Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, milí kolegovia, po dôkladnom preštudovaní si programového vyhlásenia vlády, som sa rozhodol, že aj ja svojou troškou prispejem v tejto rozprave o tomto bode programu, ktorým vláda ide prezentovať svoju genialitu.
Podľa môjho skromného názoru nie je to všetko celkom tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Všetky vládne strany deklarujú a prezentujú, že do programového...
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, milí kolegovia, po dôkladnom preštudovaní si programového vyhlásenia vlády, som sa rozhodol, že aj ja svojou troškou prispejem v tejto rozprave o tomto bode programu, ktorým vláda ide prezentovať svoju genialitu.
Podľa môjho skromného názoru nie je to všetko celkom tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Všetky vládne strany deklarujú a prezentujú, že do programového vyhlásenia vlády sa dostali nielen ich programové ciele a vízie do budúcnosti, ale fantasticky budú riadiť Slovensko. Ale najmä tam sú sľuby, ktoré dali občanom počas ich predvolebnej kampane.
Ak sa teda tomuto vládnemu zoskupeniu podarí naplniť to, čo sľubovali a vyplakávali počas celých šiestich mesiacov, tak sa Slováci môžu naozaj tešiť na obrovské zmeny a tie zmeny budú že vraj veľmi citeľné. Napríklad za účasť na parlamentných voľbách bude im priznaná akási odmena. Môžu sa tešiť na nájomné byty či väčšie preverovanie policajného šéfa, ktorý by mal ísť dokonca až na detektor lži. Prečo, to však naozaj nevedno. Asi by sa to zišlo pri iných funkcionároch. Možno sa takto zistí, či je to náš človek. Občania nášho milovaného Slovenska, by mali dokonca dostávať bezplatné noviny, ako to sľubuje predseda vlády Igor Matovič. Ak budú naozaj zadarmo. Ja sa však pýtam, ak na, ak budú zadarmo, kto ich zaplatí, pán predseda? Vy, či niekto iný? Lebo ak budú platené zo štátneho rozpočtu, tak budú platené z peňazí nás všetkých, všetkých daňových poplatníkov, my, čo tu sedíme, od ľudí vo výrobnej sfére, ktorí pracujú.
Vláda však chystá aj ďalšie svoje zámery, ako život na Slovensku spraviť lepším, krajším, znesiteľnejším. Je pozitívne, že vláda má záujem o zvyšovanie transparentnosti, kontroly majetku verejných funkcionárov, s čím viac ako len súhlasím a som s tým úplne stotožnený. Ale tu vyskytne sa iná otázka. Ak to všetci politici urobia podľa vzoru pána Igora Matoviča, že napíšu všetok svoj majetok na svoju manželku či iných rodinných príslušníkov, celý tento proces neprinesie žiadnu pozitívnu zmenu, tak ako to tento pamflet deklaruje. Tento bod programového vyhlásenia vlády predpokladá najmä to, že majetok osôb žijúcich v jednej, teda spoločnej domácnosti sa má doložiť pri policajných funkcionároch. Ja sa však pýtam, či by nebolo namieste, aby takáto povinnosť platila aj pri štátnych funkcionároch vrátane predsedu vlády, ministrov, štátnych radcov a štátnych tajomníkov.
Vrátim sa však trošku k spomínanému návrhu poskytovať nešpecifikované a neurčité zľavy zo štátnych poplatkov práve tým obyvateľom Slovenskej republiky, ktorí sa zúčastnia na voľbách. To je podľa môjho názoru viac ako diskutabilný či nevhodný krok, nakoľko každá dobrá vláda má najmä motivovať ľudí podieľať sa na veciach verejných či na určitom druhu politickej participácie, a to najmä, zdôrazňujem, svojím dobrým a spravodlivým vládnutím. Občania Slovenskej republiky, teda voliči, musia vidieť, že zmenou politických zástupcov má dochádzať ku skvalitňovaniu a ku kvalitným zmenám, a nie lacným a populistickým sľubom. Určite by sa ľudia nemali motivovať poskytovaním rôznych druhov zliav či odpustením nejakej ich časti.
Preto si dovolím zhodnotiť toto programové vyhlásenie vlády ako zmes programových priorít volebných programov vládnych strán, nie však ako ucelený a komplexný celok. Programové vyhlásenie vlády obsahuje dosť veľa častí, ktoré sa snažia troška konkrétnejšie naznačiť zámery tejto vlády, ale ako celok, teda programový dokument obsahuje na môj vkus príliš veľa politického, vzletného spôsobu prejavu, ako aj zbytočného verbálneho sebachlácholenia.
Pozastavením sa pri všetkých týchto informáciách naskytne sa mi ďalšia otázka. Pri sociálnej časti programového vyhlásenia vlády, ktorá ma bezprostredne ako člena sociálneho výboru zaujíma, je tu časť, ktorá je veľmi cieľavedomá, veľmi odvážna, ale asi nie úplne realizovateľná s prihliadnutím na všetky okolnosti, ktoré sa teraz v spoločnosti dejú. Pri sociálnych veciach zostáva skôr zachovaný súčasný stav podobne ako v zahraničnej politike. Do zdravotníctva sa vnáša viac štátnej regulácie, čo v slovenských podmienkach nemusí znamenať kvalitnejšie služby.
Dôležitou časťou vyhlásenia je, že si vláda uvedomuje istý dlh za modernizáciu Slovenska, preto si myslím, že sú všetky zámery vlády v programovom vyhlásení obsiahnuté dostatočne a niektoré zámery či opatrenia môžu ešte pribudnúť v ďalších dokumentoch, nakoľko nie kvantita - 121 - strán je dôležitá, ale najmä kvalita a obsah tohto dokumentu. Kým OĽANO sa hrdo chváli tým, že presadili požiadavky spred volieb, teda všetkých jedenásť bodov, ktoré premiér sľúbil, Strana za ľudí je zase spokojná hlavne s tým, že sa vo vyhlásení píše najmä o boji proti korupcii, čo v spojitosti s kauzami daňového a pozemkového podvodníka Andreja Kisku je viac ako úsmevné, a prikladajú dôležitosť najmä očiste justície. SaS je spokojná s ekonomickými návrhmi, SME RODINA zase oceňuje avizovanú výstavbu nájomných bytov či exekučnú amnestiu. Justícia a boj proti korupcii je tiež ich nosným bodom, ako aj hmotná zodpovednosť a trestanie pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami.
Dúfam, že tieto krásne vety nezostanú iba sľubom.
Čo ma však naozaj zarazilo a šokovalo, je túžba pani ministerky spravodlivosti zbaviť sa nepohodlných predsedov súdov, a to spôsobom zriadenia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre nepohodlných sudcov, prokurátorov, exekútorov, nakoľko o nič iného tu ani nejde.
Bezpečnosť obyvateľstva má byť zabezpečená najmä spôsobom, že prezident Policajného zboru a jeho ďalší vrcholoví predstavitelia, ako aj predstavitelia inšpekcie ministerstva vnútra Slovenskej republiky budú pri prijímaní na vysoké riadiace funkcie podrobení vyšetreniu na detektore lži. Takéto kroky a praktiky značne pripomínajú nehumánne a nedemokratické režimy, ktorých existenciu nám páni z koaličných strán neustále pripomínajú.
Ďalej sa vláda zasadí o to, aby podnikatelia a iné inštitúcie boli povinné uhrádzať faktúry podľa poradia, v akom boli zavedené do účtovníctva, čo ma tiež úprimne fascinuje, a som naozaj zvedavý, ako to bude dodržiavané. A perličkou je znovuzavedenie inštitútu dvojitého občianstva.
Obranná politika Slovenskej republiky a jej zložka Ozbrojené sily Slovenskej republiky, to je tiež zaujímavá kapitola. Prioritou vlády bude zodpovedné členstvo v Európskej únii a v organizácii Severoatlantickej aliancie, čiže zasa sa budeme strkať do zadku Európskej únie, ktorá nás zotročuje, a budeme velebiť zločineckú vojenskú organizáciu, ktorá vraždí civilistov, kde sa jej to páči a kde sa to hodí.
V oblasti zdravotníctva sa vláda zaväzuje, že zdravotné poisťovne musia pacientom s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do štrnástich dní od indikácie klinickým onkológom. Tak na tento bod a jeho dodržiavanie som zvedavý nielen ja, ale aj tisíce onkologických pacientov. Úprimne dúfam, že sa to podarí a že to nebudú iba prázdne sľuby a krásne reči, lebo papier znesie veľa, veľmi veľa.
V kapitole Príspevky a iné výhody ma šokoval tzv. tehotenský príspevok. Ak sa niečo podobné nepremyslene zavedie, tak určité skupiny obyvateľstva ho budú poberať nepretržite. Kapitola o životnom prostredí sú len prázdne nepremyslené a úplne nesystémové kroky, nemajú hlavu ani pätu, veľmi podobne a ešte oveľa kritickejšie sa k tomu vyjadrili stovky ochranárov a ekoaktivistov.
Asi najzmysluplnejšou časťou PVV-éčka je jej ekonomicko-hospodárska časť z dielne ministra Sulíka, kde je naozaj veľa dobrých vecí, a bodaj by sa aspoň štvrtinu z toho podarilo zrealizovať.
Na záver už len asi toľko, že celý tento dokument je postavený prevažne na sľuboch, ako sa to všetko mávnutím čarovného prútika dá zrealizovať. Nemám však pocit, že je to aj reálne možné, nakoľko snaha je síce krásna vec ale hodnotia sa výsledky.
Vďaka.
Skryt prepis