Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2020 o 11:35 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:35 - 11:37 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Pán kolega Takáč úplne súhlasím s tvojim príspevkom do tejto rozpravy nakoľko plnohodnotný školský obed ako som už tu povedal myslím, že dvakrát alebo trikrát nemusí každému dieťaťu chutiť. Ten pedagóg alebo tá vychovávateľka, ktorá s týmto dieťaťom na ten obed ide z povinnosti ako dozor pritom školskom obede naozaj nemusí nad ním stáť ako policajt, aby tento, aby tento obed to dieťa zjedlo. Ale naopak, tu si dovolím povedať, že najdôležitejším prínosom pri týchto spoločných školských obedov je tá sociálna interakcia kedy tie deti majú naozaj takú neformálnu chvíľku kedy môžu spolu naozaj posedieť, porozprávať, najesť sa a jednoducho týmto spôsobom by sme sa mali aj na tento problém pozerať ak už chcete túto naozaj sociálnu interakciu ničiť, rušiť a jednoducho spôsob akým to chcete urobiť z pozície ministra je dosť nevhodný a nie je jednoducho v súlade s tým či ste hlásali v minulom volebnom období. Hlásali ste stále a nepretržite nebudeme rušiť sociálne opatrenia, ktoré fungujú a nikdy nebudete sedieť v takejto vláde, ktorá bude tieto opatrenia rušiť. Čiže je to naozaj viac ako diskutabilné z pozície opozičného politika rozprávať jedno, z pozície koaličného ministra rozprávať niečo iné. Ale naozaj čo sa týka obedov pre tieto deti je to naozaj veľmi, veľmi vhodné, aby tieto obedy boli zachované a prosím vás naozaj veľmi pekne vládnych poslancov máte väčšinu, ste naozaj hlasovacia mašinéria tejto vlády, nerušme to čo funguje, snažme sa týmto deťom z akéhokoľvek prostredia pomôcť zanechať to čo naozaj je vhodné. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 10:40 - 10:42 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani kolegyňa, súhlasím s časťou vášho príspevku, rovnako ako aj vy, rovnako ako aj ja som toho istého názoru. Áno, školský obed je základom racionálnej stravy pre dieťa, pretože dieťa tam strávi určitý čas. Po vyučovaní by sa malo adekvátne najesť a väčšina týchto detí potom navštevuje nejakú mimoškolskú činnosť alebo krúžkovú činnosť. Je tento čas strávený v školskej jedálni úplne zmysluplný.
Dieťa zo sociálne slabšieho prostredie alebo z nejakého komunitného prostredia jednoducho ten nárok na ten bezplatný školský obed, za ktorý platili v centových hodnotách malo a myslím si, že aj bude mať. Ale žiaden rodič, ktorý naozaj chce, aby to dieťa sa plnohodnotne naobedovalo a potom malo nejaký príjem a následne nejaký výdaj, nemá problém zaplatiť smiešnu 20-eurovú zálohu školskej jedálni, to znamená, že to sú smiešne 2 eurá na školský mesiac v danom školskom roku.
A je to úplne, ale úplne scestné čo tuná predkladá pán minister, že toto opatrenie budeme rušiť a nahradíme to nejakým daňovým bonusom, ktorý je možno v takej istej hodnote, možno v takej istej hodnote nebude. Neviem, počkám si, aký ten výsledok toho daňového bonusu bude. Ale jednoducho školská jedáleň, či už tam niekomu chutí alebo nechutí, nie je preto, aby jednoducho bola na nejakú okrasu a bola to pýchou, krásnou kuchyňou daného, daného školského zariadenia. Ale jednoducho, aby naozaj poskytovalo to na čo školská kuchyňa má slúžiť, to znamená racionálnu stravu, vyváženú stravu pre dieťa, pretože naozaj iba stravou a racionálnym prístupom vyváženou stravou toto dieťa môže napredovať, môže rásť. Nech bude zo sociálneho prostredia slabšieho, lepšieho, lepšie situované, menej situované, to je absolútne jedno. Ale jednoducho nesmieme uberať týmto deťom možnosť sa adekvátne zdravo a kultivovane najesť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 10:22 - 10:24 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Tomáš, áno súhlasím s vami, čo ste tu narozprával, nakoľko toto opatrenie vlády, tento pozmeňujúci návrh zákona je veľmi nebezpečný, je veľmi zlý, nakoľko sa to dotýka mnohých samospráv, mnohých základných škôl, mnohých materských škôl. Jednoducho samosprávy, materské školy, základné školy, stredné školy investovali neuveriteľné množstvo finančných prostriedkov, bavíme sa o desiatkach tisíc eur do zabezpečenia kuchýň, do nových pracovných síl a ako tu už bolo povedané, tieto pracovné sily sú jednoducho ľudia s nízkou kvalifikáciou, sú to buď nejakí pomocní kuchári, alebo nejakí úplní pomocníci v kuchyniach. Dobre, zrušíte tieto obedy zadarmo pre deti a čo ďalej? Samospráva, alebo škola nebude mať dôvod jednoducho takého človeka držať. Pred voľbami tu strana SME RODINA presadzovala určité hodnoty, určité vízie a bolo presadzované najmä to, že žiadne sociálne opatrenia sa rušiť nebudú. Na tieto vaše sladké reči ste natiahli voličov, ktorí vám na to jednoducho skočili ako muchy na med a to, čo rozprával Fico pred voľbami, že jednoducho táto vláda tieto opatrenia bude rušiť a už sme vlastne pri tejto problematike, už sme pri merite veci. Jednoducho idete rušiť to, za čo ste tak tvrdo bojovali, že sa rušiť nebude. Čiže ja sa len chcem spýtať, nie je to také farizejské, nie je to také klamlivé z vašej strany? Jednoducho rozprávate jedno a konáte druhé. Zabúdate to, čo ste už vykonávali ako opoziční politici. Podporovali ste všetky tieto sociálne opatrenia, ktoré naozaj sú z môjho pohľadu veľmi dobré, ale už teraz ako vládni poslanci, vládny minister, už sa rozprávate úplne ináč. Čiže budem aj na kolegu Drdula, klame táto vláda, nie predchádzajúca. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:55 - 18:56 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
... k svojim pozemkom, k svojmu majetku dostali. Je úplne jedno či vám pozemok okupuje nejaká skupina obyvateľstva, ktorá sa nevie vmestiť do kože, robí tam to, čo tam robiť nemá, žije tam už dlhé roky, ale to je absolútne jedno. Jednoducho na tento pozemok ak raz nepatria, nemajú tam čo robiť. Je úplne jedno či vám pozemok okupuje milionár, bývalý mafián alebo bývalý prezident Slovenskej republiky, aj to je úplne jedno. Tento človek tam nemá čo robiť, nepatrí tam. Takže tento zákon je úplne nie diskriminačný a nerobí rozdiely medzi ľuďmi takými alebo ľuďmi takými. A v tomto prípade, keď nám ide o dobro veci a nemôžme týchto majiteľov pozemkov rozdeľovať na voličov koalície a opozície, jednoducho títo ľudia čakajú od nás ako od zákonodarného zboru pomoc a toto je naozaj ideálna pomoc ako týmto ľuďom vieme prísť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:54 - 18:56 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. milé kolegyne, milí kolegovia, základným právom, ktoré vyplýva aj z Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je najvyšším zákonom v našom štáte je to, aby si vlastník alebo majiteľ pozemku mohol nakladať so svojim majetkom tak ako uzná za vhodné. V tomto prípade sa však pácha na majiteľoch pozemkov obrovský zločin a tento zločin sa pácha už dlhé roky. Týmto našim návrhom zákona chceme týchto vlastne nevedome trestaných ľudí svojim spôsobom naviesť na správnu cestu a pomôcť im k tomu, aby sa jednoducho k svojim pozemkom k svojmu majetku dostali. Je úplne jedno či vám pozemok okupuje nejaká skupina obyvateľstva, ktorá sa neviem vmestiť do kože, robí tam to čo tam robiť nemá, žije tam už dlhé roky ale to je absolútne jedno. Jednoducho na tento pozemok ak raz nepatrí a nemajú tam
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:30 - 18:32 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Tak ako to už bolo povedané z úst mnohých našich predrečníkov tento zákon je absolútne apolitický a je to zákon sociálny a ak naozaj o sebe všetci, ktorí ste nabrali tú odvahu a ste si náš návrh zákona vypočuli a naozaj sa cítite byť sociálny, tak tento zákon musí prejsť drvivou väčšinou. Jednoducho krivka populácie pôrodnosti, ktorá tuná na Slovensku je sa týmto zákonom nenapraví z dňa na deň, ale je tu vysoká pravdepodobnosť, že začne stúpať pomaličky, ale isto a len takýmto spôsobom budeme vedieť demografický vývoj na Slovensku zvrátiť. To znamená, že starnutie obyvateľstva tu bude vždy, ale jednoducho budú sa rodiť noví ľudia, potencionálni noví pracujúci občania Slovenskej republiky, ktorí budú vedieť a budú hlavne chcieť pracovať na tom, aby sa život ich budúcich rodičov a ich budúci život starých rodičov zlepšovať a bol jednoducho udržateľný. Mnohí z vás nadávajú na ten strašný zlý socialistický režim. Ja som sa však narodil v 80 - tých rokoch a moji rodičia mali vytvorené, tak dokonalé podmienky pre založenie si rodiny a pre vychovávanie detí, že táto demokratická spoločnosť môže nám Husákovým deťom naozaj závidieť. Proste to, čo bolo niekedy sa nedá s týmto demografickým vývojom v terajšej dobe porovnať a skúsme podporiť tento náš návrh zákona, ktorým naozaj ide len o to, aby sme deti naozaj týmto rodičom dali. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:10 - 18:12 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Miňo, veľmi pekne sa ti chcem poďakovať za tvoj príspevok k tomuto nášmu návrhu zákona, ktorý naozaj je prepracovaný do takejto miery, že chce naozaj pomáhať udržať už neudržateľný dôchodkový systém a to jednoduchým spôsobom motivovať mamičky či už kvalitnejšou a vyššou sumou materskej dávky alebo materskej dovolenky, ktorú naozaj táto mamička bude môcť poberať plné tri roky a táto suma nebude v smiešnych 270-tich eurách ako je to nastavené teraz, ale naozaj táto mamička si bude môcť čerpať 90-percentný základ toho čo zarábala v minulosti. Pokiaľ to pôjde o študentku vysokej alebo strednej školy, tak tam je naozaj tá suma trošku nižšia, ale aj tak je tá suma dvojnásobkom toho, čo by poberala doteraz. Jednoducho, vážené kolegyne, vážení kolegovia musíme si uvedomiť to, že populačná krivka v našej spoločnosti neustále rastie, ale rastie iba tam, kde by rásť nemala. To znamená obyvateľstvo, ktoré je ekonomicky činné má dieťa jedno, možno deti dve, česť výnimkám, ktoré sa podujmú na viacej detí. A tam, kde to obyvateľstvo ekonomicky činné nie je, tam je tá populačná krivka značne rozbujnená. Ale to nie je zámerov, aby jednoducho sme tu vychovávali deti, ktoré nebudú pre tento štát prínosom, ale naopak chceme motivovať mladé rodiny, mladých pracujúcich rodičov, mladé pracujúce mamičky, aby sa naozaj rozhodli pre to dieťatko už v zodpovednom, nenechávali si ten pôrod po tridsiatke tak ako je to teraz momentálne trendy, ale jednoducho, aby mamička vychovávala dieťa vo veku mamičky. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 11:45 - 11:47 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Marian, veľmi pekne si zhodnotil celú situáciu, do ktorej nás nezodpovedné konanie vlády a najmä vládnych poslancov, dostalo. Jednoducho budeme tuná testovať občanov Slovenskej republiky až do momentu, až do tej chvíle, kedy sa neminie aj posledný antigénový test. To je jednoducho holý fakt, či si to nazveme plošným testovaním, komunitným testovaním, alebo testovaním v nejakých skupinkách, väčších celkov je absolútne jedno. Pretože k tomu určite dôjde. A po celoplošnom, skupinovom, komunitnom testovaní bude nasledovať tvrdé zatvorenie ekonomiky, pretože pán premiér sa postaví pred mikrofón v rámci tlačovej konferencie a povie: "Žiaľ, tento pokus nám nevyšiel, experiment sa nám nevydaril, musíme zatvoriť ekonomiku na Slovensku.". Ja sa potom opýtam, čo budeme robiť ďalej.
Na Slovensku už figuruje takýto vtip, ktorý ani nemôžem nazvať vtipom. Jednoducho manžel sa pýta manželky, idem na poštu a ona sa ho opýta a máš občiansky preukaz a on sa jej pýta, ten modrý, či ten klasický. Jednoducho z modrého papierika ste urobili doklad, bez ktorého sa normálny, zdravý človek nepohne. Vytvorili sme tu tri skupinky ľudí. Ľudí, ktorí sa dali testovať dobrovoľne, mali o to záujem. Ľudí nedobrovoľne testovaných a ľudí testovaných kvôli práci. Čiže rozdelili sme Slovensko na tri sektory. Zabudli ste povedať, poprosiť dôchodcov nad 65 rokov, že vážení dôchodcovia, nechoďte sa testovať, o to ich žiadal aj pán premiér, ale zabudol im povedať, na poštu na nestanete, nebudete si môcť vybrať svoj dôchodok, nebudeme si môcť zaplatiť šeky cez inkasu, cez platbu inkaso. Čo ďalej? Toto je realita, do ktorej nás tento blázon dostal a v tichosti mu to trpíte. V tichosti ho podporujete, ja vás z ničoho neobviňujem. Len prosím vás pekne, prestaňte veriť jednému chorému človeku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 11:16 - 11:18 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Miro, veľmi pekne sa ti chcem poďakovať za tvoj príspevok k tejto rozprave, kde si jasne zhodnotil fakty. Zhodnotil si fakty, a to následne.
Obchodné reťazce a obchodné centrá sú jednoducho oproti ostatným segmentom v našom národnom hospodárstve zvýhodňované. Oproti kinám, divadlám, kostolom, fitness centrám a reštauráciám majú určité výhody a z týchto výhod jednoducho čerpajú. To znamená, reštaurácie nám krachujú, fitness centrá prepúšťajú zamestnancov, kostoly sú prázdne, divadlá, kiná, celková kultúra nefunguje. Ale podľa vyjadrení niektorých kolegov, ktorí tu dnes prezentujú svoje názory, je to vlastne správne, je to v poriadku.
Vláda tuná bojuje s pandémiou a chce chrániť ekonomiku. Ja si však myslím, že koná pravý opak. Podporuje šírenie umelej pandémie, ktorá je už jasne a preukázateľne menej nebezpečná ako chrípka. To netvrdím ja, ja nie som na to naozaj odborník, hovoria to epidemiológovia, infektológovia, hovoria to svetové vedecké kapacity, ale tieto náš blázon trnavský nepočúva. Jednoducho tvrdí, že sú to hoaxeri, blázni, poloblázni, iba on je lietadlo.
Ekonomiku doslova vraždíte, likvidujete a práveže týmito spôsobmi ideme dole vodou. Stále plačete iba dookola, tá zlá korona je všetkému na vine. Jednoducho, keby nie korony, máme tu asi druhé malé Švajčiarsko. Ničíte Slovensko vedome alebo nevedome.
Apelujem naozaj na všetkých vládnych poslancov, ktorí chcú Slovensku pomáhať, chcú zachrániť túto naozaj hrozivú situáciu, do ktorej Slovensko speje pod vedením vlády Igora Matoviča, vzoprite sa mu, odíďte od neho a jednoducho poďme spoločne robiť to, čo Slovensko potrebuje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:56 - 10:58 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Mazurek, chcem sa ti veľmi pekne poďakovať za tvoj prejav, ktorým si jasne poukázal na problémy tohto celoplošného testovania v prvom a v druhom kole. Nielenže testovali ľudia, ktorí na to nemajú absolútne, ale absolútne žiadnu kvalifikáciu a facebookovým dohľadávaním si viete nájsť naozaj nie desiatky, ale stovky ľudí, ktorí bez zdravotníckeho vzdelania, bez zdravotníckej praxe vykonávali tieto testy a verejne sa tým, verejne sa k tomu hlásili, verejne sa tým chválili.
Čiže je sa chcem len opýtať, aký význam malo toto testovanie, ak ho mohol vykonávať jednoducho študent, upratovačka, elektromechanik, automechanik, mäsiar, ktokoľvek. Budeme sa tu chváliť, že sme vykonali 3,6 mil. testov. Ale ja sa chcem spýtať, koľko z týchto 3,6 mil. testovaných ľudí prišlo na tento test dobrovoľne, bez nejakého nátlaku, či už zo strany vlády, zo strany zamestnávateľa, alebo zo strany nejakého blízkeho okolia? Toto číslo by bolo relevantné zistiť a toto číslo by nám dalo reálny obraz, ako sme na tom boli.
Prvé kolo testovania, zistili sme, že sme mali necelé percento. Druhé kolo testovania 0,7 %. Testovali sme testami, ktoré na to vôbec nie sú vhodné, a dávať za príklad to, že z nás Slovenskej republiky si berie príklad anglický Liverpool, tak tu si dovolím polemizovať, nakoľko v Liverpoole sa testuje troma druhmi testov: PCR testami, antigénovými testami a krvnými testami.
A jednoducho testovanie týmto antigénovým testom nemá v celoplošnom meraní žiaden zmysel, žiaden význam. A naozaj chcel by som apelovať na vládu Igora Matoviča a na všetkých vládnych poslancov, keď ste si už zriadili konzílium odborníkov, tak ho počúvajte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis