt. Odradzujúci efekt, aby migrácia, migračný tok nešiel cez Slovenskú republiku. My všetci vieme, že nelegálni migranti majú napísané, kam majú ísť, kam sa chcú dostať, oni už keď štartujú zo svojej krajiny, tak presne vedia svoju adresu, kde chcú nakoniec skončiť, pretože tam majú svojich rodinných príslušníkov v daných krajinách, majú tam svoje komunity, majú tam svoje kultúrne a etnické zázemie.
Čo sa týka aj vízovej politiky EÚ, to, že bude Európska únia riešiť veci v oblasti vízovej politiky Srbska a Čiernej Hory, to nám už povedal pán minister vnútra niekedy v októbri, keď nám Češi zavreli hranice a prišiel z ministeriálskeho stretnutia, že toto teraz bude Európska únia robiť. No, dúfajme, že áno, len skutočne zefektívniť vízovú politiku so Srbskom a Čiernou Horou a Srbska a Čiernej Hory voči iným krajinám asi je na dlhé lakte, keďže to stále hovoríme ako jedno z riešení, ktoré možno ešte nie je funkčné. Dá sa zaviesť tzv. temporárna vízová politika.
No a na záver, ja by som to znova len zhrnula. Ešte sa, pardon, áno, odtlačky prstov v Eurodacu, v Migre, v systéme, ktorý funguje od roku 2010. Moja otázka je, ak zistíme, že daný cudzinec je v informačnom systéme Migra, už bol niekoľkokrát zaevidovaný, čo sa s ním deje? Zaistíme ho? Stíhame ho za marenie výkonu úradného rozhodnutia? To je moja otázka na ministerstvo vnútra. Alebo mu dáme doklad o zotrvaní? A on je zase voľný, pohybuje sa na slobode a, samozrejme, on odíde z našej republiky. No len keď takýchto odídencov bude veľa, tak sa môže stať, že Českej republike prejde trpezlivosť, že dôjde trpezlivosť Rakúskej republike, lebo dôjde trpezlivosť aj Nemeckej republike a budeme nie svedkami reťazových readmisií, ale reťazových zatváraní hraníc.
Sumár toho všetkého, nie, ako sa to všetko nedá, ale prosím, operatívne, rýchle riešenia pre Slovensko, aby sme tu nemuseli sedieť o mesiac, o dva a riešiť to, že máme utečenecké tábory a že občania sú nervózni a že nám naši susedia znova zatvárajú hranice. Zadržme nelegálnych migrantov, zaistime ich, obmedzme ich na osobnej slobode, kým nepreveríme skutočne, odkiaľ pochádzajú, pretože oni doklady nemajú. Nikto nechce hraničné kontroly, opakujem, ale robme kompenzačné opatrenia na to, aby sme znechutili prevádzačov, aby sme ich odradili.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.5.2023 16:00 - 16:04 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, návrh zákona o pomoci obyvateľom ohrozených chudobou sa predkladá ako návrh skupiny poslancov Národnej rady. V čl. I sa navrhuje v reakcii na mimoriadne prudký rast cien energií a zvýšené životné náklady širokej skupiny obyvateľstva, ktorá sa ocitla v ohrození chudobou, poskytnúť finančnú pomoc za účelom krytia časti životných nákladov, aby sa toto ohrozenie znížilo alebo aby sa mu úplne zabránilo.
Formou pomoci je jednorazový finančný príspevok určený pre vybraný okruh obyvateľov, ktorí sa podľa jednotnej európskej metodiky štatistického zisťovania chudoby nachádzajú v riziko... v riziku príjmovej chudoby. Pri posudzovaní nároku sa pritom bude zohľadňovať každý typ domácností osobitne, aby sa zohľadnil počet členov domácností a ich veková štruktúra. Na základe metodiky výpočtu hranice rizika príjmovej chudoby predstavuje totiž hranicu iná suma v prípade jednočlennej domácnosti a iná v prípade úplnej domácnosti s dvomi deťmi. Zákon počíta s výplatou príspevku v roku 2023, ale štruktúra jeho textu umožňuje jednoduchou legislatívnou zmenou poskytnúť takúto pomoc v prípade potreby aj v iných rokoch, ak opäť nastane takáto objektívna potreba.
Cieľovou skupinou pomoci sú rodičia nezaopatrených detí, poberatelia peňažného príspevku na opatrovanie a peňažného príspevku na osobnú asistenciu, poberatelia dôchodkových dávok a ľudia odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi, ale aj iné fyzické osoby, ktoré sú ohrozené chudobou. V prípade posledných dvoch menovaných skupín fyzických osôb sú podmienky vzniku nároku na pomoc nastavené tak, aby ocenili ich aspoň minimálnu legálnu pracovnú aktivitu v roku 2022.
Navrhovatelia sa rozhodli podporiť chudobných obyvateľov využitím najnovším dostupných údajov o hranici rizika príjmovej chudoby, ktoré budú dostupné ku dňu účinnosti tohto zákona. Hoci v súčasnosti ešte nie sú dostupné údaje, na základe ktorých sa bude posudzovať nárok na pomoc podľa tohto zákona, predkladatelia zvolili údaje, ktoré budú najaktuálnejšie ku dňu účinnosti zákona, aby tak sa najviac priblížili k príjmovej realite chudobných ľudí v súčasnosti.
Vzhľadom na nedostupnosť najaktuálnejších údajov v čase predloženia návrhu nie je možné presne kvantifikovať dopady návrhu na výdavkovú časť štátneho rozpočtu. Opatrenie sa dotkne ohľadom do... odhadom do 700-tisíc ľudí, pričom pôjde o dotáciu na domácnosť vzhľadom na to, že rozpočtové dopady nemôžu... nemožno považovať za rizikové z hľadiska udržateľnosti štátneho rozpočtu. Zároveň vo svetle výdavkov na opatrenia na podporu podnikov v uplynulých rokoch, ako aj vo svetle pokračujúceho nárastu výdavkov na zbrojenie v stámiliónoch eur vyplývajúcich z veľkých investičných nákupov v pôsobnosti rezortu ministerstva obrany, sú predkladatelia presvedčení, že vláda je povinná nájsť zdroje na takúto pomoc obyvateľom.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15.2.2023 11:25 - 11:25 hod.

Denisa Saková
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som chcela tiež členom branobezpečnostného výboru oznámiť, že dnes 13.05 h máme mimoriadny výbor, takže poprosím o účasť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2023 15:20 - 15:21 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážení kolegovia, od septembra tu máme menšinovú vládu, od decembra tu máme odvolanú vládu, vládu v demisii. Pani prezidentka chce čo najskôr predčasné parlamentné voľby, predseda Národnej rady takisto chce čo najskôr predčasné parlamentné voľby, celá verejnosť jednoznačne je za čo najskôr, aby sa parlamentné voľby konali. No koaliční lídri sa napriek tomu dohodli na september a expremiér Eduard Heger na to povedal, že on ešte potrebuje mať čas, aby dokončil svoje reformy. Reformy, na ktoré mal skoro 3 roky, na ktoré mal ústavnú väčšinu, a pred našimi očami sme videli, že na každej jednej reforme sa tu poslanci Národnej rady dohádali. Nie, pán expremiér, Slovensko už nech vaše reformy, neprosíme si ich. Slovensko chce stabilnú, silnú a hlavne kompetentnú vládu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2023 15:13 - 15:15 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Áno, pán predseda, veľmi správne si to povedal, Slovensko má patriť k vyspelým demokratickým krajinám, a preto by sme tak všetci poslanci Národnej rady mali aj pracovať. Ale ako to tu vidíme, tak jednoducho my sa nemôžme dohodnúť na ústavnom riešení tejto krízy a nemôžme sa dohodnúť ani na predčasných parlamentných voľbách, na ich termíne.
A hlavne treba pripomenúť jednu dôležitú vec, keď nám koalícia začala vyčítať, že nám pošle účet za referendum, tak treba povedať, že tým, že od roku 2021 hlavne koaliční poslanci nechceli splniť výtku, ktorú nám poslal Ústavný súd, tak tam treba rozrátať náklady za referendum.
No a v neposlednej rade, keď sa na to pozeráme cez prizmu posledných dvoch-troch dní, tak zisťujeme, že koalícia si kladie ešte ďalšie podmienky, aby ústavný zákon neprešiel, a to sú podmienky, ako tu zostať nielen v tomto volebnom období, ale aj v tom ďalšom volebnom období a možno ešte v ďalšom. A treba len, aby tie predčasné parlamentné voľby boli, a občania dajú vysvedčenie hlavne tej koalícii, čo s nimi robila tri roky, a hlavne ako ešte v závere sa snažila všetky tieto pozície, ktoré tu má, si udržať čo najdlhšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:33 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. A, vážený pán kolega Šeliga, bolo tu, odznelo tu z vašich úst, že ja a pán poslanec Fico sme nereagovali nejakými opatreniami alebo nejakými našimi skúsenosťami na to, aby sme pomohli súčasnej situácii.
Tak len aby ste vedeli, 29. 9. sa uskutočnil branno-bezpečnostný výbor, na ktorý prišiel pán Mikulec a prišiel pán policajný prezident. Dovtedy sme... aj po výbore sme z ich úst počuli, na vine je minister vnútra český, na vine je minister vnútra maďarský, policajný prezident maďarský a Slovenská republika, ministerstvo vnútra koná. Všetky ostatné otázky nevedeli zodpovedať.
Keď som sa pýtala, koľko pos... koľko policajtov sme poslali na maďarsko-srbskú hranicu na základe bilaterálnych zmlúv - nula, či sme zriadili hliadky na maďarskom území spoločné - nula. Keď som sa pýtala, či rokovali o readmisnej dohode s Českou republikou, pretože to má na starosti kancelária ministerstva vnútra - nie, neboli s nimi, ani s ministrom vnútra českým, ani s maďarským. Následne potom sa stretávali.
Keď sme sa pýtali, čo robí Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii, koľko zaistili za posledné období migrantov, to bolo veľmi malé číslo. Na základe toho... ešte nás pozvali do Medveďova, ktorý bol naplnený na 60 %, pritom hovorili, že nemôžu nikoho zaistiť. Dokonca ešte aj policajný prezident povedal, že nemá žiadnu zmenu výkonu služby a nenasadzuje sily a prostriedky krajských riaditeľstiev, na čo sme ho upozornili, že treba kontrolovať dopravné tepny.
Bola som v relácii s pánom poslancom Kyselicom, kde som jasne povedala, že kontrolujme dopravné tepny, lebo cez Dunaj nám sem neplávajú. Tak teraz ich kontrolujeme, ale asi nie dobre, keď v Kalnej nad Hronom už boli dvakrát záse... záchyty, takže len kľudne povedzte, my zvoláme ďalší branno-bezpečnostný výbor a povieme pánovi ministrovi aj prezidentovi, čo ďalej treba robiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:01 - 15:01 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Presne, Matúš, tak ako si to tu počas dvddsiatich minút tak pomenoval, tak je to obraz ministra vnútra, ktorý sedí dnes na svojej stoličke, pretože aj keď dnes rozoberáme nelegálnu migráciu, každýkoľvek z nás keby vystúpil za ten rečnícky pult, tak má vždy každý nejakú inú tému, ktoré, ktorú môže rozoberať ako zlyhanie ministra vnútra.
A presne ako táto vláda za dva a pol roka prechádza z jednej kauzy do druhej a rieši jednu krízu za druhou, a pritom my to ani nestačíme sledovať, či je to prvá, druhá, tretia kríza, tak aj pri ministrovi vnútra môžeme začať s tým, ako šéfa, riaditeľa SIS, ktorý bol nominant koalície, zatkli pred očami našej poslaneckej kolegyne.
Takisto môžeme tu rozprávať o podozrivých úmrtiach vo väzbe, ktoré nieko... v niek... v niektorých prípadoch skončili až tragicky. Presne ďalší človek by tu mohol rozoberať 20 minút, ako sa rozhorela vojna v polícii, ako medzi sebou policajti začali bojovať, a dokonca začali bojovať ešte aj proti policajnej inšpekcii a upozorňovali na nezákonnosti pri... ktorí upozorňovali na nezákonnosti pri vyšetrovaní, ktoré policajti páchajú.
No a, samozrejme, v neposlednom rade sú to, či už je to kríza na jar migračná, či už je to teraz nelegálna migrácia, a to sú všetko, hlavne posledné dva body, sú všetko body, v ktorých, pri ktorých sa, ako som povedala aj v mojej rozprave, pán minister vnútra vôbec nemôže vyhovoriť na to, že za toto všetko môžu bývalé vlády alebo nebodaj nejaká neprodvi... nepredvídateľná zahraničná situácia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 14:31 - 14:32 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za ich faktické poznámky. A zhrnula by som vec, ktorá tu odznela od nich všetkých.
A je to nielen moja domnienka, ale myslím si, že domnievame sa to úplne správne všetci, že také vzťahy v rámci V4, ako sú dnes medzi jednotlivými ministrami vnútra, ale myslím si, že aj na operačnej a policajnej úrovni, sú také napäté ako nikdy predtým neboli, čo skutočne obmedzuje veľmi potrebné globálne riešenie v regióne V4 a aj na európskej úrovni.
A dovolím si tvrdiť, že táto hanba, ktorú Slovensko zažíva, je preto, že Slovenská republika stráca reputáciu u svojich susedných partnerov a reputáciu seriózneho, konštruktívneho a vypočítateľného partnera, s ktorým možno viesť rozumnú, rozumnú debatu a diskusiu a hľadať spoločné najlepšie riešenia pre región V4.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 14:16 - 14:24 hod.

Denisa Saková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené poslanecké kolegyje a... kolegyne a vážení poslaneckí kolegovia, za dva a pol roka sme tu na Slovensku a hlavne v našom parlamente svedkami, že sme si museli zvyknúť na veľmi veľa situácií, s ktorými sme úplne nie zosynchronizovaní, a je to pre nás troška nemysliteľné, pretože vždy len tŕpneme, s akou novou kauzou, s akým novým problémom príde táto vláda, kde a opäť táto vláda zlyhá. A menovať všetky tieto zlyhania vlády, ktoré pod vedením dvoch predstaviteľov OĽANO by sme dnes chceli tu diskutovať, tak určite by táto schôdza Národnej rady trvala do Vianoc.
A výsledkom celého tohto marazmu je, že táto vláda čelí absolútne najvyššej nedôvere, ktorú aké vlády v predchádzajúcom období mali. Slovensko máme zadlžené za dva a pol roka viacej, ako sme Slovensko zadlžili za 12 rokov ľavicových vlád, máme tu rozdelenú spoločnosť, ktorá sa polarizuje vďaka konfliktnému štýlu politiky, no a v parlamente nám sedí stále sa rozpadávajúca a dnes už menšinová koalícia. A môžme povedať, že synonymom všetkých týchto katastrof je predseda hnutia OĽANO a súčasný minister financií. No v tejto práci určite nezaostáva a sekunduje mu ďalší minister, minister, ktorý je takisto nominant za OĽANO, a je to minister vnútra Roman Mikulec. Dnes ho už odvolávame ôsmy krát. Za dva a pol roka ministra vnútra odvolávame ôsmy krát.
Ja som dlho rozmýšľala a veľakrát, keď idem s pánom ministrom do diskusie, tak sa snažím nájsť aj nejaké svetlé momenty na ministerstve vnútra a snažím sa nájsť niečo, za čo by som ho niekedy mohla aj pochváliť. Ale priznám sa, že za tých dva a pol roka nielen ja, ale aj viacerí moji kolegovia sme nenašli vôbec nič, za čo by sme voči pánov ministrovi vyjadrili pochvalu. Naopak, pri každej jednej veci, pri každom jednom probléme, pri každej jednej kauze a kríze nás pán minister presviedča, ako opäť a znova zlyháva. A môžem povedať, že je to rovnako ako pri tejto vláde, pretože počas dva a pol roka táto vláda prechádza z jednej kauzy do druhej a ako bežní občania my už sami nevieme, že či je to prvá kríza alebo druhá kríza, alebo tretia kríza tejto vlády, a presne tak môžme aj menovať zlyhania na ministerstve vnútra, či je to prvé, druhé, tretie alebo koľké zlyhanie.
A keby dnes sa mám vrátiť k tým zlyhaniam pána ministra Mikulca, tak tu ešte stojím ďalších dvadsať minút, ale stačí mi spomenúť len to, čo sme sa tu bavili na predchádzajúcej schôdzi, a to bolo zlyhanie, kedy na jar tohto roku k nám prúdili tisíce utečencov alebo tisíce ľudí, ktorí utekajú pred vojnou z Ukrajiny, a Slovensko na túto vlnu nebolo vôbec pripravené, aj keď sme pána ministra prosili niekoľkokrát, aby zasadla Bezpečnostná rada, aby zasadol Ústredný krízový štáb a aby Slovensko bolo pripravené na túto vojnu ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou. Všetkých týchto ľudí zachraňovali mimovládne organizácie, kresťanské organizácie s podporou samospráv. Ministerstvo vnútra mesiac nerobilo nič, a keď sa po mesiaci objavilo na ukrajinskej hranici, tak sme zistili, že utečeneckú krízu nám bude riešiť súkromná firma, ktorá bola netransparentne obstaraná a ktorá mala ešte aj korupčné pozadie, pretože konateľ tejto firmy bol priamo naviazaný a bol to osobný priateľ súčasného premiéra Eduarda Hegera, a to je len, povedzme si úprimne, vrchol zlyhaní ministra vnútra na jeho pozícii.
Dnes tu riešime znova ďalší problém, znova ďalšiu krízu, a to nelegálnu migráciu a znova je to téma, pri ktorej sa pán minister určite nemôže vyhovoriť na to, že za to môžu predchádzajúce vlády alebo za to že môže nepredvídateľná zahraničná alebo medzinárodná situácia. Všetci vieme, že nelegálna migrácia tu bola, nelegálna migrácia tu je a nelegálna migrácia smerom do Európy tu vždy bude. Záleží len na človeku, záleží na ministrovi vnútra a závisí... záleží len na vláde, ako sa s ňou vysporiadame. A čím viacej ju utlmíme, tým bude menšia.
No dnes čo sa deje na Slovensku, sme tu nevideli za 15 rokov, odkedy schengens... Slovensko vstúpilo do schengenu v decembri v roku 2007. Dokonca svedkami takejto migrácie sme neboli ani počas rokov 2015 a 2016, kedy celkovo do Nemecka prišlo 2,5 mil. migrantov za tieto dva roky. V júli tohto roku už ministerstvo vnútra na základe svojich štatistík, ale aj na základe štatistík, ktoré pochádzajú z Frontexu, malo informáciu, že nelegálna migrácia na Slovensku stúpla o 170 %. V septembri už malo informáciu, že táto migrácia stúpla na úroveň 290 %. No a na jeseň po všetkých apeloch, výzvach a upozorneniach nám pred očami zavrelo svoje hranice Česko. Po pätnástich rokoch. Následne na to aj Rakúsko.
Ministerstvo vnútra, myslím si, že už v lete bolo upozorňované zo strany Českej republiky a zo strany aj mnohých mimovládnych inštitúcií, že táto migračná vlna sa bude len a len zväčšovať, a český minister vnútra, ktorý vždy má najbližší vzťah so slovenským ministrom vnútra, a takisto keď som sedela na pozícii ministerky vnútra, či to bol covid, alebo akékoľvek iné krízy, som s českým ministrom vnútra pánom Hamáčkom bola dennodenne na telefóne a veci sme riešili. No pri tejto migračnej vlne, ktorá sa na nás valila a ktorá sa stále na nás valí, minister vnútra nekonal, nejednal so svojimi partnermi, nerobil žiadne opatrenia, dokonca neapeloval ani na vládu, ani na ministra zahraničia, skrátka ako vždy minister vnútra nerobil skoro vôbec nič a opäť nám len ukázal svoju nekompetentnosť a neschopnosť, a že nemá sedieť na stoličke ministra vnútra. A ako som povedala, pri tejto téme sa dnes on nemôže vyhovoriť, že za to môžu bývalé vlády alebo nepredvídateľné okolnosti v zahraničí.
Slovensko, a je to fakt, sa stalo obľúbenou migračnou trasou smerom na západ do Európy. A dokonca toto konanie verejných vyšetroval... verejných činiteľov vyšetruje aj Generálna prokuratúra, či všetky úlohy pri ochrane vnútorných hraníc, či boli plnené a či nedošlo k úmyselnému, alebo nedbanlivému konaniu.
Vážení poslaneckí kolegovia, skutočne si treba vstúpiť do svedomia. A predtým, ako stlačíte tlačítko, či zahlasujete za zotrvanie ministra vnútra vo funkcii, si treba uvedomiť, či ozaj spĺňa všetky náležitosti, ktoré má mať minister vnútra, a či ozaj pracuje na tomto rezorte tak, ako by pracovať mal, pretože dnes, čo vidíme na Slovensku, sú migranti, tisíce migrantov, kontroly na hraniciach s Českou republikou, kontroly na hraniciach s Rakúskom. Už len očakávame, ešte nebodaj že poľskí, poľská strana nám dá tieto kontroly. Máme tu stanové mestečká hneď v tesnej blízkosti s češ... s českými hranicami. A dokonca už tu bola aj streľba na hraniciach.
Stali sme sa koridorom, obľúbeným koridorom nelegálnej migrácie do Nemecka. A za toto treba prebrať zodpovednosť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis