Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.3.2022 o 17:45 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2022 13:25 - 13:27 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán Matovič, každé jedno vaše slovo, ktoré ste tuná vyšplechol za rečníckym pultom, bolo jedno obrovské a obludné klamstvo a jedna obludná lož. Touto vašou sebaprezentáciou ste v podstate prerazil už úplné dno politickej nekultúry a vaša prezentácia a vaše správanie sa tuná v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, za to by sa museli naozaj hanbiť aj poslední ožrani štvrtej cenovej skupiny niekde na ďalekom severnom vidieku.
Pošpiniť, nakydať, nadrístať, nabrýzgať, to je také typické Matovičovské, to je také typické pre celé hnutie OĽANO. Jednoducho obviníte každého zo všetkého a potom zbabelo aj s tými svojimi dvoma konkubínami ujdete dozadu a do konca mimoriadnej schôdze sa tu už neobjavíte ani vy, ani vaša podržtaška Heger a najväčší bojovník s krízou na území Slovenskej republiky pán Mikulec. Vo vašom prejave som čakal, že budete sa snažiť nejakým spôsobom obhájiť, ako pán minister Mikulec úspešne riadi celú túto krízu a ako nejako zvláštne prispel k celému riadeniu tohto utečeneckého procesu na našej východnej hranici.
Ale, vážený pán Matovič, veľká vďaka a najväčšie ďakujem patrí dobrovoľníkom. Dobrovoľníkom z Tibavy, pretože poľovníci z tejto obce sa vedeli dať dokopy do 15 minút a už boli na hranici a ponúkali týmto utečencom občerstvenie.
Obyvateľom obce Krčava, ktorí tam boli do pár minút, keď sa táto situácia stala. Farníkom z obce Porúbka, ktorí tam boli tiež a dobrovoľnému hasičskému zboru z Bežoviec, ktorí tam vedeli byť operatívne. Nie vláde, nie okresným úradom, nie vám... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2022 12:47 - 12:49 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister Mikulec, toľko populizmu a toľko demagógie, koľko ste zhrnul vo svojom úvodnom slove, jednoducho nie je možné ani vidieť, ani počuť. Vy budete rozprávať niečo, že štát pomáhal dobrovoľníkom? Pán minister Mikulec, prvé dva dni som strávil na Uliči a na Ubľi a potom s kolegom Mazurekom celý víkend skoro sme presedeli na Vyšnom Nemeckom. My sme videli, ako tam Paťo Magdoško organizoval dobrovoľníkov, ako tam organizoval stany. Vy ste neboli schopní zabezpečiť jeden stan, ktorý by bol vyhrievaný. Vy ste neboli schopní zabezpečiť za štyri dni na Uliči a na Ubľi 50-litrovú konvicu s horúcim čajom. Vy ste neboli schopní podať pomocnú ruku organizáciám, ako sú Maltézski rytieri, cirkevné organizácie, dobrovoľné organizácie, ako sú kuchári bez hraníc. Títo ľudia tam varili za vlastné prostriedky. Kamaráti, kamarátky im tam nosili proviant, aby jednoducho mohli variť. Ľudia z celého Slovenska sa sťahovali na hranice a vláda celý týždeň spala. Vy budete niečo rozprávať, že nezlyhal štát? Jednoducho okresné organizácie vašich buniek v Michalovciach, Sobranciach, v Humennom, vo Vranove tam mali byť nastúpené ako také ovce, keď už vás sledujú ako pastiera, ale tam nebol nikto.
Prednostovia okresných úradov spali na vavrínoch. Ani jeden tam nebol. Stále sa budete vyhovárať? Zdevastovaná civilná obrana. Ale vy sa nevyhovárajte na zdevastovanú civilnú obranu. Jednoducho pol roka ste už vedeli, že k takejto situácii môže dôjsť. Čo ste robili? Spali ste jednoducho. A teraz sa tu budete obhajovať, že nejakým zázračným spôsobom štát pomáha? Tridsaťpäť policajtov na jedného utečenca a výsledok je žiaden. Proste cirkus Humberto toto, čo vy vystrájate na celých hraniciach. Teraz sa tá migračná kríza už zastavila a jednoducho ideálny čas na robenie kšeftov, aby nejaký cirkevný, nejaký poskok od Hegera dostal takýto kšeft, to sa môžte hanbiť!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 18:56 - 18:58 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Filip, veľmi správne si poznamenal vo svojej rozprave, že táto vlastne rezolúcia o klimatickej núdzi alebo zmene alebo zastavení je takým prázdnym gestom a je takou prázdnou frázou, pretože čo sa týka klímy, tak tá klíma nie je ovplyvniteľná až do takej značnej miery, ako si mnohí progresívni súdruhovia myslia. Dokonca by som povedal, že nie je ovplyvniteľná ani do takej miery, o akej si ani nemyslia. Jednoducho ak mnohé oveľa, oveľa, oveľa väčšie krajiny, ako je Slovenská republika, si neuvedomia, že toľké vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia nám naozaj spôsobuje globálne otepľovanie, to je jednoducho holý fakt, pretože tá atmosféra sa otepľuje a teploty v centrálnej Európe, ale aj v mnohých iných kontinentoch sa zvyšujú oproti minulým desiatkam rokov do značne závratných výšin, tak nie je jednoducho možné, aby bez týchto obrovských krajín, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia, mohla tak maličká skupinka obyvateľstva, ako je Slovenská republika, ktorá už naozaj má tie kvóty značne znížené aj oproti priemeru Európskej únie a dokonca aj proti priemeru sveta, niečo zmeniť, niečo jednoducho ešte viacej sa uskromniť, nie je to jednoducho možné. Spoliehať sa na nejaké bludy, ako je Green Deal a podobné sprostosti, toto jednoducho nefunguje. Ak svetoví lídri budú jazdiť alebo lietať na svoje konferencie každý na súkromnom lietadle, určite nedávajú správny príklad a to vozenie skvapalneného zemného plynu do Chorvátska a naspäť, tankovanie do potrubia do Európy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 17:55 - 17:56 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Ja len krátko naozaj apelovať na, chcem, tak ako kolega Tomáš, na všetkých kolegov, ktorí naozaj, ako tvrdia, majú sociálne cítenie, čiže v tomto návrhu zákona nehľadajte politiku. Hľadajte len jednoduchú pomoc, ktorá aj keď neprišla možno v minulosti, ale teraz sa o nej chceme baviť alebo môžme baviť, máme na to priestor aj čas a ak naozaj odhodíme alebo odhodíte nejaké svoje predsudky voči, ja neviem, strane HLAS alebo SMER a nebudete sa na to naozaj pozerať ako na predkladaný návrh zákona, ktorý predkladajú bývalí poslanci alebo neviem kto z vládnej bývalej koalície, to je absolútne jedno. Ak máme možnosť a príležitosť riešiť situáciu na tomto mieste a teraz, tak, prosím vás pekne, nepozerajme sa do minulosti, ale skúsme nájsť nejaký konsenzus, nájsť nejakú, nejaký prienik, pretože toto je veľmi pálčivá, veľmi-veľmi ošemetná téma a topánka nás tlačí zatiaľ dostatočne, aj keď vieme chodiť, ale keď táto problematika nebude riešená, tak potom som zvedavý, ako tá chôdza bude vyzerať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2022 17:45 - 17:54 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán spravodajca, vážený pán navrhovateľ, kolegyne, kolegovia, máme pred sebou návrh zákona z dielne poslancov o zmene v sociálnych službách a o doplnení zákona o živnostenskom podnikaní, čiže živnostenský zákon. V tomto zákone je jasne zadefinované a jasne zadokumentované, akým spôsobom by sme sa chceli uberať alebo akým spôsobom by bolo dobré uberať sa k zmene financovania alebo navýšenia platov opatrovateliek, opatrovateľov v domovoch sociálnych služieb, ale aj v mnohých iných zariadeniach sociálnych služieb, ktorých na Slovensku máme naozaj neúrekom, nespočetne, ale ich finančná a personálna poddimenzovanosť je už tak kritickou hranicou dosiahnutá alebo presiahnutá, že nám naozaj hrozí kolaps týchto domovov sociálnych služieb, teda vo všetkých domovoch sociálnej starostlivosti, nemusíme sa baviť o domovoch sociálnej starostlivosti alebo denných stacionároch, ktoré sú celoročáky alebo ktoré sú výlučne orientované len na pobytovú formu, ale musíme sa baviť aj o zariadeniach, ktoré slúžia na formu ambulantnú. Na Slovensku máme obrovský nedostatok opatrovateliek, ošetrovateliek, ktoré aj napriek tomu, že Slovenská republika, úrady práce poskytujú akreditované kurzy v rozsahu 230 až 272 hodín, nie všetky ženy alebo mladé dámy, alebo aj muži, ktorí tieto kurzy absolvujú, odchádzajú nám pravidelne do zahraničia a len nespočetne malé množstvo, bavíme sa zhruba do 10 % týchto absolventov, zostáva na území Slovenskej republiky vykonávať prácu, na ktorú sa buď podujali, alebo ku ktorej boli vo väčšine prípadov donútení tým, že prišli o svoje pracovné miesto alebo o nejakú svoju pracovnú pozíciu, ktorú dlhodobo vykonávali.
Nahradiť 24-tisíc opatrovateliek alebo ošetrovateliek, ktoré máme v zahraničí, najmä v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, ale aj v krajinách Beneluxu, je taká sizyfovská úloha a taká sizyfovská ťažká práca, ale práve tento návrh zákona by mohol sčasti nejaké opatrovateľky, ošetrovateľky presvedčiť alebo nejakým spôsobom možno finančne motivovať, aby sa na Slovensko buď pokúsili vrátiť, alebo aspoň o tomto návrate aby uvažovali.
Ak má naozaj domov sociálnych služieb alebo domov ošetrovateľskej starostlivosti, alebo obyčajná jednoduchá povedzme DS-ka zohnať človeka na pozíciu opatrovateľ, ošetrovateľ, keď riaditeľovi, riaditeľke nejaká osoba, persóna vypadne z tohto kolobehu, tak mnohí si trhajú vlasy a musia veľmi ťažko dumať, akým spôsobom toto miesto obsadiť, pretože táto práca nie je finančne ohodnotená natoľko, aby fyzicky, ale najmä aj psychicky náročnú prácu, ktorú títo zamestnanci domovov sociálnych služieb a domovov sociálnej starostlivosti vykonávajú, by bola ohodnotená. Takže ak naozaj budeme pozerať na príspevok a na financovanie domovov sociálnych služieb v komplexnosti, tak naozaj, ako kolega Tomáš zhodnotil alebo prezentoval tým, ktorí sa tejto problematike čiastočne nevenujete alebo možno vôbec, je to naozaj trojzložkový systém a tento trojzložkový systém je nastavený dosť macošsky, a preto aj tieto domovy sociálnych služieb sú takto finančne poddimenzované a k tomuto potom vlastne prispieva aj tá personálna poddimenzovanosť.
Na Slovensku máme zadefinovaných šesť stupňov odkázanosti a vlastne na základe týchto šiestich stupňov odkázanosti od toho najľahšieho stupňa, čiže od stupňa číslo 2, až po stupeň číslo 6, ktorý je vlastne ten najťažší stupeň odkázanosti, na ktorý sa vzťahuje sociálna služba, ide postupné navyšovanie, čiže od dvojky ideme, v tomto zákone od 0,2, pri trojke sme na 0,45-násobku, štvorka je 0,6, päťka 0,85 a najvyššie navýšenie je pri šestke stupňa odkázanosti na 1,05. Toto navýšenie plus to celkové navýšenie o tých 30 %, ako predkladateľ na začiatku vo svojom úvodnom slove spomenul, je takým maličkým mementom mori, akým spôsobom by sme dokázali týmto, samozrejme, zariadeniam pomôcť a zároveň pomôcť aj tým personálnym zamestnancom, ktorí v týchto zariadeniach pracujú. A naozaj sa bavíme iba o troch rokoch nejakého preklenutia tej najťažšej situácie, pretože ako bolo tiež spomenuté, vláda sľúbila komplexnú a kompletnú reformu sociálneho systému od roku 2026. Po dvoch rokoch vládnutia novej vlády, či už to bola Matovičova, alebo Hegerova, sme sa zatiaľ nedopracovali ani k nejakým základom, ako by táto nová reforma sociálnej starostlivosti alebo celkového sociálneho systému mala vyzerať. Čiže tento zákon ako človek, ktorý naozaj pracuje dlhé roky, teraz momentálne nie, ale pracoval som dlhé roky v domovoch sociálnej starostlivosti v štátnych, ale aj v neštátnom zariadení, môžem povedať, že aj takýmto maličkým krokom vieme pomôcť zlepšiť, skvalitniť a zefektívniť prácu opatrovateliek, ošetrovateliek, ktoré naozaj odchádzajú do toho zahraničia nie preto, aby chceli opúšťať svoje rodiny, ale práve naopak, že sú donútené opúšťať svoje rodiny, pretože z tak nízkeho príjmu, ktoré tieto opatrovateľky, ošetrovateľky majú, je veľmi problematické tú rodinu vyfungovať, ak na dve deti zostane sama, tak radšej obetuje aj tú rodinu, poprosí starých rodičov o tú starostlivosť na tie dva týždne a odchádza vlastne túto funkciu alebo túto činnosť vykonávať hoci len do susedného Rakúska.
Čiže ak chceme naozaj pomôcť a zlepšiť a skvalitniť tento sociálny systém v týchto sociálnych zariadeniach, navýšenie o 30 % v tomto hrubom vymeriavacom základe by nám nespôsobilo ani v štátnom rozpočte žiadne nejaké obrovské trhliny, alebo by štátny rozpočet nejakým spôsobom nezaťažilo, pretože ak sa už v minulom roku alebo aj v roku 2020 našli desiatky až stovky miliónov eur na úplné hlúposti, ktoré boli ničím a nikým neriešené, tak myslím si, že toto je naozaj návrh zákona, ktorý pomáha. A aj ako bolo zo strany predkladateľa spomenuté, tak pravidelné stretnutia s asociáciou poskytovateľov sociálnych starostlivostí alebo aj s komorou opatrovateliek a ošetrovateliek Slovenska, ktoré apelujú a pravidelne sa chceli dopracovať k stretnutiu či už s členmi vlády, alebo či už s premiérom, alebo s mnohými inými inštitúciami, nebolo im to častokrát ani umožnené a jednoducho, ak chceme byť nielen tými ľuďmi, ktorí sú navolení do pléna Národnej rady, aby sa tuná pekne odprezentovali, ale skutočne pomáhali, tak musíme počúvať ten hlas, ktorý tuná je odspodu. A odspodu je to vlastne to zariadenie alebo tie profesie, ktoré túto naozaj veľmi dôležitú a zodpovednú činnosť vykonávajú.
Naozaj tento zákon v žiadnom prípade, nech sme tuná v akomkoľvek, na akejkoľvek sfére alebo na akomkoľvek poli, politickom tričku alebo pôsobnosti, bavíme sa čiste o odbornom zákone, nie je apo... je úplne apolitický a ak kolegovia z koaličných radov sa rozhodnú posunúť tento zákon do druhého čítania, vedia tam určite kolegovia z opozície zapracovať vaše pripomienky, ale naozaj by som vás poprosil, tento zákon nevnímajte ako zákon opozičný, že sa zase budete vyhovárať na nejakú koaličnú zmluvu, že nesmiete hlasovať s opozíciou. To je taký alibizmus, jednoducho pri dobrých veciach tak ako opozícia nemá problém podporiť vládne návrhy zákonov alebo aj teda návrhy zákonov koaličných poslancov, mohli by ste sa skúsiť niekedy odosobniť aj vy. A donekonečna sa vyhovárať na nejakú koaličnú zmluvu príde mi také detinské, komické.
Čiže ja naozaj chcem poďakovať predkladateľom tohto zákona za novelu, teda za spracovanie, ktoré je naozaj na dobro veci a ak budeme spoločne ťahať za rovnaký kus tohto lana, ktoré naozaj nás ťaží a ťahá, pretože populácia na Slovensku nám starne, populácia na Slovensku nám sa uberá takým spôsobom, že musíme podporovať tieto sociálne zariadenia a musíme najmä podporovať ľudí, ktorí majú záujem sa starať alebo chcú zostať sa starať o týchto našich či už rodičov, alebo starých rodičov, pretože spoliehať sa na pracovníkov zo zahraničia, či už z Ukrajiny, alebo z Bieloruska, možno by bolo nejakým riešením, pre nich by tieto peniaze, ktoré títo naši opatrovatelia, ošetrovatelia poberajú, sú celkom lukratívne, ale to je len také krátkodobé riešenie. My musíme hľadať riešenia, ktoré sú dlhodobé, ktoré sú udržateľné, a tento návrh zákona by k týmto udržateľným a najmä praktickým a pragmatickým riešeniam prispel.
Takže ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:57 - 16:59 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Konečne sa nám plénum zaplnilo, konečne sa tu začalo už aj kričať, čiže sme sa prebrali z letargie, ďakujem pekne, kolegovia.
Čo sa týka vystúpenia pána Tomáša. Áno, súhlasím, že táto rozprava sa nám troška uberá iným smerom, ako by mala ísť, pretože tento zákon by mal byť naozaj iba o rozprave vecnej, možno aj kritickej, ale najmä by sme sa mali baviť o tom, ako chceme naozaj opatrovateľkám, opatrovateľom, ošetrovateľkám, ošetrovateľom v domovoch sociálnych služieb, domovoch sociálnej starostlivosti, denných stacionároch pomôcť uľahčiť ťažkú životnú situáciu, a toto ten návrh zákona predstavuje, o tom tento návrh zákona je.
Čo sa týka používania vizuálnych pomôcok, naozaj, o tomto sa tu baviť nemusíme, je to úplná hlúposť. Čiže skúsme sa, kolegovia, naozaj baviť vecne, skúsme tento návrh zákona buď nejakým spôsobom ešte vyšperkovať, vyprecizovať, poprípade ho úplne zmietnite zo stola, ak máte lepší, kvalitnejší, systematickejší, ale v prvom rade nekritizujte niečo, s čím si dala určitá skupina poslancov námahu, aby to predniesla do pléna Národnej rady Slovenskej republiky, ale je určite jednoduchšie kritizovať, ale oveľa horšie je s niečím prísť.
Stále sa vraciame do dávnej minulosti, vládli ste, nevládli sme, boli ste tam desať rokov, boli ste tam dvanásť rokov, to je absolútne jedno. Každá jedna zodpovedná, transparentná a čestná vláda, o akej rozprávate, by mala riešiť problémy, ktoré sú teraz. Toto je problém akútny. Toto je problém, ktorý sa riešiť musí.
Opatrovateľky a ošetrovateľky, ktoré odchádzajú do zahraničia, sú to väčšinou mladé, zdravé ženy do 50 rokov. Na Slovensku zostávajú iba ženy, ktoré už majú deti odrastené alebo sú tesne pred dôchodkovým vekom, a toto je jednoducho holý fakt, toto je holá realita.
Čiže, kolegovia, bavme sa o tom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:43 - 16:45 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Dostál, ja len tak v krátkosti by som chcel zareagovať. Nie je vizuálna pomôcka ako vizuálna pomôcka. To, že niekto alebo predrečník, alebo rečník za rečníckym pultom chce použiť formát A3, kde má naozaj iba text, možno nejakú fotografiu, ktorá by mu slúžila ako pomôcka do rozpravy, naozaj by som to nepovažoval za nejaký problém alebo za nejakú zášť, aby išiel proti rokovaciemu poriadku. Ale zároveň na druhej strane si musíme veľmi dobre pripomenúť alebo pospomínať, aké vizuálne pomôcky tuná používal bývalý poslanec Národnej rady, ktorý sa omylom stal premiérom a ďalším omylom sa stal ministrom financií, čiže tieto jeho srdcervúce alebo ťažko používateľné alebo použiteľné pomôcky boli už naozaj cez hlbokú čiaru. Čiže podľa mňa asi len na základe týchto takých dosť zvláštnych výlevov bol prijatý tento zákon v minulom volebnom období, ale to zase neospravedlňuje nikoho, aby sa v sále alebo v pléne Národnej rady Slovenskej republiky správal dôstojne a prinajmenšom príčetne. Ale určite by sme mali rozlišovať pomôcku a pomôcku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:38 - 16:40 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán primátor, ďakujem za krátku, ale zaujímavú debatu ohľadne tohto vášho predkladaného návrhu zákona. V podstate vo svojej debate ste poukázali na značný problém a tým najzákladnejším a najznačnejším problémom v celom, v celej takej komplexnosti sociálnej starostlivosti, resp. sociálnych služieb je nedostatok, a to zdôrazňujem, obrovský nedostatok nielen opatrovateliek, ošetrovateliek alebo aj nižšieho obslužného personálu, ale v mnohých zariadeniach, domovoch sociálnych služieb, domovoch sociálnej starostlivosti alebo denných stacionároch je najväčším problémom to, že tá finančná poddimenzovanosť im zabraňuje v tom, aby aspoň jedného-dvoch mužov alebo chlapov vedeli zamestnať na takýchto oddeleniach, resp. v takýchto zariadeniach. Pretože častokrát sa bavíme o pacientoch alebo o klientoch, ktorí sú buď pripútaní na dlhodobé lôžko, sú to buď inkontinentní pacienti, alebo pacienti, ktorí nie sú v zariadeniach zdravotnej starostlivosti, ale v týchto domovoch sociálnych služieb a takýchto pacientov treba pravidelne polohovať, čo je na dosť krehkú ženskú fyzickú schránku veľmi náročné, ale zamestnať, respektíve nájsť chlapa, ktorý bude mať aspoň to základné opatrovateľské vzdelanie, teda aspoň ten základný absolvovaný opatrovateľský kurz, za 700, 800 eur v hrubom, keď potrebuje uživiť rodinu, je podľa mňa nemožné, skoro nereálne, aj keď nájdu sa také svetlé výnimky, ale je to veľmi ťažké.
Čiže aj tento návrh zákona nemôžem nijako inak iba podporiť, keďže v sociálnych službách pracujem skoro 20 rokov, takže každá jedna zmena je len vítaná a bude na prospech veci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 16:09 - 16:11 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Kučera, áno, súhlasím, tretia hodina telesnej výchovy je aj tak málo, ale lepšie o hodinu viac ako o hodinu menej. To sa, myslím, zhodneme všetci, ktorí máme už deti buď malé, menšie, odrastené, alebo už celkom veľké a vieme, že len ten zdravý pohyb v tom základnom vývoji toho ľudského organizmu tuná je naozaj ten jedna – štyri, kedy tie deti naberajú, čo sa týka tých motorických vlastností a zručností asi úplne najviac a potom z toho čerpajú ďalej vo svojom vývoji, tak táto jedna hodina, ak na ňu naozaj dokážeme dostať kvalifikovaného profesionálneho športovca s pedagogickým vzdelaním, to bude len pre tie deti zážitok. Síce najprv si budú musieť doštudovať, kto ten ujo alebo teta je, pretože sú dávno preč časy minulé, kedy sme tých športovcov mali prečítaných odpredu-odzadu a bez toho, aby nám niekto musel rozprávať, kto ten dotyčný človek je, tak sme to vedeli.
Čo je však také naj-za-rá-ža-jú-cej-šie alebo nejakým spôsobom až nepochopiteľné, je tá nízka motorická zručnosť tých detí. Jednoducho, keď ja si spomeniem na svoje časy na základnej škole, ktoré tu už dávno-pradávno, ešte v minulom zriadení, tak nebol problém, čokoľvek nám ten učiteľ telesnej výchovy do ruky dal, či to bola tenisová raketa, pingpongová raketa, či sme hrali futbal, v zime sme sa korčuľovali, alebo boli to lyže, nejak to samovoľne všetko išlo. Teraz, keď tým deťom dáte volejbalovú loptu, tak sa niekedy bojíte, že prídu domov polovica s polámanými prstami. A keď hrali naposledy deťúrence na športovej príprave pri mne florbal, no, tak myslím, že ho hrali asi poslednýkrát, pretože to vyzeralo horšie ako na zametaní klziska. Čiže je to ťažké, je to zlé, je to zložité, ale takýmito maličkými postupnými krokmi snáď by sme vedeli tie deti aj k tomu športu viacej donútiť. Jednoducho hýbať sa musia, to nie je iná cesta.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2022 15:55 - 15:57 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Nemec, veľmi pekne ďakujem, že si sa prihlásil tiež ako bývalý vrcholový športovec do tejto debaty so svojimi postrehmi. Spomenul si viacero takých bodov, čiže skúsim ísť tak kontinuálne, na teba nadviazať.
Áno, súhlasím, špecializácia samostatnej telesnej výchovy, dávno je to za nami, už to dávno nefunguje. Momentálne, ak chce niekto študovať telesnú výchovu, je to v takej trojkombinácii – telesná výchova, trénerstvo, pedagogika. Je to síce zvláštna kombinácia, ale zaujímavá. Samostatná telesná výchova sa už neštuduje, je to na... neštuduje na vysokej škole, je to na škodu veci. Prvý – štvrtý ročník základnej školy, samozrejme, jemná motorika u dieťaťa, ktoré chce písať, to už by sme mali budovať nejakým spôsobom v materskej škole, ale tá základná fyzická zdatnosť, tie základné motorické pohyby v tom tele začínajú naozaj na jedna – štyri a je viac ako úsmevné, ak, tým sa nechcem dotknúť teraz ani žiadnej ženy, ani žiadnej učiteľky, ale je viac ako úsmevné, ak telesnú výchovu, samozrejme, dajú učiť učiteľke, ktorá má jedna – štyri, tá učí všetko, tá učí všetko. Keby jej, bol predmet rozkladanie ohňa, tak bude učiť aj toto, lebo musí. Ale je to naozaj úsmevné, ak učiteľka, ktorá nie je prispôsobená, tak to nazvem nonšalantne, nedokáže urobiť ani kotúľ jednoduchý, a tá im bude podľa knihy nejakým spôsobom listovať strany, že deťúrence, asi takto by ste to mali urobiť. Čiže minimálne smiešne, minimálne aj pre tú samotnú osobu trápne. Čiže týmto zákonom by sme to vedeli nejakým spôsobom odstrániť.
Branná výchova, super poznámka. Ak som so svojimi žiakmi riešil tieto veci, tak mnohí hľadali srdce na pravej strane. Práca s buzolou alebo s kompasom je pre nich španielska dedina, o plynovej maske nevedeli nič.
A čo sa týka renty v športe, tak tu musím poukázať na skvelý zákon, ktorý majú v Ruskej federácii, kde všetci olympijskí víťazi a majstri sveta majú úžasné výhody v... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis