Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

11.5.2021 o 19:04 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 11.5.2021 19:04 - 19:08 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Milé kolegyne, vážení kolegovia, zostalo nás tu už pár, ale dovoľte aj mne sa troška vyjadriť k tomuto nášmu predkladanému návrhu zákona.
Začnem úplne vecne a vôbec bez nejakých emócií, alebo bez nejakých osobných útokov, pretože táto debata s týmito osobnými útokmi by absolútne nemusela ani vzniknúť, ani zájsť, ak by pán kolega Šefčík troška emotívne, troška viac ako emotívne nevystúpil a nepourážal tuná všetkých a všetko. Ale má na to právo, ja to rešpektujem, vyjadril sa ako sa vyjadril. Ja skúsim úplne ináč. Nie je absolútne hanbou, aby kandidát na vstup do policajného zboru alebo do ozbrojených síl Slovenskej republiky, ale zboru záchrannej služby, absolvuje pred svojim nástupom povinné psychotesty. Je to úplný štandard, je to úplne holý fakt. A my sa tu ideme teraz baviť, či by nebolo vhodné, aby ústavní činitelia, ktorí majú zodpovednosť za riadenie a za chod štátu absolvovali takého psychoteste tiež. Nevidím na tom absolútne nič zlé, práve naopak takýmito psychotestami by sme dokázali vyfiltrovať ľudí, ktorí majú nejakú rozdvojenú, roztrojenú alebo inú poruchu osobnosti. Jednoducho sú takýto jedinci v našej populácii a stáva sa to. Stáva sa to, tak ako to povedal vo svojej rozprave veľmi odborne a veľmi fundovane kolega Urban. Čiže nie je to naozaj hanbou, nepovažujem to za nejaký zločin, prečin voči ľudskosti, aby takíto občania, ktorí z ničoho z ničoho nič, nejakou úplnou náhodou, budú nominovaní na zaujímajú alebo lukratívnu ústavnú funkciu prešli aj takýmto určitým sitom. Na druhej strane nemal by som žiadny problém, aby sa to týkalo aj poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, pretože aj tuná sú jedinci o ktorých duševnom stave mám naozaj veľké pochybnosti.
Tiež nie som odborník ani na psychológiu, ani na psychiatriu ale stačí len z úplného laického pozorovania, hoci sa za úplného laika nepovažujme, nakoľko v každom semestri na vysokej škole, či už jednej alebo druhej som absolvoval skúšku zo psychológie a dosť ťažkú. Takže nebolo by to na škodu to aplikovať aj na parlament. Prečo nie. Tak ako človek má právo voliť, má právo byť aj volený. Ale zároveň má právo vykonávať svoju funkciu pri plnom duševnom zdravý. Ak to niekoho z opozičných lavíc urazilo, tak je nám to veľmi ľúto. Naozaj sme nikoho uraziť nechceli. Chceli sme len vecne argumentovať prečo tento náš návrh zákona predkladáme a prečo ho považujeme za dobrý, správny a dokonca nutný. Takže na záver, vážené dámy, vážení páni, žiadam vás o podporu tohto nášho predkladaného návrhu zákona, pretože si naozaj myslím, že tento zákon nikomu neubližuje, tento zákon je naopak na veľký osoh a na zlepšenie fungovania štátu pretože ak je kamión v rukách vodiča veľmi silnou zbraňou, ktorou môže ublížiť, dokonca zabiť. Tak aj zriadenie a uvedenie človeka, ktorý dostane do rúk v podstate celý štát, celú republiku s 5,5 miliónmi obyvateľov a vyjadruje sa ako sa vyjadruje a vráti sa ako sa tvári, tak tiež dokáže veľmi ublížiť. A tento náš návrh zákona je naozaj vecný, je faktický a skúsme sa o ňom pobaviť. Môžme vaše pripomienky akceptovať alebo prijať v druhom čítaní, ak ho posuniete cez prvé čítanie. Takže ešte raz, skúste sa na to pozrieť nie krvavými očami, nie cez červené súkno, ale naozaj vecne, prakticky a zhodnotiť svoju možno nie príliš tomuto zákonu, tomuto zákonu pridelený úsudok aký máte. Takže ďakujem pekne že som vás okrádal o čas a skúsme sa na to ešte zamyslieť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 18:32 - 18:34 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slov, pán podpredseda. Pán kolega Šefčík, no, neviem ako by som začal, pretože tá vaša esej mala byť v podstate o tom, že buď chcete byť kritikom nášho predkladaného návrhu zákona, alebo jeho podporovateľom. Ale vy ste tuná začal tak trošku obšírne z každého súdka, ste tuná povedal nejakú perlu, tak ja sa k tomu skúsim nejakým spôsobom vyjadriť. Ochrankári u pána expremiéra a súčasného tieňového premiéra Igora Matoviča, tak tieto informácie, vážený pán kolega, sú priamo od týchto chlapcov. Priamo od týchto chlapcov, pretože títo členovia ochranky, ktorá pôsobí na úrade pre ochranu ústavných činiteľov si s týmto bláznom užili svoje. A naozaj mohli by o tom písať možno aj jednu kvalitnú beletriu. Kolegovia Suja, Ďurica a Mazurek, títo všetci traja prešli klinickými psychotestami, pretože každý jeden z nich bol držiteľom strelnej zbrane. A pri strelných zbraniach sú tieto klinické psychotesty veľmi náročné. Neviem, či by ste ich zvládol vy. V prvom rade sa naše hnutie volá Republika, nie odídenci od Kotlebovcov, ale bude to ťažké si to z vašej strany zapamätať, alebo si to zapamätať neviete. V rozprave ste tiež povedal, že nechceme vládnuť. práve naopak. My chceme byť súčasťou vlády. Pretože keď dokáže vládnuť bláznivý Igor Matovič s partou amatérov a chorobomyseľných ľudí ako je Jarko Naď, podržtašiek ako je Edo Heger, plačlivých dievčat ako je Krajči, tk ja si myslím, že keď pozbierame po ulici prvých, ktorí sa prihlásia na ministerské posty, dokážeme oveľa viac.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 18:18 - 18:20 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Každý člen vlády je iba tak silný, akí odvážni a silní sú jeho vlastní vládni poslanci tuná v pléne Národnej rady Slovenskej republiky. Čiže za zodpovednosť vládnutia a za zodpovednú funkciu, do ktorej sa dostane človek či už viac alebo menej psychicky nevyrovnaný a možno aj s ťažkou duševnou poruchou, tak ako to tuná pozorujeme už skoro rok najmä u bývalého premiéra Igora Matoviča a terajšieho tieňového premiéra Slovenskej republiky Igora Matoviča. Premiér a ministri vždy budú sedieť na svojich postoch iba dovtedy, pokiaľ im túto duševnú nerovnosť budú vládni poslanci tolerovať.
A ja si naozaj myslím, vážené kolegyne, vážení kolegovia, že slovenská politika už zažila veľa. Zažila veľa, ale to, čo zažíva za posledný rok počas premiérovania tohto naozaj psychicky chorého jedinca, je niečo neuveriteľné, niečo fakt ťažké, niečo úplne schizoidné a mne je úplne jasné, že vy máte iné presvedčenie, ako máme my, máte na tohto človeka úplne iný názor, ako máme my, budete ho donekonečna obhajovať, že on vlastne nie je blázon, on je iba svojský. Ale medzi bláznom a svojským správaním je len veľmi tenká čiara. On je veľmi citlivý, on to všetko veľmi prežíva, ale ja si myslím, že medzi prežívaním a správaním sa úplne detinsky, úplne infantilne, sú len veľmi vymedzené možnosti a krátkosti času.
Čiže, kolegyne, kolegovia, podporte tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 17:59 - 18:01 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak ako hovorí Ústava Slovenskej republiky, že kto má právo voliť, má zároveň právo byť volený. Ale Ústava Slovenskej republiky by mala hovoriť aj o tom, že ten, kto je volený, má mať aj určitú spôsobilosť na právne úkony a má mať určitý kvalitný alebo kvalifikovaný psychologický posudok, aby v krízovej a ťažkej situácii, ktorá tuná je skoro rok, nenapáchal viac škody ako osohu. O tomto je presne tento náš návrh zákona. Pretože psychicky nespôsobilý, psychicky nevyrovnaný a psychicky nezrelý jedinec nech bude na poste na poste ministra alebo nech to bude tretí najvyšší ústavný činiteľ, čiže premiér Slovenskej republiky dokáže napáchať také obrovské škody, škody tak obrovského rozsahu, že následky môžu byť ďalekosiahle a o ich dôsledku si naozaj budú čítať len budúce generácie. Čiže v tomto návrhu zákona je to jasne pomenované. Psychicky narušená osoba, ktorá môže na verejnosti pôsobiť, že je úplne v poriadku, je zdravá, má spôsobilosť na právne úkony, ale nikto neskúmal doteraz duševný stav takéhoto jedinca, ktorý je nominovaný, na základe výsledkov právoplatných parlamentných volieb, ktoré tuná všetci rešpektujeme, do tak významnej ústavnej funkcie ako je premiér Slovenskej republiky alebo je nominovaný na post ministra Slovenskej republiky.
Čiže, vážené kolegyne, vážení kolegovia, myslím si, že toto bude prelomový zákon, ktorý takýmto jedincom znemožní vstúpiť do aktívnej ústavnej činnosti a obmedzovať a ubližovať slovenskému národu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 15:57 - 15:59 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujeme za slovo, pán predsedajúci. Pani kolegyňa, veľká vďaka za vyčerpávajúci prednes. Naozaj si to veľmi vážim. Stále zisťujeme aký je náš sociálny systém nedokonalý, koľko je v ňom nášľapných mín, koľko je v ňom prekážok, koľko je v ňom záludností, záhadností, ale naozaj klobúk dole pred tým spôsobom vašej práce a kým ste sa vlastne do tohto zákona pustili. Takže mne ako človeku, ktorý sa pohybuje dvadsať rokov v sociálnych službách tak je to viac ako milé počúvať takéto veci. A čo sa týka podpory vášho zákona, tak za poslancov zo skupiny hnutie REPUBLIKA budete mať vždy našu podporu. Pozícia dôverníka pre osoby so znevýhodnením je viac ako dôležitým orgánom a vo vašom pozmeňujúcom návrhu zákona je to veľmi pekne zakomponované a veľmi pekne vyhradené. Čiže aj tá vaša poznámka čo sa týka pani Ghanamovej ako predsedníčky tej Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb či tam nebude dochádzať k nejakému konfliktu medzi opatrovníkom a dôverníkom. Tak isto s vami súhlasím, v žiadnom prípade tam nemôže dochádzať k žiadnym, k žiadnym pochybeniam alebo k žiadnym konfliktom. Je to veľmi pekne vyšpecifikované a vymedzené. Dôverník je v podstate morálne zodpovedná a zdatná osoba, ktorú si poskytovateľ sociálnej, teda poberateľ sociálnej služby vyberie sám, dobrovoľne, čiže tam sa o týchto veciach naozaj baviť nemusíme. No ale čo ma zarazilo je to, ako ste povedala, že ten hyenizmus v domovoch sociálnych služieb alebo v domovov dôchodcov, ktorý ešte naozaj dokážu vyťahať a vyciciať peniaze zo svojho v podstate klienta tým, že mu spravia poistnú zmluvu alebo zmluvu, ktorá sa týka pohrebných služieb, tak to, to už, tu už hraničí všetko akože úplne bez zdravého rozumu. Takže veľmi pekne ďakujem, že ste sa aj týmto zaoberali a určite to podporíme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 14:30 - 14:32 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. Pán kolega Pročko, väčšina poľovníkov zo severovýchodného Slovenska, kde celý svoj život žijem a ktorý ma oslovil ohľadne tejto témy, pretože ja naozaj nie som poľovník, ale táto téma ma veľmi zaujíma, nemajú nič spoločné s bývalými vládami SMER-u, alebo bývalými nominantami SMER-u, práve naopak sú to ľudia, ktorí sú z úplne iného politického súdka. Čiže len tak, aby som vás uviedol troška do obrazu, to bola taká fantazmagória, ktorú ste tuná opäť predviedol, že za všetko môže SMER, všetko ovláda SMER a všetko, čo sa zlé stalo, za to môže len ten nešťastný SMER. Čiže, pán kolega, treba vážiť slová a nepliecť si pojmy s dojmami.
Ďalšou vašou perlou bolo to, že Slovenská poľovnícka komora ovláda naozaj všetko. Pán kolega, ja nepoznám predsedu Slovenskej poľovníckej komory, ale tohto pána predsedu volilo cez 90 % členov tejto Slovenskej poľovníckej komory, čiže ten človek nemôže byť naozaj taký zlý alebo taký ješitný, ako ste ho tuná opísal, pretože inak by dôveru týchto poľovníkov, ktorý sa starajú o tieto poľovné revíry nedostal a nezískal. Tvrdil ste, že Slovenská poľovnícka komora robí kšefty. Je to možné, možné, pravdepodobné, ťažko povedať, ale pán kolega Pročko, kde nie je žalobca, tam nemôže byť ani sudca. Kolega Suja vám to veľmi správne povedal, ak máte upodozrenie, ak máte podozrenia, že sa dejú nejaké nekalé veci, treba to riešiť orgánmi činnými v trestnom konaní, od toho ste majstri v OĽANO.
Slovenská poľovnícka komora verzus revír. Slovenská poľovnícka komora, ako ja mám informácie, je naozaj, s revírmi nemá nič spoločné. A čo sa týka organizácií, ktoré ste tuná už pomaly zakladal, tak Slovenská poľovnícka komora zastrešuje skoro tisíc organizácií a nebráni vzniku nových.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 14:12 - 14:14 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Pani kolegyňa, s tvrdeniami, ktoré ste použili vo vašej rozprave sa nedá nesúhlasiť, práve naopak musím s nimi iba súhlasiť.
Veľmi pekne ste spomenula to, že tak silná inštitúcia akou je Slovenská poľovnícka komora, je viac ako relevantným partnerom pre každú jednu vládu, nie len na dialóg, ale aj na samotnú tvorbu legislatívy a všetkých možných legislatívnych procesov, pretože títo páni, ktorí zastupujú túto Slovenskú poľovnícku komoru, v žiadnom prípade sa tu nemôžeme baviť o nejakých politických nominantoch, nech majú tí páni akékoľvek sympatie voči politickým stranám, subjektom alebo aj antipatie, to je úplne jedno. Títo páni, ktorí zastupujú tento orgán, sú naozaj na slovo vzatí odborníci. Sú to telom a dušou poľovníci, ochranári a v tomto smere a v tomto segmente národného hospodárstva, ktoré naozaj je určitým segmentom národného hospodárstva, pretože aj táto inštitúcia vytvára určité pracovné miesta a vytvára určité hodnoty. Musíme dbať na to, aby sme týchto poľovníkov neobchádzali. Práve naopak, musíme veľmi intenzívne s touto poľovníckou komorou komunikovať, prijať všetky ich pripomienky, prijať všetky ich názory, pretože naozaj títo páni sú doslova a do písmena odborníci a ľudia z praxe.
Čiže nechať tieto veľmi citlivé a veľmi ťažké témy na úradníkov od stola, kde si na obvodných alebo na okresných úradoch je veľmi nebezpečné a je to také veľmi šalamúnske riešenie. Čiže naozaj iba odborník poľovník, ochranár v jednom, ktorý dokonale pozná to svoje prostredie, ten svoj revír, kde hospodári, vie kde týchto ľudí tlačí topánka a naozaj hľadajú veľmi kvalitné spôsoby riešenia.
Čiže pani kolegyňa, veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 10:15 - 10:17 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Miro, vo svojej rozprave si veľmi pekne zhrnul to, že organizované poľovníctvo na území Slovenskej republiky je rovných 100 rokov. Ale to neorganizované poľovníctvo za území bývalých štátov, ktoré obhospodarovali naše územie, to sú stovky rokov dosahu. Čiže naozaj organizované poľovníctvo, alebo už predtým nejaké neorganizované zoskupenia poľovníkov boli to vždy len ochranári zveri a lesných porastov. A k tejto problematike, k tomuto významu slova poľovník by sme sa naozaj mali vrátiť. Ochrana zveri a jej regulácia, starostlivosť o les a lesné porasty to je to gro práce každého jedného poľovníka a poľovníckeho združenia. Poľovnícke združenia našej spoločnosti majú naozaj veľkú vážnosť a veľkú úctu. A aj keď naozaj máme možno 1-percento poľovníkov, ktorých nazývam tzv. ostrostrelci, ktorí strieľajú na všetko čo vzlietne, na všetko čo sa pohne, tak naozaj tých 99 % zvyšných poľovníkov a poľovníčok sa viac ochranári ako lovci.
Poľovnícka komora dodržiava prísne pravidlá, prísne etické kódexy, prísnu etiku lovu. A to sú vlastne tradície na ktorých musíme stavať a ktoré musíme udržiavať aj pre budúce generácie. Spomínal si škody na poľnohospodárskych porastoch a na lesných porastoch. Áno, je to pravda, zimy už nie sú také aké sú a ten prirodzený zimný úhyn zveri tu nie je. Ale to nie je dôvod na to, aby títo poľnohospodári nejako cez prsty pozerali na týchto poľovníkov. A čo sa týka Národnej rady Slovenskej republiky, tá nemá naozaj právo zničiť niečo čo funguje a okresné úrady nikdy nemôžu nahradiť poľovnícku komoru. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2021 9:49 - 9:51 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Karahuta, veľmi pekne ste zhrnul prečo má poľovníctvo na Slovensku nielen podľa tejto petície, ale prečo má poľovníctvo na Slovensku zmysel ako také. Naozaj je to veľmi organizovaná skupina občanov Slovenskej republiky, poznamenal ste, že ide o 63 000 poľovníkov a poľovníčok, ktoré naozaj sa o zver vo svojich revíroch príkladne starajú a je mi jasné, že touto petíciou boli, alebo chceli títo poľovníci vyvrátiť nejaké tlaky, ktoré sú na samotnú poľovnú komoru, ktorá naozaj pôsobí celoslovensky od tých najmenších organizácií v okresoch alebo nejakých miestnych revíroch až po nejaké obrovské revíry, ktoré sú na území Slovenskej republiky a veľmi dobre poznámku pripomenul aj pán kolega Puci, ale vy ste to tiež zhrnul vo svojej rozprave, že problémom je značná škodovosť na hospodárskych plodinách, ktoré táto vysoká alebo raticová zver spôsobuje a nie je veľmi dobre došetrené alebo ošetrené akým spôsobom by mali byť títo poľnohospodári, ktorí naozaj niekedy až z krvavými očami na tých poľovníkov pozerajú, že akým spôsobom budú odškodňovaní. Mne je úplne jasné, že dotyčná poľovná organizácia nemôže za to, že zver, ktorá sa voľne pohybuje, spasie nejaké jariny alebo oziminy, ale títo poľnohospodári na to majú samozrejme iný názor, ale každopádne musíme hľadať nejakú zlatú strednú cestu akým spôsobom aj týchto poľnohospodárov odškodniť, ale zároveň nepostihovať, alebo nedávať za vinu všetko poľovníckym organizáciám a poľovníckym združeniam. Čiže ja naozaj vítam túto petíciu poľovného združenia a na záver dodám, áno poľovníctvo na Slovensku má naozaj zmysel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 20:43 - 20:45 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Pán kolega Čepček, tak ako je u teba známe vecne kultivovane a veľmi slušne si zhodnotil dôvody prečo by mala byť pani ministerka Kolíková plénom Národnej rady Slovenskej republiky vyhodnotená ako neúspešný minister spravodlivosti a následne by mala byť odvolaná snáď sa nám to všetkým spoločne podarí, ktorým naozaj ide o spravodlivosť a o zlepšenie fungovania rezortu spravodlivosti. Pani ministerka veľmi znehodnotila, zdegradovala systém referenda tak ako si ty to veľmi správne vo svojej rozprave podškrtol a je to naozaj strašná trúfalosť z jej strany. O jej samotnej podpore likvidácie sudcovského stavu sa naozaj ani baviť nemusíme. Dotácie ministerstva spravodlivosti voči LGBTI komunitám zo štátneho príspevku ministerstva spravodlivosti to sú už naozaj do očí bijúce naozaj choré veci, ktoré jednoducho v našej spoločnosti podporovať nesmieme a nemôžeme. Firemné podnikanie rodiny Kolík s. r. o., to je naozaj do očí bijúca trúfalosť a pani ministerka sa svojim vyviňovaním nevedela som o tom, nebola som informovaná, naozaj statočne pred plénom Národnej rady Slovenskej republiky neobhájila. Zosmiešňovanie smrti generála Lučanského zo strany pani ministerky či už v médiách alebo na tlačových konferenciách je viac ako úbohé a takáto osoba naozaj nemá morálne právo sedieť na stoličke ministerky spravodlivosti. Skôr by takejto osobe patrila funkcia niekde na ministerstve arogancie, neúcty a nespravodlivosti. Pani ministerka, prosím vás pekne odstúpte sama, aby ste si neurobili obrovskú hanbu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis