Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené dámy, vážení páni, keďže nemáme funkčný branno-bezpečnostný výbor, kde by sa toto mohlo riešiť na jeho mimoriadnej schôdzi, na mimoriadnom stretnutí, preto som rada, že sme schválili tento bod schôdze, alebo že sme schválili schôdzu s týmto doplneným programom.
Všetci dobre vieme, že sa blíži letné obdobie a opäť sa nám objavuje problém s ilegálnou migráciou z oblasti Blízkeho východu...
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené dámy, vážení páni, keďže nemáme funkčný branno-bezpečnostný výbor, kde by sa toto mohlo riešiť na jeho mimoriadnej schôdzi, na mimoriadnom stretnutí, preto som rada, že sme schválili tento bod schôdze, alebo že sme schválili schôdzu s týmto doplneným programom.
Všetci dobre vieme, že sa blíži letné obdobie a opäť sa nám objavuje problém s ilegálnou migráciou z oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky. A všetci si pamätáme, aké udalosti sme tu mali v roku 2015, následne 2016, keď prúdili cez Európu a hlavne cez našich južných susedov desaťtisíce až stotisíce nelegálnych migrantov a vyvolali migračnú krízu v celej Európskej únii. A vtedy sa krajiny V4 postavili k tomu, nazvem to, chlapsky a zaujali nekompromisný postoj a nedovolili rozmiestňovanie migrantov na svojom území.
Rovnako potom aj ja keď som bola na pozícii ministerky vnútra, som sa vyhýbala akýmkoľvek snahám meniť politiku Európskej únie voči nelegálnym migrantom a pokračovala som v nasadenom trende, aby sme nedovolili uplatniť kvóty v rámci celej Európskej únie na rozmiestnenie nelegálnych migrantov. Ale v tom období vzťahy v rámci V4 boli skutočne operatívne, kooperovalo sa na najvyššej úrovni a držali sme ako jeden celok. A keďže počty nelegálnych migrantov sa zvyšujú aj v tomto období, možno nie tak drasticky, ako to bolo v roku 2015, tak treba k tomu pristúpiť pragmaticky.
Som veľmi rada, že pán minister vnútra na stretnutí ministrov vnútra, ktoré sa odohralo v Luxemburgu, sa zdržal pri hlasovaní migračného paktu, ktoré navrhlo švédske predsedníctvo. Viem, že napriek tomu tento migračný pakt bol schválený, ale pokiaľ niektorí z vás čítajú aj zahraničné médiá, ako napríklad v Rakúsku a v Nemecku, tak vedia, že tento migračný pakt, hoci napríklad aj Rakúsko a Nemecko hlasovalo za, tak hlasovalo za iba na prahu skutočne takej citlivosti svojej bolesti a je o tom veľmi veľká všeobecná celospoločenská diskusia v týchto krajinách, takže uvidíme, ako tento migračný pakt bude ďalej pokračovať v rozhovoroch medzi Radou a medzi Európskym parlamentom.
Som presvedčená o jednej veci. Kvóty nič neriešia, kvóty sú dôsledok nelegálnej migrácie a treba riešiť vždy príčiny nelegálnej migrácie, nie jej dôsledky. A tak ako aj pán minister hovoril o európskych riešeniach, tak vieme, že tie základné premisy, ktoré Európska únia má v rámci svojich riešení, je vždy ochrana vonkajšej hranice schengenského priestoru, hlavne efektívna ochrana vonkajšej hranice, na to máme zriadenú aj agentúru Frontex, kde prispievame aj ako Slovensko finančnými prostriedkami a, samozrejme, pokiaľ je to potrebné v rámci nejakej kooperácie pri pomoci inému členskému štátu, aj ľudskými zdrojmi.
Ďalej treba hovoriť v rámci tej európskej koncepcie aj o efektívnej návratovej readmisnej politike, čo závisí veľakrát na tom, ako sú diplomatické vzťahy či už Európskej únie voči krajinám, odkiaľ nám migrácia sem prúdi, alebo či sú to už vzťahy V4 voči ostatným krajinám, alebo bilaterálne vzťahy jednotlivých členských krajín s krajinami či už susednými, alebo krajinami mimo Európskej únie. No a, samozrejme, potom sa hovorí aj o tom, že je tam nejaká politika, čo sa týka ochrany tých cudzincov, ochrany utečencov a, samozrejme, Slovensko si ctí medzinárodné a európske dohody a pokiaľ sa jedná o vojnových utečencov, tí spadajú pod medzinárodnú ochranu a tá pomoc, tak sme dokázali pomôcť utečencom z Ukrajiny v dôsledku vypuknutia konfliktu na Ukrajine, tak taká pomoc musí byť vždy voči týmto vojnovým utečencom.
S čím sa, s čím úplne nemôžem súhlasiť, je to, keď sa odvolávame vyslovene na tieto európske riešenia, pretože tieto európske riešenia sú síce efektívne, ale z dlhodobého pohľadu a veľakrát nie sú operatívne nasaditeľné, a preto hovoriť o úrovniach Frontexu, Salzburgu alebo Európskej únie je fajn, je treba na týchto riešeniach strategických pracovať, je treba ako členská krajina, aby sme sa na nich podieľali, ale treba robiť aj operatívne riešenia v rámci Slovenskej republiky, pretože tak ako sme počuli od pána ministra, ja som si zobrala nejaké štatistiky, ktoré sú aj dostupné na stránke ministerstva vnútra a aj na stránke Európskej únie, za minulý rok bol nárast oproti tomuto roku za porovnateľné obdobie v rámci EÚ o 136 %. To, samozrejme, sa aj odráža v štatistikách na Slovensku, lebo predsa u nás pokles asi nebude, od januára do apríla 2022 bolo 765 zadržaných ľudí, májové štatistiky som nenašla, takže preto porovnávam január a apríl. Január a apríl 4 705 zadržaných ľudí na Slovensku, čo je pomaly 500-percentný nárast, takže súhlasím s tým, čo povedal pán minister, 655 približne zadržaných týždenne je dokonca ešte väčšie číslo, ako keď si rozdelíme tých 4 700 na štyri mesiace.
Treba povedať, že problém začína troška prerastať a objavujú sa nám negatívne odozvy od občanov a spätná väzba od občanov južných okresov, ako sú Nové Zámky, Komárno, Levice, pretože sa pohybujú migranti alebo, respektíve občania iných štátnych príslušností v týchto okresoch a títo občania týchto okresov majú strach o svoje zdravie a, nazvem to, aj o svoje majetky. Nechcem z toho robiť teraz nejakú populistickú tému. Hovorím len fakty. A keď nechceme zažívať to, čo sme zažili na jeseň minulého roka v septembri a októbri, kedy sme zanedbali prvopočiatky a úplne prvotné signály toho, že sa nám zvyšuje migrácia a že treba, aby ministerstvo vnútra a Policajný zbor s tým niečo robili, a keď sa nechceme dožiť toho, aby nám naši susedia, ako sú Česká republika a Rakúsko, zabuchli hranice pred našimi očami, tak musíme niečo robiť.
Po prvé, okamžité riešenia, tak ako sme povedali ešte na tlačovej konferencii minulý týždeň. A som veľmi rada, že pán minister aj dnes povedal, že spolupráca s Maďarskom sa začala, že sa opätovne rokuje s Maďarskom, že do Maďarska vysielame príslušníkov Policajného zboru, že sa robia spoločné hliadky, pretože pokiaľ vy tvoríte spoločnú hliadku na území Maďarska, tak nepustíte cudzinca smerom k nám a tým pádom nemáte problematický, problematické kroky readmisie.
No, s čím úplne nemôžem súhlasiť, je, keď pán minister povie, že 94 % tých migrantov alebo príslušníkov inej národnosti, ktorí prekročia naše hranice, sú Sýrčania. Pán minister, oni dobre vedia, čo majú povedať, pretože oni sú veľmi dobre nabrífovaní od prevádzačov, a vedia, keď povedia, že sú zo Sýrie, tak dostanú štatút vojnového utečenca. Žiaľ, alebo chvalabohu, nechcem to teraz hodnotiť, výzorovo sa nepodobajú na Ukrajincov, takže najlepšie by im bolo, keby vojnový konflikt alebo odvolali sa na vojnový konflikt na Ukrajine a povedali, že sú Ukrajinci, ale fyziognómia im to nedovolí, tak preto radšej povedia, že sú zo Sýrie, kde ten konflikt už pomaly bude trvať desať rokov.
Hovorili sme minulý týždeň na tlačovej konferencii, a tam sa rozchádzam s pánom ministrom, že my nerobíme dostatočné opatrenia v rámci Slovenska na odradenie migrácie. Máme ihneď zaistiť cudzincov na neoprávnenom pobyte. Pán minister potvrdil, že sa nezadržiavajú a neobmedzujú sa na slobode. My sme za to, aby sa uplatňovalo zaistenie cudzincov na neoprávnenom pobyte aj žiadateľov o azyl, samozrejme, so zohľadnením kolapsu cudzineckých polícií. Má tu byť jednotný postup a výpomoc aj iných útvarov Policajného zboru; ja viem, že sú kapacitné problémy v celom Policajnom zbore, ale tomu sa teraz nechcem venovať.
V minulosti nám riaditeľ ÚHCP na branno-bezpečnostnom výbore povedal, že nemôže ich zaisťovať, pretože nemáme dostatočné kapacity. Áno, možno Sečovce a Medveďov nám nebudú stačiť, ale v rámci akčných plánov z roku 2015 až 2018 boli vytipované viaceré zariadenia v rámci Slovenska, či už patriace štátnej správe, obciam alebo mestám, kde by sa títo zaistení cudzinci mohli ubytovať a mohli vlastne byť obmedzení na slobode. Dokonca boli aj identifikované pozemky v oblastiach, ktoré susedia a sú v bezprostrednej, bezprostrednom susedstve našej štátnej hranice s Maďarskou republikou, aby sa tam mohli vybudovať kontajnerové zaisťovacie tábory. Ešte raz zopakujem, obmedziť všetkých nelegálnych migrantov na osobnej slobode za účelom ich preukázania totožnosti.
Pán minister, ja som si istá, že nám potvrdíte, že pokiaľ sa dostavia títo príslušníci týchto krajín na hraničnú cudzineckú políciu, nemajú žiadne doklady. Žiadne. To znamená, keď nemajú doklady, neoprávnene vstúpili do schengenského priestoru, neoprávnene sú na našom území, a preto sa to volá aj nelegálna migrácia. Legálna je vtedy, keď slušne zažiada o vízovú povinnosť, o víza na našej ambasáde daný príslušník.
Ďalšia vec, čo je, obnovenie hraničných kontrol, čo spomínal pán minister, nemá svoj efekt, lebo to preukázala Česká republika, neznížila sa im migrácia, dokonca myslím, že to bolo, jeden milión eur ich to stálo, myslím, týždenne. Nikto tu nehovorí o tom, že sa majú obnovovať hraničné kontroly. A v rámci smernice Európskej únie je jasne povedané, že každý štát v rámci členského, v rámci schengenského priestoru neporuší žiadne zákony, ak spraví kompenzačné opatrenia na svojom území. Kompenzačné opatrenia, hovoríme o tom, že sa spravia cielené kontroly v blízkosti hraníc. Cielené kontroly. Či už sú to na dopravných tepnách v blízkosti hraničných prechodov, tak ako ich už robí Česká republika, tak ako ich už robí Rakúska republika vyše možno už dvoch týždňov. Spravia sa aj cielené kontroly v blízkosti hraníc, zelených hraníc a tam, samozrejme, je potrebná operatívna spolupráca, čo určite je, nelegálne jednotky boja proti migrácii, kde nelegálna jednotka boja proti migrácii má operatívne informácie, napríklad blížia sa sem štyri podozrivé kamióny, dostanú túto informáciu z Maďarska a už cielene sa ide po tejto, preverovanie o tejto informa... o operatívnej informácii.
Návraty. Pán minister, viem, že ste krátko na vašej stoličke, ale ako to nejde o návratoch, sme už počuli v septembri od riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície a od ministra vnútra. Ja viem, že je tu problém reťazovej migrácie alebo, respektíve, pardon, reťazovej readmisie a že to neni úplne dobré riešenie. Ale máme iné riešenie? No nemáme iné riešenie. A presne, keď chceme my efekt odradenia pre všetkých prevádzačov, aby nevstupovali s migrantami na naše územie, to je naša základná úloha, ktorú teraz operatívne v rámci ochrany majetku, zdravia obyvateľov Slovenskej republiky chceme spraviť, tak musíme pristúpiť aj k reťazovej reakcii, readmisii. A robme to teraz. Veď ja viem, že Maďarsko odmieta brať týchto utečencov. Áno, to odmieta už roky, ale treba s nimi rokovať. Veď Maďarsko má famóznu dohodu so Srbskom, kde veľmi veľa krokov na dokazovanie odpadlo. A keď sa bude rokovať s Maďarskom, ja som si istá, že Maďarsko nám v niečom vyhovie. Ešte raz, my potrebujeme odradzujúci efekt. Odradzujúci efekt, aby migrácia, migračný tok nešiel cez Slovenskú republiku. My všetci vieme, že nelegálni migranti majú napísané, kam majú ísť, kam sa chcú dostať, oni už keď štartujú zo svojej krajiny, tak presne vedia svoju adresu, kde chcú nakoniec skončiť, pretože tam majú svojich rodinných príslušníkov v daných krajinách, majú tam svoje komunity, majú tam svoje kultúrne a etnické zázemie.
Čo sa týka aj vízovej politiky EÚ, to, že bude Európska únia riešiť veci v oblasti vízovej politiky Srbska a Čiernej Hory, to nám už povedal pán minister vnútra niekedy v októbri, keď nám Češi zavreli hranice a prišiel z ministeriálskeho stretnutia, že toto teraz bude Európska únia robiť. No, dúfajme, že áno, len skutočne zefektívniť vízovú politiku so Srbskom a Čiernou Horou a Srbska a Čiernej Hory voči iným krajinám asi je na dlhé lakte, keďže to stále hovoríme ako jedno z riešení, ktoré možno ešte nie je funkčné. Dá sa zaviesť tzv. temporárna vízová politika.
No a na záver, ja by som to znova len zhrnula. Ešte sa, pardon, áno, odtlačky prstov v Eurodacu, v Migre, v systéme, ktorý funguje od roku 2010. Moja otázka je, ak zistíme, že daný cudzinec je v informačnom systéme Migra, už bol niekoľkokrát zaevidovaný, čo sa s ním deje? Zaistíme ho? Stíhame ho za marenie výkonu úradného rozhodnutia? To je moja otázka na ministerstvo vnútra. Alebo mu dáme doklad o zotrvaní? A on je zase voľný, pohybuje sa na slobode a, samozrejme, on odíde z našej republiky. No len keď takýchto odídencov bude veľa, tak sa môže stať, že Českej republike prejde trpezlivosť, že dôjde trpezlivosť Rakúskej republike, lebo dôjde trpezlivosť aj Nemeckej republike a budeme nie svedkami reťazových readmisií, ale reťazových zatváraní hraníc.
Sumár toho všetkého, nie, ako sa to všetko nedá, ale prosím, operatívne, rýchle riešenia pre Slovensko, aby sme tu nemuseli sedieť o mesiac, o dva a riešiť to, že máme utečenecké tábory a že občania sú nervózni a že nám naši susedia znova zatvárajú hranice. Zadržme nelegálnych migrantov, zaistime ich, obmedzme ich na osobnej slobode, kým nepreveríme skutočne, odkiaľ pochádzajú, pretože oni doklady nemajú. Nikto nechce hraničné kontroly, opakujem, ale robme kompenzačné opatrenia na to, aby sme znechutili prevádzačov, aby sme ich odradili.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis