Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 17:38 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 27.1.2021 9:08 - 9:10 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému vládnemu návrhu zákona. Vládny návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby vládny návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali vládny návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania vládneho návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň vládny návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie vládneho návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán podpredseda, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 17:57 - 17:58 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Kavecká, teda pre prípad, že by ste sa ešte niekedy v budúcnosti ocitla v podobnej situácii a museli znova čítať ten pozmeňujúci návrh, tak už nie je potrebné čítať odôvodnenie. Zákon o rokovacom poriadku hovorí, že je potrebné prečítať v úplnom znení doslovne pozmeňujúci alebo doplňujúci návrh, ale nie jeho odôvodnenie. Čiže teoreticky poslanci môžu predniesť iba to paragrafové znenie, to teda musia, a, a to odôvodnenie môžu uviesť napríklad vlastnými slovami, ale teda vy ste uviedla ten návrh v tom predchádzajúcom vystúpení, takže vtedy ste si to skrátila v tom paragrafovom znení, teraz ste si to, ste si to predĺžila v tom, v tom odôvodnení.
Čiže ako nevravím, že Dankov rokovací poriadok je úplne najlogickejší, ale, ale, bohužiaľ, tak je to, tak je to napísané, a teda ak sa niečo podobné alebo niekomu z kolegov stane v budúcnosti, že bude musieť znovu čítať paragrafové znenie, tak už potom to odôvodnenie nie je nutné čítať, a teda odôvodnenie nie je nutné čítať vôbec celé.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 16:12 - 16:14 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Budem iba na jednu faktickú poznámku reagovať. Keby som bol opozičný poslanec, tak by som tento postup kritizoval, teraz som koaličný poslanec, tak tento postup kritizujem tiež. Ja som ho kritizoval včera, keď sme rokovali v skrátenom legislatívnom konaní a keď som faktickou poznámkou reagoval na vystúpenie v rozprave pani poslankyne Cigánikovej, kde som jej dal za pravdu, že nie je to tu dobrý postup rokovania v skrátenom legislatívnom konaní. Rovnako som, som skrátené legislatívne konanie do takejto super skrátenej verzie kritizoval aj dnes vo svojom, vo svojom vystúpení, pretože to nepovažujem za dobré.
Opakujem, myslím si, že sú dôvody pri viacerých z tých bodov a článkov, ktoré sa navrhujú novelizovať, aby sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní, lebo sme v núdzovom stave, sme v pandémii, sme v kríze, treba robiť opatrenia, legislatíva na to nie je dostatočne pripravená, môžme sa baviť, samozrejme, o tom, že čo sme mohli schváliť už dávno alebo čo sme mohli schváliť skôr, ale sme v nejakom stave a potrebujeme prijímať nejaké opatrenia.
Čiže ja uznávam, že je dôvod na skrátené legislatívne konanie, ale aj v rámci skráteného legislatívneho konania obvykle okrem úplne výnimočných situácií je možnosť, aby to skrátené legislatívne konanie prebiehalo tak, aby si aj koaliční, aj opoziční poslanci tie návrhy prerokovali, pozreli a zanalyzovali ešte pred tým, ako o nich rokujú v prvom čítaní, a medzi prvým a druhým čítaním je dostatočný čas na to, aby sa zaoberali tým, že či chcú schváliť navrhnutý zákon v takej podobe, v akej je predložený, alebo čo v ňom chcú zmeniť ako, aby mohli o tom diskutovať, aby to mohli, mohli konzultovať, čo, žiaľ, pri takomto super skrátenom konaní sa nedeje a nie je to dobré, ja to neskrývam, že nie je to dobré, nepovažujem to za správne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.1.2021 15:50 - 16:11 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, sme v druhom čítaní v skrátenom legislatívnom konaní, ale keďže to skrátené legislatívne konanie je tak super skrátené, tak možnože budem hovoriť niečo, čo by som hovoril inak aj v prvom čítaní, alebo dokonca v rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu, lebo k niektorým veciam sa bolo naozaj problematicky dostať.
A prvá z vecí, ku ktorej by som sa chcel vyjadriť, je čl. IV návrhu, teda tá známa novela zákona o poskytovateľoch, ktorá okrem iného rieši aj tú otázku podmienok očkovania a sankcionovania porušenia podmienok očkovania.
Ja by som poprosil prípadne, ak prebiehajú nejaké rozhovory, keby mohli trošku ďalej prebiehať, aby sme nerušene mohli rokovať a... (Smiech v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán predseda.

Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
Ďakujem.
No, ja teraz za seba chcem povedať, že mám pochybnosť o tom, že, že je dobrá takto navrhnutá právna úprava, teda vôbec či je potrebné takýmto spôsobom ošetrovať zabezpečenie dodržiavania, dodržiavania pravidiel, že či by sme nemali postupovať tak, že máme tu štátne nemocnice, verejné nemocnice, kde tie pravidlá z povahy veci môže štát vynucovať úplne priamo. Máme tu núdzový stav, vďaka ktorému sú v podriadenosti voči ministerstvu aj súkromné nemocnice dokonca, tak či by, či by nebolo lepšie zabezpečiť dodržiavanie pravidiel a to, aby sa nikto nepredbiehal mimo stanoveného poradia tým, že sa stanovia jednoznačné pravidlá a tie pravidlá sa prostredníctvom poskytovateľov, ktorí sú ovplyvniteľní, budú vymáhať namiesto toho, aby sa vymyslel nejaký ďalší správny delikt, ktorý, ktorý bude postihovať tých poskytovateľov, ktoré tie pravidlá porušujú.
A druhá vec je, že či tá sankcia, navrhnutá sankcia 10-tisíc eur je primeraná, či, či naozaj je to porovnateľné s inými sankciami. Treba si uvedomiť, že teda nie je to iba 10-tisíc, je to do 10-tisíc eur, čiže to môže byť aj, aj nižšia sankcia, samozrejme, záleží od závažnosti, závažnosti porušenia, ale predsa lenže či je to, či je to porovnateľná sankcia z hľadiska, z hľadiska i výšky, keď, keď sa sankcionuje porušenie alebo zanedbanie zdravotnej, zdravotnej starostlivosti s vážnymi následkami, či, či tých 10-tisíc je adekvátne. Samozrejme, že sankcia má plniť aj odstrašujúcu funkciu, ale reálne ňou môže byť niekto, niekto postihnutý.
A pokiaľ ide o samotné znenie, tak či je správne, a o tom som presvedčený, teda hlboko presvedčený, že nie, aby sme povinnosti ukladali nejakou informáciou, ktorá je zverejnená na webovej stránke, ktorá tam dnes je a zajtra môže byť nejaká iná a nemám o tom žiadny doklad. Teda som presvedčený, že teda ak takáto úprava má byť v zákone, čo, opakujem, nie som si, nie som si istý, tak ak takáto úprava má byť v zákone, tak zrejme by, by tie pravidlá mali byť stanovené nejakým všeobecne záväzným právnym predpisom, teda dokumentom, ktorý vychádza v Zbierke zákonov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Prepáčte. Poprosím vás, pán minister, dámy, páni.
Nech sa páči, pán poslanec.

Dostál, Ondrej, poslanec NR SR
... v Zbierke zákonov, kde existuje domnienka, že, že s všeobecne právnym predpisom je každý oboznámený, a keď sa, keď sa povedzme tie pravidlá ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom menia, tak sa menia, menia tým spôsobom, že zmení ten všeobecne záväzný právny predpis a v tej Zbierke je dohľadateľné, dohľadateľné aj to, ako to bolo včera, aj to, ako to bolo pred troma dňami, aj pred mesiacom, aj ako to bude o týždeň, aj ako to bude o dva týždne, čiže si vieme zrekonštruovať pravidlá platné v danej chvíli.
Pokiaľ ide o pravidlá, ktoré sú iba nejako zverejnené na webovej stránke ministerstva zdravotníctva, tak tie sa teoreticky môžu zmeniť. Tá stará verzia buď sa dá v lepšom prípade do archívu, ale v horšom prípade môže, môže odtiaľ zmiznúť. Myslím si, že to nie je v súlade so zásadami právnej istoty.
Rovnako, rovnako aj ten rozsah toho, čo má byť upravené, či už teda tými podmienkami zverejnenými na, na webovom sídle ministerstva zdravotníctva, alebo tým všeobecne záväzným právnym predpisom, teda v pozmeňujúcom návrhu, ktorý navrhujeme s pánom poslancom Šeligom, či to majú byť podmienky očkovania proti ochoreniu COVID-19, alebo to má byť špecificky iba povedzme to poradie, lebo teda predpokladám, že o to ide.
Podmienky očkovania sú upravené vo všeobecne záväzných právnych predpisoch, v zákonoch, ktoré upravujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ochranu verejného zdravia, sú upravené v nejakých podmienkach užívania, užívania vakcín, ktoré, ktoré dodáva výrobca tých vakcín a ktoré sú, ktoré sú schválené oficiálnym procesom. Čiže takéto podmienky, samozrejme, že nie je, a predpokladám, že to nie je ani zámer navrhovateľa, aby boli upravené, upravené či už všeobecne záväzným právnym predpisom, alebo, alebo nejakými inými pravidlami, ktoré budú zverejnené na webovej stránke Národnej rady.
Čiže malo, malo, malo by sa špecifikovať, opakujem, ak by to tam malo, malo ostať, že nejde o podmienky očkovania, ale ide iba o to poradie alebo kritériá určovania poradia, poradia očkovania, ktoré teda môžu byť stanovené všeobecne záväzným právnym predpisom, ak, ak taký všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva, teda vyhláška bude existovať, tak tam budú stanovené kritériá, ak by neexistoval, tak to neohrozí možnosť očkovania, lebo všetky ostatné veci sú upravené v, v zákonoch a iných všeobecne záväzných právnych, právnych predpisoch. Čiže jednak by sa zmenila tá forma na všeobecne záväzný právny prepis, ktorý vydá ministerstvo, ale zároveň by sa, by sa aj zúžil ten rozsah toho, čo má byť upravené týmto všeobecne záväzným právnym predpisom.
Druhá vec, ku ktorej by som sa rád vyjadril, sa týka čl. V, ktorým sa má novelizovať zákon o hospodárskej mobilizácii, kde sa navrhuje v § 31 ods. 3 na konci pripojiť vety: „V rozhodnutí o uložení pokuty ústredný orgán alebo vyšší územný celok podľa odseku 1 určuje lehotu na odstránenie nedostatkov. Ak sa v tejto lehote nedostatky neodstránili, možno uložiť pokutu opakovane.“
Toto je ustanovenie, ktoré podľa môjho názoru nie je dostatočne odôvodnené v dôvodovej správe, lebo myslím si, že aj ľudia, ktorí sú zbehlejší v čítaní zákonov a návrhov zákonov, celkom nepochopili, o čo, o čo ide v tomto, v tomto ustanovení. V dôvodovej správe, samozrejme, že sa, že sa k tomu, že sa k tomu uvádza, že: „Naplnenie povinností zo strany jednotlivých subjektov hospodárskej mobilizácie narúša komplexný systém opatrení určených na ochranu zdravia a života obyvateľov v Slovenskej republike a môže spôsobiť jeho kolaps, prípadne kolaps tých subjektov, ktoré tieto nedostatky v konečnom dôsledku vykrývajú vlastnými kapacitami. Navrhovaná úprava má zefektívniť vynucovanie plnenia povinností subjektov hospodárskej mobilizácie v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov Slovenskej republiky.“
Ja teda neviem ako vy, ale ja naozaj teda bez ďalšieho vysvetlenia by som celkom nevedel, že o čo ide v tomto ustanovení, o aké subjekty hospodárskej mobilizácie ide a akým spôsobom narúšajú povinnosti a hlavne, že aké sú tie skúsenosti, že prečo sa niečo má meniť. Lebo keď sa má v tomto prípade sprísniť sankcia, možnosť uložiť sankciu opakovane, tak predpokladám, že v realite je s tým nejaký problém, že nejaké subjekty hospodárskej mobilizácie si neplnia, neplnia svoje povinnosti, a tým existujúcim nástrojom, ktorý je pokuta vo výške až do 33-tisíc eur za neplnenie tých povinností, nie je možné zjednať nápravu, a preto sa musí zaviesť možnosť ukladať sankciu aj opakovanie až do odstránenia nedostatkov.
Dokonca som sa v tejto súvislosti stretol s obavou, či toto nie je ten avizovaný bič na samosprávy, ktoré by prípadne chceli mať problém s celoplošným testovaním a mohli by byť na základe tohto pokutované, lebo tá suma 33-tisíc eur teda veľmi pripomína tú sumu milión korún či milión, milión korún, ktorú by, ktorú by mohli dostať ako, ako pokutu.
No tak som sa na to, na to spýtal na zasadnutí ústavnoprávneho výboru a od zástupcov ministerstva zdravotníctva som dostal, dostal teda uistenie, že to tak nie je, že, že ide o nemocnice a reprofilizáciu nemocníc, lebo s tým je reálny problém, ak teda som bol správne informovaný, a čiže, čiže nie je to niečo, čo by sa malo týkať, týkať obcí a miest, ktoré by takýmto spôsobom mohli byť povedzme že tlačené do, do vykonávania celoplošného testovania alebo niečoho, s čím by nemuseli byť, nemuseli byť uzrozumené.
Čiže táto obava je, je falošná, a teda dúfam, že to aj, aj pán minister potvrdí, ale teda vyplýva to v podstate aj zo znenia, zo znenia zákona, pretože takúto pokutu možno určiť tzv. určenému subjektu hospodárskej mobilizácie. A subjekty hospodárskej mobilizácie sú definované v § 4 ods. 1 a v písmene, v písmene c) sú spomenuté síce aj obce a mestá, ale v písmene d) sú zadefinované, sú zadefinované subjekty hospodárskej mobilizácie, ktorými môže byť podnikateľ, rozpočtová organizácia, príspevková organizácia, verejná vysoká škola alebo nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, určená ako subjekt hospodárskej mobilizácie, a zavádza sa tam skratka „určený subjekt hospodárskej mobilizácie“.
Čiže táto možnosť pokuty alebo opakovaného uloženia sankcie vo výške 33-tisíc eur nie je, sa vôbec netýka, netýka obcí, takže by som rád túto obavu, s ktorou som sa stretol aj ja, a teda na chvíľu som sa nad tým zamyslel, kým mi to nebolo vysvetlené a kým som to teda nenašiel takto v zákone, rozptýlil. Ale myslím, že tá obava by vôbec nemusela vzniknúť, keby v dôvodovej správe bolo jasnejšie, jasnejšie popísané, čo sa, čo sa tým navrhovaným ustanovením chce dosiahnuť, na aký problém sa reaguje a, a, samozrejme, že chápem, že v riadnom legislatívnom procese by aj predkladateľ dôkladnejšie spracoval dôvodovú správu, takže je to, je to daň za to skrátené legislatívne konanie. Len hovorím, že by bolo lepšie, keby tieto veci boli jasnejšie.
Treťou vecou, ku ktorej by som sa chcel vyjadriť, je čl. VI, teda novela zákona o verejnom obstarávaní, kde sa, v dôvodovej správe sa hovorí, že sa zosúlaďuje zákonná úprava so znením smernice príslušnej, ktorá nevyžaduje uplatňovanie odkladacej lehoty, ak ide o postup zadávania zákazky, v ktorom sa nevyžaduje predchádzajúce zverejnenie oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania. Navrhovanou úpravou sa výnimka z povinnosti dodržiavania odkladnej lehoty rozšíri na všetky priame rokovacie konania.
V dnešnom, v dnešnej právnej úprave sa hovorí, že tá odkladacia lehota neplatí pre priame rokovacie konania, v ktorých možno vyzvať na rokovanie jedného záujemcu, a teda tá druhá časť vety, že v ktorých, v ktorom možno vyzvať na rokovanie jedného zástupcu, sa má vypustiť, a teda bude sa to vzťahovať na všetky priame rokovacie konanie.
Táto úprava je v súlade s európskou, s príslušnou európskou smernicou, toto od nás európske právo nevyžaduje, čiže otázne z môjho pohľadu je iba to, že či, či máme riešiť to týmto spôsobom, ktorým to asi budeme riešiť, teda že vypustenie tejto odkladacej lehoty pre námietky sa bude týkať všetkých priamych rokovacích konaní, nielen tých, ktoré sú, v ktorých možno vyzvať na rokovanie jedného záujemcu, lebo to je systémová zmena, ktorá ostane platiť aj po skončení núdzového stavu a mimoriadnej situácie. Alebo teda podľa môjho názoru by to bolo, bolo lepšie urobiť spôsobom, že by sa tam zaviedla ďalšia výnimka z tej odkladacej lehoty, ktorá by sa týkala priamych rokovacích konaní počas núdzovej situácie a takých, takých obstarávaní, ktoré súvisia so zabezpečením ochrany života a zdravia obyvateľov v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom.
Samozrejme, že keby sme boli v normálnom legislatívnom procese, tak by bolo možné takúto pripomienku uplatniť, uplatniť v rámci, v rámci či už pripomienkového konania, alebo v rámci normálneho druhého čítania, na ktoré by sme mali niekoľko, niekoľko týždňov. Len, žiaľ, nie sme v skrátenom legislatívnom konaní, teda sme v skrátenom legislatívnom konaní, takže takúto pripomienku nebolo možné uplatniť.
A chcel by som apelovať, podobne ako včera, keď tu bol pán podpredseda vlády Holý, aj dnes na pána ministra zdravotníctva Krajčího, aby vláda, ak aj je dôvod na skrátené legislatívne konania, v tomto prípade asi nebudeme spochybňovať, že ten dôvod je, nepostupovala spôsobom zo dňa na deň alebo z hodiny na hodinu, ale aby vytvorila aspoň nejaký priestor pre to, aby sa poslanci Národnej rady mohli dôkladne oboznámiť s tým, o čom majú rokovať a čo majú schváliť, a keď to schvália, čo sa premietne do legislatívy.
Myslím si, že tento spôsob tvorenia legislatívy, keď nám sem príde v utorok popoludní alebo v stredu popoludní nejaký, nejaký návrh, kde sa očakáva, že v stredu večer už bude schválený, a potom ako veľké víťazstvo pre skvalitňovanie legislatívneho procesu vybojujeme, že to nebude v stredu večer, ale že to bude až, až v štvrtok poobede, nie je dobrý spôsob tvorenia legislatívy, pretože logicky sa potom stane viacero chýb, niektoré veci, ktoré by v tom zákone mohli byť opravené, nebudú opravené alebo upravené z dôvodu, že sa to nestihne, niektoré, niektoré veci, ktoré by mohli byť dôkladne vydiskutované, ktoré by sme mohli mať k tomu aj spätnú väzbu aj z externého prostredia, aj z radov našich spolupracovníkov, z radov expertov, s ktorými spolupracujeme, ale aj zo strany verejnosti, a teda aj zo strany, zo strany opozície, vôbec nezaznejú, lebo sa k tomu dotyční nedostanú a nestihnú sa k tomu vyjadriť.
Čiže, čiže tým by som, tým by som vlastne zakončil svoje vystúpenie a ako dôkaz nevhodnosti skrátených legislatívnych konaní by som chcel uviesť pozmeňujúci návrh, ktorý predkladám spolu s pánom podpredsedom Národnej rady Šeligom, ktorý je v podstate skoro identický ako ten, ktorý predniesol kolega, kolega Šeliga, ale vzhľadom na to, že máme skrátené legislatívne konanie, tak tam bola chyba, a preto sme stiahli ten predchádzajúci pozmeňujúci návrh, aj pán poslanec Šeliga a ja sme, ja sme stiahli svoje podpisy, takže aj ten pozmeňujúci návrh je stiahnutý a teraz predpokladám, že, verím, že, že už správny návrh, ktorým sa rieši tá otázka zverejňovania tých pravidiel na webe, resp. všeobecne záväzným, záväzným právnym predpisom a zúženie toho nie na z pravidiel, iba na poradie očkovania. Čiže tým končím.
A teraz by som prečítal pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Ondreja Dostála a Juraja Šeligu k návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia
COVID-19, tlač 402.
V čl. IV bod 2 znie: Bod 2. V § 79 sa odsek 1 dopĺňa písmenom bi), ktoré znie:
„bi) dodržiavať poradie očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19; kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva.“.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.1.2021 15:56 - 15:58 hod.

Ondrej Dostál
 

Vystúpenie v rozprave 12.1.2021 19:09 - 19:09 hod.

Ondrej Dostál
Ja si len dovolím vyjadriť na záver rozpravy nádej, že ak bude nevyhnutné, dúfam, že nie, ale ak bude nevyhnutné opätovne predlžovať núdzový stav, tak nám vláda pošle podrobnejší návrh, ako nám poslala teraz, a že aj vďaka tomu bude rozprava zo strany opozície vedená v oveľa vecnejšom duchu, ako sa to stalo dnes. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:38 - 17:39 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Borguľa, je to, samozrejme, legitímna úvaha zvážiť, aké opatrenia by sme vedeli robiť na boj s pandémiou aj mimo núdzového stavu, a predpokladám, že nájdeme niekoľko opatrení, ktoré je možné, možné robiť aj mimo núdzového stavu, je ich možné robiť, ak nie v súčasnom právnom prostredí, tak, tak tým, že sa zmenia zákony.
Problém ale je, že veľká časť tých opatrení má charakter zásahu do základných práv a slobôd. Ak sa majú diať vážne zásahy do základných práv a slobôd typu nariadenia pracovnej povinnosti, obmedzenia, obmedzenia pohybu a pobytu, tak je lepšie podľa môjho názoru, ak sa tak deje v núdzovom stave. Lebo keď, keď umožníme, aby aj bez núdzového stavu v normálnej situácii sa mohlo podobne intenzívnym spôsobom zasahovať do základných práv a slobôd, a nemyslím si, že to bude, a nemyslím si, že to bude lepšie riešenie, keď, keď tie opatrenia, bola tu o tom debata, bola o tom debata na ústavnoprávnom výbore, keď napríklad opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktorými možno nahradiť alebo, alebo alternovať časť opatrení vlády v rámci núdzového stavu, či je teda lepšie, a ja si nemyslím, že je lepšie, ak takéto opatrenia a zásahy robí rozpočtová organizácia ministerstva zdravotníctva, a nie vláda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.1.2021 17:13 - 17:18 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ja by som chcel zareagovať na pána poslanca Suska, neviem, či by som to stihol vo faktickej.
Pán poslanec Susko hovorí, že nevie alebo že toto, čo tu teraz robíme, nie je parlamentná kontrola. No tak to, či to je, alebo nie je parlamentná (zaznievanie gongu) kontrola, závisí od toho, čo tu, čo tu poslanci povedia, na čo sa poslanci budú, budú pýtať, k čomu budú vystupovať, o čom budú, o čom budú diskutovať a ako na to iní poslanci alebo predkladateľ alebo iní členovia vlády, ktorí tu, žiaľ, nie sú, budú, budú reagovať.
Pán poslanec Susko hovorí, že nemožno diskutovať o opatreniach. Prečo by nebolo možné diskutovať o opatreniach? Ja súhlasím, že, že bolo by dobré, ak by tie opatrenia boli pomenované, odôvodnené, vysvetlené, podrobnejšie popísané v tom predkladacom materiáli, keď by má nejakú dôvodovú správu alebo by to bolo súčasťou toho návrhu. Ale však tie opatrenia, ktoré robí vláda, sú verejne známe, keď vláda schváli nejaké uznesenie či už zároveň s predĺžením núdzového stavu, alebo potom, keď ho, keď ho upravila, keď sprísňovala zákaz vychádzania, alebo, alebo keď robí akékoľvek iné opatrenia, tak to robí predsa verejne. A ak s niečím máme problém alebo máte problém, tak samozrejme, že môžte o tom hovoriť, môžte na to upozorniť.
Nerozumel som celkom tej vašej otázke, že či sa to predkladá v záujme ochrany zdravia alebo na nejaký iný účel. Ja som u vás zvyknutý skôr na vecný tón debaty, takže ma trochu prekvapuje, že na aký iný účel by teraz vláda predlžovala núdzový stav, ak nie na účel ochrany zdravia? A tie dôvody sú popísané v tom krátkom materiáli na dvoch A štvorkách. Ja by som bol tiež rád, keby, keby ten materiál bol rozsiahlejší, a tiež verím, že ten materiál, ak bude nevyhnutné predĺžiť núdzový stav ešte raz alebo ešte, ešte viackrát, tak ten materiál ďalší alebo ďalšie materiály budú podrobnejšie, budú tam tie veci, ktoré, ktoré tam dnes nie sú.
Hovorili sme o tom na výbore napokon. Aj to je forma parlamentnej kontroly. Na výbore bol pán minister školstva ako predkladateľ, aj pán podpredseda vlády Holý a tiež sme viacerí poukázali na to, čo by tam ešte, ešte malo byť, čo nám tam, čo nám tam chýba. Takže nerozumiem celkom tej otázke, na aký iný účel. Na aký iný účel ako ochranu, ochranu zdravia.
No a ešte by som sa vrátil aj k tomu, čo hovoril pán poslanec a podpredseda Národnej rady Blanár, ktorý v reakcii na tú moju ironickú poznámku, že, že jeho nemôže to robiť zodpovedným za to, čo robila vláda Petra Pellegriniho pri vyhlasovaní núdzového stavu, keďže pán Pellegrini je už HLAS a pán Blanár je SMER, tak mi tu vyhodil na oči, že ja som OKS a že jak bol v poriadku a v súlade s pravidlami, ako riadne prešli riadnymi parlamentnými voľbami pán poslanec Pellegrini a ďalší poslanci z HLAS-u. No ja by som chcel pánu podpredsedovi Blanárovi povedať, že aj ja som prešiel riadnymi parlamentnými voľbami, tak ako všetci ostatní poslanci, ktorí sú dnes v Národnej rade a ktorí boli v Národnej rade. Ten rozdiel je snáď iba v tom, že ja v čase volieb som bol členom Občianskej konzervatívnej strany, všetci to o mne vedeli, a som členom Občianskej konzervatívnej strany aj dnes. Pán Pellegrini bol vtedy členom SMER-u, dnes je predsedom HLAS-u. Ja som kandidoval na kandidátnej listiny (listine, pozn. red.) strany Sloboda a Solidarita, som členom poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita a mienim ním aj ostať. Pán poslanec Pellegrini kandidoval na kandidátnej listine strany SMER – sociálna demokracia, ale už v jej poslaneckom klube nie je.
Ale to bola, to bolo iba také jemné odvedenie pozornosti od tej mojej výhrady, lebo vy ste tu vyčítali, že vláda odôvodnila núdzový stav alebo predĺženie núdzového stavu na dvoch stranách, a ja súhlasím, ešte raz, súhlasím aj s tým, čo hovoril pán poslanec Susko, aj s tým, čo ste hovorili vy, že to odôvodnenie by malo byť rozsiahlejšie, podrobnejšie, štruktúrovanejšie, a verím, že tomu tak bude. Hovoril som o tom na výbore, hovoril som o tom vo svojom vystúpení, vystúpení v pléne ako úplne prvý v rozprave. Len mi je to také zvláštne, že mi to vyčítate vy, keď vaša vláda, vláda SMER-u, keď vyhlasovala núdzový stav pri stonásobne nižších číslach, ako sú dnes, odôvodnila vyhlásenie núdzového stavu tak, že tam nebolo žiadne písomné odôvodnenie. Žiadne! Nie dve A štvorky, nič, nula.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 16:15 - 16:17 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán podpredseda Blanár... (Reakcia z pléna.) Pán podpredseda Blanár, nie je pravda, že by som ticho obdivoval alebo schvaľoval skracovanie legislatívneho konania. Ja aj ako vládny poslanec za ten necelý rok, čo tu sme, som viackrát kritizoval alebo vyjadril výhrady k tomu, že sa skracuje konanie v situácii, keď som mal o tom pochybnosti ako všetci vládni poslanci dohromady za celé predchádzajúce volebné obdobie.
Čiže, áno, sú situácie, keď je potrebné skracovať a najmä v súvislosti a COVID-om. Väčšina tých vecí, drvivá väčšina tých vecí, ktoré sme skrátili, tak boli tam, boli tam dôvody, ale aj o niektorých som mal aj ja pochybnosti a vtedy som tie pochybnosti otvorene, ale aj verejne povedal.
Sú veci z vášho vystúpenia, kde v zásade súhlasím, aj ja si myslím, že by bolo dobré, keby tu nebol jeden člen vlády a ešte niekde pán podpredseda vlády, ktorý je v parlamente, ale teraz ho nevidím v sále, keby tu bolo širšie zastúpenie členov vlády, aby vláda dala najavo, že to považuje za dôležitú vec a že za tým stojí celá. Rovnako by som uvítal, keby odôvodnenie bolo podrobnejšie, hovoril som o tom aj vo svojom vystúpení. Len mi tá vaša kritika príde taká trochu jalová, lebo vyčítate, že to odôvodnenie bolo na dvoch stranách A4. A viete, aké rozsiahle bolo odôvodnenie, keď 15. marca Pellegriniho vláda pri 61 pozitívne testovaných vyhlásila núdzový stav? No skúste si tipnúť, aké rozsiahle bolo odôvodnenie? Nebolo tam žiadne odôvodnenie. Žiadne písomné odôvodnenie nenájdete na stránke vlády k návrhu na vyhlásenie núdzového stavu.
Ja viem, že vy, vy ste SMER, vy nie ste HLAS a nemáte nič spoločné s Pellegrinim, ale tak to bolo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 15:02 - 15:04 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie.
S pani poslankyňou Hatrákovou súhlasím a ja budem len rád, ak tie zdôvodnenia budú, budú podrobnejšie, lebo teda naozaj nejde o fazuľky, ide o zásahy do základných práv a slobôd a tie musia byť dostatočne odôvodnené.
Pán poslanec Suja, no, ja som to nehovoril až po kritike, my sme o tom, o tom diskutovali. Ja, samozrejme, som si od začiatku uvedomoval, že to nebolo, nebolo úplne najšťastnejšie. Napriek tomu zotrvávam na tom, že to bolo potrebné urobiť v tej situácii, v ktorej sme boli. Tak si myslím, že bolo správne, že sme schválili novelu ústavného zákona a že sme, že sme ju schválili aj za tú cenu, že tu boli prítomní poslanci, ktorí mali byť v karanténe, lebo buď boli pozitívni, alebo mali, mali nejaké podozrenie, lebo to Slovensko potrebovalo, lebo Slovensko potrebovalo, aby sa predĺžil núdzový stav. Čiže nie je to také, že by som zmenil názor na to. Môj názor na to je od začiatku taký. Ani predtým som to nepovažoval za niečo ideálne, za niečo, čo by bolo úžasné a fantastické, ale bolo to potrebné urobiť a to si myslím aj naďalej.
Že sa situácia nezlepšuje, to, samozrejme, závisí, závisí od tých opatrení, ktoré sa realizujú. Závisí to od toho, ako sa tie opatrenia dodržiavajú. Závisí to od toho, ako sa dodržiavanie tých opatrení kontroluje. Závisí to od toho, že neboli zrejme dostatočne prísne, prísne tie opatrenia. Ale kde by sme boli, keby sme tu nemali núdzový stav, keby sa tie opatrenia uvoľnili? Tá situácia by dnes bola ešte oveľa kritickejšia. Nevravím, že všetko núdzový stav vyrieši, ale myslím si, že je to dôležitý nástroj na to, aby sme tú pandémiu zvládli.
Ďakujem.
Skryt prepis