Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.2.2021 o 10:35 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 10:35 - 10:37 hod.

Eduard Kočiš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 22:00 - 22:02 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Miro, veľmi pekne si zhodnotil túto naozaj zložitú a komplikovanú situáciu, do ktorej nás dohnala svojimi neuváženými krokmi vláda Igora Matoviča. A ako si správne poznamenal zlé manažovanie tejto koronakrízy neprinieslo skoro žiadne výsledky. Česť niektorým segmentom, česť niektorým ministerstvám, ktoré túto situáciu zvládajú ako tak s odretými ušami a trošička to zvládajú. Ale sú tu ministerstvá a ministerské odvetvia, kde je toto zlyhanie fatálne a má totálne ničivé následky na celú slovenskú populáciu. Je to jednoducho už stokrát povedaná pravda, ale musím ju zopakovať opäť, výsledky nemáme žiadne, pretože jeden do seba zahľadený sociopat si robí z celej tejto koronamašinérie jednu one man show. Ten človek sa volá Igor Matovič.
Spomenul si Miro vo svojej reči priame zadania. Áno, súhlasím je to pravda. Priamym zadaním táto vláda obstaráva možné aj nemožné. Jednoducho obchádzajú verejné obstarávania, všetko zadávajú svojim spriazneným kamarátom, kamarátkam, firmám, firmičkám a biznis nech ide ďalej.
Ministerstvo zdravotníctva, keď malo riadiť túto naozaj zložitú pandemickú situáciu, malo jednoducho dať nejaké odporúčania obvodným lekárom, akým spôsobom, akým spôsobom liečiť týchto pacientov, pretože títo lekári boli lekári prvého kontaktu. A aké bolo odporúčanie nášho ministra, ktorý je jednoducho, ten jednoducho úžasný človek, zatvorte ordinácie, nikoho tam nepustite, pretože neviete kto je pozitívny, kto nie. A ordinujte cez maily, cez telefón. Jednoducho takto sa kríza nerieši.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 21:21 - 21:23 hod.

Eduard Kočiš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:56 - 20:58 hod.

Eduard Kočiš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:36 - 20:38 hod.

Eduard Kočiš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:18 - 20:20 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pani kolegynka, povedali ste, že prečo nerobíme tlačovky, prečo neponúkame riešenia, prečo odmietame vakcináciu a máme dať nejaké riešenia. Veď tieto riešenia tuná v pléne Národnej rady Slovenskej republiky neustále dávame, neustále ponúkame, všetky sú hádzané do koša. Ja neviem, čo už naozaj máme urobiť. Tlačovky robí váš úžasný pán premiér. Tlačoviek môže mať stopäťdesiat na deň, jednoducho nedá tam jediné schopné, relevantné riešenie, všetko sú to prázdne frázy, bludy a z dňa na deň, z hodiny na hodinu mení svoje názory, mení svoje myšlienkové pochody, ale žiaden nápad, žiadna myšlienka tam nie je. Chceli ste tri riešenia, ja vám skúsim dať hneď tri riešenia.
Navrhovali sme v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, aby sme znížili platy poslancov počas trvania pandemickej situácie a ešte možno aj rok po nej, alebo aj do konca volebného obdobia na polovicu. Alibizmus, demagógia, zhádzali ste nás tu, že je to jednoducho niečo zlé. Takto ušetrené peniaze mohli ísť do zdravotníctva, do domovov sociálnych služieb, kde naozaj ich potrebujú aj tí klienti, aj tí zamestnanci. Druhým riešením je kopnúť do zadku tohto trnavského hrdinu a blízkeho okolia a nahradiť ho manažérom, naozajstným manažérom z akéhokoľvek odvetvia, pretože ktorýkoľvek krízový manažér dokáže riadiť krajinu ako je Slovenská republika lepšie ako tento čudák, doslova, do písmena čudák. Tretím riešením, otvorme, prosím vás pekne, školy, dovoľme ľuďom podnikať, vytvárať hodnoty, čiže nechajme ich normálne žiť, nikomu tým neublížime, práve naopak, posilníme to, čo trpí v tejto spoločnosti najviac, a to je psychika ľudí. Ľudia sú zdeptaní a ja sa bojím, že jednoducho môže dôjsť až ku krajným riešeniam, pretože občania Slovenskej republiky nezvládajú túto chaotickú situáciu, ktorá tuná je. Zatvorili sme reštaurácie, zatvorili sme fitká, zatvorili sme kostoly ľudia sa tam, prosím vás pekne, naozaj nenakazili a zatvorili sme všetko, čo sme zatvoriť mohli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:59 - 20:01 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Vďaka za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Šutaj Eštok, správne ste poznamenal vo svojej rozprave, že je nám často vyčítané, že vláda nespolupracuje s Národnou radou a že Národná rada nespolupracuje na nejakom koalično - opozičnom partnerstve. Avšak tuná musím trošku polemizovať, pretože opozícia doteraz odkedy je vláda Igora Matoviča pri moci, podporila každý jeden rozumný návrh zákona, ktorý prišiel do pléna Národnej rady Slovenskej republiky z akéhokoľvek ministerstva, ktorý bol naozaj pre dobro Slovenskej republiky, pre dobro občanov Slovenskej republiky a naozaj zlepšoval život a fungovanie štátu ako takého. Takže naozaj z radov opozície môžem povedať, že snažíme sa spolupracovať tak dobre ako len vieme. Z radov opozície však naozaj bolo podaných veľmi veľa dobrých a rozumných návrhov zákona, ktoré neboli hodené do koša, ale boli vyhodené z okna z najvyššieho poschodia. Len preto, že to boli opozičné návrhy zákonov, hlasovalo sa o nich tak ako sa hlasovalo. Je nám vyčítané, že neponúkame riešenia. Ale veď tých riešení boli ponúknuté desiatky, možno až stovky. Na žiadne rokovania doteraz neboli prizvaní predstavitelia opozičných lídrov a predstavitelia koaličných lídrov. K žiadnemu takému spoločnému riešeniu, spoločnému stretnutiu, pardon, neprišlo a má to jeden jednoduchý racionálny alebo iracionálny dôvod. Ten dôvod sa volá Igor Matovič, pretože tento pán nedokáže vládnuť ani s vládnou koalíciou a jej čelnými predstaviteľmi, tobôž nie s predstaviteľmi opozície. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:31 - 19:33 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. V podstate kolega Suja povedal presne to, čo som sa chcel pána kolegu Čepčeka spýtať aj ja, nakoľko je to veľmi závažná a veľmi znepokojujúca informácia ktorú sme sa tuná teraz v pléne Národnej rady Slovenskej republiky dozvedeli a stálo by to naozaj za vysvetlenie a za vyargumentovanie poprípade vysvetliť, prečo sa niečo takéto deje.
Jednoducho toto, už je naozaj tak hrubý zásah do základných ľudských práv a slobôd, že ja na to nenachádzam naozaj vhodné, vhodné slová. Prečo sa toto deje.
Ministerka spravodlivosti príde predkladať návrh alebo uznesenie o ktorom nevie skoro zhola nič, je tam 1 376 000 vecí okopírovaných z predchádzajúcich mesiacov a tvárime sa, že ideme niečo zlepšovať, ideme niečo dávať na nejaký piedestál čo sa tu ide zlepšiť a čo sa tu ide vylepšiť, alebo čo sa ide skvalitniť a jednoducho je to tu to stále isté. Nič nové.
A teraz vystúpi kolega Čepček, a povie tak ako je to uňho známe, že jednoducho so zlými a zákulisnými vecami a ťahmi nikdy nebude súhlasiť za čo si ho naozaj veľmi, veľmi, veľmi, veľmi, veľmi vážim, čo sa nedá povedať o jeho vlastných kolegoch z poslaneckého klubu, ktorí sa mu aj teraz vysmievajú a k týmto ľuďom je škoda sa vyjadrovať, pretože je to maximálne trápne, maximálne úbohé. A ja si tohto pána poslanca, pána kolegu neskutočne vážim, ale vy, ktorí sa mu takto tuná uškierate, smejete, nesiahate mu naozaj ani po členky.
Takže Martin, poprosím naozaj, aby to bolo vysvetlené ak môžeš. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:07 - 19:09 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán minister, vo svojej rozprave ste spomenul veľmi kvalitné výsledky domovov sociálnych služieb alebo denných stacionárov, či už sú to denné stacionáre, ktoré fungujú na báze denného pobytu alebo či sú to celoročáky, alebo mnohé iné. Áno, máte pravdu. Ale tieto výsledky sú spôsobené iba tým, ako tuná povedal kolega Suja, mobilita klientov domovov sociálnych služieb je v podstate rovná nule. Pretože títo klienti sú v týchto domovoch sociálnych služieb celoročne alebo navštevujú tento denný stacionár na dobu určitú 5, 6, 7, 8 hodín. Následne idú do svojej rodiny, k svojim príbuzným a zase sa vrátia do domova sociálnych služieb. Čiže je to vlastne uzavretá komunita, kde je fluktuácia obyvateľstva naozaj nízka, skoro žiadna. V týchto komunitách, tak ako už dnes povedal viackrát, bolo ideálnym riešením toto komunitné testovanie. Super vec a vždy budem tvrdiť, že toto komunitné testovanie malo veľký zmysel, malo veľký význam. A zistiť pozitivitu alebo infekčnosť u klienta domova sociálnych služieb alebo zamestnanca takéhoto zariadenia je veľmi dobrá vec a vieme sa podľa toho zariadiť, pretože táto skupina obyvateľstva je naozaj veľmi zraniteľná. Ale celoplošné testovanie, ktoré tuná nariadil premiér Slovenskej republiky bola prach sprostá hlúposť a veľký hazard s občanmi Slovenskej republiky s ich zdravím, ich životmi. A to sa jednoducho prejavilo. Nikto ma nepresvedčí, že to takto nie je. Jednoducho pokiaľ sme tu nemali toto nezmyselné celoplošné testovanie situácia na Slovensku v slovenských nemocniciach, v slovenských domácnostiach bola ďaleko lepšia, ďaleko zvládnutejšia. A spomínal ste tu Rakúsko, kde vraj mali tiež masívne testovanie. Súhlasím, bolo. Ale bolo to viac menej na komunitnej úrovni a nebolo to povinné. Čiže nevyžadovalo sa to tam. Naozaj nezmyselný modrý papierik, choďte sa dať otestovať, lebo nepôjdete do práce a bude vám niečo znemožnené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 17:55 - 17:57 hod.

Eduard Kočiš